Prawda

Piątek, 26 kwietnia 2024 - 06:30

« Poprzedni Następny »


Zdumiewające postępy niewiary


Matt Ridley 2015-12-03


Pięćdziesiąt lat temu, po złamaniu kodu genetycznego, Francis Crick był tak pewien, że religia niebawem zaniknie, że oferował nagrodę za projekt najlepszego przyszłego wykorzystania kaplic uniwersyteckich w Cambridge. Zwyciężył projekt basenów pływackich. Dzisiaj, kiedy terroryści krzyczą „Bóg jest wielki” tak w Paryżu, jak w Bamako, kiedy mordują kogo mogą, ten dowcip wydaje się ponury. Ale, być może, dżihadyzm okaże ostatnim – choć bolesnym – atakiem śmiertelnie rannego węża. Humaniści zwyciężają także w walce przeciwko islamowi.

Po cichu, spokojnie wkracza niewiara. Ci, którzy używają skrajnych postaci religii do zatruwania umysłów rozgoryczonych młodych ludzi, wściekają się na szerzenie idei materialistycznych i świeckich, i czują się bezradni wobec ich rozprzestrzeniania. Za 50 lat możemy patrzeć wstecz na ten okres i zastanawiać się, jak to się stało, że nie zauważyliśmy, że islam wkrótce straci swój udział w rynku, nie na rzecz innych religii, ale na rzecz humanizmu.


Najszybciej rosnącym systemem wiary na świecie jest niewiara. W ciągu ostatniego stulecia żadna religia nie rosła nawet w przybliżeniu równie szybko. Podczas gdy w roku 1900 praktycznie rzecz biorąc nikt nie identyfikował się jako niewierzący, dzisiaj robi to z grubsza 15 procent, a ta liczba nie obejmuje kulturowych anglikanów w Wielkiej Brytanii, łagodnych taoistów w Chinach, letnich hindusów w Indiach lub symbolicznych buddystów w Japonii. Mimo to kategoria niewierzących przewyższyła pogaństwo, wkrótce przewyższy hinduizm, może któregoś dnia równać się islamowi i zdobywa grunt wobec chrześcijaństwa. (Z każdych dziesięciu ludzi na świecie z grubsza trzech jest chrześcijanami, dwóch muzułmanami, dwóch hindusami, 1,5 osobami niereligijnymi oraz 1,5 należy do kategorii inni.)


Jest to tym bardziej niezwykłe, jak się nad tym zastanowić, że poza kilkoma wyjątkami ateiści lub humaniści nie wygłaszają kazań, nie mówiąc już o jakimś finansowaniu ateistycznej ewangelizacji. Wzrost tej grupy jest wynikiem niemal wyłącznie samodzielnych decyzji, podczas gdy wolniejszy wzrost udziału rynkowego islamu jest głównie efektem demografii: wyższej stopy urodzeń w krajach muzułmańskich w porównaniu do krajów chrześcijańskich.


A to się właśnie zmienia. Stopa urodzeń w krajach muzułmańskich spada z bezprecedensową szybkością. Badanie demografa Nicholasa Eberstadta przeprowadzone trzy lata temu pokazuje, że: “Sześć z dziesięciu największych absolutnych spadków dzietności na dwudziestoletni okres, jaki zanotowano w okresie powojennym, miało miejsce w krajach z większością muzułmańską”. Iran, Oman, Zjednoczone Emiraty Arabskie, Algieria, Bangladesz, Tunezja, Libia, Albania, Katar i Kuwejt wszystkie doznały spadku stopy narodzin o ponad 60 procent w ciągu 30 lat.


Tymczasem sekularyzm rośnie również w krajach z większością muzułmańską. Nie jest łatwo być humanistą w społeczeństwie islamskim, nawet poza piekłem ISIS, trudno więc powiedzieć, ilu ich jest. Ale w sondażu z 2012 r. 5 procent Saudyjczyków zadeklarowało się jako w pełni ateiści, a 19 procent jako niewierzący – więcej niż we Włoszech. W Libanie wynosi to 37 procent. Pamiętajmy, że w wielu krajach łamią oni prawo nawet myśląc w ten sposób.


Fakt, że rządy arabskie uznają niewiarę za niezgodną z prawem, nie pokazuje pewności siebie, ale trwogę. W zeszłym tygodniu sąd w Arabii Saudyjskiej skazał poetę palestyńskiego, Aszrafa Fajadha, na śmierć za apostazję. W 2014 r. rząd saudyjski uchwalił prawo definiujące ateizm jako przestępstwo terrorystyczne. Rząd Abdela Fattaha al-Sisiego w Egipcie, chociaż ostry wobec islamistów, nakazał dwóm ministerstwom stworzenie planu narodowego do „przeciwstawienia się i wyeliminowania” ateizmu. Zamknęli kawiarnie, w której bywali ateiści i wyrzucili z pracy bibliotekarza uniwersyteckiego, który mówił w telewizji o humanizmie.


W tym miesiącu islamiści po raz kolejny – piąty taki wypadek – zamordowali wydawcę pism świeckich w Bangladeszu. Spotkałem niedawno jednego z najbardziej odważnych ludzi, humanistycznego blogera z Bangladeszu, Arifa Rahmana, którego czterech kolegów zarąbano maczetami w biały dzień. Opowiedział mi o prawie o bluźnierstwie z 2013 r. w Bangladeszu i o wzrastającej obojętności, a wręcz wrogości rządu Bangladeszu wobec losu niereligijnych blogerów. Dla wielu rządów, w których dominują muzułmanie, wrogiem nie jest „krzyżowe” chrześcijaństwo, ale właśnie domowa niewiara.


Prawdopodobnie dżihadyści z ISIS mniej pragną nawrócić zbuntowaną młodzież Europy na fundamentalistyczny islam, a bardziej powstrzymać ześlizgiwanie się muzułmańskiej diaspory w sekularyzm. W świecie arabskim, według Briana Whitakera, autora Arabs Without God, tym, co kusi ludzi do porzucenia wiary, nie jest obrzydzenie wobec wyczynów terrorystów islamistycznych, ale to samo, co opróżniło kościoły tutaj: materializm, racjonalizm i sceptycyzm.


Jak napisali osiem lat temu w eseju Gregory Paul i Phil Zuckerman: “Ani jedna rozwinięta demokracja, w której panują korzystne, postępowe warunki społeczno-ekonomiczne, nie zachowuje wysokiego poziomu powszechnej religijności. Wszystkie stają się materialistyczne”. Ameryka nie jest już dłużej takim wyjątkiem. Niewierzący przewyższają tam liczebnością mormonów, muzułmanów i żydów razem wziętych i ta grupa zwiększa się szybciej niż baptyści południowi.


Whitaker odkrył, że ateiści arabscy tracili wiarę stopniowo, kiedy zaczynała ich niepokoić niesprawiedliwość bożej sprawiedliwości, irracjonalność nauczania lub przesądy wobec kobiet, gejów i ludzi innych wyznań. Niezależnie od pochodzenia i staranności, z jaką poddano wypraniu twój mózg, jest coś w życiu w społeczeństwie z restauracjami i telefonami komórkowymi, uniwersytetami i mediami społecznościowymi, co utrudnia myślenie, że moralność wypływa wyłącznie z zabobonu.


Oczywiście nie jest tak, że zachodni humaniści są wolni od zabobonów: od Gai poprzez dietę Gwyneth Paltrow, do astrologii, wiele jest miejsca w świecie zachodnim dla kultów, choć na ogół są nieszkodliwe. Tak jak, ogólnie rzecz biorąc, chrześcijaństwo na Zachodzie.


Nie chcę brzmieć zbyt pewny siebie w sprawie Oświecenia. Trzeba będzie opierać się i to energicznie przyjmowaniu szariatu lub jego odpowiednika w zakazanych obszarach miast europejskich. Dżihadyści zabiją jeszcze bardzo wielu ludzi, zanim będą skończeni, i wywołają reakcje rządów, które po drodze naruszą wolności obywatelskie. Jestem przygnębiony brakiem zainteresowania obroną wolności słowa, okazywanym dzisiaj przez wielu młodych ludzi na Zachodzie, podczas gdy coraz więcej grup rozgrywa kartę bluźnierstwa, naśladując islam, żądając „ochrony”  ich religijnych uczuć przed obrazą.


Niemniej, nie traćmy z oczu obrazu trendów. Jeśli będziemy zdeterminowani, jeśli powstrzymamy morderców, wykorzenimy kaznodziejów nienawiści, zachęcimy reformatorów i zatrzymamy falę wojowniczego islamizmu, to na długą metę zwyciężą sekularyzm i łagodniejsze postaci religii.


Pierwsza publikacja tego artykułu w Times.

The Rise of Humanism

Rational Optimist, 23 listopada 2015

Tłumaczenie: Małgorzata Koraszewska



Matt Ridley


Brytyjski pisarz popularnonaukowy, sympatyk filozofii libertariańskiej. Współzałożyciel i b. prezes International Centre for Life, "parku naukowego” w Newcastle. Zrobił doktorat z zoologii (Uniwersytet Oksfordzki). Przez wiele lat był korespondentem naukowym w "The Economist". Autor książek: The Red Queen: Sex and the Evolution of Human Nature (1994; pol. wyd. Czerwona królowa, 2001, tłum. J.J. Bujarski, A. Milos), The Origins Of Virtue (1997, wyd. pol. O pochodzeniu cnoty, 2000, tłum. M. Koraszewska), Genome (1999; wyd. pol. Genom, 2001, tłum. M. Koraszewska), Nature Via Nurture: Genes, Experience, and What Makes us Human (także jako: The Agile Gene: How Nature Turns on Nurture, 2003), Rational Optimist 2010.

Skomentuj Tipsa en vn Wydrukuj




Komentarze
1. Dlaczego zachód zdradził umiarkowanych muzułmanów? mieczysławski 2015-12-03


Nowy ateizm i krytyka religii

Znalezionych 905 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Jak głęboka jest nienawiść muzułmanów do niewiernych?   Koraszewski   2024-04-25
Geneza i paradoksy teizmu (IV)   Ferus   2024-04-21
„Cywilizacja i islam to dwie różne rzeczy”Ex-muzułmanie, teraz wiele zależy od nas.   Pandavar   2024-04-10
Geneza i paradoksy teizmu (III)   Ferus   2024-04-07
Geneza i paradoksy teizmu (II)   Ferus   2024-03-31
Serce nie sadysta, kiedyś przestanie bić   Koraszewski   2024-03-27
Geneza i paradoksy teizmu   Ferus   2024-03-24
Logika świadectwem prawdy       Ferus   2024-03-17
Niektóre obawy dotyczące islamu są całkowicie racjonalne   Dawkins   2024-03-12
Cena świętego spokoju.Czyli religijny raj dla oportunistów albo też azyl ignorancji (wg Spinozy).   Ferus   2024-03-10
Bogu/bogom nic nie jesteśmy winni (III)   Ferus   2024-03-03
Bogu/bogom nic nie jesteśmy winni (II)   Ferus   2024-02-25
Bogom/Bogu nic nie jesteśmy winniCzyli „prawda” religii versus prawda rozumu   Ferus   2024-02-18
Droga Saladyna kończy się w Rafah   Pandavar   2024-02-17
Zatrute ziarnoCzyli wkład chrześcijaństwa w cywilizację europejską.   Ferus   2024-02-11
Epigoni: inna wersja upadku człowieka w raju   Ferus   2024-02-04
Mój racjonalny ateizm.Czyli w czym upatruję siłę areligijnych poglądów.   Ferus   2024-01-28
Moja racjonalna wiara (III)   Ferus   2024-01-14
Nowe książki Lucjana Ferusa   Koraszewski   2024-01-12
Moja racjonalna wiara (II)   Ferus   2024-01-07
Ayyan Hirsi Ali porzuciła ateizm dla chrześcijaństwa   Koraszewski   2024-01-01
Moja racjonalna wiara. Czyli idea bogów/Boga dla bardziej wymagających.   Ferus   2023-12-31
Alternatywna forma ateizmu   Ferus   2023-12-24
Niewiarygodna idea bogów/Boga (IV)   Ferus   2023-12-17
Niewiarygodna idea bogów/Boga III.   Ferus   2023-12-10
Niewiarygodna idea bogów/Boga II.   Ferus   2023-12-03
Niewiarygodna idea bogów/Boga   Ferus   2023-11-26
Nieudane autodafe. Czyli: kiedy ateizm był zbrodnią.    Ferus   2023-11-19
  Egzorcyści kontra Zły (II). Czyli pozorna walka „dobra ze złem”.   Ferus   2023-11-12
Egzorcyści kontra Zły. Czyli pozorna walka „dobra” ze „złem”.   Ferus   2023-11-05
Tanatos, czyli refleksja eschatologiczna   Ferus   2023-10-29
Trudna sztuka zrozumienia istoty rzeczy (III)   Ferus   2023-10-22
Trudna sztuka zrozumienia istoty rzeczy (II)   Ferus   2023-10-08
Trudna sztuka zrozumienia istoty rzeczy   Ferus   2023-10-01
Błądzenie - ludzka rzecz II   Ferus   2023-09-24
Błądzenie - ludzka rzecz   Ferus   2023-09-17
Bardzo nieelegancka hipoteza Boga II   Ferus   2023-09-10
Bardzo nieelegancka hipoteza Boga. Czyli mocno niedoskonałe wyobrażenia absolutnej doskonałości   Ferus   2023-09-03
Sztuczna inteligencja i sen   Ferus   2023-08-27
Ogromna transformacja Indii i Bliskiego Wschodu   Bulut   2023-08-22
Najlepszy ze światów - Ziemia? III.   Ferus   2023-08-20
Najlepszy ze światów - Ziemia? (II)   Ferus   2023-08-13
Bogowie, przesądy i fizjologia   Koraszewski   2023-08-13
Pakistan: “Oko za oko” – reperkusje palenia Koranu w Szwecji dla chrześcijan   Saeed   2023-08-12
Nowy ateizm i żądanie dogmatów   Johnson   2023-08-07
Najlepszy ze światów – Ziemia? Czyli najlepsza z możliwych marności nad marnościami.   Ferus   2023-08-06
Palenie pism świętych i innych śmieci   Koraszewski   2023-08-05
Wieżo z gierkowskiej cegły…   Kruk   2023-07-31
Kiedy prowadzą nas ślepi przewodnicy (II)   Ferus   2023-07-30
Ślepi przewodnicy   Ferus   2023-07-23
Czy sztuczna inteligencja rozumie o czym mówi?   Ferus   2023-07-16
Credo sceptyka. Część XII.   Ferus   2023-07-09
Credo sceptyka. Część  XI.   Ferus   2023-07-02
Objawienie Maurycego Kazimierza Hieronima Ćwiercikowskiego   Kruk   2023-06-26
Credo sceptyka. Część X.   Ferus   2023-06-25
Credo sceptyka. Część IX.   Ferus   2023-06-18
Boży ludzie w Afryce i w Polsce   Koraszewski   2023-06-15
Credo sceptyka. Część VIII   Ferus   2023-06-11
Marzenie o religii z ludzką twarzą   Koraszewski   2023-06-10
Credo sceptyka. Część VII.   Ferus   2023-06-04
Credo sceptyka. Część VI   Ferus   2023-05-28
Credo sceptyka. Część V.   Ferus   2023-05-21
Credo sceptyka, Część  IV.   Ferus   2023-05-14
Credo sceptyka. Część III   Ferus   2023-05-07
Credo sceptyka. Część II.   Ferus   2023-04-30
Credo sceptyka. Część I.   Ferus   2023-04-23
Odłożone w czasie zbawienie (IV)   Ferus   2023-04-16
Dorastać we wszechświecie   Koraszewski   2023-04-15
Odłożone w czasie zbawienie (III)   Ferus   2023-04-09
Odłożone w czasie zbawienie (II)   Ferus   2023-04-02
“New York Times” głosi fałszywą przyjaźń między nauką i religią   Coyne   2023-03-30
Odłożone w czasie zbawienie   Ferus   2023-03-26
Nawróć się, wyjdź za mnie lub giń: Chrześcijanki w muzułmańskim Pakistanie   Ibrahim   2023-03-21
Credo Ateisty (XIII)   Ferus   2023-03-19
Galopujący wzrost dyskrepancji między słowem i jego desygnatem   Koraszewski   2023-03-13
Credo ateisty (XII)   Ferus   2023-03-12
Turcja: seks islamistów z dziećmi jest w porządku; potępienie tego to przestępstwo   Bekdil   2023-03-10
Skandal wokół Jezusa niefrasobliwego   Kruk   2023-03-08
Zbliżają się dni religijnej zemsty   Carmon   2023-03-06
Credo ateisty (XI)   Ferus   2023-03-05
Czy antysemityzm, szalejący w niektórych częściach świata muzułmańskiego, naprawdę opiera się na błędnej interpretacji islamu?   Spencer   2023-02-27
Credo ateisty (X)   Ferus   2023-02-26
Credo ateisty (IX)   Ferus   2023-02-19
Credo ateisty (VIII)   Ferus   2023-02-12
Credo ateisty (VII)   Ferus   2023-02-05
“Hańba Pakistanu”: oskarżenia o bluźnierstwo   Saeed   2023-02-03
Watykan przeciw Izraelowi   Koraszewski   2023-02-02
Credo ateisty (VI)   Ferus   2023-01-29
Skąd Jezus wziął swoje DNA? Spór między katolikami a ewangelikami   Coyne   2023-01-25
Credo ateisty (V)   Ferus   2023-01-22
Credo ateisty (IV)   Ferus   2023-01-15
Credo ateisty (III)   Ferus   2023-01-08
Credo ateisty (II)   Ferus   2023-01-01
Credo ateisty    Ferus   2022-12-25
Przekleństwo nieskończonych możliwości (II)   Ferus   2022-12-18
Przekleństwo nieskończonych możliwości   Ferus   2022-12-11
Nasza lepsza połowa (III)   Ferus   2022-12-04
Nasza lepsza połowa (II)   Ferus   2022-11-27
Nasza lepsza połowa   Ferus   2022-11-20
List do chrześcijan i nie tylko   Koraszewski   2022-11-19

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Lekarze bez Granic


Wojna w Ukrainie


Krytycy Izraela


Walka z malarią


Przedwyborcza kampania


Nowy ateizm


Rzeczywiste łamanie


Jest lepiej


Aburd


Rasy - konstrukt


Zielone energie


Zmiana klimatu


Pogrzebać złudzenia Oslo


Kilka poważnych...


Przeciwko autentyczności


Nowy ateizm


Lomborg


„Choroba” przywrócona przez Putina


„Przebudzeni”


Pod sztandarem


Wielki przekret


Łamanie praw człowieka


Jason Hill


Dlaczego BIden


Korzenie kryzysu energetycznego



Obietnica



Pytanie bez odpowiedzi



Bohaterzy chińskiego narodu



Naukowcy Unii Europejskiej



Teoria Rasy



Przekupieni



Heretycki impuls



Nie klanial



Cervantes



Wojaki Chrystusa


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Małgorzata, Andrzej, Henryk