Prawda

Sobota, 28 maja 2022 - 15:02

« Poprzedni Następny »


Lucy mogła umrzeć spadając z drzewa


Jerry Coyne 2016-09-07

Lucy” jest szkieletem samicy Australopithecus afarensis, datowanym na 3,18 milionów lat i odkrytym przez zespół Donalda Johansona w 1971 r. w dolinie Auash w Etiopii. Lucy zyskała sławę, ponieważ z 40% szkieletu odzyskanego z jednego miejsca dała niezwykle kompletny obraz tego, jak mogli wyglądać nasi przodkowie wkrótce po oddzieleniu się od naszego wspólnego z szympansami przodka nowoczesnych szympansów. (Uwaga: nie jesteśmy pewni, że współcześni ludzie naprawdę są potomkami gatunku Lucy.)

Krótko mówiąc, Lucy była niska (1,30 m), była dorosła i miała mózg wielkości współczesnego szympansa (450 cc; współczesne szympansy mają około 400 cc a ludzie około 1150 cc). Potrafiła poruszać się na nogach, na co wyraźnie wskazuje jej miednica i nogi przystosowane do chodzenia w postawie pionowej. Mamy także odciski stóp z Laetoli dwóch idących homininów – prawdopodobnie także A. afarensis ale jeszcze starszych niż Lucy (3,7 lat temu). Niemniej kości palców Lucy były zakrzywione, jak u małp człekokształtnych, sugerując, że jej gatunek albo nie stracił wszystkich śladów swojej nadrzewnej przeszłości, albo że A. afarensisnadal łaził po drzewach.


Nowy artykuł w „Nature” Johna Kappelmana i in.
 (odnośnik poniżej) sugeruje, że Lucy spotkała śmierć, kiedy spadła z drzewa. Chociaż ten wniosek jest nieco kontrowersyjny,  nie należy zlekceważyć dowodów. Jakie są dowody?

  • Głównym dowodem jest to, jak złamane są kości Lucy, szczególnie bliższy korpusu koniec prawej kości ramiennej. Kappelman i in. odkryli patrząc na odlew kości i drukując je w 3-d, że ten koniec kości ramiennej był roztrzaskany w sposób sugerujący gwałtowne uderzenie w ziemię. To właśnie widzimy u współczesnych ludzi, którzy próbują zamortyzować upadek przez wyciągnięcie ramion. Tutaj jest zdjęcie popękanej kości ramiennej z tego artykułu z pełnym szkieletem Lucy po prawej:


Fakt, że połamane kości pozostały razem sugeruje autorom, że złamania powstały, kiedy Lucy nadal żyła, nie zaś na długo po jej śmierci, bo pozostały w połączonym stawie, a byłyby prawdopodobnie rozrzucone na ziemi, gdyby było to pośmiertne połamanie kości podczas naturalnego pogrzebania. Sugeruje to także, że jeśli śmierć Lucy – spowodowana złamaniem kości i uszkodzeniem narządów wewnętrznych (to ostatnie spowodowane być może odłamkami kości) – była wynikiem upadku, wyciągnęła ona ręce tuż przed uderzeniem o ziemię (patrz poniżej), a więc była przytomna, kiedy uderzała w ziemię.  


Głowa drugiej kości ramiennej, lewej, także pokazuje pewne złamania, choć szkody nie są tak rozległe.

  • Są także inne złamania kości rąk: trzon prawej kości ramiennej pokazuje spiralne pęknięcie (“d” powyżej) i są ślady wskazujące na pęknięcia w przedramionach, bez śladów zagojenia. Także obojczyk wykazuje poziome pęknięcia.  
  • Są także wyraźne złamania kości nóg i miednicy: złamanie kości piszczelowej, w kości strzałkowej lewej nogi (poważne złamanie) i w miednicy. Tutaj są ich zdjęcia:


Złamania kości piszczelowejZłamania w szyjce kości udowej

Miednica jest naprawdę poharatana! Spójrzcie na te przypuszczalne złamania:
  • Poza tym są jeszcze inne prawdopodobne złamania czaszki, kręgów lędźwiowych i żuchwy.

Co więc przydarzyło się Lucy? Ponieważ połamane są zarówno ręce, jak nogi, autorzy przypuszczają, że Lucy spadła z dużej wysokości, uderzając najpierw nogami w ziemię, a potem wyciągając ręce, by zamortyzować upadek. Autorzy pokazują diagram:Co Lucy robiła tam na drzewie? Autorzy sugerują, że gniazdowała, tak samo, jak robią współczesne szympansy, budując gniazda wysoko nad ziemią. Wysokość gniazd szympansów (8-21 metrów) jest wystarczająca, by zabić zwierzę, które z gniazda wypada.


Czy coś innego mogło spowodować złamania?
Autorzy notują, że ciało kolidujące z dużymi obiektami podczas powodzi może doznać podobnych złamań; jeśli duże zwierzę uderzyło w Lucy ze znaczną szybkością lub jeśli uderzył w nią piorun. Twierdzą jednak, że te zdarzenia nie tylko są niezwykle rzadkie, ale że wzór złamań kości Lucy jest całkowicie spójny z uszkodzeniami ludzi współczesnych, którzy spadają ze znacznej wysokości. Wiemy także, że współczesne szympansy giną czasami przy upadku z drzewa.  


Czy były jednak
drzewa na terenie, na którym żyła Lucy? Dobre pytanie! Autorzy mówią, że teren w pobliżu wsi Hadar, gdzie znaleziono szkielet Lucy, prawdopodobnie był “trawiastym terenem zadrzewionym z drzewami o znacznych rozmiarach”. Dowody pochodzą z skamieniałości pyłku, umieszczenia szkieletu (koło cieku wodnego, który prawdopodobnie porośnięty był drzewami) i dowodów izotopowych.


Czy inni eksperci zgadzają się?
No cóż, nie całkiem. Carl Zimmer przeprowadził wywiady z kilkoma ludźmi do artykułu w “New York Times” (który przeczytałem już po napisaniu powyższego) i nie zgadzają się oni, że w ogóle są to złamania, a jeśli tak, to czy są wynikiem upadku. A nawet jeśli są wynikiem upadku, może Lucy spadła nie z powodu gniazdowania, ale z jakiejś innej przyczyny. Jednym z wątpiących jest Don Johanson, który odkrył Lucy. Oto kilka cytatów z artykułu Zimmera:


Inni eksperci powiedzieli jednak, że dr Kappelman i jego koledzy nie zrobili wystarczająco dużo, by wykluczyć inne wyjaśnienia złamań.


Ericka N. L’Abbé, profesor antropologii z University of Pretoria a Afryce Południowej, powiedziała, że kiedy łamią się żywe kości, niektóre części wyginają się. Bliskie zbadanie kości Lucy mogłoby ujawnić te wygięcia.  


“Główną wadą jest to, że nie spojrzeli pod mikroskop” – powiedziała dr L’Abbé.


Dr Johanson [który odkrył Lucy] powiedział, że jest znacznie bardziej prawdopodobne, że złamania, które dr Koppelman przypisuje upadkowi, zdarzyły się na długo po jej śmierci, bo jej szkielet był zagrzebany w piasku.


“Kości słoni i żebra hipopotama wydają się mieć ten sam rodzaj złamań – powiedział dr Dr. Johanson – Jest nieprawdopodobne, by spadły one z drzewa”.


. . .Niektórzy badacze argumentowali, że w czasach Lucy nasi przodkowie nie byli już dobrymi wspinaczami drzew, po ewolucji powodującej znajdowanie pokarmu na ziemi. “Australopithecus afarensis był zasadniczo stworzeniem naziemnym” – powiedział dr Johanson.


. . . .Dr Kappelman i jego koledzy rozważali możliwość, że Lucy wypadła z gniazda podczas snu. Szympansy budują gniazda przeciętnie 40 stóp nad ziemią. Upadek z takiej wysokości mógł zabić Lucy, wyliczyli naukowcy.


Ale Nathaniel Dominy, biolog ewolucyjny z Dartmouth College, uważa to za nieprawdopodobne. “Dla mnie znacznie bardziej prawdopodobnym scenariuszem jest, że wspinała się po żywność” - powiedział.


Szympansy zbierają czasem miód z uli, które są dużo wyżej niż ich gniazda. Jedną ręką trzymają się gałęzi, drugą wpychają patyk do ula.


“Lucy mogła być żądlona, tak jak szympansy. To byłoby dotkliwe” – powiedział dr Dominy.


Wnioski.
 Nie jestem w pełni przekonany, że złamania wskazują na upadek, szczególnie wobec zastrzeżeń Dona Johansona, że „złamania” mogą być pośmiertne. Jest to jednak intrygujące i pokazuje, że nadal można dowiedzieć się czegoś nowego z najbardziej na świecie przebadanej skamieniałości hominina. Byłoby super, gdyby to rzeczywiście były złamania odniesione podczas upadku, bo dałoby to nam silny dowód, że A. afarensis nadal żył częściowo na drzewach po tym, jak wyewoluował zdolność chodzenia wyprostowany po ziemi.

______

Kappelman, J., R. A. Ketcham, S. Pearce, L. Todd, W. Akins, M. W. Colbert, M. Feseha, J. A. Maisano, and A. Witzel. 2016. Perimortem fractures in Lucy suggest mortality from fall out of tall tree. Nature, advance online publication,doi:10.1038/nature19332.


Lucy may have died by falling out of a tree

Why Evolution Is True, 30 sierpnia 2016

Tłumaczenie: Małgorzata KoraszewskaJerry A. Coyne


Profesor na wydziale ekologii i ewolucji University of Chicago, jego książka "Why Evolution is True" (Polskie wydanie: "Ewolucja jest faktem", Prószyński i Ska, 2009r.) została przełożona na kilkanaście języków, a przez Richarda Dawkinsa jest oceniana jako najlepsza książka o ewolucji.  Jerry Coyne jest jednym z najlepszych na świecie specjalistów od specjacji, rozdzielania się gatunków.  Jest wielkim miłośnikiem kotów i osobistym przyjacielem redaktor naczelnej.


Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj


Nauka

Znalezionych 1297 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Coraz mniejsza część głównych plonów roślin jadalnych na świecie idzie na wyżywienie głodnych, a coraz więcej wykorzystuje się do celów niespożywczych     2022-05-28
Naukowiec z Ghany: “Afryka potrzebuje GMO bardziej niż reszta świata”   Gakpo   2022-05-26
GMO i edytowanie genów: jaka jest różnica?   Karavolias   2022-05-23
Toksyczny nektar, czyli ostrożnie z tureckim miodem   Júnior   2022-05-20
Kolejna nieudana i podyktowana ideologią próba wykazania, że płeć u ludzi nie jest binarna   Coyne   2022-05-18
Brian Charlesworth o błędach nowego artykułu rzekomo pokazującego, że fundamentalne założenie ewolucji neodarwinowskiej jest błędne   Coyne   2022-05-16
Trutnie i inni fruwający panowie   Junior   2022-05-13
Wygnanie z uniwersyteckiego świata – dwa lata później   Winegard   2022-05-10
Życie kwitnące po śmierci   Junior   2022-05-05
Organiczne środki owadobójcze są szkodliwe dla pożytecznych owadów     2022-04-30
Oxitec rozszerza próby z komarami GMO, by zredukować szerzenie się malarii   Conrow   2022-04-28
Słowa w wosku zapisane   Tonhasca Junior   2022-04-26
Rodzice, szkoła, państwo: kultura niskich oczekiwań   Koraszewski   2022-04-25
Nowoczesne ulepszanie roślin uprawnych przyjmuje historyczne podejście   Karavolias   2022-04-20
Pierwsza spożywcza roślina GMO w Ghanie   Baffour-Awuah   2022-04-16
Indie zwalniają edytowanie genów z wymaganej dla GMO oceny bezpieczeństwa   Paranjape   2022-04-11
Metamorfozy    Júnior   2022-04-09
Rolnicy nie mogą uprawiać tego, na co ich nie stać   Ongu   2022-04-07
Rośliny zmodyfikowane: odkłamać opinię o GMO   Conrow   2022-04-07
Odmowa szczelinowania jest szaleństwem   Ridley   2022-04-02
Jak wirusy chorób układu oddechowego ewoluują, by stać się łagodniejsze   Ridley   2022-03-22
Czy globalne ocieplenie może być dla nas dobre?   Ridley   2022-03-03
Południowa Afryka powinna przemyśleć regulacje dotyczące genetycznie modyfikowanych roślin   i Priyen Pillay   2022-03-01
Dlaczego środowiskowcy stanowią większą przeszkodę dla skutecznej polityki klimatycznej niż negacjoniści?   Boudry   2022-02-21
O figach i osach   Júnior   2022-02-18
Pień liczący 40 tysięcy lat przekazany Maorysom zamiast nauce   Coyne   2022-02-14
Propaganda anty-GMO obraża drobnych farmerów w Afryce i w Azji   Gakpo   2022-02-08
Jak “tubylcza medycyna” różni się od medycyny   Coyne   2022-02-07
Biotechnologia podnosi plony wysokobiałkowego afrykańskiego pochrzynu   Wetaya   2022-02-04
Spadanie w przepaść   Turski   2022-01-27
Czy koniki morskie coś nam mówią o LGBT? Błąd naturalistyczny popełniony przez Sussex Wildlife Trust   Coyne   2022-01-25
Ojczyznę wolną (od GMO) zachowują pany   Koraszewski   2022-01-22
Namawianie roślin, żeby podjęły ryzyko   Karavolias   2022-01-20
Czy uczenie się metodą prób i błędów jest „nauką”?   Coyne   2022-01-14
Czy gaz i energia jądrowa są “zielone”   Novella   2022-01-12
Ptasia grypa w czasach ludzkiej zarazy   Collins   2022-01-11
Rasa jest kontinuum. Płeć jest cholernie binarna   Dawkins   2022-01-10
Komiczne krzyki o klimatycznej Apokalipsie –— 50 lat nieuzasadnionego siania paniki   Lomborg   2022-01-06
Gnidy, o których PIS ci nie powie   Koraszewski   2022-01-05
Niebezpieczeństwo upolitycznienia nauki   Krylov   2022-01-01
Specjalne przesłanie do muzułmanów na całym świecie   Pandavar   2021-12-28
Nowe badania pokazują, że kraje rozwijające się płacą wysoką cenę za ograniczanie upraw roślin GMO   Maina   2021-12-25
Jajo, które wywołało sensację   Koraszewski   2021-12-24
Pięć powodów zakończenia debaty o GMO   Evanea   2021-12-16
Richard Dawkins pisze do “przyjaciół nauki i rozumu” w Nowej Zelandii   Coyne   2021-12-14
 Syntetyczna biologia oferuje obietnicę rozwiązania globalnego problemu z plastikiem   Agaba   2021-12-13
Nigeria wzywa Afrykę, by szła w jej ślady w sprawie GM wspięgi wężowatej   Opoku Gakpo   2021-12-09
Małe nietoperze idą do przedszkola   Koraszewski   2021-12-06
Afrykańscy naukowcy wzywają do polityki poparcia biologii syntetycznej i innych innowacji   Agaba   2021-12-02
Uprawy GMO zredukowały zatrucia farmerów pestycydami   Maina   2021-11-27
Czy genetyka może pomóc wyeliminować nierówność?   Coyne   2021-11-26
Matematyka i prawdziwa historia katastrofy klimatycznej   Lomborg   2021-11-24
Nigeria daje zielone światło kukurydzy GMO   Conrow   2021-11-22
Ugandyjscy studenci nalegają na powszechne stosowanie biotechnologii i uchwalenie prawa o biobezpieczeństwie   Agaba   2021-11-17
Organiczny eksperyment Sri Lanki   Novella   2021-11-16
Ruanda skwapliwie przyjmuje biotechnologię poprzez ekspansję OFAB   Meeme   2021-11-12
Sprzeciw wobec anulowania Huxleya   Coyne   2021-11-05
Farmerka z Kenii zbiera obfity plon z bawełny GM   Meeme   2021-11-04
Czarni uczeni i nauka o rasizmie   Koraszewski   2021-11-03
Kłusownictwo narzuca na słonie dobór w kierunku ewolucji słoni bez ciosów   Coyne   2021-11-01
Marnujemy naszą wielką szansę na edytowanie genów   Ridely   2021-10-29
“Czarne tygrysy” w małym indyjskim rezerwacie sugerują losowy dryf genetyczny   Coyne   2021-10-26
Wytwarzanie białek w roślinach przez rolnictwo molekularne   Novella   2021-10-20
Strzelby, zarazki, maszyny to zdecydowanie antyrasistowska książka. Dlaczego lewica jej nie kocha?   Barnett   2021-10-13
Nigeryjscy farmerzy nie mogą się doczekać wystarczających ilości GM nasion wspięgi wężowatej   Gakpo   2021-10-12
Dobór płciowy versus dobór naturalny: na przykładzie chrząszczy   Coyne   2021-10-08
Edytowanie genów kluczem do ulepszenia podstawowych upraw w Afryce   Abugu   2021-10-01
Bakłażan GMO jest udokumentowaną wygraną ubogich farmerów   Conrow   2021-09-23
O Jezu, wskrzeszają mamuta!   Koraszewski   2021-09-17
Wszystkie antyizraelskie wiadomości zasługują na publikację   Bard   2021-09-04
Tożsamość etniczna i rasa   Coyne   2021-08-30
Środowiskowcy mylili się – nie stoimy przed apokalipsą owadów   Ridley   2021-08-13
Czy znaleziono najstarszy dowód na istnienie zwierzęcia? Nowa gąbko-podobna skamieniałość liczy 890 milionów lat   Coyne   2021-08-11
Psy rozumieją ludzi   Novella   2021-08-06
Nowy start nauki o życiu w epoce genu   Ridley   2021-08-05
Użycie ognia przez homininy: przykład szybkiej ewolucji kulturowej?   Coyne   2021-08-04
Historia pandemii jest historią zaprzeczania   Jackoby   2021-07-27
Nieuchwytny neuron babci   Novella   2021-07-22
Cierpienie i pytanie, czy przestaniemy jeść mięso   Koraszewski   2021-07-14
Czy nadchodzi hydroponika?   Novella   2021-07-13
Raport Unii Europejskiej o glifosacie   Novella   2021-07-10
Dlaczego ideologii nie należy mieszać z nauką   Coyne   2021-06-30
Nagonka na Izrael grasuje w stowarzyszeniach nauk ścisłych, medycyny i edukacji   Chesler   2021-06-24
Szczęśliwi pracoholicy   Witkowski   2021-06-03
Propaganda w wykonaniu nauczycieli akademickich   Chesler   2021-06-02
Ewolucja wielokomórkowości   Novella   2021-05-07
Polityczna polaryzacja jest przesadzona   Novella   2021-05-04
Wrotki były kiedyś sztandarową grupą istot bez seksu, a teraz sądzi się, że ukradkiem odstawiają szybkie numerki   Coyne   2021-04-22
Błędna historia antykolonializmu   Tupy   2021-04-21
Mayflower wyrusza w podróż raz jeszcze   Koraszewski   2021-04-19
Genetyczny przełącznik CRISPR   Novella   2021-04-16
Wielkie zdarzenie oksydacyjne   Novela   2021-04-09
Kiedy panika klimatyczna zlewa się z kulturą anulowania   Lomborg   2021-04-06
Czy wykształceni ludzie są bardziej antysemiccy?   Albert Cheng i Ian Kingsbury   2021-04-05
Nieoczekiwana historia i cudowny sukces szczepionek   Ridley   2021-03-31
Innowacja jest geograficznie zlokalizowanym i chwilowym zjawiskiem   Ridley   2021-03-29
Czy gąbki są najbliższymi krewnymi pozostałych zwierząt?   Coyne   2021-03-26
Kilka lekcji z rosyjskiej rewolucji. Jak kuszący radykalny nihilizm prowadzi do ekstremizmu   Geifman   2021-03-22
Wracamy do raju?   Łukaszewski   2021-03-18
Ślimakowi morskiemu odrasta tułów z odciętej głowy, czyli “autotomia z kleptoplastią”   Coyne   2021-03-15

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

„Przebudzeni”


Pod sztandarem


Wielki przekret


Łamanie praw człowieka


Jason Hill


Dlaczego BIden


Korzenie kryzysu energetycznegoObietnicaPytanie bez odpowiedziBohaterzy chińskiego naroduNaukowcy Unii EuropejskiejTeoria RasyPrzekupieniHeretycki impulsNie klanialCervantesWojaki Chrystusa Palestyńskie wetoWzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologia


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk