Prawda

Sobota, 26 wrzesnia 2020 - 00:33

« Poprzedni Następny »


Ignoranci nazywają feminizm herezją, nie rozumiejąc, czym on jest


Nadine Al-Budair 2019-12-10

Nadine Al-Budair (źródło: Alraimedia.com)
Nadine Al-Budair (źródło: Alraimedia.com)

Niedawno w mediach saudyjskich rozgrywała się kontrowersja na temat znaczenia feminizmu i jego miejsca w saudyjskim społeczeństwie. Argumenty zaogniły się po upublicznieniu na początku listopada 2019 r. promocyjnego wideo „Prezydencji bezpieczeństwa państwowego” – organu składającego się z służb antyterrorystycznych i krajowego wywiadu – w którym wymieniono feminizm jako ekstremistyczną ideologię, której musi się unikać tak samo jak homoseksualizmu, westernizacji, swobody seksualnej, ateizmu, takfir, terroru szerzenia anarchii itp. 


W kontekście tej gorącej debaty saudyjska dziennikarka, Nadine Al-Budair, która mieszka w Dubaju, opublikowała artykuł w saudyjskiej gazecie „Okaz”, zatytułowany Czy słyszeliście kiedyś liberała oskarżającego kogoś o herezję?. W artykule potępiła wojnę terminologiczną o pojęcie feminizmu i wystąpiła przeciwko Saudyjczykom, którzy etykietują działaczki na rzecz praw kobiet jako feministki i oskarżają je o herezję i zdradę, bez pojęcia, czym w rzeczywistości jest feminizm. Napisała, że Arabia Saudyjska zmarnowała czas i zasoby na daremne debaty o znaczenie feminizmu, i ostrzegła, by społeczność nie padła ofiarą samozwańczych strażników moralności, którzy roszczą sobie wyłączne prawo do definiowania i osądzenia feminizmu.

Poniżej podajemy tłumaczenie jej artykułu[3]:


Przez dziesięciolecia debatowaliśmy o prawie kobiet do prowadzenia samochodu, podczas gdy inne kobiety były kosmonautkami.

 

W pewnym momencie mojego zawodowego życia (jako dziennikarka i autorka), byłam regularnie narażona na terrorystyczne komunikaty, grożące mi śmiercią, z tego prostego powodu, że byłam młodą kobietą, która ukończyła studia uniwersyteckie i postanowiła myśleć nieszablonowo. Trwałam w odchyleniu od tradycyjnego wzoru życia, zamiast zaakceptować scenariusz wyznaczony młodym kobietom w naszym świecie – to jest, wejście do klatki małżeństwa. Nie dbam o to, że ludzie ucieszyliby się, gdyby mnie zobaczyli w białej sukni ślubnej. Dbam o to, by mieć sensowne życie do samego końca…

 

Zanim feminizm stał się popularnym trendem, grupa, która nie zna znaczenia pojęcia liberalizm, nadała mi etykietę „Nadine liberałka”... Często podczas zgromadzeń, spotkań i konferencji ktoś, kto określał liberalizm i sekularyzm jako herezję, znacząco patrzył w moim kierunku, próbując wplątać mnie w niekończące się spory z ludźmi, którzy nigdy nie przeczytali ani jednej książki lub artykułu o liberalizmie.

 

Tak było w przeszłości. Dzisiaj postanowiłam powstrzymać się przed udziałem w wojnach o terminologię. Spędziłam zbyt wiele lat, spierając się z ludźmi w celu poprawiania ich błędów. Co skłoniło mnie do dyskutowania o artykule, jaki napisałam, z kimś, kto nigdy go nie przeczytał, ale usłyszał, że zrywa z tradycją?

 

Jak można przekonać kogoś, kto słyszał fatwę swojego szejka, (który widocznie nigdy się nie myli), mówiącą, że sekularyzm jest herezją, że w rzeczywistości sekularyzm jest nurtem politycznym, niezwiązanym z ateizmem?

 

Jak mogę przekonać któregokolwiek z tych ludzi, którzy spierają się ze mną, że wolnością, jakiej chcę, jest prawo wyboru, skoro on sam zaledwie potrafi wymówić słowo „liberalizm”? 

 

Czy nie mieliśmy dosyć ekstremizmu, który tak długo angażował nas w zajadłe debaty o fundamentalnych przesłankach życia, powodując, że zaniedbaliśmy kreatywność?

 

Spędziliśmy dziesięciolecia na dyskusjach o prawie kobiet do prowadzenia samochodu, podczas gdy inne kobiety latały w przestrzeni kosmicznej.

 

Arabia Saudyjska nie ma feministycznego ruchu jak w innych częściach świata; Przed atakowaniem feminizmu, weźcie książkę i zobaczcie, co to właściwie jest.

 

Skończmy tę szalejącą wojnę o terminologię. Nowa Arabia Saudyjska nie potrzebuje tej wyczerpującej i zastygłej mentalności. Mówię, że skończyłam z obroną pojęcia feminizmu wobec ludzi, którzy nie wiedzą, co to jest, niemniej wyklinają to...

 

Jeśli sądzisz, że feminizm jest herezją, to jest twój problem. Jeśli sądzisz, że jest zdradą, to jest twój problem. I jeśli sądzisz, że już istnieje w Arabii Saudyjskiej, to jest to katastrofa.

 

Od początku mojej drogi, za każdym razem, kiedy pytano mnie o opinię w sprawie ruchu feministycznego w Arabii Saudyjskiej, odpowiadałam: a gdzie on jest? Nie ma wyraźnego, zorganizowanego, saudyjskiego ruchu feministycznego. Istnieje feministyczna ideologia i jest wiele indywidualnych żądań praw kobiet, ale tego nie można definiować jako… pełnego ruchu feministycznego, takiego jak ruchy, które wyłoniły się gdzie indziej na świecie.

 

Obecnie słyszymy nonsensowne paplanie o tym, że saudyjski feminizm różni się od feminizmu gdzie indziej na świecie i że feminizm tutaj jest obcym ciałem i jest heretycki. Nonsens! Ja, na przykład, żądam wolności i prawa wyboru, i chcę pełnej równości płci, równości w prawach i obowiązkach. To jest dokładnie to, co nasz następca tronu podkreślał w swojej nowej wizji, która niedawno przywiodła nas bliżej cywilizacji. Czy to czyni mnie niewierną, zdrajczynią, obcą agentką feministyczną?  

 

Rozluźnijcie się. Ostatnią rzeczą, o jakiej myślę, jest pisanie o historii feminizmu i jego trzech falach, i obecnej czwartej fali, lub o przekonywaniu was, że globalne ruchy feministyczne powiewają dzisiaj sztandarem równości i walki z przemocą wobec kobiet. Nie będę także omawiać oskarżenia, że feminizm stanowi moralne zepsucie… i perwersję, jak to robiłam, kiedy ścierałam się z tymi, którzy oskarżają liberalizm o nauczanie moralnej rozwiązłości, nagości, mieszania płci i perwersji. Wcale tego nie zrobię. Weźcie książki, które o tym piszą i przeczytajcie je.  

 

Ci, którzy oskarżają feministki o rozwiązłość, powinni stanąć przed sądem i zostać ukarani za zniesławienie  

 

Idealistom, którzy boją się, że nasze córki zboczą z prostej drogi, mówię: nasze młode studentki, które zostały wysłane za granicę na studia, już żyły w samym sercu ziem wyzwolenia, wróciły stamtąd z wspaniałymi dyplomami i chwałą, i otrzymały najwyższe możliwe stopnie. Czy tamtejsze ruchy feministyczne zrobiły z nich osoby niemoralne i zboczone? Ponadto, w dzisiejszych czasach wszystko jest jawne w Internecie i wewnątrz ich domów. Przestańcie oskarżać nasze córki i traktować je z zazdrością. O, wy idioci, którzy oskarżacie kobiety o herezję i zdradę tylko dlatego, że mają coś, czego wyście nigdy nie mieli – tożsamość, wolę i wytrwałość – i wiedzą dokładnie, czego chcą od życia..

 

W przeszłości byli ekstremiści, którzy mówili, że jeśli kobieta będzie prowadzić samochód, spotka kochanka, a dzisiaj kaznodzieje moralności i cnoty mówią, że jeśli kobieta otrzyma wolność, stanie się zboczona lub zostanie zagranicznym agentem. Czy zostaliśmy wyzwoleni od kaznodziei pobożności tylko po to, byśmy wpadli w ręce stróżów moralności? I czy będziemy milczeć wobec tych, którzy oskarżają nasze córki i żony, i kwestionują ich moralność, honor, narodowość i reputację? Czy też zażądamy, by ci oskarżyciele stanęli przed sądem i zostali skazani za rzucanie obelg i fałszywych oskarżeń o cudzołóstwo, za sianie niezgody, zniesławienie, rzucanie fałszywych oskarżeń o przestępstwo i szkodzenie jedności narodowej? Ponadto, podnoszą oni zarzut, że feminizm prawdopodobnie będzie promował homoseksualizm. Czy istnieje społeczeństwo bez homoseksualistów? Zejdźcie na ziemię.

O, wy, którzy specjalizujecie się w ferowaniu orzeczeń wobec innych, usuńcie tę troskę z waszych serc i uspokójcie wasze obawy. Czy nie macie dość? Za każdym razem, kiedy religijne nurty odkrywają nowe koncepcje i pomstują na nie, wpadacie w panikę, zmieniacie wasze poglądy i rzucacie obelgami – tylko dlatego, że jakiś religijny szejk oświadczył, że to pojęcie jest herezją. Czy nie macie dość tego mnóstwa oskarżeń o herezję, która wypełnia przestrzenie waszych mózgów?  

 

Mamy mdłości od wszystkich tych oskarżeń o herezję i zdradę. Czy dopadło nas przekleństwo nienawiści do samych siebie?

 

Powiedzcie mi, czy ktokolwiek z was słyszał o ruchu feministycznym, który dokonuje gwałtów lub który wydaje fatwy nakazujące zabicie każdego, kto się z nim nie zgadza? Czy liberałowie kiedykolwiek ekskomunikowali was z waszej społeczności religijnej? Czy kiedykolwiek słyszeliście liberała oskarżającego kogokolwiek o herezję?

 

Musicie rozróżniać między tymi, którzy głoszą życie, i tymi, którzy głoszą śmierć.

 


[1] For more information about the video and the reactions to it on social media, see MEMRI Inquiry & Analysis Series No. 1483, Saudi Arabia's General Department Of Counter-Extremism Describes Feminism, Homosexuality, Westernization As Forbidden Extremism, Only To Backtrack Several Days Later, Following Criticism, November 13, 2019.

[2] Al-Budair repeated the main points of her article in a November 17, 2019 episode of the TV show "Perspectives," which she hosts on the popular Rotana Khalejia channel, explaining that she wrote the article in response to the heated debate on Twitter about the claim that feminism is an expression of extremism.  Twitter.com/Etijahat, November 17, 2019.

[3] 'Okaz (Saudi Arabia), November 15, 2019.

 

MEMRI, Specjalny komunikat,  Nr 8392, 5 grudnia 2019r.

Tłumaczenie: Małgorzata Koraszewska

Odwiedź stronę MEMRI po polsku: http://www2.memri.org/polish/

 

 


Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj


Dysydenci

Znalezionych 244 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Potrzebujemy tej zmiany w świecie arabskim   Al Nuaimi   2020-08-28
Palestyńska wojna z historią   Tawil   2020-08-20
Zmiana marki kalifatu – nigdy niekończący się, dystopijny mit   Mahmoud   2020-08-13
Palestyńczycy: Popieramy obozy koncentracyjne dla muzułmanów w Chinach   Toameh   2020-08-12
Dlaczego Palestyńczycy popełniają samobójstwa?   Toameh   2020-08-02
Palestyńczycy: Akceptuj zachodnie fundusze, głosuj na dżihad   Toameh   2020-07-30
Przyczynek do działalności skazanej na przegraną   Koraszewski   2020-07-21
Jak Palestyńczycy terroryzują własną ludność   Tawil   2020-07-13
Co kanadyjski żołnierz uświadomił mi o IDF   Dandachi   2020-06-12
Czyje głosy w dzisiejszym Izraelu są najsilniej syjonistyczne i najmniej przepraszające?   Oz   2020-06-09
Doradzanie palestyńskim przywódcom, by działali racjonalnie, jest skrajnie irracjonalne     2020-06-05
Palestyńczycy: Jedzenie posiłku z Żydami jest przestępstwem   Toameh   2020-06-02
Palestyńskie mity i izraelska rzeczywistość     Dabbas   2020-05-29
Koronawirus: Bohaterowie Chin, którzy zniknęli, i milczenie Zachodu   Meotti   2020-05-20
Co byłoby, gdyby Izrael zniknął?   Mahmoud   2020-05-18
Palestyńczycy i wirus normalizacji   Toameh   2020-05-06
Koronawirus: więcej palestyńskich oszczerstw przeciwko Izraelowi   Toameh   2020-05-01
Koronawirus w Turcji: Rząd atakuje lekarzy    Şahin   2020-04-15
Hamas: nowy pretekst do atakowania Izraela   Toameh   2020-04-12
List 100 irańskich naukowców i działaczy politycznych do Chameiniego: „Ty jesteś głównym winowajcą katastrofy narodowej”     2020-04-07
Palestyńscy przywódcy używają koronawirusa do atakowania Izraela   Toameh   2020-03-21
Palestyńczycy powtarzają oszczerstwa o rytuale krwi, podczas gdy Izrael ratuje ich życie   Toameh   2020-03-10
Prawdziwy powód, dla którego izraelscy Arabowie nie chcą żyć w ”Palestynie”   Toameh   2020-02-05
Dlaczego niektórzy Palestyńczycy kochają Solejmaniego   Toameh   2020-02-04
Abbas wybiera Hamas zamiast pokoju z Izraelem   Toameh   2020-01-31
Polityczny islam niszczy społeczeństwa   Gürcanli   2020-01-30
Palestyńczycy w Syrii: kolejny rok śmierci i udręki   Toameh   2020-01-18
O kwestii żydożercy   Aboubakr   2020-01-14
Państwa arabskie mają wiele do wygrania normalizując stosunki z Izraelem   Dabbas   2020-01-12
Palestyńczycy: ”Cudzoziemcy” w arabskim kraju   Toameh   2020-01-07
Bliskowschodni Arab chwali ”niesłychane osiągnięcia” Izraela, krytykuje ”tyrańskie dynastie”   Dabbas   2019-12-31
Czy kryzys ekonomiczny Jordanii może rozwiązać konflikt izraelsko-palestyński?   Dabbas   2019-12-22
Czego mógłby dokonać świat arabski, gdyby zawarł pokój z Izraelem   Dabbas   2019-12-13
Ignoranci nazywają feminizm herezją, nie rozumiejąc, czym on jest   Al-Budair   2019-12-10
Nie zamierzam być politycznie poprawna w sprawie antysemityzmu   Raza   2019-11-27
Trzydziestu wspaniałych i inni   Koraszewski   2019-11-23
4006 Palestyńczyków, o których Europejczycy nie słyszeli   Tawil   2019-11-22
Jak przywódcy Hamasu nabierają Palestyńczyków   Tawil   2019-10-06
Świat muzułmański walczy, a Zachód kapituluje   El-Ghazzali   2019-08-17
Jak palestyńscy przywódcy masakrują prawdę   Tawil   2019-06-18
Priorytety palestyńskich przywódców   Toameh   2019-06-14
Palestyńczycy: Kogo to naprawdę obchodzi?   Tawil   2019-02-09
Arabowie są winni Żydom dużo więcej niż 250 miliardów dolarów   Maroun   2019-02-07
Zdrada irańskich dysydentów przez Zachód   Memarsadeghi   2019-01-26
Kiedy Abbas i Hamas rzucali na siebie obelgi...   Toameh   2019-01-23
Palestyńskie dzieci: ofiary arabskiego apartheidu   Toameh   2019-01-05
Prawdziwa nieproporcjonalność w konflikcie Arabów z Izraelem   Maroun   2018-12-24
Mój rok na terytorium Autonomii Palestyńskiej   Gerstenfeld   2018-12-22
Dlaczego Iran finansuje palestyńskich terrorystów?   Tawil   2018-12-15
Nowa palestyńska "troska" o międzynarodowe konwencje   Tawil   2018-11-19
Nadzieja mimo arabskiego antysemityzmu   Maroun   2018-10-31
Pokonanie terroru wymaga wszechstronnej kampanii ideologicznej, kulturowej, edukacyjnej i religijnej   Al-Ansari   2018-10-22
Musicie zakazać zarzynania ofiarnych zwierząt na ulicach   Baraka   2018-08-29
W islamie Jerozolima to nie Mekka   Mohamed   2018-08-27
Tajny powód arabskiego odrzucenia żydowskiego prawa narodowego   Tawil   2018-08-14
Pojechałam do Izraela i nie żałuję tego     2018-08-12
Dlaczego przywódcy palestyńscy sprzeciwiają się pomaganiu własnej ludności?   Tawil   2018-07-18
Jesteśmy rasistami, ale przypisujemy to Izraelowi   Al-Sa'di   2018-07-10
Palestyńczycy: jak poprawić jakość życia?   Tawil   2018-06-30
Dlaczego my, Arabowie, musimy krzyczeć   Maroun   2018-06-27
Palestyńczycy: Ofiary arabskiego apartheidu   Toameh   2018-06-25
W przyszłym roku w Jerozolimie   Eid   2018-06-22
Egipski Al-Azhar upiera się przy antysemityzmie   Mohamed   2018-06-14
O tym nie słyszeliście na Zachodzie   Tawil   2018-06-13
Tak, było mi dobrze w Izraelu, kiedy Palestyńczycy ginęli w Gazie   Maroun   2018-06-02
Obalenie 25 mitów lewicy i Arabów z prespektywy lewicowego Araba   Maroun   2018-05-05
Wciągamy religię w każdy aspekt naszego życia   Hamami   2018-04-21
Palestyńczycy torturowani; media milczą   Tawil   2018-04-21
Jestem jawnym i dumnym syjonistą, bo jestem jawnym i dumnym lewicowcem   Maroun   2018-04-11
Kiedy religię przedstawia się jako ideologię, jest bardziej niebezpieczna niż broń nuklearna     2018-03-22
Grożenie terrorem nie powinno być sposobem zarabiania na życie   Darwish   2018-01-31
Arabskie reżimy przerażone wolnością w Izraelu   Meotti   2018-01-30
Odwiedzanie Izraela jest przywilejem, a nie prawem   Maroun   2018-01-20
Witajcie na Zachodzie, ale prosimy się nie integrować …    Arbabzadah   2018-01-01
Rzeczywista reakcja palestyńska na jerozolimskie przemówienie Trumpa   Tawil   2017-12-09
Do moich rodaków Libańczyków, których gniewają izraelskie bomby   Maroun   2017-11-05
Palestyńczycy zamykają w więzieniu dziennikarzy za ujawnianie korupcji   Toameh   2017-10-02
Iracki duchowny: muzułmanie są utrapieniem świata     2017-09-29
Błędem jest ograniczanie wolności myśli obywateli   Al-Salem   2017-09-28
Popieranie Izraela jest obowiązkiem lewicy   Maroun   2017-09-24
Kiedy "progresizm" miażdży kobiety muzułmańskie   Mohamed   2017-09-23
Muzułmanie amerykańscy powinni zdemaskować imamów, którzy głoszą nienawiść   Al-Hadj   2017-09-20
Ograniczanie praw kobiet: Prawa islamskie i multikulturalizm   Khan   2017-09-16
Palestyńczycy, których zachodnie media wolą nie widzieć   Toameh   2017-09-13
Ofiary islamizacji Turcji: kobiety   Bekdil   2017-09-09
Szef ONZ Guterres, media i palestyńskie fake news   Tawil   2017-09-06
Palestyńczycy: Niszczenie sądownictwa   Toameh   2017-09-04
My, muzułmanie, jesteśmy całkowicie pozbawionymi samokrytycyzmu płaczliwymi łobuzami na szkolnym podwórku   Nawaz   2017-09-02
Uderzyć w wylęgarnie terroru   Khan   2017-09-01
Musimy podjąć stanowczą decyzję     2017-08-27
Czy było etyczne ze strony Izraela NIEdeportowanie Arabów w 1948 i 1967 r.?   Maroun   2017-08-06
Zaprzeczaj Holocaustowi, ale nigdy nie kwestionuj szariatu?   Rafizadeh   2017-07-31
Problemem z wykrywaczami metalu jest to, że są one żydowskie   Maroun   2017-07-25
Islamska koncepcja “feminizmu”   Darwish   2017-07-23
UNESCO wspiera terroryzm   Tawil   2017-07-20
Modernizacja Bliskiego Wschodu jest spektakularna   Taheri   2017-07-19
Arabowie, którzy nie cenią Izraela, są głupcami   Maroun   2017-07-16
My, Arabowie, mamy cholerne szczęście, że Żydzi nie zachowują się jak Arabowie   Maroun   2017-07-15
Nadchodzi kolejna antysemicka wojna, a świat dalej odwraca głowę   Maroun   2017-07-04
Turcja bez cenzury: wojna z mediami   Bulut   2017-07-03

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Wzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologiaAllah stworzylUprzednie doświadczenieŻydowski exodusPRL Chrystusem narodówOdrastające głowy hydry nazizmuHomeopatia, wibracje i oszustwo


Żołnierz IDFPrawo powrotuMózg i kodowanie predyktywneNocna rozmowaWSzyscy wiedzaNieustający marszOświecenie PinkerAlternatywna medycyna zabijaKobiety ofiaramiPrometeuszmodyfikowana pszenica


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk