Prawda

Piątek, 12 sierpnia 2022 - 04:17

« Poprzedni Następny »


Dziennik z Mozambiku: Pardalota


Piotr Naskręcki 2014-02-23


Pardalota reimeri, prawdopodobnie najbarwniejsze i jedne z najrzadszych pasikonikowatych na świecie. Osobniki, które obserwowałem w Quirimbas są pierwszymi zaobserwowanymi przedstawicielami tego gatunku od 103 lat.

Od kiedy pamiętam, wraca mi koszmarny sen: jestem w jakimś cudownym miejscu – zazwyczaj gdzieś w tropikach, wszędzie są niesamowite owady, często takie, o których znalezieniu marzyłem, ale muszę natychmiast odejść i nie mam żadnych pomocy zbieracza – ani jednej fiolki, siatki, aparatu fotograficznego (wiem, że nie wszyscy mogą to zrozumieć, ale entomolodzy wiedzą dokładnie, o czym mówię). I w zeszłym miesiącu mój koszmarny sen się ziścił.

Postawa obronna Pardalota reimeri – te pasikonikowate żerują na bardzo toksycznych roślinach i prawdopodobnie ich ciała pełne są trujących alkaloidów.
Postawa obronna Pardalota reimeri – te pasikonikowate żerują na bardzo toksycznych roślinach i prawdopodobnie ich ciała pełne są trujących alkaloidów.

Przed przyjazdem do Gorongosa poleciałem do leżącego na północy miasta Pemba, gdzie na nowo otwartym kampusie Uniwersytetu Lurió uczą się mozambiccy studenci biologii i inżynierii. Miała to być podróż czysto służbowa, spotkania z wykładowcami i studentami, i dlatego nie wziąłem ze sobą żadnego terenowego wyposażenia zbieracza ani niczego do nagrywania dźwięków. Wszystko, co miałem, to najbardziej podstawowe wyposażenie do fotografowania. Mój przyjaciel Harith postanowił zabrać mnie na krótką wyprawę do Parku Narodowego Quirimbas, słynnego głównie ze spektakularnego życia morskiego. Kilku jego studentów pracowało z fauną owadzią i wodną w parku więc powiedziałem: „Dlaczego nie?”.  Pozornie łatwa wyprawa zamieniła się w piekło, kiedy nasza ciężarówka Mitsubishi postanowiła rozstać się ze sprzęgłem tam, gdzie diabeł ma młode. Po dłuższej chwili przyjazny kierowca przejeżdżającego samochodu ściągnął dla nas pomoc i w końcu dotarliśmy do parku.


Niezidentyfikowany, ostrzegawczo ubarwiony motyl niedźwiedziówkowaty, znaleziony na tej samej roślinie co Pardalota.
Niezidentyfikowany, ostrzegawczo ubarwiony motyl niedźwiedziówkowaty, znaleziony na tej samej roślinie co Pardalota.

Pierwszą rzeczą, jaka do mnie dotarła to była kaskada owadzich dźwięków. Bujny las miombo rozbrzmiewał głośnymi dźwiękami pasikonikowatych, których nie rozpoznawałem. Było to niezwykłe z dwóch powodów. Po pierwsze, był środek gorącego, afrykańskiego dnia i pasikonikowate na ogół tego nie lubią, woląc odzywać się pod osłoną nocy. Po drugie, dźwięki były ciągłe, o niskiej częstotliwości i bardzo złożone. Mówiły każdemu, kto miał uszy: „Tutaj jestem, przyjdź i znajdź mnie”. A kiedy robisz to, lepiej się porządnie zabezpiecz, bo damy pasikonikowatych nie są jedynymi słuchaczami: ptaki, jaszczurki, małpy, wszyscy uwielbiają te duże, soczyste owady.

Pasikonikowate wzywały z wysokich partii drzew i bałem się, że nie będę mógł ich ani złapać, ani nawet zobaczyć. Ale potem jeden z nich sfrunął z korony i wylądował tuż przede mną. Kiedy zobaczyłem, co to było, serce mi zamarło – Pardalota reimeri we własnej osobie, Święty Graal miłośników pasikonikowatych (jest nas takich kilku). Ten gatunek znany był tylko z oryginalnego zbioru, opisanego w 1911 r. i zachowanego w muzeum w Berlinie. Niezwykłe jest to, że nawet te stare, wyschnięte resztki zachowują żywe, zwariowane kolory, niepodobne do żadnego innego gatunku pasikonikowatych. A kolory tak fantastyczne wskazują na równie fantastyczną biologię.

Złapałem tego pasikonikowatego, który natychmiast przybrał postawę obronną: rozpostarł swoje jaskrawo purpurowe, czarne i białe skrzydła i odsłonił neonowo pomarańczowy odwłok i błonę szyjną; podniósł tylne nogi, które miały żółte i czarne ubarwienie, niezwykle podobne do ubarwienia toksycznych stonkowatych. Był to albo odważny blef, albo to coś było bardzo trujące. Tymczasem wokół mnie samce kontynuowały swoje śpiewy.


Co zrobić? Stałem w obliczu niezwykłego odkrycia entomologicznego, ale bez żadnego sposobu zebrania, przechowania lub zapisania go. Postanowiłem wykorzystać studentów Haritha i rozeszliśmy się wachlarzem w poszukiwaniu owadów. Wkrótce odkryliśmy, gdzie śpiewały – nawoływały i żerowały tylko na dwóch gatunkach drzew, które oba znane są z produkcji potężnej obrony chemicznej, włącznie z psychoaktywnymi alkaloidami. To niemal z pewnością wyjaśniało aposematyczne ubarwienie. Znaleźliśmy także nimfy tego gatunku, które okazały się być niesłychanie włochate. Kiedy zobaczyłem pierwszą, myślałem, że patrzę na włochatą gąsienicę żerującą na liściu – jej ruchy były niesamowitą imitacją przedniej części gąsienicy żującej liść, a naprawdę patrzyłem na tyłek pasikonikowatego. Nie doznałem więc szoku, kiedy minutę później zauważyłem bardzo podobnie wyglądające gąsienice żerujące na tej samej roślinie i – także na tej samej roślinie – motyla niedźwiedziówkowatego (dobrze znanego ze swej toksyczności) o ubarwieniu bardzo podobnym do pasikonikowatych. Nie mając niczego innego do dyspozycji skierowałem mój Canon 6D na koronę drzew i użyłem wideo do nagrania dźwięku śpiewających samców. Zebrałem tyle osobników, ile mogłem, wpychając je w torebki strunowe w nadziei, że uda mi się zrobić porządne fotografie i zapis dźwiękowy później.

Ostatecznie udało mi się zebrać dosyć materiału i danych, żeby napisać krótką notatkę o biologii tego gatunku. Ale niemożność wykonania dobrej roboty przy zbieraniu danych i okazów w terenie nie była przyjemnym przeżyciem. Już nauczyłem się, żeby nigdzie nie wychodzić bez latarki czołówki, GPSu i kamery, a teraz dodaję do tej listy ultra soniczny rejestrator dźwięków i duży zestaw fiolek z 96% etanolem. Po zastanowieniu, dodaję zapasowe sprzęgło do Mitsubishi i telefon komórkowy. (I trochę piwa na nieprzewidziane okoliczności.)

Dwie noce później śnił mi się koszmarny sen o Quirimbas.The Smaller Majority - Pardalota

 

Tłumaczenie: Małgorzata Koraszewska

 

Dziękujemy Autorowi za pozwolenie na tłumaczenie i publikację tego artykułu, równocześnie prosimy naszych czytelników o nie rozpowszechnianie tego tekstu ani zdjęć w innych miejscach w sieci.  Piotr (Peter) Naskręcki

 

Entomolog, fotograf, popularyzator nauki. Ukończył studia na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, doktorat na University of Connecticut, pracuje w Museum of Comparative Zoology, Harvard University.

 

Piotr Naskręcki prowadzi znakomity blog naukowy  The Smaller Majority.  Jego zdjęcia owadów (i nie tylko owadów) fascynują i kuszą, żeby je sobie natychmiast ściągnąć. Nie należy tego jednak robić bez pozwolenia,  gdyż zarówno zdjęcia, jak i teksty zastrzeżone są prawami autorskimi.      


Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj


Nauka

Znalezionych 1327 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Nie karm mózgu śmieciowym jedzeniem   Bhogal   2022-08-10
Kot Mehitabel pisze w “Science”   Coyne   2022-08-09
Nauka o wolności: rozmowa z Anną Kryłow   i Anna Kryłow   2022-08-06
Pierwsze dowody kopalne na opiekę nad lęgiem i niezwykły przypadek asymetrii kierunkowej   Coyne   2022-08-05
Badania dowodzą, że fakty nie mają znaczenia: jak propaganda wykorzystuje i normalizuje antysemityzm     2022-08-03
Horyzontalny transfer genów u owadów: jest rozpowszechniony, ale co to znaczy?   Coyne   2022-08-02
Dokonane w Afryce badanie genomu fasolnika egipskiego oznacza krok naprzód w dywersyfikacji światowego zaopatrzenia w żywność   Karavolias   2022-08-01
Grupy anty-GMO przegrywają sprawę sądową w Nigerii    i Nkechi Isaak   2022-07-30
Raz jeszcze: czy rasy są tylko społecznym konstruktem bez naukowego lub biologicznego znaczenia?   Coyne   2022-07-28
„New Yorker” pisze o hoacynie, sugeruje, że koncepcja Darwina drzew ewolucyjnych może być urojeniem   Coyne   2022-07-25
Nazistowscy lekarze i dzisiejsi antysemici: redefinicja etyki, żeby usprawiedliwić prześladowania Żydów     2022-07-18
Carl Sagan i wolność wątpienia   Jacoby   2022-07-18
Jak Darwin spowodował globalne ocieplenie swoją teorią doboru płciowego   Coyne   2022-07-16
Dieta mieszana misiów i innych   Júnior   2022-07-14
Londyńskie Natural History Museum popełnia błąd naturalistyczny - wielokrotnie   Coyne   2022-07-11
Nigeria gotowa na spełnienie oczekiwań rolników     2022-07-08
Szczepionki przeciwko grypie związane ze zmniejszonym ryzykiem choroby Alzheimera   Novella   2022-07-07
Nowoczesność Darwina: w O powstawaniu jest antycypacja neutralnej teorii i przerywanej równowagi   Coyne   2022-07-06
Pinker: “Wojna o ewolucję jest także wojną kulturową”   Coyne   2022-07-05
Raz jeszcze: błędny artykuł o tym, dlaczego teoria ewolucji jest przestarzała   Coyne   2022-07-04
Niech Moc będzie z pszczołą   Júnior   2022-06-28
Dramatyczny wzrost cen paliw kopalnych jest bolesny, ale daje niewielkie korzyści w walce z globalnym ociepleniem   Lomborg   2022-06-25
Efekt grupy – paskudny błąd poznawczy   Novella   2022-06-22
Nasiona z edytowanymi genomami będą miały przystępną cenę   Maina   2022-06-15
„Zapylisz mnie!”: nachalni bohaterowie świata roślin   Júnior   2022-06-11
Agroekologia zmienia biednych farmerów w biedniejszych   Muhumuza   2022-06-09
Kartofel z Matką Boską w jednej klapie i Karolem Marksem w drugiej   Koraszewski   2022-06-06
Jak nasze wspomnienia są powiązane   Novella   2022-06-04
Wielka Brytania dąży do zezwolenia na edytowanie genów   Novella   2022-06-02
„Grubogłowi przedsiębiorcy pogrzebowi w noc żywych trupów”   Júnior   2022-05-31
Coraz mniejsza część głównych plonów roślin jadalnych na świecie idzie na wyżywienie głodnych, a coraz więcej wykorzystuje się do celów niespożywczych     2022-05-28
Naukowiec z Ghany: “Afryka potrzebuje GMO bardziej niż reszta świata”   Gakpo   2022-05-26
GMO i edytowanie genów: jaka jest różnica?   Karavolias   2022-05-23
Toksyczny nektar, czyli ostrożnie z tureckim miodem   Júnior   2022-05-20
Kolejna nieudana i podyktowana ideologią próba wykazania, że płeć u ludzi nie jest binarna   Coyne   2022-05-18
Brian Charlesworth o błędach nowego artykułu rzekomo pokazującego, że fundamentalne założenie ewolucji neodarwinowskiej jest błędne   Coyne   2022-05-16
Trutnie i inni fruwający panowie   Junior   2022-05-13
Wygnanie z uniwersyteckiego świata – dwa lata później   Winegard   2022-05-10
Życie kwitnące po śmierci   Junior   2022-05-05
Organiczne środki owadobójcze są szkodliwe dla pożytecznych owadów     2022-04-30
Oxitec rozszerza próby z komarami GMO, by zredukować szerzenie się malarii   Conrow   2022-04-28
Słowa w wosku zapisane   Tonhasca Junior   2022-04-26
Rodzice, szkoła, państwo: kultura niskich oczekiwań   Koraszewski   2022-04-25
Nowoczesne ulepszanie roślin uprawnych przyjmuje historyczne podejście   Karavolias   2022-04-20
Pierwsza spożywcza roślina GMO w Ghanie   Baffour-Awuah   2022-04-16
Indie zwalniają edytowanie genów z wymaganej dla GMO oceny bezpieczeństwa   Paranjape   2022-04-11
Metamorfozy    Júnior   2022-04-09
Rolnicy nie mogą uprawiać tego, na co ich nie stać   Ongu   2022-04-07
Rośliny zmodyfikowane: odkłamać opinię o GMO   Conrow   2022-04-07
Odmowa szczelinowania jest szaleństwem   Ridley   2022-04-02
Jak wirusy chorób układu oddechowego ewoluują, by stać się łagodniejsze   Ridley   2022-03-22
Czy globalne ocieplenie może być dla nas dobre?   Ridley   2022-03-03
Południowa Afryka powinna przemyśleć regulacje dotyczące genetycznie modyfikowanych roślin   i Priyen Pillay   2022-03-01
Dlaczego środowiskowcy stanowią większą przeszkodę dla skutecznej polityki klimatycznej niż negacjoniści?   Boudry   2022-02-21
O figach i osach   Júnior   2022-02-18
Pień liczący 40 tysięcy lat przekazany Maorysom zamiast nauce   Coyne   2022-02-14
Propaganda anty-GMO obraża drobnych farmerów w Afryce i w Azji   Gakpo   2022-02-08
Jak “tubylcza medycyna” różni się od medycyny   Coyne   2022-02-07
Biotechnologia podnosi plony wysokobiałkowego afrykańskiego pochrzynu   Wetaya   2022-02-04
Spadanie w przepaść   Turski   2022-01-27
Czy koniki morskie coś nam mówią o LGBT? Błąd naturalistyczny popełniony przez Sussex Wildlife Trust   Coyne   2022-01-25
Ojczyznę wolną (od GMO) zachowują pany   Koraszewski   2022-01-22
Namawianie roślin, żeby podjęły ryzyko   Karavolias   2022-01-20
Czy uczenie się metodą prób i błędów jest „nauką”?   Coyne   2022-01-14
Czy gaz i energia jądrowa są “zielone”   Novella   2022-01-12
Ptasia grypa w czasach ludzkiej zarazy   Collins   2022-01-11
Rasa jest kontinuum. Płeć jest cholernie binarna   Dawkins   2022-01-10
Komiczne krzyki o klimatycznej Apokalipsie –— 50 lat nieuzasadnionego siania paniki   Lomborg   2022-01-06
Gnidy, o których PIS ci nie powie   Koraszewski   2022-01-05
Niebezpieczeństwo upolitycznienia nauki   Krylov   2022-01-01
Specjalne przesłanie do muzułmanów na całym świecie   Pandavar   2021-12-28
Nowe badania pokazują, że kraje rozwijające się płacą wysoką cenę za ograniczanie upraw roślin GMO   Maina   2021-12-25
Jajo, które wywołało sensację   Koraszewski   2021-12-24
Pięć powodów zakończenia debaty o GMO   Evanea   2021-12-16
Richard Dawkins pisze do “przyjaciół nauki i rozumu” w Nowej Zelandii   Coyne   2021-12-14
 Syntetyczna biologia oferuje obietnicę rozwiązania globalnego problemu z plastikiem   Agaba   2021-12-13
Nigeria wzywa Afrykę, by szła w jej ślady w sprawie GM wspięgi wężowatej   Opoku Gakpo   2021-12-09
Małe nietoperze idą do przedszkola   Koraszewski   2021-12-06
Afrykańscy naukowcy wzywają do polityki poparcia biologii syntetycznej i innych innowacji   Agaba   2021-12-02
Uprawy GMO zredukowały zatrucia farmerów pestycydami   Maina   2021-11-27
Czy genetyka może pomóc wyeliminować nierówność?   Coyne   2021-11-26
Matematyka i prawdziwa historia katastrofy klimatycznej   Lomborg   2021-11-24
Nigeria daje zielone światło kukurydzy GMO   Conrow   2021-11-22
Ugandyjscy studenci nalegają na powszechne stosowanie biotechnologii i uchwalenie prawa o biobezpieczeństwie   Agaba   2021-11-17
Organiczny eksperyment Sri Lanki   Novella   2021-11-16
Ruanda skwapliwie przyjmuje biotechnologię poprzez ekspansję OFAB   Meeme   2021-11-12
Sprzeciw wobec anulowania Huxleya   Coyne   2021-11-05
Farmerka z Kenii zbiera obfity plon z bawełny GM   Meeme   2021-11-04
Czarni uczeni i nauka o rasizmie   Koraszewski   2021-11-03
Kłusownictwo narzuca na słonie dobór w kierunku ewolucji słoni bez ciosów   Coyne   2021-11-01
Marnujemy naszą wielką szansę na edytowanie genów   Ridely   2021-10-29
“Czarne tygrysy” w małym indyjskim rezerwacie sugerują losowy dryf genetyczny   Coyne   2021-10-26
Wytwarzanie białek w roślinach przez rolnictwo molekularne   Novella   2021-10-20
Strzelby, zarazki, maszyny to zdecydowanie antyrasistowska książka. Dlaczego lewica jej nie kocha?   Barnett   2021-10-13
Nigeryjscy farmerzy nie mogą się doczekać wystarczających ilości GM nasion wspięgi wężowatej   Gakpo   2021-10-12
Dobór płciowy versus dobór naturalny: na przykładzie chrząszczy   Coyne   2021-10-08
Edytowanie genów kluczem do ulepszenia podstawowych upraw w Afryce   Abugu   2021-10-01
Bakłażan GMO jest udokumentowaną wygraną ubogich farmerów   Conrow   2021-09-23
O Jezu, wskrzeszają mamuta!   Koraszewski   2021-09-17
Wszystkie antyizraelskie wiadomości zasługują na publikację   Bard   2021-09-04

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Nowy ateizm


Lomborg


„Choroba” przywrócona przez Putina


„Przebudzeni”


Pod sztandarem


Wielki przekret


Łamanie praw człowieka


Jason Hill


Dlaczego BIden


Korzenie kryzysu energetycznegoObietnicaPytanie bez odpowiedziBohaterzy chińskiego naroduNaukowcy Unii EuropejskiejTeoria RasyPrzekupieniHeretycki impulsNie klanialCervantesWojaki Chrystusa Palestyńskie wetoWzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk