Prawda

Poniedziałek, 25 czerwca 2018 - 10:08

« Poprzedni Następny »


Masz szczątkowe mięśnie, które poruszały wąsy twoich przodków


Jerry A. Coyne 2017-06-25

To jest rodzaj postu, jaki wyobrażałem sobie, że będę pisał – raz na kilka tygodni – kiedy zacząłem tę stronę internetową. Chciałem używać tej strony do publikowania nowych dowodów ewolucji. Oczywiście, nie trzeba dalej udowadniać, że ta dobrze udowodniona teoria jest prawdziwa, ale chciałem tym podeprzeć książkę i opowiadać ludziom o nowych super odkryciach. Ale cóż, sprawy wymknęły się spod kontroli i mamy koty, jedzenie, podróże, religie i tak dalej. Wróćmy więc dzisiaj do korzeni...

Matthew, zawsze czujny, przysłał mi ten tw**t i zapytał, czy wspomniałem o tym w dziale o “strukturach szczątkowych” w Ewolucja jest faktem.


Powiedziałem mu, że nawet o tym nie słyszałem, ale natychmiast znalazłem co następuje w Wikipedii w artykule “Human vestigiality” (warto zajrzeć):

U wielu ssaków, (ale nie u ludzi), górna warga i okolice zatok są kojarzone z wąsami lub włosami czuciowymi (wibrysami), które służą funkcjom czuciowym. U ludzi te włosy czuciowe nie istnieją, ale nadal są sporadyczne wypadki, gdzie można znaleźć elementy związane z mięśniami torebkowymi wibrysów lub mięśniami zatokowymi włosów czuciowych. W oparciu o badania histologiczne górnych warg 20 zwłok, Tamatsu i in. stwierdzili, że struktury przypominające takie mięśnie były obecne u 35% (7/20) badanych okazów[50].

Naturalnie poszedłem do cytowanego źródła: krótkiego artykułu Yuichi Tamatsu i in. w “Clinical Anatomy” z 2007 r. (odnośnik i link poniżej). Artykuł pokazuje coś, co dla mnie (a nie jestem anatomem) wygląda na szczątki mięśni, które poruszają wąsami u naszych ssaczych krewnych – i u naszych wąsatych przodków.


Wąsy ssaków zwane są “wibrysami” i w większości są ruchome (przynajmniej częściowo mają funkcję dotykową, chociaż mogą mieć także inne funkcje). Oto jak opisuje Wikipedia jak i dlaczego ruszają się:

Mieszki pewnych grup wibrysów u niektórych gatunków są ruchome. Na ogół wibrysy nadoczodołowe, jarzmowe i makrowibrysy sa ruchome, podczas gdy mikrowibrysy nie są. Odbija się to w opisach anatomicznych, które zidentyfikowały muskulaturę związaną z makrowibrysami, a której nie ma dla mikrowibrysów. Mała „proca” mięśniowa jest przyczepiona do każdego makrowibrysa i może poruszać go mniej lub bardziej niezależnie od innych, podczas gdy większe mięśnie w otaczającej tkance poruszają razem wiele lub wszystkie mikrowibrysy.  


Wśród gatunków z ruchomymi makrowibrysami niektóre (szczury, myszy, latające wiewiórki, myszoskoczki, szynszyle [sic], chomiki, ryjówki, jeżozwierze, oposy) poruszają je do przodu i do tyłu w ruchach zwanych whisking , podczas gdy inne gatunki (koty, psy, szopy pracze, pandy) nie wydają się tego robić. Dystrybucja typów mechanoreceptorów w mieszkach wibrysów różni się u kotów i szczurów, co może odpowiadać różnicy sposobów, w jaki są używane. Ruchy whisking należą do najszybszych ruchów u ssaków. U wszystkich zwierząt, które je wykonują i u których je jak dotąd mierzono, są one szybkimi reakcjami na warunki behawioralne i środowiskowe. Pojawiają się w rundach o różnej długości z tempem między 3 a 25 ruchów na sekundę. Ruchy wąsów są ściśle skoordynowane z ruchami głowy i ciała.

Jak pamiętacie, wyewoluowaliśmy od przypominającego ryjówkę przodka, a więc prawdopodobnie przodka, który potrafił poruszać wąsami.


W artykule Tamatsu i in. przeciwstawiają mięśnie wąsów (mięśnie “sinus hairs”, inna nazwa wibrysów) normalnym włosom na ciele. Te ostatnie mają gładkie mięśnie przywłosowe, arrector pili, które potrafią podnieść każdy włos mimowolnie, kiedy jest zimno lub boimy się, dając nam gęsią skórkę. Jak pisałem w Ewolucja jest faktem, są one prawdopodobnie szczątkowe u ludzi, bo nie musimy wyglądać na większych przez nastroszenie włosów (w odróżnieniu od kotów, które stroszą się, kiedy czują zagrożenie), a stawianie włosów na sztorc w zimnie nie dostarcza  wiele izolacji cieplnej, jako że jesteśmy „nagimi małpami”. Wydaje się, że arrector pili są pozostałością po ssaczych przodkach, którzy mogli używać tych mięśni adaptacyjnie, a więc są dowodem na naszą ewolucję.  


Tutaj jest ilustracja pokazująca arrector pilus, pomarańczowoczerwona wstęga przyczepiona do mieszka włosowego po lewej stronie blisko środka:W odróżnieniu od tego, wąsy są przyłączone do specjalnych “mięśni kapsularnych” i można poruszać nimi dobrowolnie;inaczej niż gładkie arrector pili, są one prążkowane.


Tamatsu i in. szukali tych “mięśni kapsularnych” robiąc sekcję 20 zwłok (11 mężczyzn i 9 kobiet) i badając wycinki górnej wargi pod skaningowym mikroskopem elektronowym. Znaleźli coś, co wyglądało jak „mięśnie wibrysów” u 4 mężczyzn i 3 kobiet czyli 35% próby. Nie będę zagłębiał się w szczegóły, a tylko pokażę kilka zdjęć, które przedstawiają oni jako dowody wraz z ich podpisami (wcięte). Proszę zauważyć mięsień prążkowany w (b), który widać wyraźniej na drugim zdjęciu poniżej: 

Sections through the upper lip. a: Light micrograph of a section of the upper lip region of a 76-yearold female. The right side of the figure is medial and the left side is lateral. Arrows indicate the location and direction of muscle fascicles. The fascicles diverge from the orbicularis oris layer and course to the dermis (D). SC, subcutaneous tissue; ML, muscle layer. Azan-Mallory stain. b: Magnified light micrograph of the rectangular, outlined area shown in (a). The arrows indicate the course of a muscle fiber having a striated pattern and collagen fibers. This bundle courses to a hair follicle (HF). [Scale: bar = 1 mm in (a) and 0.5 mm in (b)]Higher magnification light micrograph (c) and SEM micrograph (d) of the rectangular, outlined area shown in (b). Arrows indicate an attachment area between the hair follicle and collagen fibers continued from the muscle fiber located in the subcutaneous tissue. [Scale bars: 250 microns in both photos]Tutaj jest wyraźny mięsień prążkowany:

High magnification light micrograph of the small rectangular outlined area shown in (b). A striated pattern can be seen in the muscle fiber. Scale bar = 25 micronsAutorzy wnioskują, że te mięśnie są podobne do mięśni poruszających wibrysami u ssaków:

. . . w odcinkach, które pokazywały pionowe sekcje mieszków włosowych, zaobserwowano, że te mięśnie i wiązki kolagenowe otaczały zewnętrzną połowę mieszka włosowego. Ta konfiguracja różni się od mięśni arrector pili włosów ciała, które przyczepione są do mieszka w jednym punkcie, ale pokazuje podobieństwo do mięśni wargowych górnych wibrysów, opisanych przez Dorfa (1982). Według jego raportu mięśnie wargowych górnych wibrysów obejmują mieszki. Ponadto w pobliżu tych mieszków znaleźliśmy wiele naczyń krwionośnych zawierających krwinki. Z powodu cienkich ścianek i dużej średnicy te naczynia krwionośne uznaliśmy za żyły, o jakich wiadomo, że są stowarzyszone z mieszkami włosowymi jarzmowymi. Występowanie u 35% popiera ten wniosek, biorąc pod uwagę, że narządy atawistyczne nie istnieją u wszystkich osobników.

Struktur szczątkowych, takich jak zęby mądrości i mięśnie, które poruszają uszy, często brak u wielu osobników – jedna z oznak, że cecha ta nie ma żadnego użycia lub tylko ograniczone. Jeśli jesteś mężczyzną, pytasz się pewnie teraz: „Gdybym miał wąsy, czy mógłbym nimi poruszać, gdybym należał do tych, którzy mają te mięśnie?” Albo, jeśli masz wąsy, prawdopodobnie już to próbowałeś podczas czytania tego. Nic z tych rzeczy jednak, ponieważ wąsy nie są równoważnikiem ssaczych wibrysów. Wąsy składają się z normalnych włosów ciała. a więc, choć mogą być poruszane przez arrector pili, nie można nimi poruszać dobrowolnie.


Przyjmijmy odkrycie Tamtsu i in. jako wstępne, ale bardzo sugestywne, ponieważ autorzy wiedzieli, jakiego rodzaju mięśni szukają, i znaleźli je. I te mięśnie znajdują się tylko u ułamka osobników, a także u kobiet. Wygląda to na anatomiczną pozostałość po naszych wąsatych przodkach: cechę szczątkową, która zaświadcza o fakcie ewolucji.

____________

Tamatsu, Y.; K. Tsukahara, Kazue; M. Hotta and K. Shimada. 2007. “Vestiges of vibrissal capsular muscles exist in the human upper lip“. Clinical Anatomy. 20(6): 628–31.

 

You have vestigial muscles that moved the whiskers of your ancestors

Why Evolution Is True, 10 czerwca 2017

Tłumaczenie: Małgorzata KoraszewskaJerry Coyne

Profesor (emeritus) na wydziale ekologii i ewolucji University of Chicago, jego książka "Why Evolution is True" (Polskie wydanie: "Ewolucja jest faktem", Prószyński i Ska, 2009r.) została przełożona na kilkanaście języków, a przez Richarda Dawkinsa jest oceniana jako najlepsza książka o ewolucji.  Jerry Coyne jest jednym z najlepszych na świecie specjalistów od specjacji, rozdzielania się gatunków.  Jest również znanym ateistą, a jego druga książka, "Faith vs Fakt" traktuje o niemozności pogodenia nauki i religii. Należy również dodać, że jest wielkim miłośnikiem kotów i osobistym przyjacielem redaktor naczelnej.

Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj


Nauka

Znalezionych 796 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

To może być toczeń, czyli o wilku, który pożarł serce   Łopatniuk   2018-06-23
Kreacjonizm i nagonka na Coyne’a w „Daily Caller”   Coyne   2018-06-22
Kłamstwa anty-GMO   Novella   2018-06-20
Protezy kończyn - kolejny postęp   Novella   2018-06-16
Dziwne zawiłości procesu dziedziczenia   Coyne   2018-06-13
Homeopatia, wibracje i oszustwo     2018-06-12
Wyników Séraliniego nie daje się powtórzyć   Novella   2018-06-11
Helen Lawson i czarna maść: wycinanie, wypalanie i zatruwanie w sposób „naturalny”     2018-06-09
Patyczaki mogą rozprzestrzeniać się jak nasiona roślin: w ptasich odchodach   Coyne   2018-06-08
Czy teoria doboru naturalnego Darwina zmieniła nasz pogląd na miejsce ludzkości   Dennett   2018-06-07
Kosmici-głowonogi i panspermia   Novella   2018-06-05
Marność dowodów na przekazywanie wprowadzonych środowiskowo, „epigenetycznych” zmian w DNA kolejnym pokoleniom u ludzi   Coyne   2018-06-04
Homeopatyczne nosodes   Novella   2018-05-31
Fałszywa dychotomia i negacja nauki   Novella   2018-05-28
Nicień w oku bliźniego   Łopatniuk   2018-05-26
Budzenie zmarłych   Novella   2018-05-21
Finansowanie społecznościowe terapii komórkami macierzystymi o nieudowodnionej skuteczności: wykorzystywanie hojności obcych, by płacić za szarlatanerię     2018-05-18
Co mówi nam ruch płaskiej Ziemi     2018-05-17
Osy papierowe + sprytny biolog = tęczowe gniazda   Coyne   2018-05-14
Jak to jest, że Stanisław Burzyński nadal żeruje na zrozpaczonych pacjentach z rakiem?     2018-05-12
Przekonania antyoświeceniowe są „zaskakująco trwałe”     2018-05-11
Jeremy Sherman nadal nie rozumie ewolucji   Coyne   2018-05-09
Zdrowy tryb życia ma znaczenie   Novella   2018-05-08
Miasta są nowymi wyspami Galapagos   Ridley   2018-05-04
O obowiązkowym oznakowywaniu GMO   Novella   2018-05-03
Tydzień Świadomości Homeopatii. Pomaga przypomnieć ludziom, że jest to szarlataneria!     2018-05-02
Znajdź Tiktaalika!   Coyne   2018-05-01
Wzrost potęgi dinozaurów   Novella   2018-04-30
Niebezpieczeństwa martwienia się o sądny dzień   Pinker   2018-04-27
Tako rzecze antyszczepionkowa “wojowniczka mama”, Brittney Kara: jeśli szczepionki są tak wspaniałe, to dlaczego nie wspomina ich Biblia?     2018-04-26
Geny wydają się wyjaśniać większość sukcesów uczniów szkół elitarnych   Ridley   2018-04-25
Akupunktura jadu pszczelego: śmiercionośne znachorstwo, które może zabić     2018-04-23
Mumia z Atakama nie jest kosmitą   Novella   2018-04-20
Feministyczna geografia w Dartmouth   Coyne   2018-04-19
Dlaczego odmawiamy dostrzegania jaśniejszej strony, choć powinniśmy   Pinker   2018-04-17
Inicjatywa „Globalna Spójność”: nonsens na globalną skalę     2018-04-11
Wreszcie: sensowna dyskusja o “rasie”   i Greg Mayer   2018-04-10
Rolnictwo biodynamiczne: podobne do antropozoficznej medycyny, ale dla farm     2018-04-06
Mózg i kodowanie predyktywne   Novella   2018-04-05
Dziwaczne życie seksualne żabnicy   Coyne   2018-04-04
Dwa kilo prostaty poproszę   Łopatniuk   2018-03-31
Dziennik z Mozambiku: Demony w kurzu   Naskręcki   2018-03-30
Otumaniony myśliciel twierdzi, że ewolucja nie może wyjaśnić organizmów i ich “dążeń”   Coyne   2018-03-28
Orientacja na złe wiadomości nasila się i wpływa na nasze działania   Ridley   2018-03-27
Urojenie fałszywej flagi   Novella   2018-03-24
Zły tydzień dla homeopatii jest dobrym tygodniem dla nauki     2018-03-23
Czy farmerzy mają czekać aż parlamentarzyści podszkolą się w nauce o manioku?   Ongu   2018-03-22
David Barash namawia naukowców do stworzenia człowieko-szympansiej hybrydy   Coyne   2018-03-20
Déjà vu i swojskość   Novella   2018-03-17
“Odwrócenie specjacji” (fuzja gatunków) u kruków   Coyne   2018-03-16
Błąd atrybucji, sofizmat rozszerzenia (atakowanie chochoła) i zasada wielkoduszności   Novella   2018-03-14
Mutualistyczne ptaki nocują w pachwinach i na brzuchach żyraf   Coyne   2018-03-13
Polityczny szympans   Martino   2018-03-09
Najstarsza sztuka jaskiniowa w Europie, to niemal z pewnością dzieło neandertalczyków   Coyne   2018-03-06
Nowa inicjatywa w Kalifornii – magnetyzm nonsensu w działaniu   Novella   2018-03-05
Nie zostawić żadnej mrówki: mrówki noszą rannych towarzyszy do mrowiska i opatrują ich rany   Coyne   2018-03-03
Unikatowy skamieniały owad z nożycami na głowie i tułowiu   Coyne   2018-02-28
Serce na wierzchu   Łopatniuk   2018-02-24
Skąd się wzięły pająki?   Coyne   2018-02-23
Czy kometa zabiła mamuty   Novella   2018-02-22
Zagadka: co zapyla muchołówkę?   Coyne   2018-02-20
“Partenogenetyczny” rak rozmnaża się bez seksu: czy to jest nowy gatunek?   Coyne   2018-02-17
Naturopatyczna propaganda głosi normalne porady dotyczące stylu życia jako własne i dodaje szamaństwo     2018-02-14
Bezwstydne organiczne sianie strachu   Novella   2018-02-12
Fałszywe nadzieje i niewidzialni wrogowie   Anomaly   2018-02-09
Pierwszy exodus Homo sapiens z Afryki?   Coyne   2018-02-06
Niebezpieczeństwa kultury celebrytów   Novella   2018-02-05
Małe kroki, czyli białko, które nie jest młotem na raka (ale i tak się przydaje)   Łopatniuk   2018-02-03
Opera mydlana: Z życia łysek amerykańskich – część VI   Lyon   2018-02-02
List otwarty do Charlotte Allen   Coyne   2018-01-31
Naiwna promocja “integrowania” znachorstwa do medycyny     2018-01-29
Kolejne zachwalanie “całkowicie innego” wyjaśnienia ewolucji   Coyne   2018-01-26
Bekon bez azotynów   Novella   2018-01-25
Specjacja przez hybrydyzację u amazońskich gorzyków?   Coyne   2018-01-23
Dowody, że ptaki drapieżne szerzą pożary leśne, by wypłoszyć zdobycz   Coyne   2018-01-20
Tajemnicze cykle epok lodowych   Ridley   2018-01-19
Pochodzenie ludzkiej muzyki? Samiec kakadu palmowej używa patyka do rytmicznego uderzania w wydrążone drzewa   Coyne   2018-01-18
Powrót “tradycyjnej” astrologii   Novella   2018-01-17
Nowe badanie o tym, jak ewoluują ludzie   Coyne   2018-01-16
Krąg mimikry müllerowskiej   Coyne   2018-01-12
Sztuczna inteligencja będzie symbiozą, nie zaś zastąpieniem   Ridley   2018-01-11
Czy nauka zabija duszę?   S. Pinker   2018-01-09
Dlaczego nie będzie doboru na inteligentne niemowlęta   Ridley   2018-01-05
Powrót łysenkoizmu w Putinowskiej Rosji   Novella   2018-01-03
Pozory mylą, czyli niespodzianki nie zawsze przykre   Łopatniuk   2017-12-30
Obniżenie poprzeczki dla tradycyjnej medycyny chińskiej dla ideologii i zysku     2017-12-29
Multikulturaliści unicestwiają zachodnią cywilizację   Salzman   2017-12-28
Nie znasz przeszłości, nie znasz przyszłości   Mayer   2017-12-27
Alternatywna medycyna zabija   Novella   2017-12-26
Na wpół syntetyczne życie z powiększonym kodem genetycznym   Novella   2017-12-23
Ziemniaki GMO zmniejszą użycie pestycydów i dostarczą więcej gotówki farmerom w Ugandzie   Ongu   2017-12-22
Słusznie o plastiku i PCB, błędnie o zakwaszeniu   Ridley   2017-12-21
Chwytówka modliszkowata ma chodzącą poczwarkę, która wspina się na drzewa przed przekształceniem   Coyne   2017-12-19
Pseudonauka Masaru Emoto   Novella   2017-12-18
Fantastyczne oko przegrzebka pokazane w nowej pracy   Coyne   2017-12-16
Czy ptaki wyewoluowały większe dzioby, by zjadać duże, inwazyjne ślimaki?   Coyne   2017-12-13
Biotechnologia jest pilnie potrzebna w Afryce – dla gospodarki i środowiska   Ridley   2017-12-08
Okrutne zabawy wielorybów   Lyon   2017-12-07
Specjacja zięb z Galápagos przez hybrydyzację   Coyne   2017-12-04
Zrób sobie test ciążowy, Krzysiu   Łopatniuk   2017-12-02

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Prawo powrotuMózg i kodowanie predyktywneNocna rozmowaWSzyscy wiedzaNieustający marszOświecenie PinkerAlternatywna medycyna zabijaKobiety ofiaramiPrometeuszmodyfikowana pszenicaArabowieRoboty będą uprawiać ziemięSumienie, czyli moralność bez smyczySkomplikowana ewolucjaArgument neuroróżnorodnościNowe badanie pamięci długotrwałejŚciganie bluźnierstwaRyby jaskinioweAutyzmOd niepamiętnych czasówTunezyjczycy przeciw złemu prawuDrugie prawo termodynamikiPochwała ignorancjMistyfikacja SokalaIntronizacja ChrystusaObama chrzescijanieSzelest liściCzego wam nie pokazują?Rozdzielenie religii i państwaTrwa ewolucyjne upokorzenie archeopteryksaTrucizna, kamuflaż i tęcza ewolucjiReligia zdrowego rozsądkuKto się boi czarnego luda?Land of the pure


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk