Prawda

Piątek, 17 stycznia 2020 - 15:35

« Poprzedni Następny »


Dlaczego ludzie sprzeciwiają się technologiom, które zmniejszają szkody?


Matt Ridley 2019-05-24


Przypuśćmy, że miliony Brytyjczyków jeżdżą niebezpiecznym modelem samochodów, które zabijają 80 tysięcy ludzi rocznie. Przypuśćmy, że ktoś wynalazł nowy samochód, który jest dużo bezpieczniejszy, znacznie tańszy i wydziela mniej spalin, a działa równie dobrze.  Czy popieralibyście: a) zakazanie nowego samochodu; czy b) zachęcanie ludzi do kupowania go? Z pewnością nie jest to trudne pytanie. Niemniej reakcją wielu ludzi pracujących w opiece zdrowotnej i wielu polityków było wybranie pierwszej odpowiedzi w dokładnie analogicznej sytuacji związanej z nikotyną. Dlaczego? Bo woleliby, żebyście w ogóle nie jeździli samochodami.

Spójrzmy, na przykład, na niedawną wypowiedź burmistrza San Francisco: “Używanie tytoniu jest czołową przyczyną dających się zapobiec chorób i zgonów w Stanach Zjednoczonych. Tytoń zabija w tym kraju ponad 480 tysięcy ludzi rocznie. To jest więcej niż AIDS, alkohol, wypadki samochodowe, nielegalne narkotyki, morderstwa i samobójstwa razem wzięte”. Dlatego - ciągnie dalej – w jednym z największych non-sequitur w historii – zakaże e-papierosów, które nie spowodowały żadnego z tych zgonów i mogły im zapobiec, ale nie zakaże prawdziwych papierosów, które spowodowały niemal wszystkie te zgony.  


Rewolucja e-papierosów zaskoczyła świat. Wynalezione w Chinach w 2006 roku e-papierosy spowodowały olbrzymi spadek palenia tytoniu w Wielkiej Brytanii – większy niż niemal w jakimkolwiek innym stuleciu – dzięki wczesnej decyzji rządu Camerona, by oprzeć się wezwaniom do zakazania ich. To jest powodem, dla którego mamy najniższą konsumpcję tradycyjnych papierosów na głowę z G7 i drugą najniższą w Europie, jak również jeden z najniższych wskaźników zachorowań na raka płuc.  


Obecnie ponad trzy miliony ludzi w tym kraju używa e-papierosów; olbrzymia większość z nich (97-99 procent) było palaczami, kiedy zaczęli używać e-papierosów, a około połowa całkiem rzuciła palenie. Wapowanie szerzyło się wśród palaczy, którzy chcieli rzucić palenie, ale było to zbyt trudne. E-papierosy są obecnie najpopularniejszym i odnoszącym największe sukcesy sposobem rzucenia palenia i wypierają usługi i firmy nastawione na pomoc w rzuceniu palenia.   


Departament Zdrowia zrozumiał, o co chodzi, i powiedział w 2017 roku: ”Pomożemy ludziom rzucić palenie przez pozwolenie na innowacyjne technologie, które minimalizują zagrożenie. Zmaksymalizujemy dostępność bezpieczniejszych alternatyw palenia”. W reakcji jednak na dyrektywę EU w sprawie produktów tytoniowych zakazał reklamowania e-papierosów i nakazał zbyt małe butelki uzupełniającego płynu i bardzo niskie limity nikotyny. Tak więc okazja do tego, by konkurencja i wybór konsumenta kierowała innowacją redukującą szkody, jest coraz bardziej dławiona, także w Wielkiej Brytanii, na rzecz paternalistycznych regulacji opartych na zasadzie „niania wie najlepiej” i skostniałym kaftanie bezpieczeństwa regulacji.   


Stosunkowe bezpieczeństwo e-papierosów w porównaniu do normalnego palenia nie ulega wątpliwości. W papierosach niebezpieczna nie jest nikotyna ale produkty spalania. Poziomy wszystkich toksyn są znacznie niższe w oparach niż w dymie, a próby kliniczne pokazały, że waperów wkrótce nie daje się odróżnić od nie-palaczy we wszystkich wskaźnikach ryzyka i złego zdrowia. Szeroko przytaczane „95 procent bezpieczniejsze” jest niemal z pewnością niedocenianiem różnicy.


Nianie, które chcą zakazywać, zniechęcać i okładać podatkami e-papierosy kierują się trzema motywami.


Pierwszy, ostrożność: a jeśli okaże się, że ta nowa technologia ma jakieś nieznane zagrożenia? To jest jednak odwrócenie zasady ostrożności do góry nogami. Jest znacznie lepiej zaakceptować małe ryzyko, że istnieją nieznane niebezpieczeństwa, niż znane ryzyko, że istnieją olbrzymie niebezpieczeństwa. Ostrożność nigdy nie powinna być wymówką do obrony istniejących szkód, niemniej aż nazbyt często ludzie tak właśnie reagują. Tak interpretowana zasada ostrożności stawia wyższe standardy nowemu niż staremu.  


Druga motywacja: nienawiść wszystkiego, co wiąże się z nikotyną. Istnieje tak zakorzeniona odraza do przemysłu tytoniowego jako dostawcy uzależniającej trucizny – nie bezpodstawnie – że zwolennicy zakazu nie potrafią zaakceptować argumentu o zmniejszaniu szkód, który bez trudu zobaczyliby w innych wypadkach. Fakt, że firmy tytoniowe zaczęły obecnie kupować firmy produkujące e-papierosy oraz wynajdować inne, redukujące ryzyko produkty, takie jak papierosy rozgrzewane, ale nie palone, wydaje się tylko potwierdzać ich tezę: wszystko, co wychodzi z imperium zła, musi być złe. Myśl, że Big Tobacco mogło zamienić się w Syna Marnotrawnego, naprawdę irytuje tych ludzi.


Trzecia motywacja: interes własny. Przemysł farmaceutyczny ma niewielką, ale dochodową linię o nazwie terapia zastępcza dla nikotyny. Narodowa Służba Zdrowia kupuje te plastry i gumy, przepisując je pacjentom, którzy chcą rzucić palenie, co kosztuje niemało podatnika (i  nie działa zbyt dobrze), a więc rynek jest nieograniczony. A tu nagle pojawia się prywatne, wolne przedsięwzięcie, niesubsydiowana alternatywa, która działa. Nic dziwnego, że pieniądze subsydiowanego producenta stały za wieloma kampaniami lobbującymi przeciwko e-papierosom. Należy pamiętać, że zasada ostrożności jest odwiecznym listkiem figowym używanym przez Unię Europejską do uzasadnienia protekcji wobec niektórych korporacji i ich interesów.


Czwarta motywacja: pragnienie zakazywania. Ludzie uwielbiają dezaprobować. Zetknąłem się z wszelkiego rodzaju bałamutnymi argumentami ludzi, dlaczego nienawidzą e-papierosów. Zapach: nie, olbrzymia większość oparów nie ma zapachu. Ryzyko dla dzieci: nie, nie ma dowodów, że młodzi ludzie zaczynają wapować w większym stopniu niż kiedyś zaczynali palić. Ryzyko pożaru: nie większe niż przy każdym produkcie na baterię i znacznie mniejsze niż przy papierosach.  


Na koniec, podejrzewam, że tym, do czego ludzie mają zastrzeżenia, jest przyjemność, jaką dają e-papierosy. Co będzie, jeśli ktoś uczyni nikotynę naprawdę bezpieczną – martwią się ci ludzie – i nie będzie więcej żadnego powodu, żeby ją zwalczać? Co wtedy? Powiedziano kiedyś, że purytanin to człowiek, który żyje w przerażeniu, że ktoś gdzieś może się dobrze bawić. Lub, jak żartował pewien polityk z Glasgow: lepiej zakażmy stosunków seksualnych, bo mogą prowadzić do tańca.


E-papierosy są doskonałym przykładem innowacji wynikającej z przedsiębiorczości, która dostarcza ludziom lepszego zdrowia, bez obciążania kosztami podatnika i bez żadnej niewygody dla społeczeństwa – i daje przyjemność. Sam ani nie palę zwykłych papierosów, ani e-papierosów i nie mam w nich żadnego finansowego interesu, ale życzę e-papierosom  powodzenia.  

 

The Freedom to Save Your Life

Rational Optimist,  8 maja 2019

Tłumaczenie: Małgorzata KoraszewskaMatt Ridley


Brytyjski pisarz popularnonaukowy, sympatyk filozofii libertariańskiej. Współzałożyciel i b. prezes International Centre for Life, "parku naukowego” w Newcastle. Zrobił doktorat z zoologii (Uniwersytet Oksfordzki). Przez wiele lat był korespondentem naukowym w "The Economist". Autor książek: The Red Queen: Sex and the Evolution of Human Nature (1994; pol. wyd. Czerwona królowa, 2001, tłum. J.J. Bujarski, A. Milos), The Origins Of Virtue (1997, wyd. pol. O pochodzeniu cnoty, 2000, tłum. M. Koraszewska), Genome (1999; wyd. pol. Genom, 2001, tłum. M. Koraszewska), Nature Via Nurture: Genes, Experience, and What Makes us Human (także jako: The Agile Gene: How Nature Turns on Nurture, 2003), Rational Optimist 2010.

Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj
Komentarze
1. Świetny artykuł baszarteg 2019-05-24


Nauka

Znalezionych 1052 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Z perspektywy naszego kurnika   Witkowski   2020-01-16
Fałszywa pokora nie uratuje planety   Boudry   2020-01-09
Złoty ryż zatwierdzony na Filipinach   Novella   2020-01-07
Cudowna animacja DNA i komórek   Coyne   2020-01-06
Dychotomiczne myślenie, niepewność i zaprzeczanie nauce     2020-01-01
Mieliśmy najlepszą dekadę w historii. Naprawdę   Ridley   2019-12-31
Kreacjonista opowiada się za ”argumentem z niedowierzania”   Coyne   2019-12-26
Biologia męskiej agresji i dlaczego nie jest to tylko „socjalizacja”   Coyne   2019-12-24
Wydajność, wyzysk, wybory   Koraszewski   2019-12-23
Społecznościowe finansowanie szarlatanerii   Novella   2019-12-20
Wykład Dawkinsa o czerpaniu odwagi z darwinizmu   Coyne   2019-12-18
Uprawy GM, takie jak Złoty Ryż, uratują życie setek tysięcy dzieci   Ridey   2019-12-13
Darwin, lisy i inne ssaki na Falklandach   Mayer   2019-12-11
Wirtualna edukacja   Novella   2019-12-03
Teoria klasy próżniaczej Thorsteina Veblena – uaktualnienie statusu   Henderson   2019-12-02
Punkt szczytowy inteligencji   Novella   2019-11-30
Likwidowanie przeziębienia miedzią   Novella   2019-11-27
Dlaczego wyjaśnianie problemów przez biały przywilej jest niesłuszne   Rob Henderson   2019-11-25
LiveScience zachwala panpsychizm jako rozwiązanie trudnego problemu świadomości   Coyne   2019-11-22
Jak walczyć z firehosing   Novella   2019-11-19
Odwołajcie antyszczepionkową konferencję w Tel Awiwie   Blum   2019-11-15
Ewolucja dwunożności   Novella   2019-11-14
Granice „przeskoczenia” progu opłacalności   Lomborg   2019-11-13
Dlaczego nie żyjemy w epoce post-prawdy   Pinker   2019-11-11
Śledząc pochodzenie człowieka   Novella   2019-11-09
Skamieniałe trylobity idące gęsiego. Ale dlaczego to zrobiły?   Coyne   2019-11-06
Saga o złotym ryżu   Novella   2019-11-04
Kolejne badanie rolnictwa organicznego   Novella   2019-11-02
Fabrizio Benedetti pyta: “Czy badania placebo wzmacniają pseudonaukę?”     2019-11-01
Nathaniel Comfort raz jeszcze: nauka nie czyni postępów (czy może robi to?)   Coyne   2019-10-31
Pochwała jednoznaczności   Witkowski   2019-10-29
Stare i nowe  troski o bezpieczeństwo żywnościowe   Ongu   2019-10-28
Powrót Adama i Ewy jako rzeczywistych ludzi, jak proponuje kolejna pseudonaukowa teoria   Coyne   2019-10-25
Pradawne przechowywanie żywności   Novella   2019-10-24
Artykuł w naukowym piśmie ”Nature” dyskredytuje naukę i „scjentyzm”, kwestionuje wartości Oświecenia   Coyne   2019-10-22
Błogosławieni ci, którzy wycofują   Jacoby   2019-10-19
Pro-life czyli czarodziej z Krotoszyna   Koraszewski   2019-10-18
Biologia rozwoju ujawnia ewolucyjną historię   Novella   2019-10-15
Niebezpieczne życie antropologa   Blackwell   2019-10-12
Swędzikami jesień się zaczyna   Łopatniuk   2019-10-11
Jak wieloryb stracił swoje geny   Coyne   2019-10-10
Używanie sztucznej inteligencji do diagnozy   Novella   2019-10-08
Niespodzianka! Koty są tak samo przywiązane do swojego personelu jak psy i niemowlęta   Coyne   2019-10-05
Oburzenie, stronniczość i niestabilność prawdy   Novella   2019-10-04
O zmianie klimatu: ludzkość nie jest „nikczemna”   Lomborg   2019-10-03
Postmodernizm wyjaśniony i krytykowany   Coyne   2019-09-30
Uzdrawianie kryształami   Novella   2019-09-26
Kolejna rewolucja w rolnictwie   Novella   2019-09-24
Opory przeciwko szczelinowaniu są oparte na ideologii, a nie na nauce   Jacoby   2019-09-23
St Paul Island część 5   Lyon   2019-09-21
Co to jest czerwona rtęć?   Novella   2019-09-20
Jaka sztuka siedzi w naszych genach i czy to aby nie kicz?   Koraszewski   2019-09-19
Fałszywe wspomnienia i Fake News   Novella   2019-09-18
Kolejna próba odrzucenia teorii Darwina   Coyne   2019-09-17
Choroba zielonych mięśni   Łopatniuk   2019-09-14
”Sygnalizowanie cnoty” może nas irytować. Cywilizacja byłaby jednak bez niego niemożliwa    Miller   2019-09-13
Foka Weddela wygryza w lodzie otwory do oddychania   Coyne   2019-09-12
DNA i Loch Ness   Novella   2019-09-11
Nowa i ważna czaszka hominina z Etiopii   Coyne   2019-09-10
St Paul Island, Część 4   Lyon   2019-09-06
Biały jak śnieg, żółciutki jak kaczuszka   Łopatniuk   2019-09-04
Pingwiny geje? Nie tak szybko   Coyne   2019-09-03
Czego może nas nauczyć była zwolenniczka antyszczepionkowców, Kelley Watson-Snyder     2019-08-30
Bezzbożowa karma dla psa   Novella   2019-08-29
Odrażające życie płciowe pingwinów białookich   Coyne   2019-08-28
Badanie akupunktury jako terapii na dławicę piersiową   Novella   2019-08-23
Pradawna gigantyczna papuga z Nowej Zelandii: metr wysokości i waga 7 kilogramów!   Coyne   2019-08-22
Alaska — nurniczki i obopólny dobór płciowy   Lyon   2019-08-20
Zła nauka promuje organiczne jabłka   Novella   2019-08-19
Gąsienica zmienia kolor, żeby dopasować się do podłoża nie używając oczu: potrafi widzieć skórą!   Coyne   2019-08-16
Pseudonaukowa histeria to nie jest dobra odpowiedź na klimatyczne wyzwania   Lomborg   2019-08-14
GMO i model deficytu wiedzy   Novella   2019-08-12
Po raz pierwszy użyto edytowania genów CRISPR do leczenia zaburzenia genetycznego – anemii sierpowatej   Coyne   2019-08-08
Maskonury z wyspy St. Paul na Alasce   Lyon   2019-08-07
Zbieg okoliczności czy prawo wielkich liczb?   Novella   2019-08-06
I pijcie łzy moje, czyste rzęsiste   Łopatniuk   2019-08-03
Kształtowanie opinii o nauce i medycynie   Novella   2019-08-02
Nowe badanie dotyczące zwrotu zgubionych portfeli: ludzie na świecie są uczciwsi niż myślisz, ale czytelnik wyliczył, że uczciwość jest większa w mniej religijnych krajach   Coyne   2019-08-01
Praktykowanie medycyny bez uprawnień nie jest wolnością słowa   Novella   2019-07-31
Radujcie się, Ziemia staje się zieleńsza   Ridley   2019-07-30
Spiski wokół ptaków   Novella   2019-07-29
Matt Meselson opisuje swój najsłynniejszy eksperyment (z Frankiem Stahlem)   Coyne   2019-07-26
Niemający rozeznania filozof twierdzi, że gatunki nie istnieją   Coyne   2019-07-23
Więcej złych wiadomości dla dilerów witamin   Novella   2019-07-22
Starożytny ptak z nadzwyczaj długim palcem   Coyne   2019-07-19
YouTube i szarlataneria leczenia raka dietą   Novella   2019-07-18
“Współczesny” Homo sapiens mógł być w Eurazji aż 210 tysięcy lat temu   Coyne   2019-07-17
Hodowanie mini-mózgów z komórek macierzystych   Novella   2019-07-15
Szczepionka HPV działa. Koniec kropka     2019-07-13
Efekt przechodnia   Novella   2019-07-11
Prątkiem w raka, czyli co ma gruźlica do raka pęcherza   Łopatniuk   2019-07-06
Opowieści o nauce zastępują fikcję w Teatrze Narodowym Ugandy   Ongu   2019-07-05
Pleśń w przestrzeni kosmicznej   Novella   2019-07-03
Pterozaury: Czy umiały latać od razu po wykluciu się?   Coyne   2019-07-02
Ludziom rosną rogi? – Złe informowanie o nauce   Novella   2019-07-01
Przemysł ”wellness”   Novella   2019-06-28
Nazywanie zmiany klimatu ”katastrofalną” utrudnia znalezienie realnych odpowiedzi   Lomborg   2019-06-26
Olbrzymie straszyki mają zostać ponownie wprowadzone na wyspę Lord Howe   Coyne   2019-06-25
Amonit (i masa innych stworzeń) znaleziona w birmańskim bursztynie   Coyne   2019-06-21
Ślubowanie o zniesieniu grzechu   Ridley   2019-06-20

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

SchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologiaAllah stworzylUprzednie doświadczenieŻydowski exodusPRL Chrystusem narodówOdrastające głowy hydry nazizmuHomeopatia, wibracje i oszustwo


Żołnierz IDFPrawo powrotuMózg i kodowanie predyktywneNocna rozmowaWSzyscy wiedzaNieustający marszOświecenie PinkerAlternatywna medycyna zabijaKobiety ofiaramiPrometeuszmodyfikowana pszenicaArabowieRoboty będą uprawiać ziemięSumienie, czyli moralność bez smyczySkomplikowana ewolucjaArgument neuroróżnorodnościNowe badanie pamięci długotrwałej


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk