Prawda

Piątek, 1 lipca 2022 - 03:47

« Poprzedni Następny »


Dlaczego ideologii nie należy mieszać z nauką


Jerry A. Coyne 2021-06-30

Anna Krylov
Anna Krylov

Coraz częściej widzimy ideologię wkradającą się do nauki, z pismami naukowymi, które publikują polityczne artykuły, zajmują stanowisko w sprawach ideologii (najczęściej dotyczące rasy) i potępiają naukowców z przeszłości, których normy moralne uznają za gorsze niż te, które uznajemy dzisiaj. Niektóre towarzystwa naukowe odbywają coroczne spotkania, których niemal nie daje się odróżnić od konwencji Progresywnych Demokratów.

Często krytykowałem ten trend, ponieważ naukowe pisma i spotkania nie są miejscem do formalnego rozstrzygania spraw polityki, moralności lub ideologii. Kiedy naukowe pisma i towarzystwa konsekwentnie przedkładają jedną linię polityczną ponad inne, ma to mrożący krew w żyłach wpływ na wolność słowa i publikacji. Z drugiej strony, naukowcy mają oczywiście swobodę mówienia o tych sprawach we własnym czasie i innych miejscach.


Te sprawy porusza Anna Krylov w “The Journal of Physical Chemistry Letters” (kliknij na zrzut z ekranu poniżej lub ściągnij pdf tutaj). Autorka, Anna Krylov jest chemiczką kwantową, profesorką nauki i inżynierii oraz profesorką chemii na University of Southern California.


Tezą Anny Krylov (z którą się całkowicie zgadzam), jest to, że “przebudzone” upolitycznienie nauki odciąga nas od tego, co powinniśmy robić jako naukowcy: od uprawiania nauki. Następnie pisze, że zmiana nazw twierdzeń (takich jak “prawa Newtona”) lub anulowanie naukowców, których moralność nie zgadza się z naszą, niczego nie osiąga, ponieważ jest to demonstracyjna „Sprawiedliwość Społeczna” zamiast rzeczywistej sprawiedliwości społecznej. Anna Krylov widzi to wyraźniej częściowo dlatego, że żyła w ZSRR, gdzie praktykowano podobne anulowanie, zmiany nazw, a nawet wymazywanie całych gałęzi nauki (np. teorii struktur rezonansowych, za którą Pauling otrzymał Nagrodę Nobla).


Krylov:

Tak samo jak w czasach sowieckich [zachodnią] cenzurę uzasadnia się większym dobrem. Podczas gdy w latach 1950. większym dobrem było propagowanie światowej rewolucji (w ZSRR; w USA większe dobro oznaczało walkę z komunizmem), w 2021 roku większym dobrem jest “Sprawiedliwość Społeczna” (duże litery są ważne: “Sprawiedliwość Społeczna” jest konkretną ideologią, której cele mają niewiele wspólnego z tym, co znaczy “sprawiedliwość społeczna” pisana małymi literami w normalnym języku). Podobnie jak w ZSRR, cenzurę entuzjastycznie narzucają także od dołu członkowie naukowej społeczności, których motywacja waha się od naiwnego idealizmu do cynicznej walki o władzę.

W rezultacie, pisze Krylov, “dzisiejsza Rosja jest beznadziejnie zapóźniona w stosunku do Zachodu zarówno w technologii, jak i w jakości życia”. Część tego jest spowodowana zjawiskiem, jakiego nie widzimy w USA, jak likwidowanie całych dziedzin (mendlowskiej genetyki w Rosji, która padła pod toporem Łysenki). Widzimy jednak sytuacje, kiedy ideologia hamuje rzeczywiste badania, jak konflikt między paleoantropologią i mitami rdzennych Amerykanów, lub tabu nałożone na badania różnic między płciami i etnicznymi grupami.


Kliknij na link pod zrzutem z ekranu, żeby przeczytać:https://pubs.acs.org/doi/full/10.1021/acs.jpclett.1c01475#


Wśród przypadków anulowania wspomnianych przez Krylov są zasady nazwane imieniem Archimedesa, Newtona, Schrödingera, Curie, Fritza Habera, Linusa Paulinga, Ronalda Fishera i tak dalej. Oto kilka dalszych przykładów:


Dzisiejsza cenzura nie zatrzymuje się przy czystce naukowego słownictwa i wyrzucaniu nazwisk naukowców, którzy “przekroczyli granice” lub nie zdali ideologicznej próby Wybranych. W niektórych szkołach na lekcjach fizyki nie mówi się dłużej o “prawach Newtona”, ale o „trzech fundamentalnych prawach fizyki”. Dlaczego Newton został anulowany? Ponieważ był biały, a nowa ideologia wymaga  „decentralizowania białości” i „dekolonizacji” programów nauczania. Komentarz w “Nature” wzywa do zastąpienia technicznej nazwy “supremacja kwantowa” przez “przewagę kwantową”. Autorzy uważają słowo „supremacja” za „agresywne” i zrównują jego użycie z propagowaniem rasizmu i kolonializmu. Ostrzegają także przed “szkodami” powodowanymi słowami takimi jak “podbój”. Zakładam, że „dziel i rządź” będzie także musiało zniknąć. Zadziwiająco, ta pogoń za duchami w sowieckim stylu zdobywa popularność.


Wraz z niebezpieczeństwem wymazania ich nazwisk przychodzi niebezpieczeństwo wymazania ich dziedzictwa. Kto zechce czytać o Ronaldzie Fisherze po tym, jak go demonizowano jako zwolennika eugeniki? Choć jest miejsce na dyskusję o charakterze naukowców podczas zajęć z historii nauki, zdaniem Krylov “powinniśmy oceniać, nagradzać i uznawać naukowy wkład wyłącznie na podstawie intelektualnych zasług, a nie na podstawie cech osobistych lub obecnej agendy politycznej”. A jeśli wkład naukowy przeważa zło, jakie przypisuje się naukowcowi, to należy honorować ten wkład nazwami, pomnikami i innymi oznakami honoru.


Przytoczę tylko jeden dłuższy fragment artykułu Anny Krylov, ale polecam przeczytanie całości i danie go tym, którzy próbują oczyścić naukę zarówno ze słów, jak z “nieczystych” ale słynnych naukowców.

Szybko przeskoczmy do roku 2021 – kolejnego stulecia. Zimna wojna jest już odległym wspomnieniem a kraj widniejący na mojej metryce, świadectwie szkolnym i dyplomie uniwersyteckim, ZSRR, nie istnieje dłużej na mapie. Doświadczam jednak jego dziedzictwa o tysiące kilometrów na zachód, bo żyję w orwellowskiej strefie cienia. Jestem świadkiem coraz bardziej usilnych prób poddania nauki i edukacji ideologicznej kontroli i cenzurze. […] Tak samo jak w czasach Wielkiego Terroru, niebezpieczne konspiracje i spiski przeciwko Światowej Rewolucji dostrzega się wszędzie, od ilustracji książek dla dzieci do fryzur i mody; dzisiaj mówi się nam, że rasizm, patriarchat, mizoginia i inne naganne idee są zakodowane w naukowych terminach, nazwach równań i zwykłych słowach w języku. Mówi się nam, że w celu zbudowania lepszego świata i zajęcia się społecznymi nierównościami musimy oczyścić naszą literaturę z nazwisk ludzi, których osobista historia nie dorasta do wysokich standardów tych samozwańczych nosicieli nowej prawdy, Wybranych. Mówi się nam, że musimy na nowo napisać nasze program nauczania i zmienić sposób, w jaki uczymy i mówimy.


Jako przykład politycznej cenzury i kultury anulowania, rozważ niedawny pogląd przy dyskusji o liczącej wieki tradycji dodawania nazwisk do naukowych pojęć i odkryć (prawo Archimedesa, prawa Newtona, równanie Schrödingera, prawo Curie, itd.). Autorzy wzywają do czujności przy nazywaniu odkryć i utrzymują, że “opieranie nazw na inkluzywnych priorytetach może dostarczyć drogi do bogatszego, głębszego i solidniejszego rozumienia nauki i jej postępów”. Naprawdę? Na jakich empirycznych podstawach opierają to? Historia uczy nas czegoś odwrotnego: wyniki oparte na zasługach w liberalnych, pluralistycznych społeczeństwach są nieporównanie lepsze niż wyniki ideologicznie kontrolowanej nauki w ZSRR i innych totalitarnych reżimach. Autorzy wzywają do usunięcia nazwisk ludzi, którzy “przekroczyli granice” moralnych lub etycznych standardów. Przykłady obejmują Fritza Habera, Petera Debye’a i Williama Shockleya, ale listę można z łatwością rozciągnąć, by obejmowała Starka (bronił wypędzenia Żydów z niemieckich instytucji), Heisenberga (kierował programem broni jądrowej Niemiec) i Schrödingera (miał romanse z nieletnimi dziewczętami). Istotnie uczone towarzystwa poświęcają obecnie znaczące wysiłki na takie kampanie zmiany nazw – między ostatnimi anulowaniami jest zmiana nazwy Nagrody Fishera przez Evolution Society, mimo dobrze podbudowanego argumentami sprzeciwu 10 byłych prezesów i wiceprezesów tego Towarzystwa.(20)

Dodałem link do przypisu (20) z samochwalstwa, bo kieruje on do postu na tej stronie internetowej o liście, jaki kilkoro z nas napisało o Fisherze do Society for the Study of Evolution.


Najwyraźniej “Journal of Physical Chemistry Letters” jest odważniejszy niż wiele innych pism naukowych, bo nie potrafię wyobrazić sobie takiego artykułu opublikowanego w „Science”, „Nature”, „New Scientist” lub „Scientific American”.

 

Why ideology should not be injected into science

Why Evolution Is True, 15 czerwca 2021

Tłumaczenie: Małgorzata KoraszewskaJerry A. Coyne

Emerytowany profesor na wydziale ekologii i ewolucji University of Chicago, jego książka "Why Evolution is True" (Polskie wydanie: "Ewolucja jest faktem", Prószyński i Ska, 2009r.) została przełożona na kilkanaście języków, a przez Richarda Dawkinsa jest oceniana jako najlepsza książka o ewolucji.  Jerry Coyne jest jednym z najlepszych na świecie specjalistów od specjacji, rozdzielania się gatunków. Jest również jednym ze znanych "nowych ateistów" i autorem książki "Faith vs Fakt". (Polskie tłumaczenie "Wiara vs. fakty" ukazało się nakładem Wydawnictwa Stapis.) Jerry jest wielkim miłośnikiem kotów i osobistym przyjacielem redaktor naczelnej.

Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj
Komentarze
1. tytuł stanislaw 2021-06-30


Nauka

Znalezionych 1307 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Niech Moc będzie z pszczołą   Júnior   2022-06-28
Dramatyczny wzrost cen paliw kopalnych jest bolesny, ale daje niewielkie korzyści w walce z globalnym ociepleniem   Lomborg   2022-06-25
Efekt grupy – paskudny błąd poznawczy   Novella   2022-06-22
Nasiona z edytowanymi genomami będą miały przystępną cenę   Maina   2022-06-15
„Zapylisz mnie!”: nachalni bohaterowie świata roślin   Júnior   2022-06-11
Agroekologia zmienia biednych farmerów w biedniejszych   Muhumuza   2022-06-09
Kartofel z Matką Boską w jednej klapie i Karolem Marksem w drugiej   Koraszewski   2022-06-06
Jak nasze wspomnienia są powiązane   Novella   2022-06-04
Wielka Brytania dąży do zezwolenia na edytowanie genów   Novella   2022-06-02
„Grubogłowi przedsiębiorcy pogrzebowi w noc żywych trupów”   Júnior   2022-05-31
Coraz mniejsza część głównych plonów roślin jadalnych na świecie idzie na wyżywienie głodnych, a coraz więcej wykorzystuje się do celów niespożywczych     2022-05-28
Naukowiec z Ghany: “Afryka potrzebuje GMO bardziej niż reszta świata”   Gakpo   2022-05-26
GMO i edytowanie genów: jaka jest różnica?   Karavolias   2022-05-23
Toksyczny nektar, czyli ostrożnie z tureckim miodem   Júnior   2022-05-20
Kolejna nieudana i podyktowana ideologią próba wykazania, że płeć u ludzi nie jest binarna   Coyne   2022-05-18
Brian Charlesworth o błędach nowego artykułu rzekomo pokazującego, że fundamentalne założenie ewolucji neodarwinowskiej jest błędne   Coyne   2022-05-16
Trutnie i inni fruwający panowie   Junior   2022-05-13
Wygnanie z uniwersyteckiego świata – dwa lata później   Winegard   2022-05-10
Życie kwitnące po śmierci   Junior   2022-05-05
Organiczne środki owadobójcze są szkodliwe dla pożytecznych owadów     2022-04-30
Oxitec rozszerza próby z komarami GMO, by zredukować szerzenie się malarii   Conrow   2022-04-28
Słowa w wosku zapisane   Tonhasca Junior   2022-04-26
Rodzice, szkoła, państwo: kultura niskich oczekiwań   Koraszewski   2022-04-25
Nowoczesne ulepszanie roślin uprawnych przyjmuje historyczne podejście   Karavolias   2022-04-20
Pierwsza spożywcza roślina GMO w Ghanie   Baffour-Awuah   2022-04-16
Indie zwalniają edytowanie genów z wymaganej dla GMO oceny bezpieczeństwa   Paranjape   2022-04-11
Metamorfozy    Júnior   2022-04-09
Rolnicy nie mogą uprawiać tego, na co ich nie stać   Ongu   2022-04-07
Rośliny zmodyfikowane: odkłamać opinię o GMO   Conrow   2022-04-07
Odmowa szczelinowania jest szaleństwem   Ridley   2022-04-02
Jak wirusy chorób układu oddechowego ewoluują, by stać się łagodniejsze   Ridley   2022-03-22
Czy globalne ocieplenie może być dla nas dobre?   Ridley   2022-03-03
Południowa Afryka powinna przemyśleć regulacje dotyczące genetycznie modyfikowanych roślin   i Priyen Pillay   2022-03-01
Dlaczego środowiskowcy stanowią większą przeszkodę dla skutecznej polityki klimatycznej niż negacjoniści?   Boudry   2022-02-21
O figach i osach   Júnior   2022-02-18
Pień liczący 40 tysięcy lat przekazany Maorysom zamiast nauce   Coyne   2022-02-14
Propaganda anty-GMO obraża drobnych farmerów w Afryce i w Azji   Gakpo   2022-02-08
Jak “tubylcza medycyna” różni się od medycyny   Coyne   2022-02-07
Biotechnologia podnosi plony wysokobiałkowego afrykańskiego pochrzynu   Wetaya   2022-02-04
Spadanie w przepaść   Turski   2022-01-27
Czy koniki morskie coś nam mówią o LGBT? Błąd naturalistyczny popełniony przez Sussex Wildlife Trust   Coyne   2022-01-25
Ojczyznę wolną (od GMO) zachowują pany   Koraszewski   2022-01-22
Namawianie roślin, żeby podjęły ryzyko   Karavolias   2022-01-20
Czy uczenie się metodą prób i błędów jest „nauką”?   Coyne   2022-01-14
Czy gaz i energia jądrowa są “zielone”   Novella   2022-01-12
Ptasia grypa w czasach ludzkiej zarazy   Collins   2022-01-11
Rasa jest kontinuum. Płeć jest cholernie binarna   Dawkins   2022-01-10
Komiczne krzyki o klimatycznej Apokalipsie –— 50 lat nieuzasadnionego siania paniki   Lomborg   2022-01-06
Gnidy, o których PIS ci nie powie   Koraszewski   2022-01-05
Niebezpieczeństwo upolitycznienia nauki   Krylov   2022-01-01
Specjalne przesłanie do muzułmanów na całym świecie   Pandavar   2021-12-28
Nowe badania pokazują, że kraje rozwijające się płacą wysoką cenę za ograniczanie upraw roślin GMO   Maina   2021-12-25
Jajo, które wywołało sensację   Koraszewski   2021-12-24
Pięć powodów zakończenia debaty o GMO   Evanea   2021-12-16
Richard Dawkins pisze do “przyjaciół nauki i rozumu” w Nowej Zelandii   Coyne   2021-12-14
 Syntetyczna biologia oferuje obietnicę rozwiązania globalnego problemu z plastikiem   Agaba   2021-12-13
Nigeria wzywa Afrykę, by szła w jej ślady w sprawie GM wspięgi wężowatej   Opoku Gakpo   2021-12-09
Małe nietoperze idą do przedszkola   Koraszewski   2021-12-06
Afrykańscy naukowcy wzywają do polityki poparcia biologii syntetycznej i innych innowacji   Agaba   2021-12-02
Uprawy GMO zredukowały zatrucia farmerów pestycydami   Maina   2021-11-27
Czy genetyka może pomóc wyeliminować nierówność?   Coyne   2021-11-26
Matematyka i prawdziwa historia katastrofy klimatycznej   Lomborg   2021-11-24
Nigeria daje zielone światło kukurydzy GMO   Conrow   2021-11-22
Ugandyjscy studenci nalegają na powszechne stosowanie biotechnologii i uchwalenie prawa o biobezpieczeństwie   Agaba   2021-11-17
Organiczny eksperyment Sri Lanki   Novella   2021-11-16
Ruanda skwapliwie przyjmuje biotechnologię poprzez ekspansję OFAB   Meeme   2021-11-12
Sprzeciw wobec anulowania Huxleya   Coyne   2021-11-05
Farmerka z Kenii zbiera obfity plon z bawełny GM   Meeme   2021-11-04
Czarni uczeni i nauka o rasizmie   Koraszewski   2021-11-03
Kłusownictwo narzuca na słonie dobór w kierunku ewolucji słoni bez ciosów   Coyne   2021-11-01
Marnujemy naszą wielką szansę na edytowanie genów   Ridely   2021-10-29
“Czarne tygrysy” w małym indyjskim rezerwacie sugerują losowy dryf genetyczny   Coyne   2021-10-26
Wytwarzanie białek w roślinach przez rolnictwo molekularne   Novella   2021-10-20
Strzelby, zarazki, maszyny to zdecydowanie antyrasistowska książka. Dlaczego lewica jej nie kocha?   Barnett   2021-10-13
Nigeryjscy farmerzy nie mogą się doczekać wystarczających ilości GM nasion wspięgi wężowatej   Gakpo   2021-10-12
Dobór płciowy versus dobór naturalny: na przykładzie chrząszczy   Coyne   2021-10-08
Edytowanie genów kluczem do ulepszenia podstawowych upraw w Afryce   Abugu   2021-10-01
Bakłażan GMO jest udokumentowaną wygraną ubogich farmerów   Conrow   2021-09-23
O Jezu, wskrzeszają mamuta!   Koraszewski   2021-09-17
Wszystkie antyizraelskie wiadomości zasługują na publikację   Bard   2021-09-04
Tożsamość etniczna i rasa   Coyne   2021-08-30
Środowiskowcy mylili się – nie stoimy przed apokalipsą owadów   Ridley   2021-08-13
Czy znaleziono najstarszy dowód na istnienie zwierzęcia? Nowa gąbko-podobna skamieniałość liczy 890 milionów lat   Coyne   2021-08-11
Psy rozumieją ludzi   Novella   2021-08-06
Nowy start nauki o życiu w epoce genu   Ridley   2021-08-05
Użycie ognia przez homininy: przykład szybkiej ewolucji kulturowej?   Coyne   2021-08-04
Historia pandemii jest historią zaprzeczania   Jackoby   2021-07-27
Nieuchwytny neuron babci   Novella   2021-07-22
Cierpienie i pytanie, czy przestaniemy jeść mięso   Koraszewski   2021-07-14
Czy nadchodzi hydroponika?   Novella   2021-07-13
Raport Unii Europejskiej o glifosacie   Novella   2021-07-10
Dlaczego ideologii nie należy mieszać z nauką   Coyne   2021-06-30
Nagonka na Izrael grasuje w stowarzyszeniach nauk ścisłych, medycyny i edukacji   Chesler   2021-06-24
Szczęśliwi pracoholicy   Witkowski   2021-06-03
Propaganda w wykonaniu nauczycieli akademickich   Chesler   2021-06-02
Ewolucja wielokomórkowości   Novella   2021-05-07
Polityczna polaryzacja jest przesadzona   Novella   2021-05-04
Wrotki były kiedyś sztandarową grupą istot bez seksu, a teraz sądzi się, że ukradkiem odstawiają szybkie numerki   Coyne   2021-04-22
Błędna historia antykolonializmu   Tupy   2021-04-21
Mayflower wyrusza w podróż raz jeszcze   Koraszewski   2021-04-19

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

„Przebudzeni”


Pod sztandarem


Wielki przekret


Łamanie praw człowieka


Jason Hill


Dlaczego BIden


Korzenie kryzysu energetycznegoObietnicaPytanie bez odpowiedziBohaterzy chińskiego naroduNaukowcy Unii EuropejskiejTeoria RasyPrzekupieniHeretycki impulsNie klanialCervantesWojaki Chrystusa Palestyńskie wetoWzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologia


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk