Prawda

Sobota, 9 grudnia 2023 - 06:17

« Poprzedni Następny »


Liban chce zakończenia irańskiej okupacji


Khaled Abu Toameh 2021-01-26

Niedawne oświadczenie szefa Korpusu Strażników Rewolucji Islamskiej Iranu, generała brygady Amir-Alego Hadżizadeha (na zdjęciu), że Iran zamierza użyć Libanu jako „pierwszej linii frontu” do prowadzenia wojny z Izraelem, rozwścieczyło wielu Libańczyków, którzy mówią, że nadszedł czas na zakończenie irańskiej okupacji ich kraju.   (Zdjęcie: Wikipedia.)
Niedawne oświadczenie szefa Korpusu Strażników Rewolucji Islamskiej Iranu, generała brygady Amir-Alego Hadżizadeha (na zdjęciu), że Iran zamierza użyć Libanu jako „pierwszej linii frontu” do prowadzenia wojny z Izraelem, rozwścieczyło wielu Libańczyków, którzy mówią, że nadszedł czas na zakończenie irańskiej okupacji ich kraju.   (Zdjęcie: Wikipedia.)

Niedawne oświadczenie Iranu, że zamierza użyć Libanu jako „pierwszej linii frontu” do prowadzenia wojny z Izraelem, rozwścieczyło wielu Libańczyków, którzy mówią, że nadszedł czas na zakończenie irańskiej okupacji ich kraju.


Libańczycy niepokoją się, że ich kraj spotka los Iraku, Syrii i Jemenu, gdzie Irańczycy i ich marionetkowe milicje odgrywają główną rolę w wojnach domowych dręczących obecnie te kraje.


Libańczycy reagowali na wypowiedzi szefa Korpusu Strażników Rewolucji Islamskiej (IRGC) Iranu, generała brygady Amir-Alego Hadżizadeha, który powiedział, że Liban jest na pierwszej linii frontu walki Iranu przeciwko Izraelowi.


Nawiązując do pocisków, jakie Iran dostarczył Hezbollahowi i palestyńskim grupom terrorystycznym w Strefie Gazy, Hadżizadeh powiedział: "Cokolwiek widzisz w Gazie i Libanie, jest z naszą pomocą; obecnie używają pocisków balistycznych zamiast zwykłych rakiet”.  


"Uczynienie z Libanu przedłużenia Iranu narusza suwerenność i niezależność kraju” napisał libański komentator, Souad Lazkani.

"Iran może i będzie używał rakiet, by strzelać z Libanu na Izrael, jeśli będzie potrzeba i kiedy tylko zechce, nawet jeśli Liban nie zgodzi się na to. Na libańską ludność spadnie zapłacenie ceny za ciężkie konsekwencje, kiedy jego terytorium stanie się areną walki Iranu z Izraelem”.

Hussein Wajeh, doradca ds. mediów libańskiego premiera, Saada Haririego, ostrzegł przeciwko zamianie Libanu w irańską prowincję:

"Niektórzy irańscy politycy próbują wciągnąć naród libański w otwarte wojny reżimu irańskiego ze społecznością międzynarodową.

Liban nie jest – i nie będzie – linią frontu dla Iranu w żadnej konfrontacji. Libańczycy nie będą płacić ceny za reżim irański. Liban jest niepodległym i suwerennym krajem".

Dla wyrażenia oburzenia i obawy przed złowrogimi zamiarami Iranu wielu Libańczyków zwróciło się do mediów społecznościowych, by ostrzec, że nie pozwolą mułłom z Teheranu i ich mieszczącej się w Libanie organizacji terrorystycznej, Hezbollahowi, na wciągnięcie kraju w kolejną wojnę z Izraelem.


Hashtag
 obecnie popularny na Twitterze z hasłem “Bejrut jest wolny, Iran precz” pokazuje, jak bardzo Libańczycy chcą zakończenia irańskiej okupacji ich kraju. Krytyka jest także skierowana wobec Hezbollahu, który od dawna używa Libanu jako odskoczni do prowadzenia terrorystycznych zamachów na Izrael dostarczaną przez Iran bronią.


Jeden z postów na Twitterze brzmi: "Oskarżony: irański Hezbollah. Oskarżenie: uczestnictwo w wojnach w naszym regionie."


"Nie dla terroryzmu, nie dla Hezbollahu, nie dla Iranu" - napisała Libanka Aline Hatem. – „Liban zawsze będzie niepodległy”  


George CK Wardini, libański obywatel, który określa siebie jako “centrowa lewica, postępowy i świecki”, napisał: "Liban jest pod irańską okupacją i musi zostać wyzwolony spod tej ciemiężącej dyktatury!”  


Zwracając się do Hezbollahu i wszystkich Libańczyków, którzy popierają Iran, użytkownik mediów społecznościowych podpisujący się Cactus Jack, skomentował: "jeśli tak bardzo kochacie Iran, to dlaczego nie pójdziecie tam i nie zostawicie nas w piep… ym spokoju? Liban nie jest dla Iranu ani żadnych gwałcicieli, terrorystów i watażków. Liban jest dla nas, życie zawsze zwycięża nad śmiercią”.


Sara Abou Rdżeily, libańska artystka i fotografka, napisała, że każdy libański polityk, który ignoruje zagrożenie, jakie Hezbollah stanowi dla Libanu, działa przeciwko interesom własnego kraju: "Każdy libański polityk, który nie przyzna publicznie, że Hezbollah jest okupantem i terrorystyczną oraz zbrodniczą [organizacją], i egzystencjalnym zagrożeniem, jest tym, który odmawia Libanowi praw, jego tożsamości i niepodległości”.  


Dosypując soli na ranę w zeszłym tygodniu sojusznicy Iranu w Libanie odsłonili w Bejrucie pomnik irańskiego generała Kasema Solejmaniego, który został zabity w ataku dronu USA w Iraku rok temu. W ostatnich tygodniach wiele plakatów z podobizną Solejmaniego pojawiło się na słupach ogłoszeniowych w kontrolowanych przez Hezbollah dzielnicach Bejrutu i w południowym Libanie, wywołując falę krytyki online ze strony wielu Libańczyków.   


"Hezbollah wydaje się rozpaczliwie zdecydowany, by uczynić nieżyjącego irańskiego generała, Kasema Solejmaniego, lokalnym bohaterem, mimo że wiedzą, iż dla większości ludzi w Libanie reprezentował on po prostu obce mocarstwo” - powiedział libański badacz, Nizar Hassan.


Libańska Partia Socjaldemokratyczna, Kataeb, zwróciła się do libańskiego rządu o wezwanie irańskiego ambasadora do Bejrutu i wyjaśnienia trwającego militarnego wsparcia Teheranu dla Hezbollahu. Partia oskarżyła Iran o trzymanie Libanu jako zakładnika i naruszanie jego suwerenności. „Nielegalna broń Hezbollahu nie obroniła Libanu w przeszłości i nie obroni go dzisiaj -  brzmi oświadczenie Kataeb. – Zamiast tego, ta broń poddaje Liban wszelkiego rodzaju izolacji, bojkotom i sankcjom”.


Libańczycy, podobnie jak rosnąca liczba Arabów w państwach Zatoki, mówią, że wolą pokój, stabilność i dobrobyt od broni, pomników i wojen z Izraelem. Libańczycy mówią wyraźnie, że wycierpieli już wystarczająco z powodu nieustanne ingerencji Iranu w ich sprawy wewnętrzne, Libańczycy domagają się zakończenia irańskiej okupacji ich kraju; wyraźnie mają nadzieję, że społeczność międzynarodowa będzie interweniować, by pomóc im w uwolnieniu Libanu spod irańskiego panowania.


Przesłanie
, jakie naród libański wysyła międzynarodowej społeczności, jest zachęcające; Liban nie chce wojny z Izraelem; Liban chce pozbyć się Hezbollahu i Iranu. My, Libańczycy, prosimy was, byście poparli ten cel przez stosowanie nieustępliwego nacisku na mułłów w Teheranie. Polityka ugłaskiwania lub ugoda z mułłami da wyłącznie jedną rzecz: krew płynącą ulicami Libanu, Jemenu, Syrii i Iraku – jak również broń jądrową.


Lebanon Wants en End to Iranian Occupation

Gatestone Institute, 15 stycznia 2021

Tłumaczenie: Małgorzata Koraszewska

 Khaled Abu Toameh - urodzony w 1963 r. w Tulkarem na Zachodnim Brzegu, palestyński dziennikarz, któremu wielokrotnie grożono śmiercią. Publikował między innymi w "The Jerusalem Post", "Wall Street Journal", "Sunday Times", "U.S. News", "World Report", "World Tribune", "Daily Express" i palestyńskim dzienniku "Al-Fajr". Od 1989 roku jest współpracownikiem i konsultantem NBC News.

Skomentuj Wyślij artykuł do znajomego: Wydrukuj
Komentarze
2. Tja, na pewno dr Jacek Marusarz Wrocław 2021-01-26
1. Plajta i wyprzedaż. Marek Eyal 2021-01-26


Dysydenci

Znalezionych 311 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Dwaj marokańscy intelektualiści potępiają Hamas; inni ich potępiają     2023-12-08
Hamas morduje także muzułmanów   Toameh   2023-12-07
Jestem Arabem i nie rozumiem, dlaczego świat nie może uznać żydowskiego bólu   Abdul-Hussain   2023-11-23
Gaza i narracja dekolonizacji   Abdul-Hussain   2023-11-14
Terroryzm Hamasu jest wymierzony nie tylko w Izrael, ale przeciwko moim palestyńskim braciom i siostrom w Gazie   Eid   2023-11-13
Luai Ahmed: Jemeński Szwed wypowiada się na temat wojny Izraela z Hamasem   Oz   2023-11-08
Egipski dziennikarz o zbrodniach  Hamasu     2023-10-31
Arabscy użytkownicy mediów społecznościowych: Bezczeszczenie zwłok, gwałcenie dziewcząt, porywanie starych kobiet są sprzeczne z islamem     2023-10-14
Syjonizm jest wzorem dla rdzennej ludności   Trotter   2023-09-15
Jak możemy prowadzić właściwą debatę, skoro nie mówimy już tym samym językiem?   Dawkins   2023-08-30
Izraelskie elity buntują się przeciwko demokracjiArchitekci protestów przeciwko Bibi jasno określają swoje motywy: obrona elit przed masami   Taub   2023-08-23
Plan Iranu zamiany Zachodniego Brzegu w bazę terroru   Tawil   2023-08-21
Milczenie owiecDla amerykańskich badaczy Iranu walka z prawicą jest ważniejsza niż krytykowanie reżimu – czy słuchanie Irańczyków   Khameneh   2023-08-18
Profesor z Teheranu: Mniej niż 10% Irańczyków chce unicestwienia Izraela   Fitzgerald   2023-04-13
Fatwa potępia Hamas za rakiety, które spadły w Gazie, za dzieci-żołnierzy, za ludzkie tarcze i za profanowanie Ramadanu   Amos   2023-04-04
Zabijanie Żydów wnosi radość w serca Palestyńczyków   Tawil   2023-02-28
Czy świat wysłucha opowieści o losie Palestyńczyków w Gazie?   Haddad   2023-02-17
Irańskie kobiety przeciw pobożnym zbirom   Koraszewski   2022-12-05
Czy pojedynczy protest może coś zmienić?   Sarin   2022-10-28
Islamski uczony o islamskim zacofaniu     2022-08-22
Moje spotkanie z Salmanem Rushdiem – czy będę kolejną ofiarą?   Abdel-Samad   2022-08-18
Przywódcy Libanu są “oderwani od rzeczywistości”   Toameh   2022-08-10
Likwidacja islamskiego terroryzmu wymaga wymazania ekstremizmu z programów szkolnych, rozwijania wiedzy, tolerancji i humanizmu     2022-06-13
Opowieść o dwóch kobietach zajmujących się nauką     2022-05-24
Znieść „Dzień Nakby”   Eid   2022-05-15
Jestem Południowoafrykańczykiem. Nie mówcie mi, że w Izraelu jest jakiś apartheid   Mokgomole   2022-05-05
Administracja Bidena ignoruje to, co Palestyńczycy rzeczywiście mówią   Toameh   2022-04-29
Dlaczego Palestyńczycy świętują mordowanie Żydów   Toameh   2022-04-24
Jak Palestyńczycy bezczeszczą święte miejsca wszystkich, włącznie z własnymi   Tawil   2022-04-23
Przemówienie Josepha Haddada do członków irlandzkiego parlamentu (24 lutego 2022)   Haddad   2022-03-12
Wojna ONZ z żydowską Jerozolimą   Trotter   2022-01-06
Prosta wiara dziecka   Mansour   2021-12-19
Czy Palestyńczycy wybierają terroryzm czy pokój? Abbas wybiera jedno i drugie   Toameh   2021-12-09
Gdyby Izraelczycy nazwali swoje państwo Palestyną     2021-12-05
Palestyński dżihad przeciwko Żydom   Tawil   2021-12-01
Dlaczego Palestyńczycy wolą pracować w Izraelu   Toameh   2021-10-20
Opowieść ku przestrodze o ściganiu zwolenników normalizacji arabsko-izraelskiej   Tobin   2021-10-11
Izrael: najgorsza rzecz, jaka przydarzyła się islamowi   Pandavar   2021-10-02
Żelazna Kopuła chroni nie tylko Żydów   Eid   2021-09-30
Naruszenia” praw, o które nie dba Rada Bezpieczeństwa ONZ   Toameh   2021-08-09
Pułapki palestyńskiej wyjątkowości   Aboubakr   2021-07-29
Ulice Gazy są piękniejsze niż ulice Bagdadu     2021-07-28
Bojkot ogłoszony przez Ben & Jerry szkodzi Palestyńczykom   Eid   2021-07-23
“Aktywista praw człowieka”, który kocha tyranów   Abdul-Hussain   2021-07-05
Pora, by Ilhan Omar i cała “Brygada” dowiedziały się prawdy o Izraelu i Hamasie   Eid   2021-07-03
Kongresmenka, która nigdy nie stała się Amerykanką   Abdul-Hussain   2021-06-23
Bliski Wschód: Dzwon alarmowy dla administracji Bidena   Toameh   2021-06-16
Hamas i Iran zamienili Gazę w cmentarz dla dzieci   Toameh   2021-06-09
To Hamas, a nie Izrael, jest winny najnowszego rozlewu krwi   Eid   2021-05-24
Jak zawarłem pokój z Izraelem   Abdul-Hussain   2021-05-21
Bohaterzy chińskiego narodu   Jackoby   2021-04-24
Demokraci na amerykańskim uniwersytecie wymazują palestyńskie głosy   Eid   2021-04-08
Europa, islam i polityka   Dabbas   2021-03-23
Palestyńczycy: Co znaczy prawdziwa edukacja   Toameh   2021-02-24
Prawda o finansowej pomocy dla Autonomii Palestyńskiej   Kedar   2021-02-21
Więcej korupcji, kiedy Biden wznawia pomoc finansową   Tawil   2021-02-20
Irańscy dysydenci proszą USA o utrzymanie “maksymalnego nacisku”   Bergman   2021-02-13
Irański duchowny wzywa do pokoju z Izraelem   Fitzgerald   2021-02-10
Iran zamienia Gazę w magazyn broni   Toameh   2021-02-03
Palestyńczycy: ofiary arabskiego kraju   Toameh   2021-01-30
Zdefiniowanie narzędzi do pomiaru stopnia radykalizmu islamu jest niezbędne dla pokonania radykalizmu   Hamid   2021-01-29
Palestyński plan nabrania administracji Bidena   Tawil   2021-01-29
Liban chce zakończenia irańskiej okupacji   Toameh   2021-01-26
Marokański intelektualista: Porozumienie z Izraelem przynosi Maroku korzyści,   a nie szkody, jak twierdzą niektórzy   Assid   2021-01-22
Arabowie: Niezwykle ważny głos na rzecz pokoju   Toameh   2021-01-14
Palestyński dziennikarz i były polityk o Bractwie Muzułmańskim   Sadek   2021-01-13
ONZ nagradza irańskie potworności   Bergman   2020-11-05
Potrzebujemy tej zmiany w świecie arabskim   Al Nuaimi   2020-08-28
Palestyńska wojna z historią   Tawil   2020-08-20
Zmiana marki kalifatu – nigdy niekończący się, dystopijny mit   Mahmoud   2020-08-13
Palestyńczycy: Popieramy obozy koncentracyjne dla muzułmanów w Chinach   Toameh   2020-08-12
Dlaczego Palestyńczycy popełniają samobójstwa?   Toameh   2020-08-02
Palestyńczycy: Akceptuj zachodnie fundusze, głosuj na dżihad   Toameh   2020-07-30
Przyczynek do działalności skazanej na przegraną   Koraszewski   2020-07-21
Jak Palestyńczycy terroryzują własną ludność   Tawil   2020-07-13
Co kanadyjski żołnierz uświadomił mi o IDF   Dandachi   2020-06-12
Czyje głosy w dzisiejszym Izraelu są najsilniej syjonistyczne i najmniej przepraszające?   Oz   2020-06-09
Doradzanie palestyńskim przywódcom, by działali racjonalnie, jest skrajnie irracjonalne     2020-06-05
Palestyńczycy: Jedzenie posiłku z Żydami jest przestępstwem   Toameh   2020-06-02
Palestyńskie mity i izraelska rzeczywistość     Dabbas   2020-05-29
Koronawirus: Bohaterowie Chin, którzy zniknęli, i milczenie Zachodu   Meotti   2020-05-20
Co byłoby, gdyby Izrael zniknął?   Mahmoud   2020-05-18
Palestyńczycy i wirus normalizacji   Toameh   2020-05-06
Koronawirus: więcej palestyńskich oszczerstw przeciwko Izraelowi   Toameh   2020-05-01
Koronawirus w Turcji: Rząd atakuje lekarzy    Şahin   2020-04-15
Hamas: nowy pretekst do atakowania Izraela   Toameh   2020-04-12
List 100 irańskich naukowców i działaczy politycznych do Chameiniego: „Ty jesteś głównym winowajcą katastrofy narodowej”     2020-04-07
Palestyńscy przywódcy używają koronawirusa do atakowania Izraela   Toameh   2020-03-21
Palestyńczycy powtarzają oszczerstwa o rytuale krwi, podczas gdy Izrael ratuje ich życie   Toameh   2020-03-10
Prawdziwy powód, dla którego izraelscy Arabowie nie chcą żyć w ”Palestynie”   Toameh   2020-02-05
Dlaczego niektórzy Palestyńczycy kochają Solejmaniego   Toameh   2020-02-04
Abbas wybiera Hamas zamiast pokoju z Izraelem   Toameh   2020-01-31
Polityczny islam niszczy społeczeństwa   Gürcanli   2020-01-30
Palestyńczycy w Syrii: kolejny rok śmierci i udręki   Toameh   2020-01-18
O kwestii żydożercy   Aboubakr   2020-01-14
Państwa arabskie mają wiele do wygrania normalizując stosunki z Izraelem   Dabbas   2020-01-12
Palestyńczycy: ”Cudzoziemcy” w arabskim kraju   Toameh   2020-01-07
Bliskowschodni Arab chwali ”niesłychane osiągnięcia” Izraela, krytykuje ”tyrańskie dynastie”   Dabbas   2019-12-31
Czy kryzys ekonomiczny Jordanii może rozwiązać konflikt izraelsko-palestyński?   Dabbas   2019-12-22
Czego mógłby dokonać świat arabski, gdyby zawarł pokój z Izraelem   Dabbas   2019-12-13

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Walka z malarią


Przedwyborcza kampania


Nowy ateizm


Rzeczywiste łamanie


Jest lepiej


Aburd


Rasy - konstrukt


Zielone energie


Zmiana klimatu


Pogrzebać złudzenia Oslo


Kilka poważnych...


Przeciwko autentyczności


Nowy ateizm


Lomborg


„Choroba” przywrócona przez Putina


„Przebudzeni”


Pod sztandarem


Wielki przekret


Łamanie praw człowieka


Jason Hill


Dlaczego BIden


Korzenie kryzysu energetycznegoObietnicaPytanie bez odpowiedziBohaterzy chińskiego naroduNaukowcy Unii EuropejskiejTeoria RasyPrzekupieniHeretycki impulsNie klanialCervantesWojaki Chrystusa Palestyńskie wetoWzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHO


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Małgorzata, Andrzej, Henryk