Prawda

Poniedziałek, 19 lutego 2018 - 17:05

« Poprzedni Następny »


Ujawnienie kosztów opóźnienia GMO w Ugandzie


Isaac Ongu 2017-08-30

Banany wzbogacone o witaminę A.
Banany wzbogacone o witaminę A.

Zakończone niedawno 10-letnie badanie (które nie jest częścią omawianych niżej badań), pokazało, że Uganda potrafi produkować banany z wyższą zawartością witaminy A, mikroelementu niezbędnego dla rosnących dzieci. Dalsze opóźnianie spowodowane barierami prawnymi oznacza, że niedożywienie pozostanie problemem zdrowotnym dla milionów dzieci ugandyjskich.

Badacze z uniwersytetu Wageningen w Holandii stwierdzili, że mogło umrzeć ponad 5,5 tysiąca dzieci ugandyjskich z powodu niedożywienia spowodowanego przeciąganiem uchwalenia prawa o biobezpieczeństwie i biotechnologii.


Badanie, opublikowane 31 lipca w piśmie “PLOS One”, użyło modelowania dla wyliczenia, jak opóźnienia we wprowadzeniu trzech genetycznie modyfikowanych roślin uprawnych - bananów warzywnych odpornych na chorobę czarna sigatoka (spowodowaną grzybem Mycosphaerella fijiensis, przyp. tłum.) dla Ugandy, oraz odporne na owady wspięgę wężowatą (fasolę czarne oczko, przyp. tłum.) i kukurydzy dla Kenii, Nigerii, Nigru i Beninu wpłynęły negatywnie na zaopatrzenie w żywność w tych krajach.


Wyniki tego badania powinny być brutalnym przypomnieniem dla ustawodawców i polityków, że ich działania i zaniechanie działań mają realne konsekwencje dla życia milionów ludzi, których reprezentują.


Uganda jest jednym z niewielu krajów afrykańskich, które z powodzeniem przeprowadzają badania genetycznie modyfikowanych roślin uprawnych już od ponad dziesięciu lat. Bawełna, banany, kukurydza, ryż, ziemniaki, bataty i maniok są roślinami, które Uganda z powodzeniem hodowała na poletkach doświadczalnych (CFTs).


Badacze twierdzą, że przyjęcie roślin biotechnologicznych w Afryce podważały niejasne i sprzeczne informacje z krajów rozwiniętych i organizacji międzynarodowych.

“Stosowanie roślin GMO było bardzo kontrowersyjne. Rządy afrykańskie mają dylemat, kiedy stają przed sprzecznymi oświadczeniami organizacji międzynarodowych. Podczas gdy organizacje takiej jak Narody Zjednoczone podkreślają znaczenie zlikwidowania niedożywienia i wzywają te kraje, by używały nowoczesnej biotechnologii, ostrzegają także przed ryzykiem środowiskowym używania tej technologii. Nic dziwnego, że rządy są niepewne, jaką strategię wybrać”.

Badacze dodają:

“Wyliczyliśmy wartość ekonomiczną tej niepewności, która jest znaczna i kosztuje życie ludzkie. Naukowcy, politycy i inni wyrażają niepokój, że proces aprobowania tych nowych roślin uprawnych powoduje opóźnienia, które są często naukowo nieuzasadnione”.  

Na przykład w Ugandzie banany odporne na czarną sigatokę z powodzeniem hodowano w 2007 r., ale nie dotarły do farmerów z powodu braku umożliwiającego te uprawy prawa.


Badacze piszą, że “Uganda miała już w 2007 r. możliwość wprowadzenia odpornych na czarną sigatokę bananów, potencjalnie ratując życie między 500 a 5500 ludzi przez ostatnie dziesięciolecie”.


Badanie nie ocenia korzyści środowiskowych i zdrowotnych z powodu zmniejszenia zużycia pestycydów związanych z narastająca chorobą ani opornych na owady roślin, co autorzy określają jako “ważny obszar przyszłych badań”.


Chociaż jeszcze nie przeprowadzono podobnego badania w sprawie bananów warzywnych, Uganda z powodzeniem stworzyła banany warzywne o podniesionym poziomie witaminy A, co mogłoby potencjalnie zmienić życie milionów Ugandyjczyków, szczególnie ubogich.


Witamina A jest mikroelementem niezbędnym dla prawidłowego rozwoju dziecka. Niedobory witaminy A to jedna z głównych przyczyn zahamowanego wzrostu. Niedobór witaminy A wiąże się także z niedostatecznym rozwojem mózgu.


Opóźnienie nie tylko wpłynęło negatywnie na gospodarkę kraju, ale przyczyniło się w olbrzymim stopniu do śmiertelności niemowląt i zahamowania wzrostu u dzieci. Według Badania Demografii i Zdrowia Ugandy dokonanego przez Ugandyjskie Biuro Statystyczne  (UBOS) co roku na każde tysiąc żywych urodzeń umiera 64 dzieci.


W zeszłym tygodniu miejscowa gazeta informowała, że rządowy Narodowy Urząd Planowania (NPA) ze wsparciem United Nations World Food Program, przeprowadził badanie, które pokazało, że w Ugandzie jest 1,8 miliona dzieci z zahamowanym wzrostem. Raport wzywa do szybkiego przyjęcia biotechnologii jako sposobu zaradzenia wysokiemu poziomowi zahamowania wzrostu u dzieci.


Dyrektor wykonawczy NPA, dr Joseph Muvawala, wezwał parlament do szybkiego uchwalenia prawa o biobezpieczeństwie jako sposobu zaradzenia temu niepokojącemu zjawisku. Prawo o biobezpieczeństwie, kiedy zostanie przyjęte, pozwoli drobnym farmerom na dostęp do znajdujących się obecnie pod kluczem odmian roślin uprawnych.  


Raport NPA pokazuje ponadto, że przeciętna ilość kalorii konsumowana dziennie w Ugandzie wynosi 1860 na osobę, co jest poniżej 2200 ustalonej jako cel w Milenijnych Celach Zrównoważonego Rozwoju. Wśród niektórych konsekwencji są gorsze możliwości poznawcze i wyniki edukacji, niska waga w wieku dorosłym, utrata produktywności i nadmierna waga w późniejszym dzieciństwie, co prowadzi do chorób chronicznych wieku dorosłym. Na otwarciu dorocznej Wystawy Rolniczej w lipcu 2017 r. prezydent Ugandy,  H.E Yoweri Kaguta Musveni mówił o opóźnianiu przez parlamentarzystów uchwalenie ustawy o biobezpieczeństwie jako o „poważnym błędzie”. Ten “błąd”, według badania uniwersytetu Wageningen, jest w istocie śmiertelnym błędem. 


Raport Wageningen pomógł pokazać koszty hamowania rozwoju przez wyliczenie, ile zgonów Uganda mogła uniknąć, gdyby dostarczyła farmerom roślin uprawnych naładowanych mikroelementami, które obecnie są zamknięte pod kluczem z powodu braku odpowiedniego prawa. Takie badania, wykonane przez organizacje zarówno krajowe, jak zagraniczne powinny pobudzić do działania, bo wpływ zaniechania działania poważnie i negatywnie wpływa na przyszłość.  


Wygląda na to, że naukowcy z NARO wykonali swoje zadanie. Potrzebują jednak ustawodawców, by dostarczyli środowisko umożliwiające osiągnięcie celu narodowego czyli bezpiecznej żywnościowo Ugandy. Za zahamowany wzrost 1,8 miliona dzieci ugandyjskich i utratę wielu istnień ludzkich w żaden sposób nie można winić naukowców.


Członkowie parlamentu powinni wkroczyć i natychmiast wykonać swoją pracę. Inaczej to oni będą odpowiedzialni za niepotrzebne zahamowanie wzrostu i śmierć niewinnych Ugandyjczyków.


The costs of GMO delays in Uganda revealed

Sunrise, 15 sierpnia 2017

Tłumaczenie: Małgorzata KoraszewskaIsaac Ongu


Popularyzator nauki, zajmuje się agronomią i nowymi technologiami w rolnictwie oraz wyzwaniami dla rolnictwa w krajach rozwijających się. Związany z grupą  Genetic Literacy Project.


Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj


Nauka

Znalezionych 735 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

“Partenogenetyczny” rak rozmnaża się bez seksu: czy to jest nowy gatunek?   Coyne   2018-02-17
Naturopatyczna propaganda głosi normalne porady dotyczące stylu życia jako własne i dodaje szamaństwo     2018-02-14
Bezwstydne organiczne sianie strachu   Novella   2018-02-12
Fałszywe nadzieje i niewidzialni wrogowie   Anomaly   2018-02-09
Pierwszy exodus Homo sapiens z Afryki?   Coyne   2018-02-06
Niebezpieczeństwa kultury celebrytów   Novella   2018-02-05
Małe kroki, czyli białko, które nie jest młotem na raka (ale i tak się przydaje)   Łopatniuk   2018-02-03
Opera mydlana: Z życia łysek amerykańskich – część VI   Lyon   2018-02-02
List otwarty do Charlotte Allen   Coyne   2018-01-31
Naiwna promocja “integrowania” znachorstwa do medycyny     2018-01-29
Kolejne zachwalanie “całkowicie innego” wyjaśnienia ewolucji   Coyne   2018-01-26
Bekon bez azotynów   Novella   2018-01-25
Specjacja przez hybrydyzację u amazońskich gorzyków?   Coyne   2018-01-23
Dowody, że ptaki drapieżne szerzą pożary leśne, by wypłoszyć zdobycz   Coyne   2018-01-20
Tajemnicze cykle epok lodowych   Ridley   2018-01-19
Pochodzenie ludzkiej muzyki? Samiec kakadu palmowej używa patyka do rytmicznego uderzania w wydrążone drzewa   Coyne   2018-01-18
Powrót “tradycyjnej” astrologii   Novella   2018-01-17
Nowe badanie o tym, jak ewoluują ludzie   Coyne   2018-01-16
Krąg mimikry müllerowskiej   Coyne   2018-01-12
Sztuczna inteligencja będzie symbiozą, nie zaś zastąpieniem   Ridley   2018-01-11
Czy nauka zabija duszę?   S. Pinker   2018-01-09
Dlaczego nie będzie doboru na inteligentne niemowlęta   Ridley   2018-01-05
Powrót łysenkoizmu w Putinowskiej Rosji   Novella   2018-01-03
Pozory mylą, czyli niespodzianki nie zawsze przykre   Łopatniuk   2017-12-30
Obniżenie poprzeczki dla tradycyjnej medycyny chińskiej dla ideologii i zysku     2017-12-29
Multikulturaliści unicestwiają zachodnią cywilizację   Salzman   2017-12-28
Nie znasz przeszłości, nie znasz przyszłości   Mayer   2017-12-27
Alternatywna medycyna zabija   Novella   2017-12-26
Na wpół syntetyczne życie z powiększonym kodem genetycznym   Novella   2017-12-23
Ziemniaki GMO zmniejszą użycie pestycydów i dostarczą więcej gotówki farmerom w Ugandzie   Ongu   2017-12-22
Słusznie o plastiku i PCB, błędnie o zakwaszeniu   Ridley   2017-12-21
Chwytówka modliszkowata ma chodzącą poczwarkę, która wspina się na drzewa przed przekształceniem   Coyne   2017-12-19
Pseudonauka Masaru Emoto   Novella   2017-12-18
Fantastyczne oko przegrzebka pokazane w nowej pracy   Coyne   2017-12-16
Czy ptaki wyewoluowały większe dzioby, by zjadać duże, inwazyjne ślimaki?   Coyne   2017-12-13
Biotechnologia jest pilnie potrzebna w Afryce – dla gospodarki i środowiska   Ridley   2017-12-08
Okrutne zabawy wielorybów   Lyon   2017-12-07
Specjacja zięb z Galápagos przez hybrydyzację   Coyne   2017-12-04
Zrób sobie test ciążowy, Krzysiu   Łopatniuk   2017-12-02
Szopy pracze są inteligentne, ale bywają kłopotliwe   Novella   2017-11-30
Popieranie wiatrowej i słonecznej energii kosztem środowiska   Ridley   2017-11-28
Tradycyjni uzdrawiacze, szczyt o szarlatanerii i “medyczny apartheid” w Południowej Afryce   Igwe   2017-11-25
Prawo Amary   Ridley   2017-11-24
Ewolucja przyłapana na gorącym uczynku   Novella   2017-11-22
Dziwaczny skrzydłoszpon rogaty   Coyne   2017-11-18
Południowoafrykańska saga: kampania dezinformacji grup anty-GMO przeciwko nowej, odpornej na choroby odmianie kukurydzy   Ongu   2017-11-17
Niecne chochliki naszej pamięci   Novella   2017-11-16
BBC znowu błędnie przedstawia ewolucję, opisując nowe odkrycie wczesnych ssaków wyższych   Coyne   2017-11-14
Teraz nawet akceptujących zmianę klimatu nazywa się “negacjonistami   Lomborg   2017-11-13
Nowy gatunek orangutana? Wątpię.   Coyne   2017-11-10
Antynauka czystego jedzenia   Novella   2017-11-08
Wiecej niemądrych twierdzeń, że epigenetyka całkowicie zrewiduje nasz pogląd na ewolucję   Coyne   2017-11-06
Skandal z glifosatem   Ridley   2017-11-04
Ugandyjski dziennikarz: jak informować o biotechnologii, kiedy jej krytycy rozsiewają dezinformację?   Christopher Bendana   2017-11-03
Myślenie spiskowe i rozpoznawanie wzorów   Novella   2017-11-02
Czy wierzysz w duchy?   Łopatniuk   2017-10-28
Dlaczego nie ma pokoju na Bliskim Wschodzie   Salzman   2017-10-25
Jeremy, samotny, lewoskrętny ślimak wreszcie kojarzy się – a potem umiera   Coyne   2017-10-24
Naturopaci: potrafią uczynić nawet sól z Epsom potencjalnym zabójcą     2017-10-23
Niemal pięciokilogramowa żaba żyła na prastarym Madagaskarze   Coyne   2017-10-19
Uroczy wykres, który opowiada naszą historię   Cobb   2017-10-17
Genetycznie modyfikowana pszenica dla wrażliwych na gluten   Novella   2017-10-16
Czy Oświecenie przygasa?   Ridley   2017-10-13
Zdumiewająca, mordująca ptaki modliszka   Coyne   2017-10-13
Indie otwierają laboratorium homeopatyczne   Novella   2017-10-11
Roboty będą uprawiać ziemię   Ridley   2017-10-09
Przełyk Barretta, czyli bez paniki, ale…   Łopatniuk   2017-10-07
“Daily Beast” wypacza epigenetykę oszukańczymi twierdzeniami, że dzieci mogą “odziedziczyć wspomnienia Holocaustu”   Coyne   2017-10-05
Wszystkiego najlepszego w dniu 60. urodzin, centralny dogmacie!   Cobb   2017-10-04
Huragany zdarzają się   Ridley   2017-10-02
Niekochany lewoskrętny ślimak szuka partnera   Coyne   2017-09-28
Niesłuszny atak na młodą badaczkę   Novella   2017-09-27
Jak anty-GMO aktywiści blokują humanitarną biofortyfikację w Afryce i Azji   Ongu   2017-09-26
Sobotnia lekcja genetyki: ciołek matowy gynandromorf   Coyne   2017-09-23
Czy Uganda potrzebuje GMO? Naukowcy spoglądają na edytowanie genów, by przyspieszyć innowacje   Ongu   2017-09-20
Strach przed GMO i Dunning-Kruger   Novella   2017-09-18
o skomplikowane, czyli co zabija chorych na raka płuc   Łopatniuk   2017-09-16
Nowe pająki pawie   Coyne   2017-09-12
Obserwowanie wielorybów w Monterey Bay   Lyon   2017-09-11
Bakteryjne ogniwa słoneczne   Novella   2017-09-09
A.N. Wilson znowu kopie Darwina, tym razem w “Times”   Coyne   2017-09-07
Medycyna alternatywna zabija   Novella   2017-09-06
Wiecej o biologii i rasie   Mayer   2017-09-05
O rzeczywistości rasy i odrazie do rasizmu    i Brian Boutwell   2017-09-04
Panie doktorze, to nie rak   Łopatniuk   2017-09-02
Odporne na szkodniki rośliny uprawne GM oferują nadzieję Afryce, która walczy z larwami ciem   Ongu   2017-09-01
Opera mydlana, czyli więcej o łyskach   Lyon   2017-08-31
Ujawnienie kosztów opóźnienia GMO w Ugandzie   Ongu   2017-08-30
Symboliczny sceptycyzm w sprawie egzorcyzmów   Novella   2017-08-29
Pasożytnictwo lęgowe, łyski amerykańskie   Lyon   2017-08-24
Lektyny – nowy straszak żywieniowy   Novella   2017-08-22
Zabobonne pojęcia u sedna przekonań antyszczepionkowych     2017-08-21
Choroba bananów, GMO i ewolucja produkcji żywności   Ongu   2017-08-19
Przetwarzanie informacji przez mózg -porcjowanie   Novella   2017-08-16
Pomachaj do pańci ogonkiem   Łopatniuk   2017-08-12
Zrobić więcej za mniej dla Haiti   Lomborg   2017-08-11
Perkoz zausznik i jego pisklęta   Lyon   2017-08-10
Argument neuroróżnorodności na rzecz wolności słowa   Miller   2017-08-08
Czyste okrucieństwo cięć w pomocy żywnościowej   Lomborg   2017-08-07
Więcej o śmieciowym DNA   Novella   2017-08-05

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Alternatywna medycyna zabijaKobiety ofiaramiPrometeuszmodyfikowana pszenicaArabowieRoboty będą uprawiać ziemięSumienie, czyli moralność bez smyczySkomplikowana ewolucjaArgument neuroróżnorodnościNowe badanie pamięci długotrwałejŚciganie bluźnierstwaRyby jaskinioweAutyzmOd niepamiętnych czasówTunezyjczycy przeciw złemu prawuDrugie prawo termodynamikiPochwała ignorancjMistyfikacja SokalaIntronizacja ChrystusaObama chrzescijanieSzelest liściCzego wam nie pokazują?Rozdzielenie religii i państwaTrwa ewolucyjne upokorzenie archeopteryksaTrucizna, kamuflaż i tęcza ewolucjiReligia zdrowego rozsądkuKto się boi czarnego luda?Land of the pureświecące rybyLewica klania sieNis zgubicReligia piekloNienawisc


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk