Prawda

Poniedziałek, 1 marca 2021 - 04:56

« Poprzedni Następny »


Powiadom znajomych o tym artykule:
Do:
Od:

Zbrodnie w cieniu krzyża


Andrzej Koraszewski 2014-04-13

Zdjęcie ze strony Specjalnego Ośrodka Wychowawczego prowadzonego przez Siostry Boromeuszki
Zdjęcie ze strony Specjalnego Ośrodka Wychowawczego prowadzonego przez Siostry Boromeuszki


Kościół niesie pomoc dla ubogich, Kościół ochoczo organizuje sierocińce, zakłada szkoły z internatami, poucza o moralności z ambon i w klasach szkolnych. Kościół uczy moralności opartej na miłości bliźniego i miłosierdziu. 


Kolejna odsłona zbrodni w cieniu krzyża, kolejny ośrodek pedagogiczny i opiekuńczy sklepu monopolowego katolickiej miłości bliźniego.


Sprawę prowadzonego przez siostry zakonne sierocińca w Zabrzu znają dziś „wszyscy”. Burzę wywołał artykuł w „Gazecie Wyborczej”, z 11 kwietnia: Czy_Bog_wybaczy_siostrze_Bernadetcie.  


Złapano dwóch morderców ośmioletniego chłopca. Mordercy okazali się pedofilami, wychowankami sierocińca, w którym pod okiem i z wiedzą siostry przełożonej przez lata starsze dzieci gwałciły młodsze, dzieci były torturowane przez prowadzące zakład siostry, nauczyciele widzieli, lekarze podejrzewali, nikt nie uważał za stosowne, żeby podjąć jakieś  działania. W umysłach ludzi dominował szacunek dla instytucji niosącej pomoc i miłosierdzie dzieciom. 


Nieprawdopodobny skandal wieloletniego maltretowania dzieci przez zakonny personel sierocińca został ujawniony przez policję w 2006 roku. Jeszcze przed ukończeniem śledztwa przeciw dwóm mordercom, w 2007 roku, wpływa do prokuratury oskarżenie przeciwko prowadzącej sierociniec siostrze Bernadetcie. 


Jak wynika z artykułu w „GW” dochodzenie w 2007 roku wykazało, że jeden z morderców: „Tomasz opowiedział biegłemu psychologowi, jak w sierocińcu gwałcili go starsi wychowankowie. Nie miał wówczas nawet pięciu lat. Pamiętał, że to "było coś strasznego". Nie pamiętał, kiedy sam zaczął dotykać innych chłopców.”

 

Dzieci z sierocińca podczas śledztwa  informowały, że były bite i zamykane na noc w pokoju ze starszymi wychowankami. 


„W trakcie sprawy – czytamy w artykule GW - prokurator Joanna Smorczewska złożyła wniosek do Kongregacji Sióstr Miłosierdzia o odwołanie siostry Bernadetty ze stanowiska dyrektora ośrodka. Na tej podstawie Kongregacja powołała nową dyrektor. Siostra Bernadetta została przeniesiona do Seminarium Duchownego w Opolu.”


To musiał być rok 2007, Żaden wielki skandal wtedy nie wybuchł, najwyraźniej wszyscy bardzo starali się, żeby sprawa nie wyciekła do prasy, a jeśli cokolwiek dotarło do jakiegoś dziennikarza, to zapewne również do głęboko przekonanego, że nie wolno szkodzić Kościołowi. [1]

Autorka artykułu pisze, że jedna z zabrzańskich nauczycielek opowiada teraz, że kiedy sprawa była już głośna w szkole, do której chodziły dzieci z tego sierocińca, jedna z jej koleżanek z pokoju nauczycielskiego tak komentowała tę sprawę: "To konflikt wiary. Jestem katoliczką i nie będę donosić na siostry zakonne. Innym też odradzam".

Jest rok 2014, zdumiewa odstęp czasu. Nieprawdopodobny skandal, informacja o trwających przez lata zbrodniach w cieniu krzyża, o których od lat wiedziały dziesiątki, a może nawet setki ludzi, dociera do krajowej opinii publicznej po siedmiu latach. Czy wreszcie będziemy mieli do czynienia z syndromem irlandzkim? 


W dzień po publikacji artykułu w „GW” w Google hasło: „sierociniec, Zabrze, zakonnice” dawało 3 i pół tysiąca wskazań, w kolejnym dniu rano 290 tysięcy. 


Próbujemy się dowiadywać, czy mówi się o tym w pokojach nauczycielskich? Nie, chociaż wszyscy, których o to pytamy o tym już wiedzą. 


Jakie będą dalsze reakcje? Żyjemy w kraju, w którym pani prokurator zwraca się w sądzie do zbrodniarki per „Pani Agnieszko”, czym wywołuje, śmiertelne oburzenie oskarżonej i wrzask: „Proszę się do mnie zwracać siostro Bernadetto”. 

„Drewniany różaniec” Natalii Rolleczek był przez wielu uważany za komunistyczną propagandę, na wspomnienia autora polskiego hymnu, Józefa Wybickiego, o koszmarze polskich przedrozbiorowych szkól jezuickich współczesny polski intelektualista macha lekceważąco ręką, mówiąc „to dawna historia. (O tych szkołach jezuickich Józef Wybicki pisał: "...żywość dowcipu, ciekawość, łatwe pojęcie... były w ich oczach przywarą... Barbarzyńcy! chcieli mieć z młodzieży cienie i mary, z ludzi wolnych - bydlęta w jarzmie, z obywateli przeznaczonych do służenia ojczyźnie radą i orężem - nieczułe i ciemne stwory...".) 


Współczesne skandale w Polsce związane z przestępstwami seksualnymi i maltretowaniem dzieci w cieniu krzyża zaczynają się mnożyć od sprawy arcybiskupa Peatza. W lutym 2002 media ujawniły oskarżenia kierowane pod jego adresem o seksualne molestowanie poznańskich kleryków. O jego odsunięcie długo walczyli ówczesny rektor Seminarium Duchownego w Poznaniu ksiądz Węcławski (obecnie już nie ksiądz, a tylko profesor, Tomasz Polak)  i naczelny „Tygodnika Powszechnego”, ksiądz Adam Boniecki, walczyli przeciw całej hierarchii, włącznie z ówczesnym nuncjuszem apostolskim Józefem Kowalczykiem i (jak wszystko na to wskazuje) blokującym informację w Watykanie kardynałem Dziwiszem. 


Od tamtego czasu mieliśmy kilkanaście ujawnionych spraw o gwałty i wykorzystywanie seksualne dzieci przez księży. Za każdym razem ta sama historia, słabe reakcje społeczne, niedowierzanie, obrona ze strony hierarchów, mówiących o złośliwych atakach na Kościół.

 

Zdawać by się mogło, że sprawa nuncjusza papieskiego w Dominikanie, arcybiskupa JózefaWesołowskiego, powinna wreszcie wstrząsnąć polskim społeczeństwem. Sprawa wypływa we wrześniu 2013 roku. Nuncjusz zostaje odwołany w listopadzie, do dziś ukrywa go przed sprawiedliwością Watykan. Przy okazji wypływa sprawa innego polskiego księdza Wojciecha Gila, który oskarżony przez dominikańską prokuraturę o gwałcenie dzieci, zbiegł do Polski.

 

Przeprowadzony z tym księdzem przez TVP wywiad jest niezwykle charakterystyczny. Pokazuje uniżoność mediów, pewność siebie i nieprawdopodobną arogancję przestępców w koloratkach.      

Mamy do czynienia z światowym zjawiskiem. Zmiany postaw społeczeństwa irlandzkiego to był początek. Warto je tu przypomnieć. W Irlandii w 2009 roku kolejny raport o wyczynach katolickiego kleru wywołał kolejny szok, ale rewolucyjna zmiany postaw społeczeństwa irlandzkiego wobec Kościoła katolickiego datuje się od 1993 roku. Wiosną 1993 roku londyński „Sunday Times" opublikował fragmenty książki wieloletniej kochanki i matki dziecka jednego z najbardziej znanych biskupów irlandzkich i to był początek. Do tego momentu Irlandia uważana była za najbardziej katolicki kraj Europy Zachodniej. Dziś, po dwudziestu latach, Irlandia jest krajem, w którym oblicze Kościoła katolickiego zostało w najbardziej dramatyczny sposób obnażone i krajem w którym obserwujemy lawinowy odwrót od wszelkiej religii.

 

W październiku 1995 roku ksiądz Brendan Smith skazany został na karę więzienia za szereg przestępstw o charakterze pedofilskim. Zwlekanie z postawieniem go przed sądem doprowadziło do upadku ówczesnej partii rządzącej. Prasa irlandzka zaczęła masowo publikować zeznania ofiar księży.

 

W kolejnych latach gwałtownie zaczęła spadać liczba powołań kapłańskich, a kościoły katolickie zaczęły pustoszeć.

 

W październiku 2005 opublikowano raport dokumentujący powszechne molestowanie seksualne dzieci i przypadki ukrywania tego procederu w południowo-wschodniej Irlandii. Przesłuchiwany w tej sprawie ksiądz Sean Fortune popełnił samobójstwo.

 

W 2005 roku, po dziesięciu latach od złożenia skarg przez 400 osób przeciwko 43 księżom z diecezji dublińskiej, powołana zostaje Komisja kierowana przez sędzinę Yvonne Murphy. Komisja opublikowała raport po czterech latach.

 

Maj 2009 — opublikowany zostaje Raport Ryana ukazujący nieprawdopodobne rozmiary okrucieństwa wobec dzieci w prowadzonych przez Kościół szkołach, sierocińcach i innych instytucjach. Krytyka koncentruje się w dużej mierze na Zakonie Braci Chrześcijańskich, który zajmował się prowadzeniem szkół. Raport przedstawia setki dowodów przestępstw seksualnych i brutalnego okrucieństwa wobec dzieci.

 

Listopad 2009 — opublikowano raport o molestowaniu dzieci przez księży w Dublinie od początku lat 70. do chwili opublikowania raportu. Raport oskarżał kościelną hierarchię o ukrywanie doniesień o przestępstwach i stwierdzał, że policja irlandzka pomagała przy ukrywaniu tych przestępstw.

 

W kilka dni po publikacji raportu podczas konferencji prasowej, w której uczestniczył prymas Irlandii i arcybiskup Dublina, Diarmuid Martin, obecna na tej konferencji Nell McCafferty zadała mu kilka pytań. Poniżej przedstawiamy wideo z jej pytaniami i reakcjami prymasa (tłumaczenia napisów Małgorzata Koraszewska).

 

Dziś podobny zestaw skandali można zrobić dla społeczeństwa niemieckiego, czy austriackiego (gdzie ponownie w takie skandale zamieszani byli księża z Polski).

 

Czy sprawa sierocińca w Zabrzu wstrząśnie wreszcie polskim społeczeństwem, czy doczekamy się rządowej komisji badającej działalność ośrodków pedagogicznych prowadzonych przez Kościół? Czy ludzie przestaną milczeć? Pytań jest wiele i są to pytania przede wszystkim do wierzących.       

Autorka artykułu w „GW” pisze:


„Kuratorzy tłumaczyli, że za kontrolę odpowiada tylko zakon. Po sprawdzeniu przepisów, także zapisów konkordatu, prokuratura w Gliwicach potwierdziła, że instytucje świeckie nie mogą ingerować w kontrolę sprawowaną przez zakon nad ośrodkiem.”

 

Jeśli konkordat utrudnia ściganie przestępstw, być może tak światły nowy papież wyrazi łaskawą zgodę na jego zmianę. Chwilowo ani polskie społeczeństwo, ani tym bardziej politycy reprezentujący nas w Sejmie, nie wydają się gotowi do tego, aby zażądać rewizji tego międzynarodowego dokumentu.     

[1] Przynajmniej w ogólnym zarysie widomo było co dzieje się w tym sierocincu po procesie w 2010 roku. Patrz Zakonnice z Zabrza skazane. Horror w sierocińcu .


Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj
Komentarze
1. Zerwać konkordat ! Krzysia 2014-04-15


Znasz li ten kraj

Znalezionych 304 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Groza reedukacji narodowej   Koraszewski   2021-02-27
Państwo mi nie służy   Koraszewski   2021-02-24
Prymas częściowo nieświeży   Koraszewski   2021-02-19
Teologia zniewolenia kontra społeczeństwo obywatelskie   Koraszewski   2021-02-01
Zostałem zaszczepiony przeciw wrednemu wirusowi   Koraszewski   2021-01-27
Opowieść o Polaku, który się prawdzie nie kłaniał   Koraszewski   2021-01-06
Rok parasola i parasolki?   Koraszewski   2021-01-04
Wypas środowiskowych prawd   Koraszewski   2020-12-28
„Uwaga, tu obywatelki i obywatele, to jest legalne zgromadzenie!”. Powolne budowanie mostów ponad podziałami.   Górska   2020-12-19
Doktor Dolittle i zielony kanarek    Garczyński-Gąssowski   2020-12-12
Seks bez seksizmu, kapłaństwo bez pedofilii   Koraszewski   2020-12-08
Opowieść o nocnym stróżu, kucharce i wartościach   Koraszewski   2020-12-06
Cyrkowe fikołki, teatralne gesty i realne działania opozycji   Górska   2020-11-30
Lekcja zdalna i pytanie dodatkowe   Kruk   2020-11-26
Przez okno wszedł Ziobro, a spod łóżka wylazł biskup, czyli jak Jarosław Kaczyński rozpętał wojnę domową   Górska   2020-11-24
Mowa pozasejmowa do obywatela Kaczyńskiego   Koraszewski   2020-11-21
Przekleństwo naszych czasów i wszystkich wcześniejszych   Kruk   2020-11-16
Ojczyznę wolną racz nam wrócić Panie!   Koraszewski   2020-11-11
Panie Ministrze Czarnek, trzeba było ich nie… epatować wizerunkami młodocianych bohaterów   Górska   2020-11-03
Kobiety żądają zdjęcia dziadów   Koraszewski   2020-11-02
Wściekłość, działanie, skuteczność   Koraszewski   2020-10-30
Mazurek Dąbrowskiego w Świętochłowicach   Górska   2020-10-29
Chrześcijańskie wartości w pisowskim sosie   Koraszewski   2020-10-26
Z notatnika starego państwowca   Koraszewski   2020-10-17
Meandry odporności stadnej   Koraszewski   2020-10-12
Patrz Kościuszko na nas z nieba   Koraszewski   2020-09-29
„Moje życie jest klęską”   Koraszewski   2020-09-14
Inna twarz polskiego Sejmu   Koraszewski   2020-09-10
Niech żyje król!   Łukaszewski   2020-09-01
Wojaki Chrystusa i cudaki z PZPR   Koraszewski   2020-08-21
Maska jako symbol statusu społecznego   Koraszewski   2020-08-16
Raz na ludowo   Łukaszewski   2020-08-11
W okopach świętej  niechęci   Koraszewski   2020-08-05
Uwaga: PiS kocha ubogich   Koraszewski   2020-07-29
Rozważania wokół praworządności   Koraszewski   2020-07-27
Reizm nasz ledwie żywy   Koraszewski   2020-07-19
Wspinaczka na szczyt nieprawdopodobieństwaMarcin Kruk   Kruk   2020-07-16
Smutek obwodów kiepsko scalonych   Kruk   2020-07-11
W niedzielę druga tura, ale właściwie czego?   Koraszewski   2020-07-07
Przekonajcie mnie dlaczego mam głosować na Trzaskowskiego   Koraszewski   2020-07-01
Dyskurs narodowy i jego meandry   Kruk   2020-06-09
Widziane z ławy oskarżonych   Koraszewski   2020-06-01
Niespodziewana erekcja impotenta na placu elekcyjnym   Koraszewski   2020-05-09
Wolność jest zaledwie wstępem   Koraszewski   2020-05-06
Między świętem braku pracy a świętem gwałcenia konstytucji   Koraszewski   2020-05-02
Trzy razy NIE w bolszewickim plebiscycie na prezydenta   Koraszewski   2020-04-17
Samorząd, solidarność, samopomoc   Koraszewski   2020-04-15
Zdalna lekcja wychowawcza   Kruk   2020-04-06
Jak zbrodniczy okaże się ten rząd?   Koraszewski   2020-04-03
Kochać i być mądrym   Koraszewski   2020-04-01
Plac Powstańców i inne przystanki   Zbierski   2020-03-12
Bóg Kościołem upupiony   Koraszewski   2020-03-05
Wyścig do fotela i dylematy wyborcy   Koraszewski   2020-02-19
PiS budzi się z ręką w nocniku i przeciera oczy   Koraszewski   2020-02-15
Podanie o posadę prezydenta   Koraszewski   2020-02-12
Raport z małego miasta   Koraszewski   2020-01-23
Kości zostały rzucone   Koraszewski   2020-01-21
Diabeł hasa po Księżych Górkach   Kruk   2019-11-21
Nie cała władza w rękach postprawdziwków   Koraszewski   2019-11-18
Sen nocy listopadowej   Kruk   2019-11-12
Troski i zmartwienia z celibatem   Koraszewski   2019-10-30
Zjednoczona prawica i Halloween   Koraszewski   2019-10-26
Moralne zwierzę to oburzone zwierzę   Koraszewski   2019-10-21
Związki partnerskie w czwartej Rzeczpospolitej   Koraszewski   2019-10-16
Dzień po wyborach, Dzień Nauczyciela   Koraszewski   2019-10-14
Bób, Hummus, Włoszczyzna   Koraszewski   2019-10-02
Niedziela handlowa i Ogórek małoetyczna   Kruk   2019-10-01
Czy Polscy wybiją się i na co teraz?   Koraszewski   2019-09-28
Homo politicus vs. Homo sapiens   Koraszewski   2019-09-16
Uwagi o groźnej przewadze donosów nad doniesieniami   Koraszewski   2019-09-09
Dla kogo feralna okaże się trzynastka?   Koraszewski   2019-08-31
Kilka uwag o podwójnej lojalności   Koraszewski   2019-08-21
Przeszłość i przyszłość polskiego paralmentaryzmu   Koraszewski   2019-07-27
Ogólna teoria zatroskania   Koraszewski   2019-07-25
Struktura klasowa w świadomości aspołecznej   Koraszewski   2019-07-20
Trudno kochać i być mądrym, jeszcze trudniej nie znosić i pozostać mądrym   Koraszewski   2019-07-10
O szkodliwości palenia (na stosach) i migotaniu przedsionków (do władzy)   Koraszewski   2019-07-08
Marchewka stadnego myślenia i niechciany kij racjonalizmu   Koraszewski   2019-07-04
Wściekłość nieboszczyka i duma romantyków   Koraszewski   2019-06-24
Kronika szczęśliwego dzieciństwa   Ferus   2019-06-23
Spór o wiek zgody w czasach przyzwolenia   Koraszewski   2019-06-19
Nocne polucje wiceministra nieprawości   Kruk   2019-06-15
Jak słuchać, żeby być rozumianym?   Koraszewski   2019-06-12
Przepraszam, że przypominam raz jeszcze   Koraszewski   2019-06-06
Za Głupotę Naszą i Waszą   Koraszewski   2019-05-30
Uwagi o pełniących obowiązki  mądrych i dobrych   Koraszewski   2019-05-20
Primas Poloniae i jego niepokojący brak zgody   Koraszewski   2019-05-13
Serwus, madonna, czyli signum temporis   Koraszewski   2019-05-10
Chwała Bogu, mamy święto maryjne   Kruk   2019-05-03
Strajki szkolne czyli niesolidarna "Solidarność"   Garczyński-Gąssowski   2019-04-24
Jak będziemy obchodzić święto Konstytucji?   Koraszewski   2019-04-08
Oświata, poświata, stan umysłów   Koraszewski   2019-04-03
Niewiara szukająca zrozumienia   Koraszewski   2019-03-12
Jak sztuczna inteligencja wyssała antysemityzm z  mlekiem matki   Koraszewski   2019-03-03
Nie pluć na Ogórek, nie zanieczyszczać wagonu   Koraszewski   2019-02-11
Inspirująca „Pieśń ciszy”   Ferus   2019-02-03
Czy dzisiejsza Polska jest demokracją?   Koraszewski   2019-01-24
Błąd sprzed 30 lat, za który nadal płacimy   Koraszewski   2019-01-19
Czy można reaktywować Komisję Edukacji Narodowej   Koraszewski   2019-01-14
Człowiek, katolik, przecie nie ssak   Koraszewski   2019-01-09

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

PrzekupieniHeretycki impulsNie klanialCervantesWojaki Chrystusa Palestyńskie wetoWzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologiaAllah stworzylUprzednie doświadczenieŻydowski exodusPRL Chrystusem narodówOdrastające głowy hydry nazizmuHomeopatia, wibracje i oszustwo


Żołnierz IDFPrawo powrotuMózg i kodowanie predyktywneNocna rozmowaWSzyscy wiedza


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk