Prawda

Sobota, 6 marca 2021 - 05:21

« Poprzedni Następny »


Palestyńczycy: Niszczenie sądownictwa


Khaled Abu Toameh 2017-09-04

Sędziowie w Autonomii Palestyńskiej (AP) protestują w Al-Bireh przeciwko planom AP zmiany prawa o władzy sądowniczej w sposób, który pozwala rządowi AP ingerować w pracę sędziów i sądów, 23 sierpnia 2017. (Zrzut z ekranu z Watan TV)
Sędziowie w Autonomii Palestyńskiej (AP) protestują w Al-Bireh przeciwko planom AP zmiany prawa o władzy sądowniczej w sposób, który pozwala rządowi AP ingerować w pracę sędziów i sądów, 23 sierpnia 2017. (Zrzut z ekranu z Watan TV)

Autonomia Palestyńska (AP) jest ostro krytykowana za próby naruszenia autonomii i kompetencji sądownictwa i zamienienie go w narzędzie w rękach prezydenta Mahmouda Abbasa.


Palestyńscy prawnicy, sędziowie i specjaliści prawa mówią, że nowa ustawa zaproponowana przez rząd AP na Zachodnim Brzegu będzie miała negatywny wpływ na niezależność i integralność systemu wymiaru sprawiedliwości.


Kontrowersyjny projekt ustawy ma na celu zmianę prawa o władzy sądowniczej, tak że Abbas i jego rząd mogliby wpływać na pracę sądów i sędziów. 


Ta próba przejęcia kontroli nad władzą sądowniczą przychodzi w trakcie trwającej nadal rozprawy z palestyńskimi mediami i dziennikarzami. W ostatnich tygodniach siły bezpieczeństwa AP zablokowały ponad 20 kolejnych stron internetowych i aresztowały dziesiątki dziennikarzy. Ponadto Abbas zatwierdził Prawo o przestępstwach cybernetycznych, które daje jego siłom bezpieczeństwa rozszerzone uprawnienia do wyciszenia jego krytyków w mediach społecznościowych. 


Protesty dziennikarzy palestyńskich i niektórych organizacji praw człowieka nie przekonały jak dotąd Abbasa, by porzucił Prawo o przestępstwach cybernetycznych oraz karne posunięcia wobec reporterów. Obecnie wydaje się, że kampania Abbasa zmierzająca do zakneblowania ust jego krytykom działa.


Odstraszeni przez nowe prawo (które uchwalono w sekrecie i bez konsultacji z Syndykatem Dziennikarzy Palestyńskich i Palestyńską Radą Legislacyjną), oraz aresztowaniem w ostatnimi czasie siedmiu dziennikarzy, krytycy Abbasa zdecydowanie przycichli.


W tym miesiącu siły bezpieczeństwa AP aresztowały Maszala Alkouka, amerykańskiego Palestyńczyka, za zamieszczenie krytycznych komentarzy na Facebooku. Alkouk, znany członek społeczności palestyńskiej w USA, został aresztowany 19 sierpnia, kiedy przyjechał na Zachodni Brzeg na ślub członka swojej rodziny. Zwolniono go cztery dni później. 


W oświadczeniu wydanym w USA jego amerykańscy przyjaciele ostro potępiają aresztowanie Alkouka jako “rażący napad na wolność osobistą i publiczną oraz na wolność słowa”. 


W oświadczeniu notują, że Alkouk został aresztowany za publiczną aktywność na witrynie internetowej pod nazwą „Palestyńczycy w USA”. Piszą, że ta witryna mieści się w USA i służy jako platforma dla działaczy palestyńskich i arabskich, żyjących w Ameryce.


Aresztowanie działacza palestyńsko-amerykańskiego jest wyraźnym dowodem, że długie ramię Abbasa dosięga każdego krytyka, także krytyka z obywatelstwem amerykańskim. 


Teraz, kiedy Abbasowi i kierownictwu Autonomii Palestyńskiej udała się próba zastraszenia działaczy mediów społecznościowych i dziennikarzy, zwracają wzrok na sędziów i prawników.


Dla Abbasa i jego funkcjonariuszy w Ramallah milczenie społeczności międzynarodowej wobec rozprawy z dziennikarzami i działaczami z mediów społecznościowych było zielonym światłem do wprowadzenia podobnych kroków przeciwko władzy sądowniczej.  


Palestyńscy sędziowie i prawnicy mówią, że będą walczyć przeciwko najnowszej próbie Abbasa zamiany system sprawiedliwości w jego osobiste narzędzie represji. Już rozpoczęli serię protestów publicznych z żądaniem, by rząd AP zrezygnował z planów zmiany prawa o władzy sądowniczej w sposób, który pozwala organom wykonawczym ingerować w prace sędziów i sądów.  


Osama Al-Kilani, przewodniczący Forum Sędziów Palestyńskich, ostrzegł, że proponowana ustawa będzie miała negatywny wpływ na swobody publiczne i prawa ludzi.   


Ostrzegł także, że próba rządu AP osłabi zaufanie Palestyńczyków do wymiaru sprawiedliwości. „Ta nowa ustawa umieści władzę sądowniczą pod kuratelą władzy wykonawczej” – mówił Al-Kilani.


Prawnicy palestyńscy dołączyli do protestu, ostrzegając, że rząd AP chce zamienić władzę sądowniczą w gałąź władzy wykonawczej. "To położy kres niezależności sądownictwa – powiedzieli w oświadczeniu. – Jest to także zamach na zasadę podziału władzy”. 


Krytycy twierdzili także, że proponowana ustawa narusza Palestyńskie Prawo Podstawowe, które stanowi, że Palestyńska Rada Legislacyjna jest jedyną instancją autoryzowaną do wprowadzania zamian i poprawek istniejącego prawa.


Wskazując, że proponowana przez rząd AP ustawa upoważnia gałąź wykonawczą do usuwania sędziów, krytycy mówią, że jest to sprzeczne z Palestyńskim Prawem Podstawowym i naraża niezależność system sądownictwa.


Nie zgadzają się także z proponowaną ustawą, ponieważ podporządkowuje prokuratora generalnego rządowi AP – kolejne pogwałcenie Palestyńskiego Prawa Podstawowego.  


Kontrowersja wokół nowej propozycji ustawy rządu AP, wymierzonej w władzę sądowniczą, jest kolejną oznaką cofania się Palestyńczyków na drodze do ustanawiania porządnych i przejrzystych instytucji państwa. 


Podobnie jak dziennikarze, sędziowie i prawnicy mają powód do niepokoju, w znacznej mierze dlatego, że społeczność międzynarodowa nie wydaje się dbać o pogwałcenia praw człowieka i ataki na swobody obywatelskie dokonywane przez AP na Zachodnim Brzegu i przez Hamas w Strefie Gazy.


Abbas chciał kontrolować media palestyńskie i dostał to, co chciał, mimo protestów dziennikarzy palestyńskich.  


Teraz Abbas chce zostać nadzorcą palestyńskich sądów przez zmianę prawa tak, by mógł mieszać się w sprawy władzy sądowniczej i mianować lub zwalniać sędziów według własnego uznania.


Abbas i jego rząd po cichu i z powodzeniem zamieniają AP w autokratyczną scenę jednego aktora, czyniąc z niej prywatne lenno Abbasa. Zobaczymy, na kogo przyjdzie kolej po dziennikarzach, mediach i sądach.


Palestinians: Destroying the Judiciary  
Gatestone Institute, 28 sierpnia 2017
Tłumaczenie: Małgorzata KoraszewskaKhaled Abu Toameh - urodzony w 1963 r. w Tulkarem na Zachodnim Brzegu, palestyński dziennikarz, któremu wielokrotnie grożono śmiercią. Publikował między innymi w "The Jerusalem Post", "Wall Street Journal", "Sunday Times", "U.S. News", "World Report", "World Tribune", "Daily Express"

Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj


Dysydenci

Znalezionych 258 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Palestyńczycy: Co znaczy prawdziwa edukacja   Toameh   2021-02-24
Prawda o finansowej pomocy dla Autonomii Palestyńskiej   Kedar   2021-02-21
Więcej korupcji, kiedy Biden wznawia pomoc finansową   Tawil   2021-02-20
Irańscy dysydenci proszą USA o utrzymanie “maksymalnego nacisku”   Bergman   2021-02-13
Irański duchowny wzywa do pokoju z Izraelem   Fitzgerald   2021-02-10
Iran zamienia Gazę w magazyn broni   Toameh   2021-02-03
Palestyńczycy: ofiary arabskiego kraju   Toameh   2021-01-30
Zdefiniowanie narzędzi do pomiaru stopnia radykalizmu islamu jest niezbędne dla pokonania radykalizmu   Hamid   2021-01-29
Palestyński plan nabrania administracji Bidena   Tawil   2021-01-29
Liban chce zakończenia irańskiej okupacji   Toameh   2021-01-26
Marokański intelektualista: Porozumienie z Izraelem przynosi Maroku korzyści,   a nie szkody, jak twierdzą niektórzy   Assid   2021-01-22
Arabowie: Niezwykle ważny głos na rzecz pokoju   Toameh   2021-01-14
Palestyński dziennikarz i były polityk o Bractwie Muzułmańskim   Sadek   2021-01-13
ONZ nagradza irańskie potworności   Bergman   2020-11-05
Potrzebujemy tej zmiany w świecie arabskim   Al Nuaimi   2020-08-28
Palestyńska wojna z historią   Tawil   2020-08-20
Zmiana marki kalifatu – nigdy niekończący się, dystopijny mit   Mahmoud   2020-08-13
Palestyńczycy: Popieramy obozy koncentracyjne dla muzułmanów w Chinach   Toameh   2020-08-12
Dlaczego Palestyńczycy popełniają samobójstwa?   Toameh   2020-08-02
Palestyńczycy: Akceptuj zachodnie fundusze, głosuj na dżihad   Toameh   2020-07-30
Przyczynek do działalności skazanej na przegraną   Koraszewski   2020-07-21
Jak Palestyńczycy terroryzują własną ludność   Tawil   2020-07-13
Co kanadyjski żołnierz uświadomił mi o IDF   Dandachi   2020-06-12
Czyje głosy w dzisiejszym Izraelu są najsilniej syjonistyczne i najmniej przepraszające?   Oz   2020-06-09
Doradzanie palestyńskim przywódcom, by działali racjonalnie, jest skrajnie irracjonalne     2020-06-05
Palestyńczycy: Jedzenie posiłku z Żydami jest przestępstwem   Toameh   2020-06-02
Palestyńskie mity i izraelska rzeczywistość     Dabbas   2020-05-29
Koronawirus: Bohaterowie Chin, którzy zniknęli, i milczenie Zachodu   Meotti   2020-05-20
Co byłoby, gdyby Izrael zniknął?   Mahmoud   2020-05-18
Palestyńczycy i wirus normalizacji   Toameh   2020-05-06
Koronawirus: więcej palestyńskich oszczerstw przeciwko Izraelowi   Toameh   2020-05-01
Koronawirus w Turcji: Rząd atakuje lekarzy    Şahin   2020-04-15
Hamas: nowy pretekst do atakowania Izraela   Toameh   2020-04-12
List 100 irańskich naukowców i działaczy politycznych do Chameiniego: „Ty jesteś głównym winowajcą katastrofy narodowej”     2020-04-07
Palestyńscy przywódcy używają koronawirusa do atakowania Izraela   Toameh   2020-03-21
Palestyńczycy powtarzają oszczerstwa o rytuale krwi, podczas gdy Izrael ratuje ich życie   Toameh   2020-03-10
Prawdziwy powód, dla którego izraelscy Arabowie nie chcą żyć w ”Palestynie”   Toameh   2020-02-05
Dlaczego niektórzy Palestyńczycy kochają Solejmaniego   Toameh   2020-02-04
Abbas wybiera Hamas zamiast pokoju z Izraelem   Toameh   2020-01-31
Polityczny islam niszczy społeczeństwa   Gürcanli   2020-01-30
Palestyńczycy w Syrii: kolejny rok śmierci i udręki   Toameh   2020-01-18
O kwestii żydożercy   Aboubakr   2020-01-14
Państwa arabskie mają wiele do wygrania normalizując stosunki z Izraelem   Dabbas   2020-01-12
Palestyńczycy: ”Cudzoziemcy” w arabskim kraju   Toameh   2020-01-07
Bliskowschodni Arab chwali ”niesłychane osiągnięcia” Izraela, krytykuje ”tyrańskie dynastie”   Dabbas   2019-12-31
Czy kryzys ekonomiczny Jordanii może rozwiązać konflikt izraelsko-palestyński?   Dabbas   2019-12-22
Czego mógłby dokonać świat arabski, gdyby zawarł pokój z Izraelem   Dabbas   2019-12-13
Ignoranci nazywają feminizm herezją, nie rozumiejąc, czym on jest   Al-Budair   2019-12-10
Nie zamierzam być politycznie poprawna w sprawie antysemityzmu   Raza   2019-11-27
Trzydziestu wspaniałych i inni   Koraszewski   2019-11-23
4006 Palestyńczyków, o których Europejczycy nie słyszeli   Tawil   2019-11-22
Jak przywódcy Hamasu nabierają Palestyńczyków   Tawil   2019-10-06
Świat muzułmański walczy, a Zachód kapituluje   El-Ghazzali   2019-08-17
Jak palestyńscy przywódcy masakrują prawdę   Tawil   2019-06-18
Priorytety palestyńskich przywódców   Toameh   2019-06-14
Palestyńczycy: Kogo to naprawdę obchodzi?   Tawil   2019-02-09
Arabowie są winni Żydom dużo więcej niż 250 miliardów dolarów   Maroun   2019-02-07
Zdrada irańskich dysydentów przez Zachód   Memarsadeghi   2019-01-26
Kiedy Abbas i Hamas rzucali na siebie obelgi...   Toameh   2019-01-23
Palestyńskie dzieci: ofiary arabskiego apartheidu   Toameh   2019-01-05
Prawdziwa nieproporcjonalność w konflikcie Arabów z Izraelem   Maroun   2018-12-24
Mój rok na terytorium Autonomii Palestyńskiej   Gerstenfeld   2018-12-22
Dlaczego Iran finansuje palestyńskich terrorystów?   Tawil   2018-12-15
Nowa palestyńska "troska" o międzynarodowe konwencje   Tawil   2018-11-19
Nadzieja mimo arabskiego antysemityzmu   Maroun   2018-10-31
Pokonanie terroru wymaga wszechstronnej kampanii ideologicznej, kulturowej, edukacyjnej i religijnej   Al-Ansari   2018-10-22
Musicie zakazać zarzynania ofiarnych zwierząt na ulicach   Baraka   2018-08-29
W islamie Jerozolima to nie Mekka   Mohamed   2018-08-27
Tajny powód arabskiego odrzucenia żydowskiego prawa narodowego   Tawil   2018-08-14
Pojechałam do Izraela i nie żałuję tego     2018-08-12
Dlaczego przywódcy palestyńscy sprzeciwiają się pomaganiu własnej ludności?   Tawil   2018-07-18
Jesteśmy rasistami, ale przypisujemy to Izraelowi   Al-Sa'di   2018-07-10
Palestyńczycy: jak poprawić jakość życia?   Tawil   2018-06-30
Dlaczego my, Arabowie, musimy krzyczeć   Maroun   2018-06-27
Palestyńczycy: Ofiary arabskiego apartheidu   Toameh   2018-06-25
W przyszłym roku w Jerozolimie   Eid   2018-06-22
Egipski Al-Azhar upiera się przy antysemityzmie   Mohamed   2018-06-14
O tym nie słyszeliście na Zachodzie   Tawil   2018-06-13
Tak, było mi dobrze w Izraelu, kiedy Palestyńczycy ginęli w Gazie   Maroun   2018-06-02
Obalenie 25 mitów lewicy i Arabów z prespektywy lewicowego Araba   Maroun   2018-05-05
Wciągamy religię w każdy aspekt naszego życia   Hamami   2018-04-21
Palestyńczycy torturowani; media milczą   Tawil   2018-04-21
Jestem jawnym i dumnym syjonistą, bo jestem jawnym i dumnym lewicowcem   Maroun   2018-04-11
Kiedy religię przedstawia się jako ideologię, jest bardziej niebezpieczna niż broń nuklearna     2018-03-22
Grożenie terrorem nie powinno być sposobem zarabiania na życie   Darwish   2018-01-31
Arabskie reżimy przerażone wolnością w Izraelu   Meotti   2018-01-30
Odwiedzanie Izraela jest przywilejem, a nie prawem   Maroun   2018-01-20
Witajcie na Zachodzie, ale prosimy się nie integrować …    Arbabzadah   2018-01-01
Rzeczywista reakcja palestyńska na jerozolimskie przemówienie Trumpa   Tawil   2017-12-09
Do moich rodaków Libańczyków, których gniewają izraelskie bomby   Maroun   2017-11-05
Palestyńczycy zamykają w więzieniu dziennikarzy za ujawnianie korupcji   Toameh   2017-10-02
Iracki duchowny: muzułmanie są utrapieniem świata     2017-09-29
Błędem jest ograniczanie wolności myśli obywateli   Al-Salem   2017-09-28
Popieranie Izraela jest obowiązkiem lewicy   Maroun   2017-09-24
Kiedy "progresizm" miażdży kobiety muzułmańskie   Mohamed   2017-09-23
Muzułmanie amerykańscy powinni zdemaskować imamów, którzy głoszą nienawiść   Al-Hadj   2017-09-20
Ograniczanie praw kobiet: Prawa islamskie i multikulturalizm   Khan   2017-09-16
Palestyńczycy, których zachodnie media wolą nie widzieć   Toameh   2017-09-13
Ofiary islamizacji Turcji: kobiety   Bekdil   2017-09-09
Szef ONZ Guterres, media i palestyńskie fake news   Tawil   2017-09-06

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

PrzekupieniHeretycki impulsNie klanialCervantesWojaki Chrystusa Palestyńskie wetoWzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologiaAllah stworzylUprzednie doświadczenieŻydowski exodusPRL Chrystusem narodówOdrastające głowy hydry nazizmuHomeopatia, wibracje i oszustwo


Żołnierz IDFPrawo powrotuMózg i kodowanie predyktywneNocna rozmowaWSzyscy wiedza


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk