Prawda

Wtorek, 19 lutego 2019 - 13:49

« Poprzedni Następny »


Dlaczego jedne sowy mają kępki piór na uszach, a inne nie?


Bruce Lyon 2018-08-30


Tutaj jest trzeci zestaw fotografii po dwóch poprzednich postach o sowach (

tutaj i tutaj sprzed paru tygodni. Dzisiaj skupiam się na puszczykach plamistych, dlaczego są zagrożone i dlaczego jedne sowy mają kępki piór na uszach, a inne nie mają.  


Tej wiosny poszczęściło mi się i widziałem puszczyki plamiste (Strix occidentalis) w trzech różnych miejscach w Kalifornii. Puszczyki plamiste żyją w starych lasach iglastych w zachodniej części Ameryki Północnej i są zagrożone na znacznej części swojego zasięgu.  


Powyżej: Samica puszczyka plamistego późnym popołudniem w pobliżu Parku Narodowego Yosemite Park w Kalifornii. Terytorium tej pary był uroczy kawałek mieszanego lasu z kilkoma wielkimi dębami, Arbutus menziesii, cedrami i daglezją zieloną. Mogłem rozróżnić płeć sów po zawołaniach.   

Poniżej: Samiec siedzi około 10 metrów od samicy.Poniżej: Kiedy zbliżał się wieczór samiec zbudził się i kilkakrotnie rozpostarł skrzydła. Wiele ptaków w ten sposób rozprostowuje skrzydła po dłuższym siedzeniu – zakładam, że jest to rodzaj rozgrzewki.Poniżej: Zdjęcia samca ujawniły asymetrię upierzenia twarzy, szczególnie brązowej szlary i plamek, które oddzielają boki szlary powyżej oczu. Uważam, że ta asymetria jest ciekawa, ponieważ otwory uszne także są asymetryczne u niektórych sów – zastanawiam się, czy te asymetrie są powiązane. Znalazłem pracę z pomiarami stopnia asymetrii usznej kilku gatunków sów, ale kiedy porównałem te pomiary do zdjęć twarzy sów w Internecie, nie widziałem żadnego związku między asymetrią uszu i upierzenia. Górne zdjęcie jest normalnym zdjęciem, które pokazuje asymetrię lewo-prawo w znakowaniu upierzenia; niższe zdjęcie, dla porównania, jest fotomontażową fałszywką, która pokazuje jak wyglądałaby doskonała symetria (jest to zestaw tej samej strony twarzy z jej odbiciem lustrzanym).Puszczyki plamiste wymagają starych lasów z bardzo dużymi drzewami, by móc się rozmnażać. To wymaganie rozsławiło je nie tylko jako symbol ochrony środowiska, ale także jako znienawidzony gatunek w pewnych kręgach z powodu zaciekłych sporów między konserwacją lasów a przemysłem drzewnym. Sowy konkurują z przemysłem drzewnym na Wybrzeżu Północno-Zachodnim, ponieważ sowy i wyrąb nie mogą współistnieć, czego rezultatem jest zażarta walka o los starych lasów. Russ Lande, były kolega Jerry’ego z Chicago (i, jak się okazuje, nadal jego bliski przyjaciel), napisał ważny artykuł, w którym użył modeli wzrostu populacji do zbadania stosunku między integralnością habitatu a stabilnością populacji puszczyków plamistych. Lande użył danych z „tabel życia” – szacunków odsetków narodzin i śmierci na różnych etapach życia lub klasach wieku – by ustalić spodziewaną w ciągu życia liczbę potomstwa, które przeżyło, dla przeciętnej samicy w populacji. Każda populacja jest stabilna, jeśli przeciętna samica zastępuje siebie jednym żeńskim potomkiem – cokolwiek poniżej oznacza, że populacja zmaleje.


Lande ustalił, że populacja była w owym czasie stabilna. Użył także danych do zbadania, które zmienne z „tabeli życia” były szczególnie ważne dla wzrostu populacji. Odkrył, że roczny odsetek przeżycia dorosłych jest najważniejszy (to są długo żyjące ptaki), a następnie odsetek przeżycia młodych, kiedy rozchodzą się z terytorium swojego narodzenia, żeby znaleźć własne. Lande zdał sobie sprawę z tego, że leśnictwo często tworzy nierówną mozaikę wysp odpowiednich habitatów (skrawków lasu) w morzu nieodpowiedniego habitatu (wyrębu) więc użył innego modelu do zbadania tego aspektu (technicznie: podejścia ”metapopulacyjnego”). W takiej mozaice odpowiednich i nieodpowiednich habitatów trwanie globalnej populacji zależy od prawdopodobieństwa, że populacje wewnątrz poszczególnych skrawków habitatu wymrą oraz prawdopodobieństwa pomyślnego rozproszenia się młodych między habitatami. Zbyt mało rozproszenia w stosunku do wymierania, a cała populacja powoli zmniejsza się do zaniku. Kiedy Lande uwzględnił negatywny wpływ utraty habitatu na etap rozproszenia w cyklu życiowym puszczyków, jego model przewidział ostateczne wymarcie puszczyków plamistych w oparciu o proponowany plan służb leśnych USDA dla regionu. Jak pamiętam, praca Landego odegrała ważną rolę w umieszczeniu puszczyka plamistego na liście [JAC:  zagrożonych gatunków] i wyjęła duże połacie lasu z zasięgu pił tarczowych, ale być może są czytelnicy, którzy znają szczegóły.   


Poniżej: podczas gdy trwała walka, możliwość, że duża część starego lasu pozostanie niedostępna dla pił, rozwścieczyła społeczność drwali, którzy słusznie widzieli w tym zagrożenie dla swojego źródła utrzymania. Rezultatem były zabawne obecnie przykłady antysowiego jadu, jak słynna nalepka na samochód pokazana po lewej stronie: „Uratuj drwala, zjedz puszczyka” i beczka pomalowana jak puszka zupy z sowy po prawej (zdjęcia z sieci). Poniżej: Sowy przedstawione tutaj i w poprzednich postach są wszystkie okrągłogłowe i nie mają widocznych kępek usznych. Uszatka zwyczajna (Asio otus) ma wyjątkowo sympatyczne kępki uszne. Sfotografowałem tego ptaka w Mercy Hot Springs w środkowej Kalifornii.Poniżej: Pisklęta uszatek zwyczajnych w Mercy Hot Springs. Sowy potrafią obracać głowami w niezwykłym stopniu i mój aparat, uchwycił ruch tego obrotu. Dlaczego niektóre sowy mają kępki piór usznych, a inne ich nie mają? Proponowano kilka hipotez, ale jedna wydaje mi się najbardziej przekonująca: kępki uszne czynią sowę bardziej tajemniczą, co redukuje ryzyko prześladowania, a dla małych sów, nawet ryzyko stania się ofiarą dużego drapieżnika. Wiele sów, kiedy są zaniepokojone, zmienia swój kształt i stają się długie i chude. Chodzi o to, że szczupła sylwetka, przypominające korę upierzenie i kępki uszne razem czynię, że sowa przypomina odłamaną gałąź. Tę hipotezę popiera obserwacja, że gatunki sów, które są aktywne w ciągu dnia, nie mają kępek usznych (są aktywne, nie chowają się, więc nie dają one korzyści przy chowaniu się). W odróżnieniu od tego nocne gatunki, które śpią w ciągu dnia, na ogół mają kępki uszne, szczególnie te, które śpią w lesie.


Poniżej: Zabawne badanie ze schwytaną sóweczką dwuplamistą (Glaucidium gnoma), dziennym gatunkiem, który zazwyczaj nie ma kępek usznych, dostarcza przekonującego dowodu, że kępki uszne służą funkcji ochrony przed drapieżnikami. Kiedy ludzie podchodzili do sóweczki, nigdy nie zmieniała wyglądu. Jednak, kiedy zbliżały się dwa drapieżniki, kot i sokół wędrowny, nieodmiennie zmieniała postawę -  stawała się chuda i wyciągała brwi, by tworzyły wyraźne kępki uszne. Wystawiała również kilka białych plam na upierzeniu , co autorzy sugerują mogło być aktem zakłócania ubarwienia – krzykliwe lub kontrastujące ubarwienie, które załamuje kontury zwierzęcia i czyni, że trudniej go dostrzec. Autorzy podziękowali kotu o imieniu Elwood za współpracę przy tym badaniu. Nie da się przewyższyć badania , które łączy honorowego kota z rzeczywistym kotem.Poniżej: Paszczak australijski (Podargus strigoides), duży, nocny krewny lelków, także naśladuje odłamany patyk. Znalazłem tego ptaka śpiącego w lesie niedaleko Melbourne w Australii parę lat temu. Paszczaki bardzo trudno dostrzec w tej pozie, bo naprawdę wyglądają jak gałąź.  7a1a0302adj

Poniżej: na tym samym skrawku lasu ktoś znalazł samicę paszczaka i jej pisklę, siedzące razem na szczycie drucianego ogrodzenia. Podejrzewam, że pisklę wypadło z gniazda i jakoś wgramoliło się na ogrodzenie. Wideo pokazuje, że paszczaki tak samo zmieniają sylwetkę jak sowy, kiedy zbliża się drapieżnik. Postawiłem kamerę na trójnogu wystarczająco daleko, by ptaki odprężyły się, ale kiedy zbliżyłem się, zrobiły się chude i wyciągnęły dzioby do góry pod kątem. Nie miały kępek usznych, ale zamiast nich używały dziobów, żeby przypominać koniec odłamanej gałęzi; miały także kilka piórek, które wskazywały w tym samym kierunku, co dziób i mogły działać jak kępki uszne sowy.    

 


Readersvwildlife photos and video

Why Evolution Is True, 20 sierpnia 2018

Tłumaczenie: Małgorzata KoraszewskaBruce Lyon


Profesor biologii ewolucyjnej na University of California. Jego główny obszar badań to ekologiczne i ewolucyjne podstawy strategii reprodukcyjnych, społeczne zachowania zwierząt oraz reprodukcyjne pasożytnictwo, opieka rodzicielska i harce godowe.  

 


Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj


Nauka

Znalezionych 906 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Triasowy mięsak, czyli praprzodkowie żółwi też chorowali na nowotwory   Łopatniuk   2019-02-16
Co nauka może powiedzieć pani Ocasio-Cortez o klimacie   Lomborg   2019-02-15
Kury produkujące leki   Novella   2019-02-14
Rak w raku i przerzut w przerzucie   Łopatniuk   2019-02-09
Prawo niezamierzonych konsekwencji   Novella   2019-02-07
Czy świat rzeczywiście staje się biedniejszy? Odpowiedź Stevena Pinkera   Coyne   2019-02-06
Maniok o wysokiej zawartości żelaza i cynku może poprawić odżywianie i zdrowie w Afryce Zachodniej     2019-02-05
Dalszy spadek zgonów z powodu raka   Novella   2019-02-04
Dokopywanie nauce przez dwóch naukowców i filozofa   Coyne   2019-02-01
Jacy naprawdę byli neandertalczycy?   Novella   2019-01-31
Żywność GM i zmiana opinii   Novella   2019-01-29
Wojny o Oświecenie: kilka refleksji o Enlightenment Now, w rok później   Pinker   2019-01-25
Dunning Kruger a opozycja wobec GMO   Novella   2019-01-23
Nasza pamięć cofa się   Nivella   2019-01-21
Niezrozumienie efektu Dunninga-Krugera   Novella   2019-01-18
Szarlataneria finansowana przez społeczność internetową   Novella   2019-01-16
Nowa duża salamandra ze Stanów Zjednoczonych   Mayer   2019-01-10
Kwitnące rośliny pozostają zdolne do życia po przejściu przez przewód pokarmowy ptactwa wodnego   Coyne   2019-01-07
Radykalne poglądy polityczne korelują z marnym metapoznaniem   Novella   2019-01-05
Nareszcie: owocowy gospodarz dzikiej Drosophila melanogaster   Coyne   2019-01-02
Z końcem roku   Łopatniuk   2019-01-01
Psychologia globalnego pesymizmu   Ridley   2018-12-26
Wiara w Świętego Mikołaja   Novella   2018-12-25
Brudna pardwa górska   Lyon   2018-12-24
Lotosowe szaleństwo   Łopatniuk   2018-12-22
Intrygujące zajęcia na Princeton University   Coyne   2018-12-19
Aktywność umysłowa nie zapobiega osłabieniu umysłowej sprawności   Novella   2018-12-15
Musi się potępić akademicki mobbing uczonego     2018-12-14
Dlaczego sądy nie powinny rozstrzygać o nauce     2018-12-13
Dziennikarze  nie rozumieją nowego raportu USA o klimacie   Lomborg   2018-12-12
Kilka myśli o altruizmie   Coyne   2018-12-10
Nauka nie jest twoim wrogiem   Pinker   2018-12-08
Czy poparcie przez celebrytę może skłonić ludzi do zaakceptowania ewolucji?   Coyne   2018-12-07
Dominujący indyk i jego popisy   Lyon   2018-12-04
Dlaczego kocie języki są kolczaste?   Coyne   2018-12-01
Hiszpania dąży do zakazania alternatywnej medycyny   Novella   2018-11-30
Inżyneria fotosyntezy i jej przeciwnicy   Novella   2018-11-27
Mój list do Darwina   Coyne   2018-11-26
Zapuszczenie   Łopatniuk   2018-11-24
Nowa praca potwierdza sześć podgatunków tygrysa   Coyne   2018-11-21
Nawigacja może być fundamentalna dla myślenia   Novella   2018-11-20
Zrezygnowanie z hamburgerów nie uratuje planety   Lomborg   2018-11-16
Echinacea nie działa na przeziębienie   Novella   2018-11-15
Laserowe skanowanie Archeopteryxa   Novella   2018-11-10
Apoptoza całego ciała   Dennett   2018-11-09
Głębota i polityka pseudogłębi   Hughes   2018-11-08
Niewydolność wątroby spowodowana ekstraktem z zielonej herbaty   Novella   2018-11-06
Skąd wiemy, że niemal wszyscy neandertalczycy byli praworęczni?   Coyne   2018-11-05
Co nam daje psychologia ewolucyjna?   Flock   2018-11-01
Problemy z organiczną żywnością i badaniem raka   Novella   2018-10-31
Geny, które wpływają na ludzką inteligencję i osobowość   Ridley   2018-10-30
Dławiący problem   Łopatniuk   2018-10-27
Niepoprawna ludzkość znowu poprawiona   Koraszewski   2018-10-26
Neandertalskie kości w Chorwacji   Coyne   2018-10-25
Światowa Organizacja Zdrowia udziela poparcia szarlatanerii   Novella   2018-10-24
Socjologia. Uwagi o nauce zaangażowanej   Koraszewski   2018-10-22
Daj ać ja pobruszę …   Łukaszewski   2018-10-20
Opieka zdrowotna neandertalczyków   Novella   2018-10-17
Łez kamienie   Łopatniuk   2018-10-13
Akademicki skandal: troje badaczy umyślnie publikowało fałszywe artykuły o „badaniach żałości”, by pokazać fatalne standardy akademickie w naukach społecznych   Coyne   2018-10-12
Skuteczny kontra patologiczny altruizm   Anomaly   2018-10-10
Czas powiedzieć stop pseudonauce o GMO   Novella   2018-10-02
Trochę inny rak wątroby   Łopatniuk   2018-09-29
Najwcześniejsze znane zwierzę?   Coyne   2018-09-27
Organiczne rolnictwo nie jest najlepsze   Novella   2018-09-24
Ateista z chwilową luką w pamięci i w szoku niewolnictwa   Dawkins   2018-09-21
Stereotypy są często szkodliwe a zarazem poprawne   Shpancer   2018-09-21
Atak “doktorostwa Wolfson” na rodziców chłopca, który zmarł na koklusz     2018-09-20
Probiotyki – to skomplikowane   Novella   2018-09-13
Przesądy i złudzenie kontroli   Novella   2018-09-11
Antyszczepionkowcy - pielęgniarka lub lekarz nie powinni opiekować się dziećmi     2018-09-10
Francuski uniwersytet wyrzuca homeopatię   Novella   2018-09-08
Plastry uśmierzające ból z Luminas: gdzie słowa „kwantum” i „energia” w rzeczywistości znaczą „magia”     2018-09-07
Odkryto nowy rodzaj neuronów u ludzi   Novella   2018-09-06
Epigenetyka: powrót Lamarcka? Nie tak szybko!   Coyne   2018-09-05
Przejściowe formy przodków żółwia   Novella   2018-09-03
Recenzja nowej książki Davida Quammena o drzewach ewolucyjnych (i porównanie z innymi recenzjami)   Coyne   2018-09-01
Dlaczego jedne sowy mają kępki piór na uszach, a inne nie?   Lyon   2018-08-30
Psychoaktywny lek i doświadczenie śmierci   Novella   2018-08-29
Samce koników morskich, które są ciężarne, redukują inwestycję w potomstwo, jeśli widzą seksowną samicę   Coyne   2018-08-28
Uderzające podobieństwo: rewolucyjne wyniki badań nad bliźniętami   Dynesen   2018-08-27
Ale tego wija lepiej zostaw w spokoju   Łopatniuk   2018-08-24
Ile jest ziemi nadającej się pod uprawę?   Novella   2018-08-22
Więcej o szarlatanerii komórek macierzystych   Novella   2018-08-18
Kontrolowane próby szczepionek   Novella   2018-08-15
Ogniska odry w Brooklynie w 2013 r.: Badanie kosztów antyszczepionkowej pseudonauki     2018-08-14
Uprzednie doświadczenie wpływa na to, co widzimy   Novella   2018-08-11
Efekt Krugera-Dunninga, antyszczepionkowcy i arogancja ignorancji     2018-08-09
Nowe zastosowania zużytych filtrów do dializy   Blum   2018-08-07
Puszczyk mszarny   Lyon   2018-08-06
Oprzeć się wiatrom - dobór naturalny, huragany i jaszczurki   Mayer   2018-08-04
Unia Europejska odrzuciła uprawy z edytowanym genomem   Ridley   2018-08-03
Spojrzenie na ruch anty-GMO   Novella   2018-08-02
Tajemne życie morskich ptaków   Ridley   2018-08-01
Więcej dowodów przeciwko „epigenetycznie” dziedziczonym i środowiskowo wprowadzonym zmianom w DNA   Coyne   2018-07-31
Usterka w Matriksie   Novella   2018-07-27
Czy współczesny Homo sapiens wyewoluował w różnych częściach Afryki?   Coyne   2018-07-24
Pandemie, szczepienia, i kuracja mleczna profesora Jastrebowa   Turski   2018-07-21
Sóweczka dwuplamista   Lyon   2018-07-20
Lucyfer, którego wymyślił Zimbardo. O konsekwencjach stanfordzkiego eksperymentu więziennego i skandalu, którego stał się obiektem   Witkowski   2018-07-19

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

EinsteinSocjologiaAllah stworzylUprzednie doświadczenieŻydowski exodusPRL Chrystusem narodówOdrastające głowy hydry nazizmuHomeopatia, wibracje i oszustwo


Żołnierz IDFPrawo powrotuMózg i kodowanie predyktywneNocna rozmowaWSzyscy wiedzaNieustający marszOświecenie PinkerAlternatywna medycyna zabijaKobiety ofiaramiPrometeuszmodyfikowana pszenicaArabowieRoboty będą uprawiać ziemięSumienie, czyli moralność bez smyczySkomplikowana ewolucjaArgument neuroróżnorodnościNowe badanie pamięci długotrwałejŚciganie bluźnierstwaRyby jaskinioweAutyzmOd niepamiętnych czasówTunezyjczycy przeciw złemu prawuDrugie prawo termodynamikiPochwała ignorancjMistyfikacja SokalaIntronizacja Chrystusa


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk