Prawda

Środa, 20 czerwca 2018 - 03:50

« Poprzedni Następny »


Brat Tayler o Reza Aslanie


Jerry A. Coyne 2016-06-06


Jeśli istnieje wizerunek reklamowy Wstecznej Lewicy, to jest nim Reza Aslan. Aslan daje pociechę tym głupawym liberałom, takim jak Oprah Winfrey, którzy po prostu nie potrafią uwierzyć, że jakakolwiek wiara, włącznie z islamem, może promować zło. Jeśli bowiem może robić to jedna religia, to mogą wszystkie, a wnioskiem byłoby, że zabobon ma ciemną stronę.

Aslan pomaga także rozwiązać dysonans poznawczy liberałów, którzy są rozdarci między dwiema wartościami Oświecenia: z jednej strony, humanistycznej troski o uciśnionych (muzułmanów, uważanych za uciśniony ludzi kolorowych), a promowaniem równości grup takich jak geje i kobiety. Co robisz z religią wyznawaną przez ludzi kolorowych, która demonizuje gejów i kobiety, często wzywa do kary śmierci dla niewierzących i apostatów i chce szerzyć teokrację poprzez prawo szariatu? No cóż, po prostu twierdzisz, że ta religia tego nie robi – że prawdziwapostać islamu jest taka, jak twierdzi Aslan: dobrotliwa i oświecona wiara, zepsuta jedynie przez złych ludzi, którzy robiliby złe rzeczy, nawet gdyby byli kwakrami.


Ten przesłodzony film jest po części tematem nowego artykułu Jeffa Taylera w Quillette: “Straight talk about religion: Reza Aslan peddles false wares to influential dupes” [Szczere słowa o religii: Reza Aslan wciska fałszywy towar wpływowym naiwniakom].  I, niestety, w tym wypadku naiwniakiem jest Oprah:

Widzicie nadskakujące maniery Aslana, atrakcyjne dla tych, którzy nie myślą zbyt dużo o tym, co on właściwie mówi. Jego przyjazna postawa czyni, że to, co mówi, wydaje się do przyjęcia, podczas gdy ludzi tacy jak Maajid Nawaz, Maryam Namazie i Ayaan Hirsi Ali, którzy pokazują, że prześladowanie mniejszości i niewierzących jest zakotwiczone w świętych pismach islamskich, są zbywani jako „tubylczy donosiciele”. Tayler cytuje wypowiedzi Aslana, w których Aslan przyznaje, że ludzie istotnie popełniają barbarzyńskie czyny w imię islamu. Ale, jak pisze Tayler: „Niemniej nie robi tego publicznie, ani z Oprah, ani nigdzie indziej”. Istotnie, gdyby tylko słuchać Aslana i nie wiedzieć niczego o ISIS, o ciemiężących restrykcjach dla kobiet w wielu krajach islamskich, o związkach tej wiary z okaleczaniem genitaliów kobiecych, o szerokim poparciu dla prawa szariatu, o niemal uniwersalnym przekonaniu, że Koran należy czytać dosłownie, słowo w słowo – wszystko to byłoby niezrozumiałe. Nie, mitem szerzonym przez Aslana jest to, że niemal wszyscy muzułmanie zanurzeni są w wszechmiłującym symbolizmie i metaforach tej książki.


To jednak dygresja; tutaj chodzi o zwrócenie uwagi na artykuł Taylera, z którego wziąłem kilka fragmentów. Warto go przeczytać w całości:

 Stanowisko jakie sprzedaje nam Aslan — że islam nie składa się z twierdzeń (przekazanych przez Koran) o pochodzeniu i przyszłości wszechświata i naszego gatunku wraz z instrukcjami dla nas wszystkich o tym, jak się zachowywać, ale z eterycznych, nieskończenie plastycznych abstrakcji – „symboli” i „metafor” itd. – może ujść za wiarygodne tylko w telewizyjnym talk show. Niemniej dla tych, dla których wiara zachowuje autentyczne, pierwotne cechy jako inspirowany przez boga przepis na kontrolowanie i wykorzystywanie, wspierany przez surowy aparat egzekwujący to – brzmiałoby to bluźnierczo i z pewnością zarobiłoby telegenicznemu sprzedawcy kitu kilka batów albo coś wręcz gorszego. Aslan oczywiście ma prawo wyznawać jaki islam sobie wybierze, ale nie powinniśmy mylić jego bujającej w obłokach wersji islamu z rzeczywistością.

Tayler z łatwością rozbija twierdzenie Aslana, że w religii nie chodzi o rzeczywistość ani prawdę, ale o ładne przypowieści:

. . . Kiedy Aslan informuje Oprah, że “symbole i metafory… definiują stosunek między ludźmi a Bogiem”, zakłada on, że już akceptujemy istnienie istoty nadnaturalnej (jak można oczekiwać, robi znana z pobożności Oprah), ale jest to kwestia warta przynajmniej  myślowego argumentu, jak to dawnie bywało także wśród teologów. I nie powinniśmy zapominać, że ważność całego przedsięwzięcia Abrahamowego spoczywa na faktycznym istnieniu Boga, jeśli nie z innego powodu, to dlatego, że musi On istnieć, by coś  “objawiać”, dostarczając jedynej podstawy do uważania Tanachu, Biblii i Koranu za coś więcej niż olbrzymiego kompendium krwawych, często okrutnych bajek zamiast bezbłędnego, nieodwracalnego Słowa Boga. Bez boskiego autorstwa te tomy nie zasługiwałyby na większy szacunek niż Epos o Gilgameszu (z którego niewątpliwie pochodzi legenda o potopie) i z pewnością mniej szacunku niż wspaniałe, znacznie pełniejsze polotu dzieło Homera. 


. . . Aslan, sprytny kombinator, pokazuje, że niewierzący i sceptycy mieli na niego wpływ. Następnie mówi do Oprah:

Zawsze mówię ludziom, że nie ma dowodu na istnienie lub nieistnienie Boga. Wiara jest wyborem. Ale nie jest irracjonalnym wyborem, Jest faktycznie całkiem racjonalna i rozsądna, kiedy konfrontuje się ją z rzeczywistością, światem i samym życiem.

Szybko rosnąca grupa Amerykanów, którym otworzyły się oczy, nie zgodziłaby się, jak również obywatele dziewięciu najbardziej pokojowych, rozwiniętych krajów, gdzie religia zmierza ku wymarciu. Łatwy dostęp do informacji (via Internet) w połączeniu z rosnącą zdolnością nauki do wyjaśnienia niepojętych kiedyś tajemnic, podbudowują dzień za dniem oparty na dowodach światopogląd, nie zaś zabobonne dogmaty. Rewerencja wobec starożytnych tekstów, spisanych zanim ludzie wiedzieli czym są zarazki lub że Ziemia obraca się wokół Słońca – no cóż, to jest irracjonalne.  

Jeśli nie czytaliście Koranu, namawiam do zrobienia tego. Jest dostępny online w kilku wersjach, włącznie z wersją z komentarzami dla sceptyków, z rozmaitymi symbolami pokazującymi amoralne fragmenty (i bardzo niewieloma przyjaznymi fragmentami). Na spotkaniu American Humanist Association, John De Lancie powiedział, że wreszcie zrezygnował z wiary, kiedy przeczytał Biblię – dobrze znana terapia na religianctwo wśród seminarzystów. Jeśli przeczytacie Koran, zobaczycie, że określanie islamu jako „religii pokoju” oznacza nie tylko, że musicie ignorować sam tekst, ale także uniwersalne przekonanie muzułmanów, że jego słowa są ścisłe i bezbłędne.Procent muzułmanów w różnych krajach, którzy twierdzą, że szariat jest a/ stworzony przez ludzi w oparciu o słowo boże, b/ jest objawionym słowem Boga.

Z 2013 Pew Report o muzułmanach na świecie (Iran, Arabia Saudyjska i Jemen nie były objęte badaniem)


Brother Tayler on Reza Aslan

Why Evolution Is True, 30 maja 2016

Tłumaczenie: Małgorzata KoraszewskaJerry A. Coyne


Profesor na wydziale ekologii i ewolucji University of Chicago, jego książka "Why Evolution is True" (Polskie wydanie: "Ewolucja jest faktem", Prószyński i Ska, 2009r.) została przełożona na kilkanaście języków, a przez Richarda Dawkinsa jest oceniana jako najlepsza książka o ewolucji.  Jerry Coyne jest jednym z najlepszych na świecie specjalistów od specjacji, rozdzielania się gatunków.  Jest wielkim miłośnikiem kotów i osobistym przyjacielem redaktor naczelnej.


Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj


Nowy ateizm i krytyka religii

Znalezionych 469 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Bogowie jak ludzie: bogowie na niby (II)   Ferus   2018-06-17
Bogowie jak ludzie: bogowie na niby   Ferus   2018-06-10
Islam jest nie do pogodzenia z wolnością   Imani   2018-06-06
Człowiek musi w coś wierzyć. Nestorianizm.   Ferus   2018-06-03
Wielkie urojenie świętych pism   Mohamed   2018-06-01
Niech przemówią tureccy uczeni: zobaczymy czym jest islamizm   Bekdil   2018-05-30
Człowiek musi w coś wierzyć. Arianizm.   Ferus   2018-05-27
Seks w Kościele Powszechnym   Koraszewski   2018-05-25
Człowiek musi w coś wierzyć. Spadkobiercy manicheizmu.   Ferus   2018-05-20
Ateizm w Nigerii Północnej   Igwe   2018-05-15
Człowiek musi w coś wierzyć. Manicheizm.   Ferus   2018-05-13
Paradoksy cudu Słońca w Fatimie   Ferus   2018-05-06
Człowiek w labiryncie iluzji. Suplement II.   Ferus   2018-04-29
Człowiek w labiryncie iluzji. Suplement.   Ferus   2018-04-22
Człowiek w labiryncie iluzji. Część VI.   Ferus   2018-04-15
Australijski arcybiskup odmawia informowania o pedofilii księży i ich ofiarach   Coyne   2018-04-12
Nocna rozmowa z biskupem o sensie życia   Koraszewski   2018-04-09
Człowiek w labiryncie iluzji (Część V)   Ferus   2018-04-08
Człowiek w labiryncie iluzji  (Część IV)   Ferus   2018-04-02
Czy Bóg kocha małpi patriotyzm?   Koraszewski   2018-03-26
Człowiek w labiryncie iluzji (III)   Ferus   2018-03-25
O przebudzenie sceptycyzmu w Mozambiku   Igwe   2018-03-21
Człowiek w labiryncie iluzji (II)   Ferus   2018-03-18
Ateizm i religijna nienawiść w Zambii   Igwe   2018-03-15
Człowiek w labiryncie iluzji   Ferus   2018-03-11
Refleksje sprzed lat: „Czy pewność to prawda?”   Ferus   2018-03-04
Tęsknota za bezpiecznym miejscem III.     2018-02-25
Czy Pan Bóg lubi kiszone ogórki?   Koraszewski   2018-02-21
Tęsknota za bezpiecznym miejscem (II)Czyli Królestwo Niebieskie na Ziemi.   Ferus   2018-02-18
Tęsknota za bezpiecznym miejscem. Czyli Królestwo Niebieskie na Ziemi.   Ferus   2018-02-11
Archipelag islam, czy mamy się bać?   Koraszewski   2018-02-08
#PrayForGaza #PrayForPalestina.   Koraszewski   2018-02-07
Religijna troska o wspólny dom - Ziemię   Ferus   2018-02-04
Niebo naprawdę istnieje? To i piekło też?   Ferus   2018-01-28
Czas pociągnąć do odpowiedzialności “kapłanów-cudotwórców”   Igwe   2018-01-27
Nie ma konfliktu między nauką i religią, jest konflikt między religią i nauką   Koraszewski   2018-01-24
Fałszywi prorocy. Zakończenie.   Ferus   2018-01-21
Fałszywi prorocy. Podsumowanie.   Ferus   2018-01-14
Fałszywi prorocy. Część X.   Ferus   2018-01-07
Śmierć w kościele proroka Mboro?   Igwe   2018-01-04
Fałszywi prorocy. Część IX.   Ferus   2017-12-31
Fałszywi prorocy. Cześć VIII.   Ferus   2017-12-24
Bóg się rodzi i inne troski   Koraszewski   2017-12-24
Fałszywi prorocy. Część VII.   Ferus   2017-12-17
Fałszywi prorocy, Część VI.   Ferus   2017-12-10
Senator fatalista i jego wyznania   Koraszewski   2017-12-05
Fałszywi prorocy. Część V   Ferus   2017-12-03
Turcja islamizuje Danię budując meczety   Bergman   2017-12-02
Meczety: piasek w trybach integracji   Frank   2017-11-30
Fałszywi prorocy. Część  IV. Suplement.   Ferus   2017-11-26
Fałszywi prorocy. Część IV   Ferus   2017-11-19
Fałszywi prorocy, Część III.   Ferus   2017-11-12
Fałszywi prorocy, Część II.   Feus   2017-11-05
Fałszywi prorocy   Ferus   2017-10-29
Moja ambiwalentna krytyka religii III.   Ferus   2017-10-22
Chcecie zamknąć mi usta? Idźcie na koniec kolejki!   Raza   2017-10-16
Moja ambiwalentna krytyka religii II.   Ferus   2017-10-15
Moja ambiwalentna krytyka religii   Ferus   2017-10-08
Nie rydzykujmy Polski   Koraszewski   2017-10-06
Relikty religijnego myślenia, Część II.   Ferus   2017-10-01
Nigeria: dlaczego religie potrzebują państwowych pieniędzy na pielgrzymki?   Igwe   2017-09-30
Relikty religijnego myślenia   Ferus   2017-09-24
Niespójne koncepcje Boga, Część II   Ferus   2017-09-17
W poszukiwaniu definicji islamu i islamizmu   Ahmad   2017-09-17
Niespójne koncepcje Boga.   Ferus   2017-09-10
Trzy stulecia bałwochwalstwa   Ferus   2017-09-03
Kościół katolicki i jego cuda   Edamaruku   2017-08-28
Czyżby bunt aniołów stróżów?   Ferus   2017-08-27
Czy nauka czyni zbędną wiarę w Boga?   Stenger   2017-08-25
Imam, który wzywał do unicestwienia Żydów, robił to, co inni   Gabra   2017-08-19
Ostatnia gimnazjalna ciąża w Rzeczpospolitej   Kruk   2017-08-14
Dlaczego jestem ateistą?   Koraszewski   2017-08-13
Boże słowo głoszone z ambony     2017-08-10
Bohaterscy imamowie, o których nic nie słychać   Khan   2017-08-03
Poznacie ich po ich owocach   Grayling   2017-07-30
Krytyczne myślenie i aktywny humanizm w Afryce w epoce Internetu   Igwe   2017-07-14
Świadomość w oczach wierzących i niewierzących   Andrews   2017-07-06
Realizm, islamizm i islam: kiedy zaczną się trudne rozmowy?   Herf   2017-06-19
Czego naucza imam w Kopenhadze     2017-06-19
Nowoczesność, ponowoczesność i głódź wiedzy   Koraszewski   2017-06-18
Zaakceptować terror islamski jako nową normalność?   Darwish   2017-06-16
Śmierć mniejszości religijnej pod władzą radykalnego islamu   Rafizadeh   2017-06-14
Naprawdę terroryzm nie ma żadnego usprawiedliwienia?   Ferus   2017-06-11
Republika Ateistów odparła atak religijnych ekstremistów   Stone   2017-06-07
Ateiści nie pomagają, pewnie źle patrzyłeś   Koraszewski   2017-06-03
Wychowywanie dżihadystów: drabina radykalizacji i jej antidotum   Fares   2017-06-03
Nieudacznicy, tchórze? Nie, idealiści   Carmon   2017-06-02
Francja: ideologia islamskiego cierpiętnictwa   Mamou   2017-05-30
Proca z celownikiem laserowym   Ferus   2017-05-21
Grzechy religii: koncepcja „chorego człowieczeństwa”.   Ferus   2017-05-14
Poświąteczna refleksja: wymuszanie wdzięczności   Ferus   2017-05-07
Azyl ignorancji. Część X.   Ferus   2017-04-30
Ściganie bluźnierstwa zasługuje na szyderstwo i pogardę   Igwe   2017-04-27
Poświąteczna refleksja: wymuszanie poczucia winy   Ferus   2017-04-23
Islamscy towarzysze podróży w drodze do bigoterii i masowych mordów   Fernandez   2017-04-23
Chłopiec kaznodzieja   Dawkins   2017-04-19
O jakości naszych bogówCzęść IV   Ferus   2017-04-16
Wrobieni w „wolną wolę”   Ferus   2017-04-09
Żyjemy w epoce drugiej kontrreformacji   Koraszewski   2017-04-03
Autor urojony i jego frustracje   Ferus   2017-04-02

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Prawo powrotuMózg i kodowanie predyktywneNocna rozmowaWSzyscy wiedzaNieustający marszOświecenie PinkerAlternatywna medycyna zabijaKobiety ofiaramiPrometeuszmodyfikowana pszenicaArabowieRoboty będą uprawiać ziemięSumienie, czyli moralność bez smyczySkomplikowana ewolucjaArgument neuroróżnorodnościNowe badanie pamięci długotrwałejŚciganie bluźnierstwaRyby jaskinioweAutyzmOd niepamiętnych czasówTunezyjczycy przeciw złemu prawuDrugie prawo termodynamikiPochwała ignorancjMistyfikacja SokalaIntronizacja ChrystusaObama chrzescijanieSzelest liściCzego wam nie pokazują?Rozdzielenie religii i państwaTrwa ewolucyjne upokorzenie archeopteryksaTrucizna, kamuflaż i tęcza ewolucjiReligia zdrowego rozsądkuKto się boi czarnego luda?Land of the pure


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk