Prawda

Wtorek, 7 grudnia 2021 - 13:48

« Poprzedni Następny »


Czy człowiek musiał wyewoluować?


Jerry Coyne 2015-05-15


Nowa książka paleontologa Simona Conway Morrisa o nauce ukaże się, przez przypadek, tego samego dnia, co moja, i jestem pewien, że ma religijne zabarwienie. Książka nosi tytuł Runes of Evolution: How the Universe Became Self Aware i, jak się można było spodziewać, publikuje ją Templeton Press. Templeton po prostu rozkoszuje się takimi książkami. Oto część streszczenia wydawcy:

Jak istoty ludzkie nabyły wyobraźnię, która pozwala na przedstawianie nieprawdziwych możliwości? Jak Wszechświat stał się samoświadomy? W The Runes of Evolution, Simon Conway Morris ożywia badanie ewolucji z perspektywy konwergencji, dostarczając nam przekonujących nowych dowodów do podparcia coraz silniejszego poglądu naukowego, że historia życia jest znacznie bardziej przewidywalna niż kiedyś sądzono.  


Czołowy biolog ewolucyjny z University of Cambridge, Conway Morris zyskał międzynarodową sławę za prace nad eksplozją kambryjską (szczególnie skamieniałościami z łupków Burgess) i konwergencją ewolucyjną, która jest procesem, gdzie organizmy niespokrewnione blisko (nie monofiletyczne) ewoluują niezależnie podobne cechy w wyniku adaptacji do podobnych środowisk lub nisz ewolucyjnych.


W The Runes of Evolution pokazuje, jak wszechobecność konwergencji napomyka o   leżącej u podstaw strukturze, na mocy której wiele wyników, w tym nie najmniej ważne mózgi i inteligencja, są praktycznie gwarantowane na każdej podobnej do Ziemi planecie. Conway Morris podkreśla także, jak bardzo złożoność zaawansowanych układów biologicznych tkwi już w formach mikrobowych.  


Nie ma w tym niczego nowego: Conway Morris od lat bije w ten bęben “ludzie byli nieuniknieni” –obszernie w swojej wcześniejszej książce Life’s Solution: Inevitable Humans in a Lonely Universe (czytałem tę książkę). Wykorzystuje tutaj koncepcję konwergencji ewolucyjnej – niezależnych linii rodowych wpadających na to samo rozwiązanie ewolucyjne – do promowania myśli, że ewolucja ludzi lub stworzeń o dużych mózgach, które czczą Boga tak jak ludzie, była nieunikniona. Zajmowałem się problemami z tym argumentem już wcześniej (na przykład, patrz tutaj i tutaj) i powtarzam je w Faith versus Fact. Są dwa problemy:


1.
Konwergencja mówi nam, że do pewnego stopnia w naturze istnieją nisze, do których zwierzęta muszą się zaadaptować. To jest, wbrew „teorii konstrukcji nisz”, w niektórych wypadkach organizm po prostu musi zaadaptować się do środowiska fizycznego i nie może stworzyć sobie własnego środowiska poprzez własną działalność (np. tamy bobrów). Ichtiozaury, morświny i ryby niezależnie wyewoluowały wrzecionowaty kształt, bo kiedy żyjesz w wodzie i chcesz poruszać się szybko, ten kształt jest adaptacyjny. To samo dotyczy zadziwiającej konwergencji torbaczy i niespokrewnionych z nimi ssaków łożyskowych, o czym pisałem w Ewolucja jest faktem.  Ssaki arktyczne często są białe albo zamieniają futro na białe w zimie, żeby ukrywać się przed drapieżnikami lub zwierzyną, bo nie mogą stworzyć sobie nie białego środowiska w Arktyce.    


Ale mózg człowieka i jego niezwykłe zdolności, wychwalane przez Conweya Morrisa, nie są konwergentne z niczym! Nasze zdolności umysłowe, które obejmują język, są jedyne w swoim rodzaju, podobnie jak ewolucja pióra lub trąby słonia. Dlatego nie dają ani źdźbła dowodu na istniejącą z góry „niszę inteligencji”, do której jakaś linia rodowa w sposób nieunikniony musiała się zaadaptować. Argument konwergencji nie ma ŻADNEGO ZWIĄZKU z tym, czy ewolucja człowieka była nieunikniona.


2.
Jeśli jesteś deterministą, jak ja, możesz uważać, że ponieważ wszelka ewolucja musi być posłuszna prawom fizyki, w tym sensie ewolucja człowieka była nieunikniona od momentu powstania życia. (Kiedy mówimy, że ewolucja jest „przypadkowa”, jak to robił Steven Gould, nie znaczy to, że była „nie zdeterminowana” Znaczy to tylko, że nie wiemy wystarczająco wiele, by ją przewidzieć. Jest prawdopodobne, że z zasad fizyki dawało się przewidzieć zakończenie rządów dinozaurów przez asteroid, a więc nie było to prawdziwie „przypadkowe”. Podejrzewam, że Gould nie przemyślał wystarczająco głęboko tego, co rozumiał przez „przypadkowa”).


To wszystko bardzo pięknie, ale mogą być nieprzewidywalne – fundamentalnie nieprzewidywalne – aspekty ewolucji, które uczyniłyby ją niedeterministyczną. Najważniejsze są procesy kwantowe. Są dwa, które mogłyby mieć znaczenie dla ewolucji człowieka.


Po pierwsze, fizycy powiedzieli mi, że procesy kwantowe były ważne w czasie wokół Wielkiego Wybuchu, a więc nie ma gwarancji, że nasz układ słoneczny lub nasza Ziemia były nieodłączne od Wielkiego Wybuchu. Jeśli tak jest, to życie na Ziemi i jego nisze także nie były zdeterminowane. A to znaczy, że ewolucja człowieka nie była zdeterminowana, przynajmniej na Ziemi. Może istnieje życie na jakichś innych planetach, ale czy te planety mają nisze dla „kochających Boga stworzeń o dużych mózgach”? Ponadto, teiści podkreślają, że życie było nieuniknione nie po prostu gdzieś we Wszechświecie, ale na Ziemi, ergo Jezus był nieunikniony. W końcu, Biblia nie opisuje co zdarzyło się na Tralfamadore.


Po drugie, może być prawdą, że paliwo ewolucji – mutacje – powstają przez procesy kwantowe, jak uderzenie DNA promieniami kosmicznymi lub innymi cząstkami, albo po prostu niepowodzeniami łączenia się zasad w pary spowodowanymi procesami mechaniki kwantowej. Jeśli te mutacje są fundamentalnie niedeterministyczne, to to samo dotyczy ich produktu – ewolucji (włącznie z człowiekiem).


Moim zdaniem na pytanie, czy ludzie albo coś do nich podobnego byli nieuniknionym wynikiem ewolucji, można odpowiedzieć wyłącznie w następujący sposób: “Nie wiemy na pewno, ale istnieje miejsce na wątpliwości”. Conway Morris nie może przedstawić wiarygodnego argumentu, który to przezwycięża.


Powód jednak, dla którego Conway Morris przedstawia ten argument, jest oczywisty. Jest tak, bo jest on pobożnym chrześcijaninem.  Dlatego próbuje wesprzeć pogląd chrześcijański, że Bóg stworzył ludzi, chociaż zrobił to przez zawiły proces ewolucji, a więc pojawienie się ludzi lub „humanoidów” było nieuniknione. Powiada się, że jesteśmy stworzeni na „podobieństwo Boga”. Skoro tak, to Bóg nie mógł pozostawić pojawienia się stworzeń podobnych do Boga czystemu przypadkowi. Jesteśmy zaprojektowanym przez Boga elementem ewolucji: właściwie, jej najwyższym wytworem.


No cóż, nie czytałem tej książki, ale w oparciu o streszczenie dostarczone przez wydawcę podejrzewam, że przedstawia te same, stare, błędne argumenty w oparciu o “konwergencję” i “istniejące z góry nisze”. Jeśli tak, to Conway Morris zajmuje się uświęconą tradycją praktyką religijną teologii naturalnej: używania obserwacji z przyrody, by dowieść istnienia Boga i rozpoznać jego naturę. Podobnie, jak robił to poprzednio, nadużywa nauki do zaspokojenia swojej emocjonalnej potrzeby Boga, który stworzył ludzi. Niestety, nauka nie mówi nam, że ewolucja podobnych do Boga stworzeń była nieunikniona.


Jest smutne, że człowiek tak inteligentny jak Conway Morris pozwala, by jego naukę dyktowała jego wiara, a jeszcze smutniejsze, że używa swojego prestiżu jako słynnego paleobiologa do narzucania błędnych wniosków naukowych publiczności.

Jerry A. Coyne

Profesor na wydziale ekologii i ewolucji University of Chicago, jego książka "Why Evolution is True" (Polskie wydanie: "Ewolucja jest faktem", Prószyński i Ska, 2009r.) została przełożona na kilkanaście języków, a przez Richarda Dawkinsa jest oceniana jako najlepsza książka o ewolucji.  Jerry Coyne jest jednym z najlepszych na świecie specjalistów od specjacji, rozdzielania się gatunków.  Jest wielkim miłośnikiem kotów i osobistym przyjacielem redaktor naczelnej.

Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj


Nauka

Znalezionych 1250 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Małe nietoperze idą do przedszkola   Koraszewski   2021-12-06
Afrykańscy naukowcy wzywają do polityki poparcia biologii syntetycznej i innych innowacji   Agaba   2021-12-02
Uprawy GMO zredukowały zatrucia farmerów pestycydami   Maina   2021-11-27
Czy genetyka może pomóc wyeliminować nierówność?   Coyne   2021-11-26
Matematyka i prawdziwa historia katastrofy klimatycznej   Lomborg   2021-11-24
Nigeria daje zielone światło kukurydzy GMO   Conrow   2021-11-22
Ugandyjscy studenci nalegają na powszechne stosowanie biotechnologii i uchwalenie prawa o biobezpieczeństwie   Agaba   2021-11-17
Organiczny eksperyment Sri Lanki   Novella   2021-11-16
Ruanda skwapliwie przyjmuje biotechnologię poprzez ekspansję OFAB   Meeme   2021-11-12
Sprzeciw wobec anulowania Huxleya   Coyne   2021-11-05
Farmerka z Kenii zbiera obfity plon z bawełny GM   Meeme   2021-11-04
Czarni uczeni i nauka o rasizmie   Koraszewski   2021-11-03
Kłusownictwo narzuca na słonie dobór w kierunku ewolucji słoni bez ciosów   Coyne   2021-11-01
Marnujemy naszą wielką szansę na edytowanie genów   Ridely   2021-10-29
“Czarne tygrysy” w małym indyjskim rezerwacie sugerują losowy dryf genetyczny   Coyne   2021-10-26
Wytwarzanie białek w roślinach przez rolnictwo molekularne   Novella   2021-10-20
Strzelby, zarazki, maszyny to zdecydowanie antyrasistowska książka. Dlaczego lewica jej nie kocha?   Barnett   2021-10-13
Nigeryjscy farmerzy nie mogą się doczekać wystarczających ilości GM nasion wspięgi wężowatej   Gakpo   2021-10-12
Dobór płciowy versus dobór naturalny: na przykładzie chrząszczy   Coyne   2021-10-08
Edytowanie genów kluczem do ulepszenia podstawowych upraw w Afryce   Abugu   2021-10-01
Bakłażan GMO jest udokumentowaną wygraną ubogich farmerów   Conrow   2021-09-23
O Jezu, wskrzeszają mamuta!   Koraszewski   2021-09-17
Wszystkie antyizraelskie wiadomości zasługują na publikację   Bard   2021-09-04
Tożsamość etniczna i rasa   Coyne   2021-08-30
Środowiskowcy mylili się – nie stoimy przed apokalipsą owadów   Ridley   2021-08-13
Czy znaleziono najstarszy dowód na istnienie zwierzęcia? Nowa gąbko-podobna skamieniałość liczy 890 milionów lat   Coyne   2021-08-11
Psy rozumieją ludzi   Novella   2021-08-06
Nowy start nauki o życiu w epoce genu   Ridley   2021-08-05
Użycie ognia przez homininy: przykład szybkiej ewolucji kulturowej?   Coyne   2021-08-04
Historia pandemii jest historią zaprzeczania   Jackoby   2021-07-27
Nieuchwytny neuron babci   Novella   2021-07-22
Cierpienie i pytanie, czy przestaniemy jeść mięso   Koraszewski   2021-07-14
Czy nadchodzi hydroponika?   Novella   2021-07-13
Raport Unii Europejskiej o glifosacie   Novella   2021-07-10
Dlaczego ideologii nie należy mieszać z nauką   Coyne   2021-06-30
Nagonka na Izrael grasuje w stowarzyszeniach nauk ścisłych, medycyny i edukacji   Chesler   2021-06-24
Szczęśliwi pracoholicy   Witkowski   2021-06-03
Propaganda w wykonaniu nauczycieli akademickich   Chesler   2021-06-02
Ewolucja wielokomórkowości   Novella   2021-05-07
Polityczna polaryzacja jest przesadzona   Novella   2021-05-04
Wrotki były kiedyś sztandarową grupą istot bez seksu, a teraz sądzi się, że ukradkiem odstawiają szybkie numerki   Coyne   2021-04-22
Błędna historia antykolonializmu   Tupy   2021-04-21
Mayflower wyrusza w podróż raz jeszcze   Koraszewski   2021-04-19
Genetyczny przełącznik CRISPR   Novella   2021-04-16
Wielkie zdarzenie oksydacyjne   Novela   2021-04-09
Kiedy panika klimatyczna zlewa się z kulturą anulowania   Lomborg   2021-04-06
Czy wykształceni ludzie są bardziej antysemiccy?   Albert Cheng i Ian Kingsbury   2021-04-05
Nieoczekiwana historia i cudowny sukces szczepionek   Ridley   2021-03-31
Innowacja jest geograficznie zlokalizowanym i chwilowym zjawiskiem   Ridley   2021-03-29
Czy gąbki są najbliższymi krewnymi pozostałych zwierząt?   Coyne   2021-03-26
Kilka lekcji z rosyjskiej rewolucji. Jak kuszący radykalny nihilizm prowadzi do ekstremizmu   Geifman   2021-03-22
Wracamy do raju?   Łukaszewski   2021-03-18
Ślimakowi morskiemu odrasta tułów z odciętej głowy, czyli “autotomia z kleptoplastią”   Coyne   2021-03-15
Ewolucyjne korzyści udawania ofiary   Clark   2021-03-11
Ludzie i wymieranie megafauny   Novella   2021-03-10
Banany edytowane przez CRISPR   Novella   2021-03-02
Nikczemne grzyby naśladują kwiaty trawy, by ułatwić własne rozmnażanie się   Coyne   2021-02-26
Co zabiło megafaunę Ameryki Północnej?   Novella   2021-02-25
Stresy i nowe szczepy wirusa   Ridley   2021-02-12
EWOLUCJA wirusa Covid-19   Coyne   2021-02-10
Czy „toksyczna kobiecość” jest główną przyczyną bojów o społeczną sprawiedliwość?   Coyne   2021-02-08
Najmniejszy gad (i owodniowiec) świata: BARDZO mały kameleon   Coyne   2021-02-05
Dlaczego kocimiętka i matatabi doprowadzają koty do szaleństwa? Grupa badaczy mówi, że te rośliny mogą chronić je przed komarami   Coyne   2021-02-02
Bądźcie sceptyczni wobec wideo pokazujących “skutki uboczne” szczepionki   Novella   2021-01-28
Szaleństwo odnawialnej energii   Ridley   2021-01-23
Głębia ludzkiej historii   Novella   2021-01-19
Dlaczego szczepionki mRNA mogą zrewolucjonizować medycynę?   Ridley   2021-01-02
Szczepionka mRNA na koronawirusa: świadectwo ludzkiej pomysłowości i mocy nauki   Coyne   2021-01-01
Dziwaczny rodzaj rasistowskiego patriarchatu   Arora   2020-12-31
Centrala muszek owocowych: Bloomington Drosophila Stock Center   Coyne   2020-12-29
Pierwszy raport o używaniu narzędzi przez pszczoły: rodzimy gatunek używa grudek łajna, by odeprzeć drapieżne szerszenie   Coyne   2020-12-23
Nie – żadne chi nie istnieje   Novella   2020-12-21
Moc nauki dostarczyła najlepszej możliwej wiadomości w tym koszmarnym roku   Ridley   2020-12-18
Szczątkowa cecha ptaków, która mogła być funkcjonalna u przodków: zdalne wyczuwanie drgań dziobem (nadal czynne u kiwi)   Coyne   2020-12-16
Paradoks wielce niedoskonałego dobra   Koraszewski   2020-12-11
Nasiona roślin ewoluują, by upodobnić się odchodów antylopy, a oszukane żuki gnojowe odtaczają i zagrzebują nasiona   Coyne   2020-12-10
AI – asystent lekarza   Novella   2020-12-09
Czy problem zwijania białka został rozwiązany?   Coyne   2020-12-05
„Gryzoń skunksowy”, który żuje trujące rośliny i wypluwa truciznę na swoje futro   Coyne   2020-12-02
Intensywne zbieranie leczniczej rośliny przez ludzi prowadzi do ewolucji nowych kolorów liści i kwiatów   Coyne   2020-11-28
Jak ewoluuuje altruizm?   Coyne   2020-11-25
Filozof zainfekowany efektem potwierdzenia wyjaśnia, dlaczego ewolucja dowodzi Boga   Coyne   2020-11-23
Według nowych badań są cztery gatunki pingwinów białobrewych, a nie tylko jeden   Coyne   2020-11-19
Gra w łajdactwo, by zrozumieć łajdaków   Novella   2020-11-18
Ewolucja psów   Novella   2020-11-09
Genomowa i ewolucyjna analiza wymarłego kota szablozębnego   Coyne   2020-10-31
Zakład Simon-Ehrlich po 40 latach   Gale L. Pooley   2020-10-23
Używające narzędzi mrówki budują struktury, by spijać roztwór cukru w pojemnikach, nie topiąc się   Coyne   2020-10-22
Czego pandemia nauczyła nas o nauce?   Ridley   2020-10-19
Przeddarwinowscy “darwiniści”   Berry   2020-10-16
Covid 19 może przejmować kontrolę nad receptorami bólu, uśmierzając ból i podnosząc szerzenie się choroby: możliwy rezultat doboru naturalnego   Coyne   2020-10-15
Znowu wrzawa, że “teoria ewolucji wywrócona”, ale jak zwykle, robią z igły widły   Coyne   2020-10-13
Intelektualna pustka numeru “New Scientist” o ewolucji: 4. Rzekome znaczenie dryfu genetycznego w ewolucji   Coyne   2020-10-09
Chromosomy Y ludzi, neandertalczyków i denisowian   Novella   2020-10-08
Intelektualna pustka numeru “New Scientist” o ewolucji: 3. Rzekome znaczenie epigenetyki w ewolucji   Coyne   2020-10-07
Intelektualna pustka numeru “New Scientist” o ewolucji: 2. Rzekome nieistnienie gatunków   Coyne   2020-10-05
Intelektualna pustka numeru “New Scientist” o ewolucji: 1. Genetyczna plastyczność    Coyne   2020-10-03
“New Scientist”: Darwin jednak miał rację    Coyne   2020-10-01
Uprawy GMO i wzrost plonów   Novella   2020-09-28
Książka o psychologii ewolucyjnej, która pokazuje wartość tej dziedziny – ale nie wartość memów   Coyne   2020-09-22

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Korzenie kryzysu energetycznegoObietnicaPytanie bez odpowiedziBohaterzy chińskiego naroduNaukowcy Unii EuropejskiejTeoria RasyPrzekupieniHeretycki impulsNie klanialCervantesWojaki Chrystusa Palestyńskie wetoWzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologiaAllah stworzylUprzednie doświadczenieŻydowski exodusPRL Chrystusem narodówOdrastające głowy hydry nazizmuHomeopatia, wibracje i oszustwo

Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk