Prawda

Niedziela, 25 sierpnia 2019 - 18:45

« Poprzedni Następny »


Szef ONZ Guterres, media i palestyńskie fake news


Bassam Tawil 2017-09-06

Sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres podczas wizyty w Ramallah, 20 sierpnia 2017 r. (Zdjęcie: UN Photo/Ahed Izhiman)<br />
Sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres podczas wizyty w Ramallah, 20 sierpnia 2017 r. (Zdjęcie: UN Photo/Ahed Izhiman)


Fake news to w świecie palestyńskim stara historia. Niemniej niedawno palestyńscy specjaliści, którzy pracowali w nadgodzinach, wznieśli fake news na nowe poziomy, by wprowadzić w błąd społeczność i media międzynarodowe. Szereg wydarzeń nagłośnionych w ciągu ostatnich kilku dni pokazuje, jak daleko zdecydowani są posunąć się Palestyńczycy, by oszukać świat i wpłynąć na międzynarodową opinię publiczną.

Perfekcja jest często zaletą – poza sytuacjami, kiedy osiąga się ją w kłamstwie. A jeśli jest jedna rzecz, w jakiej Palestyńczycy osiągali mistrzostwo przez ostatnich kilka dziesięcioleci, to w szerzeniu kłamstw o Izraelu. Media głównego nurtu na Zachodzie na ogół połykają przynętę fake news – bo to sprzedaje gazety! – i okazują tolerancję, jeśli nie sympatię, wobec palestyńskiej produkcji fake news.


Najnowszy przykład palestyńskich fake news pojawił się podczas wizyty sekretarza generalnego ONZ, Antonio Guterresa w Ramallah, de facto stolicy Autonomii Palestyńskiej. Szef ONZ, który nie wydaje się być obeznany z palestyńską kulturą kłamstw, padł ofiarą typowego chwytu public relations zorganizowanego przez jego gospodarzy.


Według
agencji informacyjnej Wafa, oficjalnego organu Autonomii Palestyńskiej (AP), Guterres "odbył spotkanie we wtorek wieczorem (29 sierpnia) z rodzinami palestyńskich męczenników i więźniów trzymanych w więzieniach izraelskiego okupanta”. Według tej informacji rodziny wezwały sekretarza generalnego ONZ do podjęcia szybkiego i poważnego działania, by uratować życie ponad 6,5 tysiąca więźniów, mężczyzn i kobiet, przetrzymywanych w więzieniach izraelskich. Wafa zacytowała następnie Guterresa: "Rozumiemy cierpienia więźniów palestyńskich i będziemy pracować z odpowiednimi stronami, by zakończyć ich cierpienia”. 


Po pierwsze, powinno być sprawą interesującą, że “więźniowie” i “męczennicy” to Palestyńczycy bezpośrednio lub pośrednio biorący udział w zamachach terrorystycznych. Wielu z więźniów ma na rękach krew żydowską i zostali skazani za ciężkie zbrodnie.


Po drugie, szybko stało się jasne, że spotkanie między szefem ONZ a palestyńskimi rodzinami było częścią pułapki zastawionej na Guterresa przez jego palestyńskich gospodarzy w Ramallah. Według rzecznika ONZ, Guterres został zaskoczony nagłą prośbą Autonomii Palestyńskiej, by spotkał się z “matkami internowanych dzieci”, ale zgodził się na to spotkanie. Guterresowi należy się uznanie za natychmiastowe wystosowanie wyjaśnienia, że informacja Wafa, jakoby wyraził współczucie wobec losu więźniów, była “sfabrykowana”. 


Po trzecie, warto zauważyć, że jedną z matek, które brały udział w spotkaniu z szefem ONZ, była Latifa Abu Hmaid z obozu dla uchodźców Al-Ama'ri koło Ramallah. Jej czterej synowie, Nasser, Szarif, Nasr i Mohammed, odsiadują wielokrotne wyroki dożywocia za ich rolę w terroryzmie. Autonomia Palestyńska wybrała matkę tych terrorystów, ponieważ wszyscy są członkami rządzącej frakcji Fatahu prezydenta Mahmouda Abbasa, regularnie opisywana w mediach zachodnich jako umiarkowana i pragmatyczna partia palestyńska, która wierzy w rozwiązanie w postaci dwóch państw i w pokój z Izraelem. 


Reakcja rzecznika szefa ONZ na sfabrykowaną informację agencji informacyjnej Abbasa i niezaplanowane spotkanie z rodzinami “więźniów” i “męczenników” są świetnym przykładem tego, jak Autonomia Palestyńska próbowała manipulować najwyższym na świecie rangą dyplomatą. Z innymi jednak AP i Palestyńczykom udawało się to robić przez dziesięciolecia.


Szef ONZ i jego współpracownicy zrobili minimum tego, co mogli zrobić. Ujawnili sprawę i potępili zasadzkę oraz sfabrykowany raport oficjalnej palestyńskiej agencji informacyjnej. Gdyby Izrael był zamieszany w podobny incydent, bylibyśmy świadkami kryzysu dyplomatycznego, wywołanego przez sekretarza generalnego i jego rzeczników, jak również przez media międzynarodowe. Palestyńczykom, jak zwykle, uszło to płazem. 


W innym przykładzie palestyńskich fake news, których celem jest oszkalowanie Izraela i zdobycie sympatii i współczucia międzynarodowego, kilka mediów palestyńskich poinformowało w zeszłym tygodniu, że izraelska tajna agentka, udająca pielęgniarkę, została odkryta w szpitalu palestyńskim w Hebronie. 


Według tych fałszywych doniesień, “pielęgniarka” była izraelską osadniczką, która pomogła Izraelskim Silom Obronnych wejść do szpitala i aresztować oraz strzelać do palestyńskich uciekinierów i osób poszukiwanych. Szybkie sprawdzenie faktów ujawniło, że Palestyńczycy mówili o wolontariuszce z Zachodu, która pracowała w tym szpitalu z pacjentami. Administracja szpitala zdecydowanie zaprzeczyła tym doniesieniom, które nadal szerzą się jak ogień na prerii w mediach społecznościowych i na palestyńskich witrynach informacyjnych. Celem tych fałszywych doniesień jest oskarżenie Izraela i przedstawienie go jako państwa, które wykazuje brak poszanowania szpitali i pacjentów. Ta sprawa pokazuje, że pogłoski i fake news są systematycznie akceptowane jako fakty w świecie Palestyńczyków i Arabów.


Albo spójrzmy na inny przykład działania palestyńskiej machiny propagandowej. 23 sierpnia ta sama agencja informacyjna Wafa informowała o rocznicy pożaru w 1969 r. w meczecie Al-Aksa w Jerozolimie.


Najpierw fakty historyczne: 21 sierpnia 1969 r. obywatel australijski, Denis Michael Rohan, podpalił ambonę w meczecie Al-Aksa. Rohana aresztowano za podpalenie, postawiono przed sądem i stwierdzono, że jest niepoczytalny. Był hospitalizowany w szpitalu psychiatrycznym zanim deportowano go z Izraela w 1974 r.


Od 1969 r. jednak Palestyńczycy powtarzają kłamstwo, że za podpaleniem stoją Izrael i Żydzi. Fakt, że Rohan był chrześcijaninem, najwyraźniej nie ma dla nich znaczenia.


W tym roku w rocznicę podpalenia, oto co oficjalny organ Abbasa, Wafa, miał do powiedzenia jako bezcenny przykład krzywoprzysięstwa: “Meczet Al-Aksa został podpalony przez ekstremistów żydowskich w 1969 r.”


Kłamstwo o “ekstremistach żydowskich” podpalających meczet Al-Aksa, jest tak rozpowszechnione i akceptowane, że nawet uczeni muzułmańscy o wysokiej randze, jak Wielki Mufti Abbasa, szejk Mohamed Hussein, także szerzy to oszczerstwo. On i większość Palestyńczyków nadal opisuje australijskiego chrześcijańskiego podpalacza jako „żydowskiego ekstremistę”.


Te kłamstwa są po prostu kilkoma przykładami z ostatnich dni z długiej listy palestyńskich fake news i oszczerstw, mających na celu oszkalowanie Izraela i podżeganie świata przeciwko niemu. Weźmy na przykład słynne kłamstwo palestyńskie o terrorystach: według palestyńskiej machiny propagandowej terroryści byli w drodze do sklepu po chleb dla swoich matek lub szli odwiedzić swoje babcie. Byli niewinnymi ofiarami, jak wieści opowieść, aresztowanymi lub zastrzelonymi przez Izrael bez żadnego powodu. A są jeszcze kłamstwa o Izraelczykach „podkładających” noże obok ciał terrorystów, którzy dźgali lub mordowali Żydów. Zachodni dziennikarze i inni ludzie Zachodu akceptują te kłamstwa jako fakty.


Próba manipulowania szefem ONZ w Ramallah nie stanowi zaskoczenia dla tych, którzy znają palestyńską taktykę oszustw i podstępów. Pytanie jednak pozostaje: jak długo społeczność międzynarodowa będzie ze spokojem przyjmowała kłamstwa, którymi Palestyńczycy plują im w twarz, kłamstwa, które godzina za godzina i dzień za dniem wyłącznie narażają życie Palestyńczyków i Żydów, promują mile widziany antysemityzm i co najgorsze – wbrew twierdzeniom tych, którzy mówią, że chcą im pomóc – przedłużają cierpienia Palestyńczyków, którzy marzą, by któregoś dnia żyć w wolności – jak ich sąsiedzi, Izraelczycy – z instytucjami demokracji, takimi jak wolność słowa, niezależne sądownictwo i system edukacyjny, a nade wszystko z przywódcami, których można pociągnąć do odpowiedzialności? 


UN Chief Guterres, the Media and Palestinian Fake News

Gatestone Institute, 1 września 2017

Tłumaczenie: Małgorzata Koraszewska

Bassam Tawil

Palestyński badacz i publicysta mieszkający na Bliskim Wschodzie. 

 


Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj


Dysydenci

Znalezionych 206 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Świat muzułmański walczy, a Zachód kapituluje   El-Ghazzali   2019-08-17
Jak palestyńscy przywódcy masakrują prawdę   Tawil   2019-06-18
Priorytety palestyńskich przywódców   Toameh   2019-06-14
Palestyńczycy: Kogo to naprawdę obchodzi?   Tawil   2019-02-09
Arabowie są winni Żydom dużo więcej niż 250 miliardów dolarów   Maroun   2019-02-07
Zdrada irańskich dysydentów przez Zachód   Memarsadeghi   2019-01-26
Kiedy Abbas i Hamas rzucali na siebie obelgi...   Toameh   2019-01-23
Palestyńskie dzieci: ofiary arabskiego apartheidu   Toameh   2019-01-05
Prawdziwa nieproporcjonalność w konflikcie Arabów z Izraelem   Maroun   2018-12-24
Mój rok na terytorium Autonomii Palestyńskiej   Gerstenfeld   2018-12-22
Dlaczego Iran finansuje palestyńskich terrorystów?   Tawil   2018-12-15
Nowa palestyńska "troska" o międzynarodowe konwencje   Tawil   2018-11-19
Nadzieja mimo arabskiego antysemityzmu   Maroun   2018-10-31
Pokonanie terroru wymaga wszechstronnej kampanii ideologicznej, kulturowej, edukacyjnej i religijnej   Al-Ansari   2018-10-22
Musicie zakazać zarzynania ofiarnych zwierząt na ulicach   Baraka   2018-08-29
W islamie Jerozolima to nie Mekka   Mohamed   2018-08-27
Tajny powód arabskiego odrzucenia żydowskiego prawa narodowego   Tawil   2018-08-14
Pojechałam do Izraela i nie żałuję tego     2018-08-12
Dlaczego przywódcy palestyńscy sprzeciwiają się pomaganiu własnej ludności?   Tawil   2018-07-18
Jesteśmy rasistami, ale przypisujemy to Izraelowi   Al-Sa'di   2018-07-10
Palestyńczycy: jak poprawić jakość życia?   Tawil   2018-06-30
Dlaczego my, Arabowie, musimy krzyczeć   Maroun   2018-06-27
Palestyńczycy: Ofiary arabskiego apartheidu   Toameh   2018-06-25
W przyszłym roku w Jerozolimie   Eid   2018-06-22
Egipski Al-Azhar upiera się przy antysemityzmie   Mohamed   2018-06-14
O tym nie słyszeliście na Zachodzie   Tawil   2018-06-13
Tak, było mi dobrze w Izraelu, kiedy Palestyńczycy ginęli w Gazie   Maroun   2018-06-02
Obalenie 25 mitów lewicy i Arabów z prespektywy lewicowego Araba   Maroun   2018-05-05
Wciągamy religię w każdy aspekt naszego życia   Hamami   2018-04-21
Palestyńczycy torturowani; media milczą   Tawil   2018-04-21
Jestem jawnym i dumnym syjonistą, bo jestem jawnym i dumnym lewicowcem   Maroun   2018-04-11
Kiedy religię przedstawia się jako ideologię, jest bardziej niebezpieczna niż broń nuklearna     2018-03-22
Grożenie terrorem nie powinno być sposobem zarabiania na życie   Darwish   2018-01-31
Arabskie reżimy przerażone wolnością w Izraelu   Meotti   2018-01-30
Odwiedzanie Izraela jest przywilejem, a nie prawem   Maroun   2018-01-20
Witajcie na Zachodzie, ale prosimy się nie integrować …    Arbabzadah   2018-01-01
Rzeczywista reakcja palestyńska na jerozolimskie przemówienie Trumpa   Tawil   2017-12-09
Do moich rodaków Libańczyków, których gniewają izraelskie bomby   Maroun   2017-11-05
Palestyńczycy zamykają w więzieniu dziennikarzy za ujawnianie korupcji   Toameh   2017-10-02
Iracki duchowny: muzułmanie są utrapieniem świata     2017-09-29
Błędem jest ograniczanie wolności myśli obywateli   Al-Salem   2017-09-28
Popieranie Izraela jest obowiązkiem lewicy   Maroun   2017-09-24
Kiedy "progresizm" miażdży kobiety muzułmańskie   Mohamed   2017-09-23
Muzułmanie amerykańscy powinni zdemaskować imamów, którzy głoszą nienawiść   Al-Hadj   2017-09-20
Ograniczanie praw kobiet: Prawa islamskie i multikulturalizm   Khan   2017-09-16
Palestyńczycy, których zachodnie media wolą nie widzieć   Toameh   2017-09-13
Ofiary islamizacji Turcji: kobiety   Bekdil   2017-09-09
Szef ONZ Guterres, media i palestyńskie fake news   Tawil   2017-09-06
Palestyńczycy: Niszczenie sądownictwa   Toameh   2017-09-04
My, muzułmanie, jesteśmy całkowicie pozbawionymi samokrytycyzmu płaczliwymi łobuzami na szkolnym podwórku   Nawaz   2017-09-02
Uderzyć w wylęgarnie terroru   Khan   2017-09-01
Musimy podjąć stanowczą decyzję     2017-08-27
Czy było etyczne ze strony Izraela NIEdeportowanie Arabów w 1948 i 1967 r.?   Maroun   2017-08-06
Zaprzeczaj Holocaustowi, ale nigdy nie kwestionuj szariatu?   Rafizadeh   2017-07-31
Problemem z wykrywaczami metalu jest to, że są one żydowskie   Maroun   2017-07-25
Islamska koncepcja “feminizmu”   Darwish   2017-07-23
UNESCO wspiera terroryzm   Tawil   2017-07-20
Modernizacja Bliskiego Wschodu jest spektakularna   Taheri   2017-07-19
Arabowie, którzy nie cenią Izraela, są głupcami   Maroun   2017-07-16
My, Arabowie, mamy cholerne szczęście, że Żydzi nie zachowują się jak Arabowie   Maroun   2017-07-15
Nadchodzi kolejna antysemicka wojna, a świat dalej odwraca głowę   Maroun   2017-07-04
Turcja bez cenzury: wojna z mediami   Bulut   2017-07-03
Jako lekarz i muzułmanin protestuję przeciw okaleczaniu kobiet   Jasser   2017-07-01
Niewygodna prawda o konflikcie izraelsko-palestyńskim   Maroun   2017-06-30
Miękki szariat w Turcji     2017-06-29
Źli przywódcy - prawdziwa tragedia Palestyńczyków   Toameh   2017-06-24
Świat musi wygnać niszczące go fantazje   Qudosi   2017-06-11
Jako Arab wstydzę się za wojnę sześciodniową   Maroun   2017-06-07
Dorastając na północ od Izraela: Jak zostałem żarliwym syjonistą   Maroun   2017-05-31
Palestyńczycy: Groźby, które Trump powinien usłyszeć   Tawil   2017-05-22
Palestyńczycy potrzebują prawdziwego poparcia   Eid   2017-05-18
Przemysł terroryzmu   Tawil   2017-04-14
Kiedy Arabowie przestaną pozwalać, by prowadzono ich jak barany?   Maroun   2017-04-12
Proszę, czy Zachód mógłby przestać stawać po stronie zbrodniarzy?   Khan   2017-04-03
Linda Sarsour to objaw poważniejszej choroby   Maroun   2017-04-02
Gość z Czarnego Lądu   Koraszewski   2017-03-31
Palestyńczycy: Puste obietnice Abbasa   Toameh   2017-03-31
Czy twardogłowa lewica jest sprzymierzona z radykalnymi islamistami?   AlSaied   2017-03-29
Jako muzułmanka zdecydowanie popieram zakaz zakwefiania   Ahmed   2017-03-28
Czego nie mówią ci o Indonezji   Lato   2017-03-27
Palestyńczycy: fałszywe informacje i “alternatywne fakty”   Tawil   2017-03-14
Antysemityzm: wpatrywanie się w mrok   Maroun   2017-03-07
Wspieranie terroryzmu pod przykrywką dziennikarstwa   Tawil   2017-03-06
Tortury za murami Jerycha   Toameh   2017-02-08
Świat ma dość muzułmańskiego ekstremizmu religijnego     2017-01-22
Dysydenci arabscy i wojna o pokój     2017-01-19
Spojrzenie Araba na pokojowy szczyt w Paryżu   Maroun   2017-01-17
Przemówienie noworoczne do świata muzułmańskiego   Darwish   2017-01-07
Kontratak liberalnych muzułmanów   Palmer   2016-12-24
Komu po drodze z Trumpem?   Koraszewski   2016-12-09
Strach przed prezydenturą Trumpa jest  przesadny   Al-Hadj   2016-11-27
Żydzi z sześcioma ramionami   Rahola   2016-11-04
Skończcie z podżeganiem przeciwko Żydom     2016-10-23
Wywiad z francuskim eseistą, Majidem Oukacha   Canlorbe   2016-10-19
Świat jest jeden i trzeba do niego dołączyć     2016-10-17
Długa walka dra Turkiego Al-Hamada   Fernandez   2016-10-13
Złe wiadomości dla nienawidzących Izraela   Toameh   2016-09-24
Wzrastające szeregi muzułmańskich syjonistów   Koraszewski   2016-08-20
Terror jest produktem ekstremizmu w mediach, meczetach i szkołach   Al-Rashed   2016-08-15
Kampania „antynormalizacji” i prawo Izraela do istnienia   Toameh   2016-08-14

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Biły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologiaAllah stworzylUprzednie doświadczenieŻydowski exodusPRL Chrystusem narodówOdrastające głowy hydry nazizmuHomeopatia, wibracje i oszustwo


Żołnierz IDFPrawo powrotuMózg i kodowanie predyktywneNocna rozmowaWSzyscy wiedzaNieustający marszOświecenie PinkerAlternatywna medycyna zabijaKobiety ofiaramiPrometeuszmodyfikowana pszenicaArabowieRoboty będą uprawiać ziemięSumienie, czyli moralność bez smyczySkomplikowana ewolucjaArgument neuroróżnorodnościNowe badanie pamięci długotrwałejŚciganie bluźnierstwaRyby jaskinioweAutyzm


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk