Prawda

Piątek, 24 listopada 2017 - 13:47

« Poprzedni Następny »


Masz szczątkowe mięśnie, które poruszały wąsy twoich przodków


Jerry A. Coyne 2017-06-25

To jest rodzaj postu, jaki wyobrażałem sobie, że będę pisał – raz na kilka tygodni – kiedy zacząłem tę stronę internetową. Chciałem używać tej strony do publikowania nowych dowodów ewolucji. Oczywiście, nie trzeba dalej udowadniać, że ta dobrze udowodniona teoria jest prawdziwa, ale chciałem tym podeprzeć książkę i opowiadać ludziom o nowych super odkryciach. Ale cóż, sprawy wymknęły się spod kontroli i mamy koty, jedzenie, podróże, religie i tak dalej. Wróćmy więc dzisiaj do korzeni...

Matthew, zawsze czujny, przysłał mi ten tw**t i zapytał, czy wspomniałem o tym w dziale o “strukturach szczątkowych” w Ewolucja jest faktem.


Powiedziałem mu, że nawet o tym nie słyszałem, ale natychmiast znalazłem co następuje w Wikipedii w artykule “Human vestigiality” (warto zajrzeć):

U wielu ssaków, (ale nie u ludzi), górna warga i okolice zatok są kojarzone z wąsami lub włosami czuciowymi (wibrysami), które służą funkcjom czuciowym. U ludzi te włosy czuciowe nie istnieją, ale nadal są sporadyczne wypadki, gdzie można znaleźć elementy związane z mięśniami torebkowymi wibrysów lub mięśniami zatokowymi włosów czuciowych. W oparciu o badania histologiczne górnych warg 20 zwłok, Tamatsu i in. stwierdzili, że struktury przypominające takie mięśnie były obecne u 35% (7/20) badanych okazów[50].

Naturalnie poszedłem do cytowanego źródła: krótkiego artykułu Yuichi Tamatsu i in. w “Clinical Anatomy” z 2007 r. (odnośnik i link poniżej). Artykuł pokazuje coś, co dla mnie (a nie jestem anatomem) wygląda na szczątki mięśni, które poruszają wąsami u naszych ssaczych krewnych – i u naszych wąsatych przodków.


Wąsy ssaków zwane są “wibrysami” i w większości są ruchome (przynajmniej częściowo mają funkcję dotykową, chociaż mogą mieć także inne funkcje). Oto jak opisuje Wikipedia jak i dlaczego ruszają się:

Mieszki pewnych grup wibrysów u niektórych gatunków są ruchome. Na ogół wibrysy nadoczodołowe, jarzmowe i makrowibrysy sa ruchome, podczas gdy mikrowibrysy nie są. Odbija się to w opisach anatomicznych, które zidentyfikowały muskulaturę związaną z makrowibrysami, a której nie ma dla mikrowibrysów. Mała „proca” mięśniowa jest przyczepiona do każdego makrowibrysa i może poruszać go mniej lub bardziej niezależnie od innych, podczas gdy większe mięśnie w otaczającej tkance poruszają razem wiele lub wszystkie mikrowibrysy.  


Wśród gatunków z ruchomymi makrowibrysami niektóre (szczury, myszy, latające wiewiórki, myszoskoczki, szynszyle [sic], chomiki, ryjówki, jeżozwierze, oposy) poruszają je do przodu i do tyłu w ruchach zwanych whisking , podczas gdy inne gatunki (koty, psy, szopy pracze, pandy) nie wydają się tego robić. Dystrybucja typów mechanoreceptorów w mieszkach wibrysów różni się u kotów i szczurów, co może odpowiadać różnicy sposobów, w jaki są używane. Ruchy whisking należą do najszybszych ruchów u ssaków. U wszystkich zwierząt, które je wykonują i u których je jak dotąd mierzono, są one szybkimi reakcjami na warunki behawioralne i środowiskowe. Pojawiają się w rundach o różnej długości z tempem między 3 a 25 ruchów na sekundę. Ruchy wąsów są ściśle skoordynowane z ruchami głowy i ciała.

Jak pamiętacie, wyewoluowaliśmy od przypominającego ryjówkę przodka, a więc prawdopodobnie przodka, który potrafił poruszać wąsami.


W artykule Tamatsu i in. przeciwstawiają mięśnie wąsów (mięśnie “sinus hairs”, inna nazwa wibrysów) normalnym włosom na ciele. Te ostatnie mają gładkie mięśnie przywłosowe, arrector pili, które potrafią podnieść każdy włos mimowolnie, kiedy jest zimno lub boimy się, dając nam gęsią skórkę. Jak pisałem w Ewolucja jest faktem, są one prawdopodobnie szczątkowe u ludzi, bo nie musimy wyglądać na większych przez nastroszenie włosów (w odróżnieniu od kotów, które stroszą się, kiedy czują zagrożenie), a stawianie włosów na sztorc w zimnie nie dostarcza  wiele izolacji cieplnej, jako że jesteśmy „nagimi małpami”. Wydaje się, że arrector pili są pozostałością po ssaczych przodkach, którzy mogli używać tych mięśni adaptacyjnie, a więc są dowodem na naszą ewolucję.  


Tutaj jest ilustracja pokazująca arrector pilus, pomarańczowoczerwona wstęga przyczepiona do mieszka włosowego po lewej stronie blisko środka:W odróżnieniu od tego, wąsy są przyłączone do specjalnych “mięśni kapsularnych” i można poruszać nimi dobrowolnie;inaczej niż gładkie arrector pili, są one prążkowane.


Tamatsu i in. szukali tych “mięśni kapsularnych” robiąc sekcję 20 zwłok (11 mężczyzn i 9 kobiet) i badając wycinki górnej wargi pod skaningowym mikroskopem elektronowym. Znaleźli coś, co wyglądało jak „mięśnie wibrysów” u 4 mężczyzn i 3 kobiet czyli 35% próby. Nie będę zagłębiał się w szczegóły, a tylko pokażę kilka zdjęć, które przedstawiają oni jako dowody wraz z ich podpisami (wcięte). Proszę zauważyć mięsień prążkowany w (b), który widać wyraźniej na drugim zdjęciu poniżej: 

Sections through the upper lip. a: Light micrograph of a section of the upper lip region of a 76-yearold female. The right side of the figure is medial and the left side is lateral. Arrows indicate the location and direction of muscle fascicles. The fascicles diverge from the orbicularis oris layer and course to the dermis (D). SC, subcutaneous tissue; ML, muscle layer. Azan-Mallory stain. b: Magnified light micrograph of the rectangular, outlined area shown in (a). The arrows indicate the course of a muscle fiber having a striated pattern and collagen fibers. This bundle courses to a hair follicle (HF). [Scale: bar = 1 mm in (a) and 0.5 mm in (b)]Higher magnification light micrograph (c) and SEM micrograph (d) of the rectangular, outlined area shown in (b). Arrows indicate an attachment area between the hair follicle and collagen fibers continued from the muscle fiber located in the subcutaneous tissue. [Scale bars: 250 microns in both photos]Tutaj jest wyraźny mięsień prążkowany:

High magnification light micrograph of the small rectangular outlined area shown in (b). A striated pattern can be seen in the muscle fiber. Scale bar = 25 micronsAutorzy wnioskują, że te mięśnie są podobne do mięśni poruszających wibrysami u ssaków:

. . . w odcinkach, które pokazywały pionowe sekcje mieszków włosowych, zaobserwowano, że te mięśnie i wiązki kolagenowe otaczały zewnętrzną połowę mieszka włosowego. Ta konfiguracja różni się od mięśni arrector pili włosów ciała, które przyczepione są do mieszka w jednym punkcie, ale pokazuje podobieństwo do mięśni wargowych górnych wibrysów, opisanych przez Dorfa (1982). Według jego raportu mięśnie wargowych górnych wibrysów obejmują mieszki. Ponadto w pobliżu tych mieszków znaleźliśmy wiele naczyń krwionośnych zawierających krwinki. Z powodu cienkich ścianek i dużej średnicy te naczynia krwionośne uznaliśmy za żyły, o jakich wiadomo, że są stowarzyszone z mieszkami włosowymi jarzmowymi. Występowanie u 35% popiera ten wniosek, biorąc pod uwagę, że narządy atawistyczne nie istnieją u wszystkich osobników.

Struktur szczątkowych, takich jak zęby mądrości i mięśnie, które poruszają uszy, często brak u wielu osobników – jedna z oznak, że cecha ta nie ma żadnego użycia lub tylko ograniczone. Jeśli jesteś mężczyzną, pytasz się pewnie teraz: „Gdybym miał wąsy, czy mógłbym nimi poruszać, gdybym należał do tych, którzy mają te mięśnie?” Albo, jeśli masz wąsy, prawdopodobnie już to próbowałeś podczas czytania tego. Nic z tych rzeczy jednak, ponieważ wąsy nie są równoważnikiem ssaczych wibrysów. Wąsy składają się z normalnych włosów ciała. a więc, choć mogą być poruszane przez arrector pili, nie można nimi poruszać dobrowolnie.


Przyjmijmy odkrycie Tamtsu i in. jako wstępne, ale bardzo sugestywne, ponieważ autorzy wiedzieli, jakiego rodzaju mięśni szukają, i znaleźli je. I te mięśnie znajdują się tylko u ułamka osobników, a także u kobiet. Wygląda to na anatomiczną pozostałość po naszych wąsatych przodkach: cechę szczątkową, która zaświadcza o fakcie ewolucji.

____________

Tamatsu, Y.; K. Tsukahara, Kazue; M. Hotta and K. Shimada. 2007. “Vestiges of vibrissal capsular muscles exist in the human upper lip“. Clinical Anatomy. 20(6): 628–31.

 

You have vestigial muscles that moved the whiskers of your ancestors

Why Evolution Is True, 10 czerwca 2017

Tłumaczenie: Małgorzata KoraszewskaJerry Coyne

Profesor (emeritus) na wydziale ekologii i ewolucji University of Chicago, jego książka "Why Evolution is True" (Polskie wydanie: "Ewolucja jest faktem", Prószyński i Ska, 2009r.) została przełożona na kilkanaście języków, a przez Richarda Dawkinsa jest oceniana jako najlepsza książka o ewolucji.  Jerry Coyne jest jednym z najlepszych na świecie specjalistów od specjacji, rozdzielania się gatunków.  Jest również znanym ateistą, a jego druga książka, "Faith vs Fakt" traktuje o niemozności pogodenia nauki i religii. Należy również dodać, że jest wielkim miłośnikiem kotów i osobistym przyjacielem redaktor naczelnej.

Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj


Nauka

Znalezionych 693 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Prawo Amary   Ridley   2017-11-24
Ewolucja przyłapana na gorącym uczynku   Novella   2017-11-22
Dziwaczny skrzydłoszpon rogaty   Coyne   2017-11-18
Południowoafrykańska saga: kampania dezinformacji grup anty-GMO przeciwko nowej, odpornej na choroby odmianie kukurydzy   Ongu   2017-11-17
Niecne chochliki naszej pamięci   Novella   2017-11-16
BBC znowu błędnie przedstawia ewolucję, opisując nowe odkrycie wczesnych ssaków wyższych   Coyne   2017-11-14
Teraz nawet akceptujących zmianę klimatu nazywa się “negacjonistami   Lomborg   2017-11-13
Nowy gatunek orangutana? Wątpię.   Coyne   2017-11-10
Antynauka czystego jedzenia   Novella   2017-11-08
Wiecej niemądrych twierdzeń, że epigenetyka całkowicie zrewiduje nasz pogląd na ewolucję   Coyne   2017-11-06
Skandal z glifosatem   Ridley   2017-11-04
Ugandyjski dziennikarz: jak informować o biotechnologii, kiedy jej krytycy rozsiewają dezinformację?   Christopher Bendana   2017-11-03
Myślenie spiskowe i rozpoznawanie wzorów   Novella   2017-11-02
Czy wierzysz w duchy?   Łopatniuk   2017-10-28
Dlaczego nie ma pokoju na Bliskim Wschodzie   Salzman   2017-10-25
Jeremy, samotny, lewoskrętny ślimak wreszcie kojarzy się – a potem umiera   Coyne   2017-10-24
Naturopaci: potrafią uczynić nawet sól z Epsom potencjalnym zabójcą     2017-10-23
Niemal pięciokilogramowa żaba żyła na prastarym Madagaskarze   Coyne   2017-10-19
Uroczy wykres, który opowiada naszą historię   Cobb   2017-10-17
Genetycznie modyfikowana pszenica dla wrażliwych na gluten   Novella   2017-10-16
Czy Oświecenie przygasa?   Ridley   2017-10-13
Zdumiewająca, mordująca ptaki modliszka   Coyne   2017-10-13
Indie otwierają laboratorium homeopatyczne   Novella   2017-10-11
Roboty będą uprawiać ziemię   Ridley   2017-10-09
Przełyk Barretta, czyli bez paniki, ale…   Łopatniuk   2017-10-07
“Daily Beast” wypacza epigenetykę oszukańczymi twierdzeniami, że dzieci mogą “odziedziczyć wspomnienia Holocaustu”   Coyne   2017-10-05
Wszystkiego najlepszego w dniu 60. urodzin, centralny dogmacie!   Cobb   2017-10-04
Huragany zdarzają się   Ridley   2017-10-02
Niekochany lewoskrętny ślimak szuka partnera   Coyne   2017-09-28
Niesłuszny atak na młodą badaczkę   Novella   2017-09-27
Jak anty-GMO aktywiści blokują humanitarną biofortyfikację w Afryce i Azji   Ongu   2017-09-26
Sobotnia lekcja genetyki: ciołek matowy gynandromorf   Coyne   2017-09-23
Czy Uganda potrzebuje GMO? Naukowcy spoglądają na edytowanie genów, by przyspieszyć innowacje   Ongu   2017-09-20
Strach przed GMO i Dunning-Kruger   Novella   2017-09-18
o skomplikowane, czyli co zabija chorych na raka płuc   Łopatniuk   2017-09-16
Nowe pająki pawie   Coyne   2017-09-12
Obserwowanie wielorybów w Monterey Bay   Lyon   2017-09-11
Bakteryjne ogniwa słoneczne   Novella   2017-09-09
A.N. Wilson znowu kopie Darwina, tym razem w “Times”   Coyne   2017-09-07
Medycyna alternatywna zabija   Novella   2017-09-06
Wiecej o biologii i rasie   Mayer   2017-09-05
O rzeczywistości rasy i odrazie do rasizmu    i Brian Boutwell   2017-09-04
Panie doktorze, to nie rak   Łopatniuk   2017-09-02
Odporne na szkodniki rośliny uprawne GM oferują nadzieję Afryce, która walczy z larwami ciem   Ongu   2017-09-01
Opera mydlana, czyli więcej o łyskach   Lyon   2017-08-31
Ujawnienie kosztów opóźnienia GMO w Ugandzie   Ongu   2017-08-30
Symboliczny sceptycyzm w sprawie egzorcyzmów   Novella   2017-08-29
Pasożytnictwo lęgowe, łyski amerykańskie   Lyon   2017-08-24
Lektyny – nowy straszak żywieniowy   Novella   2017-08-22
Zabobonne pojęcia u sedna przekonań antyszczepionkowych     2017-08-21
Choroba bananów, GMO i ewolucja produkcji żywności   Ongu   2017-08-19
Przetwarzanie informacji przez mózg -porcjowanie   Novella   2017-08-16
Pomachaj do pańci ogonkiem   Łopatniuk   2017-08-12
Zrobić więcej za mniej dla Haiti   Lomborg   2017-08-11
Perkoz zausznik i jego pisklęta   Lyon   2017-08-10
Argument neuroróżnorodności na rzecz wolności słowa   Miller   2017-08-08
Czyste okrucieństwo cięć w pomocy żywnościowej   Lomborg   2017-08-07
Więcej o śmieciowym DNA   Novella   2017-08-05
Skomplikowana ewolucja wielkich kotów   Coyne   2017-08-03
Kruchość prawdy   Novella   2017-08-02
Czy kruki robią plany na przyszłość?   Coyne   2017-07-29
Opera mydlana z życia łysek amerykańskich, część III   Lyon   2017-07-28
Dlaczego jesteśmy świadomi   Novella   2017-07-26
Wybuchy epidemii odry w Europie: zapowiedź tego, co przyjdzie do USA?     2017-07-24
Bliskie spotkania z baronem MünchausenemPaulina Łopatniuk     2017-07-22
Ciepło, zimno i śmierć w oczach mediów   Lomborg   2017-07-21
Naukowcy walczą z głodem przez złamanie genetycznego kodu pszenicy   Gelber   2017-07-20
Potrzeba pewności i myślenie konspiracyjne   Novella   2017-07-17
Wielka rozbieżność w afrykańskich genomach   Ridley   2017-07-15
Okablowanie mózgu   Novella   2017-07-12
Opera mydlana z życia łysek amerykańskich, część II   Lyon   2017-07-10
Postmodernizm i prawda   Dennett   2017-07-09
Palestyńska intersekcjonalność z nazistami   Frantzman   2017-07-08
Genesis po raz szósty: spowodowana przez człowieka masowa specjacja   Ridley   2017-07-07
Korzyści zdrowotne papierosów! Dziwuszki ogrodowe wkładają niedopałki do gniazd, by odpędzić kleszcze   Coyne   2017-07-05
Akupunktura na pogotowiu też nie działa   Novella   2017-07-04
Łyski amerykańskie i ich obyczaje   Lyon   2017-07-02
Umiesz paradygmować, kolego?   Stenger   2017-07-01
Gigantyczne “paleonory” wykopane przez wymarłe ssaki   Coyne   2017-06-29
Biodynamiczne rolnictwo i inne nonsensy   Novella   2017-06-28
Pochodzenie i migracja kotów domowych: badanie genetyczne   Coyne   2017-06-27
Masz szczątkowe mięśnie, które poruszały wąsy twoich przodków   Coyne   2017-06-25
Najwcześniejsi ludzie współcześni   Novella   2017-06-23
Głupota pomylonej godności   Pinker   2017-06-21
Mój potworniak ma raka, czyli gdzie z tą tarczycą, poczwaro   Łopatniuk   2017-06-17
Rozszyfrowanie tego, jak mózg naczelnych identyfikuje twarze ludzkie   Coyne   2017-06-16
W naukę się  nie wierzy, naukę się uprawia   Koraszewski   2017-06-15
Ryzyko niewarte podejmowania: list otwarty do moich kolegów w świecie akademickim   Boutwell   2017-06-14
Intersekcjonalny feminizm kwantowy   Coyne   2017-06-13
Antynaukowe przesłanie „Frankensteina” zawsze było głupie   Ridley   2017-06-12
Superantybiotyki na supermikroba   Novella   2017-06-10
Jeden bit różnicy, czyli cyberjasyr od powicia   Maszkowski   2017-06-08
Dobór sztuczny w działaniu: więcej słoni rodzi się bez ciosów   Coyne   2017-06-06
Rolnictwo organiczne nie służy środowisku   Novella   2017-06-04
Nikt nie wie jak najlepiej zwalczać otyłość   Ridley   2017-06-02
Akupunktura kontra nauka, wersja lingwistyczna     2017-06-01
Więcej antyszczepionkowej pseudonauki   Novella   2017-05-30
Podróże po Meddle Earth   Naskręcki   2017-05-28
Badacz: Ludzki zmysł węchu jest lepszy niż wszyscy myślą; może rywalizować z psim!   Coyne   2017-05-27
Wiatr jest czymś nieistotnym dla debaty o klimacie i energii   Ridley   2017-05-25

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

modyfikowana pszenicaArabowieRoboty będą uprawiać ziemięSumienie, czyli moralność bez smyczySkomplikowana ewolucjaArgument neuroróżnorodnościNowe badanie pamięci długotrwałejŚciganie bluźnierstwaRyby jaskinioweAutyzmOd niepamiętnych czasówTunezyjczycy przeciw złemu prawuDrugie prawo termodynamikiPochwała ignorancjMistyfikacja SokalaIntronizacja ChrystusaObama chrzescijanieSzelest liściCzego wam nie pokazują?Rozdzielenie religii i państwaTrwa ewolucyjne upokorzenie archeopteryksaTrucizna, kamuflaż i tęcza ewolucjiReligia zdrowego rozsądkuKto się boi czarnego luda?Land of the pureświecące rybyLewica klania sieNis zgubicReligia piekloNienawiscNiedożywienie w UgandzieEwolucja nieuniknionaStarty z powierzchni


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk