Prawda

Poniedziałek, 6 lipca 2020 - 07:13

« Poprzedni Następny »


Powiadom znajomych o tym artykule:
Do:
Od:

Gdzie są badania zwierzęcych wagin?


Ed Yong 2014-05-20


W 2009 r. penisy kaczek szturmem podbiły Internet. Dzięki nowo opublikowanemu badaniu i rewelacyjnemu wideo ludzie dowiedzieli się, że podczas gdy większość ptaków w ogóle nie ma penisów, kaczory mają olbrzymie penisy w kształcie korkociągów. Podczas kopulacji wciskają je z wielką szybkością w samice. Od tego czasu penisy kaczorów stały się symboliczne dla pewnego gatunku pisania o nauce w stylu “przyroda jest zwariowana” i  nieoczekiwanie znalazły się w centrum debaty o wartości nauk podstawowych.

W zamieszaniu zgubiono jedną ważną część oryginalnego badania. Ludzie zapomnieli, że opowieść o kaczych penisach jest w rzeczywistości opowieścią o kaczych waginach.


Kaczy seks potrafi być zażartą rywalizacją i kilku samców często próbuje przymusić jedną samicę. Ich wyjątkowe penisy pozwalają im zostawić spermę tak głęboko w niej, jak to możliwe. Ale waginy kaczek są długie i poskręcane. Mają ślepe zaułki i skręcają się w kierunku odwrotnym do penisa samca. Ten kształt powstrzymuje dostęp balistycznego narządu samca – czego dowiodła Patricia Brennan przez namówienie kaczorów do zanurzania ich penisów w szklanych tubach o rozmaitych kształtach.


Jak pisałem w 2009
r., wagina kaczki jest “organicznym pasem cnoty, który wyewoluował, by ograniczyć skuteczność długich genitaliów samców”. Jeśli kaczka chce stosunku, może zmienić postawę i odprężyć ścianki swojego kanału rozrodczego, żeby dać samcowi łatwe przejście. Jeśli nie chce, zmusza go do wkładania swojego klucza w niedopasowany zamek. Dla przygodnego obserwatora samiec wygląda na tego, który ma władzę, ale w rzeczywistości kontrolę sprawuje samica dzięki swoim zawiłym genitaliom.


Niemniej wszyscy mówią o penisach.


Nie chodzi tylko o kaczki. Jest to problem, który powtarza się w całej zoologii. Genitalia zwierzęce są naprawdę interesujące—są niezwykle zróżnicowane w kształcie i sposobie użycia i mówią nam fascynujące rzeczy o konfliktach ewolucyjnych. Wielu naukowców to rozumie. Na początku lat 1990. rocznie publikowano nie więcej niż pięć badań o ewolucji genitaliów. W 2012 r. było już 40 takich badań.


Samce skorzystały jednak bardziej z tego rosnącego zainteresowania niż samice. Analizując 364 badania opublikowane w ciągu ostatnich 25 lat, Malin Ah-King, Andrew Barron i Marie Herberstein stwierdzili, że 49 procent badało tylko genitalia samców, 8 procent tylko samic, a 43 procent oglądało jedne i drugie. Jest tam pewne zróżnicowanie: ludzie, którzy badają pająki, ślimaki i ślimaki nagie zwracają większą uwagę na genitalia samic. Ogólnie jednak narządy seksualne samic – waginy, bursy, kloaki, zbiorniki nasienne i tak dalej – zbywa się machnięciem ręki.


Dlaczego?


Płeć badacza nie ma tu znaczenia. Ah-King, Barron i Herberstein odkryli, że zarówno badacze, jak badaczki są równie skłonni przychylać się do badań męskich genitaliów. Jedną  możliwością jest, że skrzywienie jest uzasadnione, bo genitalia samic różnią się mniej niż genitalia samców. Ah-King, Barron i Herberstein nie zgadzają się jednak z tym argumentem. Wskazują na wiele grup much, pająków, kaczek, a także naczelnych, gdzie genitalia samic bardzo się różnią u różnych gatunków, a nawet wewnątrz gatunku.


Bardziej prawdopodobnym wyjaśnieniem jest, że rurki jest łatwiej badać niż otwory. Genitalia samców wystają i często są sztywne, co powoduje, że łatwo je obserwować, mierzyć i manipulować nimi – istnieje cała grupa badań z goleniem penisów. Ale genitalia samic są zazwyczaj ukryte. „Trzeba je wypreparować, a to zmienia ich kształt” – mówi Michael Jennions z Australian National University. “To jest żmudna praca i wymaga umiejętności anatomicznych dawnej szkoły, których jest coraz mniej we współczesnej biologii”. (To może wyjaśnić, dlaczego jest mniejsza dysproporcja w badaniach pająków, których samice często mają genitalia na zewnątrz.)


Ale Ah-King, Barron i Herberstein zauważają, że niektórzy badacze używają nowoczesnych skanerów medycznych, by ominąć ten problem. Dostępność, choć ważna, nie może być tu jedynym czynnikiem.


Zamiast tego sądzą oni, że genitalia samców nadal skupiają więcej uwagi z powodu długotrwałych stereotypów płci, które przeniknęły do biologii ewolucyjnej. Przez długi czas badacze sądzili, że samce odgrywają w seksie rolę dominującą, podczas gdy samice są bierne.


Te stereotypy są wszechobecne. W większości badań o konflikcie seksualnym autorzy używają aktywnych określeń, takich jak “zastraszenie” i “przymus” do opisania samców, ale biernych określeń, jak “opór” i “unikanie” do opisania samic. Jeszcze bardziej wymowne jest to, że samce mają “adaptacje”, a samice mają “kontr-adaptacje”. Samce działają; samice reagują.


Wiemy jednak, że podobnie jak u kaczek, samice podczas seksu w olbrzymim stopniu panują nad sytuacją. Potrafią zmagazynować plemniki w kieszonkach, wyrzucić niechciane plemniki lub kopulować z wieloma samcami. Wszystkie te sztuczki pozwalają im na odrzucenie samca jako ojca, chociaż mają z nim stosunki seksualne, a wszystko to trudno zauważyć, chyba, że starannie obserwujesz. I, być może, ludzie nie obserwują dość starannie.


Choć niewielu dzisiejszych biologów widzi samice jaki biernych partnerów w seksie, Ah-King, Barron i Herberstein twierdzą, że ten mit pozostawił długi cień w tej dziedzinie. Oznacza to, że ludzie zaczęli badać skupiające się na samcach tematy, takie jak rywalizacja plemników – gdzie plemniki różnych samców współzawodniczą o prawo do zapłodnienia wewnątrz ciała samicy – na długo zanim zaczęli badać takie tematy, jak wybór dokonywany przez samicę.


Weźmy także pod uwagę koncepcję, że samce są rozwiązłe, a samice wybredne. Ta koncepcja była  wbita w mądrość podręcznikową po klasycznej pracy genetyka Angusa Batemana z 1948 r. opartej na eksperymentach z muszkami owocowymi. Eksperymentując z hodowlą muszek Bateman odkrył, że samce odnoszą korzyści z wielokrotnych kopulacji, ale nie samice.


W metodach Batemana jest jednak jeden poważny problem, który podważa jego wnioski, a został odkryty dopiero w zeszłym roku. Jak pisze Eric Michael Johnson, “to pierwsze badanie doboru płciowego – które było przytaczane w ponad dwóch tysiącach artykułów i w podręcznikach – zawiera fatalny błąd… Niewygodną implikacją jest, że paradygmat Batemana był tak szeroko cytowany, ponieważ zgadzał się z założeniami, jaka powinna być seksualność samic”.  


Zasada Batemana nie jest uniwersalnie niesłuszna – w minionych dziesięcioleciach inni naukowcy znaleźli wiele popierających ją przykładów. Ah-King, Barron i Herberstein twierdzą jednak, że sugestia, iż sukces seksualny przynosi więcej korzyści samcom i różni się między nimi, kierowało studentów ku badaniu raczej samców niż samic. Stąd więc eksplozja badań nad penisami i plemnikami i stosunkowa niedostatek badań nad waginami i jajeczkami.


Ten brak równowagi powoduje problemy. Możemy w poważny sposób źle interpretować życie seksualne zwierząt, jeśli mamy informację tylko o połowie partnerów. Na przykład, penis kaczora w kształcie korkociągu wygląda jak narzędzie do pobicia innych samców w konkurencji seksualnej, dopóki nie dowiesz się, że spiralna wagina kaczki daje jej kontrolę nad sytuacją.


Podobnie, samce skorków mają długi, zakończony szczoteczką organ, zwany virga, którego podobno używają do wymiecenia z samicy plemników poprzedniego zalotnika. Jak piszą Ah-King, Barron i Herberstein: “Zbyt często zakłada się, że samica jest niezmiennym pojemnikiem, w którym odbywa się całe to wygarnianie, wymiatanie i zanurzanie”. W rzeczywistości samica skorka ma narządy magazynujące plemniki, które leżą poza zasięgiem virgi. Samiec może wymiatać, ile chce; to samica decyduje, czy zatrzymać, czy wyrzucić plemniki.


“Większy nacisk na badanie genitaliów samic pomógłby w zrozumieniu ewolucji genitaliów” – mówi William Eberhard, pionier badań wyboru przez samice. „Autorzy nie pierwsi na to wskazują, ale jest przydatne i konieczne powtarzanie tego argumentu od czasu do czasu”.


Ale Diane Kelly z University of Massachussetts, która bada szeroki wachlarz penisów zwierzęcych, dodaje: „Sądzę, że autorzy niedoceniają trudności badania genitaliów samic”. Nie chodzi tylko o to, że te narządy są schowane. Działają także w skomplikowany sposób.


Penisy są proste. Mogą mieć przebijające koniuszki lub dodatki do wyrzucania plemników rywala, ale zasadniczo są rurkami z jednym podstawowym zadaniem: dostarczyć plemniki w pobliże jajeczek. Genitalia samic, z drugiej strony, mogą zmieniać kształt, by współdziałać z narządami samców. Mogą kurczyć się, by poprawić lub zmniejszyć szanse zapłodnienia. Mogą uwolnić strumień hormonów do kontrolowania uwolnienia jajeczek lub magazynów plemników. Są czymś znacznie więcej niż zwykłymi otworami.


“W obliczu tego rodzaju złożoności, czy to dziwne, że ludzie badający modele ‘klucza i zamka’ wolą w tym układzie badać klucz? – mówi Kelly. – Jest o wiele łatwiej i szybciej zgolić kilka kolców z penisa samca i ocenić, czy zmienia to jego sukces rozrodczy, niż przebijać się przez wszystkie czynniki, którymi może posługiwać się samica zanim użyje lub odrzuci plemniki samca. Krótko mówiąc, kiedy chodzi o genitalia samic, nadal jeszcze nie wiemy jak funkcjonują one podczas seksu.


Jest to prawdopodobnie jedna z przyczyn, dla której połowa badań genitaliów zwierząt, które oceniali autorzy, badała samców i samice razem. Myślę, że to jest dobrze. Badanie, jak zachowują się genitalia samic podczas kopulacji powie nam prawdopodobnie dużo więcej o naciskach ewolucyjnych na te tkanki niż dowiedzielibyśmy się badając je same”.


Źródło:
King, Barron & Herberstein. 2014. Genital Evolution: Why Are Females Still Understudied? PLOS Biology http://dx.doi.org/10.1371/journal.pbio.1001851


Where’s all the animal vagina research

Not Exactly Rocket Science, 6 maja 2014

Tłumaczenie: Małgorzata KoraszewskaEd Yong 

Mieszka w Londynie i pracuje w Cancer Research UK. Jego blog „Not Exactly Rocket Science” jest próbą zainteresowania nauką szerszej rzeszy czytelników poprzez unikanie żargonu i przystępną prezentację.
Strona www autora


Wyślij artykuł do znajomego:     WydrukujNauka

Znalezionych 1121 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Postmodernizm: filozofia, która stoi za naszymi wojnami kulturowymi i postępującym nihilizmem   Hill   2020-07-02
Bodźce do innowacji w końcu pokonają COVID-19   Ridley   2020-06-27
Maleńkie stworzenia morskie budują olbrzymie, fantastyczne domy, by chronić się i zdobywać pokarm   Coyne   2020-06-25
Rośliny uprawne z edytowanym genomem pomagają farmerom i środowisku   Ridley   2020-06-20
Czy klucz do COVID można znaleźć w rosyjskiej pandemii?   Ridley   2020-06-18
Skąd więc wziął się ten wirus?   Ridley   2020-06-16
Nowe dane o tym, jak działają grzyby „mrówek zombie”   Coyne   2020-06-15
Czy brytyjski naukowy establishment popełnił największy błąd w historii?   Ridley   2020-06-13
Błysk światła w mroku   Sheagren   2020-06-12
Poczucie pewności napędza efekt potwierdzenia   Novella   2020-06-08
Czy możemy zobaczyć osobowość?   Novella   2020-06-05
Rozwiązanie dla obecnego kryzysu   Ridley   2020-06-02
Lokalizacja funkcji wykonawczych   Novella   2020-05-30
Przestańcie wierzyć w naukę   Greenfield   2020-05-28
Ewolucyjne korzenie sztuki   Koraszewski   2020-05-27
Innowacji nie można wymusić, ale można je zdławić   Ridley   2020-05-26
Stymulowanie kory wzrokowej   Novella   2020-05-23
Pora na telemedycynę   Novella   2020-05-19
Czy mrożącą krew w żyłach prawdą jest, że decyzja o zamknięciu społeczeństwa opierała się na luźnych matematycznych spekulacjach?   Ridley   2020-05-15
MMR jest bezpieczna i skuteczna   Novella   2020-05-14
Odporność stada na fakty   Koraszewski   2020-05-13
O COVID wiemy wszystko – i nie wiemy niczego   Ridley   2020-05-12
Nanotechnologia zastosowana do leczenia choroby Alzheimera   Novella   2020-05-11
COVID-19 – To są szkody   Novella   2020-05-05
Nadmiar teorii wszystkiego   Koraszewski   2020-05-04
Zawodnicy – i trudności – w wyścigu do wyleczenia COVID   Ridley   2020-04-30
Psychologia sprzeciwu wobec szczepień   Novella   2020-04-25
Prowokator czy prowokowany?   Witkowski   2020-04-24
Nauka on-line jest skuteczna   Novella   2020-04-23
Mądrość w pułapce autorytetu   Witkowski   2020-04-18
Znaleziono najstarszego “bilaterian”: odkryto podobne do robaka stworzenie wraz z jego skamieniałymi śladami   Coyne   2020-04-16
Nietoperze i pandemia   Ridley   2020-04-14
Pandemia ludzkiej głupoty   Novella   2020-04-12
W miarę postępu badań natura naszego wroga staje się coraz wyraźniejsza   Ridley   2020-04-04
Wzmacnianie układu odpornościowego podczas pandemii   Novella   2020-04-02
Dlaczego ten wirus inaczej dotyka pokolenia?   Ridley   2020-03-30
Czaszka maleńkiego dinozaura/ptaka znaleziona w bursztynie   Coyne   2020-03-27
Szczepionka na koronawirusa nie przybędzie szybko   Ridley   2020-03-25
Niebawem dowiemy się jak solidna jest nasza cywilizacja   Ridley   2020-03-23
Żywotność wirusa Covid-19 na różnych powierzchniach (rada: używaj rękawiczek, kiedy odbierasz paczki i nie otwieraj ich przez 24 godziny)   Coyne   2020-03-21
Dzień był krótszy 70 milionów lat temu   Novella   2020-03-20
Jak często powstają ptasie hybrydy?   Coyne   2020-03-18
Mózgi noworodków   Novella   2020-03-16
Twierdzenie o białku i DNA dinozaurów   Novella   2020-03-10
Porażka jest stałym elementem pracy naukowca   Konrad Bocian   2020-03-07
Jak myśleć o naszych problemach   Tupy   2020-03-03
Dlaczego tak wiele nowych wirusów pochodzi od nietoperzy?   Ridley   2020-02-29
Odkrycie antybiotyku przez AI   Novella   2020-02-27
Wizyta w Andach u łysek rogatych   Lyon   2020-02-26
Zioła nie pomagają na utratę wagi   Novella   2020-02-25
Dawkins pisze tweeta   Coyne   2020-02-24
W obronie binarności płci u ludzi   Coyne   2020-02-21
Nie palmy pieniędzy na ołtarzu zielonej manii   Lomborg   2020-02-20
Więcej dowodów ewolucji: końskie zarodki zaczynają tworzyć pięć palców, a cztery zawiązki znikają   Coyne   2020-02-18
Homeopatyczny rentgen   Novella   2020-02-14
Różnice płci w wyborze zabawek: chłopcy bawią się chłopięcymi zabawkami, dziewczynki dziewczęcymi zabawkami   Coyne   2020-02-13
Śmiertelność z powodu raka nadal spada wbrew twierdzeniom szarlatanów     2020-02-11
Odkrycie w immunologii, a leczenie nowotworów   Novella   2020-02-10
Ponowne psucie nauki przez ideologię: ”Slate” wypacza biologię ewolucyjną, by wyglądała na kapitalistyczną i antysocjalistyczną   Coyne   2020-02-07
Flamingi z braku łysek rogatych   Lyon   2020-02-06
Moja ostatnia praca badawcza. Część 3: Znaczenie   Coyne   2020-02-04
Moja ostatnia praca badawcza. Część 2: Wyniki   Coyne   2020-02-03
Moja ostatnia praca badawcza: Część 1: Cele i metody   Coyne   2020-02-01
Ewolucyjne wyjaśnienie nienaukowych przekonań   Bretl   2020-01-31
Zdumiewająca mimikra   Coyne   2020-01-27
Reality check: Pęd do szybkiej „zerowej” emisji to gwarancja przegranej   Lomborg   2020-01-27
Sfuszerowany artykuł o biologii w „Washington Post”   Coyne   2020-01-24
Punkty dla Ameryki w konflikcie między Iranem i USA   Destexhe   2020-01-24
Zbliżanie się do rozumienia pamięci   Novella   2020-01-22
Z perspektywy naszego kurnika   Witkowski   2020-01-16
Fałszywa pokora nie uratuje planety   Boudry   2020-01-09
Złoty ryż zatwierdzony na Filipinach   Novella   2020-01-07
Cudowna animacja DNA i komórek   Coyne   2020-01-06
Dychotomiczne myślenie, niepewność i zaprzeczanie nauce     2020-01-01
Mieliśmy najlepszą dekadę w historii. Naprawdę   Ridley   2019-12-31
Kreacjonista opowiada się za ”argumentem z niedowierzania”   Coyne   2019-12-26
Biologia męskiej agresji i dlaczego nie jest to tylko „socjalizacja”   Coyne   2019-12-24
Wydajność, wyzysk, wybory   Koraszewski   2019-12-23
Społecznościowe finansowanie szarlatanerii   Novella   2019-12-20
Wykład Dawkinsa o czerpaniu odwagi z darwinizmu   Coyne   2019-12-18
Uprawy GM, takie jak Złoty Ryż, uratują życie setek tysięcy dzieci   Ridey   2019-12-13
Darwin, lisy i inne ssaki na Falklandach   Mayer   2019-12-11
Wirtualna edukacja   Novella   2019-12-03
Teoria klasy próżniaczej Thorsteina Veblena – uaktualnienie statusu   Henderson   2019-12-02
Punkt szczytowy inteligencji   Novella   2019-11-30
Likwidowanie przeziębienia miedzią   Novella   2019-11-27
Dlaczego wyjaśnianie problemów przez biały przywilej jest niesłuszne   Rob Henderson   2019-11-25
LiveScience zachwala panpsychizm jako rozwiązanie trudnego problemu świadomości   Coyne   2019-11-22
Jak walczyć z firehosing   Novella   2019-11-19
Odwołajcie antyszczepionkową konferencję w Tel Awiwie   Blum   2019-11-15
Ewolucja dwunożności   Novella   2019-11-14
Granice „przeskoczenia” progu opłacalności   Lomborg   2019-11-13
Dlaczego nie żyjemy w epoce post-prawdy   Pinker   2019-11-11
Śledząc pochodzenie człowieka   Novella   2019-11-09
Skamieniałe trylobity idące gęsiego. Ale dlaczego to zrobiły?   Coyne   2019-11-06
Saga o złotym ryżu   Novella   2019-11-04
Kolejne badanie rolnictwa organicznego   Novella   2019-11-02
Fabrizio Benedetti pyta: “Czy badania placebo wzmacniają pseudonaukę?”     2019-11-01
Nathaniel Comfort raz jeszcze: nauka nie czyni postępów (czy może robi to?)   Coyne   2019-10-31
Pochwała jednoznaczności   Witkowski   2019-10-29

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Wzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologiaAllah stworzylUprzednie doświadczenieŻydowski exodusPRL Chrystusem narodówOdrastające głowy hydry nazizmuHomeopatia, wibracje i oszustwo


Żołnierz IDFPrawo powrotuMózg i kodowanie predyktywneNocna rozmowaWSzyscy wiedzaNieustający marszOświecenie PinkerAlternatywna medycyna zabijaKobiety ofiaramiPrometeuszmodyfikowana pszenica


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk