Prawda

Niedziela, 19 maja 2019 - 08:31

« Poprzedni Następny »


Nawigacja może być fundamentalna dla myślenia


Steven Novella 2018-11-20


Czy byliście kiedykolwiek w na wpół znajomym miejscu, ale nie całkiem orientowaliście się, gdzie jesteście, a potem nagle punkty orientacyjne układały się i wiedzieliście dokładnie, gdzie jesteście? To może zdarzyć się, kiedy, na przykład, podchodzi się do znajomego miejsca z niezwykłego kierunku. A także (co jest pozornie niezwiązanym pytaniem), kiedy przedstawiacie sobie abstrakcyjne pojęcia, czy układacie je przestrzennie? Na przykład, czy przedstawiacie sobie czas (jak dni, tygodnie, miesiące, lata), a jeśli tak, to czy jest jakiś fizyczny związek, dzięki któremu porządkujecie umysłowo upływ czasu?

Naukowcy z Max Planck Institute for Human Cognitive and Brain Sciences (MPI CBS) i z Kavli Institute for Systems Neuroscience w Trondheim w Norwegii opublikowali pracę, w której stawiają tezę, że te dwa zjawiska umysłowe są bezpośrednio związane. Jeden z tych naukowców, Edvard I. Moser, otrzymał Nagrodę Nobla za 2014 rok za część tej pracy.

 

Nieco tła: badacze odkryli, że w hipokampie (szczególnie w obszarze CA1) jest typ neuronów nazywany neuronami miejsca, które składują pamięć konkretnych lokalizacji. Kiedy jesteś w znajomym miejscu, rozświetla się unikatowy wzór neuronów miejsca. Ponadto jest drugi typ komórek, zwany neuronami siatkowymi, które są ułożone w sześciokątny wzór w pobliskiej korze śródwęchowej. Te komórki siatkowe rozświetlają się po kolei, kiedy przesuwasz się przez przestrzeń fizyczną – fizyczne ułożenie neuronów siatkowych mapuje fizyczne ułożenie twojego środowiska.


To jest elegancki system – twój mózg, zasadniczo, ma ruchomą mapę siatkową śledzącą twoją nawigację, podczas gdy neurony miejsca śledzą, gdzie jest mapa.


To nie jest jedyny przykład tak zwanego ”somatopowego mapowania” w mózgu, gdzie fizyczne umiejscowienie neuronów mapuje ich funkcję. Innym oczywistym przykładem jest kora wzrokowa. Tam neurony mapują sam obraz, jak bitmapa z pikseli z każdym pikselem będącym neuronem.


Ten rodzaj fizycznego mapowania łatwo zrozumieć, ale w tym miejscu pojawia się ta nowa praca i sprawy stają się interesujące. Autorzy stawiają tezę, że nawigujemy wśród naszych abstrakcyjnych idei używając tych samych neuronów, których używamy do nawigacji w fizycznej przestrzeni. Powołują się na badanie z 2016 r., w którym badani uczyli się kojarzyć specyficzne symbole z rodzajami ptaków. Odkryli oni:


W późniejszym teście na pamięć, wykonanym w skanerze mózgu, wolontariusze wskazywali, czy różne ptaki były związane z jednym z symboli. Co ciekawe, kora śródwęchowa była aktywowana w zasadzie w ten sam sposób jak podczas nawigacji, dostarczając układu współrzędnych dla naszych myśli.


Być może dlatego jedną z podstawowych zasad abstrakcyjnej myśli jest to, że tworzymy „kognitywne przestrzenie”, w których układamy informacje, a potem możemy umysłowo poruszać się wśród tej informacji. Ta hipoteza pasuje do większości naszych subiektywnych doświadczeń. Na przykład, istnieje zjawisko znane jako „ucieleśnione poznanie” – abstrakcyjne idee są zakotwiczone w fizycznych przenośniach. Mówimy o „wielkiej” idei” lub o „głębokiej” myśli, ktoś może być w hierarchii „powyżej” kogoś innego, a argument może być „silny”, „słaby” lub nawet „piękny”. Używamy fizycznych przenośni o rozmiarze, cechach fizycznych i stosunku, by przedstawić abstrakcyjne myśli.


To może także wyjaśnić atrakcyjność infografiki, gdzie informacja jest przedstawiona graficznie przy użyciu fizycznych i przestrzennych stosunków.


Autorzy stawiają tezę, że, być może, nasze mózgi są okablowane właśnie, by to robić – że dosłownie nawigujemy między naszymi abstrakcyjnymi myślami. Może nie robimy tego cały czas, ale to może być sposób lub jeden ze sposobów, na jaki porządkujemy informację w naszych mózgach. Byłem nawet na formalnym kursie, by nauczyć się robienia tego celowo i świadomie – wzmocnić pamięć przez organizowanie informacji w znajomej przestrzeni fizycznej (domu lub pałacu pamięci). Ta strategia naprawdę dobrze działa.


Może to odzwierciedlać ogólny wzór ewolucji mózgu kręgowców, który zaczął od mapowania prostych zjawisk i relacji fizycznych, które następnie stały się bardziej złożone i abstrakcyjne. Tak na ogół działa ewolucja – przez doskonalenie i rozszerzanie tego, co już istnieje. Kiedy już istniała podstawowa struktura mózgu kręgowca, musiało to do pewnego stopnia ograniczać ewolucję. Rozwinięcie nowych zdolności poznawczych najprawdopodobniej przyszło z istniejącego okablowania. W tym wypadku moduły i sieci, które wyewoluowały do nawigacji w przestrzeni fizycznej, zostały zaadaptowane do bardziej abstrakcyjnych przestrzeni.


Nie mogę się też powstrzymać przed wskazaniem na głębsze lekcje, jakie daje to i podobne badania. Nasze mózgi są w rzeczywistości tylko naprawdę niesłychanie wyrafinowanymi instrumentami do równoległego przetwarzania. Są maszynami i myślenie jest tylko procesem tych maszyn. Paradygmat neuronauki nadal odnosi niebywałe sukcesy w odwrotnej inżynierii, żeby dowiedzieć się jak działa mózg, w dół do redukcjonistycznego modelu odpalających neuronów. Nie wydaje się również, by istniała jakaś teoretyczna granica naszej zdolności zrozumienia, jak działa mózg, jest to tylko kwestia dokonywania badań i doskonalenia narzędzi. 


Ten rodzaj badań silnie popiera także meta-eksperyment dotyczący materialistycznego paradygmatu poznania. Im bliżej przypatrujemy się z coraz lepszymi narzędziami, tym bardziej stwierdzamy, że anatomia i funkcja mózgu koreluje bezpośrednio z miarami funkcji poznawczej. Umysł jest tym, co robi mózg. Dualiści, ci, którzy sądzą, że jest jakiś duch w maszynie, mają coraz mniejszą lukę w naszej wiedzy, na którą mogą wskazywać. Fizyczny mózg robi coraz więcej, a duch coraz mniej w miarę, jak nasza wiedza idzie do przodu. Podobnie jak dla siły życiowej, po prostu nic nie pozostaje do zrobienia dla ducha i może bezpiecznie zaniknąć.


Navigation May Be Fundamental to Thinking

9 listopada 2018

Tłumaczenie: Małgorzata KoraszewskaSteven Novella 

Neurolog, wykładowca na Yale University School of Medicine. Przewodniczący i współzałożyciel New England Skeptical Society. Twórca popularnych (cotygodniowych) podkastów o nauce The Skeptics’ Guide to the Universe. Jest również dyrektorem Science-Based Medicine będącej częścią James Randi Educational Foundation (JREF), członek Committee for Skeptical Inquiry. (CSI) oraz członek założyciel Institute for Science in Medicine. Prowadzi blog Neurologica.
 

Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj


Nauka

Znalezionych 940 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

A polać wielką wodą…   Cipiur   2019-05-18
Wykrywanie kłamstw w mózgu   Novella   2019-05-17
Walka o zachowanie bioróżnorodności   Ridley   2019-05-15
Niezwykły przypadek mimikry: skaczący pająk naśladuje gąsienicę   Coyne   2019-05-14
Selektywnie stosowana koncepcja tabula rasa i ideologicznie motywowane nieporozumienia   Cory Clark   2019-05-09
Dlaczego szarlatani nie powinni nadzorować sami siebie     2019-05-08
Kiedy naukowcy nie tolerują odmiennego zdania   Weber   2019-05-07
Przegapione odkrycia w historii nauki   Ridley   2019-05-02
W obronie scjentyzmu   Winegard   2019-04-30
Akupunktura kwantowa   Novella   2019-04-23
Nie tylko kakao   Łopaniuk   2019-04-20
Wstęga Möbiusa sprzecznych egocentryzmów poznawczych   Landes   2019-04-18
Kolejne badania nad bzdurą   Novella   2019-04-17
Licząca 43 miliony lat forma przejściowa: wodno-lądowy wieloryb    Coyne   2019-04-15
Zdumiewające możliwości docenienia i wykorzystania neuroróżnorodności   Koraszewski   2019-04-12
Jak sobie radzić ze skrajnymi wydarzeniami pogodowymi?   Lomborg   2019-04-09
Najbardziej zabójczy dzień na Ziemi   Novella   2019-04-06
Zaprzeczanie neuronauce o różnicach płci   Cahill   2019-04-05
Zwierzęce roboty   Novella   2019-04-04
Technologia pomaga w kryzysach wodnych na całym globie   Cohen   2019-04-02
Niezwykłe skamieniałości kambryjskie porównywalne do tych z łupków z Burgess   Coyne   2019-03-30
Tak wygląda dobre dziennikarstwo   Novella   2019-03-29
Wzrost sektora nasiennictwa w Ugandzie demaskuje główne twierdzenie anty- GMO   Ongu   2019-03-21
Ewolucja „nieredukowalnie złożonych” białek zapobiegających zamarzaniu u ryb polarnych (i policzek wymierzony Behemu)   Coyne   2019-03-20
Złoty ryż wreszcie dopuszczony w Bangladeszu   Novella   2019-03-19
Kłamstwa, bezczelne kłamstwa i statystyka   Welsh   2019-03-18
Wyprane kłamstwa   Ridley   2019-03-14
Czy islamska teologia i filozofia może wzbogacić etyczną debatę wokół CRISPR?   Coyne   2019-03-06
Kacze dzioby, Umwelt i a priori Kanta   Cobb   2019-03-04
Co kręci płaskoziemców   Novella   2019-03-02
Ślimaki nagoskrzelne mają kolczaste penisy jednorazowego użytku, którymi usuwają plemniki rywala ze swojej partnerki   Coyne   2019-03-01
Zrozumienie nowoczesnych horrorów afrykańskich zakorzenionych w handlu niewolnikami przez Ocean Indyjski   Clarfield   2019-02-28
Raport z sensacyjnym twierdzeniem o ”załamaniu klimatu” jest chwytliwy, ale nieprawdziwy   Lomborg   2019-02-27
Naukowiec analizuje dwa przykłady w nowej książce Behego; stwierdza, że są głęboko błędne   Coyne   2019-02-26
Triasowy mięsak, czyli praprzodkowie żółwi też chorowali na nowotwory   Łopatniuk   2019-02-16
Co nauka może powiedzieć pani Ocasio-Cortez o klimacie   Lomborg   2019-02-15
Kury produkujące leki   Novella   2019-02-14
Rak w raku i przerzut w przerzucie   Łopatniuk   2019-02-09
Prawo niezamierzonych konsekwencji   Novella   2019-02-07
Czy świat rzeczywiście staje się biedniejszy? Odpowiedź Stevena Pinkera   Coyne   2019-02-06
Maniok o wysokiej zawartości żelaza i cynku może poprawić odżywianie i zdrowie w Afryce Zachodniej     2019-02-05
Dalszy spadek zgonów z powodu raka   Novella   2019-02-04
Dokopywanie nauce przez dwóch naukowców i filozofa   Coyne   2019-02-01
Jacy naprawdę byli neandertalczycy?   Novella   2019-01-31
Żywność GM i zmiana opinii   Novella   2019-01-29
Wojny o Oświecenie: kilka refleksji o Enlightenment Now, w rok później   Pinker   2019-01-25
Dunning Kruger a opozycja wobec GMO   Novella   2019-01-23
Nasza pamięć cofa się   Nivella   2019-01-21
Niezrozumienie efektu Dunninga-Krugera   Novella   2019-01-18
Szarlataneria finansowana przez społeczność internetową   Novella   2019-01-16
Nowa duża salamandra ze Stanów Zjednoczonych   Mayer   2019-01-10
Kwitnące rośliny pozostają zdolne do życia po przejściu przez przewód pokarmowy ptactwa wodnego   Coyne   2019-01-07
Radykalne poglądy polityczne korelują z marnym metapoznaniem   Novella   2019-01-05
Nareszcie: owocowy gospodarz dzikiej Drosophila melanogaster   Coyne   2019-01-02
Z końcem roku   Łopatniuk   2019-01-01
Psychologia globalnego pesymizmu   Ridley   2018-12-26
Wiara w Świętego Mikołaja   Novella   2018-12-25
Brudna pardwa górska   Lyon   2018-12-24
Lotosowe szaleństwo   Łopatniuk   2018-12-22
Intrygujące zajęcia na Princeton University   Coyne   2018-12-19
Aktywność umysłowa nie zapobiega osłabieniu umysłowej sprawności   Novella   2018-12-15
Musi się potępić akademicki mobbing uczonego     2018-12-14
Dlaczego sądy nie powinny rozstrzygać o nauce     2018-12-13
Dziennikarze  nie rozumieją nowego raportu USA o klimacie   Lomborg   2018-12-12
Kilka myśli o altruizmie   Coyne   2018-12-10
Nauka nie jest twoim wrogiem   Pinker   2018-12-08
Czy poparcie przez celebrytę może skłonić ludzi do zaakceptowania ewolucji?   Coyne   2018-12-07
Dominujący indyk i jego popisy   Lyon   2018-12-04
Dlaczego kocie języki są kolczaste?   Coyne   2018-12-01
Hiszpania dąży do zakazania alternatywnej medycyny   Novella   2018-11-30
Inżyneria fotosyntezy i jej przeciwnicy   Novella   2018-11-27
Mój list do Darwina   Coyne   2018-11-26
Zapuszczenie   Łopatniuk   2018-11-24
Nowa praca potwierdza sześć podgatunków tygrysa   Coyne   2018-11-21
Nawigacja może być fundamentalna dla myślenia   Novella   2018-11-20
Zrezygnowanie z hamburgerów nie uratuje planety   Lomborg   2018-11-16
Echinacea nie działa na przeziębienie   Novella   2018-11-15
Laserowe skanowanie Archeopteryxa   Novella   2018-11-10
Apoptoza całego ciała   Dennett   2018-11-09
Głębota i polityka pseudogłębi   Hughes   2018-11-08
Niewydolność wątroby spowodowana ekstraktem z zielonej herbaty   Novella   2018-11-06
Skąd wiemy, że niemal wszyscy neandertalczycy byli praworęczni?   Coyne   2018-11-05
Co nam daje psychologia ewolucyjna?   Flock   2018-11-01
Problemy z organiczną żywnością i badaniem raka   Novella   2018-10-31
Geny, które wpływają na ludzką inteligencję i osobowość   Ridley   2018-10-30
Dławiący problem   Łopatniuk   2018-10-27
Niepoprawna ludzkość znowu poprawiona   Koraszewski   2018-10-26
Neandertalskie kości w Chorwacji   Coyne   2018-10-25
Światowa Organizacja Zdrowia udziela poparcia szarlatanerii   Novella   2018-10-24
Socjologia. Uwagi o nauce zaangażowanej   Koraszewski   2018-10-22
Daj ać ja pobruszę …   Łukaszewski   2018-10-20
Opieka zdrowotna neandertalczyków   Novella   2018-10-17
Łez kamienie   Łopatniuk   2018-10-13
Akademicki skandal: troje badaczy umyślnie publikowało fałszywe artykuły o „badaniach żałości”, by pokazać fatalne standardy akademickie w naukach społecznych   Coyne   2018-10-12
Skuteczny kontra patologiczny altruizm   Anomaly   2018-10-10
Czas powiedzieć stop pseudonauce o GMO   Novella   2018-10-02
Trochę inny rak wątroby   Łopatniuk   2018-09-29
Najwcześniejsze znane zwierzę?   Coyne   2018-09-27
Organiczne rolnictwo nie jest najlepsze   Novella   2018-09-24
Ateista z chwilową luką w pamięci i w szoku niewolnictwa   Dawkins   2018-09-21

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologiaAllah stworzylUprzednie doświadczenieŻydowski exodusPRL Chrystusem narodówOdrastające głowy hydry nazizmuHomeopatia, wibracje i oszustwo


Żołnierz IDFPrawo powrotuMózg i kodowanie predyktywneNocna rozmowaWSzyscy wiedzaNieustający marszOświecenie PinkerAlternatywna medycyna zabijaKobiety ofiaramiPrometeuszmodyfikowana pszenicaArabowieRoboty będą uprawiać ziemięSumienie, czyli moralność bez smyczySkomplikowana ewolucjaArgument neuroróżnorodnościNowe badanie pamięci długotrwałejŚciganie bluźnierstwaRyby jaskinioweAutyzmOd niepamiętnych czasówTunezyjczycy przeciw złemu prawuDrugie prawo termodynamiki


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk