Prawda

Piątek, 21 wrzesnia 2018 - 14:34

« Poprzedni Następny »


Psychoaktywny lek i doświadczenie śmierci


Steven Novella 2018-08-29


Nie ulega wątpliwości, że ludzie mają czasami dziwne doświadczenia, czasami bardzo dziwne. Istnieje tendencja interpretowania takich doświadczeń jako czegoś zewnętrznego, odzwierciedlającego coś, co dzieje się w świecie, nie zaś wewnętrznego, odzwierciedlającego coś, co dzieje się w naszych mózgach. Neuronauka dostarczyła nam jednak potężnego narzędzia do rozumienia niektórych z tych doświadczeń. Są one oknem do tego, jak nasze mózgi budują nasze doświadczenie z rzeczywistości i czego doświadczamy, kiedy ten proces załamuje się lub zostaje zmieniony lekami, traumą, stymulacją elektryczną, brakiem tlenu i innymi stresorami.


Niedawne badanie halucynogenu DMT (N,N-Dimetyltryptamina) dodaje garść ciekawych informacji do naszej kolektywnej wiedzy o tych zmienionych stanach świadomości. Badano 13 zdrowych ochotników, którym dano placebo, a potem w tydzień później dano DMT i wszechstronnie wypytano o ich doświadczenia. Badacze chcieli przetestować możliwość, że spowodowane DMT halucynacje będą podobne do doniesień o doświadczeniu śmierci [near death experience – NDE].


W skrócie: odkryli, że doświadczenia DMT są niesłychanie podobne do doświadczeń śmierci (NDE). Spójrzmy na szczegóły.


Poproszono badanych, żeby opisali czy doświadczyli jakichkolwiek z 16 cech podawanych przez tych, którzy doświadczyli NDE. Wszyscy badani dostali 7 lub więcej punktów na skali po otrzymaniu DMT. Dziesięć z 16 cech było statystycznie bardziej prawdopodobne po otrzymaniu DMT niż placebo. Suma punktów była podobna do historycznej grupy kontrolnej, składającej się z raportów o NDE. A więc - powtórzmy – DMT dawała doświadczenia, które były bardzo podobne do informacji podawanych o NDE.
ach doświadczeń mistycznych i paranormalnych oraz typu osobowości. Niezaskakująco, wielu badanych informowało o mistycznych lub paranormalnych cechach ich doświadczeń. Być może bardziej interesujące jest to, że była silna korelacja między skłonnością do urojeń a informowaniem o mistycznych lub paranormalnych doświadczeniach podczas DMT. 


Co więc znaczy to wszystko?


Najbardziej fundamentalną implikacją tego badania  i innych podobnych badań jest to, że fantastyczne, religijne, mistyczne i paranormalne doświadczenia mogą być wyłącznie przejawami zmienionej aktywności mózgu. Kilka z tych podstawowych doświadczeń, o których mówimy, dotyczy rozpadu ego, czyli zanikania poczucia siebie lub jakiegokolwiek rozróżnienia między sobą a resztą wszechświata. Ludzie doświadczają tego jako głębokiej jedności z innymi rzeczami, innymi ludźmi lub po prostu z samym wszechświatem.  


Innym podstawowym składnikiem  jest doświadczenie pozacielesne – uczucie oddzielenia od ciała. Ludzie mogą mieć uczucie, że unoszą się i często mówią, że widzą swoje ciało, jak gdyby byli do niego oddzieleni.


Kolejnym podstawowym doświadczeniem jest poczucie obecności innego bytu lub inteligencji. Często jest to odczuwane jako głęboka inteligencja – super-inteligencja – niemniej nieludzka i w jakiś sposób odległa. Pierwsi badacze DMT  mówili o spotkaniach z „mechanicznymi elfami” w „hiper-przestrzeni” DMT. Czasami te byty odbierane są jako fizycznie małe.


Częste są także iluzje wzrokowe i halucynacje. Z DMT są na ogół dramatyczne halucynacje światła, koloru i kształtów, które mogą być abstrakcyjne lub solidne.


Innym częstym elementem jest rozszerzenie się czasu. Subiektywne doświadczanie czasu głęboko zmienia się i krótki okres czasu może wydawać się znacznie dłuższy. To może mieć konsekwencje w interpretowaniu wspomnień tych, którzy doświadczyli NDE.  


Każde z tych doświadczeń odzwierciedla coś podstawowego o funkcji mózgu. Możemy odczuwać, że jesteśmy oddzieleni od siebie lub połączeni z wszechświatem, ponieważ uczucie, że jesteśmy odrębnym sobą jest czynnym procesem konstrukcyjnym mózgu, który może zostać zakłócony. Podobnie, możemy odczuwać, że jesteśmy oddzieleni od naszego ciała, ponieważ odczucie, że jesteśmy w naszym ciele, jest czynnie konstruowane. Są obwody w mózgu, które dają to subiektywne doświadczenie, a ich funkcjonowanie może zostać zmienione lub przerwane.


Doświadczenia z DMT i innymi substancjami halucynogennymi sugeruje także, że istnieje obwód w mózgu związany z doświadczeniami innych umysłów – że istnieją inne inteligencje i czynniki w świecie. Psycholodzy nazywają to “teorią umysłu” – zrozumieniem, że inni ludzie mają myśli, uczucia i motywacje tak samo jak my. Być może, doświadczanie inteligentnego bytu  wynika z tego obwodu, podczas gdy obwód sprawdzania rzeczywistości jest zahamowany, a może dzieje się to po prostu w kontekście rozpadu ego.


Jest tu wiele do zrozumienia, ale mówi nam to coś o tym, jak działa mózg i jak tworzy najbardziej fundamentalny aspekt naszego doświadczania rzeczywistości.


Ponadto, fakt, że DMT może wywołać takie doświadczenia, znaczy, że w mózgu są receptory, które dają te doświadczenia, kiedy są aktywowane (lub blokowane). To sugeruje, że w mózgu istnieją endogenne neuroprzekaźniki, które je wytwarzają. Dlaczego?


To jest interesujące pytanie, które wymaga dalszych badań. Jest możliwe, że DMT silnie aktywuje te receptory, które biorą udział w śnieniu (a przynajmniej robiły to w którymś momencie naszej historii ewolucyjnej). Także łagodne uczucia euforii, dobrego samopoczucia lub związania z innymi ludźmi lub społecznością są zwykłymi doświadczeniami tworzonymi po części w tych obwodach. Kiedy są silnie aktywowane przez lek, mogą pchnąć do skrajności te normalne doświadczenia.


Innym sposobem rozumienia doświadczeń pod wpływem DMT jest nie tyle to, że super-aktywuje bardziej codzienne zjawiska neurologiczne, ale, że wzmacnia je przez hamowanie innych obwodów.  Mózg jest jak bloatware [oprogramowanie śmieciowe] – w mózgu jest wiele obwodów, które funkcjonują cały czas i spowalniają proces ale dostarczają funkcjonalności. Jeśli zahamujesz pewne obwody, usuniesz ich funkcje, ale inne obwody będą teraz mogły funkcjonować na szybszych obrotach. Zabierz całe wymagające wiele przetwarzania testowanie realności, a inne obwody mogą funkcjonować wyrwane spod kontroli.


Mamy tu do czynienia z najbardziej skomplikowanymi funkcjami mózgu i potrzeba wielu badań, by je rozwikłać. Naukowcy wykonali również EEG badanych i mówią, że poinformują o tych wynikach osobno. Być może da to nam więcej zrozumienia tego, co dzieje się w mózgu pod wpływem DMT. 


Nadrzędną lekcją z tego wszystkiego jest to, że jesteśmy naszymi mózgami. Kiedy zmieniasz funkcje mózgu, zmieniasz umysł nawet na najbardziej podstawowym poziomie funkcjonowania. Funkcja umysłu nie zmienia się po prostu losowo i w nieprzewidywalny sposób, ani nie jest tylko rozmyta. Środki takie jak DMT zmienią funkcję mózgu w specyficzny i dość przewidywalny sposób, który zazębia się z konkretnymi obwodami i funkcjami w mózgu. Mózg naprawdę jest tylko bardzo skomplikowaną maszyną i możemy przekręcać gałki i pokrętła, by zmienić jego funkcje (mimo że nadal mamy wiele do nauczenia się o tym, czym są te wszystkie gałki i pokrętła i jak funkcjonują).


Rozumiem, dlaczego ludzie, którzy mają takie doświadczenia, interpretują je jako mówiące coś o świecie raczej niż coś o ich mózgu.  Świadomość wydaje się funkcjonować właśnie w taki sposób, żeby stworzyć te iluzje. Możemy jednak teraz przebić iluzję neuronauką i zrozumieć funkcjonowanie własnych mózgów.   


Drug-Induced Near Death Experience

16 sierpnia 2018

Tłumaczenie: Małgorzata KoraszewskaSteven Novella 

Neurolog, wykładowca na Yale University School of Medicine. Przewodniczący i współzałożyciel New England Skeptical Society. Twórca popularnych (cotygodniowych) podkastów o nauce The Skeptics’ Guide to the Universe. Jest również dyrektorem Science-Based Medicine będącej częścią James Randi Educational Foundation (JREF), członek Committee for Skeptical Inquiry (CSI) oraz członek założyciel Institute for Science in Medicine. Prowadzi blog Neurologica.

Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj


Nauka

Znalezionych 840 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Stereotypy są często szkodliwe a zarazem poprawne   Shpancer   2018-09-21
Atak “doktorostwa Wolfson” na rodziców chłopca, który zmarł na koklusz     2018-09-20
Probiotyki – to skomplikowane   Novella   2018-09-13
Przesądy i złudzenie kontroli   Novella   2018-09-11
Antyszczepionkowcy - pielęgniarka lub lekarz nie powinni opiekować się dziećmi     2018-09-10
Francuski uniwersytet wyrzuca homeopatię   Novella   2018-09-08
Plastry uśmierzające ból z Luminas: gdzie słowa „kwantum” i „energia” w rzeczywistości znaczą „magia”     2018-09-07
Odkryto nowy rodzaj neuronów u ludzi   Novella   2018-09-06
Epigenetyka: powrót Lamarcka? Nie tak szybko!   Coyne   2018-09-05
Przejściowe formy przodków żółwia   Novella   2018-09-03
Recenzja nowej książki Davida Quammena o drzewach ewolucyjnych (i porównanie z innymi recenzjami)   Coyne   2018-09-01
Dlaczego jedne sowy mają kępki piór na uszach, a inne nie?   Lyon   2018-08-30
Psychoaktywny lek i doświadczenie śmierci   Novella   2018-08-29
Samce koników morskich, które są ciężarne, redukują inwestycję w potomstwo, jeśli widzą seksowną samicę   Coyne   2018-08-28
Uderzające podobieństwo: rewolucyjne wyniki badań nad bliźniętami   Dynesen   2018-08-27
Ale tego wija lepiej zostaw w spokoju   Łopatniuk   2018-08-24
Ile jest ziemi nadającej się pod uprawę?   Novella   2018-08-22
Więcej o szarlatanerii komórek macierzystych   Novella   2018-08-18
Kontrolowane próby szczepionek   Novella   2018-08-15
Ogniska odry w Brooklynie w 2013 r.: Badanie kosztów antyszczepionkowej pseudonauki     2018-08-14
Uprzednie doświadczenie wpływa na to, co widzimy   Novella   2018-08-11
Efekt Krugera-Dunninga, antyszczepionkowcy i arogancja ignorancji     2018-08-09
Nowe zastosowania zużytych filtrów do dializy   Blum   2018-08-07
Puszczyk mszarny   Lyon   2018-08-06
Oprzeć się wiatrom - dobór naturalny, huragany i jaszczurki   Mayer   2018-08-04
Unia Europejska odrzuciła uprawy z edytowanym genomem   Ridley   2018-08-03
Spojrzenie na ruch anty-GMO   Novella   2018-08-02
Tajemne życie morskich ptaków   Ridley   2018-08-01
Więcej dowodów przeciwko „epigenetycznie” dziedziczonym i środowiskowo wprowadzonym zmianom w DNA   Coyne   2018-07-31
Usterka w Matriksie   Novella   2018-07-27
Czy współczesny Homo sapiens wyewoluował w różnych częściach Afryki?   Coyne   2018-07-24
Pandemie, szczepienia, i kuracja mleczna profesora Jastrebowa   Turski   2018-07-21
Sóweczka dwuplamista   Lyon   2018-07-20
Lucyfer, którego wymyślił Zimbardo. O konsekwencjach stanfordzkiego eksperymentu więziennego i skandalu, którego stał się obiektem   Witkowski   2018-07-19
Nie kłacz, gdy kaszlesz   Łopatniuk   2018-07-14
Kwantowe bzdury w parapsychologii   Novella   2018-07-12
Pełzająca percepcja problemów   Novella   2018-07-10
Ale czy mogą cierpieć?   Dawkins   2018-07-07
Wronia inteligencja   Novella   2018-07-06
Gąsienica naśladuje pazurnicę   Coyne   2018-07-05
O mózgach męskich i żeńskich   Novella   2018-07-03
Czy hieny rozbijają ludzki patriarchat?   Coyne   2018-06-30
Mikrobiom jelitowy i stany lękowe   Novella   2018-06-28
Ukośniki przędą spadochrony z nici pajęczej i odlatują po sprawdzeniu wiatru odnóżami   Coyne   2018-06-26
To może być toczeń, czyli o wilku, który pożarł serce   Łopatniuk   2018-06-23
Kreacjonizm i nagonka na Coyne’a w „Daily Caller”   Coyne   2018-06-22
Kłamstwa anty-GMO   Novella   2018-06-20
Protezy kończyn - kolejny postęp   Novella   2018-06-16
Dziwne zawiłości procesu dziedziczenia   Coyne   2018-06-13
Homeopatia, wibracje i oszustwo     2018-06-12
Wyników Séraliniego nie daje się powtórzyć   Novella   2018-06-11
Helen Lawson i czarna maść: wycinanie, wypalanie i zatruwanie w sposób „naturalny”     2018-06-09
Patyczaki mogą rozprzestrzeniać się jak nasiona roślin: w ptasich odchodach   Coyne   2018-06-08
Czy teoria doboru naturalnego Darwina zmieniła nasz pogląd na miejsce ludzkości   Dennett   2018-06-07
Kosmici-głowonogi i panspermia   Novella   2018-06-05
Marność dowodów na przekazywanie wprowadzonych środowiskowo, „epigenetycznych” zmian w DNA kolejnym pokoleniom u ludzi   Coyne   2018-06-04
Homeopatyczne nosodes   Novella   2018-05-31
Fałszywa dychotomia i negacja nauki   Novella   2018-05-28
Nicień w oku bliźniego   Łopatniuk   2018-05-26
Budzenie zmarłych   Novella   2018-05-21
Finansowanie społecznościowe terapii komórkami macierzystymi o nieudowodnionej skuteczności: wykorzystywanie hojności obcych, by płacić za szarlatanerię     2018-05-18
Co mówi nam ruch płaskiej Ziemi     2018-05-17
Osy papierowe + sprytny biolog = tęczowe gniazda   Coyne   2018-05-14
Jak to jest, że Stanisław Burzyński nadal żeruje na zrozpaczonych pacjentach z rakiem?     2018-05-12
Przekonania antyoświeceniowe są „zaskakująco trwałe”     2018-05-11
Jeremy Sherman nadal nie rozumie ewolucji   Coyne   2018-05-09
Zdrowy tryb życia ma znaczenie   Novella   2018-05-08
Miasta są nowymi wyspami Galapagos   Ridley   2018-05-04
O obowiązkowym oznakowywaniu GMO   Novella   2018-05-03
Tydzień Świadomości Homeopatii. Pomaga przypomnieć ludziom, że jest to szarlataneria!     2018-05-02
Znajdź Tiktaalika!   Coyne   2018-05-01
Wzrost potęgi dinozaurów   Novella   2018-04-30
Niebezpieczeństwa martwienia się o sądny dzień   Pinker   2018-04-27
Tako rzecze antyszczepionkowa “wojowniczka mama”, Brittney Kara: jeśli szczepionki są tak wspaniałe, to dlaczego nie wspomina ich Biblia?     2018-04-26
Geny wydają się wyjaśniać większość sukcesów uczniów szkół elitarnych   Ridley   2018-04-25
Akupunktura jadu pszczelego: śmiercionośne znachorstwo, które może zabić     2018-04-23
Mumia z Atakama nie jest kosmitą   Novella   2018-04-20
Feministyczna geografia w Dartmouth   Coyne   2018-04-19
Dlaczego odmawiamy dostrzegania jaśniejszej strony, choć powinniśmy   Pinker   2018-04-17
Inicjatywa „Globalna Spójność”: nonsens na globalną skalę     2018-04-11
Wreszcie: sensowna dyskusja o “rasie”   i Greg Mayer   2018-04-10
Rolnictwo biodynamiczne: podobne do antropozoficznej medycyny, ale dla farm     2018-04-06
Mózg i kodowanie predyktywne   Novella   2018-04-05
Dziwaczne życie seksualne żabnicy   Coyne   2018-04-04
Dwa kilo prostaty poproszę   Łopatniuk   2018-03-31
Dziennik z Mozambiku: Demony w kurzu   Naskręcki   2018-03-30
Otumaniony myśliciel twierdzi, że ewolucja nie może wyjaśnić organizmów i ich “dążeń”   Coyne   2018-03-28
Orientacja na złe wiadomości nasila się i wpływa na nasze działania   Ridley   2018-03-27
Urojenie fałszywej flagi   Novella   2018-03-24
Zły tydzień dla homeopatii jest dobrym tygodniem dla nauki     2018-03-23
Czy farmerzy mają czekać aż parlamentarzyści podszkolą się w nauce o manioku?   Ongu   2018-03-22
David Barash namawia naukowców do stworzenia człowieko-szympansiej hybrydy   Coyne   2018-03-20
Déjà vu i swojskość   Novella   2018-03-17
“Odwrócenie specjacji” (fuzja gatunków) u kruków   Coyne   2018-03-16
Błąd atrybucji, sofizmat rozszerzenia (atakowanie chochoła) i zasada wielkoduszności   Novella   2018-03-14
Mutualistyczne ptaki nocują w pachwinach i na brzuchach żyraf   Coyne   2018-03-13
Polityczny szympans   Martino   2018-03-09
Najstarsza sztuka jaskiniowa w Europie, to niemal z pewnością dzieło neandertalczyków   Coyne   2018-03-06
Nowa inicjatywa w Kalifornii – magnetyzm nonsensu w działaniu   Novella   2018-03-05
Nie zostawić żadnej mrówki: mrówki noszą rannych towarzyszy do mrowiska i opatrują ich rany   Coyne   2018-03-03

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Odrastające głowy hydry nazizmuHomeopatia, wibracje i oszustwo


Żołnierz IDFPrawo powrotuMózg i kodowanie predyktywneNocna rozmowaWSzyscy wiedzaNieustający marszOświecenie PinkerAlternatywna medycyna zabijaKobiety ofiaramiPrometeuszmodyfikowana pszenicaArabowieRoboty będą uprawiać ziemięSumienie, czyli moralność bez smyczySkomplikowana ewolucjaArgument neuroróżnorodnościNowe badanie pamięci długotrwałejŚciganie bluźnierstwaRyby jaskinioweAutyzmOd niepamiętnych czasówTunezyjczycy przeciw złemu prawuDrugie prawo termodynamikiPochwała ignorancjMistyfikacja SokalaIntronizacja ChrystusaObama chrzescijanieSzelest liściCzego wam nie pokazują?Rozdzielenie religii i państwaTrwa ewolucyjne upokorzenie archeopteryksaTrucizna, kamuflaż i tęcza ewolucji


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk