Prawda

Sobota, 16 stycznia 2021 - 03:16

« Poprzedni Następny »


Dziennik z Mozambiku: Pardalota


Piotr Naskręcki 2014-02-23


Pardalota reimeri, prawdopodobnie najbarwniejsze i jedne z najrzadszych pasikonikowatych na świecie. Osobniki, które obserwowałem w Quirimbas są pierwszymi zaobserwowanymi przedstawicielami tego gatunku od 103 lat.

Od kiedy pamiętam, wraca mi koszmarny sen: jestem w jakimś cudownym miejscu – zazwyczaj gdzieś w tropikach, wszędzie są niesamowite owady, często takie, o których znalezieniu marzyłem, ale muszę natychmiast odejść i nie mam żadnych pomocy zbieracza – ani jednej fiolki, siatki, aparatu fotograficznego (wiem, że nie wszyscy mogą to zrozumieć, ale entomolodzy wiedzą dokładnie, o czym mówię). I w zeszłym miesiącu mój koszmarny sen się ziścił.

Postawa obronna Pardalota reimeri – te pasikonikowate żerują na bardzo toksycznych roślinach i prawdopodobnie ich ciała pełne są trujących alkaloidów.
Postawa obronna Pardalota reimeri – te pasikonikowate żerują na bardzo toksycznych roślinach i prawdopodobnie ich ciała pełne są trujących alkaloidów.

Przed przyjazdem do Gorongosa poleciałem do leżącego na północy miasta Pemba, gdzie na nowo otwartym kampusie Uniwersytetu Lurió uczą się mozambiccy studenci biologii i inżynierii. Miała to być podróż czysto służbowa, spotkania z wykładowcami i studentami, i dlatego nie wziąłem ze sobą żadnego terenowego wyposażenia zbieracza ani niczego do nagrywania dźwięków. Wszystko, co miałem, to najbardziej podstawowe wyposażenie do fotografowania. Mój przyjaciel Harith postanowił zabrać mnie na krótką wyprawę do Parku Narodowego Quirimbas, słynnego głównie ze spektakularnego życia morskiego. Kilku jego studentów pracowało z fauną owadzią i wodną w parku więc powiedziałem: „Dlaczego nie?”.  Pozornie łatwa wyprawa zamieniła się w piekło, kiedy nasza ciężarówka Mitsubishi postanowiła rozstać się ze sprzęgłem tam, gdzie diabeł ma młode. Po dłuższej chwili przyjazny kierowca przejeżdżającego samochodu ściągnął dla nas pomoc i w końcu dotarliśmy do parku.


Niezidentyfikowany, ostrzegawczo ubarwiony motyl niedźwiedziówkowaty, znaleziony na tej samej roślinie co Pardalota.
Niezidentyfikowany, ostrzegawczo ubarwiony motyl niedźwiedziówkowaty, znaleziony na tej samej roślinie co Pardalota.

Pierwszą rzeczą, jaka do mnie dotarła to była kaskada owadzich dźwięków. Bujny las miombo rozbrzmiewał głośnymi dźwiękami pasikonikowatych, których nie rozpoznawałem. Było to niezwykłe z dwóch powodów. Po pierwsze, był środek gorącego, afrykańskiego dnia i pasikonikowate na ogół tego nie lubią, woląc odzywać się pod osłoną nocy. Po drugie, dźwięki były ciągłe, o niskiej częstotliwości i bardzo złożone. Mówiły każdemu, kto miał uszy: „Tutaj jestem, przyjdź i znajdź mnie”. A kiedy robisz to, lepiej się porządnie zabezpiecz, bo damy pasikonikowatych nie są jedynymi słuchaczami: ptaki, jaszczurki, małpy, wszyscy uwielbiają te duże, soczyste owady.

Pasikonikowate wzywały z wysokich partii drzew i bałem się, że nie będę mógł ich ani złapać, ani nawet zobaczyć. Ale potem jeden z nich sfrunął z korony i wylądował tuż przede mną. Kiedy zobaczyłem, co to było, serce mi zamarło – Pardalota reimeri we własnej osobie, Święty Graal miłośników pasikonikowatych (jest nas takich kilku). Ten gatunek znany był tylko z oryginalnego zbioru, opisanego w 1911 r. i zachowanego w muzeum w Berlinie. Niezwykłe jest to, że nawet te stare, wyschnięte resztki zachowują żywe, zwariowane kolory, niepodobne do żadnego innego gatunku pasikonikowatych. A kolory tak fantastyczne wskazują na równie fantastyczną biologię.

Złapałem tego pasikonikowatego, który natychmiast przybrał postawę obronną: rozpostarł swoje jaskrawo purpurowe, czarne i białe skrzydła i odsłonił neonowo pomarańczowy odwłok i błonę szyjną; podniósł tylne nogi, które miały żółte i czarne ubarwienie, niezwykle podobne do ubarwienia toksycznych stonkowatych. Był to albo odważny blef, albo to coś było bardzo trujące. Tymczasem wokół mnie samce kontynuowały swoje śpiewy.


Co zrobić? Stałem w obliczu niezwykłego odkrycia entomologicznego, ale bez żadnego sposobu zebrania, przechowania lub zapisania go. Postanowiłem wykorzystać studentów Haritha i rozeszliśmy się wachlarzem w poszukiwaniu owadów. Wkrótce odkryliśmy, gdzie śpiewały – nawoływały i żerowały tylko na dwóch gatunkach drzew, które oba znane są z produkcji potężnej obrony chemicznej, włącznie z psychoaktywnymi alkaloidami. To niemal z pewnością wyjaśniało aposematyczne ubarwienie. Znaleźliśmy także nimfy tego gatunku, które okazały się być niesłychanie włochate. Kiedy zobaczyłem pierwszą, myślałem, że patrzę na włochatą gąsienicę żerującą na liściu – jej ruchy były niesamowitą imitacją przedniej części gąsienicy żującej liść, a naprawdę patrzyłem na tyłek pasikonikowatego. Nie doznałem więc szoku, kiedy minutę później zauważyłem bardzo podobnie wyglądające gąsienice żerujące na tej samej roślinie i – także na tej samej roślinie – motyla niedźwiedziówkowatego (dobrze znanego ze swej toksyczności) o ubarwieniu bardzo podobnym do pasikonikowatych. Nie mając niczego innego do dyspozycji skierowałem mój Canon 6D na koronę drzew i użyłem wideo do nagrania dźwięku śpiewających samców. Zebrałem tyle osobników, ile mogłem, wpychając je w torebki strunowe w nadziei, że uda mi się zrobić porządne fotografie i zapis dźwiękowy później.

Ostatecznie udało mi się zebrać dosyć materiału i danych, żeby napisać krótką notatkę o biologii tego gatunku. Ale niemożność wykonania dobrej roboty przy zbieraniu danych i okazów w terenie nie była przyjemnym przeżyciem. Już nauczyłem się, żeby nigdzie nie wychodzić bez latarki czołówki, GPSu i kamery, a teraz dodaję do tej listy ultra soniczny rejestrator dźwięków i duży zestaw fiolek z 96% etanolem. Po zastanowieniu, dodaję zapasowe sprzęgło do Mitsubishi i telefon komórkowy. (I trochę piwa na nieprzewidziane okoliczności.)

Dwie noce później śnił mi się koszmarny sen o Quirimbas.The Smaller Majority - Pardalota

 

Tłumaczenie: Małgorzata Koraszewska

 

Dziękujemy Autorowi za pozwolenie na tłumaczenie i publikację tego artykułu, równocześnie prosimy naszych czytelników o nie rozpowszechnianie tego tekstu ani zdjęć w innych miejscach w sieci.  Piotr (Peter) Naskręcki

 

Entomolog, fotograf, popularyzator nauki. Ukończył studia na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, doktorat na University of Connecticut, pracuje w Museum of Comparative Zoology, Harvard University.

 

Piotr Naskręcki prowadzi znakomity blog naukowy  The Smaller Majority.  Jego zdjęcia owadów (i nie tylko owadów) fascynują i kuszą, żeby je sobie natychmiast ściągnąć. Nie należy tego jednak robić bez pozwolenia,  gdyż zarówno zdjęcia, jak i teksty zastrzeżone są prawami autorskimi.      


Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj


Nauka

Znalezionych 1184 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Dlaczego szczepionki mRNA mogą zrewolucjonizować medycynę?   Ridley   2021-01-02
Szczepionka mRNA na koronawirusa: świadectwo ludzkiej pomysłowości i mocy nauki   Coyne   2021-01-01
Dziwaczny rodzaj rasistowskiego patriarchatu   Arora   2020-12-31
Centrala muszek owocowych: Bloomington Drosophila Stock Center   Coyne   2020-12-29
Pierwszy raport o używaniu narzędzi przez pszczoły: rodzimy gatunek używa grudek łajna, by odeprzeć drapieżne szerszenie   Coyne   2020-12-23
Nie – żadne chi nie istnieje   Novella   2020-12-21
Moc nauki dostarczyła najlepszej możliwej wiadomości w tym koszmarnym roku   Ridley   2020-12-18
Szczątkowa cecha ptaków, która mogła być funkcjonalna u przodków: zdalne wyczuwanie drgań dziobem (nadal czynne u kiwi)   Coyne   2020-12-16
Paradoks wielce niedoskonałego dobra   Koraszewski   2020-12-11
Nasiona roślin ewoluują, by upodobnić się odchodów antylopy, a oszukane żuki gnojowe odtaczają i zagrzebują nasiona   Coyne   2020-12-10
AI – asystent lekarza   Novella   2020-12-09
Czy problem zwijania białka został rozwiązany?   Coyne   2020-12-05
„Gryzoń skunksowy”, który żuje trujące rośliny i wypluwa truciznę na swoje futro   Coyne   2020-12-02
Intensywne zbieranie leczniczej rośliny przez ludzi prowadzi do ewolucji nowych kolorów liści i kwiatów   Coyne   2020-11-28
Jak ewoluuuje altruizm?   Coyne   2020-11-25
Filozof zainfekowany efektem potwierdzenia wyjaśnia, dlaczego ewolucja dowodzi Boga   Coyne   2020-11-23
Według nowych badań są cztery gatunki pingwinów białobrewych, a nie tylko jeden   Coyne   2020-11-19
Gra w łajdactwo, by zrozumieć łajdaków   Novella   2020-11-18
Ewolucja psów   Novella   2020-11-09
Genomowa i ewolucyjna analiza wymarłego kota szablozębnego   Coyne   2020-10-31
Zakład Simon-Ehrlich po 40 latach   Gale L. Pooley   2020-10-23
Używające narzędzi mrówki budują struktury, by spijać roztwór cukru w pojemnikach, nie topiąc się   Coyne   2020-10-22
Czego pandemia nauczyła nas o nauce?   Ridley   2020-10-19
Przeddarwinowscy “darwiniści”   Berry   2020-10-16
Covid 19 może przejmować kontrolę nad receptorami bólu, uśmierzając ból i podnosząc szerzenie się choroby: możliwy rezultat doboru naturalnego   Coyne   2020-10-15
Znowu wrzawa, że “teoria ewolucji wywrócona”, ale jak zwykle, robią z igły widły   Coyne   2020-10-13
Intelektualna pustka numeru “New Scientist” o ewolucji: 4. Rzekome znaczenie dryfu genetycznego w ewolucji   Coyne   2020-10-09
Chromosomy Y ludzi, neandertalczyków i denisowian   Novella   2020-10-08
Intelektualna pustka numeru “New Scientist” o ewolucji: 3. Rzekome znaczenie epigenetyki w ewolucji   Coyne   2020-10-07
Intelektualna pustka numeru “New Scientist” o ewolucji: 2. Rzekome nieistnienie gatunków   Coyne   2020-10-05
Intelektualna pustka numeru “New Scientist” o ewolucji: 1. Genetyczna plastyczność    Coyne   2020-10-03
“New Scientist”: Darwin jednak miał rację    Coyne   2020-10-01
Uprawy GMO i wzrost plonów   Novella   2020-09-28
Książka o psychologii ewolucyjnej, która pokazuje wartość tej dziedziny – ale nie wartość memów   Coyne   2020-09-22
Przyjemności seksu i jagód   Ridley   2020-09-18
Czy można falsyfikować naukowe teorie? Naukowiec odpowiada, że “nie”   Coyne   2020-09-12
Naukowe pismo “Nature” przystaje do Przebudzonych twierdząc, że zarówno płeć, jak gender są niebinarne   Coyne   2020-09-09
Wybór ostatecznej wolności   Witkowski   2020-09-07
Polio zlikwidowane w Afryce   Novella   2020-09-05
Czy wyrazy ludzkiej twarzy są uniwersalne w okazywaniu emocji?   Coyne   2020-09-02
Barwny erudyta J.B.S. Haldane   Coyne   2020-08-28
Modelowanie zbijania się pingwinów cesarskich w gromadę: każdy dostaje równie dużo ciepła   Coyne   2020-08-25
Jak algorytmy wpływają na twoje życie   Novella   2020-08-24
Z okazji dziewięćdziesiątych urodzin Thomasa Sowella   Jacoby   2020-08-22
Prawdziwie długa szyja: 6-metrowy wodny gad z triasu z szyją długości 2,7 metra   Coyne   2020-08-19
Wątrobiane duszki   Novella   2020-08-17
Rozrzedzanie krwi bez groźby krwawienia   Novella   2020-08-14
Nowy raport: Bakteria po stu milionach lat nadal żywa!   Coyne   2020-08-08
Modlitwa to nie jest lekarstwo   Nowella   2020-08-07
Maleńki, 10-centymetrowy dinosaur, który zjadał owady   Coyne   2020-08-06
Piękny skoczek, który upodabnia się do mrówki   Coyne   2020-08-03
Urodziny Rosalind Franklin!   Cobb   2020-07-31
Kondor wielki: ptak, który rzadko kiedy macha skrzydłami   Coyne   2020-07-28
Czy ludzie byli w Nowym Świecie ponad 30 tysięcy lat temu?   Coyne   2020-07-26
Oszaleć na punkcie nietoperzy w czasach korony i politykierstwa   Collins   2020-07-25
Dwa gatunki dały zdolną do życia hybrydę, mimo że rozeszły się 150 milionów lat temu   Coyne   2020-07-23
Niccolo Tartaglia jego tajemnica   Jacoby   2020-07-20
Akcja afirmatywna w wieloetnicznym narodzie   Hyams   2020-07-17
Dekolonizacja ewolucji (i Darwina) była nieunikniona   Coyne   2020-07-15
Filtr mózgu (czyli czego nie widzimy)   Novella   2020-07-14
Homeopatia jest bezwartościowa a czasami szkodliwa   Novella   2020-07-10
Pięć błędnych wyobrażeń o ewolucji: jedno jest wątpliwe, jedno niesłuszne   Coyne   2020-07-08
Wiecznie kurczący się tranzystor i wynalezienie Google   Ridley   2020-07-06
Postmodernizm: filozofia, która stoi za naszymi wojnami kulturowymi i postępującym nihilizmem   Hill   2020-07-02
Bodźce do innowacji w końcu pokonają COVID-19   Ridley   2020-06-27
Maleńkie stworzenia morskie budują olbrzymie, fantastyczne domy, by chronić się i zdobywać pokarm   Coyne   2020-06-25
Rośliny uprawne z edytowanym genomem pomagają farmerom i środowisku   Ridley   2020-06-20
Czy klucz do COVID można znaleźć w rosyjskiej pandemii?   Ridley   2020-06-18
Skąd więc wziął się ten wirus?   Ridley   2020-06-16
Nowe dane o tym, jak działają grzyby „mrówek zombie”   Coyne   2020-06-15
Czy brytyjski naukowy establishment popełnił największy błąd w historii?   Ridley   2020-06-13
Błysk światła w mroku   Sheagren   2020-06-12
Poczucie pewności napędza efekt potwierdzenia   Novella   2020-06-08
Czy możemy zobaczyć osobowość?   Novella   2020-06-05
Rozwiązanie dla obecnego kryzysu   Ridley   2020-06-02
Lokalizacja funkcji wykonawczych   Novella   2020-05-30
Przestańcie wierzyć w naukę   Greenfield   2020-05-28
Ewolucyjne korzenie sztuki   Koraszewski   2020-05-27
Innowacji nie można wymusić, ale można je zdławić   Ridley   2020-05-26
Stymulowanie kory wzrokowej   Novella   2020-05-23
Pora na telemedycynę   Novella   2020-05-19
Czy mrożącą krew w żyłach prawdą jest, że decyzja o zamknięciu społeczeństwa opierała się na luźnych matematycznych spekulacjach?   Ridley   2020-05-15
MMR jest bezpieczna i skuteczna   Novella   2020-05-14
Odporność stada na fakty   Koraszewski   2020-05-13
O COVID wiemy wszystko – i nie wiemy niczego   Ridley   2020-05-12
Nanotechnologia zastosowana do leczenia choroby Alzheimera   Novella   2020-05-11
COVID-19 – To są szkody   Novella   2020-05-05
Nadmiar teorii wszystkiego   Koraszewski   2020-05-04
Zawodnicy – i trudności – w wyścigu do wyleczenia COVID   Ridley   2020-04-30
Psychologia sprzeciwu wobec szczepień   Novella   2020-04-25
Prowokator czy prowokowany?   Witkowski   2020-04-24
Nauka on-line jest skuteczna   Novella   2020-04-23
Mądrość w pułapce autorytetu   Witkowski   2020-04-18
Znaleziono najstarszego “bilaterian”: odkryto podobne do robaka stworzenie wraz z jego skamieniałymi śladami   Coyne   2020-04-16
Nietoperze i pandemia   Ridley   2020-04-14
Pandemia ludzkiej głupoty   Novella   2020-04-12
W miarę postępu badań natura naszego wroga staje się coraz wyraźniejsza   Ridley   2020-04-04
Wzmacnianie układu odpornościowego podczas pandemii   Novella   2020-04-02
Dlaczego ten wirus inaczej dotyka pokolenia?   Ridley   2020-03-30
Czaszka maleńkiego dinozaura/ptaka znaleziona w bursztynie   Coyne   2020-03-27

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

CervantesWojaki Chrystusa Palestyńskie wetoWzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologiaAllah stworzylUprzednie doświadczenieŻydowski exodusPRL Chrystusem narodówOdrastające głowy hydry nazizmuHomeopatia, wibracje i oszustwo


Żołnierz IDFPrawo powrotuMózg i kodowanie predyktywneNocna rozmowaWSzyscy wiedzaNieustający marszOświecenie PinkerAlternatywna medycyna zabija


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk