Prawda

Sobota, 7 grudnia 2019 - 11:09

« Poprzedni Następny »


Egipski historyk chce normalizacji z Izraelem


Z materiałów MEMRI 2015-06-06


W niedawnym wywiadzie telewizyjnym historyk egipski Maged Farag wezwał do normalizacji stosunków z Izraelem, mówiąc, że Egipt skorzystałby z wymiany kulturalnej i ekonomicznej, z turystyki i z nowoczesnej technologii izraelskiej w rolnictwie i przemyśle. "Przez 70 lat sprawa palestyńska nie przyniosła Egiptowi niczego poza szkodami, zniszczeniami i wydatkami – powiedział Farag. – Powinniśmy myśleć z umysłem otwartym, z oczyma skierowanymi w przyszłość” – powiedział historyk, który sam niedawno odwiedził Izrael i uczestniczył w konferencji Żydów egipskich.

 

Poniżej podajemy fragmenty wywiadu, który nadała egipska Mehwar TV 26 maja 2015 r.


Dziennikarz: Cytowano pana słowa, że powinniśmy porzucić sprawę palestyńską i skupić się na normalizacji stosunków z Izraelem, stając się ich przyjaciółmi i kumplami. Czy mówi pan poważnie?! 


Maged Farag: Mówię, że powinniśmy brać pod uwagę interesy naszego kraju. Nie ma niczego takiego jak wieczna wrogość lub wieczna miłość. Są tylko wieczne interesy. Powinniśmy zidentyfikować interesy naszego kraju. Churchill powiedział kiedyś, że jest gotowy współpracować z diabłem w interesie swojego kraju. Jako człowiek, który zna trochę historię i stosunki międzynarodowe, sądzę, że leży w naszym interesie zachowanie normalnych stosunków z Izraelem. Oczywiście, musimy zachowywać ostrożność w tych stosunkach... 

Dziennikarz: Czy mówi pan o bezpieczeństwie narodowym? 

Majed Farag: Jeśli chodzi o bezpieczeństwo narodowe, to według moich informacji mamy współpracę i jest dialog na poziomie politycznym, bezpieczeństwa i militarnym między Egiptem a Izraelem. Państwo nie jest problemem. Problem polega na ludziach, którzy nadal żyją starą ideologią i dziedzictwem kulturowym, w którym nas wychowano. Nasze pokolenie wychowano na nienawiści i na przekonaniu, że ci ludzie to barbarzyńcy... 

Dziennikarz: Nie lubię ich. 

Maged Farag: Ma pan prawo ich nie lubić. 

Dziennikarz: Ale byliśmy zmuszeni do konfrontacji z nimi... 

Maged Farag: Istnieje różnica między kochaniem ich... W polityce i w stosunkach międzynarodowych nie ma miłości i nienawiści. 

Dziennikarz: Zgadzam się. 

Maged Farag: Jest tylko interes. Leży w naszym interesie współpraca z ludźmi kultury, nauki, myśli i technologii – wszystkie te rzeczy mogą nam przynieść korzyści.  

[...] 

Jako Egipcjanina obchodzi mnie tylko jedna rzecz: interes mojego kraju. Obchodzi mnie bezpieczeństwo narodowe. Przez ponad 70 lat sprawa palestyńska nie przyniosła Egiptowi niczego poza szkodami, zniszczeniami i wydatkami. Przez całe życie byliśmy pochłonięci sprawą palestyńską... 

Dziennikarz: Pokojem na Bliskim Wschodzie... 

Maged Farag: Nie. Sprawa palestyńska jest palestyńska. Problem Egiptu został rozwiązany. Ziemia okupowana została wyzwolona. Koniec sprawy, jeśli o mnie chodzi. Żyjmy teraz i dbajmy o interesy własnego kraju. Czy mam przykuć się do sprawy palestyńskiej? Niech Palestyńczycy ją rozwiążą. Nie mam z tym problemu. Wiele razy próbowaliśmy im pomóc. Pamięta pan historię spotkania w Mena House (z 1977 r.), na które nie przybyli... 

Dziennikarz: Sadat powiedział im, żeby przybyli i podpisali z nim razem... 

Maged Farag: Oni nie uważają, że leży to w ich interesie. Oni nie chcą rozwiązania własnych problemów. 

[...] 

Nadal nie rozumiem, na czym polega ten wielki problem. Spotkałem w Izraelu wielu Egipcjan i wielu Egipcjan odwiedziło Izrael. Nie rozumiem, dlaczego moja wizyta tak rozgniewała ludzi.   

Dziennikarz: Bo jest pan Magedem Faragiem. 

Maged Farag: Ależ... 

Dziennikarz: Bo opublikował pan zdjęcia i powiedział... 

Maged Farag: Czy miałem ukryć wizytę w Izraelu i pojechać na innym paszporcie? Nie. Pan wie, że ja się nie boję. Moją zasadą jest: jeśli boisz się, nie mów o tym i odwrotnie. Jestem przekonany, że to przyniesie korzyści mojemu krajowi. Leży w najlepszym interesie mojego kraju posiadanie dobrych stosunków… Nie mówię “przyjaznych”, bo nie chodzi tu o przyjaźń. Chodzi o interesy. Mogę na wiele sposobów odnieść korzyści z tego sąsiada. Woli pan pozostać z nim wrogami? Świetnie. Bądźmy wrogami. Ale do kiedy? Aż kwestia palestyńska zostanie rozwiązana? Nie zostanie i wie pan o tym lepiej niż ja. Kwestia palestyńska nie zostanie rozwiązana, ponieważ Palestyńczycy nie chcą, by została rozwiązana. Chcę powiedzieć jeszcze jedną rzecz. Niektórzy ludzie mówią mi: „Jak możesz jechać do okupującego kraju?”. Okupującego?! Czy macie jakiekolwiek wątpliwości, że Izrael jest i pozostanie rzeczywistością? Czy nadal macie nadzieję i wierzycie w stary pomysł wrzucenia ich do morza? Czy to jest logiczne?!

[...] 

Jestem pewien, że słyszał pan, iż na Knessecie jest napis: “Od Nilu do Eufratu”. 

Dziennikarz: To jest, od Eufratu do Nilu. 

Maged Farag: Nie. "Od Nilu do Eufratu". 

Dziennikarz: Okay, myślałem, że to było odwrotnie. 

Maged Farag: To nie jest prawda. Nie ma tam niczego takiego. 

Dziennikarz: I nie pojawia się także w Protokołach? 

Maged Farag: Jakich protokołach? 

Dziennikarz: Protokołach mędrców Syjonu. Tej starej grupy. 

Maged Farag: Proszę pana, pozostańmy przy Knessecie. 

Dziennikarz: Czy jest tam napis: "Od Nilu do Eufratu?" 

Maged Farag: Oczywiście, że nie. 

Dziennikarz: Czy na pewno? 

Maged Farag: Jasne, że na pewno. Wszyscy wiemy, że to nieprawda, ale ludzie mówią to, żeby rozpalić wrogość. 

[...] 

Mieliśmy złe stosunki z tym sąsiadem przez 60-70 lat.Najwyższa pora naprawić te stosunki. Najpierw powinniśmy zawrzeć pokój sami ze sobą, a potem z naszymi sąsiadami. Powinniśmy myśleć umysłem otwartym, z oczyma skierowanymi w przyszłość. Francja i Niemcy walczyły ze sobą przez setki lat. 

Dziennikarz: Ludzie myślą, że walczyli ze sobą tylko w wojnach światowych. 

Maged Farag: Oczywiście, że nie. Walczyli w Wojnie Stuletniej [sic] lub czymś takim… w milionach różnych wojen. Spędzili stulecia na walce wojennej. Dzisiaj Francja i Niemcy stały się jednym krajem. Nie tylko mają pokój, ale zjednoczyli się. 

[...] 

Narody migrują i okupują pewne obszary, i żyją tam i koegzystują. Po długim czasie okupowania ziemi i zasiedlania jej, stają się, można powiedzieć, właścicielami tego miejsca. Jak to jest, że nie protestowaliśmy, kiedy plemiona turkmeńskie okupowały i zasiedlały Wschodnie Imperium Rzymskie, ustanawiając Imperium Osmańskie, które rozwinęło się we współczesną Turcję? Czy są oni naprawdę pierwotnymi właścicielami tej ziemi? Nie, nie są. Turcy nie są pierwotnymi właścicielami tej ziemi. Przyszli z Turkmenistanu. Dlaczego nie protestowaliśmy, kiedy Turcja zajęła północny Cypr? Nikt nie wypowiedział jednego słowa protestu. Milczymy w sprawie okupacji części Maroka przez Hiszpanię. Miasta w Maroku uważane są za część Hiszpanii, nie zaś tylko za ziemię okupowaną. Anglia wzięła Gibraltar i uważa go za część Anglii. Jest wiele przykładów w historii, ale nikt nie chce... 

Dziennikarz: Ale żaden z tych przykładów nie jest blisko nas. Palestyńczycy są na naszej granicy. 

Maged Farag: Cypr jest także na naszej granicy. 

[...] 

Dziennikarz: Co to znaczy, mieć normalne stosunki? 

Maged Farag: Normalne stosunki wymagają, przede wszystkim, wymiany kulturalnej. Nie wolno mi bać się innego. Jak długo boję się innego, nic dobrego nie może się rozwinąć. Nie powinniśmy bać się Izraela. Powinniśmy go odwiedzać.   

[...] 

Najpierw powinna być wymiana kulturalna. Powinna być wymiana turystów i wymiana ekonomiczna. Są firmy izraelskie, które specjalizują się w nawadnianiu kropelkowym. Mają bardzo nowoczesną technologię irygacji. My mamy problem wody. Mamy braki wody. Dlaczego nie skorzystać z ich technologii i wyników ich badań? Użyli tej technologii do uprawiania pustyni, dlaczego więc nie możemy użyć jej tutaj? Dlaczego nie mogę odnosić korzyści od kogoś, kto kiedyś był moim wrogiem? Nie staram się zmuszać go, by był moim przyjacielem. Chcę go jako partnera w rozwijaniu rolnictwa i przemysłu w Egipcie. 

[...] 

Wielu Egipcjan ma kontakty z Izraelem, ale w tajemnicy. Nikt nie ma odwagi przyznać się do tego. Wiele firm izraelskich ma przedstawicieli w Egipcie. Spotkałem wielu Egipcjan, którzy pracują w Izraelu. Są muzułmanami i żenią się z izraelskimi Żydówkami. Żyją tam i pracują, i nie napotykają na żadne problemy. Jaki jest z tym problem? Wszyscy jednak boją się przyznać do tego. Myślą, że to jest jakiegoś rodzaju przestępstwo. To nie jest przestępstwo. To jest bardzo normalne. Tak powinno być. To jest naturalny rozwój sytuacji.

 

Dziennikarz: Czego chce pan, byśmy uczyli w szkołach egipskich o wojnach 56, 67 i 73? 

Maged Farag: Powinniśmy uczyć, że były wojny w 48, 56, 67 i 73 roku, i że te wojny skończyły się, że podpisaliśmy traktat pokojowy i że powinniśmy patrzeć w przyszłość. I tyle.  

[...] 

Izrael istniej, czy nam się to podoba czy nie i będzie istniał, czy nam się to podoba czy nie. Po prostu zaakceptujmy to.

 

[...]

http://www.memri.org/clip_transcript/en/4932.htm

26 kwietnia 2015

Tłumaczenie: Małgorzata Koraszewsk


Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj
Komentarze
2. Pragmatyzm Jan Res 2015-06-07
1. Szaleniec Jan Grabiński 2015-06-06


Dysydenci

Znalezionych 210 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Nie zamierzam być politycznie poprawna w sprawie antysemityzmu   Raza   2019-11-27
Trzydziestu wspaniałych i inni   Koraszewski   2019-11-23
4006 Palestyńczyków, o których Europejczycy nie słyszeli   Tawil   2019-11-22
Jak przywódcy Hamasu nabierają Palestyńczyków   Tawil   2019-10-06
Świat muzułmański walczy, a Zachód kapituluje   El-Ghazzali   2019-08-17
Jak palestyńscy przywódcy masakrują prawdę   Tawil   2019-06-18
Priorytety palestyńskich przywódców   Toameh   2019-06-14
Palestyńczycy: Kogo to naprawdę obchodzi?   Tawil   2019-02-09
Arabowie są winni Żydom dużo więcej niż 250 miliardów dolarów   Maroun   2019-02-07
Zdrada irańskich dysydentów przez Zachód   Memarsadeghi   2019-01-26
Kiedy Abbas i Hamas rzucali na siebie obelgi...   Toameh   2019-01-23
Palestyńskie dzieci: ofiary arabskiego apartheidu   Toameh   2019-01-05
Prawdziwa nieproporcjonalność w konflikcie Arabów z Izraelem   Maroun   2018-12-24
Mój rok na terytorium Autonomii Palestyńskiej   Gerstenfeld   2018-12-22
Dlaczego Iran finansuje palestyńskich terrorystów?   Tawil   2018-12-15
Nowa palestyńska "troska" o międzynarodowe konwencje   Tawil   2018-11-19
Nadzieja mimo arabskiego antysemityzmu   Maroun   2018-10-31
Pokonanie terroru wymaga wszechstronnej kampanii ideologicznej, kulturowej, edukacyjnej i religijnej   Al-Ansari   2018-10-22
Musicie zakazać zarzynania ofiarnych zwierząt na ulicach   Baraka   2018-08-29
W islamie Jerozolima to nie Mekka   Mohamed   2018-08-27
Tajny powód arabskiego odrzucenia żydowskiego prawa narodowego   Tawil   2018-08-14
Pojechałam do Izraela i nie żałuję tego     2018-08-12
Dlaczego przywódcy palestyńscy sprzeciwiają się pomaganiu własnej ludności?   Tawil   2018-07-18
Jesteśmy rasistami, ale przypisujemy to Izraelowi   Al-Sa'di   2018-07-10
Palestyńczycy: jak poprawić jakość życia?   Tawil   2018-06-30
Dlaczego my, Arabowie, musimy krzyczeć   Maroun   2018-06-27
Palestyńczycy: Ofiary arabskiego apartheidu   Toameh   2018-06-25
W przyszłym roku w Jerozolimie   Eid   2018-06-22
Egipski Al-Azhar upiera się przy antysemityzmie   Mohamed   2018-06-14
O tym nie słyszeliście na Zachodzie   Tawil   2018-06-13
Tak, było mi dobrze w Izraelu, kiedy Palestyńczycy ginęli w Gazie   Maroun   2018-06-02
Obalenie 25 mitów lewicy i Arabów z prespektywy lewicowego Araba   Maroun   2018-05-05
Wciągamy religię w każdy aspekt naszego życia   Hamami   2018-04-21
Palestyńczycy torturowani; media milczą   Tawil   2018-04-21
Jestem jawnym i dumnym syjonistą, bo jestem jawnym i dumnym lewicowcem   Maroun   2018-04-11
Kiedy religię przedstawia się jako ideologię, jest bardziej niebezpieczna niż broń nuklearna     2018-03-22
Grożenie terrorem nie powinno być sposobem zarabiania na życie   Darwish   2018-01-31
Arabskie reżimy przerażone wolnością w Izraelu   Meotti   2018-01-30
Odwiedzanie Izraela jest przywilejem, a nie prawem   Maroun   2018-01-20
Witajcie na Zachodzie, ale prosimy się nie integrować …    Arbabzadah   2018-01-01
Rzeczywista reakcja palestyńska na jerozolimskie przemówienie Trumpa   Tawil   2017-12-09
Do moich rodaków Libańczyków, których gniewają izraelskie bomby   Maroun   2017-11-05
Palestyńczycy zamykają w więzieniu dziennikarzy za ujawnianie korupcji   Toameh   2017-10-02
Iracki duchowny: muzułmanie są utrapieniem świata     2017-09-29
Błędem jest ograniczanie wolności myśli obywateli   Al-Salem   2017-09-28
Popieranie Izraela jest obowiązkiem lewicy   Maroun   2017-09-24
Kiedy "progresizm" miażdży kobiety muzułmańskie   Mohamed   2017-09-23
Muzułmanie amerykańscy powinni zdemaskować imamów, którzy głoszą nienawiść   Al-Hadj   2017-09-20
Ograniczanie praw kobiet: Prawa islamskie i multikulturalizm   Khan   2017-09-16
Palestyńczycy, których zachodnie media wolą nie widzieć   Toameh   2017-09-13
Ofiary islamizacji Turcji: kobiety   Bekdil   2017-09-09
Szef ONZ Guterres, media i palestyńskie fake news   Tawil   2017-09-06
Palestyńczycy: Niszczenie sądownictwa   Toameh   2017-09-04
My, muzułmanie, jesteśmy całkowicie pozbawionymi samokrytycyzmu płaczliwymi łobuzami na szkolnym podwórku   Nawaz   2017-09-02
Uderzyć w wylęgarnie terroru   Khan   2017-09-01
Musimy podjąć stanowczą decyzję     2017-08-27
Czy było etyczne ze strony Izraela NIEdeportowanie Arabów w 1948 i 1967 r.?   Maroun   2017-08-06
Zaprzeczaj Holocaustowi, ale nigdy nie kwestionuj szariatu?   Rafizadeh   2017-07-31
Problemem z wykrywaczami metalu jest to, że są one żydowskie   Maroun   2017-07-25
Islamska koncepcja “feminizmu”   Darwish   2017-07-23
UNESCO wspiera terroryzm   Tawil   2017-07-20
Modernizacja Bliskiego Wschodu jest spektakularna   Taheri   2017-07-19
Arabowie, którzy nie cenią Izraela, są głupcami   Maroun   2017-07-16
My, Arabowie, mamy cholerne szczęście, że Żydzi nie zachowują się jak Arabowie   Maroun   2017-07-15
Nadchodzi kolejna antysemicka wojna, a świat dalej odwraca głowę   Maroun   2017-07-04
Turcja bez cenzury: wojna z mediami   Bulut   2017-07-03
Jako lekarz i muzułmanin protestuję przeciw okaleczaniu kobiet   Jasser   2017-07-01
Niewygodna prawda o konflikcie izraelsko-palestyńskim   Maroun   2017-06-30
Miękki szariat w Turcji     2017-06-29
Źli przywódcy - prawdziwa tragedia Palestyńczyków   Toameh   2017-06-24
Świat musi wygnać niszczące go fantazje   Qudosi   2017-06-11
Jako Arab wstydzę się za wojnę sześciodniową   Maroun   2017-06-07
Dorastając na północ od Izraela: Jak zostałem żarliwym syjonistą   Maroun   2017-05-31
Palestyńczycy: Groźby, które Trump powinien usłyszeć   Tawil   2017-05-22
Palestyńczycy potrzebują prawdziwego poparcia   Eid   2017-05-18
Przemysł terroryzmu   Tawil   2017-04-14
Kiedy Arabowie przestaną pozwalać, by prowadzono ich jak barany?   Maroun   2017-04-12
Proszę, czy Zachód mógłby przestać stawać po stronie zbrodniarzy?   Khan   2017-04-03
Linda Sarsour to objaw poważniejszej choroby   Maroun   2017-04-02
Gość z Czarnego Lądu   Koraszewski   2017-03-31
Palestyńczycy: Puste obietnice Abbasa   Toameh   2017-03-31
Czy twardogłowa lewica jest sprzymierzona z radykalnymi islamistami?   AlSaied   2017-03-29
Jako muzułmanka zdecydowanie popieram zakaz zakwefiania   Ahmed   2017-03-28
Czego nie mówią ci o Indonezji   Lato   2017-03-27
Palestyńczycy: fałszywe informacje i “alternatywne fakty”   Tawil   2017-03-14
Antysemityzm: wpatrywanie się w mrok   Maroun   2017-03-07
Wspieranie terroryzmu pod przykrywką dziennikarstwa   Tawil   2017-03-06
Tortury za murami Jerycha   Toameh   2017-02-08
Świat ma dość muzułmańskiego ekstremizmu religijnego     2017-01-22
Dysydenci arabscy i wojna o pokój     2017-01-19
Spojrzenie Araba na pokojowy szczyt w Paryżu   Maroun   2017-01-17
Przemówienie noworoczne do świata muzułmańskiego   Darwish   2017-01-07
Kontratak liberalnych muzułmanów   Palmer   2016-12-24
Komu po drodze z Trumpem?   Koraszewski   2016-12-09
Strach przed prezydenturą Trumpa jest  przesadny   Al-Hadj   2016-11-27
Żydzi z sześcioma ramionami   Rahola   2016-11-04
Skończcie z podżeganiem przeciwko Żydom     2016-10-23
Wywiad z francuskim eseistą, Majidem Oukacha   Canlorbe   2016-10-19
Świat jest jeden i trzeba do niego dołączyć     2016-10-17
Długa walka dra Turkiego Al-Hamada   Fernandez   2016-10-13

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

SchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologiaAllah stworzylUprzednie doświadczenieŻydowski exodusPRL Chrystusem narodówOdrastające głowy hydry nazizmuHomeopatia, wibracje i oszustwo


Żołnierz IDFPrawo powrotuMózg i kodowanie predyktywneNocna rozmowaWSzyscy wiedzaNieustający marszOświecenie PinkerAlternatywna medycyna zabijaKobiety ofiaramiPrometeuszmodyfikowana pszenicaArabowieRoboty będą uprawiać ziemięSumienie, czyli moralność bez smyczySkomplikowana ewolucjaArgument neuroróżnorodnościNowe badanie pamięci długotrwałej


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk