Prawda

Piątek, 27 maja 2022 - 17:35

« Poprzedni Następny »


Powiadom znajomych o tym artykule:
Do:
Od:

Zagadkowe jajo pingwina grzebieniastego


Ed Yong 2016-10-19

Pingwiny skalne i inne pingwiny grzebieniaste (Eudyptes) zawsze składają dwa jaja, ale z pierwszego, mniejszego, żadne pisklę na ogół nie wykluwa się.  <br />Zdjęcie: Pete Oxford, Minden Pictures, National Geographic Creative
Pingwiny skalne i inne pingwiny grzebieniaste (Eudyptes) zawsze składają dwa jaja, ale z pierwszego, mniejszego, żadne pisklę na ogół nie wykluwa się.  

Zdjęcie: Pete Oxford, Minden Pictures, National Geographic CreativeW każdym sezonie rozrodczym pingwiny grzebieniaste składają po dwa jaja. Pierwsze – nazwijmy je jajem A – jest zawsze mniejsze niż drugie, czyli jajo B. Jest mniejsze o między 18 a 57 procent, co jest większą różnicą niż u jakiegokolwiek innego ptaka. Ponieważ jest mniejsze, jajo A niemal zawsze jest skazane. Matka pingwin może wykopać je z gniazda. Może odmówić wysiadywania go. W tych rzadkich wypadkach kiedy z obu jaj wykluwają się jednak pisklęta, tylko jedno pisklę przeżywa i nieodmiennie jest to większe pisklę B.  

 


Ze swoimi bujnymi, żółtymi brwiami pingwiny grzebieniaste bardzo łatwo rozpoznać i są trochę jak klauny.  

Żeby jednak zobaczyć to, co jest najdziwaczniejsze u tych ptaków, takich jak pingwin złotoczuby lub pingwin skalny, nie należy patrzeć na ich komiczne upierzenie. Zamiast tego należy patrzeć, co dzieje się, kiedy składają jaja.


W każdym sezonie rozrodczym składają po dwa jaja. Pierwsze – nazwijmy je jajem A – jest zawsze mniejsze niż drugie, czyli jajo B. Jest mniejsze o między 18 a 57 procent, co jest większą różnicą niż u jakiegokolwiek innego ptaka. Ponieważ jest mniejsze, jajo A niemal zawsze jest skazane. Matka pingwin może wykopać je z gniazda. Może odmówić wysiadywania go. W tych rzadkich wypadkach kiedy z obu jaj wykluwają się jednak pisklęta, tylko jedno pisklę przeżywa i nieodmiennie jest to większe pisklę B.  


Biolodzy ewolucyjni głowili się nad tym dziwacznym zachowaniem od lat 1960. Dlaczego jajo A jest o tyle mniejsze niż jajo B? A ponieważ pisklę niemal zawsze umiera, dlaczego pingwiny grzebieniaste w ogóle trudzą się składaniem tych jaj? Dlaczego nie skoncentrować po prostu wysiłków na jednym jaju, jak to robią słynne pingwiny cesarskie i królewskie?

 


Samice pingwinów złotoczubych zaczynają tworzenie jaj podczas uciążliwej podróży morskiej.<br /> Zdjęcie: Roy Toft, National Geographic Creative
Samice pingwinów złotoczubych zaczynają tworzenie jaj podczas uciążliwej podróży morskiej.
Zdjęcie: Roy Toft, National Geographic Creative


“Przez wiele lat biolodzy twierdzili, że musi być jakaś adaptacyjna podstawa tego” – mówi  Glenn Crossin z Dalhousie University. Niektórzy sądzili, że jajo A jest ubezpieczeniem na wypadek, gdyby jajo B zostało porwane przez drapieżnika lub przypadkowo uszkodzone przez kłócących się samców. Inni uważali, że jajo A może być znakiem “ZAJĘTE”, który mówił innym pingwinom, że gniazdo jest pełne. „Żadne z tych wyjaśnień nie ostało się jednak eksperymentom” – mówi Crossin.


W 1990 r. Tony Williams z Simon Fraser University zaproponował inne wyjaśnienie. Zauważył, że podczas gdy większość pingwinów spędza zimy antarktyczne w pobliżu lodu, pingwiny grzebieniaste wyruszają na otwarty ocean. Przez sześć długich miesięcy nigdy nie wychodzą na ląd. Zamiast tego płyną szybko i nieustannie przez ponad dwa miliony kilometrów lodowatej wody w poszukiwaniu żywności na najdłuższej prawdopodobnie wyprawie aprowizacyjnej jakiegokolwiek zwierzęcia. I właśnie podczas tych epickich podróży samice zaczynają jajeczkować i tworzą swoje jaja A.


A konkretnie, zaczynają tworzyć żółtka jaja podczas podróży. Ten proces trwa 16 dni i samice pingwina złotoczubego składają jaja zaledwie siedem do czternastu dni po ponownym wyjściu na ląd. W 2010 r. Crossin i Williams pokazali, że samice pingwina złotoczubego, które rozmnażają się najszybciej po powrocie – a więc te, które spędziły najwięcej czasu na tworzeniu żółtka na morzu – znoszą jaja z największą różnicą między jajem A i jajem B.


Ich rozumowanie wyglądało następująco: samicom trudno jest równocześnie płynąć szybko i tworzyć żółtko. Obie te czynności wymagają wiele energii. Jeśli samice muszą płynąc szybko, nie mogą porządnie inwestować w jaja. Tak więc, pierwsze jajo – zaczęte podczas pływania – jest małe.

 


Zakładanie lokalizatorów uroczym, paskudnym, małym pingwinom
Podejdź zbyt blisko do tych pingwinów -  szczególnie pingwinów maskowych – a twoje rozczulenie na widok tych ptaków może zostać wystawione na   próbę, zważywszy ich zamiłowanie do strzelania kupą i wzajemnego okładania się razami.


Na lądzie pingwiny grzebieniaste mogą w pełni poświęcić energię na tworzenie jaj i dlatego jaja B są większe. W odróżnieniu od tego inne pingwiny zaczynają proces produkcji jaja tygodnie lub miesiące po powrocie na ląd. Tylko u pingwinów grzebieniastych jest to niefortunne nałożenie się w czasie.


Dla sprawdzenia tej hipotezy
Crossin i Williams zebrali dane o wszystkich 16 gatunkach pingwinów, które składają po dwa jaja. Odkryli, że wśród sześciu pingwinów grzebieniastych gatunki, które rozmnażały się najszybciej po powrocie na ląd, składały jaja o najbardziej  zróżnicowanych wielkościach. Wśród dziesięciu innych gatunków jednak nie było żadnego związku między tymi dwiema cechami. Popiera to tezę, że pingwiny są skazane na składanie małego jaja jako pierwsze, ponieważ spędzają tak dużo czasu na morzu. Im dłużej każdy gatunek pozostawał na morzu, tym marniejsze było jajo A, jak ten zespół badaczy poinformował w piśmie Royal Society.


“Można by pomyśleć, że po kilku milionach lat ewolucji [pingwiny grzebieniaste] powinny wyeliminować pierwsze jajeczkowanie prowadzące do jaja A” – mówi Crossin. Może nie zrobiły tego, bo jest to droga najmniejszego oporu. Łatwiej jest po prostu wyrzucić, zaniedbać lub zniszczyć karłowate jajo niż zmienić swoje cykle reprodukcyjne i przebudować swoje jajniki.


To, co dla nas wygląda na złe przystosowanie, może być najlepszą z wielu złych opcji.


Why Crested Penguins Always Lay Doomed Eggs

Not Exactly Rocket Science, 4 października 2016

Tłumaczenie: Małgorzata Koraszewska

 Ed Yong 


Mieszka w Londynie i pracuje w Cancer Research UK. Jego blog „Not Exactly Rocket Science” jest próbą zainteresowania nauką szerszej rzeszy czytelników poprzez unikanie żargonu i przystępną prezentację.
Strona www autora


Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj


Nauka

Znalezionych 1296 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Naukowiec z Ghany: “Afryka potrzebuje GMO bardziej niż reszta świata”   Gakpo   2022-05-26
GMO i edytowanie genów: jaka jest różnica?   Karavolias   2022-05-23
Toksyczny nektar, czyli ostrożnie z tureckim miodem   Júnior   2022-05-20
Kolejna nieudana i podyktowana ideologią próba wykazania, że płeć u ludzi nie jest binarna   Coyne   2022-05-18
Brian Charlesworth o błędach nowego artykułu rzekomo pokazującego, że fundamentalne założenie ewolucji neodarwinowskiej jest błędne   Coyne   2022-05-16
Trutnie i inni fruwający panowie   Junior   2022-05-13
Wygnanie z uniwersyteckiego świata – dwa lata później   Winegard   2022-05-10
Życie kwitnące po śmierci   Junior   2022-05-05
Organiczne środki owadobójcze są szkodliwe dla pożytecznych owadów     2022-04-30
Oxitec rozszerza próby z komarami GMO, by zredukować szerzenie się malarii   Conrow   2022-04-28
Słowa w wosku zapisane   Tonhasca Junior   2022-04-26
Rodzice, szkoła, państwo: kultura niskich oczekiwań   Koraszewski   2022-04-25
Nowoczesne ulepszanie roślin uprawnych przyjmuje historyczne podejście   Karavolias   2022-04-20
Pierwsza spożywcza roślina GMO w Ghanie   Baffour-Awuah   2022-04-16
Indie zwalniają edytowanie genów z wymaganej dla GMO oceny bezpieczeństwa   Paranjape   2022-04-11
Metamorfozy    Júnior   2022-04-09
Rolnicy nie mogą uprawiać tego, na co ich nie stać   Ongu   2022-04-07
Rośliny zmodyfikowane: odkłamać opinię o GMO   Conrow   2022-04-07
Odmowa szczelinowania jest szaleństwem   Ridley   2022-04-02
Jak wirusy chorób układu oddechowego ewoluują, by stać się łagodniejsze   Ridley   2022-03-22
Czy globalne ocieplenie może być dla nas dobre?   Ridley   2022-03-03
Południowa Afryka powinna przemyśleć regulacje dotyczące genetycznie modyfikowanych roślin   i Priyen Pillay   2022-03-01
Dlaczego środowiskowcy stanowią większą przeszkodę dla skutecznej polityki klimatycznej niż negacjoniści?   Boudry   2022-02-21
O figach i osach   Júnior   2022-02-18
Pień liczący 40 tysięcy lat przekazany Maorysom zamiast nauce   Coyne   2022-02-14
Propaganda anty-GMO obraża drobnych farmerów w Afryce i w Azji   Gakpo   2022-02-08
Jak “tubylcza medycyna” różni się od medycyny   Coyne   2022-02-07
Biotechnologia podnosi plony wysokobiałkowego afrykańskiego pochrzynu   Wetaya   2022-02-04
Spadanie w przepaść   Turski   2022-01-27
Czy koniki morskie coś nam mówią o LGBT? Błąd naturalistyczny popełniony przez Sussex Wildlife Trust   Coyne   2022-01-25
Ojczyznę wolną (od GMO) zachowują pany   Koraszewski   2022-01-22
Namawianie roślin, żeby podjęły ryzyko   Karavolias   2022-01-20
Czy uczenie się metodą prób i błędów jest „nauką”?   Coyne   2022-01-14
Czy gaz i energia jądrowa są “zielone”   Novella   2022-01-12
Ptasia grypa w czasach ludzkiej zarazy   Collins   2022-01-11
Rasa jest kontinuum. Płeć jest cholernie binarna   Dawkins   2022-01-10
Komiczne krzyki o klimatycznej Apokalipsie –— 50 lat nieuzasadnionego siania paniki   Lomborg   2022-01-06
Gnidy, o których PIS ci nie powie   Koraszewski   2022-01-05
Niebezpieczeństwo upolitycznienia nauki   Krylov   2022-01-01
Specjalne przesłanie do muzułmanów na całym świecie   Pandavar   2021-12-28
Nowe badania pokazują, że kraje rozwijające się płacą wysoką cenę za ograniczanie upraw roślin GMO   Maina   2021-12-25
Jajo, które wywołało sensację   Koraszewski   2021-12-24
Pięć powodów zakończenia debaty o GMO   Evanea   2021-12-16
Richard Dawkins pisze do “przyjaciół nauki i rozumu” w Nowej Zelandii   Coyne   2021-12-14
 Syntetyczna biologia oferuje obietnicę rozwiązania globalnego problemu z plastikiem   Agaba   2021-12-13
Nigeria wzywa Afrykę, by szła w jej ślady w sprawie GM wspięgi wężowatej   Opoku Gakpo   2021-12-09
Małe nietoperze idą do przedszkola   Koraszewski   2021-12-06
Afrykańscy naukowcy wzywają do polityki poparcia biologii syntetycznej i innych innowacji   Agaba   2021-12-02
Uprawy GMO zredukowały zatrucia farmerów pestycydami   Maina   2021-11-27
Czy genetyka może pomóc wyeliminować nierówność?   Coyne   2021-11-26
Matematyka i prawdziwa historia katastrofy klimatycznej   Lomborg   2021-11-24
Nigeria daje zielone światło kukurydzy GMO   Conrow   2021-11-22
Ugandyjscy studenci nalegają na powszechne stosowanie biotechnologii i uchwalenie prawa o biobezpieczeństwie   Agaba   2021-11-17
Organiczny eksperyment Sri Lanki   Novella   2021-11-16
Ruanda skwapliwie przyjmuje biotechnologię poprzez ekspansję OFAB   Meeme   2021-11-12
Sprzeciw wobec anulowania Huxleya   Coyne   2021-11-05
Farmerka z Kenii zbiera obfity plon z bawełny GM   Meeme   2021-11-04
Czarni uczeni i nauka o rasizmie   Koraszewski   2021-11-03
Kłusownictwo narzuca na słonie dobór w kierunku ewolucji słoni bez ciosów   Coyne   2021-11-01
Marnujemy naszą wielką szansę na edytowanie genów   Ridely   2021-10-29
“Czarne tygrysy” w małym indyjskim rezerwacie sugerują losowy dryf genetyczny   Coyne   2021-10-26
Wytwarzanie białek w roślinach przez rolnictwo molekularne   Novella   2021-10-20
Strzelby, zarazki, maszyny to zdecydowanie antyrasistowska książka. Dlaczego lewica jej nie kocha?   Barnett   2021-10-13
Nigeryjscy farmerzy nie mogą się doczekać wystarczających ilości GM nasion wspięgi wężowatej   Gakpo   2021-10-12
Dobór płciowy versus dobór naturalny: na przykładzie chrząszczy   Coyne   2021-10-08
Edytowanie genów kluczem do ulepszenia podstawowych upraw w Afryce   Abugu   2021-10-01
Bakłażan GMO jest udokumentowaną wygraną ubogich farmerów   Conrow   2021-09-23
O Jezu, wskrzeszają mamuta!   Koraszewski   2021-09-17
Wszystkie antyizraelskie wiadomości zasługują na publikację   Bard   2021-09-04
Tożsamość etniczna i rasa   Coyne   2021-08-30
Środowiskowcy mylili się – nie stoimy przed apokalipsą owadów   Ridley   2021-08-13
Czy znaleziono najstarszy dowód na istnienie zwierzęcia? Nowa gąbko-podobna skamieniałość liczy 890 milionów lat   Coyne   2021-08-11
Psy rozumieją ludzi   Novella   2021-08-06
Nowy start nauki o życiu w epoce genu   Ridley   2021-08-05
Użycie ognia przez homininy: przykład szybkiej ewolucji kulturowej?   Coyne   2021-08-04
Historia pandemii jest historią zaprzeczania   Jackoby   2021-07-27
Nieuchwytny neuron babci   Novella   2021-07-22
Cierpienie i pytanie, czy przestaniemy jeść mięso   Koraszewski   2021-07-14
Czy nadchodzi hydroponika?   Novella   2021-07-13
Raport Unii Europejskiej o glifosacie   Novella   2021-07-10
Dlaczego ideologii nie należy mieszać z nauką   Coyne   2021-06-30
Nagonka na Izrael grasuje w stowarzyszeniach nauk ścisłych, medycyny i edukacji   Chesler   2021-06-24
Szczęśliwi pracoholicy   Witkowski   2021-06-03
Propaganda w wykonaniu nauczycieli akademickich   Chesler   2021-06-02
Ewolucja wielokomórkowości   Novella   2021-05-07
Polityczna polaryzacja jest przesadzona   Novella   2021-05-04
Wrotki były kiedyś sztandarową grupą istot bez seksu, a teraz sądzi się, że ukradkiem odstawiają szybkie numerki   Coyne   2021-04-22
Błędna historia antykolonializmu   Tupy   2021-04-21
Mayflower wyrusza w podróż raz jeszcze   Koraszewski   2021-04-19
Genetyczny przełącznik CRISPR   Novella   2021-04-16
Wielkie zdarzenie oksydacyjne   Novela   2021-04-09
Kiedy panika klimatyczna zlewa się z kulturą anulowania   Lomborg   2021-04-06
Czy wykształceni ludzie są bardziej antysemiccy?   Albert Cheng i Ian Kingsbury   2021-04-05
Nieoczekiwana historia i cudowny sukces szczepionek   Ridley   2021-03-31
Innowacja jest geograficznie zlokalizowanym i chwilowym zjawiskiem   Ridley   2021-03-29
Czy gąbki są najbliższymi krewnymi pozostałych zwierząt?   Coyne   2021-03-26
Kilka lekcji z rosyjskiej rewolucji. Jak kuszący radykalny nihilizm prowadzi do ekstremizmu   Geifman   2021-03-22
Wracamy do raju?   Łukaszewski   2021-03-18
Ślimakowi morskiemu odrasta tułów z odciętej głowy, czyli “autotomia z kleptoplastią”   Coyne   2021-03-15
Ewolucyjne korzyści udawania ofiary   Clark   2021-03-11

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

&#8222;Przebudzeni&#8221;


Pod sztandarem


Wielki przekret


Łamanie praw człowieka


Jason Hill


Dlaczego BIden


Korzenie kryzysu energetycznegoObietnicaPytanie bez odpowiedziBohaterzy chińskiego naroduNaukowcy Unii EuropejskiejTeoria RasyPrzekupieniHeretycki impulsNie klanialCervantesWojaki Chrystusa Palestyńskie wetoWzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologia


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk