Prawda

Niedziela, 14 sierpnia 2022 - 11:21

« Poprzedni Następny »


Ebola przenoszona drogą kropelkową?


Carl Zimmer 2015-03-17

We wrześniu, kiedy epidemia Eboli w Afryce zachodniej pogarszała się z tygodnia na tydzień, wielu ludzi zaczęło niepokoić się, że wirus może rozprzestrzeniać się drogą kropelkową w powietrzu. A nawet jeśli nie mógł się jeszcze przenosić drogą kropelkową, niepokoili się, że może być bliski mutacji w postać przenoszoną w powietrzu.

Kiedy rozmawiałem z wirusologami, nie widzieli podstaw do żadnej z tych obaw. Epidemiologia tego wybuchu, podobnie jak poprzednich, miała wzór, jakiego można spodziewać się od wirusa, który szerzy się głównie przez kontakt z płynami ustrojowymi. Spojrzenie na historię ewolucyjną wirusów wskazuje, że jest mało prawdopodobne, by przystosowane do płynów wirusy przerzuciły się na obecność w powietrzu przy pomocy paru zaledwie mutacji. (Pisałem o tych rozmowach w „New York Times” tutaj i tutaj.)


Niepokój o możliwość pojawienia się wirusów Eboli w powietrzu osiadł. Sama epidemia skurczyła się radykalnie, chociaż zepchnięcie jej do zera może okazać się trudne. Ale nowy artykuł w dziale „Opinie/Hipotezy” w piśmie „mBio” pod tytułem “Transmission of Ebola Viruses: What We Know and Do Not Know” ożywiła stare obawy.


Artykuł napisał Michael Osterholm z University of Minnesota wraz z kilkoma innymi badaczami. We wrześniu ubiegłego roku Osterholm napisał kontrowersyjny tekst w “New York Times”, w którym oświadczył, że “jeśli zajdą pewne mutacje, znaczyłoby to, że samo oddychanie będzie stanowiło ryzyko zarażenia się Ebolą”.


W nowym artykule w “mBio” Osterholm i jego koledzy analizują wiele poprzednio zrobionych badań o drogach szerzenia się Eboli. Wiemy mniej o Eboli niż, na przykład, o grypie, ponieważ jest znacznie rzadsza i znacznie bardziej śmiertelna. Naukowcy mieli więc mniej okazji badania jej, a kiedy to robią, muszą zachować olbrzymie środki ostrożności. Dowody, jakie mamy, pokazują jednak dość jasny obraz. Osterholm i jego koledzy piszą: „Dostępne dane wskazują, że bezpośredni kontakt fizyczny i narażenie na zakażone płyny ustrojowe są głównym sposobem transmisji wirusa Ebola”.


Tymi płynami może być krew chorego, wymioty, biegunka lub pot. Ludzie mogą zarazić się przez dotykanie tych płynów, ale jest także wyobrażalne, że wirus może dotrzeć do nowej ofiary w rozprysku takiego płynu. Kropelki tych płynów nie podróżują daleko, więc ich przenoszenie nie może być takie jak wirusa odry – z maleńkimi kropelkami dryfującymi w powietrzu. Pewne badania nad zwierzętami pokazały, że Ebola może przenosić się bez bezpośredniego kontaktu, ale nie pokazują jasnych dowodów, że to kropelki z powietrza dostarczyły wirusa. Niemniej Osterholm zauważa, że podczas autopsji ofiar Eboli czasami znajdowano wirusa w płucach. Kaszel lub kichnięcie mogłoby dostarczyć naładowane wirusami kropelki.


Choć teoretycznie jest to możliwe, Osterholm i jego koledzy przyznają, że ta droga zakażenia nigdy nie została udokumentowana wśród ludzi. „Może tak być, dlatego że takie przekazanie nie zachodzi, albo dlatego że nie zostało rozpoznane, ponieważ liczba badań, które starannie badały wzory przekazywania wirusa, jest niewielka”.


W wybuchach epidemii Eboli są jeszcze inne czynniki, których nadal nie rozumiemy zbyt dobrze. Pewne dowody wskazują, że niektórzy ludzie mogą stać się „super-rozprzestrzeniaczami”, przekazując Ebolę znacznie większej liczbie ludzi niż zazwyczaj, ale nie wiemy, co jest odpowiedzialne za te różnice. Jest możliwe, że różne szczepy Eboli mają różnice genetyczne, które powodują, że jedne rozprzestrzeniają się szybciej niż inne. Pewne wstępne badania sugerują, że ludzie którzy zachorowali podczas obecnej epidemii w Afryce Zachodniej, nabudowują w swoich organizmach więcej wirusów niż ludzie we wcześniejszych epidemiach.


Po zbadaniu tego, co wiemy i czego nie wiemy o przekazywaniu Eboli, autorzy oferują to, co nazywają hipotezą: Ebola może istotnie stać się wirusem przekazywanym drogą kropelkową. Zakażeni ludzie mogą wykasływać naładowane wirusami kropelki, które inni mogą wdychać do płuc, rozpoczynając infekcję. Mutacje mogłyby ułatwić wirusowi przyjęcie tej drogi. Stwierdzają: „Zgadzamy się, że jest to scenariusz mało prawdopodobny (choć nie niemożliwy)” – dodając, że Ebola już nieraz zaskoczyła nas w przeszłości. „Nie powinniśmy zakładać, że wirusy Eboli nie będą zdolne do ponownego zaskoczenia nas kiedyś w przyszłości”.


Skontaktowałem się z innymi ekspertami, żeby dowiedzieć się, co sądzą o tej nowej pracy. Najbardziej pozytywna spośród nich była Pardis Sabeti, badaczka z Harvardu, która analizuje geny Eboli, żeby prześledzić ich ewolucję. „Sądzę, że ogólnie rzecz biorąc, jest to naprawdę dobry i staranny przegląd” – powiedziała mi. Zgadza się, że było ważne zrozumienie tego, czy różne szczepy Eboli szerzą się inaczej. Jeśli chodzi o przekazywanie drogą kropelkową, uważa to za mało prawdopodobne, choć nie niemożliwe. „Powinniśmy nieustannie monitorować właściwości tego wirusa, który ciągle ewoluuje”.


Inni badacze byli jednak mniej entuzjastyczni. „Nie widzę żadnych nowych danych, które naprawdę rzucają nowe światło na wybuchy epidemii” – powiedział Thomas Giesbert z University of Texas. Większość naukowców, z którymi skontaktowałem się uznali tezę o unoszącym się w powietrzu wirusie Ebola za jeszcze mniej przekonującą. „Możesz postawić hipotezę o czymkolwiek, a ‘hipoteza’ o ‘możliwości’ nie jest szczególnie mocna” powiedział Edward Holmes z University of Sydney. “Nie spełnia oczekiwań” - powiedział Vincent Munster z National Institutes of Health.


Vincent Racaniello z Columbia był jeszcze bardziej krytyczny: “Można na to patrzeć jako na taktykę wywoływania paniki, chociaż nie wiem, w jakim celu” – powiedział.  


Racaniello i inni krytycy zauważają, że nie ma żadnych dowodów na jakąkolwiek znaczącą ewolucję wirusa Ebola podczas ostatniej epidemii. Również fakt, że nikt nie znalazł przekonujących dowodów na przenoszenie się tego wirusa drogą kropelkową od czasu jego odkrycia w 1976 r., sugeruje, że zmiana drogi przekazywania jest wielkim wyzwaniem, nie zaś łatwym manewrem ewolucyjnym.


W rzeczywistości wirusy nie wykazują dużego potencjału ewolucyjnego, jaki Osterholm i jego koledzy widzą w Eboli. Ospa i grypa zarażały miliardy ludzi drogą kropelkową przez tysiące lat i nie ma żadnych dowodów, by wyewoluowały jakiś inny sposób. Wirus polio i norowirus przenoszą się drogą doustną, tak jak to zawsze robiły.


“Żaden ludzki wirus nie zmienił drogi przekazywania – przynajmniej w ciągu 100 lat, od kiedy je badamy – powiedział Racaniello. – Nie ma żadnego powodu do przypuszczeń, że wirus Eboli stanie się patogenem oddechowym”.


(Więcej można przeczytać na blogu Racaniello, w poście, który opublikował w zeszły weekend. Więcej o wirusach ogólnie znajduje się w mojej książce A Planet of Viruses.)


Is It Worth Imagining Airborne Ebola?

The Loom, 22 lutego 2015

Tłumaczenie: Małgorzata Koraszewska
Carl Zimmer


Wielokrotnie nagradzany amerykański dziennikarz naukowy publikujący często na łamach „New York Times” „National Geographic” i innych pism. Autor 13 książek, w tym „Parasite Rex” oraz „The Tanglend Bank: An introduction to Evolution”. Prowadzi blog The Loom publikowany przy „National Geographic”.


Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj


Nauka

Znalezionych 1327 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Nie karm mózgu śmieciowym jedzeniem   Bhogal   2022-08-10
Kot Mehitabel pisze w “Science”   Coyne   2022-08-09
Nauka o wolności: rozmowa z Anną Kryłow   i Anna Kryłow   2022-08-06
Pierwsze dowody kopalne na opiekę nad lęgiem i niezwykły przypadek asymetrii kierunkowej   Coyne   2022-08-05
Badania dowodzą, że fakty nie mają znaczenia: jak propaganda wykorzystuje i normalizuje antysemityzm     2022-08-03
Horyzontalny transfer genów u owadów: jest rozpowszechniony, ale co to znaczy?   Coyne   2022-08-02
Dokonane w Afryce badanie genomu fasolnika egipskiego oznacza krok naprzód w dywersyfikacji światowego zaopatrzenia w żywność   Karavolias   2022-08-01
Grupy anty-GMO przegrywają sprawę sądową w Nigerii    i Nkechi Isaak   2022-07-30
Raz jeszcze: czy rasy są tylko społecznym konstruktem bez naukowego lub biologicznego znaczenia?   Coyne   2022-07-28
„New Yorker” pisze o hoacynie, sugeruje, że koncepcja Darwina drzew ewolucyjnych może być urojeniem   Coyne   2022-07-25
Nazistowscy lekarze i dzisiejsi antysemici: redefinicja etyki, żeby usprawiedliwić prześladowania Żydów     2022-07-18
Carl Sagan i wolność wątpienia   Jacoby   2022-07-18
Jak Darwin spowodował globalne ocieplenie swoją teorią doboru płciowego   Coyne   2022-07-16
Dieta mieszana misiów i innych   Júnior   2022-07-14
Londyńskie Natural History Museum popełnia błąd naturalistyczny - wielokrotnie   Coyne   2022-07-11
Nigeria gotowa na spełnienie oczekiwań rolników     2022-07-08
Szczepionki przeciwko grypie związane ze zmniejszonym ryzykiem choroby Alzheimera   Novella   2022-07-07
Nowoczesność Darwina: w O powstawaniu jest antycypacja neutralnej teorii i przerywanej równowagi   Coyne   2022-07-06
Pinker: “Wojna o ewolucję jest także wojną kulturową”   Coyne   2022-07-05
Raz jeszcze: błędny artykuł o tym, dlaczego teoria ewolucji jest przestarzała   Coyne   2022-07-04
Niech Moc będzie z pszczołą   Júnior   2022-06-28
Dramatyczny wzrost cen paliw kopalnych jest bolesny, ale daje niewielkie korzyści w walce z globalnym ociepleniem   Lomborg   2022-06-25
Efekt grupy – paskudny błąd poznawczy   Novella   2022-06-22
Nasiona z edytowanymi genomami będą miały przystępną cenę   Maina   2022-06-15
„Zapylisz mnie!”: nachalni bohaterowie świata roślin   Júnior   2022-06-11
Agroekologia zmienia biednych farmerów w biedniejszych   Muhumuza   2022-06-09
Kartofel z Matką Boską w jednej klapie i Karolem Marksem w drugiej   Koraszewski   2022-06-06
Jak nasze wspomnienia są powiązane   Novella   2022-06-04
Wielka Brytania dąży do zezwolenia na edytowanie genów   Novella   2022-06-02
„Grubogłowi przedsiębiorcy pogrzebowi w noc żywych trupów”   Júnior   2022-05-31
Coraz mniejsza część głównych plonów roślin jadalnych na świecie idzie na wyżywienie głodnych, a coraz więcej wykorzystuje się do celów niespożywczych     2022-05-28
Naukowiec z Ghany: “Afryka potrzebuje GMO bardziej niż reszta świata”   Gakpo   2022-05-26
GMO i edytowanie genów: jaka jest różnica?   Karavolias   2022-05-23
Toksyczny nektar, czyli ostrożnie z tureckim miodem   Júnior   2022-05-20
Kolejna nieudana i podyktowana ideologią próba wykazania, że płeć u ludzi nie jest binarna   Coyne   2022-05-18
Brian Charlesworth o błędach nowego artykułu rzekomo pokazującego, że fundamentalne założenie ewolucji neodarwinowskiej jest błędne   Coyne   2022-05-16
Trutnie i inni fruwający panowie   Junior   2022-05-13
Wygnanie z uniwersyteckiego świata – dwa lata później   Winegard   2022-05-10
Życie kwitnące po śmierci   Junior   2022-05-05
Organiczne środki owadobójcze są szkodliwe dla pożytecznych owadów     2022-04-30
Oxitec rozszerza próby z komarami GMO, by zredukować szerzenie się malarii   Conrow   2022-04-28
Słowa w wosku zapisane   Tonhasca Junior   2022-04-26
Rodzice, szkoła, państwo: kultura niskich oczekiwań   Koraszewski   2022-04-25
Nowoczesne ulepszanie roślin uprawnych przyjmuje historyczne podejście   Karavolias   2022-04-20
Pierwsza spożywcza roślina GMO w Ghanie   Baffour-Awuah   2022-04-16
Indie zwalniają edytowanie genów z wymaganej dla GMO oceny bezpieczeństwa   Paranjape   2022-04-11
Metamorfozy    Júnior   2022-04-09
Rolnicy nie mogą uprawiać tego, na co ich nie stać   Ongu   2022-04-07
Rośliny zmodyfikowane: odkłamać opinię o GMO   Conrow   2022-04-07
Odmowa szczelinowania jest szaleństwem   Ridley   2022-04-02
Jak wirusy chorób układu oddechowego ewoluują, by stać się łagodniejsze   Ridley   2022-03-22
Czy globalne ocieplenie może być dla nas dobre?   Ridley   2022-03-03
Południowa Afryka powinna przemyśleć regulacje dotyczące genetycznie modyfikowanych roślin   i Priyen Pillay   2022-03-01
Dlaczego środowiskowcy stanowią większą przeszkodę dla skutecznej polityki klimatycznej niż negacjoniści?   Boudry   2022-02-21
O figach i osach   Júnior   2022-02-18
Pień liczący 40 tysięcy lat przekazany Maorysom zamiast nauce   Coyne   2022-02-14
Propaganda anty-GMO obraża drobnych farmerów w Afryce i w Azji   Gakpo   2022-02-08
Jak “tubylcza medycyna” różni się od medycyny   Coyne   2022-02-07
Biotechnologia podnosi plony wysokobiałkowego afrykańskiego pochrzynu   Wetaya   2022-02-04
Spadanie w przepaść   Turski   2022-01-27
Czy koniki morskie coś nam mówią o LGBT? Błąd naturalistyczny popełniony przez Sussex Wildlife Trust   Coyne   2022-01-25
Ojczyznę wolną (od GMO) zachowują pany   Koraszewski   2022-01-22
Namawianie roślin, żeby podjęły ryzyko   Karavolias   2022-01-20
Czy uczenie się metodą prób i błędów jest „nauką”?   Coyne   2022-01-14
Czy gaz i energia jądrowa są “zielone”   Novella   2022-01-12
Ptasia grypa w czasach ludzkiej zarazy   Collins   2022-01-11
Rasa jest kontinuum. Płeć jest cholernie binarna   Dawkins   2022-01-10
Komiczne krzyki o klimatycznej Apokalipsie –— 50 lat nieuzasadnionego siania paniki   Lomborg   2022-01-06
Gnidy, o których PIS ci nie powie   Koraszewski   2022-01-05
Niebezpieczeństwo upolitycznienia nauki   Krylov   2022-01-01
Specjalne przesłanie do muzułmanów na całym świecie   Pandavar   2021-12-28
Nowe badania pokazują, że kraje rozwijające się płacą wysoką cenę za ograniczanie upraw roślin GMO   Maina   2021-12-25
Jajo, które wywołało sensację   Koraszewski   2021-12-24
Pięć powodów zakończenia debaty o GMO   Evanea   2021-12-16
Richard Dawkins pisze do “przyjaciół nauki i rozumu” w Nowej Zelandii   Coyne   2021-12-14
 Syntetyczna biologia oferuje obietnicę rozwiązania globalnego problemu z plastikiem   Agaba   2021-12-13
Nigeria wzywa Afrykę, by szła w jej ślady w sprawie GM wspięgi wężowatej   Opoku Gakpo   2021-12-09
Małe nietoperze idą do przedszkola   Koraszewski   2021-12-06
Afrykańscy naukowcy wzywają do polityki poparcia biologii syntetycznej i innych innowacji   Agaba   2021-12-02
Uprawy GMO zredukowały zatrucia farmerów pestycydami   Maina   2021-11-27
Czy genetyka może pomóc wyeliminować nierówność?   Coyne   2021-11-26
Matematyka i prawdziwa historia katastrofy klimatycznej   Lomborg   2021-11-24
Nigeria daje zielone światło kukurydzy GMO   Conrow   2021-11-22
Ugandyjscy studenci nalegają na powszechne stosowanie biotechnologii i uchwalenie prawa o biobezpieczeństwie   Agaba   2021-11-17
Organiczny eksperyment Sri Lanki   Novella   2021-11-16
Ruanda skwapliwie przyjmuje biotechnologię poprzez ekspansję OFAB   Meeme   2021-11-12
Sprzeciw wobec anulowania Huxleya   Coyne   2021-11-05
Farmerka z Kenii zbiera obfity plon z bawełny GM   Meeme   2021-11-04
Czarni uczeni i nauka o rasizmie   Koraszewski   2021-11-03
Kłusownictwo narzuca na słonie dobór w kierunku ewolucji słoni bez ciosów   Coyne   2021-11-01
Marnujemy naszą wielką szansę na edytowanie genów   Ridely   2021-10-29
“Czarne tygrysy” w małym indyjskim rezerwacie sugerują losowy dryf genetyczny   Coyne   2021-10-26
Wytwarzanie białek w roślinach przez rolnictwo molekularne   Novella   2021-10-20
Strzelby, zarazki, maszyny to zdecydowanie antyrasistowska książka. Dlaczego lewica jej nie kocha?   Barnett   2021-10-13
Nigeryjscy farmerzy nie mogą się doczekać wystarczających ilości GM nasion wspięgi wężowatej   Gakpo   2021-10-12
Dobór płciowy versus dobór naturalny: na przykładzie chrząszczy   Coyne   2021-10-08
Edytowanie genów kluczem do ulepszenia podstawowych upraw w Afryce   Abugu   2021-10-01
Bakłażan GMO jest udokumentowaną wygraną ubogich farmerów   Conrow   2021-09-23
O Jezu, wskrzeszają mamuta!   Koraszewski   2021-09-17
Wszystkie antyizraelskie wiadomości zasługują na publikację   Bard   2021-09-04

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Nowy ateizm


Lomborg


„Choroba” przywrócona przez Putina


„Przebudzeni”


Pod sztandarem


Wielki przekret


Łamanie praw człowieka


Jason Hill


Dlaczego BIden


Korzenie kryzysu energetycznegoObietnicaPytanie bez odpowiedziBohaterzy chińskiego naroduNaukowcy Unii EuropejskiejTeoria RasyPrzekupieniHeretycki impulsNie klanialCervantesWojaki Chrystusa Palestyńskie wetoWzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk