Prawda

Czwartek, 22 lutego 2024 - 06:19

« Poprzedni Następny »


Dlaczego Palestyńczycy popełniają samobójstwa?


Khaled Abu Toameh 2020-08-02

Zrzut z ekranu z wideo pod tytułem Gaza Suicide crisis: ‘We’re dead already’
Zrzut z ekranu z wideo pod tytułem Gaza Suicide crisis: ‘We’re dead already’

Terrorystyczna organizacja Hamas robi co w jej mocy, żeby uniemożliwić dziennikarzom informowanie o gwałtownym wzroście samobójstw w Gazie. Hamas nie chce, żeby świat dowiedział się, że młodzi ludzie żyjący pod ich rządami w Gazie odbierają sobie życie na skutek ekonomicznych dramatów i prześladowań.


Tylko w ubiegłym tygodniu, czterech Palestyńczyków z Gazy w niezwiązanych ze sobą przypadkach odebrało sobie życie, przy użyciu broni palnej, tabletek, przez okaleczenie i skacząc z dachu budynku. Te samobójstwa są kłopotliwe dla Hamasu, którego przywódcy podjęli kroki, żeby zapobiec przekazywaniu informacji o samobójstwach w mediach.   


W trzynaście lat po przechwyceniu przemocą władzy w Gazie, Hamas nadal stara się przekazywać różowy obraz sytuacji. Chce pokazywać światu, że życie Palestyńczyków pod ich islamistyczną i represyjną władzą jest cudowne.    


Jednak rzeczywistość jest nieco inna. Pod rządami Hamasu ludność doświadcza masowego bezrobocia, znaczna część społeczeństwa żyje w biedzie, a prywatny sektor gospodarki kurczy się.   


Od 2017 roku rząd Autonomii Palestyńskiej zmniejszył wpłaty za elektryczność dostarczaną przez Izrael do Gazy oraz obciął wynagrodzenia dla swoich zatrudnionych w Gazie, co pogłębiło kryzys ekonomiczny. Od 2014 roku, kiedy Egipt zniszczył sieć szmuglerskich kanałów pod swoją granicą z Gazą, narosły problemy z opałem, materiałami budowlanymi i innymi towarami.  


W ubiegłym roku palestyńscy działacze wyszli na ulice Gazy protestując przeciw biedzie i żądając, żeby Hamas zajął się ogromnym bezrobociem i ludźmi żyjącymi w nędzy. Demonstrowano pod hasłem „chcemy żyć!”. Te protesty zostały przez siły bezpieczeństwa Hamasu brutalnie stłumione. Setki demonstrujących aresztowano, Hamas uważał te demonstracje za część „spisku” mającego na celu „destabilizację i anarchię” zmierzającą do podkopania tyrańskiego reżimu w Gazie.      


Jednym z organizatorów tych protestów był dwudziestoczteroletni Sleman Aladżoury, bezrobotny absolwent uniwersytetu z północnej Gazy. Aladżoury był wielokrotnie aresztowany przez Hamas w związku ze swoją rolą podczas protestów, uważanych za największe  od czasu przejęcia kontroli nad Gazą po obaleniu siłą gazańskich władz Autonomii Palestyńskiej prezydenta Mahmouda Abbasa w 2007 roku.     


Czwartego lipca, w rok po zdławieniu protestów, ciało Aladżourego zostało znalezione w jego domu w północnej dzielnicy Gazy Szejk Zajed. Rodzina i przyjaciele powiedzieli, że młody człowiek odebrał sobie życie strzałem w głowę.   


W swoim ostatnim wpisie na Facebooku, zaledwie kilka godzin przed śmiercią,  Aladżoury pisał, że jego samobójstwo jest poszukiwaniem „wybawienia”. Napisał również, że „skarżenie się komukolwiek z wyjątkiem Boga, byłoby upokarzające.”   


Te słowa Aladżourego odbierane są przez wielu Palestyńczyków jako ukryta krytyka Hamasu za ich niezdolność poprawy warunków życia ludności w Gazie i ich prześladowanie młodych ludzi, domagających się lepszego życia, demokracji i wolności słowa.     


Przyjaciel Aladżourego, Ramzi Mahmoud Suleiman, powiedział, że Aladżoury wiele wycierpiał z powodu prześladowań Hamasu. Suleiman mówił, że Aladżoury był wielokrotnie aresztowany przez siły bezpieczeństwa Hamasu, których funkcjonariusze wiele razy nachodzili jego dom.  


Inny przyjaciel, Szaher al-Habbasz, ujawnił, że Aladżoury był często atakowany przez Hamas za swoją działalność polityczną i aktywność społeczną w Gazie. "Służby Bezpieczeństwa Wewnętrznego Hamasu wiele razy go aresztowały " – powiedział al-Habbasz. "Przedmiotem prześladowań był jego dom i rodzina, był upokarzany podczas przesłuchań w więzieniu Hamasu. Wpadli zrobić rewizję w domu podczas ślubu siostry. Bardzo go nękali.”


Aladżoury był w ubiegłym tygodniu czwartym Palestyńczykiem, który odebrał sobie życie w Gazie. Wiele innych przypadków samobójstw odnotowano na przestrzeni ostatnich tygodni.


Jednak zamiast podjąć ten problem, Hamas próbuje teraz zamieść tragiczną śmierć Aladżourego pod dywan.


Niektórzy Palestyńczycy, którzy wzięli udział w jego pogrzebie lub odwiedzali jego dom, żeby złożyć kondolencje, zostali zatrzymani przez bezpiekę Hamasu.


Basim Othman, napisał na swoim Facebooku, że jego brat, Fadi, oraz trzech innych młodych mężczyzn zostało "porwanych" przez członków militarnego skrzydła Hamasu, Ezaddin al-Kassem, po tym jak wzięli udział w pogrzebie. "Nasze przesłanie jest jasne: Hamas jest organizacją terrorystyczną” – napisał Othman. "Damy tym porywaczom i ich rodzinom nauczkę."


Inny Palestyńczyk, Ramez Mahmoud, napisał na swojej stronie FB, że wyrwał się podczas próby porwania przez milicję Hamasu po pogrzebie Aladżourego. "Udało mi się uciec podczas próby porwania przez bezpiekę Hamasu i jej militarne skrzydło" powiedział Mahmoud. "Porwali mojego przyjaciela, dziennikarza, Jusefa Hassana i innych, którzy przyszli złożyć kondolencje rodzinie Aladżourego."


Palestyńska grupa obrony praw człowieka potępiła prześladowanie przyjaciół Aladżourego i innych aktywistów oraz wezwała do zbadania wzrastającej fali samobójstw w Gazie.


"4 lipca 2020 siły bezpieczeństwa [Hamasu] w Gazie aresztowały co najmniej dziewięć osób, które uczestniczyły w pogrzebie Slemana Aladżourego" - napisał w oświadczeniu Ośrodek Praw Człowieka Al-Mezan.


"Dochodzenie grupy Al-Mezan pokazuje, że członkowie służb bezpieczeństwa w Gazie około godziny 1:30, bezpośrednio po pogrzebie Aladżourego aresztowali w pobliżu cmentarza  Beit Lahia:  Ghasana Sadi Musalama, (lat 37), Fadiego Mohammeda Othmana, (lat 38), oraz Chalila Adiba Salima, (lat 33)."


Grupa obrony praw człowieka podkreśla, że Hamas aresztował dwóch dziennikarzy, którzy na pogrzebie zbierali materiał do relacji. Byli to: Ahmed al-Ras, (lat 35) oraz Helmi al-Ghoul (lat 26), byli przesłuchiwani na okoliczność charakteru ich pracy, później zostali zwolnieni.


"Cztery dalsze osoby zostały aresztowane po odwiedzeniu rodziny zmarłego, by złożyć wyrazy współczucia" - czytamy w komunikacie Al-Mezan.


"Funkcjonariusze sił bezpieczeństwa przemieszczali się w białym samochodzie i biały minivan zatrzymał czterech mężczyzn zidentyfikowanych jako Jousef Chalil Hassan i Ahmed Awni al-Mahali, oraz dwóch innych. Zostali oni zabrani na komisariat policji. Wszyscy czterej zostali zwolnieni tego samego dnia.”  


Grupa obrony praw człowieka informuje, że niektórzy z zatrzymanych przez Hamas byli w kolejnych dniach ponownie wzywani na przesłuchania. „Inni jak donoszono, podczas przesłuchań dotyczących wpisów w mediach społecznościowych, wzywających do pokojowych protestów, byli bici i obrażani słownie, a ich telefony komórkowe zostały skonfiskowane” – informowała grupa.


"Al-Mezan potępiła te incydenty i żądała zaprzestania arbitralnych aresztowań i wezwań na przesłuchania z naruszeniem obowiązującego prawa, podkreślając, że służby publiczne są zobowiązane prawem palestyńskim i międzynarodowym do strzeżenia swobód społeczeństwa i praw człowieka, w szczególności swobody wyrażania opinii i swobody pokojowych zgromadzeń. Al-Mezan stwierdza również, że problem samobójstw w Gazie jest symptomatyczny dla wzrastającego poziomu frustracji i poczucia beznadziei w palestyński społeczeństwie."


Tego rodzaju wezwania ze strony organizacji obrony praw człowieka są automatycznie odrzucane przez przywódców Hamasu, których jedynym celem jest utrzymanie społeczeństwa w żelaznym uścisku ich władzy. Dla Hamasu Palestyńczycy, którzy popełniają samobójstwa, szkodzą reżimowi nawet po swojej śmierci.    


Dlaczego Hamas ściga Palestyńczyków na cmentarzach i w domach rodzin w żałobie? Ponieważ jego przywódcy są przerażeni możliwością, że świat się obudzi i zobaczy ich niszczącą władzę doprowadzającą młodych mężczyzn i kobiety do samobójstw.     


Hamas, po 13 latach zbrodniczego lekceważenia ludzi, odmawia dziś przyjęcia odpowiedzialności za warunki  życia swojego społeczeństwa. Co jest zdumiewające, nadal skutecznie przekonuje świat, że to Izrael jest winny nieszczęść Palestyńczyków. To wygodne jadowite kłamstwo umożliwia dalszy strumień pieniędzy i broni od przyjaciół z Iranu i Hezbollahu co pozwala na zacieśnianie śmiertelnego ucisku na szyi ludności w Gazie. Dla Hamasu liczy się dżihad (święta wojna), a nie godne warunki  życia społeczeństwa. Jest rzeczą tragiczną, że jak się wydaje, ten właśnie przekaz dociera do młodych Palestyńczyków jasno i wyraźnie.           


Why are Palestinians Committing Suicide?

Gatestone Institute, 9 lipca 2020

Tłumaczenie: Andrzej KoraszewskiKhaled Abu Toameh - urodzony w 1963 r. w Tulkarem na Zachodnim Brzegu, palestyński dziennikarz, któremu wielokrotnie grożono śmiercią. Publikował między innymi w "The Jerusalem Post", "Wall Street Journal", "Sunday Times", "U.S. News", "World Report", "World Tribune", "Daily Express" i palestyńskim dzienniku "Al-Fajr". Od 1989 roku jest współpracownikiem i konsultantem NBC News.
 

Tipsa en vn WydrukujDysydenci

Znalezionych 316 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

„Dlaczego Hamas nie pójdzie do piekła i nie ukryje się tam?”: Inne głosy z Gazy   Tawil   2024-02-17
Hamas zainwestował wszystko w beznadziejną wojnę     2024-02-10
Egipski analityk w libańskiej telewizji: Hamas jest problemem; Arabowie muszą przestać myśleć, że Izrael zniknie; Hezbollah przejął Liban”     2024-01-15
Czy Autonomię Palestyńską można „zrekonstruować”?   Tawil   2023-12-11
Jak ci popierający Hamas zachodni liberałowie śmią twierdzić, że przemawiają w moim imieniu, Araba, który cierpiał z powodu islamskiego terroru   Abdul-Hussain   2023-12-09
Dwaj marokańscy intelektualiści potępiają Hamas; inni ich potępiają     2023-12-08
Hamas morduje także muzułmanów   Toameh   2023-12-07
Jestem Arabem i nie rozumiem, dlaczego świat nie może uznać żydowskiego bólu   Abdul-Hussain   2023-11-23
Gaza i narracja dekolonizacji   Abdul-Hussain   2023-11-14
Terroryzm Hamasu jest wymierzony nie tylko w Izrael, ale przeciwko moim palestyńskim braciom i siostrom w Gazie   Eid   2023-11-13
Luai Ahmed: Jemeński Szwed wypowiada się na temat wojny Izraela z Hamasem   Oz   2023-11-08
Egipski dziennikarz o zbrodniach  Hamasu     2023-10-31
Arabscy użytkownicy mediów społecznościowych: Bezczeszczenie zwłok, gwałcenie dziewcząt, porywanie starych kobiet są sprzeczne z islamem     2023-10-14
Syjonizm jest wzorem dla rdzennej ludności   Trotter   2023-09-15
Jak możemy prowadzić właściwą debatę, skoro nie mówimy już tym samym językiem?   Dawkins   2023-08-30
Izraelskie elity buntują się przeciwko demokracjiArchitekci protestów przeciwko Bibi jasno określają swoje motywy: obrona elit przed masami   Taub   2023-08-23
Plan Iranu zamiany Zachodniego Brzegu w bazę terroru   Tawil   2023-08-21
Milczenie owiecDla amerykańskich badaczy Iranu walka z prawicą jest ważniejsza niż krytykowanie reżimu – czy słuchanie Irańczyków   Khameneh   2023-08-18
Profesor z Teheranu: Mniej niż 10% Irańczyków chce unicestwienia Izraela   Fitzgerald   2023-04-13
Fatwa potępia Hamas za rakiety, które spadły w Gazie, za dzieci-żołnierzy, za ludzkie tarcze i za profanowanie Ramadanu   Amos   2023-04-04
Zabijanie Żydów wnosi radość w serca Palestyńczyków   Tawil   2023-02-28
Czy świat wysłucha opowieści o losie Palestyńczyków w Gazie?   Haddad   2023-02-17
Irańskie kobiety przeciw pobożnym zbirom   Koraszewski   2022-12-05
Czy pojedynczy protest może coś zmienić?   Sarin   2022-10-28
Islamski uczony o islamskim zacofaniu     2022-08-22
Moje spotkanie z Salmanem Rushdiem – czy będę kolejną ofiarą?   Abdel-Samad   2022-08-18
Przywódcy Libanu są “oderwani od rzeczywistości”   Toameh   2022-08-10
Likwidacja islamskiego terroryzmu wymaga wymazania ekstremizmu z programów szkolnych, rozwijania wiedzy, tolerancji i humanizmu     2022-06-13
Opowieść o dwóch kobietach zajmujących się nauką     2022-05-24
Znieść „Dzień Nakby”   Eid   2022-05-15
Jestem Południowoafrykańczykiem. Nie mówcie mi, że w Izraelu jest jakiś apartheid   Mokgomole   2022-05-05
Administracja Bidena ignoruje to, co Palestyńczycy rzeczywiście mówią   Toameh   2022-04-29
Dlaczego Palestyńczycy świętują mordowanie Żydów   Toameh   2022-04-24
Jak Palestyńczycy bezczeszczą święte miejsca wszystkich, włącznie z własnymi   Tawil   2022-04-23
Przemówienie Josepha Haddada do członków irlandzkiego parlamentu (24 lutego 2022)   Haddad   2022-03-12
Wojna ONZ z żydowską Jerozolimą   Trotter   2022-01-06
Prosta wiara dziecka   Mansour   2021-12-19
Czy Palestyńczycy wybierają terroryzm czy pokój? Abbas wybiera jedno i drugie   Toameh   2021-12-09
Gdyby Izraelczycy nazwali swoje państwo Palestyną     2021-12-05
Palestyński dżihad przeciwko Żydom   Tawil   2021-12-01
Dlaczego Palestyńczycy wolą pracować w Izraelu   Toameh   2021-10-20
Opowieść ku przestrodze o ściganiu zwolenników normalizacji arabsko-izraelskiej   Tobin   2021-10-11
Izrael: najgorsza rzecz, jaka przydarzyła się islamowi   Pandavar   2021-10-02
Żelazna Kopuła chroni nie tylko Żydów   Eid   2021-09-30
Naruszenia” praw, o które nie dba Rada Bezpieczeństwa ONZ   Toameh   2021-08-09
Pułapki palestyńskiej wyjątkowości   Aboubakr   2021-07-29
Ulice Gazy są piękniejsze niż ulice Bagdadu     2021-07-28
Bojkot ogłoszony przez Ben & Jerry szkodzi Palestyńczykom   Eid   2021-07-23
“Aktywista praw człowieka”, który kocha tyranów   Abdul-Hussain   2021-07-05
Pora, by Ilhan Omar i cała “Brygada” dowiedziały się prawdy o Izraelu i Hamasie   Eid   2021-07-03
Kongresmenka, która nigdy nie stała się Amerykanką   Abdul-Hussain   2021-06-23
Bliski Wschód: Dzwon alarmowy dla administracji Bidena   Toameh   2021-06-16
Hamas i Iran zamienili Gazę w cmentarz dla dzieci   Toameh   2021-06-09
To Hamas, a nie Izrael, jest winny najnowszego rozlewu krwi   Eid   2021-05-24
Jak zawarłem pokój z Izraelem   Abdul-Hussain   2021-05-21
Bohaterzy chińskiego narodu   Jackoby   2021-04-24
Demokraci na amerykańskim uniwersytecie wymazują palestyńskie głosy   Eid   2021-04-08
Europa, islam i polityka   Dabbas   2021-03-23
Palestyńczycy: Co znaczy prawdziwa edukacja   Toameh   2021-02-24
Prawda o finansowej pomocy dla Autonomii Palestyńskiej   Kedar   2021-02-21
Więcej korupcji, kiedy Biden wznawia pomoc finansową   Tawil   2021-02-20
Irańscy dysydenci proszą USA o utrzymanie “maksymalnego nacisku”   Bergman   2021-02-13
Irański duchowny wzywa do pokoju z Izraelem   Fitzgerald   2021-02-10
Iran zamienia Gazę w magazyn broni   Toameh   2021-02-03
Palestyńczycy: ofiary arabskiego kraju   Toameh   2021-01-30
Zdefiniowanie narzędzi do pomiaru stopnia radykalizmu islamu jest niezbędne dla pokonania radykalizmu   Hamid   2021-01-29
Palestyński plan nabrania administracji Bidena   Tawil   2021-01-29
Liban chce zakończenia irańskiej okupacji   Toameh   2021-01-26
Marokański intelektualista: Porozumienie z Izraelem przynosi Maroku korzyści,   a nie szkody, jak twierdzą niektórzy   Assid   2021-01-22
Arabowie: Niezwykle ważny głos na rzecz pokoju   Toameh   2021-01-14
Palestyński dziennikarz i były polityk o Bractwie Muzułmańskim   Sadek   2021-01-13
ONZ nagradza irańskie potworności   Bergman   2020-11-05
Potrzebujemy tej zmiany w świecie arabskim   Al Nuaimi   2020-08-28
Palestyńska wojna z historią   Tawil   2020-08-20
Zmiana marki kalifatu – nigdy niekończący się, dystopijny mit   Mahmoud   2020-08-13
Palestyńczycy: Popieramy obozy koncentracyjne dla muzułmanów w Chinach   Toameh   2020-08-12
Dlaczego Palestyńczycy popełniają samobójstwa?   Toameh   2020-08-02
Palestyńczycy: Akceptuj zachodnie fundusze, głosuj na dżihad   Toameh   2020-07-30
Przyczynek do działalności skazanej na przegraną   Koraszewski   2020-07-21
Jak Palestyńczycy terroryzują własną ludność   Tawil   2020-07-13
Co kanadyjski żołnierz uświadomił mi o IDF   Dandachi   2020-06-12
Czyje głosy w dzisiejszym Izraelu są najsilniej syjonistyczne i najmniej przepraszające?   Oz   2020-06-09
Doradzanie palestyńskim przywódcom, by działali racjonalnie, jest skrajnie irracjonalne     2020-06-05
Palestyńczycy: Jedzenie posiłku z Żydami jest przestępstwem   Toameh   2020-06-02
Palestyńskie mity i izraelska rzeczywistość     Dabbas   2020-05-29
Koronawirus: Bohaterowie Chin, którzy zniknęli, i milczenie Zachodu   Meotti   2020-05-20
Co byłoby, gdyby Izrael zniknął?   Mahmoud   2020-05-18
Palestyńczycy i wirus normalizacji   Toameh   2020-05-06
Koronawirus: więcej palestyńskich oszczerstw przeciwko Izraelowi   Toameh   2020-05-01
Koronawirus w Turcji: Rząd atakuje lekarzy    Şahin   2020-04-15
Hamas: nowy pretekst do atakowania Izraela   Toameh   2020-04-12
List 100 irańskich naukowców i działaczy politycznych do Chameiniego: „Ty jesteś głównym winowajcą katastrofy narodowej”     2020-04-07
Palestyńscy przywódcy używają koronawirusa do atakowania Izraela   Toameh   2020-03-21
Palestyńczycy powtarzają oszczerstwa o rytuale krwi, podczas gdy Izrael ratuje ich życie   Toameh   2020-03-10
Prawdziwy powód, dla którego izraelscy Arabowie nie chcą żyć w ”Palestynie”   Toameh   2020-02-05
Dlaczego niektórzy Palestyńczycy kochają Solejmaniego   Toameh   2020-02-04
Abbas wybiera Hamas zamiast pokoju z Izraelem   Toameh   2020-01-31
Polityczny islam niszczy społeczeństwa   Gürcanli   2020-01-30
Palestyńczycy w Syrii: kolejny rok śmierci i udręki   Toameh   2020-01-18
O kwestii żydożercy   Aboubakr   2020-01-14

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Lekarze bez Granic


Wojna w Ukrainie


Krytycy Izraela


Walka z malarią


Przedwyborcza kampania


Nowy ateizm


Rzeczywiste łamanie


Jest lepiej


Aburd


Rasy - konstrukt


Zielone energie


Zmiana klimatu


Pogrzebać złudzenia Oslo


Kilka poważnych...


Przeciwko autentyczności


Nowy ateizm


Lomborg


„Choroba” przywrócona przez Putina


„Przebudzeni”


Pod sztandarem


Wielki przekret


Łamanie praw człowieka


Jason Hill


Dlaczego BIden


Korzenie kryzysu energetycznegoObietnicaPytanie bez odpowiedziBohaterzy chińskiego naroduNaukowcy Unii EuropejskiejTeoria RasyPrzekupieniHeretycki impulsNie klanialCervantesWojaki Chrystusa


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Małgorzata, Andrzej, Henryk