Prawda

Niedziela, 17 stycznia 2021 - 20:21

« Poprzedni Następny »


Refleksje pobożocielne i Ewangelia św. Mateusza


Andrzej Koraszewski 2015-06-06

Klasztor św. Mateusza znajdujący się w odległości ok. 50 kilometrów od Mosulu.
Klasztor św. Mateusza znajdujący się w odległości ok. 50 kilometrów od Mosulu.

Wąż w mitologii judeochrześcijańskiej odgrywa rolę pokrętną. Czytając w „Gazecie Wyborczej” w przeddzień Bożego Ciała, co napisał Jan Turnau, przypomniałem sobie stary dowcip o synku, który pyta ojca, czy wąż ma ogon. Wyłącznie – odpowiedział synowi ojciec. Jan Turnau swoją garść refleksji na dzień przed, kończył słowami: „...jakakolwiek partyjność będzie jutro na ulicach i drogach nieomal bluźnierstwem”.

Nie jest prawdą, iż oczekiwałem, że biskupi skorzystają ze zbieżności dat i wyrażą radość i  wdzięczność z powodu odzyskanej 26 lat temu wolności, upadku prześladującego religię komunizmu, pełnej swobody wyznania, wolności słowa i demokracji. Domyślałem się, że Jan Turnau się domyśla, że homilie będą partyjne niemal wyłącznie.


Jako ateista mógłbym wyłącznie wzruszyć ramionami. W moim wieku i w  moim zawodzie człowiek nie powinien niczemu się dziwić, a już z pewnością nie godzi się ateiście dziwić osobliwym troskom biskupów. Zajęty innymi sprawami, doniesienia o bożocielnych homiliach czytałem próbując odpocząć od spraw poważnych.   


Czytając, że Państwo Islamskie zajęło już obszar większy niż Wielka Brytania, nie bardzo mogłem w to uwierzyć i studiowałem mapy. Po drodze przy okazji zdobycia Mosulu bandyci z ISIS zdobyli ponad dwa i pół tysiąca amerykańskich transporterów opancerzonych (najlepszych na świecie). Większość ich broni to broń amerykańska przekazana armii irackiej i zdobyta praktycznie rzecz biorąc bez walki. Niedaleko Mosulu jest klasztor świętego Mateusza. Była tam za jego życia osada chrześcijan, do której zbiegł przed prześladowaniami (kto wie, może tam właśnie pisał swoją ewangelię). Sam klasztor liczy sobie ponad 1600 lat i, jak twierdzi arcybiskup Szaraf, nigdy jeszcze zakonnicy w samym klasztorze, ani chrześcijanie tego regionu, nie byli w takim niebezpieczeństwie. Apokalipsa chrześcijan Bliskiego Wschodu nie należy do trosk polskich biskupów, którymi chcieliby zaprzątać głowy swoim wiernym w Boże Ciało. Oczywiście nie tylko nie dręczyła ich troska o chrześcijan, setki tysięcy muzułmanów zabitych przez silniej ukształtowanych przez religię muzułmanów, miliony uchodźców w Iraku i Syrii, to nie są sprawy, o których warto wspominać przy okazji kościelnego święta. Katolicka moralność traktuje o prawdziwych katolickich wartościach.               


Klasztor znajduje się na terytoriach chronionych przez Kurdów (którym świat zachodni odmawia broni, żeby nie drażnić zaprzyjaźnionej Turcji, nie wywoływać niepokoju irańskiego partnera pokojowych rozmów i wspieranego irackiego rządu). Front przebiega zaledwie trzy kilometry od klasztoru św. Mateusza, w którego murach przerażeni chrześcijanie rozmawiają w języku aramejskim, języku, którym mówił Jezus. Ponad 125 tysięcy irackich chrześcijan w ciągu ostatniego roku uciekło ze swoich domów, chroniąc się głównie na terenach kurdyjskich.   


W zdobytych miastach na domach chrześcijan bojownicy ISIS malują czerwoną farbą arabską literę N – Nazaretańczycy. Gdzie są głosy zachodnich chrześcijan w naszej obronie, pyta retorycznie arcybiskup, który wraz z 60 tysiącami innych chrześcijan jest teraz w kurdyjskim Ebril. Wydaje się, że nie liczy na polskich biskupów, ani nawet na argentyńskiego papieża. Jeśli jeszcze w coś wierzy, to w dzielność sunnickich Kurdów. 


ISIS to tylko wzmożona kontynuacja prześladowań chrześcijan Bliskiego Wschodu w ostatnich dziesięcioleciach. Giną ludzie, giną najstarsze chrześcijańskie zabytki.


Troski polskich biskupów w Boże Ciało nie obejmowały gór trupów, dantejskich scen, nie było wezwań do współczucia i pomocy. „Otwartymi oczami nie widzą i otwartymi uszami nie słyszą ani nie rozumieją.” powiedziałby święty Mateusz.


A o czym mówili?


Kardynał Nycz mówił o sprawach gorszych niż ISIS, czyli o wyniku referendum w Irlandii: 

"Patrzymy z niepokojem na rodziny także wtedy, kiedy się próbuje podważyć w Europie, w Polsce też czasem, tożsamość małżeństwa i rodziny. Ostatnie referendum w Irlandii w sprawie związków partnerskich tej samej płci [referendum dotyczyło legalizacji małżeństw jednopłciowych - red. „GW”], a zwłaszcza jego wynik w tak bardzo katolickim kraju jeszcze 30 lat temu, są poważnym ostrzeżeniem dla całej Europy".

To jest prawdziwa apokalipsa, a nie jacyś ginący ludzie. 


Arcybiskup Głódź był w stanie wskazującym na poważny niepokój:

"Laicyzacja, wrogie chrześcijaństwu ideologie (...) oddziałują na kształt ustawodawstwa, na resortowe ciche zarządzenia i dyrektywy, na programy szkolne promujące treści dewiacyjne, których nie sposób zaaprobować ludziom wierzącym"

Oczywiście pojawił się w jego homilii wilkołak genderyzmu i zgryzota prorodzinna. Uczciwie mówiąc bardziej uradowała mnie globalna troska mniej upojnego hierarchy, arcybiskupa Gądeckiego, którego centralna rozpacz dotyczyła niedzielnych zakupów. Wierni w marketach to jego wizja apokalipsy naszych czasów.     


W Kielcach, Piotrowski Jan, biskup tamtejszy, wyraził życzenie magiczne: „"Niech ziemia świętokrzyska będzie ziemią bogatą dobrymi obyczajami i piękną kulturą regionu, bez szabatu i czarownic.” On też wyraził sprzeciw wobec „głodu konsumpcji”.  

 

Niegdyś drugi w Rzymie, a dziś pierwszy w Krakowie mówił o nadziei: Nie wiem, czy Jan Turnau zalicza to do biskupiego partyjniactwa, ale mnie bardziej przeraziły jego słowa o in vitro:

"Przygotowywana jest w polskim parlamencie niezwykle liberalna ustawa o metodzie in vitro. Stosując tę metodę, nie można zapominać, że łączy się ona także z selekcją, niszczeniem lub zamrażaniem na długi czas ludzkich zarodków. A więc jest to metoda niemoralna, nie do przyjęcia przez chrześcijan i przez ludzi szanujących fundamentalne prawo każdej ludzkiej istoty do życia".

Widzimy tu wyraźną, bardzo wyraźną, troskę o ludzkie istnienia, ale tylko in spe, bo te prawdziwe i cierpiące biskupów nie kręcą. 

 

Kościelna troska o rodzinę przekłada się na działania praktyczne, w Gdańsku, jeszcze przed Bożym Ciałem,  nauczycielka historii, a zarazem radna PiS, wzięła udział w marszu ONR i wygłosiła płomienną mowę przeciwko „pedałom”.     


Zanim powróciłem do poważniejszych lektur, przypomniałem sobie fragment Ewangelii św. Mateusza:

„Wówczas rzekli do Niego niektórzy z uczonych w Piśmie i faryzeuszów: «Nauczycielu, chcielibyśmy jakiś znak widzieć od Ciebie». Lecz On im odpowiedział: «Plemię przewrotne i wiarołomne żąda znaku, ale żaden znak nie będzie mu dany, prócz znaku proroka Jonasza. Albowiem jak Jonasz był trzy dni i trzy noce we wnętrznościach wielkiej ryby, tak Syn Człowieczy będzie trzy dni i trzy noce w łonie ziemi. Ludzie z Niniwy powstaną na sądzie przeciw temu plemieniu i potępią je;”


Nie bardzo wierzę w te trzy dni w brzuchu ryby, ani w trzy dni w łonie ziemi, ale Niniwa jest w rękach ISIS, a rzekomy grób Jonasza został właśnie zbezczeszczony.


Piątek, dzień po Bożym Ciele, był dniem wolnym od nauki, jesteśmy znowu o jeden dzień dalej od życia opartego na wiedzy. Księża się cieszą, zawsze kochali ubogich duchem, a w szkole bóg jeden wie jakich złych rzeczy mogłyby się te dzieci nauczyć.


I tyle było moich refleksji pobożocielnych.     

 

*cytaty z biskupich homilii za wiadomości.gazeta.pl    

 

 


Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj
Komentarze
2. Interesujące ciekawostki historyczne Elżbieta Tracewicz 2015-06-07
1. paranoja mieczysławski 2015-06-06


Znasz li ten kraj

Znalezionych 299 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Opowieść o Polaku, który się prawdzie nie kłaniał   Koraszewski   2021-01-06
Rok parasola i parasolki?   Koraszewski   2021-01-04
Wypas środowiskowych prawd   Koraszewski   2020-12-28
„Uwaga, tu obywatelki i obywatele, to jest legalne zgromadzenie!”. Powolne budowanie mostów ponad podziałami.   Górska   2020-12-19
Doktor Dolittle i zielony kanarek    Garczyński-Gąssowski   2020-12-12
Seks bez seksizmu, kapłaństwo bez pedofilii   Koraszewski   2020-12-08
Opowieść o nocnym stróżu, kucharce i wartościach   Koraszewski   2020-12-06
Cyrkowe fikołki, teatralne gesty i realne działania opozycji   Górska   2020-11-30
Lekcja zdalna i pytanie dodatkowe   Kruk   2020-11-26
Przez okno wszedł Ziobro, a spod łóżka wylazł biskup, czyli jak Jarosław Kaczyński rozpętał wojnę domową   Górska   2020-11-24
Mowa pozasejmowa do obywatela Kaczyńskiego   Koraszewski   2020-11-21
Przekleństwo naszych czasów i wszystkich wcześniejszych   Kruk   2020-11-16
Ojczyznę wolną racz nam wrócić Panie!   Koraszewski   2020-11-11
Panie Ministrze Czarnek, trzeba było ich nie… epatować wizerunkami młodocianych bohaterów   Górska   2020-11-03
Kobiety żądają zdjęcia dziadów   Koraszewski   2020-11-02
Wściekłość, działanie, skuteczność   Koraszewski   2020-10-30
Mazurek Dąbrowskiego w Świętochłowicach   Górska   2020-10-29
Chrześcijańskie wartości w pisowskim sosie   Koraszewski   2020-10-26
Z notatnika starego państwowca   Koraszewski   2020-10-17
Meandry odporności stadnej   Koraszewski   2020-10-12
Patrz Kościuszko na nas z nieba   Koraszewski   2020-09-29
„Moje życie jest klęską”   Koraszewski   2020-09-14
Inna twarz polskiego Sejmu   Koraszewski   2020-09-10
Niech żyje król!   Łukaszewski   2020-09-01
Wojaki Chrystusa i cudaki z PZPR   Koraszewski   2020-08-21
Maska jako symbol statusu społecznego   Koraszewski   2020-08-16
Raz na ludowo   Łukaszewski   2020-08-11
W okopach świętej  niechęci   Koraszewski   2020-08-05
Uwaga: PiS kocha ubogich   Koraszewski   2020-07-29
Rozważania wokół praworządności   Koraszewski   2020-07-27
Reizm nasz ledwie żywy   Koraszewski   2020-07-19
Wspinaczka na szczyt nieprawdopodobieństwaMarcin Kruk   Kruk   2020-07-16
Smutek obwodów kiepsko scalonych   Kruk   2020-07-11
W niedzielę druga tura, ale właściwie czego?   Koraszewski   2020-07-07
Przekonajcie mnie dlaczego mam głosować na Trzaskowskiego   Koraszewski   2020-07-01
Dyskurs narodowy i jego meandry   Kruk   2020-06-09
Widziane z ławy oskarżonych   Koraszewski   2020-06-01
Niespodziewana erekcja impotenta na placu elekcyjnym   Koraszewski   2020-05-09
Wolność jest zaledwie wstępem   Koraszewski   2020-05-06
Między świętem braku pracy a świętem gwałcenia konstytucji   Koraszewski   2020-05-02
Trzy razy NIE w bolszewickim plebiscycie na prezydenta   Koraszewski   2020-04-17
Samorząd, solidarność, samopomoc   Koraszewski   2020-04-15
Zdalna lekcja wychowawcza   Kruk   2020-04-06
Jak zbrodniczy okaże się ten rząd?   Koraszewski   2020-04-03
Kochać i być mądrym   Koraszewski   2020-04-01
Plac Powstańców i inne przystanki   Zbierski   2020-03-12
Bóg Kościołem upupiony   Koraszewski   2020-03-05
Wyścig do fotela i dylematy wyborcy   Koraszewski   2020-02-19
PiS budzi się z ręką w nocniku i przeciera oczy   Koraszewski   2020-02-15
Podanie o posadę prezydenta   Koraszewski   2020-02-12
Raport z małego miasta   Koraszewski   2020-01-23
Kości zostały rzucone   Koraszewski   2020-01-21
Diabeł hasa po Księżych Górkach   Kruk   2019-11-21
Nie cała władza w rękach postprawdziwków   Koraszewski   2019-11-18
Sen nocy listopadowej   Kruk   2019-11-12
Troski i zmartwienia z celibatem   Koraszewski   2019-10-30
Zjednoczona prawica i Halloween   Koraszewski   2019-10-26
Moralne zwierzę to oburzone zwierzę   Koraszewski   2019-10-21
Związki partnerskie w czwartej Rzeczpospolitej   Koraszewski   2019-10-16
Dzień po wyborach, Dzień Nauczyciela   Koraszewski   2019-10-14
Bób, Hummus, Włoszczyzna   Koraszewski   2019-10-02
Niedziela handlowa i Ogórek małoetyczna   Kruk   2019-10-01
Czy Polscy wybiją się i na co teraz?   Koraszewski   2019-09-28
Homo politicus vs. Homo sapiens   Koraszewski   2019-09-16
Uwagi o groźnej przewadze donosów nad doniesieniami   Koraszewski   2019-09-09
Dla kogo feralna okaże się trzynastka?   Koraszewski   2019-08-31
Kilka uwag o podwójnej lojalności   Koraszewski   2019-08-21
Przeszłość i przyszłość polskiego paralmentaryzmu   Koraszewski   2019-07-27
Ogólna teoria zatroskania   Koraszewski   2019-07-25
Struktura klasowa w świadomości aspołecznej   Koraszewski   2019-07-20
Trudno kochać i być mądrym, jeszcze trudniej nie znosić i pozostać mądrym   Koraszewski   2019-07-10
O szkodliwości palenia (na stosach) i migotaniu przedsionków (do władzy)   Koraszewski   2019-07-08
Marchewka stadnego myślenia i niechciany kij racjonalizmu   Koraszewski   2019-07-04
Wściekłość nieboszczyka i duma romantyków   Koraszewski   2019-06-24
Kronika szczęśliwego dzieciństwa   Ferus   2019-06-23
Spór o wiek zgody w czasach przyzwolenia   Koraszewski   2019-06-19
Nocne polucje wiceministra nieprawości   Kruk   2019-06-15
Jak słuchać, żeby być rozumianym?   Koraszewski   2019-06-12
Przepraszam, że przypominam raz jeszcze   Koraszewski   2019-06-06
Za Głupotę Naszą i Waszą   Koraszewski   2019-05-30
Uwagi o pełniących obowiązki  mądrych i dobrych   Koraszewski   2019-05-20
Primas Poloniae i jego niepokojący brak zgody   Koraszewski   2019-05-13
Serwus, madonna, czyli signum temporis   Koraszewski   2019-05-10
Chwała Bogu, mamy święto maryjne   Kruk   2019-05-03
Strajki szkolne czyli niesolidarna "Solidarność"   Garczyński-Gąssowski   2019-04-24
Jak będziemy obchodzić święto Konstytucji?   Koraszewski   2019-04-08
Oświata, poświata, stan umysłów   Koraszewski   2019-04-03
Niewiara szukająca zrozumienia   Koraszewski   2019-03-12
Jak sztuczna inteligencja wyssała antysemityzm z  mlekiem matki   Koraszewski   2019-03-03
Nie pluć na Ogórek, nie zanieczyszczać wagonu   Koraszewski   2019-02-11
Inspirująca „Pieśń ciszy”   Ferus   2019-02-03
Czy dzisiejsza Polska jest demokracją?   Koraszewski   2019-01-24
Błąd sprzed 30 lat, za który nadal płacimy   Koraszewski   2019-01-19
Czy można reaktywować Komisję Edukacji Narodowej   Koraszewski   2019-01-14
Człowiek, katolik, przecie nie ssak   Koraszewski   2019-01-09
Biblia Dobrej Zmiany(plagiat)Marcin Kruk    Kruk   2018-12-28
Rzecznik Praw Dziecka w państwowego Anioła Stróża zamieniony   Koraszewski   2018-12-17
Zawierzeni bez granic   Koraszewski   2018-12-03
Cała władza w ręce marginesu   Koraszewski   2018-11-28
Odnaleziony tekst Tischnera oraz portret (pewnego) Polaka AD 2018   Koraszewski   2018-11-19

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

CervantesWojaki Chrystusa Palestyńskie wetoWzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologiaAllah stworzylUprzednie doświadczenieŻydowski exodusPRL Chrystusem narodówOdrastające głowy hydry nazizmuHomeopatia, wibracje i oszustwo


Żołnierz IDFPrawo powrotuMózg i kodowanie predyktywneNocna rozmowaWSzyscy wiedzaNieustający marszOświecenie PinkerAlternatywna medycyna zabija


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk