Prawda

Piątek, 21 wrzesnia 2018 - 19:37

« Poprzedni Następny »


Dlaczego jedne sowy mają kępki piór na uszach, a inne nie?


Bruce Lyon 2018-08-30


Tutaj jest trzeci zestaw fotografii po dwóch poprzednich postach o sowach (

tutaj i tutaj sprzed paru tygodni. Dzisiaj skupiam się na puszczykach plamistych, dlaczego są zagrożone i dlaczego jedne sowy mają kępki piór na uszach, a inne nie mają.  


Tej wiosny poszczęściło mi się i widziałem puszczyki plamiste (Strix occidentalis) w trzech różnych miejscach w Kalifornii. Puszczyki plamiste żyją w starych lasach iglastych w zachodniej części Ameryki Północnej i są zagrożone na znacznej części swojego zasięgu.  


Powyżej: Samica puszczyka plamistego późnym popołudniem w pobliżu Parku Narodowego Yosemite Park w Kalifornii. Terytorium tej pary był uroczy kawałek mieszanego lasu z kilkoma wielkimi dębami, Arbutus menziesii, cedrami i daglezją zieloną. Mogłem rozróżnić płeć sów po zawołaniach.   

Poniżej: Samiec siedzi około 10 metrów od samicy.Poniżej: Kiedy zbliżał się wieczór samiec zbudził się i kilkakrotnie rozpostarł skrzydła. Wiele ptaków w ten sposób rozprostowuje skrzydła po dłuższym siedzeniu – zakładam, że jest to rodzaj rozgrzewki.Poniżej: Zdjęcia samca ujawniły asymetrię upierzenia twarzy, szczególnie brązowej szlary i plamek, które oddzielają boki szlary powyżej oczu. Uważam, że ta asymetria jest ciekawa, ponieważ otwory uszne także są asymetryczne u niektórych sów – zastanawiam się, czy te asymetrie są powiązane. Znalazłem pracę z pomiarami stopnia asymetrii usznej kilku gatunków sów, ale kiedy porównałem te pomiary do zdjęć twarzy sów w Internecie, nie widziałem żadnego związku między asymetrią uszu i upierzenia. Górne zdjęcie jest normalnym zdjęciem, które pokazuje asymetrię lewo-prawo w znakowaniu upierzenia; niższe zdjęcie, dla porównania, jest fotomontażową fałszywką, która pokazuje jak wyglądałaby doskonała symetria (jest to zestaw tej samej strony twarzy z jej odbiciem lustrzanym).Puszczyki plamiste wymagają starych lasów z bardzo dużymi drzewami, by móc się rozmnażać. To wymaganie rozsławiło je nie tylko jako symbol ochrony środowiska, ale także jako znienawidzony gatunek w pewnych kręgach z powodu zaciekłych sporów między konserwacją lasów a przemysłem drzewnym. Sowy konkurują z przemysłem drzewnym na Wybrzeżu Północno-Zachodnim, ponieważ sowy i wyrąb nie mogą współistnieć, czego rezultatem jest zażarta walka o los starych lasów. Russ Lande, były kolega Jerry’ego z Chicago (i, jak się okazuje, nadal jego bliski przyjaciel), napisał ważny artykuł, w którym użył modeli wzrostu populacji do zbadania stosunku między integralnością habitatu a stabilnością populacji puszczyków plamistych. Lande użył danych z „tabel życia” – szacunków odsetków narodzin i śmierci na różnych etapach życia lub klasach wieku – by ustalić spodziewaną w ciągu życia liczbę potomstwa, które przeżyło, dla przeciętnej samicy w populacji. Każda populacja jest stabilna, jeśli przeciętna samica zastępuje siebie jednym żeńskim potomkiem – cokolwiek poniżej oznacza, że populacja zmaleje.


Lande ustalił, że populacja była w owym czasie stabilna. Użył także danych do zbadania, które zmienne z „tabeli życia” były szczególnie ważne dla wzrostu populacji. Odkrył, że roczny odsetek przeżycia dorosłych jest najważniejszy (to są długo żyjące ptaki), a następnie odsetek przeżycia młodych, kiedy rozchodzą się z terytorium swojego narodzenia, żeby znaleźć własne. Lande zdał sobie sprawę z tego, że leśnictwo często tworzy nierówną mozaikę wysp odpowiednich habitatów (skrawków lasu) w morzu nieodpowiedniego habitatu (wyrębu) więc użył innego modelu do zbadania tego aspektu (technicznie: podejścia ”metapopulacyjnego”). W takiej mozaice odpowiednich i nieodpowiednich habitatów trwanie globalnej populacji zależy od prawdopodobieństwa, że populacje wewnątrz poszczególnych skrawków habitatu wymrą oraz prawdopodobieństwa pomyślnego rozproszenia się młodych między habitatami. Zbyt mało rozproszenia w stosunku do wymierania, a cała populacja powoli zmniejsza się do zaniku. Kiedy Lande uwzględnił negatywny wpływ utraty habitatu na etap rozproszenia w cyklu życiowym puszczyków, jego model przewidział ostateczne wymarcie puszczyków plamistych w oparciu o proponowany plan służb leśnych USDA dla regionu. Jak pamiętam, praca Landego odegrała ważną rolę w umieszczeniu puszczyka plamistego na liście [JAC:  zagrożonych gatunków] i wyjęła duże połacie lasu z zasięgu pił tarczowych, ale być może są czytelnicy, którzy znają szczegóły.   


Poniżej: podczas gdy trwała walka, możliwość, że duża część starego lasu pozostanie niedostępna dla pił, rozwścieczyła społeczność drwali, którzy słusznie widzieli w tym zagrożenie dla swojego źródła utrzymania. Rezultatem były zabawne obecnie przykłady antysowiego jadu, jak słynna nalepka na samochód pokazana po lewej stronie: „Uratuj drwala, zjedz puszczyka” i beczka pomalowana jak puszka zupy z sowy po prawej (zdjęcia z sieci). Poniżej: Sowy przedstawione tutaj i w poprzednich postach są wszystkie okrągłogłowe i nie mają widocznych kępek usznych. Uszatka zwyczajna (Asio otus) ma wyjątkowo sympatyczne kępki uszne. Sfotografowałem tego ptaka w Mercy Hot Springs w środkowej Kalifornii.Poniżej: Pisklęta uszatek zwyczajnych w Mercy Hot Springs. Sowy potrafią obracać głowami w niezwykłym stopniu i mój aparat, uchwycił ruch tego obrotu. Dlaczego niektóre sowy mają kępki piór usznych, a inne ich nie mają? Proponowano kilka hipotez, ale jedna wydaje mi się najbardziej przekonująca: kępki uszne czynią sowę bardziej tajemniczą, co redukuje ryzyko prześladowania, a dla małych sów, nawet ryzyko stania się ofiarą dużego drapieżnika. Wiele sów, kiedy są zaniepokojone, zmienia swój kształt i stają się długie i chude. Chodzi o to, że szczupła sylwetka, przypominające korę upierzenie i kępki uszne razem czynię, że sowa przypomina odłamaną gałąź. Tę hipotezę popiera obserwacja, że gatunki sów, które są aktywne w ciągu dnia, nie mają kępek usznych (są aktywne, nie chowają się, więc nie dają one korzyści przy chowaniu się). W odróżnieniu od tego nocne gatunki, które śpią w ciągu dnia, na ogół mają kępki uszne, szczególnie te, które śpią w lesie.


Poniżej: Zabawne badanie ze schwytaną sóweczką dwuplamistą (Glaucidium gnoma), dziennym gatunkiem, który zazwyczaj nie ma kępek usznych, dostarcza przekonującego dowodu, że kępki uszne służą funkcji ochrony przed drapieżnikami. Kiedy ludzie podchodzili do sóweczki, nigdy nie zmieniała wyglądu. Jednak, kiedy zbliżały się dwa drapieżniki, kot i sokół wędrowny, nieodmiennie zmieniała postawę -  stawała się chuda i wyciągała brwi, by tworzyły wyraźne kępki uszne. Wystawiała również kilka białych plam na upierzeniu , co autorzy sugerują mogło być aktem zakłócania ubarwienia – krzykliwe lub kontrastujące ubarwienie, które załamuje kontury zwierzęcia i czyni, że trudniej go dostrzec. Autorzy podziękowali kotu o imieniu Elwood za współpracę przy tym badaniu. Nie da się przewyższyć badania , które łączy honorowego kota z rzeczywistym kotem.Poniżej: Paszczak australijski (Podargus strigoides), duży, nocny krewny lelków, także naśladuje odłamany patyk. Znalazłem tego ptaka śpiącego w lesie niedaleko Melbourne w Australii parę lat temu. Paszczaki bardzo trudno dostrzec w tej pozie, bo naprawdę wyglądają jak gałąź.  7a1a0302adj

Poniżej: na tym samym skrawku lasu ktoś znalazł samicę paszczaka i jej pisklę, siedzące razem na szczycie drucianego ogrodzenia. Podejrzewam, że pisklę wypadło z gniazda i jakoś wgramoliło się na ogrodzenie. Wideo pokazuje, że paszczaki tak samo zmieniają sylwetkę jak sowy, kiedy zbliża się drapieżnik. Postawiłem kamerę na trójnogu wystarczająco daleko, by ptaki odprężyły się, ale kiedy zbliżyłem się, zrobiły się chude i wyciągnęły dzioby do góry pod kątem. Nie miały kępek usznych, ale zamiast nich używały dziobów, żeby przypominać koniec odłamanej gałęzi; miały także kilka piórek, które wskazywały w tym samym kierunku, co dziób i mogły działać jak kępki uszne sowy.    

 


Readersvwildlife photos and video

Why Evolution Is True, 20 sierpnia 2018

Tłumaczenie: Małgorzata KoraszewskaBruce Lyon


Profesor biologii ewolucyjnej na University of California. Jego główny obszar badań to ekologiczne i ewolucyjne podstawy strategii reprodukcyjnych, społeczne zachowania zwierząt oraz reprodukcyjne pasożytnictwo, opieka rodzicielska i harce godowe.  

 


Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj


Nauka

Znalezionych 840 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Stereotypy są często szkodliwe a zarazem poprawne   Shpancer   2018-09-21
Atak “doktorostwa Wolfson” na rodziców chłopca, który zmarł na koklusz     2018-09-20
Probiotyki – to skomplikowane   Novella   2018-09-13
Przesądy i złudzenie kontroli   Novella   2018-09-11
Antyszczepionkowcy - pielęgniarka lub lekarz nie powinni opiekować się dziećmi     2018-09-10
Francuski uniwersytet wyrzuca homeopatię   Novella   2018-09-08
Plastry uśmierzające ból z Luminas: gdzie słowa „kwantum” i „energia” w rzeczywistości znaczą „magia”     2018-09-07
Odkryto nowy rodzaj neuronów u ludzi   Novella   2018-09-06
Epigenetyka: powrót Lamarcka? Nie tak szybko!   Coyne   2018-09-05
Przejściowe formy przodków żółwia   Novella   2018-09-03
Recenzja nowej książki Davida Quammena o drzewach ewolucyjnych (i porównanie z innymi recenzjami)   Coyne   2018-09-01
Dlaczego jedne sowy mają kępki piór na uszach, a inne nie?   Lyon   2018-08-30
Psychoaktywny lek i doświadczenie śmierci   Novella   2018-08-29
Samce koników morskich, które są ciężarne, redukują inwestycję w potomstwo, jeśli widzą seksowną samicę   Coyne   2018-08-28
Uderzające podobieństwo: rewolucyjne wyniki badań nad bliźniętami   Dynesen   2018-08-27
Ale tego wija lepiej zostaw w spokoju   Łopatniuk   2018-08-24
Ile jest ziemi nadającej się pod uprawę?   Novella   2018-08-22
Więcej o szarlatanerii komórek macierzystych   Novella   2018-08-18
Kontrolowane próby szczepionek   Novella   2018-08-15
Ogniska odry w Brooklynie w 2013 r.: Badanie kosztów antyszczepionkowej pseudonauki     2018-08-14
Uprzednie doświadczenie wpływa na to, co widzimy   Novella   2018-08-11
Efekt Krugera-Dunninga, antyszczepionkowcy i arogancja ignorancji     2018-08-09
Nowe zastosowania zużytych filtrów do dializy   Blum   2018-08-07
Puszczyk mszarny   Lyon   2018-08-06
Oprzeć się wiatrom - dobór naturalny, huragany i jaszczurki   Mayer   2018-08-04
Unia Europejska odrzuciła uprawy z edytowanym genomem   Ridley   2018-08-03
Spojrzenie na ruch anty-GMO   Novella   2018-08-02
Tajemne życie morskich ptaków   Ridley   2018-08-01
Więcej dowodów przeciwko „epigenetycznie” dziedziczonym i środowiskowo wprowadzonym zmianom w DNA   Coyne   2018-07-31
Usterka w Matriksie   Novella   2018-07-27
Czy współczesny Homo sapiens wyewoluował w różnych częściach Afryki?   Coyne   2018-07-24
Pandemie, szczepienia, i kuracja mleczna profesora Jastrebowa   Turski   2018-07-21
Sóweczka dwuplamista   Lyon   2018-07-20
Lucyfer, którego wymyślił Zimbardo. O konsekwencjach stanfordzkiego eksperymentu więziennego i skandalu, którego stał się obiektem   Witkowski   2018-07-19
Nie kłacz, gdy kaszlesz   Łopatniuk   2018-07-14
Kwantowe bzdury w parapsychologii   Novella   2018-07-12
Pełzająca percepcja problemów   Novella   2018-07-10
Ale czy mogą cierpieć?   Dawkins   2018-07-07
Wronia inteligencja   Novella   2018-07-06
Gąsienica naśladuje pazurnicę   Coyne   2018-07-05
O mózgach męskich i żeńskich   Novella   2018-07-03
Czy hieny rozbijają ludzki patriarchat?   Coyne   2018-06-30
Mikrobiom jelitowy i stany lękowe   Novella   2018-06-28
Ukośniki przędą spadochrony z nici pajęczej i odlatują po sprawdzeniu wiatru odnóżami   Coyne   2018-06-26
To może być toczeń, czyli o wilku, który pożarł serce   Łopatniuk   2018-06-23
Kreacjonizm i nagonka na Coyne’a w „Daily Caller”   Coyne   2018-06-22
Kłamstwa anty-GMO   Novella   2018-06-20
Protezy kończyn - kolejny postęp   Novella   2018-06-16
Dziwne zawiłości procesu dziedziczenia   Coyne   2018-06-13
Homeopatia, wibracje i oszustwo     2018-06-12
Wyników Séraliniego nie daje się powtórzyć   Novella   2018-06-11
Helen Lawson i czarna maść: wycinanie, wypalanie i zatruwanie w sposób „naturalny”     2018-06-09
Patyczaki mogą rozprzestrzeniać się jak nasiona roślin: w ptasich odchodach   Coyne   2018-06-08
Czy teoria doboru naturalnego Darwina zmieniła nasz pogląd na miejsce ludzkości   Dennett   2018-06-07
Kosmici-głowonogi i panspermia   Novella   2018-06-05
Marność dowodów na przekazywanie wprowadzonych środowiskowo, „epigenetycznych” zmian w DNA kolejnym pokoleniom u ludzi   Coyne   2018-06-04
Homeopatyczne nosodes   Novella   2018-05-31
Fałszywa dychotomia i negacja nauki   Novella   2018-05-28
Nicień w oku bliźniego   Łopatniuk   2018-05-26
Budzenie zmarłych   Novella   2018-05-21
Finansowanie społecznościowe terapii komórkami macierzystymi o nieudowodnionej skuteczności: wykorzystywanie hojności obcych, by płacić za szarlatanerię     2018-05-18
Co mówi nam ruch płaskiej Ziemi     2018-05-17
Osy papierowe + sprytny biolog = tęczowe gniazda   Coyne   2018-05-14
Jak to jest, że Stanisław Burzyński nadal żeruje na zrozpaczonych pacjentach z rakiem?     2018-05-12
Przekonania antyoświeceniowe są „zaskakująco trwałe”     2018-05-11
Jeremy Sherman nadal nie rozumie ewolucji   Coyne   2018-05-09
Zdrowy tryb życia ma znaczenie   Novella   2018-05-08
Miasta są nowymi wyspami Galapagos   Ridley   2018-05-04
O obowiązkowym oznakowywaniu GMO   Novella   2018-05-03
Tydzień Świadomości Homeopatii. Pomaga przypomnieć ludziom, że jest to szarlataneria!     2018-05-02
Znajdź Tiktaalika!   Coyne   2018-05-01
Wzrost potęgi dinozaurów   Novella   2018-04-30
Niebezpieczeństwa martwienia się o sądny dzień   Pinker   2018-04-27
Tako rzecze antyszczepionkowa “wojowniczka mama”, Brittney Kara: jeśli szczepionki są tak wspaniałe, to dlaczego nie wspomina ich Biblia?     2018-04-26
Geny wydają się wyjaśniać większość sukcesów uczniów szkół elitarnych   Ridley   2018-04-25
Akupunktura jadu pszczelego: śmiercionośne znachorstwo, które może zabić     2018-04-23
Mumia z Atakama nie jest kosmitą   Novella   2018-04-20
Feministyczna geografia w Dartmouth   Coyne   2018-04-19
Dlaczego odmawiamy dostrzegania jaśniejszej strony, choć powinniśmy   Pinker   2018-04-17
Inicjatywa „Globalna Spójność”: nonsens na globalną skalę     2018-04-11
Wreszcie: sensowna dyskusja o “rasie”   i Greg Mayer   2018-04-10
Rolnictwo biodynamiczne: podobne do antropozoficznej medycyny, ale dla farm     2018-04-06
Mózg i kodowanie predyktywne   Novella   2018-04-05
Dziwaczne życie seksualne żabnicy   Coyne   2018-04-04
Dwa kilo prostaty poproszę   Łopatniuk   2018-03-31
Dziennik z Mozambiku: Demony w kurzu   Naskręcki   2018-03-30
Otumaniony myśliciel twierdzi, że ewolucja nie może wyjaśnić organizmów i ich “dążeń”   Coyne   2018-03-28
Orientacja na złe wiadomości nasila się i wpływa na nasze działania   Ridley   2018-03-27
Urojenie fałszywej flagi   Novella   2018-03-24
Zły tydzień dla homeopatii jest dobrym tygodniem dla nauki     2018-03-23
Czy farmerzy mają czekać aż parlamentarzyści podszkolą się w nauce o manioku?   Ongu   2018-03-22
David Barash namawia naukowców do stworzenia człowieko-szympansiej hybrydy   Coyne   2018-03-20
Déjà vu i swojskość   Novella   2018-03-17
“Odwrócenie specjacji” (fuzja gatunków) u kruków   Coyne   2018-03-16
Błąd atrybucji, sofizmat rozszerzenia (atakowanie chochoła) i zasada wielkoduszności   Novella   2018-03-14
Mutualistyczne ptaki nocują w pachwinach i na brzuchach żyraf   Coyne   2018-03-13
Polityczny szympans   Martino   2018-03-09
Najstarsza sztuka jaskiniowa w Europie, to niemal z pewnością dzieło neandertalczyków   Coyne   2018-03-06
Nowa inicjatywa w Kalifornii – magnetyzm nonsensu w działaniu   Novella   2018-03-05
Nie zostawić żadnej mrówki: mrówki noszą rannych towarzyszy do mrowiska i opatrują ich rany   Coyne   2018-03-03

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Odrastające głowy hydry nazizmuHomeopatia, wibracje i oszustwo


Żołnierz IDFPrawo powrotuMózg i kodowanie predyktywneNocna rozmowaWSzyscy wiedzaNieustający marszOświecenie PinkerAlternatywna medycyna zabijaKobiety ofiaramiPrometeuszmodyfikowana pszenicaArabowieRoboty będą uprawiać ziemięSumienie, czyli moralność bez smyczySkomplikowana ewolucjaArgument neuroróżnorodnościNowe badanie pamięci długotrwałejŚciganie bluźnierstwaRyby jaskinioweAutyzmOd niepamiętnych czasówTunezyjczycy przeciw złemu prawuDrugie prawo termodynamikiPochwała ignorancjMistyfikacja SokalaIntronizacja ChrystusaObama chrzescijanieSzelest liściCzego wam nie pokazują?Rozdzielenie religii i państwaTrwa ewolucyjne upokorzenie archeopteryksaTrucizna, kamuflaż i tęcza ewolucji


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk