Prawda

Sobota, 7 grudnia 2019 - 16:15

« Poprzedni Następny »


Powiadom znajomych o tym artykule:
Do:
Od:

Tako rzecze rzecznik Nycza


Andrzej Koraszewski 2016-03-28

Ksiądz Stanisław Małkowski, prywatny prorok w spisku z teoriami
Ksiądz Stanisław Małkowski, prywatny prorok w spisku z teoriami

Rozważania wielkanocne ateisty kręcą się wokół pojęcia ojczyzna, religia, polityka, wokół  pewnego listu otwartego do arcybiskupa, wokół kapłaństwa, relacji wiernych z Kościołem i dylematów postronnego obserwatora.

Czy kapłan jest przewodnikiem duchowym reprezentującym zawsze swoją firmę, czy bywa osobą prywatną? Jak możemy dostrzec, kiedy kapłan występuje jako osoba prywatna, a kiedy  jest na służbie?  Czy jest gdzieś opublikowany regulamin bożych służb mundurowych dostępny dla osób postronnych?


Poniższe rozważania wielkanocne związane są z odpowiedzią rzecznika prasowego kardynała Kazimierza Nycza na list otwarty skierowany do jego przełożonego przez Mateusza Kijowskiego, którego znamy jako głównego organizatora i leadera Komitetu Obrony Demokracji.


Mateusz Kijowski podobno jest osobą wierząca, ale wiem o tym z plotek, ponieważ jako przywódca ruchu społecznego niczego w tej sprawie nie deklarował i jego wiara lub niewiara jest starannie utrzymywana w sferze prywatności. (Ja jestem osobą niewierzącą, co jest o tyle sprawą publiczną, że nasza strona internetowa jest w części poświęcona krytyce religii i często prezentuję swoje opinie właśnie jako ateista.)


Pisząc list otwarty do abp. Kazimierza Nycza Mateusz Kijowski nie powołuje się na swoją wiarę (lub niewiarę) ponieważ występuje nie w imieniu własnym i nie jako wierny, a w imieniu ruchu, w którym ludzie biorą udział nie ze względu na swoje przekonania religijne, a ze względu na swoje poglądy na obecną sytuację polityczną i przekonanie o zagrożeniu demokracji.   

 

Powodem jego listu otwartego był wywiad jakiego ksiądz Stanisław Małkowski  udzielił 21 marca 2016  czasopismu „Fronda”. Ksiądz Stanisław Małkowski studiował niegdyś socjologię, ale porzucił te studia na półmetku czując wolę bożą. Koledzy ze studiów socjologicznych pamiętają go jako osobę zagubioną i poszukującą oparcia. Wyłonił się po latach występując na scenie politycznej jako odtwórca roli Skargi (Piotra Skargi, bo Barbary Skargi raczej nie czytał, a jeśli czytał, to żadnych treści nie absorbował.)

 

Kardynał Nycz o patriotycznych wystąpieniach księdza Stanisława Małkowskiego coś już wcześniej słyszał, media nawet zarejestrowały, że podobno go dyscyplinował, po tym jak w kwietniu 2014 roku wziął się ksiądz Małkowski za bary z szatanem pod Pałacem Prezydenckim.  Do dziś nie wiemy, czy wygnał ksiądz Stanisław szatana spod Pałacu, czy go tylko egzorcyzmami osłabił, jedno pewne, że go kardynał Nycz z drogi walki z szatanem nie sprowadził, chyba zgoła przeciwnie, raczej go na tej drodze umocnił. Wiemy tylko że metropolita wezwał księdza na dywanik, a co się tam działo na tym dywaniku, to nikt nie wie.    

 

Widać nie dowiedział się ksiądz Stanisław na tym dywaniku, że te egzorcyzmy to jakiś kardynalny błąd w sztuce kapłańskiej, bo niebawem egzorcyzmował tęczę na Placu Zbawiciela ze skutkiem płomiennym.   

 

Wywiad księdza Stanisława z marca 2016 dotyczył Komitetu Obrony Demokracji i kapłan na początek zderzył się z pytaniem, czy człowiek deklarujący się jako praktykujący katolik powinien głodować. Ksiądz Stanisław najpierw pobrał informację w jakiej intencji wierzący głoduje, a dowiedziawszy się, że w intencji opublikowania wyroku Trybunału Konstytucyjnego, stwierdził dramatycznie, że to żałosne.   

 

Przedstawicielka „Frondy”, Joanna Jaszczuk, (jak się dowiemy później z listu rzecznika abp. Nycza, jest to mały portal, który nie jest katolicki), przeszła do centralnego pytania: „jak i czy w ogóle można pogodzić przynależność do Kościoła katolickiego, wiarę i praktykę, z przynależnością do ruchu jakim jest KOD?”  


Na to skierowane do kapłana pytanie, kapłan odpowiedział:

Przynależności do KOD-u nie da się pogodzić z praktyką wiary katolickiej, z przyjmowaniem Komunii Świętej. KOD związany z obecną opozycją, i poprzednią władzą, popiera to, do czego poprzednia władza dążyła i dąży nadal, jako opozycja. Czyli do osłabienia państwa polskiego na rzecz „mafii”, oligarchów, służb specjalnych i budowania na gruzach Polski pewnego rodzaju kondominium rosyjsko-niemiecko-izraelskiego. Dziwi mnie wewnętrzna sprzeczność w tym człowieku, sprzeczność jego zachowania. Posuwanie się do szantażu wobec postawy pani premier i jej dążeń do tego, by TK nie traktował siebie jako superwładzy w Polsce, mającej zdolność interpretowania Konstytucji RP we własnym interesie i podejmowania decyzji sprzecznych z Konstytucją i dobrem Polski. TK został założony jeszcze przez gen. Jaruzelskiego i w obecnej formie nie ma racji bytu, powinien zostać rozwiązany.

Cały wywiad jest niesłychanie interesujący i warto się z nim zapoznać, ale tu mamy główne tezy księdza Małkowskiego, które skłoniły Mateusza Kijowskiego do napisania listu do kardynała Nycza. Mateusz Kijowski kończy swój list słowami „Bardzo dziś brakuje stanowczego głosu Księdza Kardynała w obronie najważniejszych wartości chrześcijańskich – miłości bliźniego, prawdy i dobra wspólnego.”


Odpowiedź przyszła od rzecznika księdza kardynała i jeśli zawiera „stanowczy głos” arcybiskupa, to jest to stanowczość podawana w dawkach homeopatycznych. Ksiądz Przemysław Śliwiński w imieniu kardynała Nycza pisał:Nie wiem na co i jak reagują wierni Kościoła katolickiego, ja jako zewnętrzny obserwator, ateista, czytam ten list z niekłamanym zachwytem dla kwalifikacji rzecznika prasowego, umiejącego trzymać się na dystans od wszystkiego, co mogłoby sprawiać wrażenie uczciwej odpowiedzi. 


„Jest powszechnie zrozumiałe, że słowa ks. Stanisława Małkowskiego nie były oficjalnym stanowiskiem Kościoła, lecz jego prywatną opinią.”  Co oznacza zwrot „jest powszechnie zrozumiałe”? Czy należy przez to rozumieć: ”nie musimy tego mówić, bo każdy powinien wiedzieć”? Odniosłem wrażenie, że Mateusz Kijowski zwracał się z bardzo uprzejmą prośbą, aby hierarcha mający zwierzchność nad przemawiającym stanowczo i zdecydowanie w imieniu Kościoła księdzem, co najmniej równie stanowczo powiedział, że odcina się od tej wypowiedzi. Metropolita ustami swojego rzecznika odpowiada, powinniście się domyślać, że nie jest to stanowisko Kościoła, że występujący w firmowej liberii nasz przedstawiciel wypowiadał się prywatnie na temat stanowiska naszego Kościoła. Zdawać by się mogło (chociaż jako ateista mogę tu czegoś nie rozumieć), że ksiądz Małkowski nie rozmawiał z księżniczką z Frondy o hodowli koni arabskich, a o stanowisku Kościoła właśnie, a księżniczka zwracała się do niego jako do oficjalnego przedstawiciela tego Kościoła. Innymi słowy, ta kwalifikacja wypowiedzi kapłana jako wypowiedzi całkowicie prywatnej i powszechnie rozumianej jako nie reprezentującej stanowiska Kościoła może być rozumiana jako świadoma próba wprowadzenia adresata listu w błąd.        


Dalej dowiadujemy się, że „Fronda” nie jest portalem katolickim. To cieszy, chociaż dobrze by było gdyby społeczeństwo otrzymało dokładniejszą definicję tego, które media są katolickie, a które nie. Domyślam się, że wielu katolików może być zdziwionych, że ich ulubiony portal jest, żeby tak powiedzieć, z innej parafii. Inni wierni mogą zacząć zadawać dziwne pytania o „Nasz Dziennik” czy telewizję „Trwam” i nagle okaże się, że list rzecznika kardynała Nycza otwiera puszkę z Pandorą w pomidorach.


Pisze dalej rzecznik kardynała, iż „zdarza się, że kapłani ujawniają swoje osobiste poglądy, sytuując się po różnych stronach politycznych dyskusji.” Zaiste. Czy jest tu jednak jasność co do tego, kiedy kapłan biorący udział w politycznej dyskusji może ferować wyroki, co wiernym wolno, a czego im nie wolno? Czy nie jest to aby wykorzystywanie w prywatnej dyskusji służbowego autorytetu? Rzecznik przywołuje argument o wolności słowa, która, jak podkreśla, „jest niekwestionowaną wartością demokracji”. W sporze między innym hierarchą a innym kapłanem, korzystającym z tej „niekwestionowanej wartości”, sprawa oparła się aż o Watykan, który rozstrzygnął spór na rzecz hierarchy, informując, że jeśli idzie o boże mundurowe służby, to korzystanie z wolności słowa jest ograniczone obowiązkiem posłuszeństwa. Z czego jako ateista wnoszę, że ksiądz Małkowski posłuszeństwa wobec hierarchy nie naruszył, bo nikt mu powstrzymania się od wyrażania takiego stanowiska Kościoła nie nakazywał. (Może odrobinę została przekroczona granica kompetencji pracowniczych, ale tu jest pytanie o to, kiedy kapłan jest osobą prywatną, a kiedy reprezentuje instytucję, w której pracuje.)


Muszę przyznać, że z zachwytem i wielokrotnie odczytywałem zdanie: że „Nie należy się spodziewać, że w trwający w naszej Ojczyźnie polityczny i prawny spór włączą się pasterze Kościoła w Polsce.” Czy ksiądz Małkowski to pasterz, czy tylko pastuszek i czy pastuszek Kościoła, czy może jakiejś prywatnej trzódki? A jeśli idzie o owych pasterzy pełną gębą, czyli o hierarchów owego Kościoła, czy rzeczywiście kardynał wierzy w słowa swojego rzecznika dającego do zrozumienia, że stronią oni od angażowania się w trwający spór, czy mamy do czynienia z wyrafinowanym poczuciem humoru?


Wielkanocne homilie trochę mnie nużyły, przeglądałem je z nawyku obserwatora, znajdując w nich niewiele więcej niż w liście rzecznika (chociaż arcybiskup Michalik był jak zawsze szczery i bezpośredni). Rzecznicy Pana Boga mają długą tradycję przekonywania do takiej lub innej „dobrej zmiany”. A jeśli czasem nawet uciszają nazbyt gorliwych, to najwyraźniej robią to bez przekonania.                        


Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj


Nowy ateizm i krytyka religii

Znalezionych 586 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Chrześcijaństwo, Zagłada i syjonizm   Koraszewski   2019-12-02
Bajka-nie bajka o powstaniu religii   Ferus   2019-12-01
Wskrzeszenie Józefy K.   Koraszewski   2019-11-26
Refleksje sprzed lat: Wartości chrześcijańskie   Ferus   2019-11-24
Byli ateiści, obecnie wierzący   Ferus   2019-11-17
Dewocja to pobożność? Czyli wizyta u starszej pobożnej pani.   Ferus   2019-11-10
Biskupa czerep rubaszny   Koraszewski   2019-11-08
Sen mara, Bóg wiara, nieśmiały głos podświadomości, czy bezsensowne rojenia senne?   Ferus   2019-11-03
Refleksje sprzed lat: „Proporcje krzyku i smaku”   Ferus   2019-10-27
Trudne początki mitu   Ferus   2019-10-20
Jak Bóg ogarnia swoje dzieło   Ferus   2019-10-13
Uduchowiony erotyzm bogów i wyznawców (V)   Ferus   2019-10-06
Uduchowiony erotyzm bogów i wyznawców IV   Ferus   2019-09-29
Katolicka Afryka i jej niepokoje   Igwe   2019-09-27
Turcja: ucieczka od religii?   Bulut   2019-09-25
Uduchowiony erotyzm bogów i wyznawców (III)   Ferus   2019-09-22
Uduchowiony erotyzm bogów i wyznawców (II)   Ferus   2019-09-15
Uduchowiony erotyzm bogów i wyznawców   Ferus   2019-09-08
Zlecenie walki z szatanem   Koraszewski   2019-09-02
Mrówki i ludzie. Czyli niepokojące podobieństwo „korony stworzenia” do bezrozumnych owadów.   Ferus   2019-09-01
Jabłko, które jabłkiem nie było   Ferus   2019-08-25
Ta miłość zaczęła się od strachu   Koraszewski   2019-08-24
Problem „ukrywającego się Boga”.   Ferus   2019-08-18
Hipoteza Boga kontra nauka (IV)   Ferus   2019-08-11
Na początku był jakiś Jezus   Koraszewski   2019-08-05
Hipoteza Boga kontra nauka (III)   Ferus   2019-08-04
Hipoteza Boga kontra nauka (II)   Ferus   2019-07-28
Hipoteza Boga kontra nauka   Ferus   2019-07-21
Apostołowie Nowego Ładu (II)   Ferus   2019-07-14
Bóg bez państwa i państwo bez Boga   Koraszewski   2019-07-12
Apostołowie Nowego Ładu. Czyli ludzie pogodzeni z nieubłaganymi prawami natury.   Ferus   2019-07-07
Pamięć i odrzucona tożsamość   Koraszewski   2019-06-27
O znaczeniu świeckich usług medycznych   Igwe   2019-06-22
Bezlitosne Miłosierdzie Boże   Ferus   2019-06-16
Dziecko i jego I Komunia Święta   Ferus   2019-06-09
Tajemnica zawodowa duchownych   Ferus   2019-06-02
Rozmyślając nad sensem życia (VIII)   Ferus   2019-05-26
Rozmyślając nad sensem życia (VII)   Ferus   2019-05-19
Rozmyślając nad sensem życia (VI)   Ferus   2019-05-12
De non existentia Dei   Koraszewski   2019-05-06
Rozmyślając nad sensem życia (V)   Ferus   2019-05-05
Nieszczęsny ateizm. List do przyjaciela   Koraszewska   2019-05-04
Ewangelia według pana Jeża   Koraszewski   2019-05-02
Biły się dwa bogi   Koraszewski   2019-04-29
Rozmyślając nad sensem życia IV.   Ferus   2019-04-28
Ani nie manifest, ani nie tak nowego ateizmu   Koraszewski   2019-04-26
Wzrastająca obecność boga   Koraszewski   2019-04-22
Rozmyślając nad sensem życia (III)   Ferus   2019-04-21
Dziękujmy Panu, korona cierniowa ocalona   Koraszewski   2019-04-19
Czary, zagrożenie bezpieczeństwa i prawo szariatu   Igwe   2019-04-16
Rozmyślając nad sensem życia (II).   Ferus   2019-04-14
Dlaczego ateiści walczą o prawo wyjścia z cienia w Afryce i nie tylko w Afryce?   Igwe   2019-04-10
Rozmyślając nad sensem życia   Ferus   2019-04-07
Krzywdy wyrządzone ludzkości przez naukę   Ferus   2019-04-01
Zdobywca nagrody Templetona i jego nonsensy w „Scientific American”   Coyne   2019-03-28
Mały Traktat o duszy dziecka poczętego tak lub inaczej   Koraszewski   2019-03-26
Czy religijne prawdy są zbyt trudne do zrozumienia? (II)   Ferus   2019-03-24
Zwalczanie oszukańczych kapłanów i komercjalizacji religii w Republice Południowej Afryki   Igwe   2019-03-23
Dlaczego musiałem zostać ateistą   Ferus   2019-03-17
Eks-ateistka obnaża nędzę ateizmu   Koraszewski   2019-03-07
Ego kontra Świadomość. Czyli lepiej żyć złudzeniami czy prawdą o rzeczywistości?   Ferus   2019-03-03
Trzy dni, które nie wstrząsną Kościołem   Koraszewski   2019-02-25
Ego kontra Świadomość II. Czyli lepiej żyć złudzeniami czy prawdą o rzeczywistości?   Ferus   2019-02-24
Kiedy największa na świecie sunnicka instytucja religijne potępi swój kolonializm?    Shoaaib   2019-02-24
Artykuł w ”New York Times”: Nauka może uczyć się od religii   Coyne   2019-02-20
Ego kontra Świadomość. Czyli lepiej żyć złudzeniami czy prawdą o rzeczywistości?   Ferus   2019-02-17
Papież ucałował notorycznego islamistycznego antysemitę   Meotti   2019-02-12
Czy religijne prawdy są zbyt trudne do zrozumienia?   Ferus   2019-02-10
Płaska Ziemia: kwestia wiedzy czy wiary? (II)   Ferus   2019-01-27
Płaska Ziemia: czyli kwestia wiedzy czy wiary?   Ferus   2019-01-20
Zachodni apologeci ekstremizmu   Rafizadeh   2019-01-19
Refleksje po lekturze „Ateisty”   Ferus   2019-01-13
Czy Afryce potrzebna jest religijna reformacja?   Igwe   2019-01-08
Eksperci od „prawdziwej” wolności i grzechu   Ferus   2019-01-06
Ośmioletnia panna młoda   Rafizadeh   2019-01-02
Intrygujące pytanie papieża Franciszka   Ferus   2018-12-30
Tak, jest wojna między nauką a religią   Coyne   2018-12-29
Jasełkowo-teologiczne refleksje dziadka „Maryi panienki”.   Ferus   2018-12-23
Pogodzenie nauki i religii?   Coyne   2018-12-21
Adwokat diabła II.Czyli religijna wersja ludzkich umiejętności „poszukiwania wyjścia”.   Ferus   2018-12-16
Adwokat diabła. Czyli religijne racje zastępujące prawdę.   Ferus   2018-12-09
Duchowni wypaczają religię i mordują kobiety   Reza   2018-12-03
Niechciany dar Boga. Czyli trudności z akceptacją nieuniknionego.   Ferus   2018-12-02
W Nigerii porzucenia religii jest ryzykownym przedsięwzięciem   Igwe   2018-11-29
Człowiek musi w coś wierzyć. Podsumowanie.   Ferus   2018-11-25
 “Islam przeżywa ostre starcie z nowoczesnością i wymaga reform”     2018-11-22
Człowiek musi w coś wierzyć. Schizma arcybiskupa Lefebvre'a   Ferus   2018-11-18
Człowiek musi w coś wierzyć. Mariawici.   Ferus   2018-11-11
Boski niebyt, nauka i patriotyzm   Koraszewski   2018-11-07
Człowiek musi w coś wierzyć. Raskolnicy, Swedenborg.   Ferus   2018-11-04
Człowiek musi w coś wierzyć. Savonarola, Luter i inni   Ferus   2018-10-28
Allah stworzył kobiety, żeby były w domach     2018-10-25
Prawdziwy opór przeciw fanatyzmowi   Chesler   2018-10-24
Człowiek musi w coś wierzyć. Kontynuacja.   Ferus   2018-10-21
List Einsteina kwestionujący religię, biblię i ideę Boga jest znowu na sprzedaż   Coyne   2018-10-19
Jak ekstremistyczny rząd traktuje dziewczynki i kobiety   Bulut   2018-10-19
Szatan pierwszej klasy   Kruk   2018-10-15
Przemyślana odmowa przymusowej relokacji uchodźców   Ferus   2018-10-14
Kiedy rzeczywistość zaprzecza religijnej fikcji. Czyli refleksje nad listem papieża Franciszka do ludu Bożego.   Ferus   2018-10-07
Rozum uskrzydlony wiarą (III)   Ferus   2018-09-30

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

SchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologiaAllah stworzylUprzednie doświadczenieŻydowski exodusPRL Chrystusem narodówOdrastające głowy hydry nazizmuHomeopatia, wibracje i oszustwo


Żołnierz IDFPrawo powrotuMózg i kodowanie predyktywneNocna rozmowaWSzyscy wiedzaNieustający marszOświecenie PinkerAlternatywna medycyna zabijaKobiety ofiaramiPrometeuszmodyfikowana pszenicaArabowieRoboty będą uprawiać ziemięSumienie, czyli moralność bez smyczySkomplikowana ewolucjaArgument neuroróżnorodnościNowe badanie pamięci długotrwałej


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk