Prawda

Niedziela, 27 wrzesnia 2020 - 21:58

« Poprzedni Następny »


YouTube i szarlataneria leczenia raka dietą


Steven Novella 2019-07-18


W wielu mediach relacjonowano historię Mari Lopez, YouTuberki, która razem ze swoją siostrzenicą, Liz Johnson, wyprodukowała kilka wideo, na których twierdziła, że dieta z surowych warzyw wyleczyła ją z raka piersi. Johnson niedawno dodała do wideo informację, że Mari Lopez zmarła na raka w grudniu 2017 roku. Odmówiła jednak usunięcia filmów.


Ta historia powtarza się niestety często. Kiedy ludzie otrzymują diagnozę raka, jest to zrozumiały szok psychiczny. Stoją nie tylko przed ponurą możliwością rychłej śmierci, ale przed perspektywą operacji, chemioterapii i/lub naświetlania, a nic z tego nie jest przyjemne. Jest to wydarzenie, które zmienia życie. Czyni także, że są narażeni – kto w takiej sytuacji nie chciałby szukać drogi ucieczki, sposobu na powrót do normalnego życia? To właśnie oferują szarlatani – zapomnij o chirurgach i chemioterapii, po prostu zastosuj łagodną interwencję, taką jak zmiana diety, a twój rak zniknie. 


Ludzie skuszeni tą syrenią pieśnią mają kilka możliwości. Po pierwsze, mogą nadal poddać się początkowej terapii, takiej jak operacja, ale potem odmawiają dalszej terapii, takiej jak chemioterapia lub naświetlania. Niektórych pacjentów istotnie może wyleczyć sama operacja. Często celem chemioterapii jest zredukowanie ryzyka nawrotu. Inni mogą całkowicie odrzucić medycynę opartą na nauce.


Po postawieniu diagnozy, oraz jakiejś interwencji lub bez niej, następuje to, co nazywamy „miesiącem miodowym”. Na tym etapie rak może dawać stosunkowo niewielkie objawy. Dotyczy to szczególnie sytuacji, kiedy choroba została wykryta w badaniach przesiewowych, jak prześwietlenie lub badanie krwi, a nie dlatego, że już pojawiły się objawy. Ten okres może trwać miesiącami, a nawet latami, zależnie od stadium i rodzaju nowotworu. To na tym właśnie etapie ci, którzy leczą się wymyślonymi przez jakiegoś szarlatana środkami, przekonują sami siebie, że zostali wyleczenie. Na ogół przypisują to wyleczenie alternatywnej terapii, nawet jeśli przeszli operację lub jakieś inne standardowe leczenie.  


Przez miesiące lub lata mogą wykrzykiwać na cały świat, że wyleczyli się z raka dzięki szarlatanerii, której padli ofiarą. Jeśli przeżyją stają się przypadkiem wykorzystywanym jako „dowód” skuteczności tej terapii. Jeśli jednak mają nawrót lub umierają z powodu choroby, na ogół po prostu więcej o nich nie słyszymy. Jeśli czasami pokazuje się jakaś informacja, to jest ona krótka i często towarzyszą jej znajome wymówki – zasadniczo sprowadzają się one do stwierdzenia, że nie wierzyli wystarczająco mocno. Albo: nigdy nie mówiliśmy, że nasza metoda jest w 100% skuteczna. Nic z tego nie powstrzyma kolejnej ofiary od przejścia tego samego cyklu i zwabienia kolejnych ofiar, kiedy są w fazie miesiąca miodowego.


Mari Lopez wyraźnie pasuje do tego wzoru. Otrzymała diagnozę raka piersi. Postanowiła zrezygnować ze standardowego leczenia, mimo że rak piersi jest w dużej mierze wyleczalny, i zamiast tego wybrała leczenie raka surową dietą wegańską. W wywiadzie doskonale pokazała postawę chorego w czasie miesiąca miodowego:

“To jest mój wybór, jestem w porządku, nie umarłam, nie poszłam do szpitala. Będę kontynuowała tą drogą naturalną – powiedziała Lopez – [Rak] minął, jest skończony, jestem uzdrowiona. Czuję to w duszy i w ciele”.

Wierzyła w to, podczas gdy rak powoli rozprzestrzeniał się. W końcu były przerzuty do krwi, kości i wątroby. Liz informuje, że rak „powrócił”, ale nie ma żadnych dowodów, że kiedykolwiek „odszedł”. Wyłącznie rozwijał się. A potem, w grudniu 2017 roku, Mari zmarła na raka, którego prawdopodobnie można było wyleczyć. Przed śmiercią poprosiła Liz o usuniecie wideo, ale Liz odmówiła.


Według wszystkich informacji Liz ma wszystkie objawy pełnego psychologicznego zaprzeczenia. Jak wyjaśnia niepowodzenie diety wegańskiej?

“Moja ciocia nie była konsekwentna w sprawie diety i życia duchowego – napisała na YouTube. – Nie kontynuowała wegańskiej diety soków/surowych [warzyw], kiedy znowu została zdiagnozowana, wybrała naświetlania i chemię”.

Pod koniec straciła wiarę. Liz obwinia również żywność gotowaną w mikrofalówce. I, oczywiście, w rozpaczy (jakże częstej) Maria pod koniec ustąpiła i zgodziła się na standardowe leczenie, ale było za późno. To jednak pozwala Liz na winienie terapii opartej na nauce za śmierć jej ciotki. Oczywiście, najprostszym wyjaśnieniem jest, że wegańska dieta nie miała żadnego wpływu na raka, który po prostu rozwijał się naturalnie z całkowicie przewidywalnym skutkiem. Żadne dowody jednak nie wstrząsną prawdziwie wierzącym. W tym miejscu należy dodać, że nie ma żadnych dowodów, by dietą można było leczyć raka. Restrykcyjna dieta tylko osłabia pacjenta, kiedy walczy z rakiem i dochodzi do siebie po terapiach.


Jest jeszcze inny aspekt tej historii, poboczny, ale także bardzo częsty – wiara Mari w wegańską dietę miała zdecydowany duchowy wymiar. Mówiła, że Bóg prowadził ją do najlepszych owoców i warzyw dla wyleczenia jej raka. Wierzyła także, że wiara uleczyła ją z jej homoseksualizmu. Wiara i duchowość są blisko splecione z tak zwanymi alternatywnymi terapiami i widać to wyraźnie w tym przypadku.  


Nie ma tu nic nowego, jest to ponuro typowy przypadek. W epoce mediów społecznościowych wywołał jednak poważne pytanie. „Washington Post” informuje:

Google i Facebook obiecały, że rozprawią się z dezinformacją zdrowotną, w sytuacji, w której ostatnio związek między antyszczepionkowymi teoriami spiskowymi a wybuchem epidemii odry stał się głośny.

Opierają się na Ustępie 230 Communications Decency Act, który ich zdaniem daje im prawo nadzorowania ich platform i chroni ich przed odpowiedzialnością za ingerencję. Jest kilka sposobów zwalczania szarlatanerii na YouTube i innych platformach. Pierwszym jest po prostu zakazanie takich treści. Oczywiście, to wywoła okrzyki o naruszanie „wolności słowa” – ale wolność słowa nie jest licencją na praktykowanie medycyny. Zasadnie można uważać, że jeśli ktoś daje konkretną poradę, taką jak – nie poddawaj się chemioterapii lub naświetlaniom, a zamiast tego użyj mojej diety do wyleczenia raka – w zasadzie praktykuje on medycynę.


To prawda, że jest to szara strefa. Zawsze mogą powiedzieć, że dają ogólną poradę, nie zaś leczą konkretnego człowieka i mogą dalej zabezpieczyć się szablonowymi zastrzeżeniami. W epoce mediów społecznościowych jednak może należałoby ponownie ustalić, gdzie dokładnie przebiega ta linia. Ważnym aspektem tego jest, że często nie mówimy o opinii. Ludzie mogą w swoich wideo twierdzić rzeczy, które w oparciu o obecne dowody naukowe są jawnie i obiektywnie błędne. To jest ten sam standard, jakiego wymagamy od rzeczywistych lekarzy. Jeśli państwo może odebrać lekarzowi licencję za mówienie pacjentom czegoś, co jest błędne, to dlaczego nie-ekspertom uchodzi to na sucho? Nie mówię, żeby ich wsadzać do więzienia ani nawet o nakładaniu grzywien, mówię po prostu, że niekoniecznie muszą mieć nieograniczone przywileje mediów społecznościowych. 


Można ograniczyć prawo ludzi do zamieszczania wideo, jeśli ich treść narusza prawa autorskie kogoś innego, a także, jeśli stanowi oszczerstwo. Na pewnych platformach istnieją też standardy przyzwoitości przeciwko pornografii i innym treściom, takich jak filmy snuff, które można uważać za wykorzystujące lub wymagające popełnienia przestępstwa. Czy jest nierozsądne włączenie standardów ograniczających treści, które stanowią oczywiste zagrożenie zdrowia publicznego?  


Poza zakazami platformy mogą także podrasować swoje algorytmy, by faworyzowały autorytatywne źródła przed indywidualną, niepewną treścią. Jeśli szukasz „terapia na raka” jakie otrzymujesz pierwsze 20 wyników? YouTube może powiedzieć – możesz swobodnie zamieszczać swój nonsens, ale my nie mamy obowiązku przekazywać go ludziom, którzy szukają informacji. Nie należy uważać YouTube, Facebooka i Google za bierne platformy pozbawione wszelkiej odpowiedzialności. Ich algorytmy są aktywne – wybierają, jakie treści wypływają na wierzch. Są całkowicie otwarte w kwestii tego, że jakość treści jest głównym kryterium, a więc branie pod uwagę naukowej ścisłości jest całkowicie uzasadnione.


Platformy mogą także odmówić zamieszczania reklam, by zarabiać na treści, która jest szkodliwa lub wykorzystująca.


Wiem, że porusza to szerszą kwestię, ponieważ daje ogromną władzę kilku korporacjom. To jest głębszy problem, o którym musimy myśleć i się nim zająć. Tymczasem częścią każdego rozwiązania powinno być rozważanie skutków społecznych sposobu, w jaki te platformy przekazują informację.  


Cancer Quackery on YouTube

8 lipca 2019

Tłumaczenie: Małgorzata KoraszewskaSteven Novella 

Neurolog, wykładowca na Yale University School of Medicine. Przewodniczący i współzałożyciel New England Skeptical Society. Twórca popularnych (cotygodniowych) podkastów o nauce The Skeptics’ Guide to the Universe. Jest również dyrektorem Science-Based Medicine będącej częścią James Randi Educational Foundation (JREF), członek Committee for Skeptical Inquiry (CSI) oraz członek założyciel Institute for Science in Medicine. Prowadzi blog Neurologica.
 

Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj
Komentarze
1. Szarlataneria, czas itp baszarteg 2019-07-18


Nauka

Znalezionych 1151 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Książka o psychologii ewolucyjnej, która pokazuje wartość tej dziedziny – ale nie wartość memów     2020-09-22
Przyjemności seksu i jagód   Ridley   2020-09-18
Czy można falsyfikować naukowe teorie? Naukowiec odpowiada, że “nie”   Coyne   2020-09-12
Naukowe pismo “Nature” przystaje do Przebudzonych twierdząc, że zarówno płeć, jak gender są niebinarne   Coyne   2020-09-09
Wybór ostatecznej wolności   Witkowski   2020-09-07
Polio zlikwidowane w Afryce   Novella   2020-09-05
Czy wyrazy ludzkiej twarzy są uniwersalne w okazywaniu emocji?   Coyne   2020-09-02
Barwny erudyta J.B.S. Haldane   Coyne   2020-08-28
Modelowanie zbijania się pingwinów cesarskich w gromadę: każdy dostaje równie dużo ciepła   Coyne   2020-08-25
Jak algorytmy wpływają na twoje życie   Novella   2020-08-24
Z okazji dziewięćdziesiątych urodzin Thomasa Sowella   Jacoby   2020-08-22
Prawdziwie długa szyja: 6-metrowy wodny gad z triasu z szyją długości 2,7 metra   Coyne   2020-08-19
Wątrobiane duszki   Novella   2020-08-17
Rozrzedzanie krwi bez groźby krwawienia   Novella   2020-08-14
Nowy raport: Bakteria po stu milionach lat nadal żywa!   Coyne   2020-08-08
Modlitwa to nie jest lekarstwo   Nowella   2020-08-07
Maleńki, 10-centymetrowy dinosaur, który zjadał owady   Coyne   2020-08-06
Piękny skoczek, który upodabnia się do mrówki   Coyne   2020-08-03
Urodziny Rosalind Franklin!   Cobb   2020-07-31
Kondor wielki: ptak, który rzadko kiedy macha skrzydłami   Coyne   2020-07-28
Czy ludzie byli w Nowym Świecie ponad 30 tysięcy lat temu?   Coyne   2020-07-26
Oszaleć na punkcie nietoperzy w czasach korony i politykierstwa   Collins   2020-07-25
Dwa gatunki dały zdolną do życia hybrydę, mimo że rozeszły się 150 milionów lat temu   Coyne   2020-07-23
Niccolo Tartaglia jego tajemnica   Jacoby   2020-07-20
Akcja afirmatywna w wieloetnicznym narodzie   Hyams   2020-07-17
Dekolonizacja ewolucji (i Darwina) była nieunikniona   Coyne   2020-07-15
Filtr mózgu (czyli czego nie widzimy)   Novella   2020-07-14
Homeopatia jest bezwartościowa a czasami szkodliwa   Novella   2020-07-10
Pięć błędnych wyobrażeń o ewolucji: jedno jest wątpliwe, jedno niesłuszne   Coyne   2020-07-08
Wiecznie kurczący się tranzystor i wynalezienie Google   Ridley   2020-07-06
Postmodernizm: filozofia, która stoi za naszymi wojnami kulturowymi i postępującym nihilizmem   Hill   2020-07-02
Bodźce do innowacji w końcu pokonają COVID-19   Ridley   2020-06-27
Maleńkie stworzenia morskie budują olbrzymie, fantastyczne domy, by chronić się i zdobywać pokarm   Coyne   2020-06-25
Rośliny uprawne z edytowanym genomem pomagają farmerom i środowisku   Ridley   2020-06-20
Czy klucz do COVID można znaleźć w rosyjskiej pandemii?   Ridley   2020-06-18
Skąd więc wziął się ten wirus?   Ridley   2020-06-16
Nowe dane o tym, jak działają grzyby „mrówek zombie”   Coyne   2020-06-15
Czy brytyjski naukowy establishment popełnił największy błąd w historii?   Ridley   2020-06-13
Błysk światła w mroku   Sheagren   2020-06-12
Poczucie pewności napędza efekt potwierdzenia   Novella   2020-06-08
Czy możemy zobaczyć osobowość?   Novella   2020-06-05
Rozwiązanie dla obecnego kryzysu   Ridley   2020-06-02
Lokalizacja funkcji wykonawczych   Novella   2020-05-30
Przestańcie wierzyć w naukę   Greenfield   2020-05-28
Ewolucyjne korzenie sztuki   Koraszewski   2020-05-27
Innowacji nie można wymusić, ale można je zdławić   Ridley   2020-05-26
Stymulowanie kory wzrokowej   Novella   2020-05-23
Pora na telemedycynę   Novella   2020-05-19
Czy mrożącą krew w żyłach prawdą jest, że decyzja o zamknięciu społeczeństwa opierała się na luźnych matematycznych spekulacjach?   Ridley   2020-05-15
MMR jest bezpieczna i skuteczna   Novella   2020-05-14
Odporność stada na fakty   Koraszewski   2020-05-13
O COVID wiemy wszystko – i nie wiemy niczego   Ridley   2020-05-12
Nanotechnologia zastosowana do leczenia choroby Alzheimera   Novella   2020-05-11
COVID-19 – To są szkody   Novella   2020-05-05
Nadmiar teorii wszystkiego   Koraszewski   2020-05-04
Zawodnicy – i trudności – w wyścigu do wyleczenia COVID   Ridley   2020-04-30
Psychologia sprzeciwu wobec szczepień   Novella   2020-04-25
Prowokator czy prowokowany?   Witkowski   2020-04-24
Nauka on-line jest skuteczna   Novella   2020-04-23
Mądrość w pułapce autorytetu   Witkowski   2020-04-18
Znaleziono najstarszego “bilaterian”: odkryto podobne do robaka stworzenie wraz z jego skamieniałymi śladami   Coyne   2020-04-16
Nietoperze i pandemia   Ridley   2020-04-14
Pandemia ludzkiej głupoty   Novella   2020-04-12
W miarę postępu badań natura naszego wroga staje się coraz wyraźniejsza   Ridley   2020-04-04
Wzmacnianie układu odpornościowego podczas pandemii   Novella   2020-04-02
Dlaczego ten wirus inaczej dotyka pokolenia?   Ridley   2020-03-30
Czaszka maleńkiego dinozaura/ptaka znaleziona w bursztynie   Coyne   2020-03-27
Szczepionka na koronawirusa nie przybędzie szybko   Ridley   2020-03-25
Niebawem dowiemy się jak solidna jest nasza cywilizacja   Ridley   2020-03-23
Żywotność wirusa Covid-19 na różnych powierzchniach (rada: używaj rękawiczek, kiedy odbierasz paczki i nie otwieraj ich przez 24 godziny)   Coyne   2020-03-21
Dzień był krótszy 70 milionów lat temu   Novella   2020-03-20
Jak często powstają ptasie hybrydy?   Coyne   2020-03-18
Mózgi noworodków   Novella   2020-03-16
Twierdzenie o białku i DNA dinozaurów   Novella   2020-03-10
Porażka jest stałym elementem pracy naukowca   Konrad Bocian   2020-03-07
Jak myśleć o naszych problemach   Tupy   2020-03-03
Dlaczego tak wiele nowych wirusów pochodzi od nietoperzy?   Ridley   2020-02-29
Odkrycie antybiotyku przez AI   Novella   2020-02-27
Wizyta w Andach u łysek rogatych   Lyon   2020-02-26
Zioła nie pomagają na utratę wagi   Novella   2020-02-25
Dawkins pisze tweeta   Coyne   2020-02-24
W obronie binarności płci u ludzi   Coyne   2020-02-21
Nie palmy pieniędzy na ołtarzu zielonej manii   Lomborg   2020-02-20
Więcej dowodów ewolucji: końskie zarodki zaczynają tworzyć pięć palców, a cztery zawiązki znikają   Coyne   2020-02-18
Homeopatyczny rentgen   Novella   2020-02-14
Różnice płci w wyborze zabawek: chłopcy bawią się chłopięcymi zabawkami, dziewczynki dziewczęcymi zabawkami   Coyne   2020-02-13
Śmiertelność z powodu raka nadal spada wbrew twierdzeniom szarlatanów     2020-02-11
Odkrycie w immunologii, a leczenie nowotworów   Novella   2020-02-10
Ponowne psucie nauki przez ideologię: ”Slate” wypacza biologię ewolucyjną, by wyglądała na kapitalistyczną i antysocjalistyczną   Coyne   2020-02-07
Flamingi z braku łysek rogatych   Lyon   2020-02-06
Moja ostatnia praca badawcza. Część 3: Znaczenie   Coyne   2020-02-04
Moja ostatnia praca badawcza. Część 2: Wyniki   Coyne   2020-02-03
Moja ostatnia praca badawcza: Część 1: Cele i metody   Coyne   2020-02-01
Ewolucyjne wyjaśnienie nienaukowych przekonań   Bretl   2020-01-31
Zdumiewająca mimikra   Coyne   2020-01-27
Reality check: Pęd do szybkiej „zerowej” emisji to gwarancja przegranej   Lomborg   2020-01-27
Sfuszerowany artykuł o biologii w „Washington Post”   Coyne   2020-01-24
Punkty dla Ameryki w konflikcie między Iranem i USA   Destexhe   2020-01-24
Zbliżanie się do rozumienia pamięci   Novella   2020-01-22
Z perspektywy naszego kurnika   Witkowski   2020-01-16

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Wzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologiaAllah stworzylUprzednie doświadczenieŻydowski exodusPRL Chrystusem narodówOdrastające głowy hydry nazizmuHomeopatia, wibracje i oszustwo


Żołnierz IDFPrawo powrotuMózg i kodowanie predyktywneNocna rozmowaWSzyscy wiedzaNieustający marszOświecenie PinkerAlternatywna medycyna zabijaKobiety ofiaramiPrometeuszmodyfikowana pszenica


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk