Prawda

Piątek, 24 listopada 2017 - 13:51

« Poprzedni Następny »


Pochodzenie i migracja kotów domowych: badanie genetyczne


Jerry A. Coyne 2017-06-27

To jest świetne badanie i szczególnie ciekawe dla nas, miłośników kotów. Teraz potrzebujemy więcej danych z jądrowego DNA niż z mtDNA (ten ostatni łatwiej porusza się między populacjami), a szczególnie trzeba pobrać próbki z Dalekiego Wschodu i innych części świata, ponieważ wszystkie badane próbki pochodziły tylko z Afryki, Europy, Bliskiego i Środkowego Wschodu. Co działo się w Chinach? Czy koty zostały tam udomowione 5 tysięcy lat temu, jak sugeruje jedno badanie, a jeśli tak, czy były to F. silvestris ornata, czy F. silvestris bieti, których zasięgi dochodziły do Dalekiego Wschodu?  Z czasem dowiemy się, moi miłujący koty przyjaciele, ale bądźcie pewni, przy olbrzymim zainteresowaniu kotami w społeczeństwie, wkrótce będziemy mieli dane genetyczne.

Myślę o około pięćdziesięciu ludziach, którzy przysłali mi artykuły o nowym badaniu genetycznym udomowionych kotów i ich przodka, Felis silvestris — opublikowanym w artykule w „Nature Ecology & Evolution” przez Claudio Ottoniego i in. Dzięki dla wszystkich, którzy zwrócili mi uwagę na to, jako że łączy to moje dwa ulubione tematy – koty i genetykę; wybaczcie, że nie mogę podziękować wszystkim imiennie.


Odnośnik i link do artykułu są na dole, jak również link do uzupełniającego materiału z tego badania. Artykuł streszcza “Guardian” i “Nature”, i prasa poświęciła mu wiele miejsca, bo, no wiecie, koty.


Rezultaty można streścić pokrótce; są trochę zaskakujące, ale nie jest to trzęsienie ziemi. Po pierwsze, jeśli chcecie filmową prezentację, nie musicie czytać całości, po prostu obejrzyjcie 3,5 minuty z „Nature”:
Autorzy badali mitochondrialny DNA z 352 starożytnych kotów z 30 stanowisk archeologicznych, z próbkami pobranymi z zębów, skóry i włosów. Zbadali również niedawne okazy muzealne pięciu znanych podgatunków F. silvestris: nazwy podgatunków to silvestris, lybica, ornata, cafra i bieti. Tutaj jest ich dystrybucja:Z wcześniejszych badań genetycznych wiadomo było, że udomowione koty pochodzą z jednego tylko z tych podgatunków, F. silvestris lybica (FSL), chociaż współczesne koty domowe w Europie są hybrydami, a więc otrzymują geny od podgatunku europejskiego, F. silvestris silvestris (FSS). Wiemy także z resztek kota w starożytnym miejscu pochówku na Cyprze, że koty były co najmniej na wpół udomowione 10 tysięcy lat temu, choć prawdopodobnie nie były ulubieńcami domowymi, ale żyły stowarzyszone z ludźmi i pilnowały zbiorów przed gryzoniami (istniało już wtedy rolnictwo i zgromadzone ziarno wymagało ochrony). Tutaj jest dość wychudzony FSL, pokazujący, że dziki gatunek jest pręgowany i kot na zdjęciu poniżej należy do dzikiego gatunku:W nowym badaniu stwierdzono jednak, używając łatwo wyekstrahowanego DNA mitochondrialnego (mtDNA), że w FSL istnieje pięć genetycznie odrębnych grup lub „kladów”. Dystrybucja tych kladów z datowanych pozostałości kotów ze znanych lokalizacji pokazała, gdzie koty zostały udomowione i jak przemieszczały się przy pomocy ludzi (prawdopodobnie głównie na statkach, na których także były gryzonie).


Tutaj jest pięć kladów mtDNA u FSL, a także związki genetyczne z innymi czterema podgatunkami z włączeniem grupy zewnętrznej, Felis margarita, uroczego kota pustynnego.Tutaj jest kot pustynny i sami możecie zobaczyć jaki jest uroczy.Kiedy autorzy spojrzeli na geograficzną dystrybucję tych kladów przed udomowieniem 10 tysięcy lat temu, otrzymali mapę, którą widzimy poniżej. Proszę zwrócić szczególną uwagę na klady FSL, ponieważ ich użyto do prześledzenia ruchów kotów związanych z ludźmi. A i B są na Bliskim i Środkowym Wschodzie i są genetycznie odrębne od siebie oraz od DNA w kladzie C.  


Patrząc więc na geny starożytnych kotów od 10 tysięcy lat temu, poprzez czasy egipskie, rzymskie i Średniowiecze, do nowożytności, autorzy odkryli, że podgatunki FSL wydają się być dwukrotnie udomowione. Najpierw zdarzyło się to na Bliskim i Środkowym Wschodzie około 10 tysięcy lat temu, a potem potomkowie tych kotów rozprzestrzenili się w Europie Południowej około 6 tysięcy lat temu (wiemy to, ponieważ koty z tego region mają obecnie haplotypy A i B mtDNA widziane powyżej). Potem była kolejna runda udomowienia, która zaczęła się w starożytnym Egipcie około 4 tysiące lat temu. Wiemy ze starożytnych pism i malunków, jak również z mumii kotów, że Egipcjanie mieli koty pręgowane i że ich koty były haplotypu C z tego regionu. Tutaj jest starożytny obraz zaczerpnięty z artykułu Ottoniego i in., pokazujący kota, który je rybę pod krzesłem kobiety. Jak piszą autorzy:

Malowidło pokazuje “kota pod krzesłem” z pręgowatym umaszczeniem, typowym dla F. silvestris lybica (Anna (Nina) Macpherson Davies, Copy of Wall Painting from Private Tomb 52 of Nakht, Thebes (I, 1, 99–102) Cat Eating Fish. Photo: © Ashmolean museum, Oxford, UK).Jak pokazuje korelacja mtDNA kladu C z okazami z datowanych wykopalisk, udomowione przez Egipcjan koty także przeszły do Europy i ci potomkowie kotów egipskich stali się w Europie liczniejsi niż koty pochodzące z kladów z Bliskiego i Środkowego Wschodu. Kości jednego z tych „egipskich” kotów znaleziono także w porcie handlowym Wikingów, Ralswiek, na morzu Bałtyckim, co sugeruje, że koty podróżowały na statkach Wikingów. Kilka kotów z kladu udomowionego przez Egipcjan dotarło nawet do regionu, który jest obecnie Iranem, królestwa podgatunku Felis silvestris ornata.


Tak więc w oparciu o mtDNA (a to należy potwierdzić jądrowym DNA, ponieważ mtDNA jest w rzeczywistości tylko jednym genem, który nie pokazuje rekombinacji) koty w Europie pochodzą od FSL, które zostały udomowione dwa razy – w dwóch miejscach i w odstępie tysięcy lat.


Jest tam jedno ciekawsze odkrycie: autorzy byli w stanie wywnioskować, kiedy ludzie zaczęli selektywną hodowlę kotów ze względu na wzory futra. (Koty prawdopodobnie były poddane zarówno doborowi naturalnemu, jak sztucznemu na mniej lękliwy charakter, z mniej lękliwymi dzikimi kotami zdobywającymi więcej żywności przez bliższe podchodzenie do osiedli ludzkich oraz ludźmi hodującymi te koty, które wybierali.)


Jest jeden gen, który jest wskazówką na ludzki dobór ze względu na wzór: gen powodujący pojawianie się plamistych kotów zamiast pręgowanych. Jak widać powyżej, F. silvestris są w stanie dzikim pręgowane, podczas gdy plamisty wzór, widziany poniżej, znajduje się tylko u udomowionych kotów:


Plamisty wzór kota
Plamisty wzór kota

Wiemy także, że różnica między kotami pręgowanymi i plamistymi mieści się w jednym genie, Taqpep (“transaminopeptidase”), z plamistą formą recesywną wobec pręgowanej (potrzebujesz dwóch kopi plamistego genu, żeby otrzymać plamisty wzór). Znamy także dokładne sekwencje DNA, które kodują albo wzór pręgowany, albo plamisty. Autorom udało się zdobyć sekwencje jądrowego DNA tego genu od około 90 kotów i dziesięć z nich miało postać plamistą, z genem pojawiającym się najwcześniej około roku 1400. Wniosek? Ludzie prawdopodobnie nie prowadzili doboru kotów na ich wygląd, przynajmniej pod względem wzoru futra, aż do Średniowiecza.


To jest świetne badanie i szczególnie ciekawe dla nas, miłośników kotów. Teraz potrzebujemy więcej danych z jądrowego DNA niż mtDNA (ten ostatni łatwiej porusza się między populacjami), a szczególnie trzeba pobrać próbki z Dalekiego Wschodu i innych części świata, ponieważ wszystkie badane próbki pochodziły tylko z Afryki, Europy, Bliskiego i Środkowego Wschodu. Co działo się w Chinach? Czy koty zostały tam udomowione 5 tysięcy lat temu, jak sugeruje jedno badanie, a jeśli tak, czy były to F. silvestris ornata, czy F. silvestris bieti, których zasięgi dochodziły do Dalekiego Wschodu?  Z czasem dowiemy się, moi miłujący koty przyjaciele, ale bądźcie pewni, przy olbrzymim zainteresowaniu kotami w społeczeństwie, wkrótce będziemy mieli dane genetyczne.  ______________

Ottoni, C., W. Van Neer, B. De Cupere, J. Daligault, S. Guimaraes, J. Peters, N. Spassov, M. E. Prendergast, N. Boivin, A. Morales-Muñiz, A. Bălăşescu, C. Becker, N. Benecke, A. Boroneant, H. Buitenhuis, J. Chahoud, A. Crowther, L. Llorente, N. Manaseryan, H. Monchot, V. Onar, M. Osypińska, O. Putelat, E. M. Quintana Morales, J. Studer, U. Wierer, R. Decorte, T. Grange, and E.-M. Geigl. 2017. The palaeogenetics of cat dispersal in the ancient world.  Nature Ecology & Evolution, doi:10.1038/s41559-017-0139

Supplementary information and data here.


The origin and migration of house cats a genetic study

Why Evolution Is True, 21 czerwca 2017

Tłumaczenie: Małgorzata KoraszewskaJerry Coyne

Profesor (emeritus) na wydziale ekologii i ewolucji University of Chicago, jego książka "Why Evolution is True" (Polskie wydanie: "Ewolucja jest faktem", Prószyński i Ska, 2009r.) została przełożona na kilkanaście języków, a przez Richarda Dawkinsa jest oceniana jako najlepsza książka o ewolucji.  Jerry Coyne jest jednym z najlepszych na świecie specjalistów od specjacji, rozdzielania się gatunków.  Jest również znanym ateistą, a jego druga książka, "Faith vs Fakt" traktuje o niemozności pogodenia nauki i religii. Należy również dodać, że jest wielkim miłośnikiem kotów i osobistym przyjacielem redaktor naczelnej.

Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj


Nauka

Znalezionych 693 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Prawo Amary   Ridley   2017-11-24
Ewolucja przyłapana na gorącym uczynku   Novella   2017-11-22
Dziwaczny skrzydłoszpon rogaty   Coyne   2017-11-18
Południowoafrykańska saga: kampania dezinformacji grup anty-GMO przeciwko nowej, odpornej na choroby odmianie kukurydzy   Ongu   2017-11-17
Niecne chochliki naszej pamięci   Novella   2017-11-16
BBC znowu błędnie przedstawia ewolucję, opisując nowe odkrycie wczesnych ssaków wyższych   Coyne   2017-11-14
Teraz nawet akceptujących zmianę klimatu nazywa się “negacjonistami   Lomborg   2017-11-13
Nowy gatunek orangutana? Wątpię.   Coyne   2017-11-10
Antynauka czystego jedzenia   Novella   2017-11-08
Wiecej niemądrych twierdzeń, że epigenetyka całkowicie zrewiduje nasz pogląd na ewolucję   Coyne   2017-11-06
Skandal z glifosatem   Ridley   2017-11-04
Ugandyjski dziennikarz: jak informować o biotechnologii, kiedy jej krytycy rozsiewają dezinformację?   Christopher Bendana   2017-11-03
Myślenie spiskowe i rozpoznawanie wzorów   Novella   2017-11-02
Czy wierzysz w duchy?   Łopatniuk   2017-10-28
Dlaczego nie ma pokoju na Bliskim Wschodzie   Salzman   2017-10-25
Jeremy, samotny, lewoskrętny ślimak wreszcie kojarzy się – a potem umiera   Coyne   2017-10-24
Naturopaci: potrafią uczynić nawet sól z Epsom potencjalnym zabójcą     2017-10-23
Niemal pięciokilogramowa żaba żyła na prastarym Madagaskarze   Coyne   2017-10-19
Uroczy wykres, który opowiada naszą historię   Cobb   2017-10-17
Genetycznie modyfikowana pszenica dla wrażliwych na gluten   Novella   2017-10-16
Czy Oświecenie przygasa?   Ridley   2017-10-13
Zdumiewająca, mordująca ptaki modliszka   Coyne   2017-10-13
Indie otwierają laboratorium homeopatyczne   Novella   2017-10-11
Roboty będą uprawiać ziemię   Ridley   2017-10-09
Przełyk Barretta, czyli bez paniki, ale…   Łopatniuk   2017-10-07
“Daily Beast” wypacza epigenetykę oszukańczymi twierdzeniami, że dzieci mogą “odziedziczyć wspomnienia Holocaustu”   Coyne   2017-10-05
Wszystkiego najlepszego w dniu 60. urodzin, centralny dogmacie!   Cobb   2017-10-04
Huragany zdarzają się   Ridley   2017-10-02
Niekochany lewoskrętny ślimak szuka partnera   Coyne   2017-09-28
Niesłuszny atak na młodą badaczkę   Novella   2017-09-27
Jak anty-GMO aktywiści blokują humanitarną biofortyfikację w Afryce i Azji   Ongu   2017-09-26
Sobotnia lekcja genetyki: ciołek matowy gynandromorf   Coyne   2017-09-23
Czy Uganda potrzebuje GMO? Naukowcy spoglądają na edytowanie genów, by przyspieszyć innowacje   Ongu   2017-09-20
Strach przed GMO i Dunning-Kruger   Novella   2017-09-18
o skomplikowane, czyli co zabija chorych na raka płuc   Łopatniuk   2017-09-16
Nowe pająki pawie   Coyne   2017-09-12
Obserwowanie wielorybów w Monterey Bay   Lyon   2017-09-11
Bakteryjne ogniwa słoneczne   Novella   2017-09-09
A.N. Wilson znowu kopie Darwina, tym razem w “Times”   Coyne   2017-09-07
Medycyna alternatywna zabija   Novella   2017-09-06
Wiecej o biologii i rasie   Mayer   2017-09-05
O rzeczywistości rasy i odrazie do rasizmu    i Brian Boutwell   2017-09-04
Panie doktorze, to nie rak   Łopatniuk   2017-09-02
Odporne na szkodniki rośliny uprawne GM oferują nadzieję Afryce, która walczy z larwami ciem   Ongu   2017-09-01
Opera mydlana, czyli więcej o łyskach   Lyon   2017-08-31
Ujawnienie kosztów opóźnienia GMO w Ugandzie   Ongu   2017-08-30
Symboliczny sceptycyzm w sprawie egzorcyzmów   Novella   2017-08-29
Pasożytnictwo lęgowe, łyski amerykańskie   Lyon   2017-08-24
Lektyny – nowy straszak żywieniowy   Novella   2017-08-22
Zabobonne pojęcia u sedna przekonań antyszczepionkowych     2017-08-21
Choroba bananów, GMO i ewolucja produkcji żywności   Ongu   2017-08-19
Przetwarzanie informacji przez mózg -porcjowanie   Novella   2017-08-16
Pomachaj do pańci ogonkiem   Łopatniuk   2017-08-12
Zrobić więcej za mniej dla Haiti   Lomborg   2017-08-11
Perkoz zausznik i jego pisklęta   Lyon   2017-08-10
Argument neuroróżnorodności na rzecz wolności słowa   Miller   2017-08-08
Czyste okrucieństwo cięć w pomocy żywnościowej   Lomborg   2017-08-07
Więcej o śmieciowym DNA   Novella   2017-08-05
Skomplikowana ewolucja wielkich kotów   Coyne   2017-08-03
Kruchość prawdy   Novella   2017-08-02
Czy kruki robią plany na przyszłość?   Coyne   2017-07-29
Opera mydlana z życia łysek amerykańskich, część III   Lyon   2017-07-28
Dlaczego jesteśmy świadomi   Novella   2017-07-26
Wybuchy epidemii odry w Europie: zapowiedź tego, co przyjdzie do USA?     2017-07-24
Bliskie spotkania z baronem MünchausenemPaulina Łopatniuk     2017-07-22
Ciepło, zimno i śmierć w oczach mediów   Lomborg   2017-07-21
Naukowcy walczą z głodem przez złamanie genetycznego kodu pszenicy   Gelber   2017-07-20
Potrzeba pewności i myślenie konspiracyjne   Novella   2017-07-17
Wielka rozbieżność w afrykańskich genomach   Ridley   2017-07-15
Okablowanie mózgu   Novella   2017-07-12
Opera mydlana z życia łysek amerykańskich, część II   Lyon   2017-07-10
Postmodernizm i prawda   Dennett   2017-07-09
Palestyńska intersekcjonalność z nazistami   Frantzman   2017-07-08
Genesis po raz szósty: spowodowana przez człowieka masowa specjacja   Ridley   2017-07-07
Korzyści zdrowotne papierosów! Dziwuszki ogrodowe wkładają niedopałki do gniazd, by odpędzić kleszcze   Coyne   2017-07-05
Akupunktura na pogotowiu też nie działa   Novella   2017-07-04
Łyski amerykańskie i ich obyczaje   Lyon   2017-07-02
Umiesz paradygmować, kolego?   Stenger   2017-07-01
Gigantyczne “paleonory” wykopane przez wymarłe ssaki   Coyne   2017-06-29
Biodynamiczne rolnictwo i inne nonsensy   Novella   2017-06-28
Pochodzenie i migracja kotów domowych: badanie genetyczne   Coyne   2017-06-27
Masz szczątkowe mięśnie, które poruszały wąsy twoich przodków   Coyne   2017-06-25
Najwcześniejsi ludzie współcześni   Novella   2017-06-23
Głupota pomylonej godności   Pinker   2017-06-21
Mój potworniak ma raka, czyli gdzie z tą tarczycą, poczwaro   Łopatniuk   2017-06-17
Rozszyfrowanie tego, jak mózg naczelnych identyfikuje twarze ludzkie   Coyne   2017-06-16
W naukę się  nie wierzy, naukę się uprawia   Koraszewski   2017-06-15
Ryzyko niewarte podejmowania: list otwarty do moich kolegów w świecie akademickim   Boutwell   2017-06-14
Intersekcjonalny feminizm kwantowy   Coyne   2017-06-13
Antynaukowe przesłanie „Frankensteina” zawsze było głupie   Ridley   2017-06-12
Superantybiotyki na supermikroba   Novella   2017-06-10
Jeden bit różnicy, czyli cyberjasyr od powicia   Maszkowski   2017-06-08
Dobór sztuczny w działaniu: więcej słoni rodzi się bez ciosów   Coyne   2017-06-06
Rolnictwo organiczne nie służy środowisku   Novella   2017-06-04
Nikt nie wie jak najlepiej zwalczać otyłość   Ridley   2017-06-02
Akupunktura kontra nauka, wersja lingwistyczna     2017-06-01
Więcej antyszczepionkowej pseudonauki   Novella   2017-05-30
Podróże po Meddle Earth   Naskręcki   2017-05-28
Badacz: Ludzki zmysł węchu jest lepszy niż wszyscy myślą; może rywalizować z psim!   Coyne   2017-05-27
Wiatr jest czymś nieistotnym dla debaty o klimacie i energii   Ridley   2017-05-25

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

modyfikowana pszenicaArabowieRoboty będą uprawiać ziemięSumienie, czyli moralność bez smyczySkomplikowana ewolucjaArgument neuroróżnorodnościNowe badanie pamięci długotrwałejŚciganie bluźnierstwaRyby jaskinioweAutyzmOd niepamiętnych czasówTunezyjczycy przeciw złemu prawuDrugie prawo termodynamikiPochwała ignorancjMistyfikacja SokalaIntronizacja ChrystusaObama chrzescijanieSzelest liściCzego wam nie pokazują?Rozdzielenie religii i państwaTrwa ewolucyjne upokorzenie archeopteryksaTrucizna, kamuflaż i tęcza ewolucjiReligia zdrowego rozsądkuKto się boi czarnego luda?Land of the pureświecące rybyLewica klania sieNis zgubicReligia piekloNienawiscNiedożywienie w UgandzieEwolucja nieuniknionaStarty z powierzchni


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk