Prawda

Piątek, 1 lipca 2022 - 04:36

« Poprzedni Następny »


Nagonka na Izrael grasuje w stowarzyszeniach nauk ścisłych, medycyny i edukacji


Phyllis Chesler 2021-06-24


Do niedawna nauki ścisłe były odporne na polityczną propagandę oraz bojkoty i cenzurę w sowieckim stylu. Ale to się skończyło.  


Od uniwersyteckich kampusów do poszczególnych lekarzy i innego personelu medycznego ludzie, których cała praca jest zakorzeniona w badaniach faktów, prześcigają się wzajemnie w potępieniu Izraela za jego obronną wojnę przeciwko Hamasowi w zeszłym miesiącu – robią to przerażająco jednolitym językiem.


Nie wiem, jak zatrzymać kłamstwa o izraelskich “masakrach”, skoro te kłamstwa powtarzają teraz profesorowie tak wielu uniwersytetów, media, studenci, jak również medyczne i naukowe pisma.  


Lekarze, zarówno klinicyści, jak badacze naukowi, upolitycznili się. Moja przyjaciółka, która jest chirurgiem pisze:

"Musiałam odejść z Facebookowej grupy kobiet-lekarzy z powodu wściekłego antysemityzmu kryjącego się za propalestyńskim humanitaryzmem. Stworzyłyśmy osobną grupę o nazwie ‘lekarze przeciwko antysemityzmowi’, która szybko zdobyła 1500 członków”.

Według Michaela Vanyukova, genetyka i profesora nauk farmaceutycznych z University of Pittsburgh: 

"Wyjechałem z antysemickiego Związku Radzieckiego 30 lat temu… nie mogłem wiedzieć, że naukowe stowarzyszenie, do którego dołączyłem wkrótce po przybyciu do Stanów Zjednoczonych - Behavior Genetics Association (BGA)...przywróci wspomnienia z mojego starego kraju. Niedawno dowiedziałem się, że komitet wykonawczy stowarzyszenia wyraził poparcie dla BLM. Zaszokowało mnie to. Nie tylko zupełnie nie jest sprawą BGA angażowanie się w politykę, ale ataki BLM na żydowskie instytucje nie były przypadkowe… niezaskakująco, przywódcy BLM określają siebie jako ‘wyszkolonych marksistów’. Popieranie BLM – rasistowskiej, nienawidzącej Żydów grupy – przenosi genetykę ponownie do jej paskudnych kart historii, do ignorancji”.   

Vanyukov zrezygnował z członkostwa za co należy mu się wielkie uznanie.


W naukowych pismach medycznych widzimy coraz więcej obskuranckich uprzedzeń.

 

To ma całkowity sens. Zachodzi coraz większa degradacja zarówno ekspertów, jak ekspertyzy.


Na przykład, w 2010 roku “Lancet”, niegdyś znakomite pismo medyczne, obwiniło Izrael za wzrost przypadków „bicia żon” w Gazie.

 

Badacze nie poinformowali, że ich badanie było finansowane przez Autonomię Palestyńską, a ich dane dostarczyło palestyńskie Centralne Biuro Statystyczne. Ponadto nie podali żadnego punktu odniesienia do przemocy domowej w Egipcie, Syrii i Arabii Saudyjskiej, krajach, które nie są okupowane przez Izrael, ani też na Zachodzie.


Podczas najnowszego konfliktu “Lancet” opublikował list z 19 maja od Issama Awadallaha z „Medycznego Kompleksu Szifa w Gazie w Palestynie”. Autor twierdzi, że “ta enklawa na otwartym powietrzu od 14 lat jest pod oblężeniem, co zagroziło systemowi opieki zdrowotnej przez ograniczenie zasobów, rozpadające się wyposażenie i niebezpiecznie małe zapasy niezbędnych leków”.

 

Choć sytuacja służby medycznej może być opisana poprawnie, obwinianie za ten stan Izraela jest absurdalne. Rozpadająca się infrastruktura w Gazie jest wynikiem działań przywódców Hamasu, którzy przez 14 lat przedkładali swój główny cel - zabijanie izraelskich cywilów ponad podstawowe potrzeby palestyńskiej ludności.

 

Awadallah powtarza propagandę Hamasu, włącznie z nieprawdziwymi liczbami ofiar, w tym dzieci.  


“Lancet” dostarcza platformy dla antyizraelskiej polityki nie od dziś. Autorzy w Lancecie nie ujawniają, że ich finansowanie pochodzi od propalestyńskich grup, takich jak Medical Aid for Palestinians i propalestyńskiego Norwegian Aid Committee, organizacji wrogich Izraelowi.

 

Warte podkreślenia jest to, że mimo jednoznacznego obalania podawanych “faktów” przez prezesa Medycznego Towarzystwa Izraela i innych wybitnych naukowców – tendencyjność naukowego pisma „Lancet” trwa. Jego rzekomo „medyczne” i „naukowe” artykuły regularnie zawierają fałszywe informacje i to w sposób, który zawsze zgadza się ze stworzoną przez Hamas „zabójczą narracją”, przyjętą przez zachodnie media.


Także kiedy autorzy “Lancetu” zajmują się ściśle medycznymi kwestiami w Gazie, nadal wciskają literki "oPt," czyli „okupowane palestyńskie terytorium” – i piszą to w wiele lat po tym, jak Izrael całkowicie wycofał się z Gazy.


Po opublikowaniu artykułu potępiającego wyłącznie Izrael za cierpienia w Gazie “Lancet” przeszedł do publikowania równej liczby listów popierających i zaprzeczających tym kłamstwom. Artykuły przedstawiające rzeczywiste fakty często były publikowane z opóźnieniem, po dyskusjach z redakcją.  

 

Co można powiedzieć o godnym niegdyś zaufania piśmie “Scientific American”, które teraz opublikowało artykuł skupiający się wyłącznie na „szalejącym kryzysie zdrowia psychicznego”, ale tylko w Gazie – nie w Izraelu?

 

Artykułowi, napisanemu przez psychiatrę Yassera Abu Jameiego, dyrektora programu “Zdrowie Psychiczne Społeczności” w Gazie, towarzyszy zdjęcie ludzi wśród ruin razem z pracownikami obrony cywilnej "po izraelskim bombardowaniu". Abu Jamei pisze o zespole stresu pourazowego wśród palestyńskich dzieci w wyniku “11-dniowej ofensywy [Izraela] na ludność Strefy Gazy”.  


Abu Jamei nie wspomina oczywiście liczby palestyńskich ofiar i traumy spowodowanych przez rakiety Hamasu, które spadały zbyt wcześnie i lądowały na głowach Palestyńczyków. Nie ma ani jednego słowa o kwestii zdrowia psychicznego w Izraelu z powodu ostrzału rakietowego Hamasu (około 20 tysięcy rakiet od 2004 roku) izraelskich miast, szczególnie w południowym Izraelu. Abu Jamei pisze o gazańskich "dzieciach niepotrafiących się koncentrować”, “moczących się w łóżkach”, „rozdrażnionych” i przeżywających „nocne koszmary”. (Wiemy, że to wszystko dotyczy także dzieci w południowym Izraelu.)

 

Zdumiewająco, Abu Jamei podaje nieprawdziwe dane, tak samo jak to zrobił “Lancet”: “Co najmniej 242 ludzi zginęło w Gazie, włącznie z 66 dziećmi, 38 kobietami (cztery były w ciąży) i 17 starymi ludźmi". Ani jednego walczącego terrorysty wśród nich! Ponadto Abu Jamei widział "uszkodzonych sześć szpitali i 11 ośrodków zdrowia”. Ani słowa o tym, czy Hamas miał tam biura lub magazyny broni. Ani słowa o odmowie Hamasu chronienia swoich cywilów i jego zamiłowaniu do używania ich jako ludzkich tarcz i wykorzystywania ofiar dla celów propagandowych. W rzeczywistości Hamas w ogóle nie jest wspomniany.

 

Jednak szef Hamasu, Jahja al-Sinwar przyznał, że jego organizacja wtopiła swoje centra dowodzenia i wyrzutnie rakiet w cywilną infrastrukturę. Przyznał, że jest to “problematyczne”. I w miarę, jak poznawaliśmy nazwiska zabitych, odkrywaliśmy, że znaczna część z nich była wojownikami Hamasu. Hamas powiedział, że stracił 80 wojowników. Izrael ocenia tę liczbę na dużo ponad 100. Szef UNRWA w Gazie, w zaskakującym momencie szczerości, powiedział, że bombardowanie Gazy przez Izrael było „precyzyjne”.

 

Za to uznanie rzeczywistości Matthias Schmale musiał przepraszać i został usunięty ze stanowiska.

 

Podwójne standardy

 

Tymczasem na kampusie związek reprezentujący "25 tysięcy kadry nauczycielskiej i personelu City University of New York" głosował w zeszłym tygodniu, by “potępić masakrę Palestyńczyków przez izraelskie państwo" i zażądał, by uniwersytet "wycofał inwestycje z wszystkich firm, które pomagają izraelskiej kolonizacji, okupacji i zbrodniom wojennym”. W Princeton University, dziesiątki studentów, profesorów, personelu i absolwentów podpisały “Otwarty list poparcia dla Palestyny”.

 

Zatruta propaganda dociera do nauczycieli szkół podstawowych i średnich. Na przykład, Związek Zawodowy Nauczycieli w Los Angeles ma nadzieję przegłosować rezolucję we wrześniu, która „wezwie rząd USA do zakończenia wszelkiej pomocy dla Izraela. Jako edukatorzy w szkołach publicznych Stanów Zjednoczonych ponosimy szczególną odpowiedzialność, by stać w solidarności z narodem palestyńskim… z powodu 3,8 miliardów dolarów, jakie rząd USA daje Izraelowi, używając w ten sposób bezpośrednio naszych podatkowych pieniędzy na finansowanie apartheidu i zbrodni wojennych”.  

 

Dość ironiczne jest to, że Zarząd Edukacji Los Angeles właśnie zawarł umowę z Apple, wartą 30 milionów dolarów, o rozdanie iPadów swoim uczniom. A przecież główny dostawca używa "przymusowej pracy tysięcy ujgurskich (muzułmańskich) robotników, którzy produkują części do produktów Apple”. Ci Ujgurzy są poddawani torturom i trzymani w obozach internowania, gdzie rząd chiński poddaje ich „indoktrynacji, by wyrzekli się islamu”, jak informuje nowy raport Amnesty International.

 

Związek nie proponuje bojkotu Chin.


Związek nauczycieli w San Francisco już wezwał do "zasadniczo takiej samej akcji", wycelowanej w Izrael.


Ponad 20 lat temu kilkoro z nas widziało nadciągające tsunami antyizraelskiej propagandy.


Nie słyszano naszych ostrzeżeń. Właściwie, słyszano i dlatego byliśmy zniesławiani, wyszydzani, cenzurowani i zmuszani do publikowania w coraz bardziej niszowych miejscach, wyrzuceni z mediów głównego nurtu. Niektórych z nas wyrzucono z pracy na uniwersytetach.


A teraz tsunami już do nas dotarło. Nową prezeską Psychologists for Social Responsibility of the American Psychological Association jest Lara Sheehi. Specjalizuje się w “dekolonizacji” i chociaż nie jest specjalistką z dziedziny historii, geografii ani religii Bliskiego Wschodu, opisuje siebie jako specjalistkę silnie propalestyńską.


Jak zwykle, propaganda szybko rozpętała mini-pogromy i duże pogromy Żydów na całym świecie. W Diasporze Żydzi nie mają IDF, by ich broniła. Kathryn Wolf opublikowała artykuł w “Tablecie”, w którym elokwentnie opisuje swoje “krzyki” o antysemityzmie w Durham, N.C., które „padają w próżnię”. Kończy, poprawnie: “Jeśli nauczyłam się czegoś, to tego, że  


Odsiecz nie przyjdzie. To my jesteśmy odsieczą”.  

 

Baseless Israel Bashing Permeates Science, Medicine, and Education Unions

ITP News, 15 czerwca 2021

Tłumaczenie: Małgorzata KoraszewskaPhyllis Chesler

Emerytowana profesor psychologii City University of New York, współzałożycielka Association for Women in Psychology oraz National Women's Health Network.

 


Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj


Nauka

Znalezionych 1307 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Niech Moc będzie z pszczołą   Júnior   2022-06-28
Dramatyczny wzrost cen paliw kopalnych jest bolesny, ale daje niewielkie korzyści w walce z globalnym ociepleniem   Lomborg   2022-06-25
Efekt grupy – paskudny błąd poznawczy   Novella   2022-06-22
Nasiona z edytowanymi genomami będą miały przystępną cenę   Maina   2022-06-15
„Zapylisz mnie!”: nachalni bohaterowie świata roślin   Júnior   2022-06-11
Agroekologia zmienia biednych farmerów w biedniejszych   Muhumuza   2022-06-09
Kartofel z Matką Boską w jednej klapie i Karolem Marksem w drugiej   Koraszewski   2022-06-06
Jak nasze wspomnienia są powiązane   Novella   2022-06-04
Wielka Brytania dąży do zezwolenia na edytowanie genów   Novella   2022-06-02
„Grubogłowi przedsiębiorcy pogrzebowi w noc żywych trupów”   Júnior   2022-05-31
Coraz mniejsza część głównych plonów roślin jadalnych na świecie idzie na wyżywienie głodnych, a coraz więcej wykorzystuje się do celów niespożywczych     2022-05-28
Naukowiec z Ghany: “Afryka potrzebuje GMO bardziej niż reszta świata”   Gakpo   2022-05-26
GMO i edytowanie genów: jaka jest różnica?   Karavolias   2022-05-23
Toksyczny nektar, czyli ostrożnie z tureckim miodem   Júnior   2022-05-20
Kolejna nieudana i podyktowana ideologią próba wykazania, że płeć u ludzi nie jest binarna   Coyne   2022-05-18
Brian Charlesworth o błędach nowego artykułu rzekomo pokazującego, że fundamentalne założenie ewolucji neodarwinowskiej jest błędne   Coyne   2022-05-16
Trutnie i inni fruwający panowie   Junior   2022-05-13
Wygnanie z uniwersyteckiego świata – dwa lata później   Winegard   2022-05-10
Życie kwitnące po śmierci   Junior   2022-05-05
Organiczne środki owadobójcze są szkodliwe dla pożytecznych owadów     2022-04-30
Oxitec rozszerza próby z komarami GMO, by zredukować szerzenie się malarii   Conrow   2022-04-28
Słowa w wosku zapisane   Tonhasca Junior   2022-04-26
Rodzice, szkoła, państwo: kultura niskich oczekiwań   Koraszewski   2022-04-25
Nowoczesne ulepszanie roślin uprawnych przyjmuje historyczne podejście   Karavolias   2022-04-20
Pierwsza spożywcza roślina GMO w Ghanie   Baffour-Awuah   2022-04-16
Indie zwalniają edytowanie genów z wymaganej dla GMO oceny bezpieczeństwa   Paranjape   2022-04-11
Metamorfozy    Júnior   2022-04-09
Rolnicy nie mogą uprawiać tego, na co ich nie stać   Ongu   2022-04-07
Rośliny zmodyfikowane: odkłamać opinię o GMO   Conrow   2022-04-07
Odmowa szczelinowania jest szaleństwem   Ridley   2022-04-02
Jak wirusy chorób układu oddechowego ewoluują, by stać się łagodniejsze   Ridley   2022-03-22
Czy globalne ocieplenie może być dla nas dobre?   Ridley   2022-03-03
Południowa Afryka powinna przemyśleć regulacje dotyczące genetycznie modyfikowanych roślin   i Priyen Pillay   2022-03-01
Dlaczego środowiskowcy stanowią większą przeszkodę dla skutecznej polityki klimatycznej niż negacjoniści?   Boudry   2022-02-21
O figach i osach   Júnior   2022-02-18
Pień liczący 40 tysięcy lat przekazany Maorysom zamiast nauce   Coyne   2022-02-14
Propaganda anty-GMO obraża drobnych farmerów w Afryce i w Azji   Gakpo   2022-02-08
Jak “tubylcza medycyna” różni się od medycyny   Coyne   2022-02-07
Biotechnologia podnosi plony wysokobiałkowego afrykańskiego pochrzynu   Wetaya   2022-02-04
Spadanie w przepaść   Turski   2022-01-27
Czy koniki morskie coś nam mówią o LGBT? Błąd naturalistyczny popełniony przez Sussex Wildlife Trust   Coyne   2022-01-25
Ojczyznę wolną (od GMO) zachowują pany   Koraszewski   2022-01-22
Namawianie roślin, żeby podjęły ryzyko   Karavolias   2022-01-20
Czy uczenie się metodą prób i błędów jest „nauką”?   Coyne   2022-01-14
Czy gaz i energia jądrowa są “zielone”   Novella   2022-01-12
Ptasia grypa w czasach ludzkiej zarazy   Collins   2022-01-11
Rasa jest kontinuum. Płeć jest cholernie binarna   Dawkins   2022-01-10
Komiczne krzyki o klimatycznej Apokalipsie –— 50 lat nieuzasadnionego siania paniki   Lomborg   2022-01-06
Gnidy, o których PIS ci nie powie   Koraszewski   2022-01-05
Niebezpieczeństwo upolitycznienia nauki   Krylov   2022-01-01
Specjalne przesłanie do muzułmanów na całym świecie   Pandavar   2021-12-28
Nowe badania pokazują, że kraje rozwijające się płacą wysoką cenę za ograniczanie upraw roślin GMO   Maina   2021-12-25
Jajo, które wywołało sensację   Koraszewski   2021-12-24
Pięć powodów zakończenia debaty o GMO   Evanea   2021-12-16
Richard Dawkins pisze do “przyjaciół nauki i rozumu” w Nowej Zelandii   Coyne   2021-12-14
 Syntetyczna biologia oferuje obietnicę rozwiązania globalnego problemu z plastikiem   Agaba   2021-12-13
Nigeria wzywa Afrykę, by szła w jej ślady w sprawie GM wspięgi wężowatej   Opoku Gakpo   2021-12-09
Małe nietoperze idą do przedszkola   Koraszewski   2021-12-06
Afrykańscy naukowcy wzywają do polityki poparcia biologii syntetycznej i innych innowacji   Agaba   2021-12-02
Uprawy GMO zredukowały zatrucia farmerów pestycydami   Maina   2021-11-27
Czy genetyka może pomóc wyeliminować nierówność?   Coyne   2021-11-26
Matematyka i prawdziwa historia katastrofy klimatycznej   Lomborg   2021-11-24
Nigeria daje zielone światło kukurydzy GMO   Conrow   2021-11-22
Ugandyjscy studenci nalegają na powszechne stosowanie biotechnologii i uchwalenie prawa o biobezpieczeństwie   Agaba   2021-11-17
Organiczny eksperyment Sri Lanki   Novella   2021-11-16
Ruanda skwapliwie przyjmuje biotechnologię poprzez ekspansję OFAB   Meeme   2021-11-12
Sprzeciw wobec anulowania Huxleya   Coyne   2021-11-05
Farmerka z Kenii zbiera obfity plon z bawełny GM   Meeme   2021-11-04
Czarni uczeni i nauka o rasizmie   Koraszewski   2021-11-03
Kłusownictwo narzuca na słonie dobór w kierunku ewolucji słoni bez ciosów   Coyne   2021-11-01
Marnujemy naszą wielką szansę na edytowanie genów   Ridely   2021-10-29
“Czarne tygrysy” w małym indyjskim rezerwacie sugerują losowy dryf genetyczny   Coyne   2021-10-26
Wytwarzanie białek w roślinach przez rolnictwo molekularne   Novella   2021-10-20
Strzelby, zarazki, maszyny to zdecydowanie antyrasistowska książka. Dlaczego lewica jej nie kocha?   Barnett   2021-10-13
Nigeryjscy farmerzy nie mogą się doczekać wystarczających ilości GM nasion wspięgi wężowatej   Gakpo   2021-10-12
Dobór płciowy versus dobór naturalny: na przykładzie chrząszczy   Coyne   2021-10-08
Edytowanie genów kluczem do ulepszenia podstawowych upraw w Afryce   Abugu   2021-10-01
Bakłażan GMO jest udokumentowaną wygraną ubogich farmerów   Conrow   2021-09-23
O Jezu, wskrzeszają mamuta!   Koraszewski   2021-09-17
Wszystkie antyizraelskie wiadomości zasługują na publikację   Bard   2021-09-04
Tożsamość etniczna i rasa   Coyne   2021-08-30
Środowiskowcy mylili się – nie stoimy przed apokalipsą owadów   Ridley   2021-08-13
Czy znaleziono najstarszy dowód na istnienie zwierzęcia? Nowa gąbko-podobna skamieniałość liczy 890 milionów lat   Coyne   2021-08-11
Psy rozumieją ludzi   Novella   2021-08-06
Nowy start nauki o życiu w epoce genu   Ridley   2021-08-05
Użycie ognia przez homininy: przykład szybkiej ewolucji kulturowej?   Coyne   2021-08-04
Historia pandemii jest historią zaprzeczania   Jackoby   2021-07-27
Nieuchwytny neuron babci   Novella   2021-07-22
Cierpienie i pytanie, czy przestaniemy jeść mięso   Koraszewski   2021-07-14
Czy nadchodzi hydroponika?   Novella   2021-07-13
Raport Unii Europejskiej o glifosacie   Novella   2021-07-10
Dlaczego ideologii nie należy mieszać z nauką   Coyne   2021-06-30
Nagonka na Izrael grasuje w stowarzyszeniach nauk ścisłych, medycyny i edukacji   Chesler   2021-06-24
Szczęśliwi pracoholicy   Witkowski   2021-06-03
Propaganda w wykonaniu nauczycieli akademickich   Chesler   2021-06-02
Ewolucja wielokomórkowości   Novella   2021-05-07
Polityczna polaryzacja jest przesadzona   Novella   2021-05-04
Wrotki były kiedyś sztandarową grupą istot bez seksu, a teraz sądzi się, że ukradkiem odstawiają szybkie numerki   Coyne   2021-04-22
Błędna historia antykolonializmu   Tupy   2021-04-21
Mayflower wyrusza w podróż raz jeszcze   Koraszewski   2021-04-19

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

„Przebudzeni”


Pod sztandarem


Wielki przekret


Łamanie praw człowieka


Jason Hill


Dlaczego BIden


Korzenie kryzysu energetycznegoObietnicaPytanie bez odpowiedziBohaterzy chińskiego naroduNaukowcy Unii EuropejskiejTeoria RasyPrzekupieniHeretycki impulsNie klanialCervantesWojaki Chrystusa Palestyńskie wetoWzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologia


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk