Prawda

Niedziela, 3 marca 2024 - 17:56

« Poprzedni Następny »


Więcej korupcji, kiedy Biden wznawia pomoc finansową


Bassam Tawil 2021-02-20

Niedawny sondaż opinii publicznej pokazał, że większość Palestyńczyków nadal niepokoi się rozmiarami korupcji swoich przywódców. Wyniki tych sondaży powinny być komunikatem dla administracji Biden i innych zachodnich darczyńców: fundusze, jakie wysyłacie palestyńskim przywódcom są rozkradane. Jeśli chcecie wysyłać pieniądze, musicie zapewnić, że nie lądują one na prywatnych kontach bankowych palestyńskich przywódców. Na zdęciu: Prezydent Autonomii Palestyńskie, Mahmoud Abbas, bardzo bogaty człowiek, z bardzo bogatymi synami i bogatymi bliskimi współpracownikami. Źródło: Wikipedia.
Niedawny sondaż opinii publicznej pokazał, że większość Palestyńczyków nadal niepokoi się rozmiarami korupcji swoich przywódców. Wyniki tych sondaży powinny być komunikatem dla administracji Biden i innych zachodnich darczyńców: fundusze, jakie wysyłacie palestyńskim przywódcom są rozkradane. Jeśli chcecie wysyłać pieniądze, musicie zapewnić, że nie lądują one na prywatnych kontach bankowych palestyńskich przywódców. Na zdęciu: Prezydent Autonomii Palestyńskie, Mahmoud Abbas, bardzo bogaty człowiek, z bardzo bogatymi synami i bogatymi bliskimi współpracownikami. Źródło: Wikipedia.

Ignorując szalejącą korupcję w Autonomii Palestyńskiej (AP), administracja prezydenta Joego Bidena mówi, że przygotowuje się do wznowienia pomocy finansowej dla Palestyńczyków bez stawiania jakichkolwiek warunków.


"Zawieszenie pomocy dla narodu palestyńskiego ani nie dało politycznego postępu, ani nie zabezpieczyło ustępstw ze strony palestyńskiego kierownictwa. Tylko zaszkodziło niewinnym Palestyńczykom” – powiedział rzecznik Departamentu Stanu, Ned Price, na konferencji prasowej w tym miesiącu.   


W 2018 roku administracja prezydenta Donalda Trumpa oznajmiła, że nie wyda ponad 200 milionów dolarów przeznaczonych na pomoc Palestyńczykom na Zachodnim Brzegu i w Strefie Gazy.


Ostatnie trzydzieści lat dowiodło, że założenie, iż wznowienie pomocy finansowej doprowadzi palestyńskie kierownictwo do “ustępstw”, jest całkowicie bezzasadne. Każdy w administracji Bidena, kto sądzi, że palestyńskie kierownictwo dokona rzeczywistych “ustępstw” wobec Izraela za setki milionów dolarów, żyje złudzeniami.


Od podpisania Umów z Oslo między Izraelem a OWP w 1993 roku Palestyńczycy otrzymali miliardy dolarów pomocy międzynarodowej, w tym ze Stanów Zjednoczonych i od zachodnich darczyńców.


Czy pieniądze zmieniły stanowisko Palestyńczyków w kluczowych kwestiach, takich jak sprawa statusu Jerozolimy lub “prawo powrotu” milionów uchodźców i ich potomków do ich byłych domów w Izraelu? Nie.


“Prawo powrotu” oznacza zalanie Izraela milionami Palestyńczyków w nadziei zamiany Żydów w mniejszość w ich państwie. Dla wielu Palestyńczyków tak zwane rozwiązanie w postaci dwóch państw oznacza założenie dwóch państw palestyńskich: jednego na Zachodnim Brzegu, w Strefie Gazy i wschodniej Jerozolimie, i drugiego, które zastąpi Izrael.


Czy pieniądze zatrzymały palestyńskie podżeganie przeciwko Izraelowi? Nie.


Czy pieniądze spowodowały, że Abbas zmienił zdanie o odrzuceniu Izraela jako państwa żydowskiego? Nie.


Czy pieniądze spowodowały, że Hamas i inni Palestyńczycy uznali prawo Izraela do istnienia? Nie.


W zeszłym roku Palestyńczycy odrzucili plan ekonomiczny Trumpa wart 50 miliardów dolarów, który stworzyłby globalny fundusz inwestycyjny, by polepszyć gospodarkę Palestyńczyków i krajów arabskich. Palestyńczycy nazwali to “próbą łapówki”.


W 2019 roku Palestyńczycy zbojkotowali prowadzone przez USA warsztaty w Bahrajnie, “Pokój do dobrobytu”, których celem było “ułatwienie dyskusji o ambitnej, osiągalnej wizji i ramach rozwoju zamożnej przyszłości dla narodu palestyńskiego i dla regionu”.     


Nabil Sza'ath, starszy doradca prezydenta Autonomii Palestyńskiej, Mahmouda Abbasa, twierdził, że warsztat miał na celu „przekupienie” Palestyńczyków. „Nie sprzedamy naszej sprawy” – powiedział.


Inny wysoki rangą funkcjonariusz palestyński, Monir Aldżaghoub, powiedział: "Sprawa palestyńska jest sprawą polityczną, nie ekonomiczną. Nie potrzebujemy pieniędzy”.


“Niewinni Palestyńczycy”, o których mówi administracja Bidena, byliby niewątpliwie szczęśliwi, gdyby dostali pomoc USA lub Unii Europejskiej. Ci Palestyńczycy jednak są zaniepokojeni, że ich przywódcy będą nadal pozbawiać ich finansowej pomocy i że pieniądze, jak zwykle, po prostu wylądują w kieszeniach palestyńskich przywódców, jak też będą motywować morderczych terrorystów przez system "płacy za mordowanie”.   


Niedawny sondaż opinii publicznej pokazał, że większość Palestyńczyków nadal niepokoi się o rozmiarami korupcji swoich przywódców, szczególnie w Autonomii Palestyńskiej.   


Według tego sondażu Palestyńczycy spodziewają się wzrostu korupcji w 2021 roku.


Wyniki sondażu przeprowadzonego przez Palestyńską Koalicję Odpowiedzialności i Prawości (AMAN) powinny uruchomić dzwonki alarmowe w Waszyngtonie i innych zachodnich krajach, które nadal dostarczają Palestyńczykom finansowej pomocy bez stawiania jakichkolwiek warunków.


Wyniki
 tego sondażu powinny także zostać pokazane zachodnim podatnikom, których dolary i euro nadal będą wypychać portfele przywódców AP.  


Według sondażu, 58% Palestyńczyków uważa, że skala korupcji w instytucjach Autonomii Palestyńskiej jest duża. W tym roku odsetek Palestyńczyków, którzy uważają, że korupcja jest duża, zmniejszył się o pięć procent (58%) w porównaniu do 2019 r. (63%). Odsetek jest wyższy wśród mieszkańców wsi (73%), w porównaniu do 59% w obozach uchodźców i 50% w miastach. Wynosi 63% wśród zatrudnionych w sektorze prywatnym i 61% wśród zatrudnionych w sektorze publicznym.


Większość Palestyńczyków uważa, że najwięcej korupcji jest w sektorze publicznym wśród ludzi na wysokich stanowiskach, szczególnie w instytucjach wykonawczych (ministerstwach, prezydenturze i służbach bezpieczeństwa). Palestyńczycy uważają, że zatrudnieni na wysokich stanowiskach są najbardziej skorumpowanymi ludźmi wśród Palestyńczyków.


Zdaniem 27% Palestyńczyków ministerstwa i publiczne instytucje są najbardziej skorumpowane (35% na Zachodnim Brzegu i 15% w Gazie), a następnie prezydentura AP, 23%.


Na trzecim miejscu jako najbardziej podatne na korupcję znajdują się palestyńskie służby bezpieczeństwa (19%).


"Przestępstwa nepotyzmu, sprzeniewierzenia funduszy publicznych, pranie brudnych pieniędzy były najpowszechniejszymi rodzajami korupcji” - notuje AMAN w sondażu.


Sześćdziesiąt dziewięć procent Palestyńczyków skarży się także na korupcję w palestyńskim systemie sądowniczym.


Według sondażu 53% Palestyńczyków uważa, że korupcja wzrosła w ciągu 2020 roku. 55% sądzi, że wzrośnie jeszcze bardziej w 2021 roku.


W sondażu stwierdzono również, że wielu Palestyńczyków nie ma zaufania do starań o zwalczanie korupcji. Palestyńczycy wątpią także w niezależność Palestyńskiej Komisji Antykorupcyjnej (PACC) i wierzą, że jest ona pod wpływem palestyńskiego kierownictwa.  


"Wysoki odsetek obywateli jest niezadowolonych ze starań antykorupcyjnych i nie mają zaufania do PACC z powodu ingerencji i wpływów na jej pracę przez Urząd Wykonawczy” - według AMAN.

"Osiemdziesiąt pięć procent obywateli Zachodniego Brzegu uważa skuteczność PACC w zwalczaniu korupcji albo za umiarkowaną, albo za marną. Trzydzieści dwa procent powiedziało, że głównym powodem braku skuteczności PACC jest to, że obywatele nie widzieli, by skorumpowane osoby z wysokich szczebli władzy były poważnie pociągane do odpowiedzialności, a 30% powiedziało, że komisja nie pociąga skorumpowanych do odpowiedzialności”.

Wyniki tego sondażu są znaczące z dwóch powodów.


Po pierwsze, sondaż zbiegł się w czasie z ogłoszeniem administracji Bidena o zamiarze wznowienia finansowe pomocy dla Palestyńczyków. Wyniki powinny być komunikatem dla  administracji Bidena i innych zachodnich darczyńców: fundusze, jakie wysyłacie palestyńskim przywódcom są rozkradane. Jeśli chcecie wysyłać pieniądze, musicie zapewnić, że nie lądują one na prywatnych kontach bankowych palestyńskich przywódców.


Po drugie, wyniki sondażu opublikowano, kiedy Palestyńczycy przygotowują się do przeprowadzenia nowych wyborów w nadchodzących miesiącach. Jeśli, jak pokazuje sondaż, większość Palestyńczyków nadal widzi swoich przywódców jako ludzi skorumpowanych, znaczy to, że rywale Abbasa z Hamasu prawdopodobnie znowu wygrają.


W 2006 roku kandydaci Hamasu brali udział w wyborach pod wspólną listą o nazwie Zmiana i Reforma.


Obiecywali
 zakończyć olbrzymią korupcję Autonomii Palestyńskiej; to był jeden z dwóch głównych powodów, dla których Hamas wygrał wybory parlamentarne. Obiecywali również kontynuować “zbrojny opór” przeciwko Izraelowi. To był drugi powód i nadal jest on istotny.  


Wszystko to znaczy, że jeśli i kiedy odbędą się wybory, Hamas ma dużą szansę na kolejne łatwe zwycięstwo.


By uniknąć takiego scenariusza, administracja Bidena i zachodni darczyńcy powinni postawić warunki przeprowadzenia reform i zakończenia finansowej i administracyjnej korupcji w AP. Zaniechanie zrobienia tego zachwyci Hamas i zapewni, że swobodnie pożegluje do zwycięstwa w nadchodzących wyborach parlamentarnych.


Palestinians: More Corruption as Biden Resumes Financial Aid

Gatestone Intitute, 12 lutego 2021

Tłumaczenie: Małgorzata Koraszewska

Bassam Tawil
Muzułmański badacz i publicysta mieszkający na Bliskim Wschodzie. 


Tipsa en vn WydrukujDysydenci

Znalezionych 317 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Prawdziwa śmierć w kognitywnej wojnie   Koraszewski   2024-02-23
„Dlaczego Hamas nie pójdzie do piekła i nie ukryje się tam?”: Inne głosy z Gazy   Tawil   2024-02-17
Hamas zainwestował wszystko w beznadziejną wojnę     2024-02-10
Egipski analityk w libańskiej telewizji: Hamas jest problemem; Arabowie muszą przestać myśleć, że Izrael zniknie; Hezbollah przejął Liban”     2024-01-15
Czy Autonomię Palestyńską można „zrekonstruować”?   Tawil   2023-12-11
Jak ci popierający Hamas zachodni liberałowie śmią twierdzić, że przemawiają w moim imieniu, Araba, który cierpiał z powodu islamskiego terroru   Abdul-Hussain   2023-12-09
Dwaj marokańscy intelektualiści potępiają Hamas; inni ich potępiają     2023-12-08
Hamas morduje także muzułmanów   Toameh   2023-12-07
Jestem Arabem i nie rozumiem, dlaczego świat nie może uznać żydowskiego bólu   Abdul-Hussain   2023-11-23
Gaza i narracja dekolonizacji   Abdul-Hussain   2023-11-14
Terroryzm Hamasu jest wymierzony nie tylko w Izrael, ale przeciwko moim palestyńskim braciom i siostrom w Gazie   Eid   2023-11-13
Luai Ahmed: Jemeński Szwed wypowiada się na temat wojny Izraela z Hamasem   Oz   2023-11-08
Egipski dziennikarz o zbrodniach  Hamasu     2023-10-31
Arabscy użytkownicy mediów społecznościowych: Bezczeszczenie zwłok, gwałcenie dziewcząt, porywanie starych kobiet są sprzeczne z islamem     2023-10-14
Syjonizm jest wzorem dla rdzennej ludności   Trotter   2023-09-15
Jak możemy prowadzić właściwą debatę, skoro nie mówimy już tym samym językiem?   Dawkins   2023-08-30
Izraelskie elity buntują się przeciwko demokracjiArchitekci protestów przeciwko Bibi jasno określają swoje motywy: obrona elit przed masami   Taub   2023-08-23
Plan Iranu zamiany Zachodniego Brzegu w bazę terroru   Tawil   2023-08-21
Milczenie owiecDla amerykańskich badaczy Iranu walka z prawicą jest ważniejsza niż krytykowanie reżimu – czy słuchanie Irańczyków   Khameneh   2023-08-18
Profesor z Teheranu: Mniej niż 10% Irańczyków chce unicestwienia Izraela   Fitzgerald   2023-04-13
Fatwa potępia Hamas za rakiety, które spadły w Gazie, za dzieci-żołnierzy, za ludzkie tarcze i za profanowanie Ramadanu   Amos   2023-04-04
Zabijanie Żydów wnosi radość w serca Palestyńczyków   Tawil   2023-02-28
Czy świat wysłucha opowieści o losie Palestyńczyków w Gazie?   Haddad   2023-02-17
Irańskie kobiety przeciw pobożnym zbirom   Koraszewski   2022-12-05
Czy pojedynczy protest może coś zmienić?   Sarin   2022-10-28
Islamski uczony o islamskim zacofaniu     2022-08-22
Moje spotkanie z Salmanem Rushdiem – czy będę kolejną ofiarą?   Abdel-Samad   2022-08-18
Przywódcy Libanu są “oderwani od rzeczywistości”   Toameh   2022-08-10
Likwidacja islamskiego terroryzmu wymaga wymazania ekstremizmu z programów szkolnych, rozwijania wiedzy, tolerancji i humanizmu     2022-06-13
Opowieść o dwóch kobietach zajmujących się nauką     2022-05-24
Znieść „Dzień Nakby”   Eid   2022-05-15
Jestem Południowoafrykańczykiem. Nie mówcie mi, że w Izraelu jest jakiś apartheid   Mokgomole   2022-05-05
Administracja Bidena ignoruje to, co Palestyńczycy rzeczywiście mówią   Toameh   2022-04-29
Dlaczego Palestyńczycy świętują mordowanie Żydów   Toameh   2022-04-24
Jak Palestyńczycy bezczeszczą święte miejsca wszystkich, włącznie z własnymi   Tawil   2022-04-23
Przemówienie Josepha Haddada do członków irlandzkiego parlamentu (24 lutego 2022)   Haddad   2022-03-12
Wojna ONZ z żydowską Jerozolimą   Trotter   2022-01-06
Prosta wiara dziecka   Mansour   2021-12-19
Czy Palestyńczycy wybierają terroryzm czy pokój? Abbas wybiera jedno i drugie   Toameh   2021-12-09
Gdyby Izraelczycy nazwali swoje państwo Palestyną     2021-12-05
Palestyński dżihad przeciwko Żydom   Tawil   2021-12-01
Dlaczego Palestyńczycy wolą pracować w Izraelu   Toameh   2021-10-20
Opowieść ku przestrodze o ściganiu zwolenników normalizacji arabsko-izraelskiej   Tobin   2021-10-11
Izrael: najgorsza rzecz, jaka przydarzyła się islamowi   Pandavar   2021-10-02
Żelazna Kopuła chroni nie tylko Żydów   Eid   2021-09-30
Naruszenia” praw, o które nie dba Rada Bezpieczeństwa ONZ   Toameh   2021-08-09
Pułapki palestyńskiej wyjątkowości   Aboubakr   2021-07-29
Ulice Gazy są piękniejsze niż ulice Bagdadu     2021-07-28
Bojkot ogłoszony przez Ben & Jerry szkodzi Palestyńczykom   Eid   2021-07-23
“Aktywista praw człowieka”, który kocha tyranów   Abdul-Hussain   2021-07-05
Pora, by Ilhan Omar i cała “Brygada” dowiedziały się prawdy o Izraelu i Hamasie   Eid   2021-07-03
Kongresmenka, która nigdy nie stała się Amerykanką   Abdul-Hussain   2021-06-23
Bliski Wschód: Dzwon alarmowy dla administracji Bidena   Toameh   2021-06-16
Hamas i Iran zamienili Gazę w cmentarz dla dzieci   Toameh   2021-06-09
To Hamas, a nie Izrael, jest winny najnowszego rozlewu krwi   Eid   2021-05-24
Jak zawarłem pokój z Izraelem   Abdul-Hussain   2021-05-21
Bohaterzy chińskiego narodu   Jackoby   2021-04-24
Demokraci na amerykańskim uniwersytecie wymazują palestyńskie głosy   Eid   2021-04-08
Europa, islam i polityka   Dabbas   2021-03-23
Palestyńczycy: Co znaczy prawdziwa edukacja   Toameh   2021-02-24
Prawda o finansowej pomocy dla Autonomii Palestyńskiej   Kedar   2021-02-21
Więcej korupcji, kiedy Biden wznawia pomoc finansową   Tawil   2021-02-20
Irańscy dysydenci proszą USA o utrzymanie “maksymalnego nacisku”   Bergman   2021-02-13
Irański duchowny wzywa do pokoju z Izraelem   Fitzgerald   2021-02-10
Iran zamienia Gazę w magazyn broni   Toameh   2021-02-03
Palestyńczycy: ofiary arabskiego kraju   Toameh   2021-01-30
Zdefiniowanie narzędzi do pomiaru stopnia radykalizmu islamu jest niezbędne dla pokonania radykalizmu   Hamid   2021-01-29
Palestyński plan nabrania administracji Bidena   Tawil   2021-01-29
Liban chce zakończenia irańskiej okupacji   Toameh   2021-01-26
Marokański intelektualista: Porozumienie z Izraelem przynosi Maroku korzyści,   a nie szkody, jak twierdzą niektórzy   Assid   2021-01-22
Arabowie: Niezwykle ważny głos na rzecz pokoju   Toameh   2021-01-14
Palestyński dziennikarz i były polityk o Bractwie Muzułmańskim   Sadek   2021-01-13
ONZ nagradza irańskie potworności   Bergman   2020-11-05
Potrzebujemy tej zmiany w świecie arabskim   Al Nuaimi   2020-08-28
Palestyńska wojna z historią   Tawil   2020-08-20
Zmiana marki kalifatu – nigdy niekończący się, dystopijny mit   Mahmoud   2020-08-13
Palestyńczycy: Popieramy obozy koncentracyjne dla muzułmanów w Chinach   Toameh   2020-08-12
Dlaczego Palestyńczycy popełniają samobójstwa?   Toameh   2020-08-02
Palestyńczycy: Akceptuj zachodnie fundusze, głosuj na dżihad   Toameh   2020-07-30
Przyczynek do działalności skazanej na przegraną   Koraszewski   2020-07-21
Jak Palestyńczycy terroryzują własną ludność   Tawil   2020-07-13
Co kanadyjski żołnierz uświadomił mi o IDF   Dandachi   2020-06-12
Czyje głosy w dzisiejszym Izraelu są najsilniej syjonistyczne i najmniej przepraszające?   Oz   2020-06-09
Doradzanie palestyńskim przywódcom, by działali racjonalnie, jest skrajnie irracjonalne     2020-06-05
Palestyńczycy: Jedzenie posiłku z Żydami jest przestępstwem   Toameh   2020-06-02
Palestyńskie mity i izraelska rzeczywistość     Dabbas   2020-05-29
Koronawirus: Bohaterowie Chin, którzy zniknęli, i milczenie Zachodu   Meotti   2020-05-20
Co byłoby, gdyby Izrael zniknął?   Mahmoud   2020-05-18
Palestyńczycy i wirus normalizacji   Toameh   2020-05-06
Koronawirus: więcej palestyńskich oszczerstw przeciwko Izraelowi   Toameh   2020-05-01
Koronawirus w Turcji: Rząd atakuje lekarzy    Şahin   2020-04-15
Hamas: nowy pretekst do atakowania Izraela   Toameh   2020-04-12
List 100 irańskich naukowców i działaczy politycznych do Chameiniego: „Ty jesteś głównym winowajcą katastrofy narodowej”     2020-04-07
Palestyńscy przywódcy używają koronawirusa do atakowania Izraela   Toameh   2020-03-21
Palestyńczycy powtarzają oszczerstwa o rytuale krwi, podczas gdy Izrael ratuje ich życie   Toameh   2020-03-10
Prawdziwy powód, dla którego izraelscy Arabowie nie chcą żyć w ”Palestynie”   Toameh   2020-02-05
Dlaczego niektórzy Palestyńczycy kochają Solejmaniego   Toameh   2020-02-04
Abbas wybiera Hamas zamiast pokoju z Izraelem   Toameh   2020-01-31
Polityczny islam niszczy społeczeństwa   Gürcanli   2020-01-30
Palestyńczycy w Syrii: kolejny rok śmierci i udręki   Toameh   2020-01-18

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Lekarze bez Granic


Wojna w Ukrainie


Krytycy Izraela


Walka z malarią


Przedwyborcza kampania


Nowy ateizm


Rzeczywiste łamanie


Jest lepiej


Aburd


Rasy - konstrukt


Zielone energie


Zmiana klimatu


Pogrzebać złudzenia Oslo


Kilka poważnych...


Przeciwko autentyczności


Nowy ateizm


Lomborg


„Choroba” przywrócona przez Putina


„Przebudzeni”


Pod sztandarem


Wielki przekret


Łamanie praw człowieka


Jason Hill


Dlaczego BIden


Korzenie kryzysu energetycznegoObietnicaPytanie bez odpowiedziBohaterzy chińskiego naroduNaukowcy Unii EuropejskiejTeoria RasyPrzekupieniHeretycki impulsNie klanialCervantesWojaki Chrystusa


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Małgorzata, Andrzej, Henryk