Prawda

Sobota, 7 grudnia 2019 - 11:09

« Poprzedni Następny »


Ameryka zdradza umiarkowanych Arabów i kolaboruje z terrorystami


Khaled Abu Toameh 2015-02-13


Kiedy egipski rząd prowadzi wojnę z Bractwem Muzułmańskim i innymi radykalnymi grupami islamskimi, to amerykańska administracja i niektóre kraje europejskie torpedują wysiłki na rzecz zwalczania terroryzmu.


Wielu Egipcjan oraz umiarkowanych Arabów i muzułmanów było w szoku, kiedy dowiedzieli się, że amerykański departament stanu przyjął delegację Bractwa Muzułmańskiego. Byli w takim samym szoku, kiedy sąd Unii Europejskiej usunął Hamas z unijnej listy organizacji terrorystycznych.


Departament stanu USA przyjmujący przywódców Bractwa Muzułmańskiego? To była zniewaga dla egipskiego prezydenta Abdela Fataha Sisiego, który prowadzi nieprzejednaną wojnę przeciwko tej organizacji od zeszłego roku.


Jednym z członków delegacji Bractwa Muzułmańskiego był sędzia Waleed Sharaby, który pozował do zdjęcia na waszyngtońskim Foggy Bottom wykonując czterema palcami dłoni gest "Rabia". Ten gest wziął swoją nazwę od kairskiego placu Rabia, gdzie zbierali się zwolennicy obalonego prezydenta Mohamada Mursiego z Bractwa Muzułmańskiego w sierpniu 2013 r.


"Jeśli Biały Dom chciał obrazić naszych najbliższych arabskich sojuszników i chce wzniecić ich podejrzenia, to mu się udało" - napisała bliskowschodnia ekspertka Linda S. Heard. "Jeśli jest jakiś spisek, to się ujawnia" - dodała. "W dwa dni po tej kontrowersyjnej wizycie Bractwo Muzułmańskie wezwało do wojny przeciwko egipskim rodakom".


Oświadczenie wydane przez Bractwo Muzułmańskie stwierdziło, że "na wszystkich spoczywa obowiązek bycia świadomym, że znajdujemy się w trakcie drugiej fazy, w której wezwiemy to, co ukryte w naszej mocy, kiedy przypomnimy sobie znaczenie dżihadu i przygotujemy siebie, nasze żony, naszych synów, nasze córki i kogokolwiek, kto wszedł nam w drogę na długą i bezkompromisową walkę i na tym etapie prosimy o męczeństwo".


Władze Egiptu potępiły Amerykanów za przyjęcie Bractwa Muzułmańskiego. Egipski minister spraw zagranicznych Same Shoukry skrytykował gest amerykańskiego departamentu stanu i powiedział, że "Bractwo Muzułmańskie nie jest partią polityczną, ale - zgodnie z egipskim prawem, które musi być przestrzegane - jest uznane za organizację terrorystyczną".


Czas tego spotkania między liderami Bractwa a amerykańskimi dygnitarzami nie mógł być gorszy dla Egiptu, bo nastąpił krótko po tym jak islamscy terroryści zamordowali 31 żołnierzy i ranili 45 innych po serii ataków na półwyspie Synaj. 


Wprawdzie do ataków przyznali się terroryści Państwa Islamskiego, ale Sisi odpowiedzialnością obarczył Bractwo Muzułmańskie. "Egipt prowadzi wojnę przeciwko najsilniejszej, a zarazem tajnej grupie w ostatnich 20 latach", powiedział prezydent Sisi i dodał, że "organizacja ma tajne cele, utajone przekonania i konspiracyjne fora". 


Egipscy publicyści i dziennikarze również krytykowali amerykańską administrację za jego związki z Bractwem Muzułmańskim.


"Administracja USA nadal naraża swoje relacje z Egiptem poprzez umizgi do Bractwa Muzułmańskiego. Bractwo chce wrócić na arenę polityczną poprzez amerykańskie drzwi oraz ataki terrorystyczne. Polityka amerykańska jest pokrętna i nie można jej ufać", napisał czołowy publicysta Ezzat Ibrahim.


Inny egipski publicysta, Mohamed Salmawi, ostro zaatakował amerykańską administrację, którą oskarżył o kłamstwa i podwójne standardy. Powiedział, że spotkanie między amerykańskimi dostojnikami a Bractwem Muzułmańskim, pokazuje oszukańczą amerykańską politykę wobec islamskich grup terrorystycznych.


"Władze amerykańskie mówią, że zwalczają te grupy u siebie w domu, kiedy wspierają je zagranicą. To spotkanie jest śmiertelną wskazówką, bo pokazuje, że Waszyngton nie porzucił swojej polityki podwójnych standardów wobec terroryzmu islamskiego", napisał Salmawi. 


Salmawi wypomniał też Amerykanom, że przymykają oczy na hipokryzję Bractwa Muzułmańskiego.


- Na przykład jeden z liderów Bractwa Muzułmańskiego apelował do narodu egipskiego, że Egipcjanie powinni milionami maszerować, żeby uwolnić Jerozolimę spod żydowskiej okupacji, a obalony prezydent Muhamed Mursi przed wybraniem go na prezydenta nazwał Żydów potomkami małp i świń. Po angielsku Bractwo Muzułmańskie mówi jedno, a po arabsku coś kompletnie innego - dodał Salmawi.


Said Lindawi, wpływowy egipski ekspert ds. międzynarodowych, nazwał to spotkanie Bractwa z administracją Obamy "daniem zielonego światła na ataki terrorystyczne przeciwko Egiptowi".


"Amerykańska administracja odmówiła uznania Bractwa Muzułmańskiego za grupę terrorystyczną. Amerykanie ciągle powtarzają, że Bractwo Muzułmańskie nie jest odpowiedzialne za ataki terrorystyczne w Egipcie", powiedział Lindawi.


Poprzez wspieranie Bractwa Muzułmańskiego amerykańska administracja wysyła złą wiadomość do umiarkowanych Arabów i muzułmanów. Ten przekaz oznajmia, że Waszyngton wierzy w to, że istnieją dobrzy i źli terroryści.


Sądząc po wściekłych reakcjach w Egipcie, to stało się jasne, że większość umiarkowanych Arabów i muzułmanów już dłużej nie widzi USA w roli sojusznika w wojnie przeciwko islamskim grupom terrorystycznym. A co jest jednak jeszcze bardziej zatrważające, że oni widzą Amerykę jako przyjaciółkę i sojuszniczkę terrorystów.


Tłumaczenie i pierwsza publikacja polskiego tłumaczenia portal Erec Israel.Khaled Abu Toameh

-
urodzony w 1963 r. w Tulkarem na Zachodnim Brzegu, palestyński dziennikarz, któremu wielokrotnie grożono śmiercią. Publikował między innymi w "The Jerusalem Post", "Wall Street Journal", "Sunday Times", "U.S. News", "World Report", "World Tribune", "Daily Express" i palestyńskim dzienniku "Al-Fajr". Od 1989 roku jest współpracownikiem i konsultantem NBC News. Ten wielokrotnie nagradzany dziennikarz w maju 2014 roku otrzymał prestiżową Nagrodę im. Daniela Pearla za "odwagę i obiektywizm z jakimi opisuje życie w Gazie i na Zachodnim Brzegu [...] oraz konsekwentne pozostawanie po stronie prawdy".

 

Od Redakcji

Podczas wywiadu dla stacji telewizyjnej Vox.com, dziennikarz, Matt Yglesias, zadał prezydentowi Obamie pytanie czy ”media czasem nie wyolbrzymiają poziomu terroryzmu i chaosu, aby wpędzić ludzi w panikę, w odróżnieniu od długoterminowego problemu zmian klimatycznych i epidemii chorób zakaźnych?


Prezydent zauważył, że Amerykanie mają pewien powód do niepokoju, ale zgodził się, że media wyolbrzymiają problem terroru, ze względu na generalną tendencję do sensacyjnych wiadomości. O terrorystach amerykański prezydent powiedział, że są to “gwałtowni, wściekli zeloci, którzy obcinają głowy, lub urządzają strzelaninę do jakiejś grupy ludzi w delikatesowym sklepie w Paryżu”. 


Prezydent bardzo starannie unika jakichkolwiek wzmianek o religijnej motywacji terrorystów i narodowości czy wyznaniu ofiar. Jak zauważył Shakespeare – w tym szaleństwie jest metoda. 


Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj
Komentarze
1. Egipt nawiązuje współpracę z Rosją mieczysławski 2015-02-13


Dysydenci

Znalezionych 210 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Nie zamierzam być politycznie poprawna w sprawie antysemityzmu   Raza   2019-11-27
Trzydziestu wspaniałych i inni   Koraszewski   2019-11-23
4006 Palestyńczyków, o których Europejczycy nie słyszeli   Tawil   2019-11-22
Jak przywódcy Hamasu nabierają Palestyńczyków   Tawil   2019-10-06
Świat muzułmański walczy, a Zachód kapituluje   El-Ghazzali   2019-08-17
Jak palestyńscy przywódcy masakrują prawdę   Tawil   2019-06-18
Priorytety palestyńskich przywódców   Toameh   2019-06-14
Palestyńczycy: Kogo to naprawdę obchodzi?   Tawil   2019-02-09
Arabowie są winni Żydom dużo więcej niż 250 miliardów dolarów   Maroun   2019-02-07
Zdrada irańskich dysydentów przez Zachód   Memarsadeghi   2019-01-26
Kiedy Abbas i Hamas rzucali na siebie obelgi...   Toameh   2019-01-23
Palestyńskie dzieci: ofiary arabskiego apartheidu   Toameh   2019-01-05
Prawdziwa nieproporcjonalność w konflikcie Arabów z Izraelem   Maroun   2018-12-24
Mój rok na terytorium Autonomii Palestyńskiej   Gerstenfeld   2018-12-22
Dlaczego Iran finansuje palestyńskich terrorystów?   Tawil   2018-12-15
Nowa palestyńska "troska" o międzynarodowe konwencje   Tawil   2018-11-19
Nadzieja mimo arabskiego antysemityzmu   Maroun   2018-10-31
Pokonanie terroru wymaga wszechstronnej kampanii ideologicznej, kulturowej, edukacyjnej i religijnej   Al-Ansari   2018-10-22
Musicie zakazać zarzynania ofiarnych zwierząt na ulicach   Baraka   2018-08-29
W islamie Jerozolima to nie Mekka   Mohamed   2018-08-27
Tajny powód arabskiego odrzucenia żydowskiego prawa narodowego   Tawil   2018-08-14
Pojechałam do Izraela i nie żałuję tego     2018-08-12
Dlaczego przywódcy palestyńscy sprzeciwiają się pomaganiu własnej ludności?   Tawil   2018-07-18
Jesteśmy rasistami, ale przypisujemy to Izraelowi   Al-Sa'di   2018-07-10
Palestyńczycy: jak poprawić jakość życia?   Tawil   2018-06-30
Dlaczego my, Arabowie, musimy krzyczeć   Maroun   2018-06-27
Palestyńczycy: Ofiary arabskiego apartheidu   Toameh   2018-06-25
W przyszłym roku w Jerozolimie   Eid   2018-06-22
Egipski Al-Azhar upiera się przy antysemityzmie   Mohamed   2018-06-14
O tym nie słyszeliście na Zachodzie   Tawil   2018-06-13
Tak, było mi dobrze w Izraelu, kiedy Palestyńczycy ginęli w Gazie   Maroun   2018-06-02
Obalenie 25 mitów lewicy i Arabów z prespektywy lewicowego Araba   Maroun   2018-05-05
Wciągamy religię w każdy aspekt naszego życia   Hamami   2018-04-21
Palestyńczycy torturowani; media milczą   Tawil   2018-04-21
Jestem jawnym i dumnym syjonistą, bo jestem jawnym i dumnym lewicowcem   Maroun   2018-04-11
Kiedy religię przedstawia się jako ideologię, jest bardziej niebezpieczna niż broń nuklearna     2018-03-22
Grożenie terrorem nie powinno być sposobem zarabiania na życie   Darwish   2018-01-31
Arabskie reżimy przerażone wolnością w Izraelu   Meotti   2018-01-30
Odwiedzanie Izraela jest przywilejem, a nie prawem   Maroun   2018-01-20
Witajcie na Zachodzie, ale prosimy się nie integrować …    Arbabzadah   2018-01-01
Rzeczywista reakcja palestyńska na jerozolimskie przemówienie Trumpa   Tawil   2017-12-09
Do moich rodaków Libańczyków, których gniewają izraelskie bomby   Maroun   2017-11-05
Palestyńczycy zamykają w więzieniu dziennikarzy za ujawnianie korupcji   Toameh   2017-10-02
Iracki duchowny: muzułmanie są utrapieniem świata     2017-09-29
Błędem jest ograniczanie wolności myśli obywateli   Al-Salem   2017-09-28
Popieranie Izraela jest obowiązkiem lewicy   Maroun   2017-09-24
Kiedy "progresizm" miażdży kobiety muzułmańskie   Mohamed   2017-09-23
Muzułmanie amerykańscy powinni zdemaskować imamów, którzy głoszą nienawiść   Al-Hadj   2017-09-20
Ograniczanie praw kobiet: Prawa islamskie i multikulturalizm   Khan   2017-09-16
Palestyńczycy, których zachodnie media wolą nie widzieć   Toameh   2017-09-13
Ofiary islamizacji Turcji: kobiety   Bekdil   2017-09-09
Szef ONZ Guterres, media i palestyńskie fake news   Tawil   2017-09-06
Palestyńczycy: Niszczenie sądownictwa   Toameh   2017-09-04
My, muzułmanie, jesteśmy całkowicie pozbawionymi samokrytycyzmu płaczliwymi łobuzami na szkolnym podwórku   Nawaz   2017-09-02
Uderzyć w wylęgarnie terroru   Khan   2017-09-01
Musimy podjąć stanowczą decyzję     2017-08-27
Czy było etyczne ze strony Izraela NIEdeportowanie Arabów w 1948 i 1967 r.?   Maroun   2017-08-06
Zaprzeczaj Holocaustowi, ale nigdy nie kwestionuj szariatu?   Rafizadeh   2017-07-31
Problemem z wykrywaczami metalu jest to, że są one żydowskie   Maroun   2017-07-25
Islamska koncepcja “feminizmu”   Darwish   2017-07-23
UNESCO wspiera terroryzm   Tawil   2017-07-20
Modernizacja Bliskiego Wschodu jest spektakularna   Taheri   2017-07-19
Arabowie, którzy nie cenią Izraela, są głupcami   Maroun   2017-07-16
My, Arabowie, mamy cholerne szczęście, że Żydzi nie zachowują się jak Arabowie   Maroun   2017-07-15
Nadchodzi kolejna antysemicka wojna, a świat dalej odwraca głowę   Maroun   2017-07-04
Turcja bez cenzury: wojna z mediami   Bulut   2017-07-03
Jako lekarz i muzułmanin protestuję przeciw okaleczaniu kobiet   Jasser   2017-07-01
Niewygodna prawda o konflikcie izraelsko-palestyńskim   Maroun   2017-06-30
Miękki szariat w Turcji     2017-06-29
Źli przywódcy - prawdziwa tragedia Palestyńczyków   Toameh   2017-06-24
Świat musi wygnać niszczące go fantazje   Qudosi   2017-06-11
Jako Arab wstydzę się za wojnę sześciodniową   Maroun   2017-06-07
Dorastając na północ od Izraela: Jak zostałem żarliwym syjonistą   Maroun   2017-05-31
Palestyńczycy: Groźby, które Trump powinien usłyszeć   Tawil   2017-05-22
Palestyńczycy potrzebują prawdziwego poparcia   Eid   2017-05-18
Przemysł terroryzmu   Tawil   2017-04-14
Kiedy Arabowie przestaną pozwalać, by prowadzono ich jak barany?   Maroun   2017-04-12
Proszę, czy Zachód mógłby przestać stawać po stronie zbrodniarzy?   Khan   2017-04-03
Linda Sarsour to objaw poważniejszej choroby   Maroun   2017-04-02
Gość z Czarnego Lądu   Koraszewski   2017-03-31
Palestyńczycy: Puste obietnice Abbasa   Toameh   2017-03-31
Czy twardogłowa lewica jest sprzymierzona z radykalnymi islamistami?   AlSaied   2017-03-29
Jako muzułmanka zdecydowanie popieram zakaz zakwefiania   Ahmed   2017-03-28
Czego nie mówią ci o Indonezji   Lato   2017-03-27
Palestyńczycy: fałszywe informacje i “alternatywne fakty”   Tawil   2017-03-14
Antysemityzm: wpatrywanie się w mrok   Maroun   2017-03-07
Wspieranie terroryzmu pod przykrywką dziennikarstwa   Tawil   2017-03-06
Tortury za murami Jerycha   Toameh   2017-02-08
Świat ma dość muzułmańskiego ekstremizmu religijnego     2017-01-22
Dysydenci arabscy i wojna o pokój     2017-01-19
Spojrzenie Araba na pokojowy szczyt w Paryżu   Maroun   2017-01-17
Przemówienie noworoczne do świata muzułmańskiego   Darwish   2017-01-07
Kontratak liberalnych muzułmanów   Palmer   2016-12-24
Komu po drodze z Trumpem?   Koraszewski   2016-12-09
Strach przed prezydenturą Trumpa jest  przesadny   Al-Hadj   2016-11-27
Żydzi z sześcioma ramionami   Rahola   2016-11-04
Skończcie z podżeganiem przeciwko Żydom     2016-10-23
Wywiad z francuskim eseistą, Majidem Oukacha   Canlorbe   2016-10-19
Świat jest jeden i trzeba do niego dołączyć     2016-10-17
Długa walka dra Turkiego Al-Hamada   Fernandez   2016-10-13

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

SchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologiaAllah stworzylUprzednie doświadczenieŻydowski exodusPRL Chrystusem narodówOdrastające głowy hydry nazizmuHomeopatia, wibracje i oszustwo


Żołnierz IDFPrawo powrotuMózg i kodowanie predyktywneNocna rozmowaWSzyscy wiedzaNieustający marszOświecenie PinkerAlternatywna medycyna zabijaKobiety ofiaramiPrometeuszmodyfikowana pszenicaArabowieRoboty będą uprawiać ziemięSumienie, czyli moralność bez smyczySkomplikowana ewolucjaArgument neuroróżnorodnościNowe badanie pamięci długotrwałej


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk