Prawda

Piątek, 23 lutego 2024 - 20:41

« Poprzedni Następny »


Ignoranci nazywają feminizm herezją, nie rozumiejąc, czym on jest


Nadine Al-Budair 2019-12-10

Nadine Al-Budair (źródło: Alraimedia.com)
Nadine Al-Budair (źródło: Alraimedia.com)

Niedawno w mediach saudyjskich rozgrywała się kontrowersja na temat znaczenia feminizmu i jego miejsca w saudyjskim społeczeństwie. Argumenty zaogniły się po upublicznieniu na początku listopada 2019 r. promocyjnego wideo „Prezydencji bezpieczeństwa państwowego” – organu składającego się z służb antyterrorystycznych i krajowego wywiadu – w którym wymieniono feminizm jako ekstremistyczną ideologię, której musi się unikać tak samo jak homoseksualizmu, westernizacji, swobody seksualnej, ateizmu, takfir, terroru szerzenia anarchii itp. 


W kontekście tej gorącej debaty saudyjska dziennikarka, Nadine Al-Budair, która mieszka w Dubaju, opublikowała artykuł w saudyjskiej gazecie „Okaz”, zatytułowany Czy słyszeliście kiedyś liberała oskarżającego kogoś o herezję?. W artykule potępiła wojnę terminologiczną o pojęcie feminizmu i wystąpiła przeciwko Saudyjczykom, którzy etykietują działaczki na rzecz praw kobiet jako feministki i oskarżają je o herezję i zdradę, bez pojęcia, czym w rzeczywistości jest feminizm. Napisała, że Arabia Saudyjska zmarnowała czas i zasoby na daremne debaty o znaczenie feminizmu, i ostrzegła, by społeczność nie padła ofiarą samozwańczych strażników moralności, którzy roszczą sobie wyłączne prawo do definiowania i osądzenia feminizmu.

Poniżej podajemy tłumaczenie jej artykułu[3]:


Przez dziesięciolecia debatowaliśmy o prawie kobiet do prowadzenia samochodu, podczas gdy inne kobiety były kosmonautkami.

 

W pewnym momencie mojego zawodowego życia (jako dziennikarka i autorka), byłam regularnie narażona na terrorystyczne komunikaty, grożące mi śmiercią, z tego prostego powodu, że byłam młodą kobietą, która ukończyła studia uniwersyteckie i postanowiła myśleć nieszablonowo. Trwałam w odchyleniu od tradycyjnego wzoru życia, zamiast zaakceptować scenariusz wyznaczony młodym kobietom w naszym świecie – to jest, wejście do klatki małżeństwa. Nie dbam o to, że ludzie ucieszyliby się, gdyby mnie zobaczyli w białej sukni ślubnej. Dbam o to, by mieć sensowne życie do samego końca…

 

Zanim feminizm stał się popularnym trendem, grupa, która nie zna znaczenia pojęcia liberalizm, nadała mi etykietę „Nadine liberałka”... Często podczas zgromadzeń, spotkań i konferencji ktoś, kto określał liberalizm i sekularyzm jako herezję, znacząco patrzył w moim kierunku, próbując wplątać mnie w niekończące się spory z ludźmi, którzy nigdy nie przeczytali ani jednej książki lub artykułu o liberalizmie.

 

Tak było w przeszłości. Dzisiaj postanowiłam powstrzymać się przed udziałem w wojnach o terminologię. Spędziłam zbyt wiele lat, spierając się z ludźmi w celu poprawiania ich błędów. Co skłoniło mnie do dyskutowania o artykule, jaki napisałam, z kimś, kto nigdy go nie przeczytał, ale usłyszał, że zrywa z tradycją?

 

Jak można przekonać kogoś, kto słyszał fatwę swojego szejka, (który widocznie nigdy się nie myli), mówiącą, że sekularyzm jest herezją, że w rzeczywistości sekularyzm jest nurtem politycznym, niezwiązanym z ateizmem?

 

Jak mogę przekonać któregokolwiek z tych ludzi, którzy spierają się ze mną, że wolnością, jakiej chcę, jest prawo wyboru, skoro on sam zaledwie potrafi wymówić słowo „liberalizm”? 

 

Czy nie mieliśmy dosyć ekstremizmu, który tak długo angażował nas w zajadłe debaty o fundamentalnych przesłankach życia, powodując, że zaniedbaliśmy kreatywność?

 

Spędziliśmy dziesięciolecia na dyskusjach o prawie kobiet do prowadzenia samochodu, podczas gdy inne kobiety latały w przestrzeni kosmicznej.

 

Arabia Saudyjska nie ma feministycznego ruchu jak w innych częściach świata; Przed atakowaniem feminizmu, weźcie książkę i zobaczcie, co to właściwie jest.

 

Skończmy tę szalejącą wojnę o terminologię. Nowa Arabia Saudyjska nie potrzebuje tej wyczerpującej i zastygłej mentalności. Mówię, że skończyłam z obroną pojęcia feminizmu wobec ludzi, którzy nie wiedzą, co to jest, niemniej wyklinają to...

 

Jeśli sądzisz, że feminizm jest herezją, to jest twój problem. Jeśli sądzisz, że jest zdradą, to jest twój problem. I jeśli sądzisz, że już istnieje w Arabii Saudyjskiej, to jest to katastrofa.

 

Od początku mojej drogi, za każdym razem, kiedy pytano mnie o opinię w sprawie ruchu feministycznego w Arabii Saudyjskiej, odpowiadałam: a gdzie on jest? Nie ma wyraźnego, zorganizowanego, saudyjskiego ruchu feministycznego. Istnieje feministyczna ideologia i jest wiele indywidualnych żądań praw kobiet, ale tego nie można definiować jako… pełnego ruchu feministycznego, takiego jak ruchy, które wyłoniły się gdzie indziej na świecie.

 

Obecnie słyszymy nonsensowne paplanie o tym, że saudyjski feminizm różni się od feminizmu gdzie indziej na świecie i że feminizm tutaj jest obcym ciałem i jest heretycki. Nonsens! Ja, na przykład, żądam wolności i prawa wyboru, i chcę pełnej równości płci, równości w prawach i obowiązkach. To jest dokładnie to, co nasz następca tronu podkreślał w swojej nowej wizji, która niedawno przywiodła nas bliżej cywilizacji. Czy to czyni mnie niewierną, zdrajczynią, obcą agentką feministyczną?  

 

Rozluźnijcie się. Ostatnią rzeczą, o jakiej myślę, jest pisanie o historii feminizmu i jego trzech falach, i obecnej czwartej fali, lub o przekonywaniu was, że globalne ruchy feministyczne powiewają dzisiaj sztandarem równości i walki z przemocą wobec kobiet. Nie będę także omawiać oskarżenia, że feminizm stanowi moralne zepsucie… i perwersję, jak to robiłam, kiedy ścierałam się z tymi, którzy oskarżają liberalizm o nauczanie moralnej rozwiązłości, nagości, mieszania płci i perwersji. Wcale tego nie zrobię. Weźcie książki, które o tym piszą i przeczytajcie je.  

 

Ci, którzy oskarżają feministki o rozwiązłość, powinni stanąć przed sądem i zostać ukarani za zniesławienie  

 

Idealistom, którzy boją się, że nasze córki zboczą z prostej drogi, mówię: nasze młode studentki, które zostały wysłane za granicę na studia, już żyły w samym sercu ziem wyzwolenia, wróciły stamtąd z wspaniałymi dyplomami i chwałą, i otrzymały najwyższe możliwe stopnie. Czy tamtejsze ruchy feministyczne zrobiły z nich osoby niemoralne i zboczone? Ponadto, w dzisiejszych czasach wszystko jest jawne w Internecie i wewnątrz ich domów. Przestańcie oskarżać nasze córki i traktować je z zazdrością. O, wy idioci, którzy oskarżacie kobiety o herezję i zdradę tylko dlatego, że mają coś, czego wyście nigdy nie mieli – tożsamość, wolę i wytrwałość – i wiedzą dokładnie, czego chcą od życia..

 

W przeszłości byli ekstremiści, którzy mówili, że jeśli kobieta będzie prowadzić samochód, spotka kochanka, a dzisiaj kaznodzieje moralności i cnoty mówią, że jeśli kobieta otrzyma wolność, stanie się zboczona lub zostanie zagranicznym agentem. Czy zostaliśmy wyzwoleni od kaznodziei pobożności tylko po to, byśmy wpadli w ręce stróżów moralności? I czy będziemy milczeć wobec tych, którzy oskarżają nasze córki i żony, i kwestionują ich moralność, honor, narodowość i reputację? Czy też zażądamy, by ci oskarżyciele stanęli przed sądem i zostali skazani za rzucanie obelg i fałszywych oskarżeń o cudzołóstwo, za sianie niezgody, zniesławienie, rzucanie fałszywych oskarżeń o przestępstwo i szkodzenie jedności narodowej? Ponadto, podnoszą oni zarzut, że feminizm prawdopodobnie będzie promował homoseksualizm. Czy istnieje społeczeństwo bez homoseksualistów? Zejdźcie na ziemię.

O, wy, którzy specjalizujecie się w ferowaniu orzeczeń wobec innych, usuńcie tę troskę z waszych serc i uspokójcie wasze obawy. Czy nie macie dość? Za każdym razem, kiedy religijne nurty odkrywają nowe koncepcje i pomstują na nie, wpadacie w panikę, zmieniacie wasze poglądy i rzucacie obelgami – tylko dlatego, że jakiś religijny szejk oświadczył, że to pojęcie jest herezją. Czy nie macie dość tego mnóstwa oskarżeń o herezję, która wypełnia przestrzenie waszych mózgów?  

 

Mamy mdłości od wszystkich tych oskarżeń o herezję i zdradę. Czy dopadło nas przekleństwo nienawiści do samych siebie?

 

Powiedzcie mi, czy ktokolwiek z was słyszał o ruchu feministycznym, który dokonuje gwałtów lub który wydaje fatwy nakazujące zabicie każdego, kto się z nim nie zgadza? Czy liberałowie kiedykolwiek ekskomunikowali was z waszej społeczności religijnej? Czy kiedykolwiek słyszeliście liberała oskarżającego kogokolwiek o herezję?

 

Musicie rozróżniać między tymi, którzy głoszą życie, i tymi, którzy głoszą śmierć.

 


[1] For more information about the video and the reactions to it on social media, see MEMRI Inquiry & Analysis Series No. 1483, Saudi Arabia's General Department Of Counter-Extremism Describes Feminism, Homosexuality, Westernization As Forbidden Extremism, Only To Backtrack Several Days Later, Following Criticism, November 13, 2019.

[2] Al-Budair repeated the main points of her article in a November 17, 2019 episode of the TV show "Perspectives," which she hosts on the popular Rotana Khalejia channel, explaining that she wrote the article in response to the heated debate on Twitter about the claim that feminism is an expression of extremism.  Twitter.com/Etijahat, November 17, 2019.

[3] 'Okaz (Saudi Arabia), November 15, 2019.

 

MEMRI, Specjalny komunikat,  Nr 8392, 5 grudnia 2019r.

Tłumaczenie: Małgorzata Koraszewska

Odwiedź stronę MEMRI po polsku: http://www2.memri.org/polish/

 

 


Skomentuj Tipsa en vn Wydrukuj


Dysydenci

Znalezionych 317 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Prawdziwa śmierć w kognitywnej wojnie   Koraszewski   2024-02-23
„Dlaczego Hamas nie pójdzie do piekła i nie ukryje się tam?”: Inne głosy z Gazy   Tawil   2024-02-17
Hamas zainwestował wszystko w beznadziejną wojnę     2024-02-10
Egipski analityk w libańskiej telewizji: Hamas jest problemem; Arabowie muszą przestać myśleć, że Izrael zniknie; Hezbollah przejął Liban”     2024-01-15
Czy Autonomię Palestyńską można „zrekonstruować”?   Tawil   2023-12-11
Jak ci popierający Hamas zachodni liberałowie śmią twierdzić, że przemawiają w moim imieniu, Araba, który cierpiał z powodu islamskiego terroru   Abdul-Hussain   2023-12-09
Dwaj marokańscy intelektualiści potępiają Hamas; inni ich potępiają     2023-12-08
Hamas morduje także muzułmanów   Toameh   2023-12-07
Jestem Arabem i nie rozumiem, dlaczego świat nie może uznać żydowskiego bólu   Abdul-Hussain   2023-11-23
Gaza i narracja dekolonizacji   Abdul-Hussain   2023-11-14
Terroryzm Hamasu jest wymierzony nie tylko w Izrael, ale przeciwko moim palestyńskim braciom i siostrom w Gazie   Eid   2023-11-13
Luai Ahmed: Jemeński Szwed wypowiada się na temat wojny Izraela z Hamasem   Oz   2023-11-08
Egipski dziennikarz o zbrodniach  Hamasu     2023-10-31
Arabscy użytkownicy mediów społecznościowych: Bezczeszczenie zwłok, gwałcenie dziewcząt, porywanie starych kobiet są sprzeczne z islamem     2023-10-14
Syjonizm jest wzorem dla rdzennej ludności   Trotter   2023-09-15
Jak możemy prowadzić właściwą debatę, skoro nie mówimy już tym samym językiem?   Dawkins   2023-08-30
Izraelskie elity buntują się przeciwko demokracjiArchitekci protestów przeciwko Bibi jasno określają swoje motywy: obrona elit przed masami   Taub   2023-08-23
Plan Iranu zamiany Zachodniego Brzegu w bazę terroru   Tawil   2023-08-21
Milczenie owiecDla amerykańskich badaczy Iranu walka z prawicą jest ważniejsza niż krytykowanie reżimu – czy słuchanie Irańczyków   Khameneh   2023-08-18
Profesor z Teheranu: Mniej niż 10% Irańczyków chce unicestwienia Izraela   Fitzgerald   2023-04-13
Fatwa potępia Hamas za rakiety, które spadły w Gazie, za dzieci-żołnierzy, za ludzkie tarcze i za profanowanie Ramadanu   Amos   2023-04-04
Zabijanie Żydów wnosi radość w serca Palestyńczyków   Tawil   2023-02-28
Czy świat wysłucha opowieści o losie Palestyńczyków w Gazie?   Haddad   2023-02-17
Irańskie kobiety przeciw pobożnym zbirom   Koraszewski   2022-12-05
Czy pojedynczy protest może coś zmienić?   Sarin   2022-10-28
Islamski uczony o islamskim zacofaniu     2022-08-22
Moje spotkanie z Salmanem Rushdiem – czy będę kolejną ofiarą?   Abdel-Samad   2022-08-18
Przywódcy Libanu są “oderwani od rzeczywistości”   Toameh   2022-08-10
Likwidacja islamskiego terroryzmu wymaga wymazania ekstremizmu z programów szkolnych, rozwijania wiedzy, tolerancji i humanizmu     2022-06-13
Opowieść o dwóch kobietach zajmujących się nauką     2022-05-24
Znieść „Dzień Nakby”   Eid   2022-05-15
Jestem Południowoafrykańczykiem. Nie mówcie mi, że w Izraelu jest jakiś apartheid   Mokgomole   2022-05-05
Administracja Bidena ignoruje to, co Palestyńczycy rzeczywiście mówią   Toameh   2022-04-29
Dlaczego Palestyńczycy świętują mordowanie Żydów   Toameh   2022-04-24
Jak Palestyńczycy bezczeszczą święte miejsca wszystkich, włącznie z własnymi   Tawil   2022-04-23
Przemówienie Josepha Haddada do członków irlandzkiego parlamentu (24 lutego 2022)   Haddad   2022-03-12
Wojna ONZ z żydowską Jerozolimą   Trotter   2022-01-06
Prosta wiara dziecka   Mansour   2021-12-19
Czy Palestyńczycy wybierają terroryzm czy pokój? Abbas wybiera jedno i drugie   Toameh   2021-12-09
Gdyby Izraelczycy nazwali swoje państwo Palestyną     2021-12-05
Palestyński dżihad przeciwko Żydom   Tawil   2021-12-01
Dlaczego Palestyńczycy wolą pracować w Izraelu   Toameh   2021-10-20
Opowieść ku przestrodze o ściganiu zwolenników normalizacji arabsko-izraelskiej   Tobin   2021-10-11
Izrael: najgorsza rzecz, jaka przydarzyła się islamowi   Pandavar   2021-10-02
Żelazna Kopuła chroni nie tylko Żydów   Eid   2021-09-30
Naruszenia” praw, o które nie dba Rada Bezpieczeństwa ONZ   Toameh   2021-08-09
Pułapki palestyńskiej wyjątkowości   Aboubakr   2021-07-29
Ulice Gazy są piękniejsze niż ulice Bagdadu     2021-07-28
Bojkot ogłoszony przez Ben & Jerry szkodzi Palestyńczykom   Eid   2021-07-23
“Aktywista praw człowieka”, który kocha tyranów   Abdul-Hussain   2021-07-05
Pora, by Ilhan Omar i cała “Brygada” dowiedziały się prawdy o Izraelu i Hamasie   Eid   2021-07-03
Kongresmenka, która nigdy nie stała się Amerykanką   Abdul-Hussain   2021-06-23
Bliski Wschód: Dzwon alarmowy dla administracji Bidena   Toameh   2021-06-16
Hamas i Iran zamienili Gazę w cmentarz dla dzieci   Toameh   2021-06-09
To Hamas, a nie Izrael, jest winny najnowszego rozlewu krwi   Eid   2021-05-24
Jak zawarłem pokój z Izraelem   Abdul-Hussain   2021-05-21
Bohaterzy chińskiego narodu   Jackoby   2021-04-24
Demokraci na amerykańskim uniwersytecie wymazują palestyńskie głosy   Eid   2021-04-08
Europa, islam i polityka   Dabbas   2021-03-23
Palestyńczycy: Co znaczy prawdziwa edukacja   Toameh   2021-02-24
Prawda o finansowej pomocy dla Autonomii Palestyńskiej   Kedar   2021-02-21
Więcej korupcji, kiedy Biden wznawia pomoc finansową   Tawil   2021-02-20
Irańscy dysydenci proszą USA o utrzymanie “maksymalnego nacisku”   Bergman   2021-02-13
Irański duchowny wzywa do pokoju z Izraelem   Fitzgerald   2021-02-10
Iran zamienia Gazę w magazyn broni   Toameh   2021-02-03
Palestyńczycy: ofiary arabskiego kraju   Toameh   2021-01-30
Zdefiniowanie narzędzi do pomiaru stopnia radykalizmu islamu jest niezbędne dla pokonania radykalizmu   Hamid   2021-01-29
Palestyński plan nabrania administracji Bidena   Tawil   2021-01-29
Liban chce zakończenia irańskiej okupacji   Toameh   2021-01-26
Marokański intelektualista: Porozumienie z Izraelem przynosi Maroku korzyści,   a nie szkody, jak twierdzą niektórzy   Assid   2021-01-22
Arabowie: Niezwykle ważny głos na rzecz pokoju   Toameh   2021-01-14
Palestyński dziennikarz i były polityk o Bractwie Muzułmańskim   Sadek   2021-01-13
ONZ nagradza irańskie potworności   Bergman   2020-11-05
Potrzebujemy tej zmiany w świecie arabskim   Al Nuaimi   2020-08-28
Palestyńska wojna z historią   Tawil   2020-08-20
Zmiana marki kalifatu – nigdy niekończący się, dystopijny mit   Mahmoud   2020-08-13
Palestyńczycy: Popieramy obozy koncentracyjne dla muzułmanów w Chinach   Toameh   2020-08-12
Dlaczego Palestyńczycy popełniają samobójstwa?   Toameh   2020-08-02
Palestyńczycy: Akceptuj zachodnie fundusze, głosuj na dżihad   Toameh   2020-07-30
Przyczynek do działalności skazanej na przegraną   Koraszewski   2020-07-21
Jak Palestyńczycy terroryzują własną ludność   Tawil   2020-07-13
Co kanadyjski żołnierz uświadomił mi o IDF   Dandachi   2020-06-12
Czyje głosy w dzisiejszym Izraelu są najsilniej syjonistyczne i najmniej przepraszające?   Oz   2020-06-09
Doradzanie palestyńskim przywódcom, by działali racjonalnie, jest skrajnie irracjonalne     2020-06-05
Palestyńczycy: Jedzenie posiłku z Żydami jest przestępstwem   Toameh   2020-06-02
Palestyńskie mity i izraelska rzeczywistość     Dabbas   2020-05-29
Koronawirus: Bohaterowie Chin, którzy zniknęli, i milczenie Zachodu   Meotti   2020-05-20
Co byłoby, gdyby Izrael zniknął?   Mahmoud   2020-05-18
Palestyńczycy i wirus normalizacji   Toameh   2020-05-06
Koronawirus: więcej palestyńskich oszczerstw przeciwko Izraelowi   Toameh   2020-05-01
Koronawirus w Turcji: Rząd atakuje lekarzy    Şahin   2020-04-15
Hamas: nowy pretekst do atakowania Izraela   Toameh   2020-04-12
List 100 irańskich naukowców i działaczy politycznych do Chameiniego: „Ty jesteś głównym winowajcą katastrofy narodowej”     2020-04-07
Palestyńscy przywódcy używają koronawirusa do atakowania Izraela   Toameh   2020-03-21
Palestyńczycy powtarzają oszczerstwa o rytuale krwi, podczas gdy Izrael ratuje ich życie   Toameh   2020-03-10
Prawdziwy powód, dla którego izraelscy Arabowie nie chcą żyć w ”Palestynie”   Toameh   2020-02-05
Dlaczego niektórzy Palestyńczycy kochają Solejmaniego   Toameh   2020-02-04
Abbas wybiera Hamas zamiast pokoju z Izraelem   Toameh   2020-01-31
Polityczny islam niszczy społeczeństwa   Gürcanli   2020-01-30
Palestyńczycy w Syrii: kolejny rok śmierci i udręki   Toameh   2020-01-18

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Lekarze bez Granic


Wojna w Ukrainie


Krytycy Izraela


Walka z malarią


Przedwyborcza kampania


Nowy ateizm


Rzeczywiste łamanie


Jest lepiej


Aburd


Rasy - konstrukt


Zielone energie


Zmiana klimatu


Pogrzebać złudzenia Oslo


Kilka poważnych...


Przeciwko autentyczności


Nowy ateizm


Lomborg


„Choroba” przywrócona przez Putina


„Przebudzeni”


Pod sztandarem


Wielki przekret


Łamanie praw człowieka


Jason Hill


Dlaczego BIden


Korzenie kryzysu energetycznegoObietnicaPytanie bez odpowiedziBohaterzy chińskiego naroduNaukowcy Unii EuropejskiejTeoria RasyPrzekupieniHeretycki impulsNie klanialCervantesWojaki Chrystusa


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Małgorzata, Andrzej, Henryk