Prawda

Wtorek, 16 października 2018 - 20:53

« Poprzedni Następny »


Kosmici-głowonogi i panspermia


Steven Novella 2018-06-05


Niedawny artykuł w „Progress in Biophysics and Molecular Biology”, Cause of Cambrian Explosion – Terrestrial or Cosmic? [Przyczyny eksplozji kambryjskiej – ziemskie czy kosmiczne?] wywołał sporo szumu. Myślę, że taki był zamiar i większość dziennikarzy połknęła to ze smakiem, albo nie dbając o jakość nauki, albo nie potrafiąc jej ocenić.

Jedną z głównych tez artykułu jest, że eksplozja kambryjska – geologicznie szybkie wydarzenie sprzed około 550 milionów lat, w którym w zapisie kopalnym pojawiło się życie wielokomórkowe – było tak szybkie, ponieważ mogło być wynikiem kosmicznej informacji genetycznej. Autorzy argumentują następnie, że głowonogi, szczególnie ośmiornice, są tak zadziwiające, bo albo włączyły w swoją budowę geny z kosmosu, albo są całkowicie pozaziemskie, przybywając na ziemię jako krioprezerwowane jajeczka wewnątrz komet. Trzecią podporą ich domniemanych dowodów na panspermię są mikroskamieniałości znajdowane w meteorytach.


Wszystkie trzy argumenty są całkowitą bzdurą. Leżąca u podstaw hipoteza panspermii – że życie zostało „zasiane” w galaktyce z jednego lub ograniczonej ilości początkowych źródeł – jest wysoce problematyczna, ale może nie jest 100% nonsensem.


Trzy linie dowodowe


Wielu naukowych blogerów rozniosło ten artykuł w puch, zmniejszając szkody uczynione przez nieodpowiedzialnych dziennikarzy, którzy prawdopodobnie nie powinni w ogóle pisać o nauce. Szybko to tylko streszczę.


Eksplozja kambryjska była dramatycznym wydarzeniem na geologiczną skalę czasową, ale nie czymś, czego wyjaśnienie wymaga wynajdowania całkiem nowych hipotez. Nie jest to także problem dla teorii ewolucji, jak często twierdzą kreacjoniści, a co już omawiałem wcześniej. „Eksplozja” była okresem szybkiej zmiany ewolucyjnej, ale nie była nagła. Według obecnych ocen zdarzenie to działo się przez 40-50 milionów lat. To jest długi czas, wystarczająco długi na spełnienie wymagań ewolucji.


A nawet jest prawdopodobnie niedoszacowaniem wynikającym z artefaktu zapisu kopalnego. Tym, co eksplozja kambryjska naprawdę dokumentuje, jest pojawienie się twardych części, które mogą kamienieć. To jak zapalenie światła w ciemnym pokoju, a potem uważanie, że wszystko w pokoju nagle zmaterializowało się.


Jeśli jednak hipoteza „twardych części” jest prawdą, to mogą istnieć miększe skamieniałości, które uda się znaleźć (nawet jeśli są znacznie rzadsze), które dokumentują dłuższy podbieg do eksplozji kambryjskiej.  I istotnie tak jest. Dla wyjaśnienia: są typy, które pojawiły się w kambrze – jest to okres zdumiewającego zróżnicowania.


Argument, że głowonogi są kosmitami, jest nawet bardziej absurdalny. Jest to po prostu argument z osobistego niedowierzania (coś bardzo podobnego do kreacjonistów). Głowonogi są zadziwiająca grupą zwierząt, bardzo inteligentnych, z osłupiającymi zdolnościami, takimi jak zdolność zmiany koloru.


Nie przedstawia to jednak, jak argumentują autorzy tego artykułu, braku ciągłości historii ewolucyjnej. Głowonogi są w pełni ziemskie, genetycznie, biochemicznie i anatomicznie. Ponadto, wszędzie, gdzie mała grupa lub nawet indywidualny gatunek jest jedynym ocalonym z poprzednio dużej grupy, może wyglądać jak wyjątek. Może wywoływać pytania, w jaki sposób wyewoluowały swoją dziwaczną anatomię. Kiedy jednak są widziane w kontekście wymarłej obecnie większej grupy, ciągłość jest bardziej oczywista.  


Wyobraźcie sobie, że kolibry są jedynym istniejącymi ptakami. Oglądane w izolacji robią wrażenie niemożliwych stworzeń. Jako jeden mały odłam Avis, są nadal zdumiewającą grupą ptaków, nie wydają się jednak nieciągłe z resztą przyrody.


“Hipoteza ośmiornicy-kosmity” jest nie tylko niepotrzebna, jest sama w sobie wysoce nieprawdopodobna. Pomysł, że kosmiczny DNA lub całe kosmiczne stworzenie wpasuje się tak bezszwowo w biologię Ziemi, jest absurdem. Głowonogi są wyraźnie spokrewnione z resztą życia na Ziemi. Nie wykazują obcej biochemii ani genetyki.


Koncepcja mikroskamienialości w meteorytach pokazuje, jak nisko autorzy ustawili poprzeczką dla dowodów, jeśli mogą użyć tego dla poparcia ich leżącej u podstaw hipotezy panspermii. Nie ma wiarygodnych dowodów skamieniałości lub życia na żadnym meteorycie. Przedstawiane domniemane dowody nie zostały zaakceptowane przez społeczność naukową, ponieważ są tylko małymi bąblami lub innymi cechami, na które jest znacznie prostsze wyjaśnienie.  Dostrzeganie jednokomórkowych skamieniałości w tych strukturach jest dobrym przykładem zbyt wybujałej wyobraźni. Co najmniej nie jest to ustalona linia dowodowa, której można użyć do poparcia jeszcze wątlejszej hipotezy.


Panspermia


Ten artykuł nie jest przekonujący i w zasadzie zbija razem kilka złych twierdzeń opartych na marnych lub żadnych dowodach. Nie znaczy to, że sama panspermia jest niesłuszną lub nierealną teorią. Sądzę jednak, że koncepcja panspermii funkcjonuje na aparaturze sztucznie podtrzymującej życie.


Oto idea: abiogeneza, powstanie życia z chemicznych prekursorów, jest niezmiernie rzadkim zjawiskiem. Mogło wcale nie zdarzyć się na Ziemi. Zamiast tego, zdarzyło się gdzieś w galaktyce. Te formy życia w jakiś sposób wydostały się ze swojej planety lub zamknięte w lodzie przetrwały śmierć goszczącej je gwiazdy a potem rozsiały się w galaktyce.


Zbadajmy tę koncepcję z dwóch podstawowych, szerokich perspektyw: dowodów i prawdopodobieństwa. Pierwsze jest łatwo podsumować – istnieje zero dowodów na panspermię. To jest problem, który autorzy próbowali naprawić, całkowicie bez powodzenia.


Mimo ich twierdzeń nie ma dowodów na życie w meteorytach, na księżycu ani na Marsie. Jedyne, o czym można jeszcze dyskutować, to pytanie, jak istotny jest ten brak dowodów? Należy wskazać, że nie zbadaliśmy nawet dokładnie naszego systemu życia, a więc nie możemy powiedzieć, jak częste jest życie w przestrzeni kosmicznej. Możemy więc powiedzieć, że choć obecnie jest zero dowodów, nie jest to samo w sobie wyrokiem śmierci dla panspermii. Ale, jak to omawiam poniżej, jest to problem.


Jak prawdopodobna jest panspermia? To wymaga wybujałych spekulacji, ale zróbmy to i tak. Czy życie może przetrwać przez miliony, nawet miliardy lat, kiedy podróżuje między gwiazdami? Wydaje się to wysoce nieprawdopodobne i jest najbardziej nieprawdopodobnym aspektem tej hipotezy. Wiemy, że DNA nie trwa milionów lat. Nawet przy krioprezerwacji, miliony lat to trudna sprawa.


Niektórzy argumentują, że mikroskopijne życie mogło funkcjonować wewnątrz komet, w kieszonkach, na fotosyntezie. To dopiero byłyby wytrzymałe gnojki.


Jak wskazał Caleb A. Scharf w 2012 r., tworzy to paradoks. Aby organizmy były tak wytrzymałe, że mogłyby przetrwać podróż międzygwiezdną, musiałyby być zdolne do życia niemal wszędzie w naszym układzie słonecznym. Księżyc lub Mars nadawałyby się doskonale. Dlaczego więc nie ma ich wszędzie? Dlaczego nie ma ich w każdym meteorycie?


Dodałbym, że gdyby panspermia była prawdziwa, to dlaczego nie ma wielokrotnego zasiania życia przez ostatnie cztery miliardy lat na Ziemi? Tutaj także autorzy próbują rozwiązać ten problem argumentem o głowonogach, ale zawodzi on. W rzeczywistości przyznają tylko, że problem istnieje. Życie na Ziemi powinno być patchworkiem, nie bezszwowym drzewem życia, jakie widzimy.


Wniosek


Ostatecznie, panspermia jest ciekawą ale wysoce nieprawdopodobną i całkowicie niepotrzebną hipotezą bez popierających ją dowodów. Nic z tego nie czyni jej błędną hipotezą, ale releguje ją do grupy marginalnych hipotez.


Autorzy przedwcześnie ogłaszają zwycięstwo dla swojej marginalnej hipotezy, zbierając okropne argumenty i marne dowody.


Alien Cephalopods and Panspermia

22 maja 2018

Tłumaczenie: Małgorzata KoraszewskaSteven Novella


Neurolog, wykładowca na Yale University School of Medicine. Przewodniczący i współzałożyciel New England Skeptical Society. Twórca popularnych (cotygodniowych) podkastów o nauce The Skeptics’ Guide to the Universe.  Jest również dyrektorem Science-Based Medicine będącej częścią James Randi Educational Foundation (JREF), członek Committee for Skeptical Inquiry (CSI) oraz członek założyciel Institute for Science in Medicine.

Prowadzi blog Neurologica.


Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj


Nauka

Znalezionych 848 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Łez kamienie   Łopatniuk   2018-10-13
Akademicki skandal: troje badaczy umyślnie publikowało fałszywe artykuły o „badaniach żałości”, by pokazać fatalne standardy akademickie w naukach społecznych   Coyne   2018-10-12
Skuteczny kontra patologiczny altruizm   Anomaly   2018-10-10
Czas powiedzieć stop pseudonauce o GMO   Novella   2018-10-02
Trochę inny rak wątroby   Łopatniuk   2018-09-29
Najwcześniejsze znane zwierzę?   Coyne   2018-09-27
Organiczne rolnictwo nie jest najlepsze   Novella   2018-09-24
Ateista z chwilową luką w pamięci i w szoku niewolnictwa   Dawkins   2018-09-21
Stereotypy są często szkodliwe a zarazem poprawne   Shpancer   2018-09-21
Atak “doktorostwa Wolfson” na rodziców chłopca, który zmarł na koklusz     2018-09-20
Probiotyki – to skomplikowane   Novella   2018-09-13
Przesądy i złudzenie kontroli   Novella   2018-09-11
Antyszczepionkowcy - pielęgniarka lub lekarz nie powinni opiekować się dziećmi     2018-09-10
Francuski uniwersytet wyrzuca homeopatię   Novella   2018-09-08
Plastry uśmierzające ból z Luminas: gdzie słowa „kwantum” i „energia” w rzeczywistości znaczą „magia”     2018-09-07
Odkryto nowy rodzaj neuronów u ludzi   Novella   2018-09-06
Epigenetyka: powrót Lamarcka? Nie tak szybko!   Coyne   2018-09-05
Przejściowe formy przodków żółwia   Novella   2018-09-03
Recenzja nowej książki Davida Quammena o drzewach ewolucyjnych (i porównanie z innymi recenzjami)   Coyne   2018-09-01
Dlaczego jedne sowy mają kępki piór na uszach, a inne nie?   Lyon   2018-08-30
Psychoaktywny lek i doświadczenie śmierci   Novella   2018-08-29
Samce koników morskich, które są ciężarne, redukują inwestycję w potomstwo, jeśli widzą seksowną samicę   Coyne   2018-08-28
Uderzające podobieństwo: rewolucyjne wyniki badań nad bliźniętami   Dynesen   2018-08-27
Ale tego wija lepiej zostaw w spokoju   Łopatniuk   2018-08-24
Ile jest ziemi nadającej się pod uprawę?   Novella   2018-08-22
Więcej o szarlatanerii komórek macierzystych   Novella   2018-08-18
Kontrolowane próby szczepionek   Novella   2018-08-15
Ogniska odry w Brooklynie w 2013 r.: Badanie kosztów antyszczepionkowej pseudonauki     2018-08-14
Uprzednie doświadczenie wpływa na to, co widzimy   Novella   2018-08-11
Efekt Krugera-Dunninga, antyszczepionkowcy i arogancja ignorancji     2018-08-09
Nowe zastosowania zużytych filtrów do dializy   Blum   2018-08-07
Puszczyk mszarny   Lyon   2018-08-06
Oprzeć się wiatrom - dobór naturalny, huragany i jaszczurki   Mayer   2018-08-04
Unia Europejska odrzuciła uprawy z edytowanym genomem   Ridley   2018-08-03
Spojrzenie na ruch anty-GMO   Novella   2018-08-02
Tajemne życie morskich ptaków   Ridley   2018-08-01
Więcej dowodów przeciwko „epigenetycznie” dziedziczonym i środowiskowo wprowadzonym zmianom w DNA   Coyne   2018-07-31
Usterka w Matriksie   Novella   2018-07-27
Czy współczesny Homo sapiens wyewoluował w różnych częściach Afryki?   Coyne   2018-07-24
Pandemie, szczepienia, i kuracja mleczna profesora Jastrebowa   Turski   2018-07-21
Sóweczka dwuplamista   Lyon   2018-07-20
Lucyfer, którego wymyślił Zimbardo. O konsekwencjach stanfordzkiego eksperymentu więziennego i skandalu, którego stał się obiektem   Witkowski   2018-07-19
Nie kłacz, gdy kaszlesz   Łopatniuk   2018-07-14
Kwantowe bzdury w parapsychologii   Novella   2018-07-12
Pełzająca percepcja problemów   Novella   2018-07-10
Ale czy mogą cierpieć?   Dawkins   2018-07-07
Wronia inteligencja   Novella   2018-07-06
Gąsienica naśladuje pazurnicę   Coyne   2018-07-05
O mózgach męskich i żeńskich   Novella   2018-07-03
Czy hieny rozbijają ludzki patriarchat?   Coyne   2018-06-30
Mikrobiom jelitowy i stany lękowe   Novella   2018-06-28
Ukośniki przędą spadochrony z nici pajęczej i odlatują po sprawdzeniu wiatru odnóżami   Coyne   2018-06-26
To może być toczeń, czyli o wilku, który pożarł serce   Łopatniuk   2018-06-23
Kreacjonizm i nagonka na Coyne’a w „Daily Caller”   Coyne   2018-06-22
Kłamstwa anty-GMO   Novella   2018-06-20
Protezy kończyn - kolejny postęp   Novella   2018-06-16
Dziwne zawiłości procesu dziedziczenia   Coyne   2018-06-13
Homeopatia, wibracje i oszustwo     2018-06-12
Wyników Séraliniego nie daje się powtórzyć   Novella   2018-06-11
Helen Lawson i czarna maść: wycinanie, wypalanie i zatruwanie w sposób „naturalny”     2018-06-09
Patyczaki mogą rozprzestrzeniać się jak nasiona roślin: w ptasich odchodach   Coyne   2018-06-08
Czy teoria doboru naturalnego Darwina zmieniła nasz pogląd na miejsce ludzkości   Dennett   2018-06-07
Kosmici-głowonogi i panspermia   Novella   2018-06-05
Marność dowodów na przekazywanie wprowadzonych środowiskowo, „epigenetycznych” zmian w DNA kolejnym pokoleniom u ludzi   Coyne   2018-06-04
Homeopatyczne nosodes   Novella   2018-05-31
Fałszywa dychotomia i negacja nauki   Novella   2018-05-28
Nicień w oku bliźniego   Łopatniuk   2018-05-26
Budzenie zmarłych   Novella   2018-05-21
Finansowanie społecznościowe terapii komórkami macierzystymi o nieudowodnionej skuteczności: wykorzystywanie hojności obcych, by płacić za szarlatanerię     2018-05-18
Co mówi nam ruch płaskiej Ziemi     2018-05-17
Osy papierowe + sprytny biolog = tęczowe gniazda   Coyne   2018-05-14
Jak to jest, że Stanisław Burzyński nadal żeruje na zrozpaczonych pacjentach z rakiem?     2018-05-12
Przekonania antyoświeceniowe są „zaskakująco trwałe”     2018-05-11
Jeremy Sherman nadal nie rozumie ewolucji   Coyne   2018-05-09
Zdrowy tryb życia ma znaczenie   Novella   2018-05-08
Miasta są nowymi wyspami Galapagos   Ridley   2018-05-04
O obowiązkowym oznakowywaniu GMO   Novella   2018-05-03
Tydzień Świadomości Homeopatii. Pomaga przypomnieć ludziom, że jest to szarlataneria!     2018-05-02
Znajdź Tiktaalika!   Coyne   2018-05-01
Wzrost potęgi dinozaurów   Novella   2018-04-30
Niebezpieczeństwa martwienia się o sądny dzień   Pinker   2018-04-27
Tako rzecze antyszczepionkowa “wojowniczka mama”, Brittney Kara: jeśli szczepionki są tak wspaniałe, to dlaczego nie wspomina ich Biblia?     2018-04-26
Geny wydają się wyjaśniać większość sukcesów uczniów szkół elitarnych   Ridley   2018-04-25
Akupunktura jadu pszczelego: śmiercionośne znachorstwo, które może zabić     2018-04-23
Mumia z Atakama nie jest kosmitą   Novella   2018-04-20
Feministyczna geografia w Dartmouth   Coyne   2018-04-19
Dlaczego odmawiamy dostrzegania jaśniejszej strony, choć powinniśmy   Pinker   2018-04-17
Inicjatywa „Globalna Spójność”: nonsens na globalną skalę     2018-04-11
Wreszcie: sensowna dyskusja o “rasie”   i Greg Mayer   2018-04-10
Rolnictwo biodynamiczne: podobne do antropozoficznej medycyny, ale dla farm     2018-04-06
Mózg i kodowanie predyktywne   Novella   2018-04-05
Dziwaczne życie seksualne żabnicy   Coyne   2018-04-04
Dwa kilo prostaty poproszę   Łopatniuk   2018-03-31
Dziennik z Mozambiku: Demony w kurzu   Naskręcki   2018-03-30
Otumaniony myśliciel twierdzi, że ewolucja nie może wyjaśnić organizmów i ich “dążeń”   Coyne   2018-03-28
Orientacja na złe wiadomości nasila się i wpływa na nasze działania   Ridley   2018-03-27
Urojenie fałszywej flagi   Novella   2018-03-24
Zły tydzień dla homeopatii jest dobrym tygodniem dla nauki     2018-03-23
Czy farmerzy mają czekać aż parlamentarzyści podszkolą się w nauce o manioku?   Ongu   2018-03-22
David Barash namawia naukowców do stworzenia człowieko-szympansiej hybrydy   Coyne   2018-03-20

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Uprzednie doświadczenieŻydowski exodusPRL Chrystusem narodówOdrastające głowy hydry nazizmuHomeopatia, wibracje i oszustwo


Żołnierz IDFPrawo powrotuMózg i kodowanie predyktywneNocna rozmowaWSzyscy wiedzaNieustający marszOświecenie PinkerAlternatywna medycyna zabijaKobiety ofiaramiPrometeuszmodyfikowana pszenicaArabowieRoboty będą uprawiać ziemięSumienie, czyli moralność bez smyczySkomplikowana ewolucjaArgument neuroróżnorodnościNowe badanie pamięci długotrwałejŚciganie bluźnierstwaRyby jaskinioweAutyzmOd niepamiętnych czasówTunezyjczycy przeciw złemu prawuDrugie prawo termodynamikiPochwała ignorancjMistyfikacja SokalaIntronizacja ChrystusaObama chrzescijanieSzelest liściCzego wam nie pokazują?


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk