Prawda

Niedziela, 23 stycznia 2022 - 09:44

« Poprzedni Następny »


Ebola przenoszona drogą kropelkową?


Carl Zimmer 2015-03-17

We wrześniu, kiedy epidemia Eboli w Afryce zachodniej pogarszała się z tygodnia na tydzień, wielu ludzi zaczęło niepokoić się, że wirus może rozprzestrzeniać się drogą kropelkową w powietrzu. A nawet jeśli nie mógł się jeszcze przenosić drogą kropelkową, niepokoili się, że może być bliski mutacji w postać przenoszoną w powietrzu.

Kiedy rozmawiałem z wirusologami, nie widzieli podstaw do żadnej z tych obaw. Epidemiologia tego wybuchu, podobnie jak poprzednich, miała wzór, jakiego można spodziewać się od wirusa, który szerzy się głównie przez kontakt z płynami ustrojowymi. Spojrzenie na historię ewolucyjną wirusów wskazuje, że jest mało prawdopodobne, by przystosowane do płynów wirusy przerzuciły się na obecność w powietrzu przy pomocy paru zaledwie mutacji. (Pisałem o tych rozmowach w „New York Times” tutaj i tutaj.)


Niepokój o możliwość pojawienia się wirusów Eboli w powietrzu osiadł. Sama epidemia skurczyła się radykalnie, chociaż zepchnięcie jej do zera może okazać się trudne. Ale nowy artykuł w dziale „Opinie/Hipotezy” w piśmie „mBio” pod tytułem “Transmission of Ebola Viruses: What We Know and Do Not Know” ożywiła stare obawy.


Artykuł napisał Michael Osterholm z University of Minnesota wraz z kilkoma innymi badaczami. We wrześniu ubiegłego roku Osterholm napisał kontrowersyjny tekst w “New York Times”, w którym oświadczył, że “jeśli zajdą pewne mutacje, znaczyłoby to, że samo oddychanie będzie stanowiło ryzyko zarażenia się Ebolą”.


W nowym artykule w “mBio” Osterholm i jego koledzy analizują wiele poprzednio zrobionych badań o drogach szerzenia się Eboli. Wiemy mniej o Eboli niż, na przykład, o grypie, ponieważ jest znacznie rzadsza i znacznie bardziej śmiertelna. Naukowcy mieli więc mniej okazji badania jej, a kiedy to robią, muszą zachować olbrzymie środki ostrożności. Dowody, jakie mamy, pokazują jednak dość jasny obraz. Osterholm i jego koledzy piszą: „Dostępne dane wskazują, że bezpośredni kontakt fizyczny i narażenie na zakażone płyny ustrojowe są głównym sposobem transmisji wirusa Ebola”.


Tymi płynami może być krew chorego, wymioty, biegunka lub pot. Ludzie mogą zarazić się przez dotykanie tych płynów, ale jest także wyobrażalne, że wirus może dotrzeć do nowej ofiary w rozprysku takiego płynu. Kropelki tych płynów nie podróżują daleko, więc ich przenoszenie nie może być takie jak wirusa odry – z maleńkimi kropelkami dryfującymi w powietrzu. Pewne badania nad zwierzętami pokazały, że Ebola może przenosić się bez bezpośredniego kontaktu, ale nie pokazują jasnych dowodów, że to kropelki z powietrza dostarczyły wirusa. Niemniej Osterholm zauważa, że podczas autopsji ofiar Eboli czasami znajdowano wirusa w płucach. Kaszel lub kichnięcie mogłoby dostarczyć naładowane wirusami kropelki.


Choć teoretycznie jest to możliwe, Osterholm i jego koledzy przyznają, że ta droga zakażenia nigdy nie została udokumentowana wśród ludzi. „Może tak być, dlatego że takie przekazanie nie zachodzi, albo dlatego że nie zostało rozpoznane, ponieważ liczba badań, które starannie badały wzory przekazywania wirusa, jest niewielka”.


W wybuchach epidemii Eboli są jeszcze inne czynniki, których nadal nie rozumiemy zbyt dobrze. Pewne dowody wskazują, że niektórzy ludzie mogą stać się „super-rozprzestrzeniaczami”, przekazując Ebolę znacznie większej liczbie ludzi niż zazwyczaj, ale nie wiemy, co jest odpowiedzialne za te różnice. Jest możliwe, że różne szczepy Eboli mają różnice genetyczne, które powodują, że jedne rozprzestrzeniają się szybciej niż inne. Pewne wstępne badania sugerują, że ludzie którzy zachorowali podczas obecnej epidemii w Afryce Zachodniej, nabudowują w swoich organizmach więcej wirusów niż ludzie we wcześniejszych epidemiach.


Po zbadaniu tego, co wiemy i czego nie wiemy o przekazywaniu Eboli, autorzy oferują to, co nazywają hipotezą: Ebola może istotnie stać się wirusem przekazywanym drogą kropelkową. Zakażeni ludzie mogą wykasływać naładowane wirusami kropelki, które inni mogą wdychać do płuc, rozpoczynając infekcję. Mutacje mogłyby ułatwić wirusowi przyjęcie tej drogi. Stwierdzają: „Zgadzamy się, że jest to scenariusz mało prawdopodobny (choć nie niemożliwy)” – dodając, że Ebola już nieraz zaskoczyła nas w przeszłości. „Nie powinniśmy zakładać, że wirusy Eboli nie będą zdolne do ponownego zaskoczenia nas kiedyś w przyszłości”.


Skontaktowałem się z innymi ekspertami, żeby dowiedzieć się, co sądzą o tej nowej pracy. Najbardziej pozytywna spośród nich była Pardis Sabeti, badaczka z Harvardu, która analizuje geny Eboli, żeby prześledzić ich ewolucję. „Sądzę, że ogólnie rzecz biorąc, jest to naprawdę dobry i staranny przegląd” – powiedziała mi. Zgadza się, że było ważne zrozumienie tego, czy różne szczepy Eboli szerzą się inaczej. Jeśli chodzi o przekazywanie drogą kropelkową, uważa to za mało prawdopodobne, choć nie niemożliwe. „Powinniśmy nieustannie monitorować właściwości tego wirusa, który ciągle ewoluuje”.


Inni badacze byli jednak mniej entuzjastyczni. „Nie widzę żadnych nowych danych, które naprawdę rzucają nowe światło na wybuchy epidemii” – powiedział Thomas Giesbert z University of Texas. Większość naukowców, z którymi skontaktowałem się uznali tezę o unoszącym się w powietrzu wirusie Ebola za jeszcze mniej przekonującą. „Możesz postawić hipotezę o czymkolwiek, a ‘hipoteza’ o ‘możliwości’ nie jest szczególnie mocna” powiedział Edward Holmes z University of Sydney. “Nie spełnia oczekiwań” - powiedział Vincent Munster z National Institutes of Health.


Vincent Racaniello z Columbia był jeszcze bardziej krytyczny: “Można na to patrzeć jako na taktykę wywoływania paniki, chociaż nie wiem, w jakim celu” – powiedział.  


Racaniello i inni krytycy zauważają, że nie ma żadnych dowodów na jakąkolwiek znaczącą ewolucję wirusa Ebola podczas ostatniej epidemii. Również fakt, że nikt nie znalazł przekonujących dowodów na przenoszenie się tego wirusa drogą kropelkową od czasu jego odkrycia w 1976 r., sugeruje, że zmiana drogi przekazywania jest wielkim wyzwaniem, nie zaś łatwym manewrem ewolucyjnym.


W rzeczywistości wirusy nie wykazują dużego potencjału ewolucyjnego, jaki Osterholm i jego koledzy widzą w Eboli. Ospa i grypa zarażały miliardy ludzi drogą kropelkową przez tysiące lat i nie ma żadnych dowodów, by wyewoluowały jakiś inny sposób. Wirus polio i norowirus przenoszą się drogą doustną, tak jak to zawsze robiły.


“Żaden ludzki wirus nie zmienił drogi przekazywania – przynajmniej w ciągu 100 lat, od kiedy je badamy – powiedział Racaniello. – Nie ma żadnego powodu do przypuszczeń, że wirus Eboli stanie się patogenem oddechowym”.


(Więcej można przeczytać na blogu Racaniello, w poście, który opublikował w zeszły weekend. Więcej o wirusach ogólnie znajduje się w mojej książce A Planet of Viruses.)


Is It Worth Imagining Airborne Ebola?

The Loom, 22 lutego 2015

Tłumaczenie: Małgorzata Koraszewska
Carl Zimmer


Wielokrotnie nagradzany amerykański dziennikarz naukowy publikujący często na łamach „New York Times” „National Geographic” i innych pism. Autor 13 książek, w tym „Parasite Rex” oraz „The Tanglend Bank: An introduction to Evolution”. Prowadzi blog The Loom publikowany przy „National Geographic”.


Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj


Nauka

Znalezionych 1266 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Ojczyznę wolną (od GMO) zachowują pany   Koraszewski   2022-01-22
Namawianie roślin, żeby podjęły ryzyko   Karavolias   2022-01-20
Czy uczenie się metodą prób i błędów jest „nauką”?   Coyne   2022-01-14
Czy gaz i energia jądrowa są “zielone”   Novella   2022-01-12
Ptasia grypa w czasach ludzkiej zarazy   Collins   2022-01-11
Rasa jest kontinuum. Płeć jest cholernie binarna   Dawkins   2022-01-10
Komiczne krzyki o klimatycznej Apokalipsie –— 50 lat nieuzasadnionego siania paniki   Lomborg   2022-01-06
Gnidy, o których PIS ci nie powie   Koraszewski   2022-01-05
Niebezpieczeństwo upolitycznienia nauki   Krylov   2022-01-01
Specjalne przesłanie do muzułmanów na całym świecie   Pandavar   2021-12-28
Nowe badania pokazują, że kraje rozwijające się płacą wysoką cenę za ograniczanie upraw roślin GMO   Maina   2021-12-25
Jajo, które wywołało sensację   Koraszewski   2021-12-24
Pięć powodów zakończenia debaty o GMO   Evanea   2021-12-16
Richard Dawkins pisze do “przyjaciół nauki i rozumu” w Nowej Zelandii   Coyne   2021-12-14
 Syntetyczna biologia oferuje obietnicę rozwiązania globalnego problemu z plastikiem   Agaba   2021-12-13
Nigeria wzywa Afrykę, by szła w jej ślady w sprawie GM wspięgi wężowatej   Opoku Gakpo   2021-12-09
Małe nietoperze idą do przedszkola   Koraszewski   2021-12-06
Afrykańscy naukowcy wzywają do polityki poparcia biologii syntetycznej i innych innowacji   Agaba   2021-12-02
Uprawy GMO zredukowały zatrucia farmerów pestycydami   Maina   2021-11-27
Czy genetyka może pomóc wyeliminować nierówność?   Coyne   2021-11-26
Matematyka i prawdziwa historia katastrofy klimatycznej   Lomborg   2021-11-24
Nigeria daje zielone światło kukurydzy GMO   Conrow   2021-11-22
Ugandyjscy studenci nalegają na powszechne stosowanie biotechnologii i uchwalenie prawa o biobezpieczeństwie   Agaba   2021-11-17
Organiczny eksperyment Sri Lanki   Novella   2021-11-16
Ruanda skwapliwie przyjmuje biotechnologię poprzez ekspansję OFAB   Meeme   2021-11-12
Sprzeciw wobec anulowania Huxleya   Coyne   2021-11-05
Farmerka z Kenii zbiera obfity plon z bawełny GM   Meeme   2021-11-04
Czarni uczeni i nauka o rasizmie   Koraszewski   2021-11-03
Kłusownictwo narzuca na słonie dobór w kierunku ewolucji słoni bez ciosów   Coyne   2021-11-01
Marnujemy naszą wielką szansę na edytowanie genów   Ridely   2021-10-29
“Czarne tygrysy” w małym indyjskim rezerwacie sugerują losowy dryf genetyczny   Coyne   2021-10-26
Wytwarzanie białek w roślinach przez rolnictwo molekularne   Novella   2021-10-20
Strzelby, zarazki, maszyny to zdecydowanie antyrasistowska książka. Dlaczego lewica jej nie kocha?   Barnett   2021-10-13
Nigeryjscy farmerzy nie mogą się doczekać wystarczających ilości GM nasion wspięgi wężowatej   Gakpo   2021-10-12
Dobór płciowy versus dobór naturalny: na przykładzie chrząszczy   Coyne   2021-10-08
Edytowanie genów kluczem do ulepszenia podstawowych upraw w Afryce   Abugu   2021-10-01
Bakłażan GMO jest udokumentowaną wygraną ubogich farmerów   Conrow   2021-09-23
O Jezu, wskrzeszają mamuta!   Koraszewski   2021-09-17
Wszystkie antyizraelskie wiadomości zasługują na publikację   Bard   2021-09-04
Tożsamość etniczna i rasa   Coyne   2021-08-30
Środowiskowcy mylili się – nie stoimy przed apokalipsą owadów   Ridley   2021-08-13
Czy znaleziono najstarszy dowód na istnienie zwierzęcia? Nowa gąbko-podobna skamieniałość liczy 890 milionów lat   Coyne   2021-08-11
Psy rozumieją ludzi   Novella   2021-08-06
Nowy start nauki o życiu w epoce genu   Ridley   2021-08-05
Użycie ognia przez homininy: przykład szybkiej ewolucji kulturowej?   Coyne   2021-08-04
Historia pandemii jest historią zaprzeczania   Jackoby   2021-07-27
Nieuchwytny neuron babci   Novella   2021-07-22
Cierpienie i pytanie, czy przestaniemy jeść mięso   Koraszewski   2021-07-14
Czy nadchodzi hydroponika?   Novella   2021-07-13
Raport Unii Europejskiej o glifosacie   Novella   2021-07-10
Dlaczego ideologii nie należy mieszać z nauką   Coyne   2021-06-30
Nagonka na Izrael grasuje w stowarzyszeniach nauk ścisłych, medycyny i edukacji   Chesler   2021-06-24
Szczęśliwi pracoholicy   Witkowski   2021-06-03
Propaganda w wykonaniu nauczycieli akademickich   Chesler   2021-06-02
Ewolucja wielokomórkowości   Novella   2021-05-07
Polityczna polaryzacja jest przesadzona   Novella   2021-05-04
Wrotki były kiedyś sztandarową grupą istot bez seksu, a teraz sądzi się, że ukradkiem odstawiają szybkie numerki   Coyne   2021-04-22
Błędna historia antykolonializmu   Tupy   2021-04-21
Mayflower wyrusza w podróż raz jeszcze   Koraszewski   2021-04-19
Genetyczny przełącznik CRISPR   Novella   2021-04-16
Wielkie zdarzenie oksydacyjne   Novela   2021-04-09
Kiedy panika klimatyczna zlewa się z kulturą anulowania   Lomborg   2021-04-06
Czy wykształceni ludzie są bardziej antysemiccy?   Albert Cheng i Ian Kingsbury   2021-04-05
Nieoczekiwana historia i cudowny sukces szczepionek   Ridley   2021-03-31
Innowacja jest geograficznie zlokalizowanym i chwilowym zjawiskiem   Ridley   2021-03-29
Czy gąbki są najbliższymi krewnymi pozostałych zwierząt?   Coyne   2021-03-26
Kilka lekcji z rosyjskiej rewolucji. Jak kuszący radykalny nihilizm prowadzi do ekstremizmu   Geifman   2021-03-22
Wracamy do raju?   Łukaszewski   2021-03-18
Ślimakowi morskiemu odrasta tułów z odciętej głowy, czyli “autotomia z kleptoplastią”   Coyne   2021-03-15
Ewolucyjne korzyści udawania ofiary   Clark   2021-03-11
Ludzie i wymieranie megafauny   Novella   2021-03-10
Banany edytowane przez CRISPR   Novella   2021-03-02
Nikczemne grzyby naśladują kwiaty trawy, by ułatwić własne rozmnażanie się   Coyne   2021-02-26
Co zabiło megafaunę Ameryki Północnej?   Novella   2021-02-25
Stresy i nowe szczepy wirusa   Ridley   2021-02-12
EWOLUCJA wirusa Covid-19   Coyne   2021-02-10
Czy „toksyczna kobiecość” jest główną przyczyną bojów o społeczną sprawiedliwość?   Coyne   2021-02-08
Najmniejszy gad (i owodniowiec) świata: BARDZO mały kameleon   Coyne   2021-02-05
Dlaczego kocimiętka i matatabi doprowadzają koty do szaleństwa? Grupa badaczy mówi, że te rośliny mogą chronić je przed komarami   Coyne   2021-02-02
Bądźcie sceptyczni wobec wideo pokazujących “skutki uboczne” szczepionki   Novella   2021-01-28
Szaleństwo odnawialnej energii   Ridley   2021-01-23
Głębia ludzkiej historii   Novella   2021-01-19
Dlaczego szczepionki mRNA mogą zrewolucjonizować medycynę?   Ridley   2021-01-02
Szczepionka mRNA na koronawirusa: świadectwo ludzkiej pomysłowości i mocy nauki   Coyne   2021-01-01
Dziwaczny rodzaj rasistowskiego patriarchatu   Arora   2020-12-31
Centrala muszek owocowych: Bloomington Drosophila Stock Center   Coyne   2020-12-29
Pierwszy raport o używaniu narzędzi przez pszczoły: rodzimy gatunek używa grudek łajna, by odeprzeć drapieżne szerszenie   Coyne   2020-12-23
Nie – żadne chi nie istnieje   Novella   2020-12-21
Moc nauki dostarczyła najlepszej możliwej wiadomości w tym koszmarnym roku   Ridley   2020-12-18
Szczątkowa cecha ptaków, która mogła być funkcjonalna u przodków: zdalne wyczuwanie drgań dziobem (nadal czynne u kiwi)   Coyne   2020-12-16
Paradoks wielce niedoskonałego dobra   Koraszewski   2020-12-11
Nasiona roślin ewoluują, by upodobnić się odchodów antylopy, a oszukane żuki gnojowe odtaczają i zagrzebują nasiona   Coyne   2020-12-10
AI – asystent lekarza   Novella   2020-12-09
Czy problem zwijania białka został rozwiązany?   Coyne   2020-12-05
„Gryzoń skunksowy”, który żuje trujące rośliny i wypluwa truciznę na swoje futro   Coyne   2020-12-02
Intensywne zbieranie leczniczej rośliny przez ludzi prowadzi do ewolucji nowych kolorów liści i kwiatów   Coyne   2020-11-28
Jak ewoluuuje altruizm?   Coyne   2020-11-25
Filozof zainfekowany efektem potwierdzenia wyjaśnia, dlaczego ewolucja dowodzi Boga   Coyne   2020-11-23
Według nowych badań są cztery gatunki pingwinów białobrewych, a nie tylko jeden   Coyne   2020-11-19
Gra w łajdactwo, by zrozumieć łajdaków   Novella   2020-11-18

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Korzenie kryzysu energetycznegoObietnicaPytanie bez odpowiedziBohaterzy chińskiego naroduNaukowcy Unii EuropejskiejTeoria RasyPrzekupieniHeretycki impulsNie klanialCervantesWojaki Chrystusa Palestyńskie wetoWzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologiaAllah stworzylUprzednie doświadczenieŻydowski exodusPRL Chrystusem narodówOdrastające głowy hydry nazizmuHomeopatia, wibracje i oszustwo

Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk