Prawda

Środa, 20 stycznia 2021 - 07:02

« Poprzedni Następny »


Szkoły państwowe powinny znieść naukę religii


Ibtihal Al-Khatib 2016-02-06

Ibtihal Al-Khatib

Ibtihal Al-KhatibKuwejcka działaczka liberalna i świecka, dr Ibtihal Al-Khatib, której poglądy często ściągają na nią gniew zarówno sunnitów, jak szyitów w świecie arabskim[1], w artykule z 30 listopada 2015 r. opowiedziała się za zniesieniem nauki religii w szkołach i zastąpieniem jej lekcjami o historii religii lub lekcjami etyki i praw człowieka. Al-Khatib, wykładowczyni na uniwersytecie kuwejckim i publicystka gazety „Al-Jarida”, pisała, że państwo nie ma prawa narzucać uczniom pochodzącym z różnych środowisk  religii konkretnego nurtu lub sekty i dlatego proponuje ograniczenie nauki religii do dobrowolności, jak klasy popołudniowe lub weekendowe, żeby rodzice, którzy chcą, mogli zapisać swoje dzieci na takie lekcje religii, które sami wybierają.

Al-Khatib krytykowała także metody nauczania panujące w społeczeństwach arabskich i muzułmańskich, które, jak powiedziała, oparte są na uczeniu się na pamięć, wieloznaczności i wzmacnianiu tabu zamiast uczenia myślenia kreatywnego. Twierdzi ona, że jest to źródłem problemów w świecie arabskim i muzułmańskim, szczególnie w kwestiach schizmy wewnętrznej, rasizmu i ekstremizmu.

Należy wspomnieć, że 10 dni przed pojawieniem się tego artykułu Al-Khatib wypowiedziała podobne myśli w programie dra Sulaimana Al-Hattlana[2]  "Hadith Al-'Arab" w Sky News Arabia, co wywołało wiele gniewnych reakcji w mediach społecznościowych.

 
Dr Ibtihal Al-Khatib w "Hadith Al-'Arab" (Zdjęcie: Youtube.com/watch?v=F8sieJaxYQQ, 26 listopada 2015)

Poniżej podajemy fragmenty artykułu Al-Khatib[3]:


Reforma programu szkolnego nie pomoże; cały materiał religijny powinien być usunięty


Uważam, że niemal wszystkie nasze problemy wypływają z metod i jakości nauczania, jakie otrzymują nasze dzieci. Jestem świadoma, że ta wypowiedź może wydawać się bardzo uproszczona i powierzchowna, ale w większości wypadków najprostsze i najwyraźniejsze obserwacje w naszym życiu są najbardziej trafne.


Nasze dzieci dorastają bez nacisku na myślenie krytyczne, ponieważ nasze programy oparte są na uczeniu się na pamięć, nie zaś na przekonywaniu. Dorastają, polegając niemal wyłącznie na cytowaniu i kopiowaniu… ponieważ kreatywność i staranność nie są częścią materiału ani metody uczenia. Rosną, unikając pytań, uciekając się do wieloznaczności i unikając wielu tematów naukowych i filozoficznych, ponieważ program szkolny otacza uczniów tysiącami czerwonych linii granicznych, pęta ich tysiącami zakazów i zakuwa ich w kajdany niezliczonych tabu.


Wielu autorów, włącznie ze mną, propagowało poprawienie programów szkolnych, ale nie jestem przekonana, że to wystarczy, by stworzyć potrzebną zmianę. Wzywałam do takiej reformy z przekonania, że jest to minimum, które musi zostać zrobione i, być może, uratuje to, co jeszcze można uratować i zminimalizuje przejawy rasizmu i ekstremizmu… Moim zdaniem jednak rzeczywistą prawdą jest to, że żadne modyfikacje programu nie wymażą sekciarstwa ani nie zaleczą schizmy – bowiem jak długo oficjalny program prezentuje materiał religijny z perspektywy danego wyznania lub sekty, schizma pozostanie, a podział i niezgoda będą wykute w kamieniu – z oficjalnym błogosławieństwem rządu.


Kiedy powiedziałam w wywiadzie z dr Sulaimanem Al-Hattlanem, że prawdziwym rozwiązaniem jest usunięcie wszystkich materiałów religijnych wszelkiego rodzaju ze szkół państwowych, spotkałam się z ostrymi, choć spodziewanymi reakcjami, które wypływają z mentalności ofiary, do jakiej uciekają się muzułmanie przeciwko każdemu, kto kwestionuje ich opinie lub krytykuje ich. Widzą każdą krytykę jako spisek przeciwko muzułmanom, każde zakwestionowanie jako plan zniszczenia ich religii i każdą nowatorską propozycję jako westernizację, mającą na celu zniszczenie podstaw wiary. Dlaczego? Być może, jest tak z powodu ostrych warunków historycznych i z powodu restrykcji, jakie panują obecnie, lub z powodu natury arabsko-islamskiej mentalności, albo zewnętrznych wpływów politycznych, albo wewnętrznych sporów regionalnych. A może wszystkie te czynniki razem lub kilka z nich karmią to wieczne poczucie dyskryminacji i skłaniają Arabów i muzułmanów do tej uciążliwej roli ofiary, którą ucieleśniają tak dobrze, że w końcu wierzą w nią całym sercem. Jednak świat i my sami mamy serdecznie dość tej niekończącej się roli ofiary, która nie wywołuje już dłużej ani współczucia, ani łez. Albo więc zaczniemy widzieć siebie takimi, jakimi rzeczywiście jesteśmy, albo zginiemy, nadal odgrywając rolę ofiary w pustym teatrze.


Tak, rozwiązaniem jest zniesienie lekcji religii w szkołach i zastąpienie ich lekcjami o historii religii, żeby uczniowie poznali różne wiary na świecie, albo też lekcjami o prawach człowieka i etyce. To przy założeniu, że państwo pozwoli szkołom religijnym oferować popołudniowe lub weekendowe lekcje, jak szkoły niedzielne prowadzone przez kościół, dla tych, którzy chcą, by ich dzieci uczyły się religii zgodnie w ich sektą i wiarą. Każdy ma prawo dostarczenia swoim dzieciom edukacji religijnej w państwowej szkole, ale państwo nie ma żadnego prawa narzucania wszystkim obywatelom i mieszkańcom… jednej drogi religijnej z perspektywy jednej sekty i jednego nurtu. Państwo powinno nalegać na równość dla wszystkich we wszystkich dostarczanych usługach.


Nie widzę, jak ta propozycja mogłaby być uznana za spisek antyreligijny, ale znając użalającą się nad sobą arabsko-islamską mentalność, rozumiemy, dlaczego są ludzie, którzy myślą, że jeśli mówisz „dzień dobry” zamiast „al-salaam alaikum”, jesteś pod wpływem Zachodu i układasz antyreligijne spiski. Tacy jesteśmy zawsze, umyślnie nieszczęśni.    

 

Przypisy:


[1]
Patrz na przykład MEMRI clip No. 1720, Kuwaiti Columnist Ibtihal Al-Khatib Criticizes Hizbullah and Declares: A Secular State Is the Only Way to Protect Religious Rights in the Arab World,  z 14 marca 2008 r. z wywiadem udzielonym przez Al-Khatib, po którym otrzymała groźby śmierci. 7 listopada 2015 r. donoszono, że Al-Khatib powiedziała, że koedukacja jest lepsza niż oddzielne szkoły, bo daje lepsze wyniki, rozwija osobowość uczniów i daje im większą pewność siebie w kontaktach z płcią przeciwną. Abohamdan.com, 7 grudnia 2015 r.

[2] Dr Sulaiman Al-Hattlan jest pisarzem i saudyjską postacią medialną oraz byłym redaktorem naczelnym amerykańskiego pisma „Forbes Arabia”.

[3] „Al-Jarida”(Kuwejt), 30 listopada 2015.

 

Źródło: MEMRI,Specjalny komunikat Nr 6289 , 2 lutego 2016
Tłumaczenie: Małgorzata Koraszewska

Polska strona MEMRI: http://www2.memri.org/polish/


Od Redakcji:

Uzupełniamy artykuł publicystki z Kuwejtu wywiadem z libańskim lekarzem i dziennikarzem, doktorem Ziadem Njeimem. Ponieważ nie mogliśmy dodać polskich napisów, pod liniem do wideo z napisami angielskimi jest polski transkrypt.  

WIDEO


Mam naturalne prawo do wątpienia w istnienie Boga


W wywiadzie z 14 stycznia dla telewizji libańskiej OTV dziennikarz libański, Ziad Njeim, powiedział: "jeśli istnieje Bóg i niebo, nie ma mowy, bym tam poszedł, bo są niemoralni”. Njeim, który jest także chirurgiem, sprzeciwił się określeniu siebie jako “ateista”, mówiąc, że jest „świeckim obywatelem”. "Przez 3 tysiące lat [duchowni] prowadzili wojny sekciarskie – zabijając, zamiast budować, w imię religii – powiedział. – Religia znaczy dla mnie szacunek dla innego i obronę jego prawa różnienia się”.
 


Prowadząca wywiad: Wątpi pan we wszystko, nawet w istnienie Boga… 

Dr Ziad Njeim: Zgadza się. Mam naturalne prawo wątpienia w istnienie Boga, ale wierzę w kosmiczne źródło autorytetu.   

Prowadząca wywiad
: Nie zgadza pan się na określenie pana jako ateistę… 

Dr Ziad Njeim: Oczywiście, ponieważ nie jestem ateistą. 

Prowadząca wywiad: Kim więc pan jest? Człowiekiem bez religii? 

Dr Ziad Njeim: Nie, jestem świeckim obywatelem. [...] Kiedy umrę, nie chcę, by ktokolwiek modlił się za moją duszę, bo jeśli istnieje Bóg i niebo, nie ma mowy, bym tam poszedł, bo są niemoralni. 

Prowadząca wywiad: Do tego stopnia? 

Dr Ziad Njeim: I więcej! Nie potrafię powiedzieć, jak bardzo są niemoralni, bo nie mam brudu na rękach... 

Prowadząca wywiad: Kto więc stworzył wszechświat? 

Dr Ziad Njeim: Nie wiem. 

Prowadząca wywiad: Nie ma pan odpowiedzi? 

Dr Ziad Njeim: Oczywiście, że nie mam. A pani ma? A duchowni mają odpowiedź? 

Prowadząca wywiad: Wierzę, że istnieje boska siła. 

Dr Ziad Njeim: Duchowni mają kontrakt podpisany przez Allaha, ale nigdy go nam nie pokazują. Przez 3 tysiące lat prowadzili wojny sekciarskie – zabijając, zamiast budować, w imię religii i wywołując nienawiść między religiami… 

Prowadząca wywiad: Mówi pan, że religia ogranicza umysł ludzki i że nadal szuka pan prawdy. Czy ją pan znalazł? 

Dr. Ziad Njeim: Mam inną definicję religii. Religia dla mnie jest zachowaniem i wartościami moralnymi… 

Prowadząca wywiad: Niewątpliwie. 

Dr. Ziad Njeim: Religia dla mnie oznacza szacunek dla innego i obronę jego prawa różnienia się. Kiedy osiągniemy ten poziom pokory, nie będziemy potrzebowali chrześcijan, muzułmanów, żydów, buddystów ani niczego innego.


Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj
Komentarze
1. wielka odwaga krytyki religii mieczysławski 2016-02-06


Dysydenci

Znalezionych 247 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Arabowie: Niezwykle ważny głos na rzecz pokoju   Toameh   2021-01-14
Palestyński dziennikarz i były polityk o Bractwie Muzułmańskim   Sadek   2021-01-13
ONZ nagradza irańskie potworności   Bergman   2020-11-05
Potrzebujemy tej zmiany w świecie arabskim   Al Nuaimi   2020-08-28
Palestyńska wojna z historią   Tawil   2020-08-20
Zmiana marki kalifatu – nigdy niekończący się, dystopijny mit   Mahmoud   2020-08-13
Palestyńczycy: Popieramy obozy koncentracyjne dla muzułmanów w Chinach   Toameh   2020-08-12
Dlaczego Palestyńczycy popełniają samobójstwa?   Toameh   2020-08-02
Palestyńczycy: Akceptuj zachodnie fundusze, głosuj na dżihad   Toameh   2020-07-30
Przyczynek do działalności skazanej na przegraną   Koraszewski   2020-07-21
Jak Palestyńczycy terroryzują własną ludność   Tawil   2020-07-13
Co kanadyjski żołnierz uświadomił mi o IDF   Dandachi   2020-06-12
Czyje głosy w dzisiejszym Izraelu są najsilniej syjonistyczne i najmniej przepraszające?   Oz   2020-06-09
Doradzanie palestyńskim przywódcom, by działali racjonalnie, jest skrajnie irracjonalne     2020-06-05
Palestyńczycy: Jedzenie posiłku z Żydami jest przestępstwem   Toameh   2020-06-02
Palestyńskie mity i izraelska rzeczywistość     Dabbas   2020-05-29
Koronawirus: Bohaterowie Chin, którzy zniknęli, i milczenie Zachodu   Meotti   2020-05-20
Co byłoby, gdyby Izrael zniknął?   Mahmoud   2020-05-18
Palestyńczycy i wirus normalizacji   Toameh   2020-05-06
Koronawirus: więcej palestyńskich oszczerstw przeciwko Izraelowi   Toameh   2020-05-01
Koronawirus w Turcji: Rząd atakuje lekarzy    Şahin   2020-04-15
Hamas: nowy pretekst do atakowania Izraela   Toameh   2020-04-12
List 100 irańskich naukowców i działaczy politycznych do Chameiniego: „Ty jesteś głównym winowajcą katastrofy narodowej”     2020-04-07
Palestyńscy przywódcy używają koronawirusa do atakowania Izraela   Toameh   2020-03-21
Palestyńczycy powtarzają oszczerstwa o rytuale krwi, podczas gdy Izrael ratuje ich życie   Toameh   2020-03-10
Prawdziwy powód, dla którego izraelscy Arabowie nie chcą żyć w ”Palestynie”   Toameh   2020-02-05
Dlaczego niektórzy Palestyńczycy kochają Solejmaniego   Toameh   2020-02-04
Abbas wybiera Hamas zamiast pokoju z Izraelem   Toameh   2020-01-31
Polityczny islam niszczy społeczeństwa   Gürcanli   2020-01-30
Palestyńczycy w Syrii: kolejny rok śmierci i udręki   Toameh   2020-01-18
O kwestii żydożercy   Aboubakr   2020-01-14
Państwa arabskie mają wiele do wygrania normalizując stosunki z Izraelem   Dabbas   2020-01-12
Palestyńczycy: ”Cudzoziemcy” w arabskim kraju   Toameh   2020-01-07
Bliskowschodni Arab chwali ”niesłychane osiągnięcia” Izraela, krytykuje ”tyrańskie dynastie”   Dabbas   2019-12-31
Czy kryzys ekonomiczny Jordanii może rozwiązać konflikt izraelsko-palestyński?   Dabbas   2019-12-22
Czego mógłby dokonać świat arabski, gdyby zawarł pokój z Izraelem   Dabbas   2019-12-13
Ignoranci nazywają feminizm herezją, nie rozumiejąc, czym on jest   Al-Budair   2019-12-10
Nie zamierzam być politycznie poprawna w sprawie antysemityzmu   Raza   2019-11-27
Trzydziestu wspaniałych i inni   Koraszewski   2019-11-23
4006 Palestyńczyków, o których Europejczycy nie słyszeli   Tawil   2019-11-22
Jak przywódcy Hamasu nabierają Palestyńczyków   Tawil   2019-10-06
Świat muzułmański walczy, a Zachód kapituluje   El-Ghazzali   2019-08-17
Jak palestyńscy przywódcy masakrują prawdę   Tawil   2019-06-18
Priorytety palestyńskich przywódców   Toameh   2019-06-14
Palestyńczycy: Kogo to naprawdę obchodzi?   Tawil   2019-02-09
Arabowie są winni Żydom dużo więcej niż 250 miliardów dolarów   Maroun   2019-02-07
Zdrada irańskich dysydentów przez Zachód   Memarsadeghi   2019-01-26
Kiedy Abbas i Hamas rzucali na siebie obelgi...   Toameh   2019-01-23
Palestyńskie dzieci: ofiary arabskiego apartheidu   Toameh   2019-01-05
Prawdziwa nieproporcjonalność w konflikcie Arabów z Izraelem   Maroun   2018-12-24
Mój rok na terytorium Autonomii Palestyńskiej   Gerstenfeld   2018-12-22
Dlaczego Iran finansuje palestyńskich terrorystów?   Tawil   2018-12-15
Nowa palestyńska "troska" o międzynarodowe konwencje   Tawil   2018-11-19
Nadzieja mimo arabskiego antysemityzmu   Maroun   2018-10-31
Pokonanie terroru wymaga wszechstronnej kampanii ideologicznej, kulturowej, edukacyjnej i religijnej   Al-Ansari   2018-10-22
Musicie zakazać zarzynania ofiarnych zwierząt na ulicach   Baraka   2018-08-29
W islamie Jerozolima to nie Mekka   Mohamed   2018-08-27
Tajny powód arabskiego odrzucenia żydowskiego prawa narodowego   Tawil   2018-08-14
Pojechałam do Izraela i nie żałuję tego     2018-08-12
Dlaczego przywódcy palestyńscy sprzeciwiają się pomaganiu własnej ludności?   Tawil   2018-07-18
Jesteśmy rasistami, ale przypisujemy to Izraelowi   Al-Sa'di   2018-07-10
Palestyńczycy: jak poprawić jakość życia?   Tawil   2018-06-30
Dlaczego my, Arabowie, musimy krzyczeć   Maroun   2018-06-27
Palestyńczycy: Ofiary arabskiego apartheidu   Toameh   2018-06-25
W przyszłym roku w Jerozolimie   Eid   2018-06-22
Egipski Al-Azhar upiera się przy antysemityzmie   Mohamed   2018-06-14
O tym nie słyszeliście na Zachodzie   Tawil   2018-06-13
Tak, było mi dobrze w Izraelu, kiedy Palestyńczycy ginęli w Gazie   Maroun   2018-06-02
Obalenie 25 mitów lewicy i Arabów z prespektywy lewicowego Araba   Maroun   2018-05-05
Wciągamy religię w każdy aspekt naszego życia   Hamami   2018-04-21
Palestyńczycy torturowani; media milczą   Tawil   2018-04-21
Jestem jawnym i dumnym syjonistą, bo jestem jawnym i dumnym lewicowcem   Maroun   2018-04-11
Kiedy religię przedstawia się jako ideologię, jest bardziej niebezpieczna niż broń nuklearna     2018-03-22
Grożenie terrorem nie powinno być sposobem zarabiania na życie   Darwish   2018-01-31
Arabskie reżimy przerażone wolnością w Izraelu   Meotti   2018-01-30
Odwiedzanie Izraela jest przywilejem, a nie prawem   Maroun   2018-01-20
Witajcie na Zachodzie, ale prosimy się nie integrować …    Arbabzadah   2018-01-01
Rzeczywista reakcja palestyńska na jerozolimskie przemówienie Trumpa   Tawil   2017-12-09
Do moich rodaków Libańczyków, których gniewają izraelskie bomby   Maroun   2017-11-05
Palestyńczycy zamykają w więzieniu dziennikarzy za ujawnianie korupcji   Toameh   2017-10-02
Iracki duchowny: muzułmanie są utrapieniem świata     2017-09-29
Błędem jest ograniczanie wolności myśli obywateli   Al-Salem   2017-09-28
Popieranie Izraela jest obowiązkiem lewicy   Maroun   2017-09-24
Kiedy "progresizm" miażdży kobiety muzułmańskie   Mohamed   2017-09-23
Muzułmanie amerykańscy powinni zdemaskować imamów, którzy głoszą nienawiść   Al-Hadj   2017-09-20
Ograniczanie praw kobiet: Prawa islamskie i multikulturalizm   Khan   2017-09-16
Palestyńczycy, których zachodnie media wolą nie widzieć   Toameh   2017-09-13
Ofiary islamizacji Turcji: kobiety   Bekdil   2017-09-09
Szef ONZ Guterres, media i palestyńskie fake news   Tawil   2017-09-06
Palestyńczycy: Niszczenie sądownictwa   Toameh   2017-09-04
My, muzułmanie, jesteśmy całkowicie pozbawionymi samokrytycyzmu płaczliwymi łobuzami na szkolnym podwórku   Nawaz   2017-09-02
Uderzyć w wylęgarnie terroru   Khan   2017-09-01
Musimy podjąć stanowczą decyzję     2017-08-27
Czy było etyczne ze strony Izraela NIEdeportowanie Arabów w 1948 i 1967 r.?   Maroun   2017-08-06
Zaprzeczaj Holocaustowi, ale nigdy nie kwestionuj szariatu?   Rafizadeh   2017-07-31
Problemem z wykrywaczami metalu jest to, że są one żydowskie   Maroun   2017-07-25
Islamska koncepcja “feminizmu”   Darwish   2017-07-23
UNESCO wspiera terroryzm   Tawil   2017-07-20
Modernizacja Bliskiego Wschodu jest spektakularna   Taheri   2017-07-19
Arabowie, którzy nie cenią Izraela, są głupcami   Maroun   2017-07-16

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

CervantesWojaki Chrystusa Palestyńskie wetoWzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologiaAllah stworzylUprzednie doświadczenieŻydowski exodusPRL Chrystusem narodówOdrastające głowy hydry nazizmuHomeopatia, wibracje i oszustwo


Żołnierz IDFPrawo powrotuMózg i kodowanie predyktywneNocna rozmowaWSzyscy wiedzaNieustający marszOświecenie PinkerAlternatywna medycyna zabija


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk