Prawda

Wtorek, 21 maja 2019 - 01:07

« Poprzedni Następny »


Kosmici-głowonogi i panspermia


Steven Novella 2018-06-05


Niedawny artykuł w „Progress in Biophysics and Molecular Biology”, Cause of Cambrian Explosion – Terrestrial or Cosmic? [Przyczyny eksplozji kambryjskiej – ziemskie czy kosmiczne?] wywołał sporo szumu. Myślę, że taki był zamiar i większość dziennikarzy połknęła to ze smakiem, albo nie dbając o jakość nauki, albo nie potrafiąc jej ocenić.

Jedną z głównych tez artykułu jest, że eksplozja kambryjska – geologicznie szybkie wydarzenie sprzed około 550 milionów lat, w którym w zapisie kopalnym pojawiło się życie wielokomórkowe – było tak szybkie, ponieważ mogło być wynikiem kosmicznej informacji genetycznej. Autorzy argumentują następnie, że głowonogi, szczególnie ośmiornice, są tak zadziwiające, bo albo włączyły w swoją budowę geny z kosmosu, albo są całkowicie pozaziemskie, przybywając na ziemię jako krioprezerwowane jajeczka wewnątrz komet. Trzecią podporą ich domniemanych dowodów na panspermię są mikroskamieniałości znajdowane w meteorytach.


Wszystkie trzy argumenty są całkowitą bzdurą. Leżąca u podstaw hipoteza panspermii – że życie zostało „zasiane” w galaktyce z jednego lub ograniczonej ilości początkowych źródeł – jest wysoce problematyczna, ale może nie jest 100% nonsensem.


Trzy linie dowodowe


Wielu naukowych blogerów rozniosło ten artykuł w puch, zmniejszając szkody uczynione przez nieodpowiedzialnych dziennikarzy, którzy prawdopodobnie nie powinni w ogóle pisać o nauce. Szybko to tylko streszczę.


Eksplozja kambryjska była dramatycznym wydarzeniem na geologiczną skalę czasową, ale nie czymś, czego wyjaśnienie wymaga wynajdowania całkiem nowych hipotez. Nie jest to także problem dla teorii ewolucji, jak często twierdzą kreacjoniści, a co już omawiałem wcześniej. „Eksplozja” była okresem szybkiej zmiany ewolucyjnej, ale nie była nagła. Według obecnych ocen zdarzenie to działo się przez 40-50 milionów lat. To jest długi czas, wystarczająco długi na spełnienie wymagań ewolucji.


A nawet jest prawdopodobnie niedoszacowaniem wynikającym z artefaktu zapisu kopalnego. Tym, co eksplozja kambryjska naprawdę dokumentuje, jest pojawienie się twardych części, które mogą kamienieć. To jak zapalenie światła w ciemnym pokoju, a potem uważanie, że wszystko w pokoju nagle zmaterializowało się.


Jeśli jednak hipoteza „twardych części” jest prawdą, to mogą istnieć miększe skamieniałości, które uda się znaleźć (nawet jeśli są znacznie rzadsze), które dokumentują dłuższy podbieg do eksplozji kambryjskiej.  I istotnie tak jest. Dla wyjaśnienia: są typy, które pojawiły się w kambrze – jest to okres zdumiewającego zróżnicowania.


Argument, że głowonogi są kosmitami, jest nawet bardziej absurdalny. Jest to po prostu argument z osobistego niedowierzania (coś bardzo podobnego do kreacjonistów). Głowonogi są zadziwiająca grupą zwierząt, bardzo inteligentnych, z osłupiającymi zdolnościami, takimi jak zdolność zmiany koloru.


Nie przedstawia to jednak, jak argumentują autorzy tego artykułu, braku ciągłości historii ewolucyjnej. Głowonogi są w pełni ziemskie, genetycznie, biochemicznie i anatomicznie. Ponadto, wszędzie, gdzie mała grupa lub nawet indywidualny gatunek jest jedynym ocalonym z poprzednio dużej grupy, może wyglądać jak wyjątek. Może wywoływać pytania, w jaki sposób wyewoluowały swoją dziwaczną anatomię. Kiedy jednak są widziane w kontekście wymarłej obecnie większej grupy, ciągłość jest bardziej oczywista.  


Wyobraźcie sobie, że kolibry są jedynym istniejącymi ptakami. Oglądane w izolacji robią wrażenie niemożliwych stworzeń. Jako jeden mały odłam Avis, są nadal zdumiewającą grupą ptaków, nie wydają się jednak nieciągłe z resztą przyrody.


“Hipoteza ośmiornicy-kosmity” jest nie tylko niepotrzebna, jest sama w sobie wysoce nieprawdopodobna. Pomysł, że kosmiczny DNA lub całe kosmiczne stworzenie wpasuje się tak bezszwowo w biologię Ziemi, jest absurdem. Głowonogi są wyraźnie spokrewnione z resztą życia na Ziemi. Nie wykazują obcej biochemii ani genetyki.


Koncepcja mikroskamienialości w meteorytach pokazuje, jak nisko autorzy ustawili poprzeczką dla dowodów, jeśli mogą użyć tego dla poparcia ich leżącej u podstaw hipotezy panspermii. Nie ma wiarygodnych dowodów skamieniałości lub życia na żadnym meteorycie. Przedstawiane domniemane dowody nie zostały zaakceptowane przez społeczność naukową, ponieważ są tylko małymi bąblami lub innymi cechami, na które jest znacznie prostsze wyjaśnienie.  Dostrzeganie jednokomórkowych skamieniałości w tych strukturach jest dobrym przykładem zbyt wybujałej wyobraźni. Co najmniej nie jest to ustalona linia dowodowa, której można użyć do poparcia jeszcze wątlejszej hipotezy.


Panspermia


Ten artykuł nie jest przekonujący i w zasadzie zbija razem kilka złych twierdzeń opartych na marnych lub żadnych dowodach. Nie znaczy to, że sama panspermia jest niesłuszną lub nierealną teorią. Sądzę jednak, że koncepcja panspermii funkcjonuje na aparaturze sztucznie podtrzymującej życie.


Oto idea: abiogeneza, powstanie życia z chemicznych prekursorów, jest niezmiernie rzadkim zjawiskiem. Mogło wcale nie zdarzyć się na Ziemi. Zamiast tego, zdarzyło się gdzieś w galaktyce. Te formy życia w jakiś sposób wydostały się ze swojej planety lub zamknięte w lodzie przetrwały śmierć goszczącej je gwiazdy a potem rozsiały się w galaktyce.


Zbadajmy tę koncepcję z dwóch podstawowych, szerokich perspektyw: dowodów i prawdopodobieństwa. Pierwsze jest łatwo podsumować – istnieje zero dowodów na panspermię. To jest problem, który autorzy próbowali naprawić, całkowicie bez powodzenia.


Mimo ich twierdzeń nie ma dowodów na życie w meteorytach, na księżycu ani na Marsie. Jedyne, o czym można jeszcze dyskutować, to pytanie, jak istotny jest ten brak dowodów? Należy wskazać, że nie zbadaliśmy nawet dokładnie naszego systemu życia, a więc nie możemy powiedzieć, jak częste jest życie w przestrzeni kosmicznej. Możemy więc powiedzieć, że choć obecnie jest zero dowodów, nie jest to samo w sobie wyrokiem śmierci dla panspermii. Ale, jak to omawiam poniżej, jest to problem.


Jak prawdopodobna jest panspermia? To wymaga wybujałych spekulacji, ale zróbmy to i tak. Czy życie może przetrwać przez miliony, nawet miliardy lat, kiedy podróżuje między gwiazdami? Wydaje się to wysoce nieprawdopodobne i jest najbardziej nieprawdopodobnym aspektem tej hipotezy. Wiemy, że DNA nie trwa milionów lat. Nawet przy krioprezerwacji, miliony lat to trudna sprawa.


Niektórzy argumentują, że mikroskopijne życie mogło funkcjonować wewnątrz komet, w kieszonkach, na fotosyntezie. To dopiero byłyby wytrzymałe gnojki.


Jak wskazał Caleb A. Scharf w 2012 r., tworzy to paradoks. Aby organizmy były tak wytrzymałe, że mogłyby przetrwać podróż międzygwiezdną, musiałyby być zdolne do życia niemal wszędzie w naszym układzie słonecznym. Księżyc lub Mars nadawałyby się doskonale. Dlaczego więc nie ma ich wszędzie? Dlaczego nie ma ich w każdym meteorycie?


Dodałbym, że gdyby panspermia była prawdziwa, to dlaczego nie ma wielokrotnego zasiania życia przez ostatnie cztery miliardy lat na Ziemi? Tutaj także autorzy próbują rozwiązać ten problem argumentem o głowonogach, ale zawodzi on. W rzeczywistości przyznają tylko, że problem istnieje. Życie na Ziemi powinno być patchworkiem, nie bezszwowym drzewem życia, jakie widzimy.


Wniosek


Ostatecznie, panspermia jest ciekawą ale wysoce nieprawdopodobną i całkowicie niepotrzebną hipotezą bez popierających ją dowodów. Nic z tego nie czyni jej błędną hipotezą, ale releguje ją do grupy marginalnych hipotez.


Autorzy przedwcześnie ogłaszają zwycięstwo dla swojej marginalnej hipotezy, zbierając okropne argumenty i marne dowody.


Alien Cephalopods and Panspermia

22 maja 2018

Tłumaczenie: Małgorzata KoraszewskaSteven Novella


Neurolog, wykładowca na Yale University School of Medicine. Przewodniczący i współzałożyciel New England Skeptical Society. Twórca popularnych (cotygodniowych) podkastów o nauce The Skeptics’ Guide to the Universe.  Jest również dyrektorem Science-Based Medicine będącej częścią James Randi Educational Foundation (JREF), członek Committee for Skeptical Inquiry (CSI) oraz członek założyciel Institute for Science in Medicine.

Prowadzi blog Neurologica.


Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj


Nauka

Znalezionych 940 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

A polać wielką wodą…   Cipiur   2019-05-18
Wykrywanie kłamstw w mózgu   Novella   2019-05-17
Walka o zachowanie bioróżnorodności   Ridley   2019-05-15
Niezwykły przypadek mimikry: skaczący pająk naśladuje gąsienicę   Coyne   2019-05-14
Selektywnie stosowana koncepcja tabula rasa i ideologicznie motywowane nieporozumienia   Cory Clark   2019-05-09
Dlaczego szarlatani nie powinni nadzorować sami siebie     2019-05-08
Kiedy naukowcy nie tolerują odmiennego zdania   Weber   2019-05-07
Przegapione odkrycia w historii nauki   Ridley   2019-05-02
W obronie scjentyzmu   Winegard   2019-04-30
Akupunktura kwantowa   Novella   2019-04-23
Nie tylko kakao   Łopaniuk   2019-04-20
Wstęga Möbiusa sprzecznych egocentryzmów poznawczych   Landes   2019-04-18
Kolejne badania nad bzdurą   Novella   2019-04-17
Licząca 43 miliony lat forma przejściowa: wodno-lądowy wieloryb    Coyne   2019-04-15
Zdumiewające możliwości docenienia i wykorzystania neuroróżnorodności   Koraszewski   2019-04-12
Jak sobie radzić ze skrajnymi wydarzeniami pogodowymi?   Lomborg   2019-04-09
Najbardziej zabójczy dzień na Ziemi   Novella   2019-04-06
Zaprzeczanie neuronauce o różnicach płci   Cahill   2019-04-05
Zwierzęce roboty   Novella   2019-04-04
Technologia pomaga w kryzysach wodnych na całym globie   Cohen   2019-04-02
Niezwykłe skamieniałości kambryjskie porównywalne do tych z łupków z Burgess   Coyne   2019-03-30
Tak wygląda dobre dziennikarstwo   Novella   2019-03-29
Wzrost sektora nasiennictwa w Ugandzie demaskuje główne twierdzenie anty- GMO   Ongu   2019-03-21
Ewolucja „nieredukowalnie złożonych” białek zapobiegających zamarzaniu u ryb polarnych (i policzek wymierzony Behemu)   Coyne   2019-03-20
Złoty ryż wreszcie dopuszczony w Bangladeszu   Novella   2019-03-19
Kłamstwa, bezczelne kłamstwa i statystyka   Welsh   2019-03-18
Wyprane kłamstwa   Ridley   2019-03-14
Czy islamska teologia i filozofia może wzbogacić etyczną debatę wokół CRISPR?   Coyne   2019-03-06
Kacze dzioby, Umwelt i a priori Kanta   Cobb   2019-03-04
Co kręci płaskoziemców   Novella   2019-03-02
Ślimaki nagoskrzelne mają kolczaste penisy jednorazowego użytku, którymi usuwają plemniki rywala ze swojej partnerki   Coyne   2019-03-01
Zrozumienie nowoczesnych horrorów afrykańskich zakorzenionych w handlu niewolnikami przez Ocean Indyjski   Clarfield   2019-02-28
Raport z sensacyjnym twierdzeniem o ”załamaniu klimatu” jest chwytliwy, ale nieprawdziwy   Lomborg   2019-02-27
Naukowiec analizuje dwa przykłady w nowej książce Behego; stwierdza, że są głęboko błędne   Coyne   2019-02-26
Triasowy mięsak, czyli praprzodkowie żółwi też chorowali na nowotwory   Łopatniuk   2019-02-16
Co nauka może powiedzieć pani Ocasio-Cortez o klimacie   Lomborg   2019-02-15
Kury produkujące leki   Novella   2019-02-14
Rak w raku i przerzut w przerzucie   Łopatniuk   2019-02-09
Prawo niezamierzonych konsekwencji   Novella   2019-02-07
Czy świat rzeczywiście staje się biedniejszy? Odpowiedź Stevena Pinkera   Coyne   2019-02-06
Maniok o wysokiej zawartości żelaza i cynku może poprawić odżywianie i zdrowie w Afryce Zachodniej     2019-02-05
Dalszy spadek zgonów z powodu raka   Novella   2019-02-04
Dokopywanie nauce przez dwóch naukowców i filozofa   Coyne   2019-02-01
Jacy naprawdę byli neandertalczycy?   Novella   2019-01-31
Żywność GM i zmiana opinii   Novella   2019-01-29
Wojny o Oświecenie: kilka refleksji o Enlightenment Now, w rok później   Pinker   2019-01-25
Dunning Kruger a opozycja wobec GMO   Novella   2019-01-23
Nasza pamięć cofa się   Nivella   2019-01-21
Niezrozumienie efektu Dunninga-Krugera   Novella   2019-01-18
Szarlataneria finansowana przez społeczność internetową   Novella   2019-01-16
Nowa duża salamandra ze Stanów Zjednoczonych   Mayer   2019-01-10
Kwitnące rośliny pozostają zdolne do życia po przejściu przez przewód pokarmowy ptactwa wodnego   Coyne   2019-01-07
Radykalne poglądy polityczne korelują z marnym metapoznaniem   Novella   2019-01-05
Nareszcie: owocowy gospodarz dzikiej Drosophila melanogaster   Coyne   2019-01-02
Z końcem roku   Łopatniuk   2019-01-01
Psychologia globalnego pesymizmu   Ridley   2018-12-26
Wiara w Świętego Mikołaja   Novella   2018-12-25
Brudna pardwa górska   Lyon   2018-12-24
Lotosowe szaleństwo   Łopatniuk   2018-12-22
Intrygujące zajęcia na Princeton University   Coyne   2018-12-19
Aktywność umysłowa nie zapobiega osłabieniu umysłowej sprawności   Novella   2018-12-15
Musi się potępić akademicki mobbing uczonego     2018-12-14
Dlaczego sądy nie powinny rozstrzygać o nauce     2018-12-13
Dziennikarze  nie rozumieją nowego raportu USA o klimacie   Lomborg   2018-12-12
Kilka myśli o altruizmie   Coyne   2018-12-10
Nauka nie jest twoim wrogiem   Pinker   2018-12-08
Czy poparcie przez celebrytę może skłonić ludzi do zaakceptowania ewolucji?   Coyne   2018-12-07
Dominujący indyk i jego popisy   Lyon   2018-12-04
Dlaczego kocie języki są kolczaste?   Coyne   2018-12-01
Hiszpania dąży do zakazania alternatywnej medycyny   Novella   2018-11-30
Inżyneria fotosyntezy i jej przeciwnicy   Novella   2018-11-27
Mój list do Darwina   Coyne   2018-11-26
Zapuszczenie   Łopatniuk   2018-11-24
Nowa praca potwierdza sześć podgatunków tygrysa   Coyne   2018-11-21
Nawigacja może być fundamentalna dla myślenia   Novella   2018-11-20
Zrezygnowanie z hamburgerów nie uratuje planety   Lomborg   2018-11-16
Echinacea nie działa na przeziębienie   Novella   2018-11-15
Laserowe skanowanie Archeopteryxa   Novella   2018-11-10
Apoptoza całego ciała   Dennett   2018-11-09
Głębota i polityka pseudogłębi   Hughes   2018-11-08
Niewydolność wątroby spowodowana ekstraktem z zielonej herbaty   Novella   2018-11-06
Skąd wiemy, że niemal wszyscy neandertalczycy byli praworęczni?   Coyne   2018-11-05
Co nam daje psychologia ewolucyjna?   Flock   2018-11-01
Problemy z organiczną żywnością i badaniem raka   Novella   2018-10-31
Geny, które wpływają na ludzką inteligencję i osobowość   Ridley   2018-10-30
Dławiący problem   Łopatniuk   2018-10-27
Niepoprawna ludzkość znowu poprawiona   Koraszewski   2018-10-26
Neandertalskie kości w Chorwacji   Coyne   2018-10-25
Światowa Organizacja Zdrowia udziela poparcia szarlatanerii   Novella   2018-10-24
Socjologia. Uwagi o nauce zaangażowanej   Koraszewski   2018-10-22
Daj ać ja pobruszę …   Łukaszewski   2018-10-20
Opieka zdrowotna neandertalczyków   Novella   2018-10-17
Łez kamienie   Łopatniuk   2018-10-13
Akademicki skandal: troje badaczy umyślnie publikowało fałszywe artykuły o „badaniach żałości”, by pokazać fatalne standardy akademickie w naukach społecznych   Coyne   2018-10-12
Skuteczny kontra patologiczny altruizm   Anomaly   2018-10-10
Czas powiedzieć stop pseudonauce o GMO   Novella   2018-10-02
Trochę inny rak wątroby   Łopatniuk   2018-09-29
Najwcześniejsze znane zwierzę?   Coyne   2018-09-27
Organiczne rolnictwo nie jest najlepsze   Novella   2018-09-24
Ateista z chwilową luką w pamięci i w szoku niewolnictwa   Dawkins   2018-09-21

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologiaAllah stworzylUprzednie doświadczenieŻydowski exodusPRL Chrystusem narodówOdrastające głowy hydry nazizmuHomeopatia, wibracje i oszustwo


Żołnierz IDFPrawo powrotuMózg i kodowanie predyktywneNocna rozmowaWSzyscy wiedzaNieustający marszOświecenie PinkerAlternatywna medycyna zabijaKobiety ofiaramiPrometeuszmodyfikowana pszenicaArabowieRoboty będą uprawiać ziemięSumienie, czyli moralność bez smyczySkomplikowana ewolucjaArgument neuroróżnorodnościNowe badanie pamięci długotrwałejŚciganie bluźnierstwaRyby jaskinioweAutyzmOd niepamiętnych czasówTunezyjczycy przeciw złemu prawuDrugie prawo termodynamiki


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk