Prawda

Poniedziałek, 27 stycznia 2020 - 11:50

« Poprzedni Następny »


Dlaczego jedne sowy mają kępki piór na uszach, a inne nie?


Bruce Lyon 2018-08-30


Tutaj jest trzeci zestaw fotografii po dwóch poprzednich postach o sowach (

tutaj i tutaj sprzed paru tygodni. Dzisiaj skupiam się na puszczykach plamistych, dlaczego są zagrożone i dlaczego jedne sowy mają kępki piór na uszach, a inne nie mają.  


Tej wiosny poszczęściło mi się i widziałem puszczyki plamiste (Strix occidentalis) w trzech różnych miejscach w Kalifornii. Puszczyki plamiste żyją w starych lasach iglastych w zachodniej części Ameryki Północnej i są zagrożone na znacznej części swojego zasięgu.  


Powyżej: Samica puszczyka plamistego późnym popołudniem w pobliżu Parku Narodowego Yosemite Park w Kalifornii. Terytorium tej pary był uroczy kawałek mieszanego lasu z kilkoma wielkimi dębami, Arbutus menziesii, cedrami i daglezją zieloną. Mogłem rozróżnić płeć sów po zawołaniach.   

Poniżej: Samiec siedzi około 10 metrów od samicy.Poniżej: Kiedy zbliżał się wieczór samiec zbudził się i kilkakrotnie rozpostarł skrzydła. Wiele ptaków w ten sposób rozprostowuje skrzydła po dłuższym siedzeniu – zakładam, że jest to rodzaj rozgrzewki.Poniżej: Zdjęcia samca ujawniły asymetrię upierzenia twarzy, szczególnie brązowej szlary i plamek, które oddzielają boki szlary powyżej oczu. Uważam, że ta asymetria jest ciekawa, ponieważ otwory uszne także są asymetryczne u niektórych sów – zastanawiam się, czy te asymetrie są powiązane. Znalazłem pracę z pomiarami stopnia asymetrii usznej kilku gatunków sów, ale kiedy porównałem te pomiary do zdjęć twarzy sów w Internecie, nie widziałem żadnego związku między asymetrią uszu i upierzenia. Górne zdjęcie jest normalnym zdjęciem, które pokazuje asymetrię lewo-prawo w znakowaniu upierzenia; niższe zdjęcie, dla porównania, jest fotomontażową fałszywką, która pokazuje jak wyglądałaby doskonała symetria (jest to zestaw tej samej strony twarzy z jej odbiciem lustrzanym).Puszczyki plamiste wymagają starych lasów z bardzo dużymi drzewami, by móc się rozmnażać. To wymaganie rozsławiło je nie tylko jako symbol ochrony środowiska, ale także jako znienawidzony gatunek w pewnych kręgach z powodu zaciekłych sporów między konserwacją lasów a przemysłem drzewnym. Sowy konkurują z przemysłem drzewnym na Wybrzeżu Północno-Zachodnim, ponieważ sowy i wyrąb nie mogą współistnieć, czego rezultatem jest zażarta walka o los starych lasów. Russ Lande, były kolega Jerry’ego z Chicago (i, jak się okazuje, nadal jego bliski przyjaciel), napisał ważny artykuł, w którym użył modeli wzrostu populacji do zbadania stosunku między integralnością habitatu a stabilnością populacji puszczyków plamistych. Lande użył danych z „tabel życia” – szacunków odsetków narodzin i śmierci na różnych etapach życia lub klasach wieku – by ustalić spodziewaną w ciągu życia liczbę potomstwa, które przeżyło, dla przeciętnej samicy w populacji. Każda populacja jest stabilna, jeśli przeciętna samica zastępuje siebie jednym żeńskim potomkiem – cokolwiek poniżej oznacza, że populacja zmaleje.


Lande ustalił, że populacja była w owym czasie stabilna. Użył także danych do zbadania, które zmienne z „tabeli życia” były szczególnie ważne dla wzrostu populacji. Odkrył, że roczny odsetek przeżycia dorosłych jest najważniejszy (to są długo żyjące ptaki), a następnie odsetek przeżycia młodych, kiedy rozchodzą się z terytorium swojego narodzenia, żeby znaleźć własne. Lande zdał sobie sprawę z tego, że leśnictwo często tworzy nierówną mozaikę wysp odpowiednich habitatów (skrawków lasu) w morzu nieodpowiedniego habitatu (wyrębu) więc użył innego modelu do zbadania tego aspektu (technicznie: podejścia ”metapopulacyjnego”). W takiej mozaice odpowiednich i nieodpowiednich habitatów trwanie globalnej populacji zależy od prawdopodobieństwa, że populacje wewnątrz poszczególnych skrawków habitatu wymrą oraz prawdopodobieństwa pomyślnego rozproszenia się młodych między habitatami. Zbyt mało rozproszenia w stosunku do wymierania, a cała populacja powoli zmniejsza się do zaniku. Kiedy Lande uwzględnił negatywny wpływ utraty habitatu na etap rozproszenia w cyklu życiowym puszczyków, jego model przewidział ostateczne wymarcie puszczyków plamistych w oparciu o proponowany plan służb leśnych USDA dla regionu. Jak pamiętam, praca Landego odegrała ważną rolę w umieszczeniu puszczyka plamistego na liście [JAC:  zagrożonych gatunków] i wyjęła duże połacie lasu z zasięgu pił tarczowych, ale być może są czytelnicy, którzy znają szczegóły.   


Poniżej: podczas gdy trwała walka, możliwość, że duża część starego lasu pozostanie niedostępna dla pił, rozwścieczyła społeczność drwali, którzy słusznie widzieli w tym zagrożenie dla swojego źródła utrzymania. Rezultatem były zabawne obecnie przykłady antysowiego jadu, jak słynna nalepka na samochód pokazana po lewej stronie: „Uratuj drwala, zjedz puszczyka” i beczka pomalowana jak puszka zupy z sowy po prawej (zdjęcia z sieci). Poniżej: Sowy przedstawione tutaj i w poprzednich postach są wszystkie okrągłogłowe i nie mają widocznych kępek usznych. Uszatka zwyczajna (Asio otus) ma wyjątkowo sympatyczne kępki uszne. Sfotografowałem tego ptaka w Mercy Hot Springs w środkowej Kalifornii.Poniżej: Pisklęta uszatek zwyczajnych w Mercy Hot Springs. Sowy potrafią obracać głowami w niezwykłym stopniu i mój aparat, uchwycił ruch tego obrotu. Dlaczego niektóre sowy mają kępki piór usznych, a inne ich nie mają? Proponowano kilka hipotez, ale jedna wydaje mi się najbardziej przekonująca: kępki uszne czynią sowę bardziej tajemniczą, co redukuje ryzyko prześladowania, a dla małych sów, nawet ryzyko stania się ofiarą dużego drapieżnika. Wiele sów, kiedy są zaniepokojone, zmienia swój kształt i stają się długie i chude. Chodzi o to, że szczupła sylwetka, przypominające korę upierzenie i kępki uszne razem czynię, że sowa przypomina odłamaną gałąź. Tę hipotezę popiera obserwacja, że gatunki sów, które są aktywne w ciągu dnia, nie mają kępek usznych (są aktywne, nie chowają się, więc nie dają one korzyści przy chowaniu się). W odróżnieniu od tego nocne gatunki, które śpią w ciągu dnia, na ogół mają kępki uszne, szczególnie te, które śpią w lesie.


Poniżej: Zabawne badanie ze schwytaną sóweczką dwuplamistą (Glaucidium gnoma), dziennym gatunkiem, który zazwyczaj nie ma kępek usznych, dostarcza przekonującego dowodu, że kępki uszne służą funkcji ochrony przed drapieżnikami. Kiedy ludzie podchodzili do sóweczki, nigdy nie zmieniała wyglądu. Jednak, kiedy zbliżały się dwa drapieżniki, kot i sokół wędrowny, nieodmiennie zmieniała postawę -  stawała się chuda i wyciągała brwi, by tworzyły wyraźne kępki uszne. Wystawiała również kilka białych plam na upierzeniu , co autorzy sugerują mogło być aktem zakłócania ubarwienia – krzykliwe lub kontrastujące ubarwienie, które załamuje kontury zwierzęcia i czyni, że trudniej go dostrzec. Autorzy podziękowali kotu o imieniu Elwood za współpracę przy tym badaniu. Nie da się przewyższyć badania , które łączy honorowego kota z rzeczywistym kotem.Poniżej: Paszczak australijski (Podargus strigoides), duży, nocny krewny lelków, także naśladuje odłamany patyk. Znalazłem tego ptaka śpiącego w lesie niedaleko Melbourne w Australii parę lat temu. Paszczaki bardzo trudno dostrzec w tej pozie, bo naprawdę wyglądają jak gałąź.  7a1a0302adj

Poniżej: na tym samym skrawku lasu ktoś znalazł samicę paszczaka i jej pisklę, siedzące razem na szczycie drucianego ogrodzenia. Podejrzewam, że pisklę wypadło z gniazda i jakoś wgramoliło się na ogrodzenie. Wideo pokazuje, że paszczaki tak samo zmieniają sylwetkę jak sowy, kiedy zbliża się drapieżnik. Postawiłem kamerę na trójnogu wystarczająco daleko, by ptaki odprężyły się, ale kiedy zbliżyłem się, zrobiły się chude i wyciągnęły dzioby do góry pod kątem. Nie miały kępek usznych, ale zamiast nich używały dziobów, żeby przypominać koniec odłamanej gałęzi; miały także kilka piórek, które wskazywały w tym samym kierunku, co dziób i mogły działać jak kępki uszne sowy.    

 


Readersvwildlife photos and video

Why Evolution Is True, 20 sierpnia 2018

Tłumaczenie: Małgorzata KoraszewskaBruce Lyon


Profesor biologii ewolucyjnej na University of California. Jego główny obszar badań to ekologiczne i ewolucyjne podstawy strategii reprodukcyjnych, społeczne zachowania zwierząt oraz reprodukcyjne pasożytnictwo, opieka rodzicielska i harce godowe.  

 


Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj


Nauka

Znalezionych 1056 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Reality check: Pęd do szybkiej „zerowej” emisji to gwarancja przegranej   Lomborg   2020-01-27
Sfuszerowany artykuł o biologii w „Washington Post”   Coyne   2020-01-24
Punkty dla Ameryki w konflikcie między Iranem i USA   Destexhe   2020-01-24
Zbliżanie się do rozumienia pamięci   Novella   2020-01-22
Z perspektywy naszego kurnika   Witkowski   2020-01-16
Fałszywa pokora nie uratuje planety   Boudry   2020-01-09
Złoty ryż zatwierdzony na Filipinach   Novella   2020-01-07
Cudowna animacja DNA i komórek   Coyne   2020-01-06
Dychotomiczne myślenie, niepewność i zaprzeczanie nauce     2020-01-01
Mieliśmy najlepszą dekadę w historii. Naprawdę   Ridley   2019-12-31
Kreacjonista opowiada się za ”argumentem z niedowierzania”   Coyne   2019-12-26
Biologia męskiej agresji i dlaczego nie jest to tylko „socjalizacja”   Coyne   2019-12-24
Wydajność, wyzysk, wybory   Koraszewski   2019-12-23
Społecznościowe finansowanie szarlatanerii   Novella   2019-12-20
Wykład Dawkinsa o czerpaniu odwagi z darwinizmu   Coyne   2019-12-18
Uprawy GM, takie jak Złoty Ryż, uratują życie setek tysięcy dzieci   Ridey   2019-12-13
Darwin, lisy i inne ssaki na Falklandach   Mayer   2019-12-11
Wirtualna edukacja   Novella   2019-12-03
Teoria klasy próżniaczej Thorsteina Veblena – uaktualnienie statusu   Henderson   2019-12-02
Punkt szczytowy inteligencji   Novella   2019-11-30
Likwidowanie przeziębienia miedzią   Novella   2019-11-27
Dlaczego wyjaśnianie problemów przez biały przywilej jest niesłuszne   Rob Henderson   2019-11-25
LiveScience zachwala panpsychizm jako rozwiązanie trudnego problemu świadomości   Coyne   2019-11-22
Jak walczyć z firehosing   Novella   2019-11-19
Odwołajcie antyszczepionkową konferencję w Tel Awiwie   Blum   2019-11-15
Ewolucja dwunożności   Novella   2019-11-14
Granice „przeskoczenia” progu opłacalności   Lomborg   2019-11-13
Dlaczego nie żyjemy w epoce post-prawdy   Pinker   2019-11-11
Śledząc pochodzenie człowieka   Novella   2019-11-09
Skamieniałe trylobity idące gęsiego. Ale dlaczego to zrobiły?   Coyne   2019-11-06
Saga o złotym ryżu   Novella   2019-11-04
Kolejne badanie rolnictwa organicznego   Novella   2019-11-02
Fabrizio Benedetti pyta: “Czy badania placebo wzmacniają pseudonaukę?”     2019-11-01
Nathaniel Comfort raz jeszcze: nauka nie czyni postępów (czy może robi to?)   Coyne   2019-10-31
Pochwała jednoznaczności   Witkowski   2019-10-29
Stare i nowe  troski o bezpieczeństwo żywnościowe   Ongu   2019-10-28
Powrót Adama i Ewy jako rzeczywistych ludzi, jak proponuje kolejna pseudonaukowa teoria   Coyne   2019-10-25
Pradawne przechowywanie żywności   Novella   2019-10-24
Artykuł w naukowym piśmie ”Nature” dyskredytuje naukę i „scjentyzm”, kwestionuje wartości Oświecenia   Coyne   2019-10-22
Błogosławieni ci, którzy wycofują   Jacoby   2019-10-19
Pro-life czyli czarodziej z Krotoszyna   Koraszewski   2019-10-18
Biologia rozwoju ujawnia ewolucyjną historię   Novella   2019-10-15
Niebezpieczne życie antropologa   Blackwell   2019-10-12
Swędzikami jesień się zaczyna   Łopatniuk   2019-10-11
Jak wieloryb stracił swoje geny   Coyne   2019-10-10
Używanie sztucznej inteligencji do diagnozy   Novella   2019-10-08
Niespodzianka! Koty są tak samo przywiązane do swojego personelu jak psy i niemowlęta   Coyne   2019-10-05
Oburzenie, stronniczość i niestabilność prawdy   Novella   2019-10-04
O zmianie klimatu: ludzkość nie jest „nikczemna”   Lomborg   2019-10-03
Postmodernizm wyjaśniony i krytykowany   Coyne   2019-09-30
Uzdrawianie kryształami   Novella   2019-09-26
Kolejna rewolucja w rolnictwie   Novella   2019-09-24
Opory przeciwko szczelinowaniu są oparte na ideologii, a nie na nauce   Jacoby   2019-09-23
St Paul Island część 5   Lyon   2019-09-21
Co to jest czerwona rtęć?   Novella   2019-09-20
Jaka sztuka siedzi w naszych genach i czy to aby nie kicz?   Koraszewski   2019-09-19
Fałszywe wspomnienia i Fake News   Novella   2019-09-18
Kolejna próba odrzucenia teorii Darwina   Coyne   2019-09-17
Choroba zielonych mięśni   Łopatniuk   2019-09-14
”Sygnalizowanie cnoty” może nas irytować. Cywilizacja byłaby jednak bez niego niemożliwa    Miller   2019-09-13
Foka Weddela wygryza w lodzie otwory do oddychania   Coyne   2019-09-12
DNA i Loch Ness   Novella   2019-09-11
Nowa i ważna czaszka hominina z Etiopii   Coyne   2019-09-10
St Paul Island, Część 4   Lyon   2019-09-06
Biały jak śnieg, żółciutki jak kaczuszka   Łopatniuk   2019-09-04
Pingwiny geje? Nie tak szybko   Coyne   2019-09-03
Czego może nas nauczyć była zwolenniczka antyszczepionkowców, Kelley Watson-Snyder     2019-08-30
Bezzbożowa karma dla psa   Novella   2019-08-29
Odrażające życie płciowe pingwinów białookich   Coyne   2019-08-28
Badanie akupunktury jako terapii na dławicę piersiową   Novella   2019-08-23
Pradawna gigantyczna papuga z Nowej Zelandii: metr wysokości i waga 7 kilogramów!   Coyne   2019-08-22
Alaska — nurniczki i obopólny dobór płciowy   Lyon   2019-08-20
Zła nauka promuje organiczne jabłka   Novella   2019-08-19
Gąsienica zmienia kolor, żeby dopasować się do podłoża nie używając oczu: potrafi widzieć skórą!   Coyne   2019-08-16
Pseudonaukowa histeria to nie jest dobra odpowiedź na klimatyczne wyzwania   Lomborg   2019-08-14
GMO i model deficytu wiedzy   Novella   2019-08-12
Po raz pierwszy użyto edytowania genów CRISPR do leczenia zaburzenia genetycznego – anemii sierpowatej   Coyne   2019-08-08
Maskonury z wyspy St. Paul na Alasce   Lyon   2019-08-07
Zbieg okoliczności czy prawo wielkich liczb?   Novella   2019-08-06
I pijcie łzy moje, czyste rzęsiste   Łopatniuk   2019-08-03
Kształtowanie opinii o nauce i medycynie   Novella   2019-08-02
Nowe badanie dotyczące zwrotu zgubionych portfeli: ludzie na świecie są uczciwsi niż myślisz, ale czytelnik wyliczył, że uczciwość jest większa w mniej religijnych krajach   Coyne   2019-08-01
Praktykowanie medycyny bez uprawnień nie jest wolnością słowa   Novella   2019-07-31
Radujcie się, Ziemia staje się zieleńsza   Ridley   2019-07-30
Spiski wokół ptaków   Novella   2019-07-29
Matt Meselson opisuje swój najsłynniejszy eksperyment (z Frankiem Stahlem)   Coyne   2019-07-26
Niemający rozeznania filozof twierdzi, że gatunki nie istnieją   Coyne   2019-07-23
Więcej złych wiadomości dla dilerów witamin   Novella   2019-07-22
Starożytny ptak z nadzwyczaj długim palcem   Coyne   2019-07-19
YouTube i szarlataneria leczenia raka dietą   Novella   2019-07-18
“Współczesny” Homo sapiens mógł być w Eurazji aż 210 tysięcy lat temu   Coyne   2019-07-17
Hodowanie mini-mózgów z komórek macierzystych   Novella   2019-07-15
Szczepionka HPV działa. Koniec kropka     2019-07-13
Efekt przechodnia   Novella   2019-07-11
Prątkiem w raka, czyli co ma gruźlica do raka pęcherza   Łopatniuk   2019-07-06
Opowieści o nauce zastępują fikcję w Teatrze Narodowym Ugandy   Ongu   2019-07-05
Pleśń w przestrzeni kosmicznej   Novella   2019-07-03
Pterozaury: Czy umiały latać od razu po wykluciu się?   Coyne   2019-07-02
Ludziom rosną rogi? – Złe informowanie o nauce   Novella   2019-07-01
Przemysł ”wellness”   Novella   2019-06-28

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Sześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologiaAllah stworzylUprzednie doświadczenieŻydowski exodusPRL Chrystusem narodówOdrastające głowy hydry nazizmuHomeopatia, wibracje i oszustwo


Żołnierz IDFPrawo powrotuMózg i kodowanie predyktywneNocna rozmowaWSzyscy wiedzaNieustający marszOświecenie PinkerAlternatywna medycyna zabijaKobiety ofiaramiPrometeuszmodyfikowana pszenicaArabowieRoboty będą uprawiać ziemięSumienie, czyli moralność bez smyczy


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk