Prawda

Niedziela, 3 marca 2024 - 17:24

« Poprzedni Następny »


Koronawirus: więcej palestyńskich oszczerstw przeciwko Izraelowi


Khaled Abu Toameh 2020-05-01

Sfabrykowanie opowieści o chorych pracownikach szmuglowanych w kanałach do odprowadzania wody i o Żydach, którzy chodzą i plują, są częścią nowej palestyńskiej kampanii podżegania przeciwko Izraelowi z koronawirusem jako pretekstem. Główne przesłanie kampanii: Izrael (lub, żeby mówić ściślej, Żydzi) umyślnie szerzą koronawirusy wśród Palestyńczyków. Na zdjęciu: Pracownik ministerstwa zdrowia Autonomii Palestyńskiej spryskuje środkiem dezynfekującym robotników, którzy wracają z Izraela przez przejście Tarkumiah, 27 marca, 2020. (Wisam Hashlamoun/Flash90)
Sfabrykowanie opowieści o chorych pracownikach szmuglowanych w kanałach do odprowadzania wody i o Żydach, którzy chodzą i plują, są częścią nowej palestyńskiej kampanii podżegania przeciwko Izraelowi z koronawirusem jako pretekstem. Główne przesłanie kampanii: Izrael (lub, żeby mówić ściślej, Żydzi) umyślnie szerzą koronawirusy wśród Palestyńczyków. Na zdjęciu: Pracownik ministerstwa zdrowia Autonomii Palestyńskiej spryskuje środkiem dezynfekującym robotników, którzy wracają z Izraela przez przejście Tarkumiah, 27 marca, 2020. (Wisam Hashlamoun/Flash90)

Ulewy w ostatnim tygodniu skłoniły władze izraelskie do otwarcia części systemu odprowadzającego wodę na Zachodnim Brzegu, by uniknąć zalania palestyńskiej ziemi uprawnej. Innymi słowy, Izrael chciał zapobiec szkodom dla palestyńskich farmerów, których uprawy uległyby zniszczeniu przez zalanie.


Niektórzy palestyńscy politycy wykorzystali to jednak, by fałszywie twierdzić, że jest to jeden ze sposobów Izraela na szerzenie koronawirusa wśród Palestyńczyków.


Jaki jest związek między systemem odprowadzania wody a koronawirusem?


Według palestyńskich funkcjonariuszy Izrael otworzył system odprowadzania wody, by  pozwolić Palestyńskim pracownikom (w Izraelu) na ”przeniknięcie” z powrotem do ich domów bez przejścia przez testy na wirusa i bez umieszczenia w kwarantannie przez Autonomię Palestyńską. (AP zakłada, że większość tych pracowników zaraziła się po kontaktach z Izraelczykami.)


"Izrael otworzył system kanałów, by ułatwić podróże pracowników – powiedział Osama Kawassmeh, rzecznik rządzącej frakcji palestyńskiej, Fatahu. – Nasi ludzie walczą z dwiema epidemiami: koronawirusem i izraelskim kolonializmem”.  


AP niedawno ogłosiła, że wszyscy palestyńscy pracownicy w Izraelu, którzy chcą wrócić do ich domów, muszą przejść testy na koronawirusa i przebywać w kwarantannie przez 14 dni. Izrael udziela dziesiątkom tysięcy Palestyńczyków pozwoleń na pracę w rozmaitych sektorach, szczególnie w budownictwie i rolnictwie.


W przeddzień żydowskiego święta Pesach tysiące palestyńskich pracowników zaczęło wracać do swoich domów. Niektórzy z nich starali się jednak ominąć palestyńskie punkty kontrolne, by uniknąć przymusu dwutygodniowej kwarantanny. Ci pracownicy postanowili wracać do swoich domów chowając się w bagażnikach pojazdów lub przechodząc polami, aby uniknąć punktów kontrolnych z funkcjonariuszami bezpieczeństwa i opieki zdrowotnej.  


Fałszywe twierdzenie o kanałach do odprowadzania wody jest częścią nowej palestyńskiej kampanii podżegania przeciwko Izraelowi z koronawirusem jako pretekstem. Główne przesłanie: Izrael (lub, ściślej mówiąc, Żydzi) umyślnie szerzy koronawirusy wśród Palestyńczyków.


Dlaczego Izrael miałby to robić? Palestyńscy funkcjonariusze twierdzą, że jest tak, ponieważ Izrael chce, by ci pracownicy szerzyli chorobę w palestyńskich miastach i wsiach.  


Izraelscy przedstawiciele żarliwie zaprzeczają temu oskarżeniu jako nowemu oszczerstwu i fabrykacji. Gdyby ułatwiano ich powrót do domów przez kanały do odprowadzania wody, bo palestyńscy pracownicy rzekomo są nosicielami wirusa, to czy Izrael nie obawiałby się, że kiedy wrócą do pracy w Izraelu, przyniosą ze sobą chorobę i przekażą ją Izraelczykom?  


Ci pracownicy już mają pozwolenia na powrót do swoich miejsc pracy w Izraelu. Jeśli są zarażeni wirusem, dlaczego Izrael nie anulował ich pozwoleń i nie zakazał im powrotu?  


Ponadto, gdyby tym pracownikom pozwalano na powrót do domów na Zachodnim Brzegu jako część izraelskiego spisku ”szerzenia choroby”, czy setki tysięcy Żydów, którzy żyją w pobliżu palestyńskich miast i wsi nie zostałyby także zarażone? A co z tysiącami izraelskich żołnierzy i policjantów, którzy tam stacjonują? Czy Izrael nie niepokoiłby się, że palestyńscy pracownicy im także przekażą wirusy?


Nawet w tym momencie globalnego kryzysu palestyńskie kierownictwo nie życzy sobie, by ”fakty mieszały im w głowach” – szczególnie, kiedy te fakty są sprzeczne z narracją, jaką Palestyńczycy starają się sprzedać światu.


Wymysł, że Izrael pozwala zarażonym pracownikom czołgać się do swoich domów przez kanały do odprowadzania wody, pojawił się po innym fałszywym oskarżeniu: że izraelscy żołnierze i żydowscy osadnicy chodzą wokół i plują w publicznych miejscach w palestyńskich wsiach i miastach, by szerzyć koronawirusy wśród Palestyńczyków.  


Fałszywą historię o rzekomym pluciu, podobnie jak tę o kanałach do odprowadzania wody powtarzali politycy palestyńscy, włącznie z premierem, Mohammedem Sztajjehem i jego rzecznikiem, Ibrahimem Milhemem. Nie trzeba dodawać, że Palestyńczycy dopiero muszą pokazać jakikolwiek dowód na te oskarżenia, które wysuwają w czasie, kiedy Izrael i AP współpracują przy ograniczaniu szerzenia się wirusa.


Można było mieć nadzieję, że izraelsko-palestyńska współpraca przeciwko koronawirusowi zapoczątkuje nową erę w stosunkach między tymi dwiema stronami.


Można było mieć nadzieję, że ta współpraca i pomoc Izraela dla Palestyńczyków będą miały miarkujący wpływ na Palestyńczyków, szczególnie na ich przywódców, którzy zajmowali się jadowitą, antyizraelską retoryką. Niestety, wydaje się, że nawet wspólna wojna z pandemią nie zmieniła serc i umysłów większości palestyńskich przywódców.


"Izrael nie tylko eksportuje wirusy do Palestyńczyków – powiedział w tym tygodniu reporterom rzecznik rządu AP, Ibrahim Milhem – ale jest agentem tej epidemii, która nazywa się okupacją”.


Przez codzienne powtarzanie takich oskarżeń palestyńscy przywódcy nie tylko szkalują Izraelczyków i Żydów przez przedstawianie ich jako odpowiedzialnych za szerzenie się śmiertelnego wirusa. To jest rodzaj mowy, który skłania Palestyńczyka do wyjścia na ulicę i zamordowania pierwszego Żyda, jakiego spotka.


Przez fałszywe opowieści o chorych robotnikach szmuglowanych przez kanały odprowadzania wody i o Żydach, którzy chodzą wokół i plują, palestyńskie kierownictwo stara się stworzyć wrażenie, że Palestyńczycy są atakowani i dlatego muszą się bronić – przez przypuszczanie pełnych przemocy ataków na Izraelczyków pod pretekstem konieczności powstrzymania ich przed szerzeniem śmiertelnej choroby. 


Kłamstwa szerzone o Izraelu niewątpliwie utorują drogą do większej przemocy przeciwko Żydom. Następnym razem, kiedy Palestyńczyk wyjdzie, żeby zabić Żyda, powie: „Musiałem to zrobić, aby zapobiec, by ci nikczemni Żydzi szerzyli koronawirusów wśród moich ludzi. Moi przywódcy powiedzieli mi, że Żydzi szerzą wirusy".


Tymczasem społeczność międzynarodowa wydaje się beztrosko ignorować ciągłe oszczerstwa kierownictwa palestyńskiego wobec Izraela i ich stałe podżeganie do mordowania.


"Nie łudźcie się: wiara, że Żydzi lub Izrael są odpowiedzialni za koronawirusa, jest śmiertelnie poważnym zagrożeniem” - ostrzegł dr Harold Brackman, konsultant w Simon Wiesenthal Center.


Obojętność społeczności międzynarodowej nie wróży dobrze żadnym przyszłym rozmowom o pokoju lub koegzystencji między Izraelem a Palestyńczykami. W końcu, dlaczego jakikolwiek Palestyńczyk miałby chcieć pokoju lub żyć obok Żydów, którzy – według palestyńskich przywódców – szerzą śmiertelną chorobę i rzekomo chcą go zabić?


Coronavirus: More Palestinian Libels Against Israel

Gatestone Institute, 24 kwietnia 2020

Tłumaczenie: Małgorzata KoraszewskaKhaled Abu Toameh - urodzony w 1963 r. w Tulkarem na Zachodnim Brzegu, palestyński dziennikarz, któremu wielokrotnie grożono śmiercią. Publikował między innymi w "The Jerusalem Post", "Wall Street Journal", "Sunday Times", "U.S. News", "World Report", "World Tribune", "Daily Express" i palestyńskim dzienniku "Al-Fajr". Od 1989 roku jest współpracownikiem i konsultantem NBC News.
 

Skomentuj Tipsa en vn Wydrukuj


Dysydenci

Znalezionych 317 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Prawdziwa śmierć w kognitywnej wojnie   Koraszewski   2024-02-23
„Dlaczego Hamas nie pójdzie do piekła i nie ukryje się tam?”: Inne głosy z Gazy   Tawil   2024-02-17
Hamas zainwestował wszystko w beznadziejną wojnę     2024-02-10
Egipski analityk w libańskiej telewizji: Hamas jest problemem; Arabowie muszą przestać myśleć, że Izrael zniknie; Hezbollah przejął Liban”     2024-01-15
Czy Autonomię Palestyńską można „zrekonstruować”?   Tawil   2023-12-11
Jak ci popierający Hamas zachodni liberałowie śmią twierdzić, że przemawiają w moim imieniu, Araba, który cierpiał z powodu islamskiego terroru   Abdul-Hussain   2023-12-09
Dwaj marokańscy intelektualiści potępiają Hamas; inni ich potępiają     2023-12-08
Hamas morduje także muzułmanów   Toameh   2023-12-07
Jestem Arabem i nie rozumiem, dlaczego świat nie może uznać żydowskiego bólu   Abdul-Hussain   2023-11-23
Gaza i narracja dekolonizacji   Abdul-Hussain   2023-11-14
Terroryzm Hamasu jest wymierzony nie tylko w Izrael, ale przeciwko moim palestyńskim braciom i siostrom w Gazie   Eid   2023-11-13
Luai Ahmed: Jemeński Szwed wypowiada się na temat wojny Izraela z Hamasem   Oz   2023-11-08
Egipski dziennikarz o zbrodniach  Hamasu     2023-10-31
Arabscy użytkownicy mediów społecznościowych: Bezczeszczenie zwłok, gwałcenie dziewcząt, porywanie starych kobiet są sprzeczne z islamem     2023-10-14
Syjonizm jest wzorem dla rdzennej ludności   Trotter   2023-09-15
Jak możemy prowadzić właściwą debatę, skoro nie mówimy już tym samym językiem?   Dawkins   2023-08-30
Izraelskie elity buntują się przeciwko demokracjiArchitekci protestów przeciwko Bibi jasno określają swoje motywy: obrona elit przed masami   Taub   2023-08-23
Plan Iranu zamiany Zachodniego Brzegu w bazę terroru   Tawil   2023-08-21
Milczenie owiecDla amerykańskich badaczy Iranu walka z prawicą jest ważniejsza niż krytykowanie reżimu – czy słuchanie Irańczyków   Khameneh   2023-08-18
Profesor z Teheranu: Mniej niż 10% Irańczyków chce unicestwienia Izraela   Fitzgerald   2023-04-13
Fatwa potępia Hamas za rakiety, które spadły w Gazie, za dzieci-żołnierzy, za ludzkie tarcze i za profanowanie Ramadanu   Amos   2023-04-04
Zabijanie Żydów wnosi radość w serca Palestyńczyków   Tawil   2023-02-28
Czy świat wysłucha opowieści o losie Palestyńczyków w Gazie?   Haddad   2023-02-17
Irańskie kobiety przeciw pobożnym zbirom   Koraszewski   2022-12-05
Czy pojedynczy protest może coś zmienić?   Sarin   2022-10-28
Islamski uczony o islamskim zacofaniu     2022-08-22
Moje spotkanie z Salmanem Rushdiem – czy będę kolejną ofiarą?   Abdel-Samad   2022-08-18
Przywódcy Libanu są “oderwani od rzeczywistości”   Toameh   2022-08-10
Likwidacja islamskiego terroryzmu wymaga wymazania ekstremizmu z programów szkolnych, rozwijania wiedzy, tolerancji i humanizmu     2022-06-13
Opowieść o dwóch kobietach zajmujących się nauką     2022-05-24
Znieść „Dzień Nakby”   Eid   2022-05-15
Jestem Południowoafrykańczykiem. Nie mówcie mi, że w Izraelu jest jakiś apartheid   Mokgomole   2022-05-05
Administracja Bidena ignoruje to, co Palestyńczycy rzeczywiście mówią   Toameh   2022-04-29
Dlaczego Palestyńczycy świętują mordowanie Żydów   Toameh   2022-04-24
Jak Palestyńczycy bezczeszczą święte miejsca wszystkich, włącznie z własnymi   Tawil   2022-04-23
Przemówienie Josepha Haddada do członków irlandzkiego parlamentu (24 lutego 2022)   Haddad   2022-03-12
Wojna ONZ z żydowską Jerozolimą   Trotter   2022-01-06
Prosta wiara dziecka   Mansour   2021-12-19
Czy Palestyńczycy wybierają terroryzm czy pokój? Abbas wybiera jedno i drugie   Toameh   2021-12-09
Gdyby Izraelczycy nazwali swoje państwo Palestyną     2021-12-05
Palestyński dżihad przeciwko Żydom   Tawil   2021-12-01
Dlaczego Palestyńczycy wolą pracować w Izraelu   Toameh   2021-10-20
Opowieść ku przestrodze o ściganiu zwolenników normalizacji arabsko-izraelskiej   Tobin   2021-10-11
Izrael: najgorsza rzecz, jaka przydarzyła się islamowi   Pandavar   2021-10-02
Żelazna Kopuła chroni nie tylko Żydów   Eid   2021-09-30
Naruszenia” praw, o które nie dba Rada Bezpieczeństwa ONZ   Toameh   2021-08-09
Pułapki palestyńskiej wyjątkowości   Aboubakr   2021-07-29
Ulice Gazy są piękniejsze niż ulice Bagdadu     2021-07-28
Bojkot ogłoszony przez Ben & Jerry szkodzi Palestyńczykom   Eid   2021-07-23
“Aktywista praw człowieka”, który kocha tyranów   Abdul-Hussain   2021-07-05
Pora, by Ilhan Omar i cała “Brygada” dowiedziały się prawdy o Izraelu i Hamasie   Eid   2021-07-03
Kongresmenka, która nigdy nie stała się Amerykanką   Abdul-Hussain   2021-06-23
Bliski Wschód: Dzwon alarmowy dla administracji Bidena   Toameh   2021-06-16
Hamas i Iran zamienili Gazę w cmentarz dla dzieci   Toameh   2021-06-09
To Hamas, a nie Izrael, jest winny najnowszego rozlewu krwi   Eid   2021-05-24
Jak zawarłem pokój z Izraelem   Abdul-Hussain   2021-05-21
Bohaterzy chińskiego narodu   Jackoby   2021-04-24
Demokraci na amerykańskim uniwersytecie wymazują palestyńskie głosy   Eid   2021-04-08
Europa, islam i polityka   Dabbas   2021-03-23
Palestyńczycy: Co znaczy prawdziwa edukacja   Toameh   2021-02-24
Prawda o finansowej pomocy dla Autonomii Palestyńskiej   Kedar   2021-02-21
Więcej korupcji, kiedy Biden wznawia pomoc finansową   Tawil   2021-02-20
Irańscy dysydenci proszą USA o utrzymanie “maksymalnego nacisku”   Bergman   2021-02-13
Irański duchowny wzywa do pokoju z Izraelem   Fitzgerald   2021-02-10
Iran zamienia Gazę w magazyn broni   Toameh   2021-02-03
Palestyńczycy: ofiary arabskiego kraju   Toameh   2021-01-30
Zdefiniowanie narzędzi do pomiaru stopnia radykalizmu islamu jest niezbędne dla pokonania radykalizmu   Hamid   2021-01-29
Palestyński plan nabrania administracji Bidena   Tawil   2021-01-29
Liban chce zakończenia irańskiej okupacji   Toameh   2021-01-26
Marokański intelektualista: Porozumienie z Izraelem przynosi Maroku korzyści,   a nie szkody, jak twierdzą niektórzy   Assid   2021-01-22
Arabowie: Niezwykle ważny głos na rzecz pokoju   Toameh   2021-01-14
Palestyński dziennikarz i były polityk o Bractwie Muzułmańskim   Sadek   2021-01-13
ONZ nagradza irańskie potworności   Bergman   2020-11-05
Potrzebujemy tej zmiany w świecie arabskim   Al Nuaimi   2020-08-28
Palestyńska wojna z historią   Tawil   2020-08-20
Zmiana marki kalifatu – nigdy niekończący się, dystopijny mit   Mahmoud   2020-08-13
Palestyńczycy: Popieramy obozy koncentracyjne dla muzułmanów w Chinach   Toameh   2020-08-12
Dlaczego Palestyńczycy popełniają samobójstwa?   Toameh   2020-08-02
Palestyńczycy: Akceptuj zachodnie fundusze, głosuj na dżihad   Toameh   2020-07-30
Przyczynek do działalności skazanej na przegraną   Koraszewski   2020-07-21
Jak Palestyńczycy terroryzują własną ludność   Tawil   2020-07-13
Co kanadyjski żołnierz uświadomił mi o IDF   Dandachi   2020-06-12
Czyje głosy w dzisiejszym Izraelu są najsilniej syjonistyczne i najmniej przepraszające?   Oz   2020-06-09
Doradzanie palestyńskim przywódcom, by działali racjonalnie, jest skrajnie irracjonalne     2020-06-05
Palestyńczycy: Jedzenie posiłku z Żydami jest przestępstwem   Toameh   2020-06-02
Palestyńskie mity i izraelska rzeczywistość     Dabbas   2020-05-29
Koronawirus: Bohaterowie Chin, którzy zniknęli, i milczenie Zachodu   Meotti   2020-05-20
Co byłoby, gdyby Izrael zniknął?   Mahmoud   2020-05-18
Palestyńczycy i wirus normalizacji   Toameh   2020-05-06
Koronawirus: więcej palestyńskich oszczerstw przeciwko Izraelowi   Toameh   2020-05-01
Koronawirus w Turcji: Rząd atakuje lekarzy    Şahin   2020-04-15
Hamas: nowy pretekst do atakowania Izraela   Toameh   2020-04-12
List 100 irańskich naukowców i działaczy politycznych do Chameiniego: „Ty jesteś głównym winowajcą katastrofy narodowej”     2020-04-07
Palestyńscy przywódcy używają koronawirusa do atakowania Izraela   Toameh   2020-03-21
Palestyńczycy powtarzają oszczerstwa o rytuale krwi, podczas gdy Izrael ratuje ich życie   Toameh   2020-03-10
Prawdziwy powód, dla którego izraelscy Arabowie nie chcą żyć w ”Palestynie”   Toameh   2020-02-05
Dlaczego niektórzy Palestyńczycy kochają Solejmaniego   Toameh   2020-02-04
Abbas wybiera Hamas zamiast pokoju z Izraelem   Toameh   2020-01-31
Polityczny islam niszczy społeczeństwa   Gürcanli   2020-01-30
Palestyńczycy w Syrii: kolejny rok śmierci i udręki   Toameh   2020-01-18

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Lekarze bez Granic


Wojna w Ukrainie


Krytycy Izraela


Walka z malarią


Przedwyborcza kampania


Nowy ateizm


Rzeczywiste łamanie


Jest lepiej


Aburd


Rasy - konstrukt


Zielone energie


Zmiana klimatu


Pogrzebać złudzenia Oslo


Kilka poważnych...


Przeciwko autentyczności


Nowy ateizm


Lomborg


„Choroba” przywrócona przez Putina


„Przebudzeni”


Pod sztandarem


Wielki przekret


Łamanie praw człowieka


Jason Hill


Dlaczego BIden


Korzenie kryzysu energetycznegoObietnicaPytanie bez odpowiedziBohaterzy chińskiego naroduNaukowcy Unii EuropejskiejTeoria RasyPrzekupieniHeretycki impulsNie klanialCervantesWojaki Chrystusa


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Małgorzata, Andrzej, Henryk