Prawda

Piątek, 19 lipca 2019 - 19:11

« Poprzedni Następny »


Psychoaktywny lek i doświadczenie śmierci


Steven Novella 2018-08-29


Nie ulega wątpliwości, że ludzie mają czasami dziwne doświadczenia, czasami bardzo dziwne. Istnieje tendencja interpretowania takich doświadczeń jako czegoś zewnętrznego, odzwierciedlającego coś, co dzieje się w świecie, nie zaś wewnętrznego, odzwierciedlającego coś, co dzieje się w naszych mózgach. Neuronauka dostarczyła nam jednak potężnego narzędzia do rozumienia niektórych z tych doświadczeń. Są one oknem do tego, jak nasze mózgi budują nasze doświadczenie z rzeczywistości i czego doświadczamy, kiedy ten proces załamuje się lub zostaje zmieniony lekami, traumą, stymulacją elektryczną, brakiem tlenu i innymi stresorami.


Niedawne badanie halucynogenu DMT (N,N-Dimetyltryptamina) dodaje garść ciekawych informacji do naszej kolektywnej wiedzy o tych zmienionych stanach świadomości. Badano 13 zdrowych ochotników, którym dano placebo, a potem w tydzień później dano DMT i wszechstronnie wypytano o ich doświadczenia. Badacze chcieli przetestować możliwość, że spowodowane DMT halucynacje będą podobne do doniesień o doświadczeniu śmierci [near death experience – NDE].


W skrócie: odkryli, że doświadczenia DMT są niesłychanie podobne do doświadczeń śmierci (NDE). Spójrzmy na szczegóły.


Poproszono badanych, żeby opisali czy doświadczyli jakichkolwiek z 16 cech podawanych przez tych, którzy doświadczyli NDE. Wszyscy badani dostali 7 lub więcej punktów na skali po otrzymaniu DMT. Dziesięć z 16 cech było statystycznie bardziej prawdopodobne po otrzymaniu DMT niż placebo. Suma punktów była podobna do historycznej grupy kontrolnej, składającej się z raportów o NDE. A więc - powtórzmy – DMT dawała doświadczenia, które były bardzo podobne do informacji podawanych o NDE.
ach doświadczeń mistycznych i paranormalnych oraz typu osobowości. Niezaskakująco, wielu badanych informowało o mistycznych lub paranormalnych cechach ich doświadczeń. Być może bardziej interesujące jest to, że była silna korelacja między skłonnością do urojeń a informowaniem o mistycznych lub paranormalnych doświadczeniach podczas DMT. 


Co więc znaczy to wszystko?


Najbardziej fundamentalną implikacją tego badania  i innych podobnych badań jest to, że fantastyczne, religijne, mistyczne i paranormalne doświadczenia mogą być wyłącznie przejawami zmienionej aktywności mózgu. Kilka z tych podstawowych doświadczeń, o których mówimy, dotyczy rozpadu ego, czyli zanikania poczucia siebie lub jakiegokolwiek rozróżnienia między sobą a resztą wszechświata. Ludzie doświadczają tego jako głębokiej jedności z innymi rzeczami, innymi ludźmi lub po prostu z samym wszechświatem.  


Innym podstawowym składnikiem  jest doświadczenie pozacielesne – uczucie oddzielenia od ciała. Ludzie mogą mieć uczucie, że unoszą się i często mówią, że widzą swoje ciało, jak gdyby byli do niego oddzieleni.


Kolejnym podstawowym doświadczeniem jest poczucie obecności innego bytu lub inteligencji. Często jest to odczuwane jako głęboka inteligencja – super-inteligencja – niemniej nieludzka i w jakiś sposób odległa. Pierwsi badacze DMT  mówili o spotkaniach z „mechanicznymi elfami” w „hiper-przestrzeni” DMT. Czasami te byty odbierane są jako fizycznie małe.


Częste są także iluzje wzrokowe i halucynacje. Z DMT są na ogół dramatyczne halucynacje światła, koloru i kształtów, które mogą być abstrakcyjne lub solidne.


Innym częstym elementem jest rozszerzenie się czasu. Subiektywne doświadczanie czasu głęboko zmienia się i krótki okres czasu może wydawać się znacznie dłuższy. To może mieć konsekwencje w interpretowaniu wspomnień tych, którzy doświadczyli NDE.  


Każde z tych doświadczeń odzwierciedla coś podstawowego o funkcji mózgu. Możemy odczuwać, że jesteśmy oddzieleni od siebie lub połączeni z wszechświatem, ponieważ uczucie, że jesteśmy odrębnym sobą jest czynnym procesem konstrukcyjnym mózgu, który może zostać zakłócony. Podobnie, możemy odczuwać, że jesteśmy oddzieleni od naszego ciała, ponieważ odczucie, że jesteśmy w naszym ciele, jest czynnie konstruowane. Są obwody w mózgu, które dają to subiektywne doświadczenie, a ich funkcjonowanie może zostać zmienione lub przerwane.


Doświadczenia z DMT i innymi substancjami halucynogennymi sugeruje także, że istnieje obwód w mózgu związany z doświadczeniami innych umysłów – że istnieją inne inteligencje i czynniki w świecie. Psycholodzy nazywają to “teorią umysłu” – zrozumieniem, że inni ludzie mają myśli, uczucia i motywacje tak samo jak my. Być może, doświadczanie inteligentnego bytu  wynika z tego obwodu, podczas gdy obwód sprawdzania rzeczywistości jest zahamowany, a może dzieje się to po prostu w kontekście rozpadu ego.


Jest tu wiele do zrozumienia, ale mówi nam to coś o tym, jak działa mózg i jak tworzy najbardziej fundamentalny aspekt naszego doświadczania rzeczywistości.


Ponadto, fakt, że DMT może wywołać takie doświadczenia, znaczy, że w mózgu są receptory, które dają te doświadczenia, kiedy są aktywowane (lub blokowane). To sugeruje, że w mózgu istnieją endogenne neuroprzekaźniki, które je wytwarzają. Dlaczego?


To jest interesujące pytanie, które wymaga dalszych badań. Jest możliwe, że DMT silnie aktywuje te receptory, które biorą udział w śnieniu (a przynajmniej robiły to w którymś momencie naszej historii ewolucyjnej). Także łagodne uczucia euforii, dobrego samopoczucia lub związania z innymi ludźmi lub społecznością są zwykłymi doświadczeniami tworzonymi po części w tych obwodach. Kiedy są silnie aktywowane przez lek, mogą pchnąć do skrajności te normalne doświadczenia.


Innym sposobem rozumienia doświadczeń pod wpływem DMT jest nie tyle to, że super-aktywuje bardziej codzienne zjawiska neurologiczne, ale, że wzmacnia je przez hamowanie innych obwodów.  Mózg jest jak bloatware [oprogramowanie śmieciowe] – w mózgu jest wiele obwodów, które funkcjonują cały czas i spowalniają proces ale dostarczają funkcjonalności. Jeśli zahamujesz pewne obwody, usuniesz ich funkcje, ale inne obwody będą teraz mogły funkcjonować na szybszych obrotach. Zabierz całe wymagające wiele przetwarzania testowanie realności, a inne obwody mogą funkcjonować wyrwane spod kontroli.


Mamy tu do czynienia z najbardziej skomplikowanymi funkcjami mózgu i potrzeba wielu badań, by je rozwikłać. Naukowcy wykonali również EEG badanych i mówią, że poinformują o tych wynikach osobno. Być może da to nam więcej zrozumienia tego, co dzieje się w mózgu pod wpływem DMT. 


Nadrzędną lekcją z tego wszystkiego jest to, że jesteśmy naszymi mózgami. Kiedy zmieniasz funkcje mózgu, zmieniasz umysł nawet na najbardziej podstawowym poziomie funkcjonowania. Funkcja umysłu nie zmienia się po prostu losowo i w nieprzewidywalny sposób, ani nie jest tylko rozmyta. Środki takie jak DMT zmienią funkcję mózgu w specyficzny i dość przewidywalny sposób, który zazębia się z konkretnymi obwodami i funkcjami w mózgu. Mózg naprawdę jest tylko bardzo skomplikowaną maszyną i możemy przekręcać gałki i pokrętła, by zmienić jego funkcje (mimo że nadal mamy wiele do nauczenia się o tym, czym są te wszystkie gałki i pokrętła i jak funkcjonują).


Rozumiem, dlaczego ludzie, którzy mają takie doświadczenia, interpretują je jako mówiące coś o świecie raczej niż coś o ich mózgu.  Świadomość wydaje się funkcjonować właśnie w taki sposób, żeby stworzyć te iluzje. Możemy jednak teraz przebić iluzję neuronauką i zrozumieć funkcjonowanie własnych mózgów.   


Drug-Induced Near Death Experience

16 sierpnia 2018

Tłumaczenie: Małgorzata KoraszewskaSteven Novella 

Neurolog, wykładowca na Yale University School of Medicine. Przewodniczący i współzałożyciel New England Skeptical Society. Twórca popularnych (cotygodniowych) podkastów o nauce The Skeptics’ Guide to the Universe. Jest również dyrektorem Science-Based Medicine będącej częścią James Randi Educational Foundation (JREF), członek Committee for Skeptical Inquiry (CSI) oraz członek założyciel Institute for Science in Medicine. Prowadzi blog Neurologica.

Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj


Nauka

Znalezionych 968 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Starożytny ptak z nadzwyczaj długim palcem   Coyne   2019-07-19
YouTube i szarlataneria leczenia raka dietą   Novella   2019-07-18
“Współczesny” Homo sapiens mógł być w Eurazji aż 210 tysięcy lat temu   Coyne   2019-07-17
Hodowanie mini-mózgów z komórek macierzystych   Novella   2019-07-15
Szczepionka HPV działa. Koniec kropka     2019-07-13
Efekt przechodnia   Novella   2019-07-11
Prątkiem w raka, czyli co ma gruźlica do raka pęcherza   Łopatniuk   2019-07-06
Opowieści o nauce zastępują fikcję w Teatrze Narodowym Ugandy   Ongu   2019-07-05
Pleśń w przestrzeni kosmicznej   Novella   2019-07-03
Pterozaury: Czy umiały latać od razu po wykluciu się?   Coyne   2019-07-02
Ludziom rosną rogi? – Złe informowanie o nauce   Novella   2019-07-01
Przemysł ”wellness”   Novella   2019-06-28
Nazywanie zmiany klimatu ”katastrofalną” utrudnia znalezienie realnych odpowiedzi   Lomborg   2019-06-26
Olbrzymie straszyki mają zostać ponownie wprowadzone na wyspę Lord Howe   Coyne   2019-06-25
Amonit (i masa innych stworzeń) znaleziona w birmańskim bursztynie   Coyne   2019-06-21
Ślubowanie o zniesieniu grzechu   Ridley   2019-06-20
Nowe informacje o dzieciach CRISPR   Novella   2019-06-17
Słonie mają fantastyczny węch (lepszy niż psy): są jedynymi zwierzętami, które potrafią rozróżnić inne ilości pokarmu tylko po zapachu   Coyne   2019-06-14
Indyjscy farmerzy wysiali ziarna GMO w proteście obywatelskiego nieposłuszeństwa     2019-06-13
Chcąc zadowolić antyaborcjonistów administracja Trumpa tnie finansowanie badań medycznych przy użyciu tkanki płodowej   Coyne   2019-06-11
Triumf Mao: Światowa Organizacja Zdrowia oficjalnie akceptuje szarlatanerię tradycyjnej chińskiej medycyny     2019-06-04
Ale jak to bezbarwnikowy?   Łopatniuk   2019-06-01
Na zdrowie: izraelscy naukowcy warzą piwo na ”wskrzeszonych” drożdżach sprzed 5000 lat     2019-05-31
Skąd wiemy to, co wiemy?   Novella   2019-05-28
Samice bonobo (ale nie samice szympansów) pomagają swoim synom w zdobywaniu partnerek   Coyne   2019-05-25
Dlaczego ludzie sprzeciwiają się technologiom, które zmniejszają szkody?   Ridley   2019-05-24
Nowa praca o nielotnych chruścielach rażąco przesadzona i wypaczona w popularnych mediach   Coyne   2019-05-22
Trenowanie sztucznej inteligencji, żeby widziała jak człowiek   Novella   2019-05-21
A polać wielką wodą…   Cipiur   2019-05-18
Wykrywanie kłamstw w mózgu   Novella   2019-05-17
Walka o zachowanie bioróżnorodności   Ridley   2019-05-15
Niezwykły przypadek mimikry: skaczący pająk naśladuje gąsienicę   Coyne   2019-05-14
Selektywnie stosowana koncepcja tabula rasa i ideologicznie motywowane nieporozumienia   Cory Clark   2019-05-09
Dlaczego szarlatani nie powinni nadzorować sami siebie     2019-05-08
Kiedy naukowcy nie tolerują odmiennego zdania   Weber   2019-05-07
Przegapione odkrycia w historii nauki   Ridley   2019-05-02
W obronie scjentyzmu   Winegard   2019-04-30
Akupunktura kwantowa   Novella   2019-04-23
Nie tylko kakao   Łopaniuk   2019-04-20
Wstęga Möbiusa sprzecznych egocentryzmów poznawczych   Landes   2019-04-18
Kolejne badania nad bzdurą   Novella   2019-04-17
Licząca 43 miliony lat forma przejściowa: wodno-lądowy wieloryb    Coyne   2019-04-15
Zdumiewające możliwości docenienia i wykorzystania neuroróżnorodności   Koraszewski   2019-04-12
Jak sobie radzić ze skrajnymi wydarzeniami pogodowymi?   Lomborg   2019-04-09
Najbardziej zabójczy dzień na Ziemi   Novella   2019-04-06
Zaprzeczanie neuronauce o różnicach płci   Cahill   2019-04-05
Zwierzęce roboty   Novella   2019-04-04
Technologia pomaga w kryzysach wodnych na całym globie   Cohen   2019-04-02
Niezwykłe skamieniałości kambryjskie porównywalne do tych z łupków z Burgess   Coyne   2019-03-30
Tak wygląda dobre dziennikarstwo   Novella   2019-03-29
Wzrost sektora nasiennictwa w Ugandzie demaskuje główne twierdzenie anty- GMO   Ongu   2019-03-21
Ewolucja „nieredukowalnie złożonych” białek zapobiegających zamarzaniu u ryb polarnych (i policzek wymierzony Behemu)   Coyne   2019-03-20
Złoty ryż wreszcie dopuszczony w Bangladeszu   Novella   2019-03-19
Kłamstwa, bezczelne kłamstwa i statystyka   Welsh   2019-03-18
Wyprane kłamstwa   Ridley   2019-03-14
Czy islamska teologia i filozofia może wzbogacić etyczną debatę wokół CRISPR?   Coyne   2019-03-06
Kacze dzioby, Umwelt i a priori Kanta   Cobb   2019-03-04
Co kręci płaskoziemców   Novella   2019-03-02
Ślimaki nagoskrzelne mają kolczaste penisy jednorazowego użytku, którymi usuwają plemniki rywala ze swojej partnerki   Coyne   2019-03-01
Zrozumienie nowoczesnych horrorów afrykańskich zakorzenionych w handlu niewolnikami przez Ocean Indyjski   Clarfield   2019-02-28
Raport z sensacyjnym twierdzeniem o ”załamaniu klimatu” jest chwytliwy, ale nieprawdziwy   Lomborg   2019-02-27
Naukowiec analizuje dwa przykłady w nowej książce Behego; stwierdza, że są głęboko błędne   Coyne   2019-02-26
Triasowy mięsak, czyli praprzodkowie żółwi też chorowali na nowotwory   Łopatniuk   2019-02-16
Co nauka może powiedzieć pani Ocasio-Cortez o klimacie   Lomborg   2019-02-15
Kury produkujące leki   Novella   2019-02-14
Rak w raku i przerzut w przerzucie   Łopatniuk   2019-02-09
Prawo niezamierzonych konsekwencji   Novella   2019-02-07
Czy świat rzeczywiście staje się biedniejszy? Odpowiedź Stevena Pinkera   Coyne   2019-02-06
Maniok o wysokiej zawartości żelaza i cynku może poprawić odżywianie i zdrowie w Afryce Zachodniej     2019-02-05
Dalszy spadek zgonów z powodu raka   Novella   2019-02-04
Dokopywanie nauce przez dwóch naukowców i filozofa   Coyne   2019-02-01
Jacy naprawdę byli neandertalczycy?   Novella   2019-01-31
Żywność GM i zmiana opinii   Novella   2019-01-29
Wojny o Oświecenie: kilka refleksji o Enlightenment Now, w rok później   Pinker   2019-01-25
Dunning Kruger a opozycja wobec GMO   Novella   2019-01-23
Nasza pamięć cofa się   Nivella   2019-01-21
Niezrozumienie efektu Dunninga-Krugera   Novella   2019-01-18
Szarlataneria finansowana przez społeczność internetową   Novella   2019-01-16
Nowa duża salamandra ze Stanów Zjednoczonych   Mayer   2019-01-10
Kwitnące rośliny pozostają zdolne do życia po przejściu przez przewód pokarmowy ptactwa wodnego   Coyne   2019-01-07
Radykalne poglądy polityczne korelują z marnym metapoznaniem   Novella   2019-01-05
Nareszcie: owocowy gospodarz dzikiej Drosophila melanogaster   Coyne   2019-01-02
Z końcem roku   Łopatniuk   2019-01-01
Psychologia globalnego pesymizmu   Ridley   2018-12-26
Wiara w Świętego Mikołaja   Novella   2018-12-25
Brudna pardwa górska   Lyon   2018-12-24
Lotosowe szaleństwo   Łopatniuk   2018-12-22
Intrygujące zajęcia na Princeton University   Coyne   2018-12-19
Aktywność umysłowa nie zapobiega osłabieniu umysłowej sprawności   Novella   2018-12-15
Musi się potępić akademicki mobbing uczonego     2018-12-14
Dlaczego sądy nie powinny rozstrzygać o nauce     2018-12-13
Dziennikarze  nie rozumieją nowego raportu USA o klimacie   Lomborg   2018-12-12
Kilka myśli o altruizmie   Coyne   2018-12-10
Nauka nie jest twoim wrogiem   Pinker   2018-12-08
Czy poparcie przez celebrytę może skłonić ludzi do zaakceptowania ewolucji?   Coyne   2018-12-07
Dominujący indyk i jego popisy   Lyon   2018-12-04
Dlaczego kocie języki są kolczaste?   Coyne   2018-12-01
Hiszpania dąży do zakazania alternatywnej medycyny   Novella   2018-11-30
Inżyneria fotosyntezy i jej przeciwnicy   Novella   2018-11-27
Mój list do Darwina   Coyne   2018-11-26

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Biły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologiaAllah stworzylUprzednie doświadczenieŻydowski exodusPRL Chrystusem narodówOdrastające głowy hydry nazizmuHomeopatia, wibracje i oszustwo


Żołnierz IDFPrawo powrotuMózg i kodowanie predyktywneNocna rozmowaWSzyscy wiedzaNieustający marszOświecenie PinkerAlternatywna medycyna zabijaKobiety ofiaramiPrometeuszmodyfikowana pszenicaArabowieRoboty będą uprawiać ziemięSumienie, czyli moralność bez smyczySkomplikowana ewolucjaArgument neuroróżnorodnościNowe badanie pamięci długotrwałejŚciganie bluźnierstwaRyby jaskinioweAutyzm


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk