Prawda

Środa, 20 stycznia 2021 - 08:39

« Poprzedni Następny »


Kto zwariował, Panie Ministrze?


Andrzej Koraszewski 2014-05-26


W dniu 20 maja 2014 roku, na wniosek złożony wspólnie przez Algierię, Egipt, Irak, Jordanię, Kuwejt, Libię, Maroko, Oman, Palestynę, Tunezję, Zjednoczone Emiraty Arabskie oraz Jemen, Światowe Zgromadzenie Zdrowia podjęło  rezolucję krytykującą warunki zdrowotne na tzw. okupowanych terytoriach palestyńskich. Polska głosowała razem z Syrią i Rosją, w ramach zwartego bloku 105 państw.

Adresowanie tego listu do Pana to czysta retoryka, najprawdopodobniej nigdy go Pan nie przeczyta, a nawet gdyby do Pana dotarł, to mam niemal pewność, że nie będzie odpowiedzi.

Adresowanie tego listu do Pana to czysta retoryka, najprawdopodobniej nigdy go Pan nie przeczyta, a nawet gdyby do Pana dotarł, to mam niemal pewność, że nie będzie odpowiedzi. 


Nadal będę głosował na PO w krajowych wyborach parlamentarnych i europejskich, co nie oznacza pełnej akceptacji linii politycznej tej partii. Zwracam się do Pana ufając, że w ćwierć wieku po upadku komunizmu ma to odrobinę więcej sensu niż gadanie do ściany.  


Jak Panu wiadomo, Światowa Organizacja Zdrowia ma rodzaj parlamentu w postaci Światowego Zgromadzenia Zdrowia. Oczywiście jesteśmy w tym Zgromadzeniu reprezentowani, a sposób naszych głosowań może być wskazówką, że nasza polityka zagraniczna nie jest zdrowa i że jesteśmy częścią międzynarodowej mafii.


Ad rem
. W dniu 20 maja 2014 roku, na wniosek złożony wspólnie przez Algierię, Egipt, Irak, Jordanię, Kuwejt, Libię, Maroko, Oman, Palestynę, Tunezję, Zjednoczone Emiraty Arabskie oraz Jemen, Światowe Zgromadzenie Zdrowia podjęło  rezolucję krytykującą warunki zdrowotne na tzw. okupowanych terytoriach palestyńskich. Polska głosowała razem z Syrią i Rosją, w ramach zwartego bloku 105 państw. Zaledwie 5 krajów zachowało elementarną przyzwoitość, sześciu obecnych na sali dyplomatów wykazało heroiczną odwagę powstrzymania się od głosu, a 60 przedstawicieli różnych krajów wybrało nieobecność.


Powie Pan, że jesteśmy w dobrym towarzystwie, bo przecież do Syrii, Omanu, Egiptu, Iraku czy Białorusi dołączyły tak nieskazitelne demokracje jak Dania, Finlandia, Francja, Niemcy, a nawet Czechy.


Odwagę powiedzenia temu bezczelnemu łajdactwu „nie” miały tylko takie kraje jak Australia, Kanada, Papua Nowa Gwinea, USA i oczywiście Izrael.


Można się spierać czy tzw.  terytoria okupowane są rzeczywiście okupowane, a jeśli są okupowane, czy istnieją inne okupowane terytoria mające ten poziom autonomii i mające tak liczną reprezentację w ciałach międzynarodowych? Zostańmy jednak przy zdrowiu jako takim.


Nie wiem, na ile jako Minister Spraw Zagranicznych interesuje się Pan sytuacją zdrowotną społeczeństw w krajach, które zaproponowały tę rezolucję? Na ile interesuje Pana sytuacja zdrowotna społeczeństwa w ogarniętej wojną domową Syrii, na ile interesuje Pana Ministra sytuacja zdrowotna Palestyńczyków w tejże Syrii, w Libanie, czy w samej Autonomii Palestyńskiej oraz w Gazie?  Nie wiem, na ile interesuje Pana Ministra sytuacja zdrowotna mieszkańców ponad dziesięciokrotnie większego od Izraela okupowanego przez Maroko terytorium Zachodniej Sahary?    


Nawet jeśli nie jest to obszar, który śledzi Pan ze szczególną uwagą, coś musiało chyba do Pana dotrzeć.  Mógł Pan coś słyszeć o tragicznym losie uchodźców z Syrii i w samej Syrii. Nie mogę wykluczyć, że zna Pan nawet jakieś liczby dotyczące liczby zgonów, by nie wspominać gwałtów. Mógł Pan słyszeć o pomocy medycznej udzielanej przy granicy z Syrią przez szpitale izraelskie, może coś słyszał Pan o opiece medycznej udzielanej potrzebującym takiej opieki pacjentom z Autonomii Palestyńskiej, a może coś dotarło do Pana o kształceniu palestyńskiego personelu medycznego dla placówek medycznych na tzw. okupowanych terytoriach.


Zakładając nawet, że zajęty czuwaniem nad polską polityką zagraniczną nie ma Pan szczegółowej wiedzy o sytuacji zdrowotnej społeczeństw ani na tzw. terytoriach okupowanych, ani w krajach sponsorujących tę rezolucję, to kierując się wyłącznie zdrowym rozsądkiem, chyba dostrzega Pan Minister jej astronomiczną absurdalność? Mam nadzieję, że rozumie Pan moje zdumienie i prośbę o wyjaśnienie dlaczego Polska solidaryzuje się z Putinem w krytyce Izraela za grzechy, których ten nigdy nie popełnił, a które (nawet gdyby były prawdą) to przy wskazywanych przez Pana rozmiarach grzechów Rosji, byłyby odpowiednikiem przestępstwa z gatunku przejścia przez jezdnię w niewłaściwym miejscu.


Gdyby to był odosobniony przypadek, budziłby tylko zdumienie, ale Polska uczestniczyła już w takich cyrkach dziesiątki razy. Nie tylko w czasach komunizmu opowiadaliśmy się za sponsorowaną przez ZSRR rezolucją głoszącą, że syjonizm jest rasizmem, już jako kraj wolny i demokratyczny głosowaliśmy wielokrotnie za rezolucjami haniebnymi. Czy przyglądał się Pan Minister rezolucjom potępiającym Izrael podejmowanym przez Radę Praw Człowieka ONZ? Może zainteresował się Pan chociażby drobnym wycinkiem polskiej polityki zagranicznej, kiedy to polski dyplomata stał na czele tej niesławnej agendy ONZ?


Swego czasu, oburzony antysemickimi wybrykami w Internecie, wkroczył Pan nawet  na drogę prawną.  Niewiele Pan wskórał, czytanie komentarzy pod artykułami dotyczącymi czy to Izraela, czy Żydów, czy historii drugiej wojny światowej, wywołuje autentyczne mdłości.  O ileż jednak poważniejszą sprawą od antysemityzmu internautów, kiboli, czy nawet dziennikarzy spod znaku „Le Monde Diplomatique” jest antysemityzm dyplomatów; antysemityzm będący stałym elementem polityki zagranicznej. Czy kiedykolwiek zastanawiał się Pan, ile razy członkowie naszego korpusu dyplomatycznego udzielali w imieniu Polski poparcia takim rezolucjom, jak ta podjęta właśnie przez Światowe Zgromadzenie  Zdrowia?


Zaledwie siedem dni przed udzieleniem przez mój kraj wsparcia dla tej osobliwej rezolucji opublikowany został raport na temat poziomu antysemityzmu na  świecie. Przebadano ponad 53 tysiące osób z 102 krajów. Jak wynika z tych badań, ponad jedna czwarta dorosłej ludności świata ma silne antysemickie uprzedzenia. Krótko mówiąc ponad miliard mieszkańców naszej planety zdecydowanie preferuje przeklinanie Żydów niż naprawianie płotu, dziury w drodze, czy budowanie szpitala.


Podobnie jak w wielu innych sprawach jesteśmy gdzieś w środku tego peletonu i daleko nam zarówno do liderów, jak i do tych, którym ta choroba właściwie nie dokucza. Liderami są Palestyńczycy z Autonomii Palestyńskiej, ludzie mieszkający na owych rzekomo okupowanych terytoriach, gdzie w świątyniach, w szkołach i w kontrolowanych wyłącznie przez okupowanych Palestyńczyków mediach antysemityzm jest propagowany od świtu do nocy.              


Zapewne nie zdziwi Pana Ministra daleko idąca zbieżność czołówki tego peletonu i państw, które zaproponowały popartą przez Polskę rezolucję:

  • Irak – 92 procent
  • Jemen – 88 procent
  • Algieria – 87 procent
  • Libia – 87 procent
  • Tunezja – 86 procent
  • Kuwejt – 82 procent
  • Bahrajn – 81 procent
  • Jordania – 81 procent
  • Maroko – 80 procent

W tych badaniach (podobnie jak w wielu innych badaniach na temat antysemityzmu) widać wyraźną korelację między antysemickimi uprzedzeniami a religią. Poziom antysemityzmu jest znacznie wyższy w krajach zdominowanych przez islam niż w krajach zdominowanych przez chrześcijaństwo, w krajach zdominowanych przez chrześcijaństwo jest wyższy w społeczeństwach zdominowanych przez prawosławie i katolicyzm niż w społeczeństwach zdominowanych przez protestantyzm. Socjolog dostrzega tu szereg dodatkowych zmiennych, takich jak poziom wykształcenia, zamożności, indeks swobód demokratycznych, itp. pozostaje jednak goły fakt, że w międzynarodowych organizacjach, takich jak Organizacja Narodów Zjednoczonych, istnieje potężny blok dyktatur (często teokracji lub semi-teokracji), których polityka zagraniczna jest otwarcie antysemicka i że skażone irracjonalnymi przesądami inicjatywy tych krajów natrafiają na wsparcie nie tylko dyktatur świeckich (takich jak Kuba, Korea Północna czy Wenezuela), ale również państw demokratycznych, takich jak Polska.


Pojawia się pytanie, czy polityka zagraniczna powinna być moralna. Zwolennicy realpolitik powiadają, że państwa nie mają przyjaciół, mają tylko interesy. Jest to pośrednie stwierdzenie, że polityka zagraniczna wręcz powinna kierować się moralnością Kalego. Wszyscy jednak, włącznie z najgorszymi dyktatorami, nieustannie wygłaszają kazania i prawią o moralności. Dla zwykłego obywatela, w którego imieniu Minister Spraw Zagranicznych kształtuje politykę zagraniczną kraju i w którego imieniu dyplomaci głosują na takim lub innym forum międzynarodowym, nie tylko pytanie o moralność naszej polityki zagranicznej jest ważne, ważne jest równie pytanie o interesy naszego kraju. Jakimi interesami Polski kierują się nasi dyplomaci opowiadając się za takimi rezolucjami?


Panie Ministrze, w dzisiejszym głosowaniu do Parlamentu Europejskiego oddam głos na kandydata Platformy Obywatelskiej, Unia Europejska jest wspólnotą, która zmieniła oblicze Europy, jest równocześnie wspólnotą, która dziś pomaga w finansowaniu palestyńskiego terroryzmu i wspiera na polu dyplomatycznym najdziksze inicjatywy najmniej demokratycznych państw świata, państw, w których elity polityczne nie mając ani ochoty, ani umiejętności dbania o interesy swoich społeczeństw, systematycznie podsycają najbardziej obrzydliwe odwieczne przesądy.


Od ćwierć wieku przechodzimy trudny praktyczny kurs wolności i demokracji. Panie Ministrze, chciałbym dożyć chwili, w której doszlusujemy do tych, którzy potrafią powiedzieć nie; którzy potrafią powiedzieć nie na forum ONZ, na forum Parlamentu Europejskiego i w innych międzynarodowych gremiach. Ten głos jest wołaniem na puszczy, ale milczenie nie pozwoliłoby mi dziś na pójście do lokalu wyborczego i wrzucenie kartki wyborczej do urny. Nasza polityka zagraniczna jest chora i pytanie, kto tu zwariował, nie jest pytaniem od rzeczy.
Dobrzyń, 25 maja 2014r. 


Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj
Komentarze
1. kto zwariowal panie ministrze? krysia z karkuru 2014-05-26


Znasz li ten kraj

Znalezionych 299 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Opowieść o Polaku, który się prawdzie nie kłaniał   Koraszewski   2021-01-06
Rok parasola i parasolki?   Koraszewski   2021-01-04
Wypas środowiskowych prawd   Koraszewski   2020-12-28
„Uwaga, tu obywatelki i obywatele, to jest legalne zgromadzenie!”. Powolne budowanie mostów ponad podziałami.   Górska   2020-12-19
Doktor Dolittle i zielony kanarek    Garczyński-Gąssowski   2020-12-12
Seks bez seksizmu, kapłaństwo bez pedofilii   Koraszewski   2020-12-08
Opowieść o nocnym stróżu, kucharce i wartościach   Koraszewski   2020-12-06
Cyrkowe fikołki, teatralne gesty i realne działania opozycji   Górska   2020-11-30
Lekcja zdalna i pytanie dodatkowe   Kruk   2020-11-26
Przez okno wszedł Ziobro, a spod łóżka wylazł biskup, czyli jak Jarosław Kaczyński rozpętał wojnę domową   Górska   2020-11-24
Mowa pozasejmowa do obywatela Kaczyńskiego   Koraszewski   2020-11-21
Przekleństwo naszych czasów i wszystkich wcześniejszych   Kruk   2020-11-16
Ojczyznę wolną racz nam wrócić Panie!   Koraszewski   2020-11-11
Panie Ministrze Czarnek, trzeba było ich nie… epatować wizerunkami młodocianych bohaterów   Górska   2020-11-03
Kobiety żądają zdjęcia dziadów   Koraszewski   2020-11-02
Wściekłość, działanie, skuteczność   Koraszewski   2020-10-30
Mazurek Dąbrowskiego w Świętochłowicach   Górska   2020-10-29
Chrześcijańskie wartości w pisowskim sosie   Koraszewski   2020-10-26
Z notatnika starego państwowca   Koraszewski   2020-10-17
Meandry odporności stadnej   Koraszewski   2020-10-12
Patrz Kościuszko na nas z nieba   Koraszewski   2020-09-29
„Moje życie jest klęską”   Koraszewski   2020-09-14
Inna twarz polskiego Sejmu   Koraszewski   2020-09-10
Niech żyje król!   Łukaszewski   2020-09-01
Wojaki Chrystusa i cudaki z PZPR   Koraszewski   2020-08-21
Maska jako symbol statusu społecznego   Koraszewski   2020-08-16
Raz na ludowo   Łukaszewski   2020-08-11
W okopach świętej  niechęci   Koraszewski   2020-08-05
Uwaga: PiS kocha ubogich   Koraszewski   2020-07-29
Rozważania wokół praworządności   Koraszewski   2020-07-27
Reizm nasz ledwie żywy   Koraszewski   2020-07-19
Wspinaczka na szczyt nieprawdopodobieństwaMarcin Kruk   Kruk   2020-07-16
Smutek obwodów kiepsko scalonych   Kruk   2020-07-11
W niedzielę druga tura, ale właściwie czego?   Koraszewski   2020-07-07
Przekonajcie mnie dlaczego mam głosować na Trzaskowskiego   Koraszewski   2020-07-01
Dyskurs narodowy i jego meandry   Kruk   2020-06-09
Widziane z ławy oskarżonych   Koraszewski   2020-06-01
Niespodziewana erekcja impotenta na placu elekcyjnym   Koraszewski   2020-05-09
Wolność jest zaledwie wstępem   Koraszewski   2020-05-06
Między świętem braku pracy a świętem gwałcenia konstytucji   Koraszewski   2020-05-02
Trzy razy NIE w bolszewickim plebiscycie na prezydenta   Koraszewski   2020-04-17
Samorząd, solidarność, samopomoc   Koraszewski   2020-04-15
Zdalna lekcja wychowawcza   Kruk   2020-04-06
Jak zbrodniczy okaże się ten rząd?   Koraszewski   2020-04-03
Kochać i być mądrym   Koraszewski   2020-04-01
Plac Powstańców i inne przystanki   Zbierski   2020-03-12
Bóg Kościołem upupiony   Koraszewski   2020-03-05
Wyścig do fotela i dylematy wyborcy   Koraszewski   2020-02-19
PiS budzi się z ręką w nocniku i przeciera oczy   Koraszewski   2020-02-15
Podanie o posadę prezydenta   Koraszewski   2020-02-12
Raport z małego miasta   Koraszewski   2020-01-23
Kości zostały rzucone   Koraszewski   2020-01-21
Diabeł hasa po Księżych Górkach   Kruk   2019-11-21
Nie cała władza w rękach postprawdziwków   Koraszewski   2019-11-18
Sen nocy listopadowej   Kruk   2019-11-12
Troski i zmartwienia z celibatem   Koraszewski   2019-10-30
Zjednoczona prawica i Halloween   Koraszewski   2019-10-26
Moralne zwierzę to oburzone zwierzę   Koraszewski   2019-10-21
Związki partnerskie w czwartej Rzeczpospolitej   Koraszewski   2019-10-16
Dzień po wyborach, Dzień Nauczyciela   Koraszewski   2019-10-14
Bób, Hummus, Włoszczyzna   Koraszewski   2019-10-02
Niedziela handlowa i Ogórek małoetyczna   Kruk   2019-10-01
Czy Polscy wybiją się i na co teraz?   Koraszewski   2019-09-28
Homo politicus vs. Homo sapiens   Koraszewski   2019-09-16
Uwagi o groźnej przewadze donosów nad doniesieniami   Koraszewski   2019-09-09
Dla kogo feralna okaże się trzynastka?   Koraszewski   2019-08-31
Kilka uwag o podwójnej lojalności   Koraszewski   2019-08-21
Przeszłość i przyszłość polskiego paralmentaryzmu   Koraszewski   2019-07-27
Ogólna teoria zatroskania   Koraszewski   2019-07-25
Struktura klasowa w świadomości aspołecznej   Koraszewski   2019-07-20
Trudno kochać i być mądrym, jeszcze trudniej nie znosić i pozostać mądrym   Koraszewski   2019-07-10
O szkodliwości palenia (na stosach) i migotaniu przedsionków (do władzy)   Koraszewski   2019-07-08
Marchewka stadnego myślenia i niechciany kij racjonalizmu   Koraszewski   2019-07-04
Wściekłość nieboszczyka i duma romantyków   Koraszewski   2019-06-24
Kronika szczęśliwego dzieciństwa   Ferus   2019-06-23
Spór o wiek zgody w czasach przyzwolenia   Koraszewski   2019-06-19
Nocne polucje wiceministra nieprawości   Kruk   2019-06-15
Jak słuchać, żeby być rozumianym?   Koraszewski   2019-06-12
Przepraszam, że przypominam raz jeszcze   Koraszewski   2019-06-06
Za Głupotę Naszą i Waszą   Koraszewski   2019-05-30
Uwagi o pełniących obowiązki  mądrych i dobrych   Koraszewski   2019-05-20
Primas Poloniae i jego niepokojący brak zgody   Koraszewski   2019-05-13
Serwus, madonna, czyli signum temporis   Koraszewski   2019-05-10
Chwała Bogu, mamy święto maryjne   Kruk   2019-05-03
Strajki szkolne czyli niesolidarna "Solidarność"   Garczyński-Gąssowski   2019-04-24
Jak będziemy obchodzić święto Konstytucji?   Koraszewski   2019-04-08
Oświata, poświata, stan umysłów   Koraszewski   2019-04-03
Niewiara szukająca zrozumienia   Koraszewski   2019-03-12
Jak sztuczna inteligencja wyssała antysemityzm z  mlekiem matki   Koraszewski   2019-03-03
Nie pluć na Ogórek, nie zanieczyszczać wagonu   Koraszewski   2019-02-11
Inspirująca „Pieśń ciszy”   Ferus   2019-02-03
Czy dzisiejsza Polska jest demokracją?   Koraszewski   2019-01-24
Błąd sprzed 30 lat, za który nadal płacimy   Koraszewski   2019-01-19
Czy można reaktywować Komisję Edukacji Narodowej   Koraszewski   2019-01-14
Człowiek, katolik, przecie nie ssak   Koraszewski   2019-01-09
Biblia Dobrej Zmiany(plagiat)Marcin Kruk    Kruk   2018-12-28
Rzecznik Praw Dziecka w państwowego Anioła Stróża zamieniony   Koraszewski   2018-12-17
Zawierzeni bez granic   Koraszewski   2018-12-03
Cała władza w ręce marginesu   Koraszewski   2018-11-28
Odnaleziony tekst Tischnera oraz portret (pewnego) Polaka AD 2018   Koraszewski   2018-11-19

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

CervantesWojaki Chrystusa Palestyńskie wetoWzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologiaAllah stworzylUprzednie doświadczenieŻydowski exodusPRL Chrystusem narodówOdrastające głowy hydry nazizmuHomeopatia, wibracje i oszustwo


Żołnierz IDFPrawo powrotuMózg i kodowanie predyktywneNocna rozmowaWSzyscy wiedzaNieustający marszOświecenie PinkerAlternatywna medycyna zabija


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk