Prawda

Poniedziałek, 1 czerwca 2020 - 07:44

« Poprzedni Następny »


Dlaczego Jordania nie chce więcej Palestyńczyków


Khaled Abu Toameh 2014-08-24

Dylemat Jordanii polega na tym, że jeśli wpuści więcej Palestyńczyków do kraju, królestwo, które już ma palestyńską większość, zamieni się w państwo palestyńskie. Z drugiej strony, przez stałe upokarzanie Palestyńczyków i pozbawianiem ich podstawowych praw, Jordania i inne kraje arabskie wpychają ich w otwarte ramiona ekstremistów, szczególnie grup islamistycznych, takich jak Bractwo Muzułmańskie i Hamas.

Nie jest tajemnicą, że wiele krajów arabskich pogardza Palestyńczykami i stosuje wobec nich prawa apartheidu oraz poddaje ich ścisłej policyjnej kontroli, pozbawiając ich najbardziej podstawowych praw.


Złe traktowanie Palestyńczyków przez ich arabskich braci rzadko jest wspominane w mediach głównego nurtu na Zachodzie. Większość dziennikarzy woli odwracać głowę, kiedy sprawie brak antyizraelskiego ostrza.


Wiadomość jest warta przekazania tylko wtedy, kiedy Izrael aresztuje, zabija lub deportuje.


Kiedy jednak kraje arabskie, takie jak Jordania, Syria i Liban, występują przeciwko Palestyńczykom, zagraniczni dziennikarze nieodmiennie  chowają głowy w piasek. Tak jest z Jordanią i jej stałym znęcaniem się nad Palestyńczykami stanowiącymi większość mieszkańców tego królestwa.


Dylemat Jordanii polega na tym, że jeśli wpuści więcej Palestyńczyków do kraju, królestwo, które już ma palestyńską większość, zamieni się w państwo palestyńskie. Z drugiej strony, przez stałe upokarzanie Palestyńczyków i pozbawianiem ich podstawowych praw, Jordania i inne kraje arabskie wpychają ich w otwarte ramiona ekstremistów, szczególnie grup islamistycznych, takich jak Bractwo Muzułmańskie i Hamas.


Jordańczycy wyraźnie wybrali tę właśnie opcję, co oznacza trzymanie tak wielu Palestyńczyków, jak tylko się da, poza królestwem. Według króla Abdullaha lepiej jest mieć zradykalizowanych Palestyńczyków poza królestwem niż wpuścić ich do kraju, gdzie przysporzyliby mu więcej kłopotów.


Jordańczycy widzą w Palestyńczykach “zagrożenie demograficzne” i nieustannie szukają rozwiązania tego problem. Największą obawą Jordanii jest to, że królestwo któregoś dnia stanie się państwem palestyńskim. Władze jordańskie wydają się zdecydowane robić wszystko, co w ich mocy, by uniknąć takiego scenariusza, nawet jeśli znaczyłoby to potępienie ze strony organizacji praw człowieka.


Jordańczycy wiedzą, że agencje ONZ nie potępią ich, jeśli deportują Palestyńczyków lub odbiorą im obywatelstwo.


Jordania chce rozwiązać problem palestyński po cichu i z dala od świateł reflektorów.


Szereg posunięć władz jordańskich w ciągu ostatnich trzech lat służy jako wskaźnik narastającego niepokoju Ammanu wobec palestyńskiego “zagrożenia”. Wśród tych posunięć jest odbieranie obywatelstwa jordańskiego wielu Palestyńczykom i przymusowa deportacja tych, którzy uciekli z Syrii.


Jak na ironię Jordańczycy mówią, że te posunięcia mają na celu pomoc Palestyńczykom. Jordania chce, by Palestyńczycy wierzyli, że pozbawianie ich podstawowych praw i deportowanie ich z królestwa jest dobre dla sprawy palestyńskiej. Jordańczycy mówią również, że wręcz nie rozumieją, dlaczego sami Palestyńczycy nie przyjmują z zadowoleniem antypalestyńskich posunięć.


Jak Jordania uzasadnia swoja politykę antypalestyńską? Twierdząc, że jeśli pomogą Palestyńczykom i dostarczą im schronienia oraz wydadzą im paszporty, posłuży to interesom izraelskim.


“Nie chcemy być narzędziem izraelskim dla osiedlania Palestyńczyków, którzy przybywają do Jordanii, przez przyznawanie im obywatelstwa” - wyjaśnił były jordański minister spraw wewnętrznych Najef al-Kadi. "Mówilibyśmy Palestyńczykom, by zapomnieli o Palestynie".


Al-Kadi, który odegrał kluczową rolę w polityce odbierania obywatelstwa jordańskiego Palestyńczykom, powiedział także, że jest przeciwny przyznawaniu obywatelstwa dzieciom jordańskich kobiet zamężnych z Palestyńczykami oraz innymi nie-Jordańczykami.


“Dlaczego nie nazywają ich dziećmi mężczyzn ożenionych z jordańskimi kobietami? Dlaczego te dzieci nie otrzymują obywatelstwa swoich ojców? Mamy około 500 tysięcy jordańskich kobiet, których mężami są nie-Jordańczycy. Jeśli pomnożymy to prze 3-4, będziemy musieli oddać ten kraj Izraelowi i pójść sobie. Nic nam tutaj nie pozostanie”.


Próba byłego ministra jordańskiego usprawiedliwienia rozprawy z Palestyńczykami pojawiła się wkrótce po opublikowaniu raportu Human Right Watch w sprawie dyskryminowania  przez Jordanię uchodźców palestyńskich uciekających z Syrii. Raport zatytułowany "Not Welcome: Jordan's Treatment of Palestinians Escaping Syria", którym niezbyt zainteresowały się międzynarodowe media, oskarża Jordanię o łamanie swoich międzynarodowych zobowiązań.


\

"Cyber City" obóz uchodźców w Jordanii, gdzie przetrzymuje się wielu Palestyńczyków. (Zdjęcie: ICRC)Nieszczęśliwie dla Palestyńczyków (ale szczęśliwie dla Jordańczyków) raport potępiający Jordanię ukazał się 7 sierpnia, w czasie, kiedy uwaga świata skupiona była na wojnie między Hamasem a Izraelem.


Według tego raportu Jordania wyraźnie łamie swoje zobowiązania międzynarodowe, odmawiając wjazdu lub siłą deportując uchodźców palestyńskich z Syrii. „Jordania oficjalnie zakazuje wjazdu Palestyńczykom z Syrii od stycznia 2013 r. i siłą deportowała ponad 100, którym udało się dostać do tego kraju od połowy 2012 r., w tym kobiety i dzieci” – ujawnił raport.


Raport cytuje Basmę, Palestynkę z obozu uchodźców Jarmuk w Syrii, która opisuje, jak Jordańczycy zawrócili ją i innych: „Powiedzieli nam: ‘Jesteście Palestyńczykami, nie wolno wam wejść’. Zabrali nas do autobusu i wysadzili po syryjskiej stronie granicy o 2 w nocy”.


Inny palestyński uchodźca z Damaszku, 47-letni Abdullah, mówił: “Kiedy przechodziliśmy granicę armia jordańska zaczęła do nas strzelać. Położyliśmy się na ziemi, żeby uniknąć kul. Po kilku chwilach podjechały do nas dwie ciężarówki z oficerami i zanim zorientowaliśmy się, co się dzieje, oficerowie strzeli w nogi pięciorga z nas. Nie próbowaliśmy uciekać”.


Przez ostatnie trzy lata Jordania przyjęła miliony uchodźców syryjskich. Z Palestyńczykami jednak jest inna sprawa.


Jordańczycy nie boją się uchodźców syryjskich, bo wiedzą, że kiedy w ich kraju skończy się kryzys, wrócą do swoich domów. W odróżnieniu od Palestyńczyków Syryjczycy nie starają się o obywatelstwo jordańskie lub o nowe życie w królestwie. Syryjczycy uważają, że są w Jordanii chwilowo.


Nikt też nie mówi o zamianie Jordanii w “państwo syryjskie”, w odróżnieniu od wezwań do stworzenia w królestwie ojczyzny Palestyńczyków. Dlatego też Jordania ma problem z Palestyńczykami, ale nie z Syryjczykami ani z innymi Arabami.


Fajez Tarawneh, szef dworu królewskiego i były premier, bronił posunięć antypalestyńskich podczas spotkania w ubiegłym roku z przedstawicielami Human Right Watch. Powiedział, że duży napływ Palestyńczyków z Syrii zmieniłby równowagę demograficzną w królestwie i spowodował niestabilność.


Raport HRW stwierdza, że w wyniku polityki rządu jordańskiego wielu Palestyńczyków z Syrii nie ma dokumentów uprawniających do pobytu w Jordanii, co “naraża ich na możliwość wyzysku, aresztowania i deportacji”.


W efekcie – jak czytamy w tym raporcie - “Palestyńczycy z Syrii, którzy nie posiadają dokumentów, nie odważają się szukać ochrony rządu jordańskiego przed wyzyskiem i innymi nadużyciami”.


Jordania, Liban i Syria mogą nadal praktykować takie zachowania wobec Palestyńczyków bez martwienia się o reakcję społeczności międzynarodowej. Nikt nie wyjdzie na ulice miast amerykańskich i europejskich, by potępić Arabów za dyskryminację Arabów.


Jordan - Palestinians

Gatestone Institute, 18 sierpnia 2014

Tłumaczenie: Małgorzata KoraszewskaKhaled Abu Toameh - urodzony w 1963 r. w Tulkarem na Zachodnim Brzegu, palestyński dziennikarz, któremu wielokrotnie grożono śmiercią. Publikował między innymi w "The Jerusalem Post", "Wall Street Journal", "Sunday Times", "U.S. News", "World Report", "World Tribune", "Daily Express" i palestyńskim dzienniku "Al-Fajr". Od 1989 roku jest współpracownikiem i konsultantem NBC News.

 

Od Redakcji

Jak łatwo się domyśleć próby namawiania redakcji czy to „Gazety Wyborczej” czy „Rzeczpospolitej” czy „Polityki”, aby doniosły o tym raporcie HRW lub opublikowały artykuł palestyńskiego dysydenta, graniczą z uprawianiem purnonsensu.   


Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj
Komentarze
2. pierwsze państwo Rafał 2014-08-25
1. Sztuczne państwa MEF 2014-08-24


Dysydenci

Znalezionych 232 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Palestyńskie mity i izraelska rzeczywistość     Dabbas   2020-05-29
Koronawirus: Bohaterowie Chin, którzy zniknęli, i milczenie Zachodu   Meotti   2020-05-20
Co byłoby, gdyby Izrael zniknął?   Mahmoud   2020-05-18
Palestyńczycy i wirus normalizacji   Toameh   2020-05-06
Koronawirus: więcej palestyńskich oszczerstw przeciwko Izraelowi   Toameh   2020-05-01
Koronawirus w Turcji: Rząd atakuje lekarzy    Şahin   2020-04-15
Hamas: nowy pretekst do atakowania Izraela   Toameh   2020-04-12
List 100 irańskich naukowców i działaczy politycznych do Chameiniego: „Ty jesteś głównym winowajcą katastrofy narodowej”     2020-04-07
Palestyńscy przywódcy używają koronawirusa do atakowania Izraela   Toameh   2020-03-21
Palestyńczycy powtarzają oszczerstwa o rytuale krwi, podczas gdy Izrael ratuje ich życie   Toameh   2020-03-10
Prawdziwy powód, dla którego izraelscy Arabowie nie chcą żyć w ”Palestynie”   Toameh   2020-02-05
Dlaczego niektórzy Palestyńczycy kochają Solejmaniego   Toameh   2020-02-04
Abbas wybiera Hamas zamiast pokoju z Izraelem   Toameh   2020-01-31
Polityczny islam niszczy społeczeństwa   Gürcanli   2020-01-30
Palestyńczycy w Syrii: kolejny rok śmierci i udręki   Toameh   2020-01-18
O kwestii żydożercy   Aboubakr   2020-01-14
Państwa arabskie mają wiele do wygrania normalizując stosunki z Izraelem   Dabbas   2020-01-12
Palestyńczycy: ”Cudzoziemcy” w arabskim kraju   Toameh   2020-01-07
Bliskowschodni Arab chwali ”niesłychane osiągnięcia” Izraela, krytykuje ”tyrańskie dynastie”   Dabbas   2019-12-31
Czy kryzys ekonomiczny Jordanii może rozwiązać konflikt izraelsko-palestyński?   Dabbas   2019-12-22
Czego mógłby dokonać świat arabski, gdyby zawarł pokój z Izraelem   Dabbas   2019-12-13
Ignoranci nazywają feminizm herezją, nie rozumiejąc, czym on jest   Al-Budair   2019-12-10
Nie zamierzam być politycznie poprawna w sprawie antysemityzmu   Raza   2019-11-27
Trzydziestu wspaniałych i inni   Koraszewski   2019-11-23
4006 Palestyńczyków, o których Europejczycy nie słyszeli   Tawil   2019-11-22
Jak przywódcy Hamasu nabierają Palestyńczyków   Tawil   2019-10-06
Świat muzułmański walczy, a Zachód kapituluje   El-Ghazzali   2019-08-17
Jak palestyńscy przywódcy masakrują prawdę   Tawil   2019-06-18
Priorytety palestyńskich przywódców   Toameh   2019-06-14
Palestyńczycy: Kogo to naprawdę obchodzi?   Tawil   2019-02-09
Arabowie są winni Żydom dużo więcej niż 250 miliardów dolarów   Maroun   2019-02-07
Zdrada irańskich dysydentów przez Zachód   Memarsadeghi   2019-01-26
Kiedy Abbas i Hamas rzucali na siebie obelgi...   Toameh   2019-01-23
Palestyńskie dzieci: ofiary arabskiego apartheidu   Toameh   2019-01-05
Prawdziwa nieproporcjonalność w konflikcie Arabów z Izraelem   Maroun   2018-12-24
Mój rok na terytorium Autonomii Palestyńskiej   Gerstenfeld   2018-12-22
Dlaczego Iran finansuje palestyńskich terrorystów?   Tawil   2018-12-15
Nowa palestyńska "troska" o międzynarodowe konwencje   Tawil   2018-11-19
Nadzieja mimo arabskiego antysemityzmu   Maroun   2018-10-31
Pokonanie terroru wymaga wszechstronnej kampanii ideologicznej, kulturowej, edukacyjnej i religijnej   Al-Ansari   2018-10-22
Musicie zakazać zarzynania ofiarnych zwierząt na ulicach   Baraka   2018-08-29
W islamie Jerozolima to nie Mekka   Mohamed   2018-08-27
Tajny powód arabskiego odrzucenia żydowskiego prawa narodowego   Tawil   2018-08-14
Pojechałam do Izraela i nie żałuję tego     2018-08-12
Dlaczego przywódcy palestyńscy sprzeciwiają się pomaganiu własnej ludności?   Tawil   2018-07-18
Jesteśmy rasistami, ale przypisujemy to Izraelowi   Al-Sa'di   2018-07-10
Palestyńczycy: jak poprawić jakość życia?   Tawil   2018-06-30
Dlaczego my, Arabowie, musimy krzyczeć   Maroun   2018-06-27
Palestyńczycy: Ofiary arabskiego apartheidu   Toameh   2018-06-25
W przyszłym roku w Jerozolimie   Eid   2018-06-22
Egipski Al-Azhar upiera się przy antysemityzmie   Mohamed   2018-06-14
O tym nie słyszeliście na Zachodzie   Tawil   2018-06-13
Tak, było mi dobrze w Izraelu, kiedy Palestyńczycy ginęli w Gazie   Maroun   2018-06-02
Obalenie 25 mitów lewicy i Arabów z prespektywy lewicowego Araba   Maroun   2018-05-05
Wciągamy religię w każdy aspekt naszego życia   Hamami   2018-04-21
Palestyńczycy torturowani; media milczą   Tawil   2018-04-21
Jestem jawnym i dumnym syjonistą, bo jestem jawnym i dumnym lewicowcem   Maroun   2018-04-11
Kiedy religię przedstawia się jako ideologię, jest bardziej niebezpieczna niż broń nuklearna     2018-03-22
Grożenie terrorem nie powinno być sposobem zarabiania na życie   Darwish   2018-01-31
Arabskie reżimy przerażone wolnością w Izraelu   Meotti   2018-01-30
Odwiedzanie Izraela jest przywilejem, a nie prawem   Maroun   2018-01-20
Witajcie na Zachodzie, ale prosimy się nie integrować …    Arbabzadah   2018-01-01
Rzeczywista reakcja palestyńska na jerozolimskie przemówienie Trumpa   Tawil   2017-12-09
Do moich rodaków Libańczyków, których gniewają izraelskie bomby   Maroun   2017-11-05
Palestyńczycy zamykają w więzieniu dziennikarzy za ujawnianie korupcji   Toameh   2017-10-02
Iracki duchowny: muzułmanie są utrapieniem świata     2017-09-29
Błędem jest ograniczanie wolności myśli obywateli   Al-Salem   2017-09-28
Popieranie Izraela jest obowiązkiem lewicy   Maroun   2017-09-24
Kiedy "progresizm" miażdży kobiety muzułmańskie   Mohamed   2017-09-23
Muzułmanie amerykańscy powinni zdemaskować imamów, którzy głoszą nienawiść   Al-Hadj   2017-09-20
Ograniczanie praw kobiet: Prawa islamskie i multikulturalizm   Khan   2017-09-16
Palestyńczycy, których zachodnie media wolą nie widzieć   Toameh   2017-09-13
Ofiary islamizacji Turcji: kobiety   Bekdil   2017-09-09
Szef ONZ Guterres, media i palestyńskie fake news   Tawil   2017-09-06
Palestyńczycy: Niszczenie sądownictwa   Toameh   2017-09-04
My, muzułmanie, jesteśmy całkowicie pozbawionymi samokrytycyzmu płaczliwymi łobuzami na szkolnym podwórku   Nawaz   2017-09-02
Uderzyć w wylęgarnie terroru   Khan   2017-09-01
Musimy podjąć stanowczą decyzję     2017-08-27
Czy było etyczne ze strony Izraela NIEdeportowanie Arabów w 1948 i 1967 r.?   Maroun   2017-08-06
Zaprzeczaj Holocaustowi, ale nigdy nie kwestionuj szariatu?   Rafizadeh   2017-07-31
Problemem z wykrywaczami metalu jest to, że są one żydowskie   Maroun   2017-07-25
Islamska koncepcja “feminizmu”   Darwish   2017-07-23
UNESCO wspiera terroryzm   Tawil   2017-07-20
Modernizacja Bliskiego Wschodu jest spektakularna   Taheri   2017-07-19
Arabowie, którzy nie cenią Izraela, są głupcami   Maroun   2017-07-16
My, Arabowie, mamy cholerne szczęście, że Żydzi nie zachowują się jak Arabowie   Maroun   2017-07-15
Nadchodzi kolejna antysemicka wojna, a świat dalej odwraca głowę   Maroun   2017-07-04
Turcja bez cenzury: wojna z mediami   Bulut   2017-07-03
Jako lekarz i muzułmanin protestuję przeciw okaleczaniu kobiet   Jasser   2017-07-01
Niewygodna prawda o konflikcie izraelsko-palestyńskim   Maroun   2017-06-30
Miękki szariat w Turcji     2017-06-29
Źli przywódcy - prawdziwa tragedia Palestyńczyków   Toameh   2017-06-24
Świat musi wygnać niszczące go fantazje   Qudosi   2017-06-11
Jako Arab wstydzę się za wojnę sześciodniową   Maroun   2017-06-07
Dorastając na północ od Izraela: Jak zostałem żarliwym syjonistą   Maroun   2017-05-31
Palestyńczycy: Groźby, które Trump powinien usłyszeć   Tawil   2017-05-22
Palestyńczycy potrzebują prawdziwego poparcia   Eid   2017-05-18
Przemysł terroryzmu   Tawil   2017-04-14
Kiedy Arabowie przestaną pozwalać, by prowadzono ich jak barany?   Maroun   2017-04-12
Proszę, czy Zachód mógłby przestać stawać po stronie zbrodniarzy?   Khan   2017-04-03

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Wzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologiaAllah stworzylUprzednie doświadczenieŻydowski exodusPRL Chrystusem narodówOdrastające głowy hydry nazizmuHomeopatia, wibracje i oszustwo


Żołnierz IDFPrawo powrotuMózg i kodowanie predyktywneNocna rozmowaWSzyscy wiedzaNieustający marszOświecenie PinkerAlternatywna medycyna zabijaKobiety ofiaramiPrometeuszmodyfikowana pszenica


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk