Prawda

Środa, 20 stycznia 2021 - 01:45

« Poprzedni Następny »


Egipski historyk chce normalizacji z Izraelem


Z materiałów MEMRI 2015-06-06


W niedawnym wywiadzie telewizyjnym historyk egipski Maged Farag wezwał do normalizacji stosunków z Izraelem, mówiąc, że Egipt skorzystałby z wymiany kulturalnej i ekonomicznej, z turystyki i z nowoczesnej technologii izraelskiej w rolnictwie i przemyśle. "Przez 70 lat sprawa palestyńska nie przyniosła Egiptowi niczego poza szkodami, zniszczeniami i wydatkami – powiedział Farag. – Powinniśmy myśleć z umysłem otwartym, z oczyma skierowanymi w przyszłość” – powiedział historyk, który sam niedawno odwiedził Izrael i uczestniczył w konferencji Żydów egipskich.

 

Poniżej podajemy fragmenty wywiadu, który nadała egipska Mehwar TV 26 maja 2015 r.


Dziennikarz: Cytowano pana słowa, że powinniśmy porzucić sprawę palestyńską i skupić się na normalizacji stosunków z Izraelem, stając się ich przyjaciółmi i kumplami. Czy mówi pan poważnie?! 


Maged Farag: Mówię, że powinniśmy brać pod uwagę interesy naszego kraju. Nie ma niczego takiego jak wieczna wrogość lub wieczna miłość. Są tylko wieczne interesy. Powinniśmy zidentyfikować interesy naszego kraju. Churchill powiedział kiedyś, że jest gotowy współpracować z diabłem w interesie swojego kraju. Jako człowiek, który zna trochę historię i stosunki międzynarodowe, sądzę, że leży w naszym interesie zachowanie normalnych stosunków z Izraelem. Oczywiście, musimy zachowywać ostrożność w tych stosunkach... 

Dziennikarz: Czy mówi pan o bezpieczeństwie narodowym? 

Majed Farag: Jeśli chodzi o bezpieczeństwo narodowe, to według moich informacji mamy współpracę i jest dialog na poziomie politycznym, bezpieczeństwa i militarnym między Egiptem a Izraelem. Państwo nie jest problemem. Problem polega na ludziach, którzy nadal żyją starą ideologią i dziedzictwem kulturowym, w którym nas wychowano. Nasze pokolenie wychowano na nienawiści i na przekonaniu, że ci ludzie to barbarzyńcy... 

Dziennikarz: Nie lubię ich. 

Maged Farag: Ma pan prawo ich nie lubić. 

Dziennikarz: Ale byliśmy zmuszeni do konfrontacji z nimi... 

Maged Farag: Istnieje różnica między kochaniem ich... W polityce i w stosunkach międzynarodowych nie ma miłości i nienawiści. 

Dziennikarz: Zgadzam się. 

Maged Farag: Jest tylko interes. Leży w naszym interesie współpraca z ludźmi kultury, nauki, myśli i technologii – wszystkie te rzeczy mogą nam przynieść korzyści.  

[...] 

Jako Egipcjanina obchodzi mnie tylko jedna rzecz: interes mojego kraju. Obchodzi mnie bezpieczeństwo narodowe. Przez ponad 70 lat sprawa palestyńska nie przyniosła Egiptowi niczego poza szkodami, zniszczeniami i wydatkami. Przez całe życie byliśmy pochłonięci sprawą palestyńską... 

Dziennikarz: Pokojem na Bliskim Wschodzie... 

Maged Farag: Nie. Sprawa palestyńska jest palestyńska. Problem Egiptu został rozwiązany. Ziemia okupowana została wyzwolona. Koniec sprawy, jeśli o mnie chodzi. Żyjmy teraz i dbajmy o interesy własnego kraju. Czy mam przykuć się do sprawy palestyńskiej? Niech Palestyńczycy ją rozwiążą. Nie mam z tym problemu. Wiele razy próbowaliśmy im pomóc. Pamięta pan historię spotkania w Mena House (z 1977 r.), na które nie przybyli... 

Dziennikarz: Sadat powiedział im, żeby przybyli i podpisali z nim razem... 

Maged Farag: Oni nie uważają, że leży to w ich interesie. Oni nie chcą rozwiązania własnych problemów. 

[...] 

Nadal nie rozumiem, na czym polega ten wielki problem. Spotkałem w Izraelu wielu Egipcjan i wielu Egipcjan odwiedziło Izrael. Nie rozumiem, dlaczego moja wizyta tak rozgniewała ludzi.   

Dziennikarz: Bo jest pan Magedem Faragiem. 

Maged Farag: Ależ... 

Dziennikarz: Bo opublikował pan zdjęcia i powiedział... 

Maged Farag: Czy miałem ukryć wizytę w Izraelu i pojechać na innym paszporcie? Nie. Pan wie, że ja się nie boję. Moją zasadą jest: jeśli boisz się, nie mów o tym i odwrotnie. Jestem przekonany, że to przyniesie korzyści mojemu krajowi. Leży w najlepszym interesie mojego kraju posiadanie dobrych stosunków… Nie mówię “przyjaznych”, bo nie chodzi tu o przyjaźń. Chodzi o interesy. Mogę na wiele sposobów odnieść korzyści z tego sąsiada. Woli pan pozostać z nim wrogami? Świetnie. Bądźmy wrogami. Ale do kiedy? Aż kwestia palestyńska zostanie rozwiązana? Nie zostanie i wie pan o tym lepiej niż ja. Kwestia palestyńska nie zostanie rozwiązana, ponieważ Palestyńczycy nie chcą, by została rozwiązana. Chcę powiedzieć jeszcze jedną rzecz. Niektórzy ludzie mówią mi: „Jak możesz jechać do okupującego kraju?”. Okupującego?! Czy macie jakiekolwiek wątpliwości, że Izrael jest i pozostanie rzeczywistością? Czy nadal macie nadzieję i wierzycie w stary pomysł wrzucenia ich do morza? Czy to jest logiczne?!

[...] 

Jestem pewien, że słyszał pan, iż na Knessecie jest napis: “Od Nilu do Eufratu”. 

Dziennikarz: To jest, od Eufratu do Nilu. 

Maged Farag: Nie. "Od Nilu do Eufratu". 

Dziennikarz: Okay, myślałem, że to było odwrotnie. 

Maged Farag: To nie jest prawda. Nie ma tam niczego takiego. 

Dziennikarz: I nie pojawia się także w Protokołach? 

Maged Farag: Jakich protokołach? 

Dziennikarz: Protokołach mędrców Syjonu. Tej starej grupy. 

Maged Farag: Proszę pana, pozostańmy przy Knessecie. 

Dziennikarz: Czy jest tam napis: "Od Nilu do Eufratu?" 

Maged Farag: Oczywiście, że nie. 

Dziennikarz: Czy na pewno? 

Maged Farag: Jasne, że na pewno. Wszyscy wiemy, że to nieprawda, ale ludzie mówią to, żeby rozpalić wrogość. 

[...] 

Mieliśmy złe stosunki z tym sąsiadem przez 60-70 lat.Najwyższa pora naprawić te stosunki. Najpierw powinniśmy zawrzeć pokój sami ze sobą, a potem z naszymi sąsiadami. Powinniśmy myśleć umysłem otwartym, z oczyma skierowanymi w przyszłość. Francja i Niemcy walczyły ze sobą przez setki lat. 

Dziennikarz: Ludzie myślą, że walczyli ze sobą tylko w wojnach światowych. 

Maged Farag: Oczywiście, że nie. Walczyli w Wojnie Stuletniej [sic] lub czymś takim… w milionach różnych wojen. Spędzili stulecia na walce wojennej. Dzisiaj Francja i Niemcy stały się jednym krajem. Nie tylko mają pokój, ale zjednoczyli się. 

[...] 

Narody migrują i okupują pewne obszary, i żyją tam i koegzystują. Po długim czasie okupowania ziemi i zasiedlania jej, stają się, można powiedzieć, właścicielami tego miejsca. Jak to jest, że nie protestowaliśmy, kiedy plemiona turkmeńskie okupowały i zasiedlały Wschodnie Imperium Rzymskie, ustanawiając Imperium Osmańskie, które rozwinęło się we współczesną Turcję? Czy są oni naprawdę pierwotnymi właścicielami tej ziemi? Nie, nie są. Turcy nie są pierwotnymi właścicielami tej ziemi. Przyszli z Turkmenistanu. Dlaczego nie protestowaliśmy, kiedy Turcja zajęła północny Cypr? Nikt nie wypowiedział jednego słowa protestu. Milczymy w sprawie okupacji części Maroka przez Hiszpanię. Miasta w Maroku uważane są za część Hiszpanii, nie zaś tylko za ziemię okupowaną. Anglia wzięła Gibraltar i uważa go za część Anglii. Jest wiele przykładów w historii, ale nikt nie chce... 

Dziennikarz: Ale żaden z tych przykładów nie jest blisko nas. Palestyńczycy są na naszej granicy. 

Maged Farag: Cypr jest także na naszej granicy. 

[...] 

Dziennikarz: Co to znaczy, mieć normalne stosunki? 

Maged Farag: Normalne stosunki wymagają, przede wszystkim, wymiany kulturalnej. Nie wolno mi bać się innego. Jak długo boję się innego, nic dobrego nie może się rozwinąć. Nie powinniśmy bać się Izraela. Powinniśmy go odwiedzać.   

[...] 

Najpierw powinna być wymiana kulturalna. Powinna być wymiana turystów i wymiana ekonomiczna. Są firmy izraelskie, które specjalizują się w nawadnianiu kropelkowym. Mają bardzo nowoczesną technologię irygacji. My mamy problem wody. Mamy braki wody. Dlaczego nie skorzystać z ich technologii i wyników ich badań? Użyli tej technologii do uprawiania pustyni, dlaczego więc nie możemy użyć jej tutaj? Dlaczego nie mogę odnosić korzyści od kogoś, kto kiedyś był moim wrogiem? Nie staram się zmuszać go, by był moim przyjacielem. Chcę go jako partnera w rozwijaniu rolnictwa i przemysłu w Egipcie. 

[...] 

Wielu Egipcjan ma kontakty z Izraelem, ale w tajemnicy. Nikt nie ma odwagi przyznać się do tego. Wiele firm izraelskich ma przedstawicieli w Egipcie. Spotkałem wielu Egipcjan, którzy pracują w Izraelu. Są muzułmanami i żenią się z izraelskimi Żydówkami. Żyją tam i pracują, i nie napotykają na żadne problemy. Jaki jest z tym problem? Wszyscy jednak boją się przyznać do tego. Myślą, że to jest jakiegoś rodzaju przestępstwo. To nie jest przestępstwo. To jest bardzo normalne. Tak powinno być. To jest naturalny rozwój sytuacji.

 

Dziennikarz: Czego chce pan, byśmy uczyli w szkołach egipskich o wojnach 56, 67 i 73? 

Maged Farag: Powinniśmy uczyć, że były wojny w 48, 56, 67 i 73 roku, i że te wojny skończyły się, że podpisaliśmy traktat pokojowy i że powinniśmy patrzeć w przyszłość. I tyle.  

[...] 

Izrael istniej, czy nam się to podoba czy nie i będzie istniał, czy nam się to podoba czy nie. Po prostu zaakceptujmy to.

 

[...]

http://www.memri.org/clip_transcript/en/4932.htm

26 kwietnia 2015

Tłumaczenie: Małgorzata Koraszewsk


Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj
Komentarze
2. Pragmatyzm Jan Res 2015-06-07
1. Szaleniec Jan Grabiński 2015-06-06


Dysydenci

Znalezionych 247 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Arabowie: Niezwykle ważny głos na rzecz pokoju   Toameh   2021-01-14
Palestyński dziennikarz i były polityk o Bractwie Muzułmańskim   Sadek   2021-01-13
ONZ nagradza irańskie potworności   Bergman   2020-11-05
Potrzebujemy tej zmiany w świecie arabskim   Al Nuaimi   2020-08-28
Palestyńska wojna z historią   Tawil   2020-08-20
Zmiana marki kalifatu – nigdy niekończący się, dystopijny mit   Mahmoud   2020-08-13
Palestyńczycy: Popieramy obozy koncentracyjne dla muzułmanów w Chinach   Toameh   2020-08-12
Dlaczego Palestyńczycy popełniają samobójstwa?   Toameh   2020-08-02
Palestyńczycy: Akceptuj zachodnie fundusze, głosuj na dżihad   Toameh   2020-07-30
Przyczynek do działalności skazanej na przegraną   Koraszewski   2020-07-21
Jak Palestyńczycy terroryzują własną ludność   Tawil   2020-07-13
Co kanadyjski żołnierz uświadomił mi o IDF   Dandachi   2020-06-12
Czyje głosy w dzisiejszym Izraelu są najsilniej syjonistyczne i najmniej przepraszające?   Oz   2020-06-09
Doradzanie palestyńskim przywódcom, by działali racjonalnie, jest skrajnie irracjonalne     2020-06-05
Palestyńczycy: Jedzenie posiłku z Żydami jest przestępstwem   Toameh   2020-06-02
Palestyńskie mity i izraelska rzeczywistość     Dabbas   2020-05-29
Koronawirus: Bohaterowie Chin, którzy zniknęli, i milczenie Zachodu   Meotti   2020-05-20
Co byłoby, gdyby Izrael zniknął?   Mahmoud   2020-05-18
Palestyńczycy i wirus normalizacji   Toameh   2020-05-06
Koronawirus: więcej palestyńskich oszczerstw przeciwko Izraelowi   Toameh   2020-05-01
Koronawirus w Turcji: Rząd atakuje lekarzy    Şahin   2020-04-15
Hamas: nowy pretekst do atakowania Izraela   Toameh   2020-04-12
List 100 irańskich naukowców i działaczy politycznych do Chameiniego: „Ty jesteś głównym winowajcą katastrofy narodowej”     2020-04-07
Palestyńscy przywódcy używają koronawirusa do atakowania Izraela   Toameh   2020-03-21
Palestyńczycy powtarzają oszczerstwa o rytuale krwi, podczas gdy Izrael ratuje ich życie   Toameh   2020-03-10
Prawdziwy powód, dla którego izraelscy Arabowie nie chcą żyć w ”Palestynie”   Toameh   2020-02-05
Dlaczego niektórzy Palestyńczycy kochają Solejmaniego   Toameh   2020-02-04
Abbas wybiera Hamas zamiast pokoju z Izraelem   Toameh   2020-01-31
Polityczny islam niszczy społeczeństwa   Gürcanli   2020-01-30
Palestyńczycy w Syrii: kolejny rok śmierci i udręki   Toameh   2020-01-18
O kwestii żydożercy   Aboubakr   2020-01-14
Państwa arabskie mają wiele do wygrania normalizując stosunki z Izraelem   Dabbas   2020-01-12
Palestyńczycy: ”Cudzoziemcy” w arabskim kraju   Toameh   2020-01-07
Bliskowschodni Arab chwali ”niesłychane osiągnięcia” Izraela, krytykuje ”tyrańskie dynastie”   Dabbas   2019-12-31
Czy kryzys ekonomiczny Jordanii może rozwiązać konflikt izraelsko-palestyński?   Dabbas   2019-12-22
Czego mógłby dokonać świat arabski, gdyby zawarł pokój z Izraelem   Dabbas   2019-12-13
Ignoranci nazywają feminizm herezją, nie rozumiejąc, czym on jest   Al-Budair   2019-12-10
Nie zamierzam być politycznie poprawna w sprawie antysemityzmu   Raza   2019-11-27
Trzydziestu wspaniałych i inni   Koraszewski   2019-11-23
4006 Palestyńczyków, o których Europejczycy nie słyszeli   Tawil   2019-11-22
Jak przywódcy Hamasu nabierają Palestyńczyków   Tawil   2019-10-06
Świat muzułmański walczy, a Zachód kapituluje   El-Ghazzali   2019-08-17
Jak palestyńscy przywódcy masakrują prawdę   Tawil   2019-06-18
Priorytety palestyńskich przywódców   Toameh   2019-06-14
Palestyńczycy: Kogo to naprawdę obchodzi?   Tawil   2019-02-09
Arabowie są winni Żydom dużo więcej niż 250 miliardów dolarów   Maroun   2019-02-07
Zdrada irańskich dysydentów przez Zachód   Memarsadeghi   2019-01-26
Kiedy Abbas i Hamas rzucali na siebie obelgi...   Toameh   2019-01-23
Palestyńskie dzieci: ofiary arabskiego apartheidu   Toameh   2019-01-05
Prawdziwa nieproporcjonalność w konflikcie Arabów z Izraelem   Maroun   2018-12-24
Mój rok na terytorium Autonomii Palestyńskiej   Gerstenfeld   2018-12-22
Dlaczego Iran finansuje palestyńskich terrorystów?   Tawil   2018-12-15
Nowa palestyńska "troska" o międzynarodowe konwencje   Tawil   2018-11-19
Nadzieja mimo arabskiego antysemityzmu   Maroun   2018-10-31
Pokonanie terroru wymaga wszechstronnej kampanii ideologicznej, kulturowej, edukacyjnej i religijnej   Al-Ansari   2018-10-22
Musicie zakazać zarzynania ofiarnych zwierząt na ulicach   Baraka   2018-08-29
W islamie Jerozolima to nie Mekka   Mohamed   2018-08-27
Tajny powód arabskiego odrzucenia żydowskiego prawa narodowego   Tawil   2018-08-14
Pojechałam do Izraela i nie żałuję tego     2018-08-12
Dlaczego przywódcy palestyńscy sprzeciwiają się pomaganiu własnej ludności?   Tawil   2018-07-18
Jesteśmy rasistami, ale przypisujemy to Izraelowi   Al-Sa'di   2018-07-10
Palestyńczycy: jak poprawić jakość życia?   Tawil   2018-06-30
Dlaczego my, Arabowie, musimy krzyczeć   Maroun   2018-06-27
Palestyńczycy: Ofiary arabskiego apartheidu   Toameh   2018-06-25
W przyszłym roku w Jerozolimie   Eid   2018-06-22
Egipski Al-Azhar upiera się przy antysemityzmie   Mohamed   2018-06-14
O tym nie słyszeliście na Zachodzie   Tawil   2018-06-13
Tak, było mi dobrze w Izraelu, kiedy Palestyńczycy ginęli w Gazie   Maroun   2018-06-02
Obalenie 25 mitów lewicy i Arabów z prespektywy lewicowego Araba   Maroun   2018-05-05
Wciągamy religię w każdy aspekt naszego życia   Hamami   2018-04-21
Palestyńczycy torturowani; media milczą   Tawil   2018-04-21
Jestem jawnym i dumnym syjonistą, bo jestem jawnym i dumnym lewicowcem   Maroun   2018-04-11
Kiedy religię przedstawia się jako ideologię, jest bardziej niebezpieczna niż broń nuklearna     2018-03-22
Grożenie terrorem nie powinno być sposobem zarabiania na życie   Darwish   2018-01-31
Arabskie reżimy przerażone wolnością w Izraelu   Meotti   2018-01-30
Odwiedzanie Izraela jest przywilejem, a nie prawem   Maroun   2018-01-20
Witajcie na Zachodzie, ale prosimy się nie integrować …    Arbabzadah   2018-01-01
Rzeczywista reakcja palestyńska na jerozolimskie przemówienie Trumpa   Tawil   2017-12-09
Do moich rodaków Libańczyków, których gniewają izraelskie bomby   Maroun   2017-11-05
Palestyńczycy zamykają w więzieniu dziennikarzy za ujawnianie korupcji   Toameh   2017-10-02
Iracki duchowny: muzułmanie są utrapieniem świata     2017-09-29
Błędem jest ograniczanie wolności myśli obywateli   Al-Salem   2017-09-28
Popieranie Izraela jest obowiązkiem lewicy   Maroun   2017-09-24
Kiedy "progresizm" miażdży kobiety muzułmańskie   Mohamed   2017-09-23
Muzułmanie amerykańscy powinni zdemaskować imamów, którzy głoszą nienawiść   Al-Hadj   2017-09-20
Ograniczanie praw kobiet: Prawa islamskie i multikulturalizm   Khan   2017-09-16
Palestyńczycy, których zachodnie media wolą nie widzieć   Toameh   2017-09-13
Ofiary islamizacji Turcji: kobiety   Bekdil   2017-09-09
Szef ONZ Guterres, media i palestyńskie fake news   Tawil   2017-09-06
Palestyńczycy: Niszczenie sądownictwa   Toameh   2017-09-04
My, muzułmanie, jesteśmy całkowicie pozbawionymi samokrytycyzmu płaczliwymi łobuzami na szkolnym podwórku   Nawaz   2017-09-02
Uderzyć w wylęgarnie terroru   Khan   2017-09-01
Musimy podjąć stanowczą decyzję     2017-08-27
Czy było etyczne ze strony Izraela NIEdeportowanie Arabów w 1948 i 1967 r.?   Maroun   2017-08-06
Zaprzeczaj Holocaustowi, ale nigdy nie kwestionuj szariatu?   Rafizadeh   2017-07-31
Problemem z wykrywaczami metalu jest to, że są one żydowskie   Maroun   2017-07-25
Islamska koncepcja “feminizmu”   Darwish   2017-07-23
UNESCO wspiera terroryzm   Tawil   2017-07-20
Modernizacja Bliskiego Wschodu jest spektakularna   Taheri   2017-07-19
Arabowie, którzy nie cenią Izraela, są głupcami   Maroun   2017-07-16

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

CervantesWojaki Chrystusa Palestyńskie wetoWzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologiaAllah stworzylUprzednie doświadczenieŻydowski exodusPRL Chrystusem narodówOdrastające głowy hydry nazizmuHomeopatia, wibracje i oszustwo


Żołnierz IDFPrawo powrotuMózg i kodowanie predyktywneNocna rozmowaWSzyscy wiedzaNieustający marszOświecenie PinkerAlternatywna medycyna zabija


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk