Prawda

Niedziela, 25 października 2020 - 23:14

« Poprzedni Następny »


Powiadom znajomych o tym artykule:
Do:
Od:

Skąd więc wziął się ten wirus?


Matt Ridley 2020-06-16


Nowe badania, zamiast wyjaśnić, pogłębiły tajemnicę otaczającą pochodzenie koronavirusa odpowiedzialnego za COVID-19. Nietoperze, targi dzikich zwierząt, może łuskowce, a może laboratoria, wszystkie one mogły odegrać jakąś rolę, ale prosta historia zwierzęcia na targu, zarażonego przez nietoperza, który potem zaraził wielu ludzi, nie wygląda dłużej na wiarygodną.   


Badanie opublikowane na początku maja przez naukowców z Broad Institute w Cambridge, Mass. i z University of British Columbia odkryło niezwykłą cechę niedawnego rozwoju wirusa: ewoluował zbyt powoli. Genomy wirusów pobranych od chorych podczas epidemii SARS w latach 2002-2003 pokazywały szybką zmianę ewolucyjną we wczesnych miesiącach epidemii, kiedy wirus adaptował się do nowego gospodarza, a potem zmiana była znacznie wolniejsza. W odróżnieniu od tego, próbki pobrane od niedawnych przypadków nowego koronawirusa, SARS-CoV-2, mają stosunkowo niewiele zmian genetycznych w porównaniu do wczesnych przypadków z grudnia.


Autorzy: Shing Hei Zhan, Benjamin Deverman i Yujia Alina Chan, piszą: „Zaskoczyło nas odkrycie, że SARS-CoV-2 wykazuje niską genetyczną różnorodność w odróżnieniu od SARS-CoV, który wykazywał znaczne genetyczne zróżnicowanie na wczesnym do środkowego etapie epidemii”. Ich zdaniem sugeruje to, że “kiedy SARS-CoV-2 został odkryty pod koniec 2019 roku, już był wstępnie zaadaptowany do przekazywania między ludźmi w podobnym stopniu jak podczas późnego etapu epidemii SARS-CoV”. Potencjalnie jest to dobra wiadomość: ponieważ wirus jest stosunkowo stabilny, szczepionka, która działa przeciwko niemu – jeśli uda nam się taką stworzyć – będzie z większym prawdopodobieństwem działała przeciwko wszystkim szczepom.  


To samo badanie wydaje się wykluczać możliwość, że zarażone zwierzę na targu dzikich zwierząt Huanan w Wuhan przekazało wirusa kilkorgu ludziom, jak sugerowano jako punkt powstania epidemii. Chińskie władze potwierdziły obecnie, że żadne z próbek zwierząt z targu nie były zakażone. To sugeruje, że jedna osoba zarażała na targu wirusem, który już był zaadaptowany do przekazywania ludziom.   


Praca opublikowana w marcu przez Andrew Rambaut z Edinburgh University, analizująca genomowe sekwencje, pokazuje, że ostatni wspólny przodek wirusów, które krążą obecnie, zainfekował kogoś pod koniec listopada lub na początku grudnia, chociaż z ”przedziałem ufności” sięgającym wstecz do października. Pozostawia to niewiele czasu na ewolucyjną adaptację, a więc miesiące, w których wirus dostrajał swoją zdolność zarażania ludzi prawdopodobnie były wcześniej i gdzie indziej niż w Wuhan.  


Najbliższą zwierzęcą wersją wirusa nadal jest próbka od nietoperza pobrana przez naukowców w 2013 roku, o tysiące kilometrów w Junnanie. Szczegóły gdzie i jak pobrano tę próbkę są niepełne, ale nowy artykuł dwóch naukowców z Instytutu Badawczego Agharkar w Pune w Indiach pokazuje, że jest identyczna z opublikowaną próbką o innej nazwie wziętej z porzuconego korytarza kopalni w południowym Junnanie w 2013 roku po tym jak podobna do zapalenia płuc choroba zabiła tam w poprzednim roku trzech górników.  


Ten wirus nie mógł jednak być bezpośrednim źródłem COVID-19.  Część jednego z jego kluczowych genów, kodujący białko „kolca”, który pozwala wirusowi wiązać się z ludzkimi komórkami, różni się od wersji, która powoduje pandemię. W ludzkim wirusie ta część genu, zwana “motyw wiążący receptora” przypomina bliżej wirusa znalezionego w przeszmuglowanych łuskowcach, chociaż reszta wirusa łuskowca jest mniej podobna.


W porównaniu do wirusów nietoperza i łuskowca ten, który obecnie zaraża ludzi, ma także dodatkową, 12-literową sekwencję nukleotydów o nazwie „miejsce rozszczepiania furyny” w genie białka kolca; to niezmiernie podnosi zdolność wirusa do dostawanie się do różnych rodzajów ludzkich komórek. Kristian Andersen z Scripps Institute w La Jolla, Kalifornia wraz z współpracownikami argumentują, że mogło to powstać przez mutację podczas „okresu nierozpoznanej transmisji wśród ludzi” po pierwotnym przeniesieniu od zwierzęcia

A co z kontrowersyjnym twierdzeniem, że wirus mógł wydostać się z laboratorium? Zarówno zespół Ralpha Barica z University of North Carolina w Chapel Hill, jak zespół Zhengliego z Instytutu Wirusologii w Wuhan, pracowały nad podobnymi do SARS koronawirusami i testowały ich zdolność do zainfekowania ludzkich komórek. Od kilku lat informowały o udanych eksperymentach, w których tworzyły nowe szczepy wirusa przez manipulowanie białkami kolców, które są obecnie przedmiotem badań, by odkryć pochodzenie SARS-CoV-2, a ich badania obejmują wstawianie miejsc rozszczepiana furyny.


Oba zespoły stworzyły tak zwane chimeryczne wirusy w celu zrozumienia, co czyni wirus mniej lub bardziej niebezpiecznym w nadziei, że będą gotowe do ochrony ludzi przeciwko przyszłym epidemiom SARS. W 2015 roku opublikowały wyniki wspólnego eksperymentu, w którym połączyły części jednego, zaadaptowanego do myszy, podobnego do SARS koronawirusa z genem kolca z podobnego do SARS koronawirusa z chińskich nietoperzy.  


Informując o swoich wynikach, badacze ostrzegali przed kontynuowaniem takich ryzykownych eksperymentów: “Na podstawie tych odkryć panele oceniające badania naukowe mogą uznać podobne badania chimerycznych wirusów z krążących szczepów za zbyt ryzykowne, ponieważ nie można wykluczyć zwiększonej patogeniczności dla ssaków”. Dodali: „Potencjał przygotowania na przyszłe epidemie i łagodzenia ich trzeba przeciwstawić ryzyku stworzenia bardziej niebezpiecznych patogenów”. 


Nikolai Petrovsky z kolegami z Flinders University w Australii odkryli, że SARS-CoV-2 ma bliższe powinowactwo z ludzkimi receptorami niż z receptorami innych gatunków, jakie testowali, włącznie z łuskowcami i nietoperzami podkowcowatymi. Petrovsky sugeruje, że to mogłoby zdarzyć się, gdyby wirus był hodowany na ludzkich komórkach, dodając, że „Nie możemy wykluczyć możliwości, że pochodzi to z laboratoryjnego eksperymentu”.


Co więc zdarzyło się? Obecnie wszystkie dowody wskazują wstępnie na łańcuch zakażeń człowiek-człowiek gdzieś poza miastem, aż ktoś przyniósł wirusa do Wuhan, gdzie targ zadziałał jako wzmacniacz. Pierwszym przypadkiem mógł być farmer lub może badacz nietoperzy zbierający próbki dla wirusologów. Albo też jest możliwe, że inne zwierzę brało w tym udział po drodze, z wirusem przeskakującym między farmerem a jego zwierzętami, albo szmuglerem dzikich zwierząt i jego biednymi łuskowcami.


Istnieje w przyrodzie więcej koronawirusów. Jeśli dowody wskazują na miejsce poza targiem dzikich zwierząt i jeśli władze chińskie są pewne, że nie wyciekło to z laboratorium, powinny być chętne do pomocy światu w odkryciu, co zdarzyło się w rzeczywistości.


Cokolwiek było początkową iskrą, tym, co zamieniło pożar lasu w globalną pożogę, było miejskie życie. W przeszłości wiele razy wirusy przedostawały się do ludzi podczas kontaktów z przyrodą. Kiedy większość populacji żyła na wsiach, polowała na zwierzęta i zbierała w lesie opał, kontakt z nietoperzami był częstszy. Ale łańcuchy infekcji na terenach wiejskich wygasały.


Dzisiaj wystarczy, by jeden zakażony człowiek poszedł na zatłoczony targ i zakaszlał na kogoś, kto właśnie wybiera się w podróż do innego kraju, a świat łapie chorobę. Z pewnością zdarzy się to znowu.


Pierwsza publikacja tekstu w the Wall Street Journal:

So where did the virus come from?

Rational Optimist, 29 maja 2020

Tłumaczenie: Małgorzata KoraszewskaMatt Ridley


Brytyjski pisarz popularnonaukowy, sympatyk filozofii libertariańskiej. Współzałożyciel i b. prezes International Centre for Life, "parku naukowego” w Newcastle. Zrobił doktorat z zoologii (Uniwersytet Oksfordzki). Przez wiele lat był korespondentem naukowym w "The Economist". Autor książek: The Red Queen: Sex and the Evolution of Human Nature (1994; pol. wyd. Czerwona królowa, 2001, tłum. J.J. Bujarski, A. Milos), The Origins Of Virtue (1997, wyd. pol. O pochodzeniu cnoty, 2000, tłum. M. Koraszewska), Genome (1999; wyd. pol. Genom, 2001, tłum. M. Koraszewska), Nature Via Nurture: Genes, Experience, and What Makes us Human (także jako: The Agile Gene: How Nature Turns on Nurture, 2003), Rational Optimist 2010.

Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj


Nauka

Znalezionych 1164 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Zakład Simon-Ehrlich po 40 latach   Gale L. Pooley   2020-10-23
Używające narzędzi mrówki budują struktury, by spijać roztwór cukru w pojemnikach, nie topiąc się   Coyne   2020-10-22
Czego pandemia nauczyła nas o nauce?   Ridley   2020-10-19
Przeddarwinowscy “darwiniści”   Berry   2020-10-16
Covid 19 może przejmować kontrolę nad receptorami bólu, uśmierzając ból i podnosząc szerzenie się choroby: możliwy rezultat doboru naturalnego   Coyne   2020-10-15
Znowu wrzawa, że “teoria ewolucji wywrócona”, ale jak zwykle, robią z igły widły   Coyne   2020-10-13
Intelektualna pustka numeru “New Scientist” o ewolucji: 4. Rzekome znaczenie dryfu genetycznego w ewolucji   Coyne   2020-10-09
Chromosomy Y ludzi, neandertalczyków i denisowian   Novella   2020-10-08
Intelektualna pustka numeru “New Scientist” o ewolucji: 3. Rzekome znaczenie epigenetyki w ewolucji   Coyne   2020-10-07
Intelektualna pustka numeru “New Scientist” o ewolucji: 2. Rzekome nieistnienie gatunków   Coyne   2020-10-05
Intelektualna pustka numeru “New Scientist” o ewolucji: 1. Genetyczna plastyczność    Coyne   2020-10-03
“New Scientist”: Darwin jednak miał rację    Coyne   2020-10-01
Uprawy GMO i wzrost plonów   Novella   2020-09-28
Książka o psychologii ewolucyjnej, która pokazuje wartość tej dziedziny – ale nie wartość memów   Coyne   2020-09-22
Przyjemności seksu i jagód   Ridley   2020-09-18
Czy można falsyfikować naukowe teorie? Naukowiec odpowiada, że “nie”   Coyne   2020-09-12
Naukowe pismo “Nature” przystaje do Przebudzonych twierdząc, że zarówno płeć, jak gender są niebinarne   Coyne   2020-09-09
Wybór ostatecznej wolności   Witkowski   2020-09-07
Polio zlikwidowane w Afryce   Novella   2020-09-05
Czy wyrazy ludzkiej twarzy są uniwersalne w okazywaniu emocji?   Coyne   2020-09-02
Barwny erudyta J.B.S. Haldane   Coyne   2020-08-28
Modelowanie zbijania się pingwinów cesarskich w gromadę: każdy dostaje równie dużo ciepła   Coyne   2020-08-25
Jak algorytmy wpływają na twoje życie   Novella   2020-08-24
Z okazji dziewięćdziesiątych urodzin Thomasa Sowella   Jacoby   2020-08-22
Prawdziwie długa szyja: 6-metrowy wodny gad z triasu z szyją długości 2,7 metra   Coyne   2020-08-19
Wątrobiane duszki   Novella   2020-08-17
Rozrzedzanie krwi bez groźby krwawienia   Novella   2020-08-14
Nowy raport: Bakteria po stu milionach lat nadal żywa!   Coyne   2020-08-08
Modlitwa to nie jest lekarstwo   Nowella   2020-08-07
Maleńki, 10-centymetrowy dinosaur, który zjadał owady   Coyne   2020-08-06
Piękny skoczek, który upodabnia się do mrówki   Coyne   2020-08-03
Urodziny Rosalind Franklin!   Cobb   2020-07-31
Kondor wielki: ptak, który rzadko kiedy macha skrzydłami   Coyne   2020-07-28
Czy ludzie byli w Nowym Świecie ponad 30 tysięcy lat temu?   Coyne   2020-07-26
Oszaleć na punkcie nietoperzy w czasach korony i politykierstwa   Collins   2020-07-25
Dwa gatunki dały zdolną do życia hybrydę, mimo że rozeszły się 150 milionów lat temu   Coyne   2020-07-23
Niccolo Tartaglia jego tajemnica   Jacoby   2020-07-20
Akcja afirmatywna w wieloetnicznym narodzie   Hyams   2020-07-17
Dekolonizacja ewolucji (i Darwina) była nieunikniona   Coyne   2020-07-15
Filtr mózgu (czyli czego nie widzimy)   Novella   2020-07-14
Homeopatia jest bezwartościowa a czasami szkodliwa   Novella   2020-07-10
Pięć błędnych wyobrażeń o ewolucji: jedno jest wątpliwe, jedno niesłuszne   Coyne   2020-07-08
Wiecznie kurczący się tranzystor i wynalezienie Google   Ridley   2020-07-06
Postmodernizm: filozofia, która stoi za naszymi wojnami kulturowymi i postępującym nihilizmem   Hill   2020-07-02
Bodźce do innowacji w końcu pokonają COVID-19   Ridley   2020-06-27
Maleńkie stworzenia morskie budują olbrzymie, fantastyczne domy, by chronić się i zdobywać pokarm   Coyne   2020-06-25
Rośliny uprawne z edytowanym genomem pomagają farmerom i środowisku   Ridley   2020-06-20
Czy klucz do COVID można znaleźć w rosyjskiej pandemii?   Ridley   2020-06-18
Skąd więc wziął się ten wirus?   Ridley   2020-06-16
Nowe dane o tym, jak działają grzyby „mrówek zombie”   Coyne   2020-06-15
Czy brytyjski naukowy establishment popełnił największy błąd w historii?   Ridley   2020-06-13
Błysk światła w mroku   Sheagren   2020-06-12
Poczucie pewności napędza efekt potwierdzenia   Novella   2020-06-08
Czy możemy zobaczyć osobowość?   Novella   2020-06-05
Rozwiązanie dla obecnego kryzysu   Ridley   2020-06-02
Lokalizacja funkcji wykonawczych   Novella   2020-05-30
Przestańcie wierzyć w naukę   Greenfield   2020-05-28
Ewolucyjne korzenie sztuki   Koraszewski   2020-05-27
Innowacji nie można wymusić, ale można je zdławić   Ridley   2020-05-26
Stymulowanie kory wzrokowej   Novella   2020-05-23
Pora na telemedycynę   Novella   2020-05-19
Czy mrożącą krew w żyłach prawdą jest, że decyzja o zamknięciu społeczeństwa opierała się na luźnych matematycznych spekulacjach?   Ridley   2020-05-15
MMR jest bezpieczna i skuteczna   Novella   2020-05-14
Odporność stada na fakty   Koraszewski   2020-05-13
O COVID wiemy wszystko – i nie wiemy niczego   Ridley   2020-05-12
Nanotechnologia zastosowana do leczenia choroby Alzheimera   Novella   2020-05-11
COVID-19 – To są szkody   Novella   2020-05-05
Nadmiar teorii wszystkiego   Koraszewski   2020-05-04
Zawodnicy – i trudności – w wyścigu do wyleczenia COVID   Ridley   2020-04-30
Psychologia sprzeciwu wobec szczepień   Novella   2020-04-25
Prowokator czy prowokowany?   Witkowski   2020-04-24
Nauka on-line jest skuteczna   Novella   2020-04-23
Mądrość w pułapce autorytetu   Witkowski   2020-04-18
Znaleziono najstarszego “bilaterian”: odkryto podobne do robaka stworzenie wraz z jego skamieniałymi śladami   Coyne   2020-04-16
Nietoperze i pandemia   Ridley   2020-04-14
Pandemia ludzkiej głupoty   Novella   2020-04-12
W miarę postępu badań natura naszego wroga staje się coraz wyraźniejsza   Ridley   2020-04-04
Wzmacnianie układu odpornościowego podczas pandemii   Novella   2020-04-02
Dlaczego ten wirus inaczej dotyka pokolenia?   Ridley   2020-03-30
Czaszka maleńkiego dinozaura/ptaka znaleziona w bursztynie   Coyne   2020-03-27
Szczepionka na koronawirusa nie przybędzie szybko   Ridley   2020-03-25
Niebawem dowiemy się jak solidna jest nasza cywilizacja   Ridley   2020-03-23
Żywotność wirusa Covid-19 na różnych powierzchniach (rada: używaj rękawiczek, kiedy odbierasz paczki i nie otwieraj ich przez 24 godziny)   Coyne   2020-03-21
Dzień był krótszy 70 milionów lat temu   Novella   2020-03-20
Jak często powstają ptasie hybrydy?   Coyne   2020-03-18
Mózgi noworodków   Novella   2020-03-16
Twierdzenie o białku i DNA dinozaurów   Novella   2020-03-10
Porażka jest stałym elementem pracy naukowca   Konrad Bocian   2020-03-07
Jak myśleć o naszych problemach   Tupy   2020-03-03
Dlaczego tak wiele nowych wirusów pochodzi od nietoperzy?   Ridley   2020-02-29
Odkrycie antybiotyku przez AI   Novella   2020-02-27
Wizyta w Andach u łysek rogatych   Lyon   2020-02-26
Zioła nie pomagają na utratę wagi   Novella   2020-02-25
Dawkins pisze tweeta   Coyne   2020-02-24
W obronie binarności płci u ludzi   Coyne   2020-02-21
Nie palmy pieniędzy na ołtarzu zielonej manii   Lomborg   2020-02-20
Więcej dowodów ewolucji: końskie zarodki zaczynają tworzyć pięć palców, a cztery zawiązki znikają   Coyne   2020-02-18
Homeopatyczny rentgen   Novella   2020-02-14
Różnice płci w wyborze zabawek: chłopcy bawią się chłopięcymi zabawkami, dziewczynki dziewczęcymi zabawkami   Coyne   2020-02-13
Śmiertelność z powodu raka nadal spada wbrew twierdzeniom szarlatanów     2020-02-11

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

CervantesWojaki Chrystusa Palestyńskie wetoWzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologiaAllah stworzylUprzednie doświadczenieŻydowski exodusPRL Chrystusem narodówOdrastające głowy hydry nazizmuHomeopatia, wibracje i oszustwo


Żołnierz IDFPrawo powrotuMózg i kodowanie predyktywneNocna rozmowaWSzyscy wiedzaNieustający marszOświecenie PinkerAlternatywna medycyna zabija


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk