Prawda

Czwartek, 25 kwietnia 2024 - 18:37

« Poprzedni Następny »


Dwie matki jednego albatrosa


Carl Zimmer 2017-04-07


Był czas, kiedy albatros ciemnolicy mógł wydawać się doskonałym symbolem zalet małżeństwa. Kiedy przyrodnicy oglądali tereny gniazdowania tego ptaka na Pacyfiku, znajdowali samce i samice związane na całe życie w pary. W każdym sezonie rozrodczym pary ptaków ocierały o siebie głowy i wykonywały inne urocze rytuały godowe. Po skojarzeniu samica składała jajo. Samiec i samica zamieniały się wysiadywaniem jaja co trzy tygodnie. Po wykluciu się pisklęcia wychowywały go razem do końca sezonu. Następnie wylatywały na morze w różnych kierunkach, ale wracały następnego roku, by odnowić partnerstwo. Albatrosy powtarzały to zachowanie przez całe życie – które w ich wypadku mogło trwać przez dziesięciolecia.

Potem jednak naukowcy zorientowali się, że nie patrzyli uważnie na ptaki. Okazało się, że czasami pary albatrosów składały się z dwóch samic. Na hawajskiej wyspie Oahu, na przykład, 31 procent par jest parami tej samej płci.

Dwie samice albatrosa ciemnolicego. Zdjęcie: Eric VanderWerf
Dwie samice albatrosa ciemnolicego. Zdjęcie: Eric VanderWerf

Lindsay Young, biolog, która od dziesięciu lat prowadzi badania nad albatrosami ciemnolicymi, jeży się, kiedy ludzie próbują użyć jej badań jako broni w debatach kulturowych. “‘Lesbijki’ to ludzkie określenie” – powiedziała dziennikarzowi Jonowi Mooalemowi, który w 2010 r. napisał wspaniały artykuł o parach zwierzęcych tej samej płci dla „New York Times Magazine”. - “To badanie jest o albatrosach. To nie jest badanie o ludziach”.


Przypomniały mi się słowa Young, kiedy czytałem jej raport o tych ptakach w “Proceedings of the Royal Society”. Young i jej kolega, Eric VanderWerf, dokonali analizy zanotowanych przez dziesięć lat danych o wszystkich samicach na Oahu – a było ich 145. Szukali w tych danych ewolucyjnego wyjaśnienia, dlaczego tak wiele tych ptaków łączy się w pary tej samej płci. Odpowiedź, do jakiej doszli, jest zawiła – zależy całkowicie od tego, co to znaczy być albatrosem, nie zaś człowiekiem.


W czasie badań – od 2003 do 2012 r. – Young i VanderWerf obserwowali pary tej samej płci trzymające się razem przez lata. W każdym sezonie rozrodczym samice znajdowały samce, z którymi się kojarzyły, po czy wracały do własnego gniazda, by złożyć jaja. Podobnie jak pary składające się z samca i samicy brały zmiany trzytygodniowe. Ale para albatrosów może wysiedzieć tylko jedno jajo, kiedy więc obie samice składały jaja, jedno z nich zamierało. Wydaje się, że z roku na rok samice zamieniały się tym, która z nich złoży jajo.


Yong i VanderWerf odkryli, że z ewolucyjnego punktu widzenia sprawy wyglądają marnie dla samicy albatrosa, która ma partnerkę zamiast partnera. W najlepszym wypadku składa jajo co drugi rok. To jest połowa tego, na co może mieć nadzieję samica z męskim partnerem. W rzeczywistym świecie jednak, wszystkie ptaki nie osiągają takiej górnej granicy. Po pierwsze, czasami albatrosy pomijają sezon rozrodczy. Po drugie, wiele piskląt albatrosa umiera w pierwszym roku życia.


Ale badania Yong i VanderWerfa pokazują, że parom o tej samej płci wiedzie się gorzej niż parom mieszanym. Przeciętna samica z partnerką ma 80 procent mniej piskląt w danym roku niż samica z partnerem. Przez dziesięć lat badań samica w parze o tej samej płci miała przeciętnie tylko jedno pisklę. Jej odpowiedniczka w parze mieszanej miała przeciętnie 2,14.  


Dwie samice albatrosa. Zdjęcie: Lindsay Young
Dwie samice albatrosa. Zdjęcie: Lindsay Young

Może być wiele powodów, dla których para albatrosów tej samej płci ma mniej potomstwa. Jednym z nich może być to, że samice ponoszą większe ryzyko śmierci. Young i VanderWerf wskazują, że samce wysiadują jaja przez pierwsze trzy tygodnie po złożeniu go przez samicę. W parach tej samej płci samica, która składa jajo, natychmiast zabiera się za wysiadywanie go. Nie może powrócić na morze, by znaleźć żywność i głoduje przez trzy tygodnie, co naraża jej zdrowie na ryzyko. 


Badanie Young i VanderWerf jest imponujące, bo obejmuje dziesięć lat, ale jest to tylko ułamek pięćdziesięciu lat, w których albatros ciemnolicy może składać jaja. Różnice, jakie udokumentowali w tym badaniu między parami o tej samej płci i parami mieszanymi, prawdopodobnie powiększają się drastycznie, kiedy patrzy się na całe życie tych ptaków.


Naukowcy odkryli także, że albatrosy nie były całkiem zamknięte w swoich parach. Na początku każdego sezonu rozrodczego kilka samic zamieniało męskiego partnera na partnerkę. Również samice porzucały partnerki dla samców. Te zmiany pokazują, o ile lepiej dają sobie radę pary samca i samicy niż dwóch samic. Kiedy samica zamienia partnerkę na partnera, jej możliwości reprodukcyjne podwajają się.


Uderzające w tych zmianach jest również to, że dalece nie są one losowe. Samice, którym nie udaje się wychować pisklęcia, z trzykrotnie większym prawdopodobieństwem będą w kolejnym roku miały partnerkę niż samice, którym się udało.


Young i VanderWerf odkryli także, że samice z większym prawdopodobieństwem wymieniały partnerkę na partnera niż odwrotnie. Ale działo się to tylko, jeśli miały udany sezon rozrodczy rok wcześniej. Ani jedna samica, której nie udało się rozmnożyć w danym roku, nie zamieniła partnerki na partnera w roku następnym. (Pełna złożoność życia samicy albatrosa jest zmapowana na ilustracji pod tym tekstem).


Young i VanderWerf szkicują wyjaśnienie wszystkich tych różnych wzorów – włącznie z parami tej samej płci. Zaczyna się ono od najważniejszych faktów o albatrosach: dzielą z nami ocean.


Albatrosy ciemnolice szybują nad oceanem w poszukiwaniu ryb. Samce i samice idą w różne strony, by łowić i samce wydają się preferować przynętę wyłożoną przez łodzie rybackie. Śmierć samców może wyjaśnić, dlaczego w niektórych koloniach większość ptaków to samice. Na przykład, w Oahu, gdzie Young i VanderWerf prowadzili badania, 60 procent ptaków to samice.


W tych miejscach po prostu nie starcza samców dla wszystkich. Samica odnosi największy sukces reprodukcyjny, jeśli znajdzie męskiego partnera, ale istnieje duże prawdopodobieństwo, że go nie znajdzie. Z drugiej strony, jeśli znajdzie samicę na partnerkę, może być w stanie dać życie jednemu pisklęciu na dziesięć lat. Dość to żałosne w porównaniu do samic z męskimi partnerami. Ale bez porównania lepsze niż zero piskląt, jakie będzie miała samica albatrosa bez żadnego partnera.


Ten scenariusz wyjaśnia także zachowanie samców. W wielu gatunkach samce konkurują ze sobą zajadle o szansę skojarzenia się z samicami. Mogą odprawiać wymyślne zaloty, by zdobyć przychylność samicy. Samice mogą wybierać, z którym samcem chcą się kojarzyć. To zachowanie ewoluuje jednak dlatego, że samice inwestują wiele czasu w wychowywanie swoich młodych. U tych gatunków w każdym momencie jest wielu dostępnych samców i stosunkowo mało samic.


Wśród albatrosów ciemnolicych na Oahu sytuacja jest odwrócona. Jest wiele samic i stosunkowo mało samców. Fakt, że samice zamieniają partnerkę na samca tylko po udanym roku, może być spowodowane tym, że to samce wybierają potencjalne partnerki. Obserwują inne albatrosy i wybierają płodne samice. Samce wykorzystują obfitość samic przez usługi dawców plemników. Przez kojarzenie się z parą samic mogą mieć więcej potomstwa, choć wkładają wysiłek w wychowanie tylko jednego pisklęcia.


Od lewej do prawej: puszka Coca Coli, jajo albatrosa i jajo kury. Z Albatrosses at Work: www.wfu.edu/biology/albatross/atwork/atwork.htm
Od lewej do prawej: puszka Coca Coli, jajo albatrosa i jajo kury. Z Albatrosses at Work: www.wfu.edu/biology/albatross/atwork/atwork.htm

Dla albatrosów partnerstwo ptaków tej samej płci nie jest genetycznie wdrukowaną adaptacją, wszczepioną w mózgi mniejszości ptaków. Zamiast tego, jest to po prostu część elastycznego zestawu zachowań, między którymi ptaki mogą wybierać, by w najlepszy sposób wykorzystać sytuację, w jakiej się znalazły.


Co to wszystko znaczy dla praw o małżeństwach osób tej samej płci? Odpowiem na to pytanie tylko, jeśli złożysz najpierw jajo wielkości puszki Coca Coli.


Prawdopodobieństwa różnych stanów w życiu samicy albatrosa ciemnolicego. Z Young and VanderWerf 

Prawdopodobieństwa różnych stanów w życiu samicy albatrosa ciemnolicego. Z Young and VanderWerf

 



Same-Sex Mothers: Letting Albatrosses Be Albatrosses

The Loom, 26 listopada 2013

Tłumaczenie: Małgorzata Koraszewska

 



Carl Zimmer


Wielokrotnie nagradzany amerykański dziennikarz naukowy publikujący często na łamach „New York Times” „National Geographic” i innych pism. Autor 13 książek, w tym „Parasite Rex” oraz „The Tanglend Bank: An introduction to Evolution”. Prowadził blog The Loom publikowany przy „National Geographic”, obecnie, podobnie jak Ed Yong, zakończył blog przy National Geografic i publikuje tylko w prasie wielkonakładowej, głownie w NYT. 


Skomentuj Tipsa en vn Wydrukuj






Nauka

Znalezionych 1475 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Skamieniałe zachowanie: termity uwięzione w tandemie   Coyne   2024-04-25
Artykuł w piśmie „Science”: rozszerzyć DEI w STEMM   Coyne   2024-04-19
Dlaczego organizacje naukowe powinny zachować neutralność polityczną?   Coyne   2024-04-11
Darwin znowu się myli! Artykuł pokazuje, że jego hipoteza o „samcach większych u ssaków” wydaje się błędna   Coyne   2024-04-06
Czasami gwoździe, koparki, straż, czasami lalki, wstążki, makijaż   Tonhasca Júnior   2024-04-03
Po raz kolejny twierdzenie, że płeć nie jest binarna, ale bez żadnych nowych argumentów   Coyne   2024-03-29
Jak małpy człekokształtne (włącznie z ludźmi) straciły swoje ogony   Coyne   2024-03-26
Ale najpierw kawa   Tonhasca Júnior   2024-03-21
Ideolodzy: dlaczego nauczanie genetyki musi mieć charakter społeczno-polityczny   Coyne   2024-03-19
Przepływ genów od neandertalczyków i denisowian do ludzi „współczesnych” i odwrotnie   Coyne   2024-03-14
Wejdź – skoro nalegasz   Tonhasca Júnior   2024-03-09
Czy “bezpłciowe” bakterie tworzą biologiczne gatunki?   Coyne   2024-03-06
Carl Zimmer o gatunkach i ochronie     2024-02-29
Kolejna błędna próba skorygowania ewolucji   Coyne   2024-02-22
Ryjący w ziemi przedsiębiorcy   Tonhasca Júnior   2024-02-15
Olbrzymie armie o niezliczonych umiejętnościach    Tonhasca Júnior   2024-02-08
Wejdź, powiedziała, dam ci schronienie przed burzą   Tonhasca Júnior   2024-01-15
Czy ludzie wyewoluowali w wodzie?   Coyne   2024-01-08
Jak upadają wielcy   Tonhasca Júnior   2024-01-04
Oczy reniferów zmieniają kolor, żeby łatwiej im było dostrzec jadalne porosty   Coyne   2023-12-30
Życzliwi przestępcy   Tonhasca Júnior   2023-12-28
Conor Friedesdorf (i Alexander Barvinok) o ideologicznym przymusie na amerykańskich uczelniach   Coyne   2023-12-26
Zdumiewający manipulatorzy   Tonhasca Júnior   2023-12-25
Nie gryzie się ręki, która cię zapyla   Tonhasca Júnior   2023-10-19
Rewolucja komunikacyjna   Hannam   2023-10-18
BBC szerzy propagandę rolnictwa organicznego, a biedni na świecie cierpią   i Kathleen Hefferon   2023-10-13
Niezwykły przypadek koewolucji i specyficzności zapylacz/storczyk   Coyne   2023-10-07
Płeć męska lub żeńska: nie ma nic pomiędzy   Elliot   2023-10-03
Myślenie intuicyjne i analityczne   Novella   2023-09-29
„Kryzys klimatyczny” to mistyfikacja   Williams   2023-09-25
Jak (i dlaczego) ośmiornica edytuje swój RNA   Lewis   2023-09-23
„Najbardziej znany zabójca ludzi”: jakie są prawdziwe początki XIV-wiecznej Czarnej Śmierci?   Lewis   2023-09-15
Do jakiego stopnia pary mają wspólne cechy?   Novella   2023-09-14
Kenia daje zielone światło 58 projektom GMO – naukowcy na całym świecie kontynuują badania w dziedzinie biotechnologii, mimo procesów sądowych i dezinformacji   Ombogo   2023-09-08
Lancet atakuje anty-przebudzenie, a czytelnik odpowiada   Coyne   2023-08-24
Więcej wyrafinowanej teologii: uczony religijny zastanawia się, czy neandertalczycy mieli nieśmiertelne dusze   Coyne   2023-08-16
Aktywiści anty-GMO w Afryce szerzą mity i strach, ale nie przedstawiają żadnych naukowych dowodów   Abutu   2023-08-14
Mało znana strona ryjkowców   Tonhasca Júnior   2023-08-11
Dlaczego nie można być osobą transrasową?   Coyne   2023-08-10
Walka z malarią za pomocą inżynierii genetycznej   Novella   2023-08-08
Jak restrykcje Unii Europejskiej podsycały głosy przeciwko GMO, jak również głód na globalnym Południu, a zwłaszcza w Afryce   Oria   2023-08-02
Nieznośni mali pomocnicy   Tonhasca Junior   2023-07-29
Macedońskie skarby   Tonhasca Júnior   2023-07-26
GMO i motyle   Novella   2023-07-25
Narzucanie ideologii naturze: Kew Garden celebruje „rośliny queer”   Coyne   2023-07-24
Smak miesiąca   Tonhasca Júnior   2023-07-20
Kłopoty na wylocie   Szczęsny   2023-07-18
Ideologiczne podważanie biologii   i Luana S. Maroja   2023-07-17
Role mężczyzn i kobiet w polowaniu, raz jeszcze   Coyne   2023-07-15
David Hillis o specjacji   Coyne   2023-07-13
Niechętni dawcy i pracowici biorcy   Tonhasca Júnior   2023-07-08
Grube problemy z jelitem   Szczęsny   2023-07-07
Badaczka z Leakey Foundation twierdzi, że kości orangutanów mówią nam, że biologiczna płeć jest spektrum, a nie binarna   Coyne   2023-06-30
Przez dziurkę od klucza   Szczęsny   2023-06-24
Nowa (nie podparta żadnymi dowodami) hipoteza, która eliminuje role płciowe w społecznościach łowców-zbieraczy   Coyne   2023-06-22
Błędne wyobrażenia o ewolucji   Coyne   2023-06-16
Influencerzy z podziemia   Tonhasca Júnior   2023-06-13
Jak wyewoluowało ubarwienie ostrzegawcze?   Coyne   2023-06-12
„San Francisco Chronicle” bardzo myli się w sprawie biologicznej płci   Coyne   2023-06-09
Kolczasty problem   Tonhasca Júnior   2023-06-06
Wpaść w amok. Empiryczna analiza szaleńczych zabójstw pokazuje, że wyłaniają się dwa różne wzorce.   King   2023-06-03
Błędna krytyka genetycznych testów na pochodzenie   Coyne   2023-06-02
Zdatny do lotu   Tonhasca Júnior   2023-06-01
‘Raniąca’ idea merytorycznych podstaw nauki    i Jerry Coyne   2023-05-29
Główny problem w filogenezie zwierząt wydaje się być rozwiązany   Coyne   2023-05-26
Americana   Tonhasca Júnior   2023-05-24
Czy uprawa jabłek odzwierciedla bigoterię?   Coyne   2023-05-18
Kenia: Musimy zająć się brakiem bezpieczeństwa żywnościowego, ale najpierw musimy położyć kres dezinformacji na temat upraw modyfikowanych genetycznie   Oria   2023-05-16
Czytanie myśli z fMRI i AI   Novella   2023-05-05
Jest lepiej niż myślisz   Lomborg   2023-05-03
Dwudziestu dziewięciunaukowców publikuje artykuł w obronie merytorycznych podstaw w nauce     2023-05-01
Niewygodna historia   Ferguson   2023-04-28
Biologia rezygnacji z działania: kiedy kontynuować, a kiedy spasować   Coyne   2023-04-26
Porywacze ciał   Tonhasca Júnior   2023-04-25
Porażka jest kluczowym składnikiem innowacji   Ridley   2023-04-22
Używanie roślin jako biofrabryk   Novella   2023-04-14
Dawno zmarli przemawiają do nas   Tonhasca Júnior   2023-04-12
Wątpliwi pomocnicy    Tonhasca Júnior   2023-04-08
Uganda: aktywiści przeciwni biotechnologii szerzą dezinformację   Wetaya   2023-04-05
Anglia pozwala na uprawy poddane edycji genów   Novella   2023-04-03
Recenzja z książki  Can “The Whole World” Be Wrong?   Rose   2023-04-01
Psychologia ewolucyjna dla początkujących   Coyne   2023-03-27
“Konwergentna” ewolucja mrówek grzybiarek Starego i Nowego świata   Coyne   2023-03-23
Gigantyczna armia małych zabójców   Tonhasca Júnior   2023-03-22
Colin Wright broni binarności płci u zwierząt   Coyne   2023-03-15
AI: gorąca randka z “Sydneyem ”   Gotefridi   2023-03-15
Zmienić język w ekologii i biologii ewolucyjnej! Przykład anemii sierpowatej   Coyne   2023-03-13
Wzrost liczby nieobecnych ojców i towarzyszące temu społeczne problemy   Geary   2023-03-11
No pasarán    Tonhasca Júnior   2023-03-04
Dezinformacja o GMO: Kenijczykom będzie trudno podejmować racjonalne decyzje i to może kosztować życie   Mykonyo   2023-02-24
Twardy kwiat do zgryzienia    Tonhasca Júnior   2023-02-22
ChatGPT niemal zdaje lekarski egzamin końcowy   Novella   2023-02-21
“Rogi” trylobitów mogły być używane jako broń w walkach między samcami   Coyne   2023-02-15
Postmodernizm obnażony   Dawkins   2023-02-14
Powody naszych wierzeń. Jak i dlaczego irracjonalność trzyma nas w swoich szponach i jak możemy z tym walczyć?   Pinker   2023-02-13
Kiedy zapada noc i ziemia jest ciemna   Tonhasca Júnior   2023-02-10
W nowej książce jest słuszna krytyka idei, że są lepsze i gorsze gatunki, ale jest także błędne twierdzenie, że gatunki nie są realne   Coyne   2023-02-06
Kolczatki wydmuchują bąbelki śluzu z nosa, żeby się ochłodzić   Coyne   2023-02-02
Mali i zręczni influencerzy   Tonhasca Júnior   2023-01-31
Dowody na ewolucję: Bezwłose zwierzęta mają martwe geny na sierść   Coyne   2023-01-23

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Lekarze bez Granic


Wojna w Ukrainie


Krytycy Izraela


Walka z malarią


Przedwyborcza kampania


Nowy ateizm


Rzeczywiste łamanie


Jest lepiej


Aburd


Rasy - konstrukt


Zielone energie


Zmiana klimatu


Pogrzebać złudzenia Oslo


Kilka poważnych...


Przeciwko autentyczności


Nowy ateizm


Lomborg


„Choroba” przywrócona przez Putina


„Przebudzeni”


Pod sztandarem


Wielki przekret


Łamanie praw człowieka


Jason Hill


Dlaczego BIden


Korzenie kryzysu energetycznego



Obietnica



Pytanie bez odpowiedzi



Bohaterzy chińskiego narodu



Naukowcy Unii Europejskiej



Teoria Rasy



Przekupieni



Heretycki impuls



Nie klanial



Cervantes



Wojaki Chrystusa


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Małgorzata, Andrzej, Henryk