Prawda

Sobota, 28 maja 2022 - 15:22

« Poprzedni Następny »


Kolejny gatunek wron używa narzędzi


Jerry Coyne 2016-10-06

Definicja “używania narzędzi” przez zwierzęta jest nieco kontrowersyjna, zależnie od tego, czy przedmiot zostaje modyfikowany zanim jest użyty jako narzędzie. Na liście zwierzęcego używania narzędzi Wikipedia podaje szeroko używaną definicję, zaproponowaną przez Shumakera, Walkup i Becka w ich książce z 2011 r. Animal Tool Behavior: The Use and Manufacture of Tools by Animals:

“Zewnętrzne wykorzystanie luźnego lub dającego się manipulować przyczepionego obiektu w środowisku, by zmienić skuteczniej kształt, pozycję lub stan innego obiektu, innego organizmu lub samego użytkownika, kiedy użytkownik trzyma i manipuluje bezpośrednio narzędzie podczas lub przed użyciem i jest odpowiedzialny za prawidłowe i skuteczne nakierowanie narzędzia”.


I, według artykułu z Wikipedii, używanie narzędzi odkryto w 33 rodzinach ptaków, włącznie z tymi (mam filmy wideo dla każdego przykładu):

Jest znacznie więcej przykładów, choć autorzy artykułu, jakim zajmujemy się dzisiaj, mówią, że “widomo tylko o garści gatunków ptaków, które używają narzędzi, żerując w naturze”. Prawdą jest, że dla niektórych ptaków „używanie narzędzi” było zaobserwowane tylko w niewoli, ale artykuł Wikipedii sugeruje, że użycie narzędzi w naturze jest widziane u znacznie więcej niż „garści” ptaków.


Nie jestem pewien jak ważne jest rozróżnienie “użycie w naturze” i “użycie w niewoli”; w obu wypadkach zwierzęta mogą albo mieć wdrukowane używanie narzędzi, albo mogą nauczyć się tego od innych osobników, które same do tego doszły. I niezależnie od tego czy dzieje się to w niewoli, czy na wolności, mówi nam coś o kreatywności i inteligencji zwierząt. Przypuszczam, że biologów bardziej interesuje „naturalne” zachowanie niż zachowanie w niewoli, być może dlatego, że jest możliwość uczenia się od ludzi zamiast od innych zwierząt. Ale biolodzy są znacznie bardziej zafascynowani tym, co dzieje się w stanie dzikim niż tym, co dzieje się w zoo. Dla rzeczy takich jak zachowania godowe ma to duże znaczenie, ale nie tak duże dla używania narzędzi.


Tak czy inaczej, każdy przykład używania narzędzi przez zwierzęta zyskuje uwagę, jak ten, opisany w nowym artykule w”Nature” przez Christiana Rutza i in. (link poniżej). Niestety, nie tylko to zachowanie widziane jest tylko w niewoli, ale może być widziane tylko w niewoli, bo gatunek, który go używa, wymarł na wolności. Chodzi o wronę ogorzałą, ‘Alalā (Corvus hawaiiensis), kiedyś rdzenną na Hawajach, ale wytępioną na wolności przez grabieże myszołowów, szczurów i dzikich kotów. Ptaki te żyją obecnie tylko w niewoli i są hodowane do możliwego wypuszczenia na wolność. Jest ich 109 w trzech obiektach hawajskich i jest jeden samotny osobnik pokazywany w San Diego Zoo Safari Park.


Tutaj jest ‘Alalā; to są przystojne ptaki, a jak to krukowate, są bardzo bystre:Autorzy zbadali 104 z istniejących 109 ptaków i odkryli, że 78% z nich spontanicznie używa narzędzi (głównie patyków) do sondowania, przebijania i podważania kawałków żywności umieszczonych w eksperymentalnym pniu, pełnym dziur i szczelin. Oto jak wygląda to zachowanie, a można je także zobaczyć na filmie tuż pod zdjęciami:


(Z artykułu): a. Ptaki używają narzędzi z patyków do wyciągnięcia pokarmu z eksperymentalnych pni
(Z artykułu): a. Ptaki używają narzędzi z patyków do wyciągnięcia pokarmu z eksperymentalnych pni


Już wiedzieliśmy, że wrona brodata, Corvus moneduloides, nie tylko używa narzędzi, ale rozwiązuje wszelkiego rodzaju zagadki (patrz moje poprzednie posty tutaj, tutaj i tutaj), i mogą nawet mieć „teorię umysłu”. Wiadomo, że C. moneduloides używa narzędzi na wolności, ale nie można tego ustalić w wypadku ‘Alalā.


Obserwacja używania narzędzi wywołuje pięć pytań:


Jak wiele razy to zachowanie powstało wśród tych 108 wron w niewoli?
 Ponieważ są zamknięte w klatkach i trzymane razem (z zapisami ich historii) jako część programu hodowlanego, autorzy ustalili, że jeśli to zachowanie było wyuczone i kopiowane, mogło powstać między 1 a 8 razy. Zdaniem autorów było to więcej niż jeden raz, ponieważ „jest mało prawdopodobne, by pojedyncza ‘innowacja’ mogła wyjaśnić zaobserwowaną w całym gatunku kompetencję w posługiwaniu się narzędziami”. No cóż, można i tak, chociaż same dane nie świadczą na korzyść wielokrotnego powstawania tej innowacji.    


Czy jest to zachowanie nauczone od innych, czy też może zachowanie pojedynczych osobników? 
Zachowanie, nawet jeśli jest wyuczone od innych, musi zacząć się od jednego osobnika, a więc pytanie jest nieco mylące. Niemniej ma znaczenie dla pytania, jak wiele razy mogło “powstać” zarówno w niewoli, jak w stanie dzikim. (Ważniejszym pytaniem, a nie umiem znaleźć sposobu, w jaki można by na odpowiedzieć, jest to, czy istnieje per se skłonność genetyczna do używania narzędzi, czy też te ptaki po prostu uczą się szybko wszystkiego i wpadły na pomysł narzędzi jako wygodnego sposobu dobrania się do pokarmu.)  


W każdym razie autorzy zbadali siedem naiwnych wron, wychowanych w dwóch grupach, które nigdy nie widziały dorosłych, używających narzędzi. Wszystkie siedem zaczęły z czasem sondować dziury i szpary patykami, chociaż tylko pięciu w końcu się to udało. Są to jednak tylko dwa niezależne początki takiego zachowania, nie zaś pięć.


Czy to zachowanie zdarza się na wolności?
Tego, oczywiście, nie wiemy, ale autorzy argumentują, że kiedy ‘Alalā żyły na swobodzie, prawdopodobnie używały narzędzi. Opierają to na dwóch obserwacjach: że młode spontanicznie wpadły na pomysł używania patyków, by dostać się do żywności (dość przekonujące) i że używanie narzędzi można znaleźć u całego gatunku w niewoli (niezbyt przekonujące). Notują, że zanim gatunek wymarł na wolności w 2002 r., nie było żadnych obserwacji używania narzędzi przez dzikie osobniki, chociaż żerowały na gałęziach i pniach. Jak powiedziałem jednak, dla mnie obserwacja używania narzędzi jest fascynująca, niezależnie od tego, czy jest widziana w naturze.


Czy używanie narzędzi u wron brodatych i wron ogorzałych powstało niezależnie?
Niemal z pewnością tak,ponieważ ‘Alalā i wrony brodate są dalekimi krewnymi, a żaden gatunek pomiędzy nimi nie pokazuje tego zachowania. Jest więc nieprawdopodobne, że zostało odziedziczone od wspólnego przodka. Tutaj jest filogeneza pokazana w artykule wraz z mapą i kilkoma innymi ptakami używającymi narzędzi.Na koniec, dlaczego to zachowanie występuje tylko u tych dwóch gatunków wron? No cóż, wrony są bystre, a więc już mają skłonność do rozwijania takich zachowań, szczególnie biorąc pod uwagę ich niezwykłą zdolność do rozwiązywania skomplikowanych zagadek. Autorzy proponują następujące wyjaśnienie  używania narzędzi przez te dwa gatunki:

Możliwym bodźcem ekologicznym dla tych dwóch gatunków – jak również dla używających narzędzi kłowaczy kaktusowych – jest to, że wyewoluowały na odosobnionych wyspach tropikalnych (Fig. 1e powyżej), gdzie konkurencja o zdobycz jest zredukowana, a drapieżnicy nie stanowią wielkiego zagrożenia. Te warunki, które uprzednio uważano za sprzyjające zachowaniu używania narzędzi, mogą być różne w środowiskach wyspiarskich, ale przypuszczalnie są rzadsze w habitatach przylegających lądów, dostarczając możliwego wyjaśnienia uderzającej rzadkości ptasiego używania narzędzi.  

Drapieżnictwo nie wydaje mi się ważne i nie jest jasne, co autorzy mają na myśli: czy używanie patyków powoduje, że ptak bardziej naraża się na zjedzenie?  Ważniejszy wydaje się brak konkurencji, szczególnie dzięciołów, a nie ma ich na Galapagos, Nowej Kaledonii i Hawajach. Dzięcioły są skuteczniejsze w wydobywaniu zwierzyny niż te wrony (na przykład, dzięcioły nie muszą szukać narzędzia) i mogły wykonkurować wrony w polowaniu na owady w i na drzewach.  


To można przetestować, jeśli znajdzie się inne gatunki wron na wyspach, na których nie ma dzięciołów ani innych ptaków, które potrafią wydobywać pokarm z drzew bez narzędzi, ale wymagałoby to dużej próbki niespokrewnionych wron i nie wiem, czy mamy coś takiego. Tym co mamy, jest kolejny przykład użycia narzędzi przez ptaki i obserwację, że młode wrony mogą spontanicznie zacząć to robić. Nie wiem, czy zasługuje to na artykuł w „Nature”, chociaż z pewnością warte jest doniesienia. U podstaw całego rozgłosu leży fakt, że używanie narzędzi jest fascynujące dla ludzi, bo jesteśmy gatunkiem antropomorfizującym.


h/t: Nicole, Trevor Price

________

Rutz, C., B. C. Klump, L. Komarczyk, R. Leighton, J. Kramer, S. Wischnewski, S. Sugasawa, M. B. Morrissey, R. James, J. J. H. St Clair, R. A. Switzer, and B. M. Masuda. 2016. Discovery of species-wide tool use in the Hawaiian crow. Nature 537:403-407.


Another species of crow uses tools

Why Evolution Is True, 21 września 2016

Tłumaczenie: Małgorzata KoraszewskaJerry A. Coyne


Profesor (emeritus) na wydziale ekologii i ewolucji University of Chicago, jego książka "Why Evolution is True" (Polskie wydanie: "Ewolucja jest faktem", Prószyński i Ska, 2009r.) została przełożona na kilkanaście języków, a przez Richarda Dawkinsa jest oceniana jako najlepsza książka o ewolucji.  Jerry Coyne jest jednym z najlepszych na świecie specjalistów od specjacji, rozdzielania się gatunków.  Jest wielkim miłośnikiem kotów i osobistym przyjacielem redaktor naczelnej.Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj


Nauka

Znalezionych 1297 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Coraz mniejsza część głównych plonów roślin jadalnych na świecie idzie na wyżywienie głodnych, a coraz więcej wykorzystuje się do celów niespożywczych     2022-05-28
Naukowiec z Ghany: “Afryka potrzebuje GMO bardziej niż reszta świata”   Gakpo   2022-05-26
GMO i edytowanie genów: jaka jest różnica?   Karavolias   2022-05-23
Toksyczny nektar, czyli ostrożnie z tureckim miodem   Júnior   2022-05-20
Kolejna nieudana i podyktowana ideologią próba wykazania, że płeć u ludzi nie jest binarna   Coyne   2022-05-18
Brian Charlesworth o błędach nowego artykułu rzekomo pokazującego, że fundamentalne założenie ewolucji neodarwinowskiej jest błędne   Coyne   2022-05-16
Trutnie i inni fruwający panowie   Junior   2022-05-13
Wygnanie z uniwersyteckiego świata – dwa lata później   Winegard   2022-05-10
Życie kwitnące po śmierci   Junior   2022-05-05
Organiczne środki owadobójcze są szkodliwe dla pożytecznych owadów     2022-04-30
Oxitec rozszerza próby z komarami GMO, by zredukować szerzenie się malarii   Conrow   2022-04-28
Słowa w wosku zapisane   Tonhasca Junior   2022-04-26
Rodzice, szkoła, państwo: kultura niskich oczekiwań   Koraszewski   2022-04-25
Nowoczesne ulepszanie roślin uprawnych przyjmuje historyczne podejście   Karavolias   2022-04-20
Pierwsza spożywcza roślina GMO w Ghanie   Baffour-Awuah   2022-04-16
Indie zwalniają edytowanie genów z wymaganej dla GMO oceny bezpieczeństwa   Paranjape   2022-04-11
Metamorfozy    Júnior   2022-04-09
Rolnicy nie mogą uprawiać tego, na co ich nie stać   Ongu   2022-04-07
Rośliny zmodyfikowane: odkłamać opinię o GMO   Conrow   2022-04-07
Odmowa szczelinowania jest szaleństwem   Ridley   2022-04-02
Jak wirusy chorób układu oddechowego ewoluują, by stać się łagodniejsze   Ridley   2022-03-22
Czy globalne ocieplenie może być dla nas dobre?   Ridley   2022-03-03
Południowa Afryka powinna przemyśleć regulacje dotyczące genetycznie modyfikowanych roślin   i Priyen Pillay   2022-03-01
Dlaczego środowiskowcy stanowią większą przeszkodę dla skutecznej polityki klimatycznej niż negacjoniści?   Boudry   2022-02-21
O figach i osach   Júnior   2022-02-18
Pień liczący 40 tysięcy lat przekazany Maorysom zamiast nauce   Coyne   2022-02-14
Propaganda anty-GMO obraża drobnych farmerów w Afryce i w Azji   Gakpo   2022-02-08
Jak “tubylcza medycyna” różni się od medycyny   Coyne   2022-02-07
Biotechnologia podnosi plony wysokobiałkowego afrykańskiego pochrzynu   Wetaya   2022-02-04
Spadanie w przepaść   Turski   2022-01-27
Czy koniki morskie coś nam mówią o LGBT? Błąd naturalistyczny popełniony przez Sussex Wildlife Trust   Coyne   2022-01-25
Ojczyznę wolną (od GMO) zachowują pany   Koraszewski   2022-01-22
Namawianie roślin, żeby podjęły ryzyko   Karavolias   2022-01-20
Czy uczenie się metodą prób i błędów jest „nauką”?   Coyne   2022-01-14
Czy gaz i energia jądrowa są “zielone”   Novella   2022-01-12
Ptasia grypa w czasach ludzkiej zarazy   Collins   2022-01-11
Rasa jest kontinuum. Płeć jest cholernie binarna   Dawkins   2022-01-10
Komiczne krzyki o klimatycznej Apokalipsie –— 50 lat nieuzasadnionego siania paniki   Lomborg   2022-01-06
Gnidy, o których PIS ci nie powie   Koraszewski   2022-01-05
Niebezpieczeństwo upolitycznienia nauki   Krylov   2022-01-01
Specjalne przesłanie do muzułmanów na całym świecie   Pandavar   2021-12-28
Nowe badania pokazują, że kraje rozwijające się płacą wysoką cenę za ograniczanie upraw roślin GMO   Maina   2021-12-25
Jajo, które wywołało sensację   Koraszewski   2021-12-24
Pięć powodów zakończenia debaty o GMO   Evanea   2021-12-16
Richard Dawkins pisze do “przyjaciół nauki i rozumu” w Nowej Zelandii   Coyne   2021-12-14
 Syntetyczna biologia oferuje obietnicę rozwiązania globalnego problemu z plastikiem   Agaba   2021-12-13
Nigeria wzywa Afrykę, by szła w jej ślady w sprawie GM wspięgi wężowatej   Opoku Gakpo   2021-12-09
Małe nietoperze idą do przedszkola   Koraszewski   2021-12-06
Afrykańscy naukowcy wzywają do polityki poparcia biologii syntetycznej i innych innowacji   Agaba   2021-12-02
Uprawy GMO zredukowały zatrucia farmerów pestycydami   Maina   2021-11-27
Czy genetyka może pomóc wyeliminować nierówność?   Coyne   2021-11-26
Matematyka i prawdziwa historia katastrofy klimatycznej   Lomborg   2021-11-24
Nigeria daje zielone światło kukurydzy GMO   Conrow   2021-11-22
Ugandyjscy studenci nalegają na powszechne stosowanie biotechnologii i uchwalenie prawa o biobezpieczeństwie   Agaba   2021-11-17
Organiczny eksperyment Sri Lanki   Novella   2021-11-16
Ruanda skwapliwie przyjmuje biotechnologię poprzez ekspansję OFAB   Meeme   2021-11-12
Sprzeciw wobec anulowania Huxleya   Coyne   2021-11-05
Farmerka z Kenii zbiera obfity plon z bawełny GM   Meeme   2021-11-04
Czarni uczeni i nauka o rasizmie   Koraszewski   2021-11-03
Kłusownictwo narzuca na słonie dobór w kierunku ewolucji słoni bez ciosów   Coyne   2021-11-01
Marnujemy naszą wielką szansę na edytowanie genów   Ridely   2021-10-29
“Czarne tygrysy” w małym indyjskim rezerwacie sugerują losowy dryf genetyczny   Coyne   2021-10-26
Wytwarzanie białek w roślinach przez rolnictwo molekularne   Novella   2021-10-20
Strzelby, zarazki, maszyny to zdecydowanie antyrasistowska książka. Dlaczego lewica jej nie kocha?   Barnett   2021-10-13
Nigeryjscy farmerzy nie mogą się doczekać wystarczających ilości GM nasion wspięgi wężowatej   Gakpo   2021-10-12
Dobór płciowy versus dobór naturalny: na przykładzie chrząszczy   Coyne   2021-10-08
Edytowanie genów kluczem do ulepszenia podstawowych upraw w Afryce   Abugu   2021-10-01
Bakłażan GMO jest udokumentowaną wygraną ubogich farmerów   Conrow   2021-09-23
O Jezu, wskrzeszają mamuta!   Koraszewski   2021-09-17
Wszystkie antyizraelskie wiadomości zasługują na publikację   Bard   2021-09-04
Tożsamość etniczna i rasa   Coyne   2021-08-30
Środowiskowcy mylili się – nie stoimy przed apokalipsą owadów   Ridley   2021-08-13
Czy znaleziono najstarszy dowód na istnienie zwierzęcia? Nowa gąbko-podobna skamieniałość liczy 890 milionów lat   Coyne   2021-08-11
Psy rozumieją ludzi   Novella   2021-08-06
Nowy start nauki o życiu w epoce genu   Ridley   2021-08-05
Użycie ognia przez homininy: przykład szybkiej ewolucji kulturowej?   Coyne   2021-08-04
Historia pandemii jest historią zaprzeczania   Jackoby   2021-07-27
Nieuchwytny neuron babci   Novella   2021-07-22
Cierpienie i pytanie, czy przestaniemy jeść mięso   Koraszewski   2021-07-14
Czy nadchodzi hydroponika?   Novella   2021-07-13
Raport Unii Europejskiej o glifosacie   Novella   2021-07-10
Dlaczego ideologii nie należy mieszać z nauką   Coyne   2021-06-30
Nagonka na Izrael grasuje w stowarzyszeniach nauk ścisłych, medycyny i edukacji   Chesler   2021-06-24
Szczęśliwi pracoholicy   Witkowski   2021-06-03
Propaganda w wykonaniu nauczycieli akademickich   Chesler   2021-06-02
Ewolucja wielokomórkowości   Novella   2021-05-07
Polityczna polaryzacja jest przesadzona   Novella   2021-05-04
Wrotki były kiedyś sztandarową grupą istot bez seksu, a teraz sądzi się, że ukradkiem odstawiają szybkie numerki   Coyne   2021-04-22
Błędna historia antykolonializmu   Tupy   2021-04-21
Mayflower wyrusza w podróż raz jeszcze   Koraszewski   2021-04-19
Genetyczny przełącznik CRISPR   Novella   2021-04-16
Wielkie zdarzenie oksydacyjne   Novela   2021-04-09
Kiedy panika klimatyczna zlewa się z kulturą anulowania   Lomborg   2021-04-06
Czy wykształceni ludzie są bardziej antysemiccy?   Albert Cheng i Ian Kingsbury   2021-04-05
Nieoczekiwana historia i cudowny sukces szczepionek   Ridley   2021-03-31
Innowacja jest geograficznie zlokalizowanym i chwilowym zjawiskiem   Ridley   2021-03-29
Czy gąbki są najbliższymi krewnymi pozostałych zwierząt?   Coyne   2021-03-26
Kilka lekcji z rosyjskiej rewolucji. Jak kuszący radykalny nihilizm prowadzi do ekstremizmu   Geifman   2021-03-22
Wracamy do raju?   Łukaszewski   2021-03-18
Ślimakowi morskiemu odrasta tułów z odciętej głowy, czyli “autotomia z kleptoplastią”   Coyne   2021-03-15

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

„Przebudzeni”


Pod sztandarem


Wielki przekret


Łamanie praw człowieka


Jason Hill


Dlaczego BIden


Korzenie kryzysu energetycznegoObietnicaPytanie bez odpowiedziBohaterzy chińskiego naroduNaukowcy Unii EuropejskiejTeoria RasyPrzekupieniHeretycki impulsNie klanialCervantesWojaki Chrystusa Palestyńskie wetoWzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologia


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk