Prawda

Wtorek, 2 marca 2021 - 02:29

« Poprzedni Następny »


Powiadom znajomych o tym artykule:
Do:
Od:

Film dokumentalny “Know GMO”, nakręcany w Afryce, stawia wyzwanie panikarskiej kampanii straszenia ludzi


Isaac Ongu 2015-11-07

Reżyser podczas nakręcania filmu dokumentalnego “Know GMO” 

Reżyser podczas nakręcania filmu dokumentalnego “Know GMO” W Ugandzie pęki bananów mogłyby dostarczyć posiłki dla ubogich rodzin, gdyby były odpornej, transgenicznej odmiany – tego rodzaju, która jest już dostępna i zamknięta w ośrodku badawczym tego kraju.


“Nie umiem nawet zacząć wyobrażać sobie, jak zareagowaliby kanadyjscy farmerzy, gdyby musieli ścinać pola pszenicy z powodu jej choroby, kiedy istnieje rozwiązanie dla tego problemu” – tak brzmiały słowa Nicka Saika, kiedy zobaczył bezradnego farmera w Ugandzie, niosącego banany z chorobą BXW, spowodowaną przez bakterię Xanthomonas campestris, które zerwał z ośmiomiesięcznego drzewa bananowego.


Saik był w Afryce, żeby nakręcić część filmu dokumentalnego zatytułowanego “Know GMO” [Poznaj GMO]. Spotykał się i prowadził wywiady z farmerami uprawiającymi banany i maniok, z naukowcami i członkami parlamentu – tymi, którzy szukali rozwiązania ich wspólnych problemów, choroby grożącej podstawowym roślinom jadalnym w Afryce. Przeciwko istniejącemu, transgenicznemu rozwiązaniu walczą aktywiści przeciwni GMO mimo korzyści, jakich dostarcza ta technologia.


Film dokumentalny “Poznaj GMO”


Know GMO
jest właśnie nakręcanym filmem dokumentalnym, którego celem jest przedstawienie “optymistycznej dyskusji o żywności”, by uciszyć wrzawę i otworzyć umysły na fakty, o których mówią naukowcy na całym świecie. Robert Saik, kierownik projektu filmowego, wygłosił wykład TEDx, “Pushing Boundaries in Agriculture, w którym przedstawił wyzwania i postęp w rolnictwie i technologii w ostatnich dziesięcioleciach i mówił o wkładzie technologii w wyżywienie rosnącej populacji świata. Wspomniał o nawozach sztucznych i pestycydach, które prowadziły do Zielonej Rewolucji i radykalnie podniosły produkcję żywności.


Dla Saika inżynieria genetyczna jest kontynuacją tego, co naukowcy robili wcześniej, i sądzi on, że jest ona kluczem do rozwiązania globalnych problemów głodu i niedożywienia. Przemyślany tytuł tego filmu dobrze odzwierciedla kontrowersje wokół GMO. Żaden pogląd lub fakt przedstawiany dla poparcia GMO nie powinien być przyjmowany tylko na wiarę; czy jest to „Know GMO” czy „No GMO”, trzeba wysłuchać faktów naukowych, by móc podjąć przemyślaną decyzję.


Kiedy poszedłem do jednego z naukowców pracujących nad transgenicznym bananem i powiedziałem mu, że z Kanady przyjeżdża ekipa, która nakręca film “Know GMO” i której reżyser chce zrobić w nim wywiad, był sceptyczny. „Czego chcą ci ludzie. Nie mam dla nich czasu”.


Wyjaśniłem, że tytuł brzmi “Know GMO”, a nie “No GMO” i że chcą zadać mu pytania o jego pracę włącznie z problemami, które można rozwiązać przy użyciu inżynierii genetycznej jako narzędzia ulepszania roślin uprawnych. Rozmaite wywiady umożliwią im pokazanie faktów naukowych, problemów w rolnictwie i produkcji żywności, jakim mogą zaradzić, oraz przeciwstawić się kampaniom szerzącym strach i panikę, w których aktywiści twierdzą, że żywność z GMO powoduje bezpłodność kobiet i raka. Film skupi się na naukowcach, których zadaniem jest pomoc farmerom w przeciwstawieniu się rzeczywistym problemom oraz na informowaniu społeczeństwa o emocjonalnie naładowanych taktykach siania strachu, jakich używają ich przeciwnicy.


Nick Saik o filmie dokumentalnym “Know GMO”


Nick, reżyser, powiedział, że celem “Know GMO” jest opowiedzenie historii nowoczesnego rolnictwa z nowej perspektywy. Szybko dodał, że nie jest „anty” czemukolwiek; raczej jest „za”: za żywnością, za uprawami organicznymi, za GMO i za regulacjami tam, gdzie to konieczne. Przypisuje swoje zaangażowanie potrzebie uwolnienia ludzi od strachu przed żywnością. Nick sądzi, że większość filmów dokumentalnych o żywności koncentruje się na szerzeniu strachu, ponieważ strach dobrze się sprzedaje. „Know GMO” skoncentruje się na faktach i poglądach naukowców, decydentów, konsumentów oraz dowodach z farm, od Hawajów do Ugandy i Kenii.


Ekipa je obiad z farmerami.
Ekipa je obiad z farmerami.

27-letni reżyser powiedział, że śledzi kwestie rolnictwa od czasu, kiedy miał 13 lat. Pragnienie zrozumienia problemów związanych z rolnictwem i żywnością zaszczepił mu ojciec, Robert Saik, dyrektor wykonawczy Agri-trend. Nick mówi, że Robert, który kieruje także projektem filmu, jest pasjonatem rolnictwa i odegrał dużą rolę w zapewnieniu, że ten film dokumentalny przedstawi globalnej publiczności głosy naukowców z laboratoriów i farmerów z pól papaja na Hawajach i ogrodów bananowych w Ugandzie. Dostarczy odpowiedzi na plakaty noszone przez siejących strach aktywistów na ulicach wielu miast zachodnich i dostarczy informacji wielu konsumentom złapanych w pajęczynę strachu.


Nic nie pokazuje lepiej pasji Nicka niż fakt, że bezpośrednio po ślubie zrezygnował z miesiąca miodowego i przyjechał ze swoją świeżo poślubioną żoną, Toni, do Afryki, by filmować, jak nowoczesna biotechnologia pomaga rozwiązać problemy farmerów w tej części świata. Ekipa, w skład której wchodzą Scott Culbertson i Bill Paris z Hawajów, ma ponad 20 lat doświadczenia filmowego.


Jakie są problemy uprawiania podstawowej żywności, dla których technologia GMO oferuje potencjalne rozwiązanie? Bakteryjna choroba BXW zaraża farmy bananowe w Ugandzie, likwidując dochody i pozbawiając ludzi głównego źródła węglowodanów; choroba brunatnych bruzd manioku niszczy inne główne źródło węglowodanów. Modyfikowane genetycznie banany i maniok, które są odporne na te choroby, są zamknięte w obiektach badawczych Ugandy z powodu działań niewielkiej, ale hałaśliwej mniejszości, uzbrojonej w broń strachu. Zagłusza ona głosy rozsądku, których siła i nadzieja leży w faktach naukowych, dowiedzionych przez lata, że żywność GMO jest bezpieczna, a rygorystyczne testy bezpieczeństwa, przez jaką musi przejść, czynią ją jeszcze bezpieczniejszą.


Analogia z Nilem


Kiedy goście przyjeżdżają do Ugandy, popularnym miejscem odwiedzin jest źródło Nilu, najdłuższej rzeki świata, które jest o 2 godziny jazdy samochodem od Kampali. Ekipa „Know GMO” to właśnie zrobiła. Uganda nie używa wód Nilu do nawadniania, ale to pomaga w nawadnianiu pól w Egipcie. Kilka lat wcześniej Nick był w Sudanie nad Nilem i tam natknął się na wymachujących bronią zbirów, którzy kazali mu założyć ręce na głowie i patrzeć w dół. Nick wspomina, że myślał, iż ostatnią rzeczą, jaką będzie widział zanim go zabiją, będą własne palce u nóg. Zaczął kojarzyć Nil z kłopotami.


W Ugandzie, gdzie Nil zaczyna podróż na północ, Nick i jego ekipa popłynęli łodzią; wszystko było spokojne, nad głowami latały barwnie upierzone ptaki. Nie było problemów. Jasne jest, że problemem nie jest rzeka, ale ludzie żyjący nad Nilem. Dotyczy to również debaty wirującej wokół technologii inżynierii genetycznej, technologii rekombinowanego DNA. Można nazywać to majsterkowaniem, odgrywaniem Boga lub czymkolwiek, ale ta technologia nie jest niebezpieczna tak jak jest stosowana obecnie - i może być odpowiedzią na problemy zagrażające środkom utrzymania farmerów uprawiających banany w Mpigi, gdzie pojechał Saik. Ta sama technologia może pomóc uratować zbiory manioku przed chorobą brunatnych bruzd, która powoduje do 100% utraty plonów w preferowanych przez farmerów, nie transgenicznych odmianach. Inżynieria genetyczna jest narzędziem używanym do wprowadzenia odporności do odmian farmerów, zachowując smak i inne cechy manioku, których zachowaniem zainteresowani są farmerzy – niemniej blokuje się ją.


Choć wody Nilu mogą nie mieć znaczenia przy nawadnianiu w Ugandzie, bo ma inne źródła wody i wystarczające opady deszczu, dla Egipcjan wody Nilu znaczą wszystko. Tak samo jest z nowoczesną biotechnologią; może nie mieć sensu dla tych, którzy mają kłopoty z powodu zbyt wielkich możliwości wyboru, ale dla farmerów afrykańskich, których podstawowa żywność i środki utrzymania są zagrożone, bo konwencjonalne i organiczne metody nie potrafią poradzić sobie z ich problemami, biotechnologia staje się koniecznością, nie zaś tylko tematem dyskusji uprzywilejowanej klasy na Zachodzie.


Know GMO-documentary filming in Africa challenges anti-GM scare campaign

Genetic Literacy Project, 5 października 2015

Tłumaczenie: Małgorzata Koraszewska


Isaac Ongu


Popularyzator nauki, zajmuje się agronomią i nowymi technologiami w rolnictwie oraz wyzwaniami dla rolnictwa w krajach rozwijających się. Związany z grupą  Genetic Literacy Project


Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj


Nauka

Znalezionych 1194 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Nikczemne grzyby naśladują kwiaty trawy, by ułatwić własne rozmnażanie się   Coyne   2021-02-26
Co zabiło megafaunę Ameryki Północnej?   Novella   2021-02-25
Stresy i nowe szczepy wirusa   Ridley   2021-02-12
EWOLUCJA wirusa Covid-19   Coyne   2021-02-10
Czy „toksyczna kobiecość” jest główną przyczyną bojów o społeczną sprawiedliwość?   Coyne   2021-02-08
Najmniejszy gad (i owodniowiec) świata: BARDZO mały kameleon   Coyne   2021-02-05
Dlaczego kocimiętka i matatabi doprowadzają koty do szaleństwa? Grupa badaczy mówi, że te rośliny mogą chronić je przed komarami   Coyne   2021-02-02
Bądźcie sceptyczni wobec wideo pokazujących “skutki uboczne” szczepionki   Novella   2021-01-28
Szaleństwo odnawialnej energii   Ridley   2021-01-23
Głębia ludzkiej historii   Novella   2021-01-19
Dlaczego szczepionki mRNA mogą zrewolucjonizować medycynę?   Ridley   2021-01-02
Szczepionka mRNA na koronawirusa: świadectwo ludzkiej pomysłowości i mocy nauki   Coyne   2021-01-01
Dziwaczny rodzaj rasistowskiego patriarchatu   Arora   2020-12-31
Centrala muszek owocowych: Bloomington Drosophila Stock Center   Coyne   2020-12-29
Pierwszy raport o używaniu narzędzi przez pszczoły: rodzimy gatunek używa grudek łajna, by odeprzeć drapieżne szerszenie   Coyne   2020-12-23
Nie – żadne chi nie istnieje   Novella   2020-12-21
Moc nauki dostarczyła najlepszej możliwej wiadomości w tym koszmarnym roku   Ridley   2020-12-18
Szczątkowa cecha ptaków, która mogła być funkcjonalna u przodków: zdalne wyczuwanie drgań dziobem (nadal czynne u kiwi)   Coyne   2020-12-16
Paradoks wielce niedoskonałego dobra   Koraszewski   2020-12-11
Nasiona roślin ewoluują, by upodobnić się odchodów antylopy, a oszukane żuki gnojowe odtaczają i zagrzebują nasiona   Coyne   2020-12-10
AI – asystent lekarza   Novella   2020-12-09
Czy problem zwijania białka został rozwiązany?   Coyne   2020-12-05
„Gryzoń skunksowy”, który żuje trujące rośliny i wypluwa truciznę na swoje futro   Coyne   2020-12-02
Intensywne zbieranie leczniczej rośliny przez ludzi prowadzi do ewolucji nowych kolorów liści i kwiatów   Coyne   2020-11-28
Jak ewoluuuje altruizm?   Coyne   2020-11-25
Filozof zainfekowany efektem potwierdzenia wyjaśnia, dlaczego ewolucja dowodzi Boga   Coyne   2020-11-23
Według nowych badań są cztery gatunki pingwinów białobrewych, a nie tylko jeden   Coyne   2020-11-19
Gra w łajdactwo, by zrozumieć łajdaków   Novella   2020-11-18
Ewolucja psów   Novella   2020-11-09
Genomowa i ewolucyjna analiza wymarłego kota szablozębnego   Coyne   2020-10-31
Zakład Simon-Ehrlich po 40 latach   Gale L. Pooley   2020-10-23
Używające narzędzi mrówki budują struktury, by spijać roztwór cukru w pojemnikach, nie topiąc się   Coyne   2020-10-22
Czego pandemia nauczyła nas o nauce?   Ridley   2020-10-19
Przeddarwinowscy “darwiniści”   Berry   2020-10-16
Covid 19 może przejmować kontrolę nad receptorami bólu, uśmierzając ból i podnosząc szerzenie się choroby: możliwy rezultat doboru naturalnego   Coyne   2020-10-15
Znowu wrzawa, że “teoria ewolucji wywrócona”, ale jak zwykle, robią z igły widły   Coyne   2020-10-13
Intelektualna pustka numeru “New Scientist” o ewolucji: 4. Rzekome znaczenie dryfu genetycznego w ewolucji   Coyne   2020-10-09
Chromosomy Y ludzi, neandertalczyków i denisowian   Novella   2020-10-08
Intelektualna pustka numeru “New Scientist” o ewolucji: 3. Rzekome znaczenie epigenetyki w ewolucji   Coyne   2020-10-07
Intelektualna pustka numeru “New Scientist” o ewolucji: 2. Rzekome nieistnienie gatunków   Coyne   2020-10-05
Intelektualna pustka numeru “New Scientist” o ewolucji: 1. Genetyczna plastyczność    Coyne   2020-10-03
“New Scientist”: Darwin jednak miał rację    Coyne   2020-10-01
Uprawy GMO i wzrost plonów   Novella   2020-09-28
Książka o psychologii ewolucyjnej, która pokazuje wartość tej dziedziny – ale nie wartość memów   Coyne   2020-09-22
Przyjemności seksu i jagód   Ridley   2020-09-18
Czy można falsyfikować naukowe teorie? Naukowiec odpowiada, że “nie”   Coyne   2020-09-12
Naukowe pismo “Nature” przystaje do Przebudzonych twierdząc, że zarówno płeć, jak gender są niebinarne   Coyne   2020-09-09
Wybór ostatecznej wolności   Witkowski   2020-09-07
Polio zlikwidowane w Afryce   Novella   2020-09-05
Czy wyrazy ludzkiej twarzy są uniwersalne w okazywaniu emocji?   Coyne   2020-09-02
Barwny erudyta J.B.S. Haldane   Coyne   2020-08-28
Modelowanie zbijania się pingwinów cesarskich w gromadę: każdy dostaje równie dużo ciepła   Coyne   2020-08-25
Jak algorytmy wpływają na twoje życie   Novella   2020-08-24
Z okazji dziewięćdziesiątych urodzin Thomasa Sowella   Jacoby   2020-08-22
Prawdziwie długa szyja: 6-metrowy wodny gad z triasu z szyją długości 2,7 metra   Coyne   2020-08-19
Wątrobiane duszki   Novella   2020-08-17
Rozrzedzanie krwi bez groźby krwawienia   Novella   2020-08-14
Nowy raport: Bakteria po stu milionach lat nadal żywa!   Coyne   2020-08-08
Modlitwa to nie jest lekarstwo   Nowella   2020-08-07
Maleńki, 10-centymetrowy dinosaur, który zjadał owady   Coyne   2020-08-06
Piękny skoczek, który upodabnia się do mrówki   Coyne   2020-08-03
Urodziny Rosalind Franklin!   Cobb   2020-07-31
Kondor wielki: ptak, który rzadko kiedy macha skrzydłami   Coyne   2020-07-28
Czy ludzie byli w Nowym Świecie ponad 30 tysięcy lat temu?   Coyne   2020-07-26
Oszaleć na punkcie nietoperzy w czasach korony i politykierstwa   Collins   2020-07-25
Dwa gatunki dały zdolną do życia hybrydę, mimo że rozeszły się 150 milionów lat temu   Coyne   2020-07-23
Niccolo Tartaglia jego tajemnica   Jacoby   2020-07-20
Akcja afirmatywna w wieloetnicznym narodzie   Hyams   2020-07-17
Dekolonizacja ewolucji (i Darwina) była nieunikniona   Coyne   2020-07-15
Filtr mózgu (czyli czego nie widzimy)   Novella   2020-07-14
Homeopatia jest bezwartościowa a czasami szkodliwa   Novella   2020-07-10
Pięć błędnych wyobrażeń o ewolucji: jedno jest wątpliwe, jedno niesłuszne   Coyne   2020-07-08
Wiecznie kurczący się tranzystor i wynalezienie Google   Ridley   2020-07-06
Postmodernizm: filozofia, która stoi za naszymi wojnami kulturowymi i postępującym nihilizmem   Hill   2020-07-02
Bodźce do innowacji w końcu pokonają COVID-19   Ridley   2020-06-27
Maleńkie stworzenia morskie budują olbrzymie, fantastyczne domy, by chronić się i zdobywać pokarm   Coyne   2020-06-25
Rośliny uprawne z edytowanym genomem pomagają farmerom i środowisku   Ridley   2020-06-20
Czy klucz do COVID można znaleźć w rosyjskiej pandemii?   Ridley   2020-06-18
Skąd więc wziął się ten wirus?   Ridley   2020-06-16
Nowe dane o tym, jak działają grzyby „mrówek zombie”   Coyne   2020-06-15
Czy brytyjski naukowy establishment popełnił największy błąd w historii?   Ridley   2020-06-13
Błysk światła w mroku   Sheagren   2020-06-12
Poczucie pewności napędza efekt potwierdzenia   Novella   2020-06-08
Czy możemy zobaczyć osobowość?   Novella   2020-06-05
Rozwiązanie dla obecnego kryzysu   Ridley   2020-06-02
Lokalizacja funkcji wykonawczych   Novella   2020-05-30
Przestańcie wierzyć w naukę   Greenfield   2020-05-28
Ewolucyjne korzenie sztuki   Koraszewski   2020-05-27
Innowacji nie można wymusić, ale można je zdławić   Ridley   2020-05-26
Stymulowanie kory wzrokowej   Novella   2020-05-23
Pora na telemedycynę   Novella   2020-05-19
Czy mrożącą krew w żyłach prawdą jest, że decyzja o zamknięciu społeczeństwa opierała się na luźnych matematycznych spekulacjach?   Ridley   2020-05-15
MMR jest bezpieczna i skuteczna   Novella   2020-05-14
Odporność stada na fakty   Koraszewski   2020-05-13
O COVID wiemy wszystko – i nie wiemy niczego   Ridley   2020-05-12
Nanotechnologia zastosowana do leczenia choroby Alzheimera   Novella   2020-05-11
COVID-19 – To są szkody   Novella   2020-05-05
Nadmiar teorii wszystkiego   Koraszewski   2020-05-04
Zawodnicy – i trudności – w wyścigu do wyleczenia COVID   Ridley   2020-04-30
Psychologia sprzeciwu wobec szczepień   Novella   2020-04-25

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

PrzekupieniHeretycki impulsNie klanialCervantesWojaki Chrystusa Palestyńskie wetoWzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologiaAllah stworzylUprzednie doświadczenieŻydowski exodusPRL Chrystusem narodówOdrastające głowy hydry nazizmuHomeopatia, wibracje i oszustwo


Żołnierz IDFPrawo powrotuMózg i kodowanie predyktywneNocna rozmowaWSzyscy wiedza


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk