Prawda

Wtorek, 7 grudnia 2021 - 22:56

« Poprzedni Następny »


Leniwce i pancerniki widzą czarno-biały świat


Ed Yong 2015-01-06


Pancerniki mają fatalny wzrok. W 1913 r. amerykańscy zoologowie, Horatio H. Newman I J. Thomas Patterson, napisali, “Oczy pancernika długoogonowego są prymitywne I praktycznie bezużyteczne. Przestraszony pancernik atakuje w linii prostej i potrafi uderzyć w pień drzewa, zamiast go ominąć.

Z leniwcem trójpalczastym nie jest lepiej. “Gdy młodego leniwca umieści się pięć stóp (ok. 1,55 m) od matki na poziomej gałęzi, na tym samym poziomie, młode natychmiast zaczyna płakać, matka zaś wykazuje, że usłyszała jego płacz I zaczyna obracać głową we wszystkich kierunkach. Wielokrotnie patrzy bezpośrednio w kierunku młodego, ale najwyraźniej jej wzrok, słuch ani zapach nie są wystarczająco ostre”, napisał Michael Goffart w 1971 r. A co zabawniejsze: “ Rozwścieczone samce [leniwca] próbują uderzać się nawzajem, mimo że są od siebie oddalone o ponad 1,5 metra.

Dziś, dekady od publikacji tych opisów, Christopher Emerling I Mark Springer z Kalifornijskiego Uniwerstetu w Riverside twierdzą, że wiedzą dlaczego pancerniki I leniwce mają tak słaby wzrok. Zwierzęta te mają uszkodzone kopie genów odpowiedzialnych za tworzenie się wykrywających
kolory komórek – czopków – w oczach, co pozostawia je tylko z pręcikami, które mają gorszą rozdzielczość i najlepiej funkcjonują w słabym świetle. Widzą zatem świat w szorstkich czarno-białych odcieniach i mają trudności przy jasnym świetle. Odkrycie to potwierdza hipotezę, że mrówkojady,
leniwce i pancerniki, grupa określana mianem “szczerbaków”, pochodzi od ryjącego przodka, który spędzał większość czasu, jeśli nie cały czas, pod ziemią. Przy niewielkiej ilości światła, te pradawne zwierzęta być może preferowały czułe pręciki nad ostro widzącymi I wykrywającymi kolory czopkami.

Ostatecznie wyszły jednak z powrotem na powierzchnię, a w przypadku leniwców nawet wybrały życie na drzewach. Nadal jednak zachowują ślady przeszłości jako zwierzęta ryjące, m. in. silne przednie łapy, zakrzywione pazury I cechy szkieletu, dzięki którym mogły wykonywać potężne ruchy przy kopaniu (łacińska nazwa ich rzędu “xenartha” oznacza “dziwne stawy”).

Mrówkojady wykorzystują te cechy przy rozkopywaniu mrowisk, podczas gdy
leniwce używają ich do zwisania z gałęzi drzew. Ale zachowały również siatkówkę bez czopków, jaką mieli ich przodkowie. Według Emerlinga i Springera, mogło to w znaczny sposób ograniczyć ich
ewolucję. Przy słabym wzroku nie były w stanie przyjąć trybu życia, jaki rozwinęły inne ssaki, np. umiejętność szybkiego biegania, aktywnego polowania czy szybowania. A pancerniki “ przechodząc przez ulice posiadają minimalną zdolność postrzegania zbliżających się samochodów, fakt aż nazbyt
dobrze znany mieszkańcom Teksasu”, mówi Emerling. Odkrycie to jest częścią znacznie obszerniejszej historii ssaków, historii, która podkreśla kapryśną naturę ewolucji. Wiele gatunków zwierząt, włączając w to ptaki, ryby, gady I płazy mają oczy z czterema rodzajami czopków, dzięki czemu są w stanie rozróżniać między szerokim wachlarzem kolorów. Jednakże ssaki wyewoluowały ze zwierząt prowadzących nocny tryb życia, które już utraciły dwa rodzaje czopków. Przez to wiele z dziś żyjących ssaków pozostało z taką zubożałą konfiguracją. Na przykład psy nadal posiadają tylko dwa rodzaje czopków: jedne “dostrojone” do kolorów fioletowych I drugie “dostrojone” do odcieni zieleni i niebieskiego. (Wbrew powszechnemu przekonaniu, świat psa nie jest czarno-biały. Widzą one kolory, chociaż w ograniczonym zakresie). Ludzie i inne naczelne częściowo odwrócili tę starożytną stratę poprzez ponowne wyewoluowanie trzeciego rodzaju czopka, czułego na kolor czerwony. Być może
pomagało to nam rozróżniać niedojrzałe zielone owoce od czerwonych/pomarańczowych dojrzałych. Natomiast ssaki, które powróciły do morza, poszły krok dalej z utratą czopków I pozbyły się tych, które są czułe na odcienie niebieskiego I fioletowego. A wielkie wieloryby utraciły wszystkie rodzaje czopków. Mają tylko pręciki. Ocean jest błękitny, ale płetwal błękitny nigdy się o tym nie dowie.

Zespół Springera odkrył siatkówki wielorybów zawierające tylko pręciki. Wydawało się to sensowne, ponieważ są to zwierzęta, które nurkują i spędzają większość czasu na głębokościach, gdzie dochodzi niewielka ilość światła. Ten sam zespół wykazał, że złotokrety także nie posiadają czopków – są “pręcikowymi monochromami”. To też ma sens: te zwierzęta spędzają większość życia pod ziemią. Ale pancernik długoogonowy był większą zagadką.

Emerling przyjrzał się jego genomowi I zaobserwował, że kilka z jego genów
odpowiedzialnych za powstawanie czopków dotknęły upośledzające mutacje. Mutacje te powinny doprowadzać do rozwoju siatkówki zawierającej tylko pręciki. “Byłem przekonany, że to błąd w sekwencjonowaniu”, mówi Emerling, “ponieważ pancerniki są często aktywne w ciągu dnia. Nie nurkują głęboko w oceanach ani nie żyją pod ziemią.” Emerling dokładniej sprawdził swoje wyniki
i wykazał, że pancerniki mają nadal funkcjonujące kopie wszystkich genów specyficznych dla pręcików, ale uszkodzone wersje siedmiu genów specyficznych dla czopków. Odkrył podobne przykłady uszkodzonych genów specyficznych dla czopków u innych szczerbaków, w tym pięciu innych gatunków pancerników, trzech mrówkojadów, żyjącego leniwca, a nawet wymarłego naziemnego leniwca . Porównując te geny, doszedł do wniosku, że ostatni wspólny przodek tej grupy  wcześniej już utracił jeden z rodzajów czopków wskutek mutacji uszkadzającej. Później dwie gałęzie pochodzące od tego przodka – pancerniki i leniwce/mrówkojady – niezależnie od siebie ”wyłączyły” różne geny związane z rozwojem ostatniego rodzaju czopka.

“Większym szokiem było dla mnie odkrycie tej samej cechy u leniwców” mówi Emerling. “Leniwce żyją w koronach drzew! Widzenie w świetle dnia zdecydowanie nie powinno być zbędne ssakom nadrzewnym!” . Ale Tom Cronin z Uniwersytetu Maryland w Baltimore County zauważa, że “widzenie tylko przy pomocy pręcików nie jest niezgodne z aktywnością w ciągu dnia”. Mówi on, że wielkie wieloryby spędzają dużo czasu w pełnym świetle tuż pod powierzchnią oceanu. Są nawet ludzie, którzy widzą tylko przy pomocy pręcików - radzą oni sobie całkiem dobrze o ile światło słoneczne nie jest zbyt jasne. Ich ostrość widzenia pozwala im też czytać przy normalnym świetle. (Z drugiej strony, Emerling twierdzi, że to schorzenie jest czasem określane mianem “ślepoty dziennej” I że “osoby na nie cierpiące często odczuwają ból oczu przy nadmiarze światła w ciągu dnia”.)

Cronin zwraca także uwagę na fakt, że trudno jest wyciągać stanowcze wnioski o wzroku zwierząt tylko na podstawie genetyki. Być może szczerbaki jakoś kompensują swoje uszkodzone geny specyficzne dla czopków, więc aby udowodnić, że mają naprawdę wzrok tylko i wyłącznie dzięki pręcikom, należałoby zbadać ich siatkówki i de facto wykonać badanie ich wzroku. Emerling uznaje to, ale wskazuje na inne linie dowodowe. Na przykład, oczy szczerbaków nie mają mięśnia, który pozwala innym ssakom na skupianie soczewki, co sugeruje słaby wzrok tych gatunków. Istnieje także wiele anegdotycznych doniesień o fatalnym widzeniu w dzień leniwców, pancerników i mrówkojadów. Ponadto w jednym z eksperymentów leniwce zachowywały się tak samo w masce naocznej, jak I bez niej. Biorąc to wszystko razem “wydaje się wysoce prawdopodobne, że pancerniki i leniwce w ogóle nie mają czopków”, mówi badacz.

Ale jeżeli tak jest w rzeczywistości, pojawia się kolejna tajemnica: dlaczego tak wiele ssaków ryjących, jak afrykańskie kretoszczury, europejskie krety i wiele gatunków gryzoni zachowało czopki? Pomimo tego, że spędzają całe swoje życie pod ziemią, wszystkie te gatunki posiadają siatkówkę, która o wiele bardziej przypomina siatkówkę ssaków prowadzących dzienny tryb życia niż nocny. Życie pod ziemią niekoniecznie oznacza utratę czopków.

“Nie ma jasnego powodu, dlaczego zarówno szczerbaki jak I [wieloryby] miałyby utracić czopki” twierdzi Cronin. A zatem zostajemy z pytaniem dlaczego je utraciły?

*Odniesienie: Emerling I Springer. 2014.Genomic evidence for rod monochromacy in sloths and armadillos suggests early subterranean history for Xenarthra. Proc Roy Soc B http://dx.doi.org/10.1098/rspb.2014.2192

*Poprawka: W poście tym pierwotnie stwierdzono, że ssaki morskie utraciły
czopki czułe na światło zielone. Natomiast naprawdę utraciły czopki czułe na światło niebieskie I fioletowe.

 

Sloths-and-Armadillos-see-the-world-in-black-and-white

Not Exactly Rocket Science, 20 grudnia 2014

Tłumaczenie: Paulina Wojciechowska  Ed Yong 


Mieszka w Londynie i pracuje w Cancer Research UK. Jego blog „Not Exactly Rocket Science” jest próbą zainteresowania nauką szerszej rzeszy czytelników poprzez unikanie żargonu i przystępną prezentację.
Strona www autora


Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj
Komentarze
1. Dziwne pytanie Lengyel 2015-01-06


Nauka

Znalezionych 1250 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Małe nietoperze idą do przedszkola   Koraszewski   2021-12-06
Afrykańscy naukowcy wzywają do polityki poparcia biologii syntetycznej i innych innowacji   Agaba   2021-12-02
Uprawy GMO zredukowały zatrucia farmerów pestycydami   Maina   2021-11-27
Czy genetyka może pomóc wyeliminować nierówność?   Coyne   2021-11-26
Matematyka i prawdziwa historia katastrofy klimatycznej   Lomborg   2021-11-24
Nigeria daje zielone światło kukurydzy GMO   Conrow   2021-11-22
Ugandyjscy studenci nalegają na powszechne stosowanie biotechnologii i uchwalenie prawa o biobezpieczeństwie   Agaba   2021-11-17
Organiczny eksperyment Sri Lanki   Novella   2021-11-16
Ruanda skwapliwie przyjmuje biotechnologię poprzez ekspansję OFAB   Meeme   2021-11-12
Sprzeciw wobec anulowania Huxleya   Coyne   2021-11-05
Farmerka z Kenii zbiera obfity plon z bawełny GM   Meeme   2021-11-04
Czarni uczeni i nauka o rasizmie   Koraszewski   2021-11-03
Kłusownictwo narzuca na słonie dobór w kierunku ewolucji słoni bez ciosów   Coyne   2021-11-01
Marnujemy naszą wielką szansę na edytowanie genów   Ridely   2021-10-29
“Czarne tygrysy” w małym indyjskim rezerwacie sugerują losowy dryf genetyczny   Coyne   2021-10-26
Wytwarzanie białek w roślinach przez rolnictwo molekularne   Novella   2021-10-20
Strzelby, zarazki, maszyny to zdecydowanie antyrasistowska książka. Dlaczego lewica jej nie kocha?   Barnett   2021-10-13
Nigeryjscy farmerzy nie mogą się doczekać wystarczających ilości GM nasion wspięgi wężowatej   Gakpo   2021-10-12
Dobór płciowy versus dobór naturalny: na przykładzie chrząszczy   Coyne   2021-10-08
Edytowanie genów kluczem do ulepszenia podstawowych upraw w Afryce   Abugu   2021-10-01
Bakłażan GMO jest udokumentowaną wygraną ubogich farmerów   Conrow   2021-09-23
O Jezu, wskrzeszają mamuta!   Koraszewski   2021-09-17
Wszystkie antyizraelskie wiadomości zasługują na publikację   Bard   2021-09-04
Tożsamość etniczna i rasa   Coyne   2021-08-30
Środowiskowcy mylili się – nie stoimy przed apokalipsą owadów   Ridley   2021-08-13
Czy znaleziono najstarszy dowód na istnienie zwierzęcia? Nowa gąbko-podobna skamieniałość liczy 890 milionów lat   Coyne   2021-08-11
Psy rozumieją ludzi   Novella   2021-08-06
Nowy start nauki o życiu w epoce genu   Ridley   2021-08-05
Użycie ognia przez homininy: przykład szybkiej ewolucji kulturowej?   Coyne   2021-08-04
Historia pandemii jest historią zaprzeczania   Jackoby   2021-07-27
Nieuchwytny neuron babci   Novella   2021-07-22
Cierpienie i pytanie, czy przestaniemy jeść mięso   Koraszewski   2021-07-14
Czy nadchodzi hydroponika?   Novella   2021-07-13
Raport Unii Europejskiej o glifosacie   Novella   2021-07-10
Dlaczego ideologii nie należy mieszać z nauką   Coyne   2021-06-30
Nagonka na Izrael grasuje w stowarzyszeniach nauk ścisłych, medycyny i edukacji   Chesler   2021-06-24
Szczęśliwi pracoholicy   Witkowski   2021-06-03
Propaganda w wykonaniu nauczycieli akademickich   Chesler   2021-06-02
Ewolucja wielokomórkowości   Novella   2021-05-07
Polityczna polaryzacja jest przesadzona   Novella   2021-05-04
Wrotki były kiedyś sztandarową grupą istot bez seksu, a teraz sądzi się, że ukradkiem odstawiają szybkie numerki   Coyne   2021-04-22
Błędna historia antykolonializmu   Tupy   2021-04-21
Mayflower wyrusza w podróż raz jeszcze   Koraszewski   2021-04-19
Genetyczny przełącznik CRISPR   Novella   2021-04-16
Wielkie zdarzenie oksydacyjne   Novela   2021-04-09
Kiedy panika klimatyczna zlewa się z kulturą anulowania   Lomborg   2021-04-06
Czy wykształceni ludzie są bardziej antysemiccy?   Albert Cheng i Ian Kingsbury   2021-04-05
Nieoczekiwana historia i cudowny sukces szczepionek   Ridley   2021-03-31
Innowacja jest geograficznie zlokalizowanym i chwilowym zjawiskiem   Ridley   2021-03-29
Czy gąbki są najbliższymi krewnymi pozostałych zwierząt?   Coyne   2021-03-26
Kilka lekcji z rosyjskiej rewolucji. Jak kuszący radykalny nihilizm prowadzi do ekstremizmu   Geifman   2021-03-22
Wracamy do raju?   Łukaszewski   2021-03-18
Ślimakowi morskiemu odrasta tułów z odciętej głowy, czyli “autotomia z kleptoplastią”   Coyne   2021-03-15
Ewolucyjne korzyści udawania ofiary   Clark   2021-03-11
Ludzie i wymieranie megafauny   Novella   2021-03-10
Banany edytowane przez CRISPR   Novella   2021-03-02
Nikczemne grzyby naśladują kwiaty trawy, by ułatwić własne rozmnażanie się   Coyne   2021-02-26
Co zabiło megafaunę Ameryki Północnej?   Novella   2021-02-25
Stresy i nowe szczepy wirusa   Ridley   2021-02-12
EWOLUCJA wirusa Covid-19   Coyne   2021-02-10
Czy „toksyczna kobiecość” jest główną przyczyną bojów o społeczną sprawiedliwość?   Coyne   2021-02-08
Najmniejszy gad (i owodniowiec) świata: BARDZO mały kameleon   Coyne   2021-02-05
Dlaczego kocimiętka i matatabi doprowadzają koty do szaleństwa? Grupa badaczy mówi, że te rośliny mogą chronić je przed komarami   Coyne   2021-02-02
Bądźcie sceptyczni wobec wideo pokazujących “skutki uboczne” szczepionki   Novella   2021-01-28
Szaleństwo odnawialnej energii   Ridley   2021-01-23
Głębia ludzkiej historii   Novella   2021-01-19
Dlaczego szczepionki mRNA mogą zrewolucjonizować medycynę?   Ridley   2021-01-02
Szczepionka mRNA na koronawirusa: świadectwo ludzkiej pomysłowości i mocy nauki   Coyne   2021-01-01
Dziwaczny rodzaj rasistowskiego patriarchatu   Arora   2020-12-31
Centrala muszek owocowych: Bloomington Drosophila Stock Center   Coyne   2020-12-29
Pierwszy raport o używaniu narzędzi przez pszczoły: rodzimy gatunek używa grudek łajna, by odeprzeć drapieżne szerszenie   Coyne   2020-12-23
Nie – żadne chi nie istnieje   Novella   2020-12-21
Moc nauki dostarczyła najlepszej możliwej wiadomości w tym koszmarnym roku   Ridley   2020-12-18
Szczątkowa cecha ptaków, która mogła być funkcjonalna u przodków: zdalne wyczuwanie drgań dziobem (nadal czynne u kiwi)   Coyne   2020-12-16
Paradoks wielce niedoskonałego dobra   Koraszewski   2020-12-11
Nasiona roślin ewoluują, by upodobnić się odchodów antylopy, a oszukane żuki gnojowe odtaczają i zagrzebują nasiona   Coyne   2020-12-10
AI – asystent lekarza   Novella   2020-12-09
Czy problem zwijania białka został rozwiązany?   Coyne   2020-12-05
„Gryzoń skunksowy”, który żuje trujące rośliny i wypluwa truciznę na swoje futro   Coyne   2020-12-02
Intensywne zbieranie leczniczej rośliny przez ludzi prowadzi do ewolucji nowych kolorów liści i kwiatów   Coyne   2020-11-28
Jak ewoluuuje altruizm?   Coyne   2020-11-25
Filozof zainfekowany efektem potwierdzenia wyjaśnia, dlaczego ewolucja dowodzi Boga   Coyne   2020-11-23
Według nowych badań są cztery gatunki pingwinów białobrewych, a nie tylko jeden   Coyne   2020-11-19
Gra w łajdactwo, by zrozumieć łajdaków   Novella   2020-11-18
Ewolucja psów   Novella   2020-11-09
Genomowa i ewolucyjna analiza wymarłego kota szablozębnego   Coyne   2020-10-31
Zakład Simon-Ehrlich po 40 latach   Gale L. Pooley   2020-10-23
Używające narzędzi mrówki budują struktury, by spijać roztwór cukru w pojemnikach, nie topiąc się   Coyne   2020-10-22
Czego pandemia nauczyła nas o nauce?   Ridley   2020-10-19
Przeddarwinowscy “darwiniści”   Berry   2020-10-16
Covid 19 może przejmować kontrolę nad receptorami bólu, uśmierzając ból i podnosząc szerzenie się choroby: możliwy rezultat doboru naturalnego   Coyne   2020-10-15
Znowu wrzawa, że “teoria ewolucji wywrócona”, ale jak zwykle, robią z igły widły   Coyne   2020-10-13
Intelektualna pustka numeru “New Scientist” o ewolucji: 4. Rzekome znaczenie dryfu genetycznego w ewolucji   Coyne   2020-10-09
Chromosomy Y ludzi, neandertalczyków i denisowian   Novella   2020-10-08
Intelektualna pustka numeru “New Scientist” o ewolucji: 3. Rzekome znaczenie epigenetyki w ewolucji   Coyne   2020-10-07
Intelektualna pustka numeru “New Scientist” o ewolucji: 2. Rzekome nieistnienie gatunków   Coyne   2020-10-05
Intelektualna pustka numeru “New Scientist” o ewolucji: 1. Genetyczna plastyczność    Coyne   2020-10-03
“New Scientist”: Darwin jednak miał rację    Coyne   2020-10-01
Uprawy GMO i wzrost plonów   Novella   2020-09-28
Książka o psychologii ewolucyjnej, która pokazuje wartość tej dziedziny – ale nie wartość memów   Coyne   2020-09-22

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Korzenie kryzysu energetycznegoObietnicaPytanie bez odpowiedziBohaterzy chińskiego naroduNaukowcy Unii EuropejskiejTeoria RasyPrzekupieniHeretycki impulsNie klanialCervantesWojaki Chrystusa Palestyńskie wetoWzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologiaAllah stworzylUprzednie doświadczenieŻydowski exodusPRL Chrystusem narodówOdrastające głowy hydry nazizmuHomeopatia, wibracje i oszustwo

Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk