Prawda

Czwartek, 28 października 2021 - 00:52

« Poprzedni Następny »


Nie zamierzam być politycznie poprawna w sprawie antysemityzmu


Raheel Raza 2019-11-27

(Photo: Flickr/Marc Nozell/CC2.0)
(Photo: Flickr/Marc Nozell/CC2.0)

Nieustraszona Raheel Raza pisze o nowym antysemityzmie stwierdzając: Po Holocauście świat powiedział ”Nigdy więcej”.

A jednak tylko w ostatnich dniach, pobieżny przegląd wiadomości pokazuje, że jest inaczej:

 • W Brooklinie, ataki na Żydów stały się codziennością.
 • W Omaha, 75 nagrobków na żydowskim cmentarzy zostało przewróconych, a szkody ocenia się na około 50 tysięcy dolarów.
 • W Wielkiej Brytanii w 81 rocznicę Kristallnacht, masowych pogromów przeciwko Żydom w Niemczech, drzwi do synagogi zostały zachlapane czerwoną farbą.

Jako muzułmanka mieszkająca w Kanadzie naprawdę nie akceptuję powiedzenia ”nigdy więcej”, ponieważ dzieje się to przez cały czas. Na całym świecie widzimy ponowny wzrost antysemityzmu.

 • Nieustający wzrost ruchów BDS na amerykańskich uniwersytetach. Te ruchy BDS zostały określone jako ruchy antysemickie zgodnie z definicją antysemityzmu Departamentu Stanu. Ta definicja jest przyjęta przez 31 państw. Opiera się na ”roboczej definicji” zaproponowanej przez International Holocaust Remembrance Alliance (IHRA), której Stany Zjednoczone są członkiem (tekst definicji poniżej).
 • Widzimy organizowanie tygodni „izraelskiego apartheidu”.
 • Widzimy wściekłą nienawiść do Żydów i Izraela płynącą z ust wybranych przedstawicieli społeczeństwa.

W Kanadzie, według danych organizacji B’nai Brith, w ubiegłym roku odnotowano 2 041 antysemickich incydentów, wzrost o 16.5% w porównaniu z rokiem porzednim.


To jest niebezpieczna trajektoria. Wiemy z doświadczenia jak nienawiść prowadzi do dehumanizacji „innego”, a to z kolei do przemocy i ludobójstwa. Holocaust stale nam o tym przypomina.


Pilnie potrzebujemy odpowiedzi dlaczego tak się dzieje. Konieczna jest dyskusja o tym w  naszych społecznościach. To nie jest żydowski problem. Jest to kryzys humanitarny o ogromnych proporcjach.  


Deborah Lipstadt, światowej sławy historyczka z Emory University, przedstawiła to najlepiej w wywiadzie Steve’a Paikina dla TVO:


“Jeśli walczysz z antysemityzmem, nie rób tego wyłącznie ze względu na twojego żydowskiego sąsiada czy żydowskich przyjaciół, bo nie chcesz, by ich skrzywdzono, ani żeby żyli w strachu. To ważne, ale to nie jest główny powód. Podobnie jak walka z antysemityzmem, bo nienawidzisz przesądów piętnujących mniejszości, grupy religijne, etniczne czy jakiekolwiek inne – to jest ważny powód, ale to nadal nie jest główny powód.


Powodem walki z antysemityzmem jest to, że stanowi on zagrożenie dla demokratycznych społeczeństw, w których żyjemy. Żadne zdrowe demokratyczne społeczeństwo nie może tolerować takiej nienawiści i być nadal nazywanym zdrowym społeczeństwem.          


Jest wiele powodów tego wzrostu antysemityzmu, ale rzadko o nich mówimy ze względu na polityczną poprawność. Ja jednak to zrobię:   

 • Masowa imigracja do społeczeństw zachodnich z krajów, w których antysemityzm jest zinstytucjonalizowany i gdzie uczy się dzieci antysemityzmu w ramach programów szkolnych. Tak więc, ci którzy wyrastają karmieni nienawiścią i teoriami spiskowymi, przywożą ze sobą tą ideologię.
 • Wraz z wzrostem imigracji tego typu, zmienia się demografia. Zachodni politycy nie tylko ignorują wzrost antysemityzmu, ale zaczynają się opowiadać po stronie tych, którzy ten atysemityzm utrwalają.   
 • Co jest jeszcze gorsze, lewica jednoczy się z islamistami, dostarczając oręża antysemityzmowi. Organizacje islamistyczne są gospodarzami przepełnionych nienawiścią Dni Al Quds, które widzimy w wielkich miastach. Niedawno nastąpił wzrost ataków antysemickich ze strony neonazistów i zwoleników supremacji białej rasy, którzy dziś naśladują wzory Bractwa Muzułmańskiego. To daje islamistom wymówkę, by mówić: ”to oni, a nie my”, co jest jeszcze bardziej niebezpieczne.
 • Podczas gdy działania grup neonazistowskich są obrzydliwe i przerażające, są zlokalizowane i najwyraźniej są wykorzywstywane przez islamistów dla propagowania swojej podstępnej agendy.   
 • Dla przykładu, w ubiegłym tygodniu w Wielkiej Brytanii najstarszy żydowski dziennik ”The Jewish Chronicle”, zaapelował do ludzi nie będących Żydami by nie głosowali na Jeremy Corbyna ze względu na jego nieprzejednany antysemityzm. Dziennik stwierdza, że ”niemal całkowity brak działań pana Corbyna i reszty kierownictwa Labour Party w kwesti szerzącego się w partii antysemityzmu zarówno ośmieliło antysemitów, jak i zachęciło innych.”

Maajed Nawaz, muzułmański działacz zwalczający islamizm, opublikował na swoim Facebooku długi post przeciw Corbynowi i jego bandzie, stwierdzając m. in.:


Po Holocauście poprzysięgliśmy w Europie #NeverAgain – ale potem wydarzyła się Bośnia. Europa nie uodporniła się na powtórki. I nie wolno nam pozwalać sobie na arogancję twierdzenia, że jest inaczej. Niezależnie od Brexitu, czy pozostania w Unii Europejskiej, mamy inny wybór niż Labour. Nie wolno nam zdradzić naszych żydowskich kuzynów na rzecz głosowania plemiennego.   


Po tym wszystkim, jeśli jednak wybierzemy Labour, przynajmniej przestańmy udawać, że jesteśmy ”postępowi”, lub że przejmujemy się rasizmem, losem mniejszości, czy że ”słuchamy ofiar, kiedy mówią nam, że je krzywdzimy”. To wszystko są bzdury. Po prostu przyznajcie, że w najmniejszym stopniu nie obchodzi was los Żydów.        


Nawaz pisał dalej:


Chodzi o to, że Labour Party jest dziś oskarżona o “zinstytucjonalizowany antysemityzm” (rasizm) … To nie jest to samo co wskazywanie na jakieś elementy programu, które nam się nie podobają, czy na bigoteryjne wypowiedzi jednostek. Aby organizacja była instytucjanalnie rasistowska (jak na ironię to określenie wykute w latach 90. w raporcie labourzystowskiego rządu) ”nie każdy jej członek” musi być rasistą i niekoniecznie musi nim być przywódca.      


Aby organizacja mogła być uzanana za “instytucjonalnie rasistowską”, intencje i indywidualne zachowania nie są punktem wyjścia. Ważny jest efekt końcowy. Jeśli taka organizacja jako całość, jej procedury, instytucje i struktury przynoszą  ”rasistowski efekt”, wówczas jednostkowe intencje nie stanowią obrony.


Jest wiele zamieszania i zaprzeczania wokół pytania czym jest antysemityzm. Jest również wielu islamistów, którzy chętnie powtarzają, że islamofobia (ich ukochane pojęcie) i antysemityzm są tym samym. Nie są i nie możemy nigdy używać tego jako definicji lub wymówki.


Dla pełnej jasności chciałabym  przypomnieć:


W czerwcu 2019, rząd Kanady poinformował, iż przyjał definicję antysemityzmu przedstawioną przez International Holocaust Remembrance Alliance’s (IHRA) jako element Canada’s Anti-Racism Strategy. Jest to definicja z 26 maja 2016, kiedy to na plenarnym posiedzeniu w Bukareszcie 31 państw zrzeszonych w International Holocaust Remembrance Alliance (IHRA), którego członkiem są również Stany Zjednoczone, przyjęły jako ”prawnie niewiążącą ’roboczą definicję’” antysemityzmu:


Antysemityzm jest określonym postrzeganim Żydów, które może być wyrażane jako nienawiść do Żydów.


Słowne i fizyczne manifestacje antysemityzmu są skierowane przeciwko Żydom lub jednostkom, które nie są Żydami lub/albo przeciwko ich własności, przeciwko żydowskim społecznościom, instytucjom lub obiektom religijnym.   


Dokument stwierdza również, że te manifestacje mogą się kierować przeciwko państwu Izrael, pojmowanemu jako żydowska zbiorowość. Jednak krytyka Izraela, podobna do kierowanej na inne państwa, nie może być uznawana za antysemityzm.  


Jednakże jest antysemityzmem “[stosowanie] podwójnych standardów przez żądanie [od Izraela] zachowań, jakich nie oczekuje się lub nie żąda od żadnego innego demokratycznego kraju.” Na przykład jest na świecie nie mniej niż 100 terytorialnych konfliktów, które nie są obiektem ruchów “BDS”.


Antysemityzm często oskarża Żydów o spiskowanie w celu zaszkodzenia ludzkości, jest również często formą obwiniania Żydów „za wszelkie zło”. Znajduje wyraz w mowie, w piśmie, w formach wizualnych i w działaniach, używa złowrogich stereotypów i negatywnych cech charakteru.    


Ja osobiście wyrastałam w muzułmańskim kraju, gdzie nie mówiło się zbyt wiele ani o Żydach, ani o Izraelu. Byłam jednak ciekawa po lekturze Dziennika Anne Frank. Kiedy przyjechałam do Kanady, przy pierwszej okazji pojechałam do Izraela i wszystkie stereotypy zniknęły. Reszta jest historią. Zakochałam się.   


Dlaczego? Ponieważ znalazłam rozsądek w otaczającym ten mały kraj obłędzie, zobaczyłam prawdziwą różnorodność, a nie taką jaką lansuje premier Trudeau.  


Oczywiście, że krytykuję Izrael, tak samo jak krytykuję Kanadę i kraj mojego urodzenia – wolność tej krytyki czyni Izrael wielkim.   


W tym roku pojechałam do Izraela po raz 13. Na granicy urzędnik zapytał mnie żartem, gdzie mam izraelski paszport? 


I will Not Be PC About Anti-Semitism

Clarion Project, 11 listopada 2019

Tłumaczenie: Andrzej KoraszewskiRaheel Raza

 

Kanadyjska dziennikarka urodzona w Pakistanie, autorka książki    

Their Jihad, Not My Jihad: A Muslim Canadian Woman Speaks Out. Walczy z islamskim ekstremizmem, rasizmem i w obronie tradycyjnego pojmowania praw człowieka.


Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj
Komentarze
2. @kuba - cytat z Einsteina Paweł 2019-11-28
1. He fell in love kuba 2019-11-27


Dysydenci

Znalezionych 276 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Dlaczego Palestyńczycy wolą pracować w Izraelu   Toameh   2021-10-20
Opowieść ku przestrodze o ściganiu zwolenników normalizacji arabsko-izraelskiej   Tobin   2021-10-11
Izrael: najgorsza rzecz, jaka przydarzyła się islamowi   Pandavar   2021-10-02
Żelazna Kopuła chroni nie tylko Żydów   Eid   2021-09-30
Naruszenia” praw, o które nie dba Rada Bezpieczeństwa ONZ   Toameh   2021-08-09
Pułapki palestyńskiej wyjątkowości   Aboubakr   2021-07-29
Ulice Gazy są piękniejsze niż ulice Bagdadu     2021-07-28
Bojkot ogłoszony przez Ben & Jerry szkodzi Palestyńczykom   Eid   2021-07-23
“Aktywista praw człowieka”, który kocha tyranów   Abdul-Hussain   2021-07-05
Pora, by Ilhan Omar i cała “Brygada” dowiedziały się prawdy o Izraelu i Hamasie   Eid   2021-07-03
Kongresmenka, która nigdy nie stała się Amerykanką   Abdul-Hussain   2021-06-23
Bliski Wschód: Dzwon alarmowy dla administracji Bidena   Toameh   2021-06-16
Hamas i Iran zamienili Gazę w cmentarz dla dzieci   Toameh   2021-06-09
To Hamas, a nie Izrael, jest winny najnowszego rozlewu krwi   Eid   2021-05-24
Jak zawarłem pokój z Izraelem   Abdul-Hussain   2021-05-21
Bohaterzy chińskiego narodu   Jackoby   2021-04-24
Demokraci na amerykańskim uniwersytecie wymazują palestyńskie głosy   Eid   2021-04-08
Europa, islam i polityka   Dabbas   2021-03-23
Palestyńczycy: Co znaczy prawdziwa edukacja   Toameh   2021-02-24
Prawda o finansowej pomocy dla Autonomii Palestyńskiej   Kedar   2021-02-21
Więcej korupcji, kiedy Biden wznawia pomoc finansową   Tawil   2021-02-20
Irańscy dysydenci proszą USA o utrzymanie “maksymalnego nacisku”   Bergman   2021-02-13
Irański duchowny wzywa do pokoju z Izraelem   Fitzgerald   2021-02-10
Iran zamienia Gazę w magazyn broni   Toameh   2021-02-03
Palestyńczycy: ofiary arabskiego kraju   Toameh   2021-01-30
Zdefiniowanie narzędzi do pomiaru stopnia radykalizmu islamu jest niezbędne dla pokonania radykalizmu   Hamid   2021-01-29
Palestyński plan nabrania administracji Bidena   Tawil   2021-01-29
Liban chce zakończenia irańskiej okupacji   Toameh   2021-01-26
Marokański intelektualista: Porozumienie z Izraelem przynosi Maroku korzyści,   a nie szkody, jak twierdzą niektórzy   Assid   2021-01-22
Arabowie: Niezwykle ważny głos na rzecz pokoju   Toameh   2021-01-14
Palestyński dziennikarz i były polityk o Bractwie Muzułmańskim   Sadek   2021-01-13
ONZ nagradza irańskie potworności   Bergman   2020-11-05
Potrzebujemy tej zmiany w świecie arabskim   Al Nuaimi   2020-08-28
Palestyńska wojna z historią   Tawil   2020-08-20
Zmiana marki kalifatu – nigdy niekończący się, dystopijny mit   Mahmoud   2020-08-13
Palestyńczycy: Popieramy obozy koncentracyjne dla muzułmanów w Chinach   Toameh   2020-08-12
Dlaczego Palestyńczycy popełniają samobójstwa?   Toameh   2020-08-02
Palestyńczycy: Akceptuj zachodnie fundusze, głosuj na dżihad   Toameh   2020-07-30
Przyczynek do działalności skazanej na przegraną   Koraszewski   2020-07-21
Jak Palestyńczycy terroryzują własną ludność   Tawil   2020-07-13
Co kanadyjski żołnierz uświadomił mi o IDF   Dandachi   2020-06-12
Czyje głosy w dzisiejszym Izraelu są najsilniej syjonistyczne i najmniej przepraszające?   Oz   2020-06-09
Doradzanie palestyńskim przywódcom, by działali racjonalnie, jest skrajnie irracjonalne     2020-06-05
Palestyńczycy: Jedzenie posiłku z Żydami jest przestępstwem   Toameh   2020-06-02
Palestyńskie mity i izraelska rzeczywistość     Dabbas   2020-05-29
Koronawirus: Bohaterowie Chin, którzy zniknęli, i milczenie Zachodu   Meotti   2020-05-20
Co byłoby, gdyby Izrael zniknął?   Mahmoud   2020-05-18
Palestyńczycy i wirus normalizacji   Toameh   2020-05-06
Koronawirus: więcej palestyńskich oszczerstw przeciwko Izraelowi   Toameh   2020-05-01
Koronawirus w Turcji: Rząd atakuje lekarzy    Şahin   2020-04-15
Hamas: nowy pretekst do atakowania Izraela   Toameh   2020-04-12
List 100 irańskich naukowców i działaczy politycznych do Chameiniego: „Ty jesteś głównym winowajcą katastrofy narodowej”     2020-04-07
Palestyńscy przywódcy używają koronawirusa do atakowania Izraela   Toameh   2020-03-21
Palestyńczycy powtarzają oszczerstwa o rytuale krwi, podczas gdy Izrael ratuje ich życie   Toameh   2020-03-10
Prawdziwy powód, dla którego izraelscy Arabowie nie chcą żyć w ”Palestynie”   Toameh   2020-02-05
Dlaczego niektórzy Palestyńczycy kochają Solejmaniego   Toameh   2020-02-04
Abbas wybiera Hamas zamiast pokoju z Izraelem   Toameh   2020-01-31
Polityczny islam niszczy społeczeństwa   Gürcanli   2020-01-30
Palestyńczycy w Syrii: kolejny rok śmierci i udręki   Toameh   2020-01-18
O kwestii żydożercy   Aboubakr   2020-01-14
Państwa arabskie mają wiele do wygrania normalizując stosunki z Izraelem   Dabbas   2020-01-12
Palestyńczycy: ”Cudzoziemcy” w arabskim kraju   Toameh   2020-01-07
Bliskowschodni Arab chwali ”niesłychane osiągnięcia” Izraela, krytykuje ”tyrańskie dynastie”   Dabbas   2019-12-31
Czy kryzys ekonomiczny Jordanii może rozwiązać konflikt izraelsko-palestyński?   Dabbas   2019-12-22
Czego mógłby dokonać świat arabski, gdyby zawarł pokój z Izraelem   Dabbas   2019-12-13
Ignoranci nazywają feminizm herezją, nie rozumiejąc, czym on jest   Al-Budair   2019-12-10
Nie zamierzam być politycznie poprawna w sprawie antysemityzmu   Raza   2019-11-27
Trzydziestu wspaniałych i inni   Koraszewski   2019-11-23
4006 Palestyńczyków, o których Europejczycy nie słyszeli   Tawil   2019-11-22
Jak przywódcy Hamasu nabierają Palestyńczyków   Tawil   2019-10-06
Świat muzułmański walczy, a Zachód kapituluje   El-Ghazzali   2019-08-17
Jak palestyńscy przywódcy masakrują prawdę   Tawil   2019-06-18
Priorytety palestyńskich przywódców   Toameh   2019-06-14
Palestyńczycy: Kogo to naprawdę obchodzi?   Tawil   2019-02-09
Arabowie są winni Żydom dużo więcej niż 250 miliardów dolarów   Maroun   2019-02-07
Zdrada irańskich dysydentów przez Zachód   Memarsadeghi   2019-01-26
Kiedy Abbas i Hamas rzucali na siebie obelgi...   Toameh   2019-01-23
Palestyńskie dzieci: ofiary arabskiego apartheidu   Toameh   2019-01-05
Prawdziwa nieproporcjonalność w konflikcie Arabów z Izraelem   Maroun   2018-12-24
Mój rok na terytorium Autonomii Palestyńskiej   Gerstenfeld   2018-12-22
Dlaczego Iran finansuje palestyńskich terrorystów?   Tawil   2018-12-15
Nowa palestyńska "troska" o międzynarodowe konwencje   Tawil   2018-11-19
Nadzieja mimo arabskiego antysemityzmu   Maroun   2018-10-31
Pokonanie terroru wymaga wszechstronnej kampanii ideologicznej, kulturowej, edukacyjnej i religijnej   Al-Ansari   2018-10-22
Musicie zakazać zarzynania ofiarnych zwierząt na ulicach   Baraka   2018-08-29
W islamie Jerozolima to nie Mekka   Mohamed   2018-08-27
Tajny powód arabskiego odrzucenia żydowskiego prawa narodowego   Tawil   2018-08-14
Pojechałam do Izraela i nie żałuję tego     2018-08-12
Dlaczego przywódcy palestyńscy sprzeciwiają się pomaganiu własnej ludności?   Tawil   2018-07-18
Jesteśmy rasistami, ale przypisujemy to Izraelowi   Al-Sa'di   2018-07-10
Palestyńczycy: jak poprawić jakość życia?   Tawil   2018-06-30
Dlaczego my, Arabowie, musimy krzyczeć   Maroun   2018-06-27
Palestyńczycy: Ofiary arabskiego apartheidu   Toameh   2018-06-25
W przyszłym roku w Jerozolimie   Eid   2018-06-22
Egipski Al-Azhar upiera się przy antysemityzmie   Mohamed   2018-06-14
O tym nie słyszeliście na Zachodzie   Tawil   2018-06-13
Tak, było mi dobrze w Izraelu, kiedy Palestyńczycy ginęli w Gazie   Maroun   2018-06-02
Obalenie 25 mitów lewicy i Arabów z prespektywy lewicowego Araba   Maroun   2018-05-05
Wciągamy religię w każdy aspekt naszego życia   Hamami   2018-04-21
Palestyńczycy torturowani; media milczą   Tawil   2018-04-21

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Bohaterzy chińskiego naroduNaukowcy Unii EuropejskiejTeoria RasyPrzekupieniHeretycki impulsNie klanialCervantesWojaki Chrystusa Palestyńskie wetoWzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologiaAllah stworzylUprzednie doświadczenieŻydowski exodusPRL Chrystusem narodówOdrastające głowy hydry nazizmuHomeopatia, wibracje i oszustwo


Żołnierz IDFPrawo powrotu


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk