Prawda

Poniedziałek, 25 czerwca 2018 - 10:05

« Poprzedni Następny »


Pochodzenie i migracja kotów domowych: badanie genetyczne


Jerry A. Coyne 2017-06-27

To jest świetne badanie i szczególnie ciekawe dla nas, miłośników kotów. Teraz potrzebujemy więcej danych z jądrowego DNA niż z mtDNA (ten ostatni łatwiej porusza się między populacjami), a szczególnie trzeba pobrać próbki z Dalekiego Wschodu i innych części świata, ponieważ wszystkie badane próbki pochodziły tylko z Afryki, Europy, Bliskiego i Środkowego Wschodu. Co działo się w Chinach? Czy koty zostały tam udomowione 5 tysięcy lat temu, jak sugeruje jedno badanie, a jeśli tak, czy były to F. silvestris ornata, czy F. silvestris bieti, których zasięgi dochodziły do Dalekiego Wschodu?  Z czasem dowiemy się, moi miłujący koty przyjaciele, ale bądźcie pewni, przy olbrzymim zainteresowaniu kotami w społeczeństwie, wkrótce będziemy mieli dane genetyczne.

Myślę o około pięćdziesięciu ludziach, którzy przysłali mi artykuły o nowym badaniu genetycznym udomowionych kotów i ich przodka, Felis silvestris — opublikowanym w artykule w „Nature Ecology & Evolution” przez Claudio Ottoniego i in. Dzięki dla wszystkich, którzy zwrócili mi uwagę na to, jako że łączy to moje dwa ulubione tematy – koty i genetykę; wybaczcie, że nie mogę podziękować wszystkim imiennie.


Odnośnik i link do artykułu są na dole, jak również link do uzupełniającego materiału z tego badania. Artykuł streszcza “Guardian” i “Nature”, i prasa poświęciła mu wiele miejsca, bo, no wiecie, koty.


Rezultaty można streścić pokrótce; są trochę zaskakujące, ale nie jest to trzęsienie ziemi. Po pierwsze, jeśli chcecie filmową prezentację, nie musicie czytać całości, po prostu obejrzyjcie 3,5 minuty z „Nature”:
Autorzy badali mitochondrialny DNA z 352 starożytnych kotów z 30 stanowisk archeologicznych, z próbkami pobranymi z zębów, skóry i włosów. Zbadali również niedawne okazy muzealne pięciu znanych podgatunków F. silvestris: nazwy podgatunków to silvestris, lybica, ornata, cafra i bieti. Tutaj jest ich dystrybucja:Z wcześniejszych badań genetycznych wiadomo było, że udomowione koty pochodzą z jednego tylko z tych podgatunków, F. silvestris lybica (FSL), chociaż współczesne koty domowe w Europie są hybrydami, a więc otrzymują geny od podgatunku europejskiego, F. silvestris silvestris (FSS). Wiemy także z resztek kota w starożytnym miejscu pochówku na Cyprze, że koty były co najmniej na wpół udomowione 10 tysięcy lat temu, choć prawdopodobnie nie były ulubieńcami domowymi, ale żyły stowarzyszone z ludźmi i pilnowały zbiorów przed gryzoniami (istniało już wtedy rolnictwo i zgromadzone ziarno wymagało ochrony). Tutaj jest dość wychudzony FSL, pokazujący, że dziki gatunek jest pręgowany i kot na zdjęciu poniżej należy do dzikiego gatunku:W nowym badaniu stwierdzono jednak, używając łatwo wyekstrahowanego DNA mitochondrialnego (mtDNA), że w FSL istnieje pięć genetycznie odrębnych grup lub „kladów”. Dystrybucja tych kladów z datowanych pozostałości kotów ze znanych lokalizacji pokazała, gdzie koty zostały udomowione i jak przemieszczały się przy pomocy ludzi (prawdopodobnie głównie na statkach, na których także były gryzonie).


Tutaj jest pięć kladów mtDNA u FSL, a także związki genetyczne z innymi czterema podgatunkami z włączeniem grupy zewnętrznej, Felis margarita, uroczego kota pustynnego.Tutaj jest kot pustynny i sami możecie zobaczyć jaki jest uroczy.Kiedy autorzy spojrzeli na geograficzną dystrybucję tych kladów przed udomowieniem 10 tysięcy lat temu, otrzymali mapę, którą widzimy poniżej. Proszę zwrócić szczególną uwagę na klady FSL, ponieważ ich użyto do prześledzenia ruchów kotów związanych z ludźmi. A i B są na Bliskim i Środkowym Wschodzie i są genetycznie odrębne od siebie oraz od DNA w kladzie C.  


Patrząc więc na geny starożytnych kotów od 10 tysięcy lat temu, poprzez czasy egipskie, rzymskie i Średniowiecze, do nowożytności, autorzy odkryli, że podgatunki FSL wydają się być dwukrotnie udomowione. Najpierw zdarzyło się to na Bliskim i Środkowym Wschodzie około 10 tysięcy lat temu, a potem potomkowie tych kotów rozprzestrzenili się w Europie Południowej około 6 tysięcy lat temu (wiemy to, ponieważ koty z tego region mają obecnie haplotypy A i B mtDNA widziane powyżej). Potem była kolejna runda udomowienia, która zaczęła się w starożytnym Egipcie około 4 tysiące lat temu. Wiemy ze starożytnych pism i malunków, jak również z mumii kotów, że Egipcjanie mieli koty pręgowane i że ich koty były haplotypu C z tego regionu. Tutaj jest starożytny obraz zaczerpnięty z artykułu Ottoniego i in., pokazujący kota, który je rybę pod krzesłem kobiety. Jak piszą autorzy:

Malowidło pokazuje “kota pod krzesłem” z pręgowatym umaszczeniem, typowym dla F. silvestris lybica (Anna (Nina) Macpherson Davies, Copy of Wall Painting from Private Tomb 52 of Nakht, Thebes (I, 1, 99–102) Cat Eating Fish. Photo: © Ashmolean museum, Oxford, UK).Jak pokazuje korelacja mtDNA kladu C z okazami z datowanych wykopalisk, udomowione przez Egipcjan koty także przeszły do Europy i ci potomkowie kotów egipskich stali się w Europie liczniejsi niż koty pochodzące z kladów z Bliskiego i Środkowego Wschodu. Kości jednego z tych „egipskich” kotów znaleziono także w porcie handlowym Wikingów, Ralswiek, na morzu Bałtyckim, co sugeruje, że koty podróżowały na statkach Wikingów. Kilka kotów z kladu udomowionego przez Egipcjan dotarło nawet do regionu, który jest obecnie Iranem, królestwa podgatunku Felis silvestris ornata.


Tak więc w oparciu o mtDNA (a to należy potwierdzić jądrowym DNA, ponieważ mtDNA jest w rzeczywistości tylko jednym genem, który nie pokazuje rekombinacji) koty w Europie pochodzą od FSL, które zostały udomowione dwa razy – w dwóch miejscach i w odstępie tysięcy lat.


Jest tam jedno ciekawsze odkrycie: autorzy byli w stanie wywnioskować, kiedy ludzie zaczęli selektywną hodowlę kotów ze względu na wzory futra. (Koty prawdopodobnie były poddane zarówno doborowi naturalnemu, jak sztucznemu na mniej lękliwy charakter, z mniej lękliwymi dzikimi kotami zdobywającymi więcej żywności przez bliższe podchodzenie do osiedli ludzkich oraz ludźmi hodującymi te koty, które wybierali.)


Jest jeden gen, który jest wskazówką na ludzki dobór ze względu na wzór: gen powodujący pojawianie się plamistych kotów zamiast pręgowanych. Jak widać powyżej, F. silvestris są w stanie dzikim pręgowane, podczas gdy plamisty wzór, widziany poniżej, znajduje się tylko u udomowionych kotów:


Plamisty wzór kota
Plamisty wzór kota

Wiemy także, że różnica między kotami pręgowanymi i plamistymi mieści się w jednym genie, Taqpep (“transaminopeptidase”), z plamistą formą recesywną wobec pręgowanej (potrzebujesz dwóch kopi plamistego genu, żeby otrzymać plamisty wzór). Znamy także dokładne sekwencje DNA, które kodują albo wzór pręgowany, albo plamisty. Autorom udało się zdobyć sekwencje jądrowego DNA tego genu od około 90 kotów i dziesięć z nich miało postać plamistą, z genem pojawiającym się najwcześniej około roku 1400. Wniosek? Ludzie prawdopodobnie nie prowadzili doboru kotów na ich wygląd, przynajmniej pod względem wzoru futra, aż do Średniowiecza.


To jest świetne badanie i szczególnie ciekawe dla nas, miłośników kotów. Teraz potrzebujemy więcej danych z jądrowego DNA niż mtDNA (ten ostatni łatwiej porusza się między populacjami), a szczególnie trzeba pobrać próbki z Dalekiego Wschodu i innych części świata, ponieważ wszystkie badane próbki pochodziły tylko z Afryki, Europy, Bliskiego i Środkowego Wschodu. Co działo się w Chinach? Czy koty zostały tam udomowione 5 tysięcy lat temu, jak sugeruje jedno badanie, a jeśli tak, czy były to F. silvestris ornata, czy F. silvestris bieti, których zasięgi dochodziły do Dalekiego Wschodu?  Z czasem dowiemy się, moi miłujący koty przyjaciele, ale bądźcie pewni, przy olbrzymim zainteresowaniu kotami w społeczeństwie, wkrótce będziemy mieli dane genetyczne.  ______________

Ottoni, C., W. Van Neer, B. De Cupere, J. Daligault, S. Guimaraes, J. Peters, N. Spassov, M. E. Prendergast, N. Boivin, A. Morales-Muñiz, A. Bălăşescu, C. Becker, N. Benecke, A. Boroneant, H. Buitenhuis, J. Chahoud, A. Crowther, L. Llorente, N. Manaseryan, H. Monchot, V. Onar, M. Osypińska, O. Putelat, E. M. Quintana Morales, J. Studer, U. Wierer, R. Decorte, T. Grange, and E.-M. Geigl. 2017. The palaeogenetics of cat dispersal in the ancient world.  Nature Ecology & Evolution, doi:10.1038/s41559-017-0139

Supplementary information and data here.


The origin and migration of house cats a genetic study

Why Evolution Is True, 21 czerwca 2017

Tłumaczenie: Małgorzata KoraszewskaJerry Coyne

Profesor (emeritus) na wydziale ekologii i ewolucji University of Chicago, jego książka "Why Evolution is True" (Polskie wydanie: "Ewolucja jest faktem", Prószyński i Ska, 2009r.) została przełożona na kilkanaście języków, a przez Richarda Dawkinsa jest oceniana jako najlepsza książka o ewolucji.  Jerry Coyne jest jednym z najlepszych na świecie specjalistów od specjacji, rozdzielania się gatunków.  Jest również znanym ateistą, a jego druga książka, "Faith vs Fakt" traktuje o niemozności pogodenia nauki i religii. Należy również dodać, że jest wielkim miłośnikiem kotów i osobistym przyjacielem redaktor naczelnej.

Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj


Nauka

Znalezionych 796 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

To może być toczeń, czyli o wilku, który pożarł serce   Łopatniuk   2018-06-23
Kreacjonizm i nagonka na Coyne’a w „Daily Caller”   Coyne   2018-06-22
Kłamstwa anty-GMO   Novella   2018-06-20
Protezy kończyn - kolejny postęp   Novella   2018-06-16
Dziwne zawiłości procesu dziedziczenia   Coyne   2018-06-13
Homeopatia, wibracje i oszustwo     2018-06-12
Wyników Séraliniego nie daje się powtórzyć   Novella   2018-06-11
Helen Lawson i czarna maść: wycinanie, wypalanie i zatruwanie w sposób „naturalny”     2018-06-09
Patyczaki mogą rozprzestrzeniać się jak nasiona roślin: w ptasich odchodach   Coyne   2018-06-08
Czy teoria doboru naturalnego Darwina zmieniła nasz pogląd na miejsce ludzkości   Dennett   2018-06-07
Kosmici-głowonogi i panspermia   Novella   2018-06-05
Marność dowodów na przekazywanie wprowadzonych środowiskowo, „epigenetycznych” zmian w DNA kolejnym pokoleniom u ludzi   Coyne   2018-06-04
Homeopatyczne nosodes   Novella   2018-05-31
Fałszywa dychotomia i negacja nauki   Novella   2018-05-28
Nicień w oku bliźniego   Łopatniuk   2018-05-26
Budzenie zmarłych   Novella   2018-05-21
Finansowanie społecznościowe terapii komórkami macierzystymi o nieudowodnionej skuteczności: wykorzystywanie hojności obcych, by płacić za szarlatanerię     2018-05-18
Co mówi nam ruch płaskiej Ziemi     2018-05-17
Osy papierowe + sprytny biolog = tęczowe gniazda   Coyne   2018-05-14
Jak to jest, że Stanisław Burzyński nadal żeruje na zrozpaczonych pacjentach z rakiem?     2018-05-12
Przekonania antyoświeceniowe są „zaskakująco trwałe”     2018-05-11
Jeremy Sherman nadal nie rozumie ewolucji   Coyne   2018-05-09
Zdrowy tryb życia ma znaczenie   Novella   2018-05-08
Miasta są nowymi wyspami Galapagos   Ridley   2018-05-04
O obowiązkowym oznakowywaniu GMO   Novella   2018-05-03
Tydzień Świadomości Homeopatii. Pomaga przypomnieć ludziom, że jest to szarlataneria!     2018-05-02
Znajdź Tiktaalika!   Coyne   2018-05-01
Wzrost potęgi dinozaurów   Novella   2018-04-30
Niebezpieczeństwa martwienia się o sądny dzień   Pinker   2018-04-27
Tako rzecze antyszczepionkowa “wojowniczka mama”, Brittney Kara: jeśli szczepionki są tak wspaniałe, to dlaczego nie wspomina ich Biblia?     2018-04-26
Geny wydają się wyjaśniać większość sukcesów uczniów szkół elitarnych   Ridley   2018-04-25
Akupunktura jadu pszczelego: śmiercionośne znachorstwo, które może zabić     2018-04-23
Mumia z Atakama nie jest kosmitą   Novella   2018-04-20
Feministyczna geografia w Dartmouth   Coyne   2018-04-19
Dlaczego odmawiamy dostrzegania jaśniejszej strony, choć powinniśmy   Pinker   2018-04-17
Inicjatywa „Globalna Spójność”: nonsens na globalną skalę     2018-04-11
Wreszcie: sensowna dyskusja o “rasie”   i Greg Mayer   2018-04-10
Rolnictwo biodynamiczne: podobne do antropozoficznej medycyny, ale dla farm     2018-04-06
Mózg i kodowanie predyktywne   Novella   2018-04-05
Dziwaczne życie seksualne żabnicy   Coyne   2018-04-04
Dwa kilo prostaty poproszę   Łopatniuk   2018-03-31
Dziennik z Mozambiku: Demony w kurzu   Naskręcki   2018-03-30
Otumaniony myśliciel twierdzi, że ewolucja nie może wyjaśnić organizmów i ich “dążeń”   Coyne   2018-03-28
Orientacja na złe wiadomości nasila się i wpływa na nasze działania   Ridley   2018-03-27
Urojenie fałszywej flagi   Novella   2018-03-24
Zły tydzień dla homeopatii jest dobrym tygodniem dla nauki     2018-03-23
Czy farmerzy mają czekać aż parlamentarzyści podszkolą się w nauce o manioku?   Ongu   2018-03-22
David Barash namawia naukowców do stworzenia człowieko-szympansiej hybrydy   Coyne   2018-03-20
Déjà vu i swojskość   Novella   2018-03-17
“Odwrócenie specjacji” (fuzja gatunków) u kruków   Coyne   2018-03-16
Błąd atrybucji, sofizmat rozszerzenia (atakowanie chochoła) i zasada wielkoduszności   Novella   2018-03-14
Mutualistyczne ptaki nocują w pachwinach i na brzuchach żyraf   Coyne   2018-03-13
Polityczny szympans   Martino   2018-03-09
Najstarsza sztuka jaskiniowa w Europie, to niemal z pewnością dzieło neandertalczyków   Coyne   2018-03-06
Nowa inicjatywa w Kalifornii – magnetyzm nonsensu w działaniu   Novella   2018-03-05
Nie zostawić żadnej mrówki: mrówki noszą rannych towarzyszy do mrowiska i opatrują ich rany   Coyne   2018-03-03
Unikatowy skamieniały owad z nożycami na głowie i tułowiu   Coyne   2018-02-28
Serce na wierzchu   Łopatniuk   2018-02-24
Skąd się wzięły pająki?   Coyne   2018-02-23
Czy kometa zabiła mamuty   Novella   2018-02-22
Zagadka: co zapyla muchołówkę?   Coyne   2018-02-20
“Partenogenetyczny” rak rozmnaża się bez seksu: czy to jest nowy gatunek?   Coyne   2018-02-17
Naturopatyczna propaganda głosi normalne porady dotyczące stylu życia jako własne i dodaje szamaństwo     2018-02-14
Bezwstydne organiczne sianie strachu   Novella   2018-02-12
Fałszywe nadzieje i niewidzialni wrogowie   Anomaly   2018-02-09
Pierwszy exodus Homo sapiens z Afryki?   Coyne   2018-02-06
Niebezpieczeństwa kultury celebrytów   Novella   2018-02-05
Małe kroki, czyli białko, które nie jest młotem na raka (ale i tak się przydaje)   Łopatniuk   2018-02-03
Opera mydlana: Z życia łysek amerykańskich – część VI   Lyon   2018-02-02
List otwarty do Charlotte Allen   Coyne   2018-01-31
Naiwna promocja “integrowania” znachorstwa do medycyny     2018-01-29
Kolejne zachwalanie “całkowicie innego” wyjaśnienia ewolucji   Coyne   2018-01-26
Bekon bez azotynów   Novella   2018-01-25
Specjacja przez hybrydyzację u amazońskich gorzyków?   Coyne   2018-01-23
Dowody, że ptaki drapieżne szerzą pożary leśne, by wypłoszyć zdobycz   Coyne   2018-01-20
Tajemnicze cykle epok lodowych   Ridley   2018-01-19
Pochodzenie ludzkiej muzyki? Samiec kakadu palmowej używa patyka do rytmicznego uderzania w wydrążone drzewa   Coyne   2018-01-18
Powrót “tradycyjnej” astrologii   Novella   2018-01-17
Nowe badanie o tym, jak ewoluują ludzie   Coyne   2018-01-16
Krąg mimikry müllerowskiej   Coyne   2018-01-12
Sztuczna inteligencja będzie symbiozą, nie zaś zastąpieniem   Ridley   2018-01-11
Czy nauka zabija duszę?   S. Pinker   2018-01-09
Dlaczego nie będzie doboru na inteligentne niemowlęta   Ridley   2018-01-05
Powrót łysenkoizmu w Putinowskiej Rosji   Novella   2018-01-03
Pozory mylą, czyli niespodzianki nie zawsze przykre   Łopatniuk   2017-12-30
Obniżenie poprzeczki dla tradycyjnej medycyny chińskiej dla ideologii i zysku     2017-12-29
Multikulturaliści unicestwiają zachodnią cywilizację   Salzman   2017-12-28
Nie znasz przeszłości, nie znasz przyszłości   Mayer   2017-12-27
Alternatywna medycyna zabija   Novella   2017-12-26
Na wpół syntetyczne życie z powiększonym kodem genetycznym   Novella   2017-12-23
Ziemniaki GMO zmniejszą użycie pestycydów i dostarczą więcej gotówki farmerom w Ugandzie   Ongu   2017-12-22
Słusznie o plastiku i PCB, błędnie o zakwaszeniu   Ridley   2017-12-21
Chwytówka modliszkowata ma chodzącą poczwarkę, która wspina się na drzewa przed przekształceniem   Coyne   2017-12-19
Pseudonauka Masaru Emoto   Novella   2017-12-18
Fantastyczne oko przegrzebka pokazane w nowej pracy   Coyne   2017-12-16
Czy ptaki wyewoluowały większe dzioby, by zjadać duże, inwazyjne ślimaki?   Coyne   2017-12-13
Biotechnologia jest pilnie potrzebna w Afryce – dla gospodarki i środowiska   Ridley   2017-12-08
Okrutne zabawy wielorybów   Lyon   2017-12-07
Specjacja zięb z Galápagos przez hybrydyzację   Coyne   2017-12-04
Zrób sobie test ciążowy, Krzysiu   Łopatniuk   2017-12-02

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Prawo powrotuMózg i kodowanie predyktywneNocna rozmowaWSzyscy wiedzaNieustający marszOświecenie PinkerAlternatywna medycyna zabijaKobiety ofiaramiPrometeuszmodyfikowana pszenicaArabowieRoboty będą uprawiać ziemięSumienie, czyli moralność bez smyczySkomplikowana ewolucjaArgument neuroróżnorodnościNowe badanie pamięci długotrwałejŚciganie bluźnierstwaRyby jaskinioweAutyzmOd niepamiętnych czasówTunezyjczycy przeciw złemu prawuDrugie prawo termodynamikiPochwała ignorancjMistyfikacja SokalaIntronizacja ChrystusaObama chrzescijanieSzelest liściCzego wam nie pokazują?Rozdzielenie religii i państwaTrwa ewolucyjne upokorzenie archeopteryksaTrucizna, kamuflaż i tęcza ewolucjiReligia zdrowego rozsądkuKto się boi czarnego luda?Land of the pure


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk