Prawda

Niedziela, 14 sierpnia 2022 - 11:29

« Poprzedni Następny »


Powiadom znajomych o tym artykule:
Do:
Od:

Modliszka storczykowa: czy upodabnia się do storczyka?


Jerry Coyne 2015-03-13


Kilka  razy pisałem już o “modliszce storczykowej”, co jest określeniem na rozmaite modliszki, które upodabniają się – lub wydają się upodabniać – do storczyków. Sądzi się, że te modliszki siedzą wśród kwiatów i tak bardzo przypominają kwiaty, że zapylające owady, takie jak pszczoły, próbują je zapylić. Ale zamiast pyłku, czeka na nie gęba modliszki. Poniżej jeszcze dwie modliszki pokazujących swoje podobieństwo do kwiatów:


 

Poniżej jest wideo Attenborough pokazujące modliszkę, która oszukuje pasikonika, co się dla niego kończy tragicznie. Pokazuje także inny ciekawy fakt: ten gatunek nie jest mimetyczny jako młodociany, ale aposematyczny: ma “ubarwienie ostrzegające”, które pokazuje, że jest trujący. Z jakiegoś powodu, który być może jest związany z wzrastającymi rozmiarami modliszki, zmienia kształt i kolor w miarę rośnięcia, zamieniając się z wyróżniającej się w ukrytą.  To jest klasyczny przykład “agresywnej mimikry”, nazwanej tak, ponieważ domniemaną presją selekcyjną było zdobywanie pokarmu (przez agresję) zamiast zwykłego ukrywania się przed drapieżnikami. Podobnie jednak jak w przypadku wielu przypadków mimikry, mimikra „oszukiwania zapylaczy” jest czymś wywnioskowanym i nie została przetestowana naukowo. Żeby to zrobić, trzeba przeprowadzić eksperymenty na tych gatunkach (a nie jest łatwo je zdobyć), które pokażą, że zapylacze rzeczywiście biorą modliszkę za kwiat storczyka. Jak również przetestować inną hipotezę – że modliszki zyskują dodatkowy kamuflaż przez chowanie się wśród storczyków, które przypominają – trzeba pokazać, że modliszki łapią więcej zwierzyny, kiedy siedzą wśród kwiatów niż kiedy siedzą same. Tego także nie zrobiono.


Ponadto istnieje alternatywna hipoteza: że modliszka nie jest zakamuflowana, by oszukać potencjalną zdobycz, ale by oszukać drapieżników. W końcu aposematyczne ubarwienie młodocianych osobników wyewoluowało prawdopodobnie, by ostrzec drapieżniki, które nauczyły się unikać toksyczności związanej z ubarwieniem. To zaś sugeruje, że coś próbuje zjadać te stworzenia. Wreszcie, podobieństwo dorosłych osobników do kwiatów może równocześnie oszukiwać drapieżników i zwierzynę zdobyczną.


Dla sprawdzenia tych hipotez James O’Hanlon, Gregory Holwell i Marie Herberstein, grupa badaczy z Australii i Nowej Zelandii, przeprowadziła eksperymentalne testy na owadach i kwiatach w Malezji. Wyniki podają w dwóch artykułach (linki poniżej). Odkryli, że obiegowa mądrość ma pod pewnymi względami rację, ale że sprawa jest bardziej skomplikowana. Streszczę tylko główne punkty. Testy przeprowadzili na jednym gatunku modliszek kwiatów tropikalnych: Hymenopus coronatus.  Tutaj jest zdjęcie samicy z artykułu w „American Naturalist”:A tutaj są najważniejsze wyniki:

  • Tak, modliszki upodabniają się do kwiatów, ale niekoniecznie do jakiegoś konkretnego storczyka. Taki wniosek wynika z analizy spectrum kolorów owadów i kwiatów, przefiltrowanego przez to, co zapylacz (pszczoła) rzeczywiście widzi. Pokazuje to, że modliszka przypomina kolory wielu miejscowych kwiatów, ale autorom nie udało się znaleźć konkretnego storczyka, który przypominałby badane modliszki. (Uwaga: nie szukali specjalnie usilnie.) Ponieważ jednak znajdowali modliszki siedzące na wielu kwiatach poza storczykami, a także na innej roślinności, jest prawdopodobne, że modliszki wyewoluowały raczej do przypominania ogólnego obrazu kwiatu, nie zaś danego gatunku storczyków. Ma to sens, ponieważ żaden gatunek storczyków nie jest powszechny w lesie deszczowym, jak również ich kwitnienie jest nieregularne.
  • Testy, w których badacze zaobserwowali zapylaczy “sprawdzających” (tj. zbaczających z trasy lotu, żeby przybliżyć się do obiektu) obiekt kontrolny (patyk), częsty na danym obszarze gatunek kwiatu przywiązany do patyka i modliszkę przywiązaną do patyka, pokazały, że owady niemal nie odwiedzały samego patyka, stosunkowo często odwiedzały kwiat, ale najczęściej odwiedzały modliszkę (faktycznie, zaobserwowano kilka przypadków pożarcia ich). Pokazuje to, że sama modliszka jest jeszcze bardziej atrakcyjna niż kwiat, a więc nie ukrywa się po prostu między kwiatami, by wzmocnić swoje podobieństwo do nich.   
  • Jednak modliszki, które siedziały obok kwiatów, były częściej odwiedzane przez zapylaczy niż samotne modliszki, a im więcej było kwiatów wokół modliszki, tym częściej była ona “odwiedzana” – i przypuszczalnie łapała więcej pokarmu. Dlatego, chociaż modliszki mogą same przyciągać zapylacze, ta zdolność jest wzmocniona, kiedy siedzą w bukiecie kwiatów. Ponieważ samotne modliszki wydawały się bardziej atrakcyjne dla zapylaczy niż samotne kwiaty (co sugeruje, że modliszki nie muszą ukrywać się, by oszukać owady), ten rezultat przypuszczalnie odzwierciedla fakt, że kępka kwiatów po prostu przyciąga więcej owadów niż pojedynczy kwiat.  
  • Autorzy przetestowali przy pomocy rur o kształcie Y, czy modliszki częściej wybierają kwiaty niż liście, co sugerowałoby rodzaj selekcji środowiska. Nie znaleźli  żadnej różnicy: modliszki wędrowały “liściastym” ramieniem Y równie często jak “kwietnym” ramieniem. Choć więc dla modliszki skłonność wybierania kęp kwiatów może być adaptacyjna (ponieważ łapie więcej owadów), to zachowanie nie wyewoluowało. Ale rura Y może nie być najlepszym sposobem sprawdzania selekcji środowiska, ponieważ jest skrajnie sztuczną sytuacją.  

Tak więc potwierdzoną tutaj konwencjonalną mądrością jest, że modliszki istotnie przypominają kwiaty, oszukują w ten sposób drapieżników i mogą zdobyć pokarm dzięki temu podobieństwu. Konwencjonalną mądrością, którą obalono, jest, że te modliszki przypominają storczyki lub konkretny gatunek storczyka. Wyniki nie popierają również tezy, że mimikra jest tak niedoskonała, iż modliszki muszą ukrywać się między kwiatami, żeby coś złapać. Istotnie, zdobywają więcej owadów, kiedy ukrywają się między kwiatami, ale jest tak dlatego, że dla zapylaczy duże grupy kwiatów są atrakcyjne. Poza tym autorzy nie znaleźli poparcia dla tezy, że modliszki szukają kwiatów i ukrywają się między nimi. Ponieważ takie zachowanie wydaje się adaptacyjne, chciałbym zobaczyć lepsze testy, na przykład duże klatki z kwiatami i liśćmi zamiast prostego eksperymentu z rurkami w kształcie Y.


Oczywiście, pozostaje bardzo dużo pracy do wykonania. Czy autorzy nie znaleźli tego storczyka, którego modliszki jednak rzeczywiście przypominają? Czy mimikra chroni je przed drapieżnikami w dodatku do pomagania im łapania zapylaczy? Czy jest możliwe, że modliszki wyewoluowały feromony lub zapach, który także przyciąga zapylaczy? Pamiętajmy, że w przypadku storczyków, które naśladują owady, by zostać zapylone (sytuacja odwrotna; oszukana pszczoła próbuje kopulować z naśladującym pszczołę storczykiem i pyłek przykleja jej się do ciała), te storczyki wyewoluowały zapach, który naśladuje feromony pszczoły.


Wreszcie, zdjęcia powyżej pokazują, że w tej mimikrze jest dużo więcej niż tylko kolory. Modliszki mają wymyślne, przypominające płatki kwiatów wypustki na kończynach i tułowiu, jak również specjalne znaki, które także upodobniają je do kwiatów. Jest prawdopodobne, że kolor modliszki ściągnie zapylacza w jej pobliże (pszczoły nie widzą zbyt dobrze!), a podejmie ostateczną decyzje o zbliżeniu się na podstawie kształtu. To narzucałoby ostrą selekcję na modliszki, by wyglądały bardziej jak kwiaty.


h/t:Matthew Cobb

__________

Źródło:

O’Hanlon, J. C., M.E. Herberstein, and G.I. Holwell. 2014. Habitat selection in a deceptive predator: maximizing resource availability and signal efficacy. Behavioral Ecology, online, doi: 10.1093/beheco/aru179.

O’Hanlon, J. C., Gregory I. Holwell, and Marie E. Herberstein. Pollinator Deception in the Orchid MantisThe American Naturalist, Vol. 183, No. 1 (January 2014), pp. 126-132

 

Orchid mantis: does it really mimic an orchid?

Why Evolution Is True, 9 marca 2015

Tłumaczenie: Małgorzata KoraszewskaJerry A. Coyne

Profesor na wydziale ekologii i ewolucji University of Chicago, jego książka "Why Evolution is True" (Polskie wydanie: "Ewolucja jest faktem", Prószyński i Ska, 2009r.) została przełożona na kilkanaście języków, a przez Richarda Dawkinsa jest oceniana jako najlepsza książka o ewolucji.  Jerry Coyne jest jednym z najlepszych na świecie specjalistów od specjacji, rozdzielania się gatunków.  Jest wielkim miłośnikiem kotów i osobistym przyjacielem redaktor naczelnej.

Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj


Nauka

Znalezionych 1327 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Nie karm mózgu śmieciowym jedzeniem   Bhogal   2022-08-10
Kot Mehitabel pisze w “Science”   Coyne   2022-08-09
Nauka o wolności: rozmowa z Anną Kryłow   i Anna Kryłow   2022-08-06
Pierwsze dowody kopalne na opiekę nad lęgiem i niezwykły przypadek asymetrii kierunkowej   Coyne   2022-08-05
Badania dowodzą, że fakty nie mają znaczenia: jak propaganda wykorzystuje i normalizuje antysemityzm     2022-08-03
Horyzontalny transfer genów u owadów: jest rozpowszechniony, ale co to znaczy?   Coyne   2022-08-02
Dokonane w Afryce badanie genomu fasolnika egipskiego oznacza krok naprzód w dywersyfikacji światowego zaopatrzenia w żywność   Karavolias   2022-08-01
Grupy anty-GMO przegrywają sprawę sądową w Nigerii    i Nkechi Isaak   2022-07-30
Raz jeszcze: czy rasy są tylko społecznym konstruktem bez naukowego lub biologicznego znaczenia?   Coyne   2022-07-28
„New Yorker” pisze o hoacynie, sugeruje, że koncepcja Darwina drzew ewolucyjnych może być urojeniem   Coyne   2022-07-25
Nazistowscy lekarze i dzisiejsi antysemici: redefinicja etyki, żeby usprawiedliwić prześladowania Żydów     2022-07-18
Carl Sagan i wolność wątpienia   Jacoby   2022-07-18
Jak Darwin spowodował globalne ocieplenie swoją teorią doboru płciowego   Coyne   2022-07-16
Dieta mieszana misiów i innych   Júnior   2022-07-14
Londyńskie Natural History Museum popełnia błąd naturalistyczny - wielokrotnie   Coyne   2022-07-11
Nigeria gotowa na spełnienie oczekiwań rolników     2022-07-08
Szczepionki przeciwko grypie związane ze zmniejszonym ryzykiem choroby Alzheimera   Novella   2022-07-07
Nowoczesność Darwina: w O powstawaniu jest antycypacja neutralnej teorii i przerywanej równowagi   Coyne   2022-07-06
Pinker: “Wojna o ewolucję jest także wojną kulturową”   Coyne   2022-07-05
Raz jeszcze: błędny artykuł o tym, dlaczego teoria ewolucji jest przestarzała   Coyne   2022-07-04
Niech Moc będzie z pszczołą   Júnior   2022-06-28
Dramatyczny wzrost cen paliw kopalnych jest bolesny, ale daje niewielkie korzyści w walce z globalnym ociepleniem   Lomborg   2022-06-25
Efekt grupy – paskudny błąd poznawczy   Novella   2022-06-22
Nasiona z edytowanymi genomami będą miały przystępną cenę   Maina   2022-06-15
„Zapylisz mnie!”: nachalni bohaterowie świata roślin   Júnior   2022-06-11
Agroekologia zmienia biednych farmerów w biedniejszych   Muhumuza   2022-06-09
Kartofel z Matką Boską w jednej klapie i Karolem Marksem w drugiej   Koraszewski   2022-06-06
Jak nasze wspomnienia są powiązane   Novella   2022-06-04
Wielka Brytania dąży do zezwolenia na edytowanie genów   Novella   2022-06-02
„Grubogłowi przedsiębiorcy pogrzebowi w noc żywych trupów”   Júnior   2022-05-31
Coraz mniejsza część głównych plonów roślin jadalnych na świecie idzie na wyżywienie głodnych, a coraz więcej wykorzystuje się do celów niespożywczych     2022-05-28
Naukowiec z Ghany: “Afryka potrzebuje GMO bardziej niż reszta świata”   Gakpo   2022-05-26
GMO i edytowanie genów: jaka jest różnica?   Karavolias   2022-05-23
Toksyczny nektar, czyli ostrożnie z tureckim miodem   Júnior   2022-05-20
Kolejna nieudana i podyktowana ideologią próba wykazania, że płeć u ludzi nie jest binarna   Coyne   2022-05-18
Brian Charlesworth o błędach nowego artykułu rzekomo pokazującego, że fundamentalne założenie ewolucji neodarwinowskiej jest błędne   Coyne   2022-05-16
Trutnie i inni fruwający panowie   Junior   2022-05-13
Wygnanie z uniwersyteckiego świata – dwa lata później   Winegard   2022-05-10
Życie kwitnące po śmierci   Junior   2022-05-05
Organiczne środki owadobójcze są szkodliwe dla pożytecznych owadów     2022-04-30
Oxitec rozszerza próby z komarami GMO, by zredukować szerzenie się malarii   Conrow   2022-04-28
Słowa w wosku zapisane   Tonhasca Junior   2022-04-26
Rodzice, szkoła, państwo: kultura niskich oczekiwań   Koraszewski   2022-04-25
Nowoczesne ulepszanie roślin uprawnych przyjmuje historyczne podejście   Karavolias   2022-04-20
Pierwsza spożywcza roślina GMO w Ghanie   Baffour-Awuah   2022-04-16
Indie zwalniają edytowanie genów z wymaganej dla GMO oceny bezpieczeństwa   Paranjape   2022-04-11
Metamorfozy    Júnior   2022-04-09
Rolnicy nie mogą uprawiać tego, na co ich nie stać   Ongu   2022-04-07
Rośliny zmodyfikowane: odkłamać opinię o GMO   Conrow   2022-04-07
Odmowa szczelinowania jest szaleństwem   Ridley   2022-04-02
Jak wirusy chorób układu oddechowego ewoluują, by stać się łagodniejsze   Ridley   2022-03-22
Czy globalne ocieplenie może być dla nas dobre?   Ridley   2022-03-03
Południowa Afryka powinna przemyśleć regulacje dotyczące genetycznie modyfikowanych roślin   i Priyen Pillay   2022-03-01
Dlaczego środowiskowcy stanowią większą przeszkodę dla skutecznej polityki klimatycznej niż negacjoniści?   Boudry   2022-02-21
O figach i osach   Júnior   2022-02-18
Pień liczący 40 tysięcy lat przekazany Maorysom zamiast nauce   Coyne   2022-02-14
Propaganda anty-GMO obraża drobnych farmerów w Afryce i w Azji   Gakpo   2022-02-08
Jak “tubylcza medycyna” różni się od medycyny   Coyne   2022-02-07
Biotechnologia podnosi plony wysokobiałkowego afrykańskiego pochrzynu   Wetaya   2022-02-04
Spadanie w przepaść   Turski   2022-01-27
Czy koniki morskie coś nam mówią o LGBT? Błąd naturalistyczny popełniony przez Sussex Wildlife Trust   Coyne   2022-01-25
Ojczyznę wolną (od GMO) zachowują pany   Koraszewski   2022-01-22
Namawianie roślin, żeby podjęły ryzyko   Karavolias   2022-01-20
Czy uczenie się metodą prób i błędów jest „nauką”?   Coyne   2022-01-14
Czy gaz i energia jądrowa są “zielone”   Novella   2022-01-12
Ptasia grypa w czasach ludzkiej zarazy   Collins   2022-01-11
Rasa jest kontinuum. Płeć jest cholernie binarna   Dawkins   2022-01-10
Komiczne krzyki o klimatycznej Apokalipsie –— 50 lat nieuzasadnionego siania paniki   Lomborg   2022-01-06
Gnidy, o których PIS ci nie powie   Koraszewski   2022-01-05
Niebezpieczeństwo upolitycznienia nauki   Krylov   2022-01-01
Specjalne przesłanie do muzułmanów na całym świecie   Pandavar   2021-12-28
Nowe badania pokazują, że kraje rozwijające się płacą wysoką cenę za ograniczanie upraw roślin GMO   Maina   2021-12-25
Jajo, które wywołało sensację   Koraszewski   2021-12-24
Pięć powodów zakończenia debaty o GMO   Evanea   2021-12-16
Richard Dawkins pisze do “przyjaciół nauki i rozumu” w Nowej Zelandii   Coyne   2021-12-14
 Syntetyczna biologia oferuje obietnicę rozwiązania globalnego problemu z plastikiem   Agaba   2021-12-13
Nigeria wzywa Afrykę, by szła w jej ślady w sprawie GM wspięgi wężowatej   Opoku Gakpo   2021-12-09
Małe nietoperze idą do przedszkola   Koraszewski   2021-12-06
Afrykańscy naukowcy wzywają do polityki poparcia biologii syntetycznej i innych innowacji   Agaba   2021-12-02
Uprawy GMO zredukowały zatrucia farmerów pestycydami   Maina   2021-11-27
Czy genetyka może pomóc wyeliminować nierówność?   Coyne   2021-11-26
Matematyka i prawdziwa historia katastrofy klimatycznej   Lomborg   2021-11-24
Nigeria daje zielone światło kukurydzy GMO   Conrow   2021-11-22
Ugandyjscy studenci nalegają na powszechne stosowanie biotechnologii i uchwalenie prawa o biobezpieczeństwie   Agaba   2021-11-17
Organiczny eksperyment Sri Lanki   Novella   2021-11-16
Ruanda skwapliwie przyjmuje biotechnologię poprzez ekspansję OFAB   Meeme   2021-11-12
Sprzeciw wobec anulowania Huxleya   Coyne   2021-11-05
Farmerka z Kenii zbiera obfity plon z bawełny GM   Meeme   2021-11-04
Czarni uczeni i nauka o rasizmie   Koraszewski   2021-11-03
Kłusownictwo narzuca na słonie dobór w kierunku ewolucji słoni bez ciosów   Coyne   2021-11-01
Marnujemy naszą wielką szansę na edytowanie genów   Ridely   2021-10-29
“Czarne tygrysy” w małym indyjskim rezerwacie sugerują losowy dryf genetyczny   Coyne   2021-10-26
Wytwarzanie białek w roślinach przez rolnictwo molekularne   Novella   2021-10-20
Strzelby, zarazki, maszyny to zdecydowanie antyrasistowska książka. Dlaczego lewica jej nie kocha?   Barnett   2021-10-13
Nigeryjscy farmerzy nie mogą się doczekać wystarczających ilości GM nasion wspięgi wężowatej   Gakpo   2021-10-12
Dobór płciowy versus dobór naturalny: na przykładzie chrząszczy   Coyne   2021-10-08
Edytowanie genów kluczem do ulepszenia podstawowych upraw w Afryce   Abugu   2021-10-01
Bakłażan GMO jest udokumentowaną wygraną ubogich farmerów   Conrow   2021-09-23
O Jezu, wskrzeszają mamuta!   Koraszewski   2021-09-17
Wszystkie antyizraelskie wiadomości zasługują na publikację   Bard   2021-09-04

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Nowy ateizm


Lomborg


„Choroba” przywrócona przez Putina


„Przebudzeni”


Pod sztandarem


Wielki przekret


Łamanie praw człowieka


Jason Hill


Dlaczego BIden


Korzenie kryzysu energetycznegoObietnicaPytanie bez odpowiedziBohaterzy chińskiego naroduNaukowcy Unii EuropejskiejTeoria RasyPrzekupieniHeretycki impulsNie klanialCervantesWojaki Chrystusa Palestyńskie wetoWzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk