Prawda

Poniedziałek, 29 listopada 2021 - 03:01

« Poprzedni Następny »


Zwierzęce roboty


Steven Novella 2019-04-04


Często ostrzegam przed głupotą przewidywania przyszłości. Oczywiście, do pewnego stopnia musimy to robić, ale zawsze musimy być świadomi tego, jak jest to trudne. Szczególnie trudno jest przewidzieć, jak ludzie będą używać technologii, nawet jeśli dana technologia jest nieunikniona. Do chwili, kiedy urządzenia znajdą się w rękach ludzi, którzy próbują włączyć tę technologię do swojego codziennego życia, po prostu nie wiemy, jak to się ukształtuje.

Powiedziawszy to zamierzam wygłosić prognozę, jak ludzie włączą przyszłą technologię. Sądzę, że zwierzęce roboty będą coraz popularniejsze w miarę rozwoju techniki. A przynajmniej mam zamiar przedstawić to, co uważam za silny argument na rzecz tej prognozy. Istnieje ryzyko, że jest coś, czego nie mogę przewidzieć, a co załatwi sprawę odmownie. Ale wysłuchajcie mnie.


Z neurologicznego punktu widzenia nie widzę żadnych przeszkód, by ludzie w pełni przywiązali się do swoich robotów-ulubieńców. Neuronauka wyraźnie ustaliła, że ludzki umysł ma pewne algorytmy, których używa do przypisania emocjonalnego znaczenia rzeczom, do tworzenia emocjonalnego przywiązania i do reakcji na emocjonalne sygnały. Do tego, by zadziałał pełen zestaw emocjonalnych reakcji, obiekt wcale nie musi być żywy. Nie tak działa nasz mózg.


Na przykład, nasz układ wzrokowy dzieli świat na dwie kategorie – rzeczy, które mają sprawczość i rzeczy, które nie mają sprawczości. Posiadanie sprawczości oznacza, że nasz mózg wnioskuje, iż są w stanie działać z własnej woli i celowo. Wnioskują to ze sposobu poruszania się obiektu. Jeśli poruszają się w sposób, którego nie można wyjaśnić po prostu jako bierne poruszanie się siłą bezwładności, to muszą poruszać się samodzielnie. Dlatego mają sprawczość.   


Rzeczy, które mają sprawczość, trafiają w emocjonalne ośrodki w naszym mózgu i otrzymują emocjonalne znaczenie. Albo boimy się ich, albo kochamy je, tęsknimy za nimi, cokolwiek. Postaci z filmów rysunkowych, zwierzęta i – tak, nawet roboty – mogą wywołać nasze emocjonalne reakcje. Nasze mózgi traktują rzeczy, które zachowują się, jakby były żywe, w ten sam sposób. Obejrzyj to wideo tańczących robotów, żeby zobaczyć, jak bardzo reagujemy na sam ruch.

 


Ponadto wyewoluowaliśmy do zachwytu dla uroku – a jest nim zestaw cech, które kojarzymy z dziećmi. Wyewoluowaliśmy równocześnie do posiadania pewnych cech jako dzieci i cenienia tych samych cech jako dorośli. W ten sposób rodzice mają motywację do opiekowania się swoimi bezradnymi dziećmi, co maksymalizuje darwinowski sukces. Nawet jeśli cała sprawa jest bardziej skomplikowana, urok jest ważny, a rzeczy, które naśladują urokliwość naszych dzieci, wywołują potężną reakcję emocjonalną.


W rzeczywistości udomowiliśmy zwierzęta i zmaksymalizowaliśmy ich urok. Częścią tego procesu była neotenia – zachowywanie młodocianych cech w dorosłości. Hodowaliśmy wilki tak, żeby wyglądały jak szczenięta.


Wyewoluowaliśmy także bardzo wrażliwy układ postrzegania, by odkrywać emocje innych. Te systemy są tak wrażliwe, że odkrywamy stany emocjonalne u prymitywnie narysowanych figurek, emoji, marionetek, zwierząt i, tak – robotów. Już rozwijamy naukę społecznych robotów.


Odpowiedzią neuronauki na pytanie, czy możemy w pełni przywiązać się emocjonalnie do zwierzęcych robotów, jest gromkie „tak”. W rzeczywistości potrzeba znacznie mniej niż moglibyście sądzić. Pomyślcie o filmie Wall-e.


Jednym z argumentów, który często podnoszą ludzie przeciwko mojej prognozie, jest to, że kochają zachowanie swoich zwierząt, a nie tylko ich wygląd. Tu docieramy do sztucznej inteligencji (AI), która rozwija się w przyspieszonym tempie. Mamy AI, która potrafi pokonać arcymistrzów szachowych. Nie mam wątpliwości, że potrafimy zbudować algorytmy AI do naśladowania zachowań psów i kotów, jeśli nie teraz to w ciągu pokolenia.  


W odpowiedzi na to słuchacz napisał po dyskusji o tym w programie:

Zdaję sobie sprawę z tego, że możemy uznać z czasem „stworzenia”-roboty za zachwycające i przypisywać im sprawczość – pamiętam jak się oburzyłem, kiedy człowiek kopnął robota w kształcie psa (na pokazie, jak trudno go przewrócić) – ale chodzi mi o to, że jestem zachwycony faktem, że zwierzę tak kapryśne jak mój kot, decyduje się obdarować mnie swoim uczuciem. Jest w tym element zarobionego zaufania, które dla mnie jest olbrzymią częścią tego stosunku. Zaprogramowany kot byłby więc trochę jak prostytutka, zrobiłby to, o co bym go poprosił/zaprogramował, ale zawsze byłaby tam świadomość braku wzajemności. Czy nie?

Na co odpowiedziałem: No cóż, koty nie są dzikimi zwierzętami. Są udomowione. W pewien sposób już więc zaprogramowaliśmy je, by dawały nam uczucia. Nadal muszą przywiązać się konkretnie do ciebie, ale nie ma powodu, by nie można było w ten sam sposób zaprogramować kota-robota – ich behawioralne algorytmy reagowałyby na ludzi, którzy poświęcają im uwagę i dają uczucia (czy masz wystarczająco dużo lat, by pamiętać tych cyfrowych ulubieńców, których ludzie musieli karmić i dawać opiekę?) To nie różni się od zwierzęcia.


Użycie analogii do prostytutki mówi bardzo wiele. Po pierwsze, nasze domowe zwierzaki już pod tym względem są prostytutkami. Sprzedają uczucia za żywność i opiekę, bo udomowiliśmy je i wyhodowali w ten sposób. Ale także: prostytucja i striptiz są przemysłami odnoszącymi wielkie sukcesy, bo nie ma znaczenia, czy zachowanie jest w jakiś sposób ”autentyczne”. Nadal wywołuje wszystkie nasze wyewoluowane emocje. To nawiązuje do podstawowej koncepcji, że kiedy nasze emocje zostają wywołane, odczuwamy je jako realne, nawet jeśli wiemy, że na jakimś poziomie realne nie są.  


Sądzę więc, że mam solidny argument na to, dlaczego nie będziemy mieli problemu  z pełnym emocjonalnym przywiązaniem do pokrytego futrem, uroczego zwierzęcego robota, który jest zaprogramowany do naciskania wszystkich naszych klawiszy urokliwości i opieki. Nie znaczy to jednak, że będzie woleli takiego zwierzaka domowego. Jednym potencjalnym argumentem przeciwko zwierzęcym robotom jest to, że początkowo będą stosunkowo bardziej kosztowne niż żywe zwierzę. Żywe zwierzęta potrzebują żywności, potrzebują przynajmniej podstawowej opieki weterynaryjnej i od czasu do czasu trzeba je dać na przechowanie. A także, ludzie wydają setki dolarów na zwierzęta domowe, lub tysiące dolarów na czyste rasowo okazy. Z czasem zwierzęce roboty będą w sumie kosztować mniej niż zwierzęta biologiczne. 


Przejdźmy jednak do prawdziwego powodu, dla którego ludzie w ostatecznym rachunku będą woleli zwierzęce roboty. Nieskończone są możliwości wbudowania w nie użytecznej technologii. Zwierzęcy robot może także służyć jako system obrony i ostrzeżenia, alarmu na dym, alarmu na tlenek węgla i inne szkodliwe gazy, monitor niemowlęcia, a nawet udzielający pierwszej pomocy. Mały kanister z CO2 może być uruchamiany, by wydmuchany z pyska gasił niewielki ogień. Ulubieniec może automatycznie zadzwonić na policję lub do straży pożarnej i zaalarmować cię, że coś się dzieje.


To są tylko najbardziej oczywiste rzeczy. Można od niego ładować baterie telefonu komórkowego. Mogą być chodzącymi telefonami komórkowymi. Mogą przekazywać na żywo to co widzą i słyszą do aplikacji w twoim telefonie. Mogą być znakomitymi towarzyszami dla starszych osób, pozwalając im dłużej na niezależne życie. Już to jest olbrzymią oszczędnością – wszystko, co trzyma ludzi poza domami starców jest opłacalne.


Jest wiele zadań, które mogą wykonywać, takie jak zwalczanie szkodników w domu lub w ogrodzie. Właściwie jedynym ograniczeniem jest wyobraźnia, kiedy już ma się podstawy działającego robota.


Ponadto będą miały olbrzymia przewagę nad żywymi zwierzętami ze względu na rzeczy, których nie robią – nie siusiają i nie załatwiają się w twoim domu, nie tracą sierści, nie powodują alergii, nie powodują, że w domu jest nieprzyjemny zapach, nie skaczą ci na stół i nie wyjadają potraw, jakie tam znajdują, nie niszczą ci mebli, nie kopią w ogrodzie, nie siusiają na cenioną przez ciebie roślinę, nie drapią i nie gryzą, nie przenoszą zakaźnych chorób, które mogą przenieść się na ludzi, i nie mają stosunków seksualnych z nogą twojego gościa. Niektórzy mogą twierdzić, że ta nieprzewidywalna swawola jest częścią uroku posiadania zwierzęcia (no, może nie choroby). Nigdy nie wiesz, co zrobią. Jasne, przyznaję to, ale nie myślę, by to było warte zniszczeń i niewygody.


Będzie także możliwe zaprogramowanie nieco niedestrukcyjnej, nieprzewidywalnej swawoli w zwierzęce roboty. Prawdopodobnie będzie także wachlarz osobowości do wyboru. Co ci odpowiada.


Wreszcie, pomyśl o wszystkich egzotycznych zwierzętach, jakie potencjalnie możesz mieć. Nie musimy ograniczać się do psów i kotów. Chcesz chomika, masz go. Możesz chcieć panterę, gadającego żółwia, coś bardziej jak z filmów dla dzieci, tak jak elmo, śnieżną sowę jak Harry’ego Pottera, małego smoka – cokolwiek.


Kiedy technologia przekroczy pewien próg, to będzie możliwe. Nie umiem wymyśleć niczego, co by musiało położyć temu kres. Przyszłe pokolenia mogą patrzeć na trzymanie w domu żywych zwierząt jak na coś prymitywnego, obrzydliwego i okrutnego. Mogą mieć rację.  

 

Robotic Pets

28 marca 2019

Tłumaczenie: Małgorzata KoraszewskaSteven Novella 

Neurolog, wykładowca na Yale University School of Medicine. Przewodniczący i współzałożyciel New England Skeptical Society. Twórca popularnych (cotygodniowych) podkastów o nauce The Skeptics’ Guide to the Universe. Jest również dyrektorem Science-Based Medicine będącej częścią James Randi Educational Foundation (JREF), członek Committee for Skeptical Inquiry (CSI) oraz członek założyciel Institute for Science in Medicine. Prowadzi blog Neurologica.

Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj
Komentarze
1. Skoro kota to dlaczego nie żonę /męża ? baszarteg 2019-04-04


Nauka

Znalezionych 1248 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Uprawy GMO zredukowały zatrucia farmerów pestycydami   Maina   2021-11-27
Czy genetyka może pomóc wyeliminować nierówność?   Coyne   2021-11-26
Matematyka i prawdziwa historia katastrofy klimatycznej   Lomborg   2021-11-24
Nigeria daje zielone światło kukurydzy GMO   Conrow   2021-11-22
Ugandyjscy studenci nalegają na powszechne stosowanie biotechnologii i uchwalenie prawa o biobezpieczeństwie   Agaba   2021-11-17
Organiczny eksperyment Sri Lanki   Novella   2021-11-16
Ruanda skwapliwie przyjmuje biotechnologię poprzez ekspansję OFAB   Meeme   2021-11-12
Sprzeciw wobec anulowania Huxleya   Coyne   2021-11-05
Farmerka z Kenii zbiera obfity plon z bawełny GM   Meeme   2021-11-04
Czarni uczeni i nauka o rasizmie   Koraszewski   2021-11-03
Kłusownictwo narzuca na słonie dobór w kierunku ewolucji słoni bez ciosów   Coyne   2021-11-01
Marnujemy naszą wielką szansę na edytowanie genów   Ridely   2021-10-29
“Czarne tygrysy” w małym indyjskim rezerwacie sugerują losowy dryf genetyczny   Coyne   2021-10-26
Wytwarzanie białek w roślinach przez rolnictwo molekularne   Novella   2021-10-20
Strzelby, zarazki, maszyny to zdecydowanie antyrasistowska książka. Dlaczego lewica jej nie kocha?   Barnett   2021-10-13
Nigeryjscy farmerzy nie mogą się doczekać wystarczających ilości GM nasion wspięgi wężowatej   Gakpo   2021-10-12
Dobór płciowy versus dobór naturalny: na przykładzie chrząszczy   Coyne   2021-10-08
Edytowanie genów kluczem do ulepszenia podstawowych upraw w Afryce   Abugu   2021-10-01
Bakłażan GMO jest udokumentowaną wygraną ubogich farmerów   Conrow   2021-09-23
O Jezu, wskrzeszają mamuta!   Koraszewski   2021-09-17
Wszystkie antyizraelskie wiadomości zasługują na publikację   Bard   2021-09-04
Tożsamość etniczna i rasa   Coyne   2021-08-30
Środowiskowcy mylili się – nie stoimy przed apokalipsą owadów   Ridley   2021-08-13
Czy znaleziono najstarszy dowód na istnienie zwierzęcia? Nowa gąbko-podobna skamieniałość liczy 890 milionów lat   Coyne   2021-08-11
Psy rozumieją ludzi   Novella   2021-08-06
Nowy start nauki o życiu w epoce genu   Ridley   2021-08-05
Użycie ognia przez homininy: przykład szybkiej ewolucji kulturowej?   Coyne   2021-08-04
Historia pandemii jest historią zaprzeczania   Jackoby   2021-07-27
Nieuchwytny neuron babci   Novella   2021-07-22
Cierpienie i pytanie, czy przestaniemy jeść mięso   Koraszewski   2021-07-14
Czy nadchodzi hydroponika?   Novella   2021-07-13
Raport Unii Europejskiej o glifosacie   Novella   2021-07-10
Dlaczego ideologii nie należy mieszać z nauką   Coyne   2021-06-30
Nagonka na Izrael grasuje w stowarzyszeniach nauk ścisłych, medycyny i edukacji   Chesler   2021-06-24
Szczęśliwi pracoholicy   Witkowski   2021-06-03
Propaganda w wykonaniu nauczycieli akademickich   Chesler   2021-06-02
Ewolucja wielokomórkowości   Novella   2021-05-07
Polityczna polaryzacja jest przesadzona   Novella   2021-05-04
Wrotki były kiedyś sztandarową grupą istot bez seksu, a teraz sądzi się, że ukradkiem odstawiają szybkie numerki   Coyne   2021-04-22
Błędna historia antykolonializmu   Tupy   2021-04-21
Mayflower wyrusza w podróż raz jeszcze   Koraszewski   2021-04-19
Genetyczny przełącznik CRISPR   Novella   2021-04-16
Wielkie zdarzenie oksydacyjne   Novela   2021-04-09
Kiedy panika klimatyczna zlewa się z kulturą anulowania   Lomborg   2021-04-06
Czy wykształceni ludzie są bardziej antysemiccy?   Albert Cheng i Ian Kingsbury   2021-04-05
Nieoczekiwana historia i cudowny sukces szczepionek   Ridley   2021-03-31
Innowacja jest geograficznie zlokalizowanym i chwilowym zjawiskiem   Ridley   2021-03-29
Czy gąbki są najbliższymi krewnymi pozostałych zwierząt?   Coyne   2021-03-26
Kilka lekcji z rosyjskiej rewolucji. Jak kuszący radykalny nihilizm prowadzi do ekstremizmu   Geifman   2021-03-22
Wracamy do raju?   Łukaszewski   2021-03-18
Ślimakowi morskiemu odrasta tułów z odciętej głowy, czyli “autotomia z kleptoplastią”   Coyne   2021-03-15
Ewolucyjne korzyści udawania ofiary   Clark   2021-03-11
Ludzie i wymieranie megafauny   Novella   2021-03-10
Banany edytowane przez CRISPR   Novella   2021-03-02
Nikczemne grzyby naśladują kwiaty trawy, by ułatwić własne rozmnażanie się   Coyne   2021-02-26
Co zabiło megafaunę Ameryki Północnej?   Novella   2021-02-25
Stresy i nowe szczepy wirusa   Ridley   2021-02-12
EWOLUCJA wirusa Covid-19   Coyne   2021-02-10
Czy „toksyczna kobiecość” jest główną przyczyną bojów o społeczną sprawiedliwość?   Coyne   2021-02-08
Najmniejszy gad (i owodniowiec) świata: BARDZO mały kameleon   Coyne   2021-02-05
Dlaczego kocimiętka i matatabi doprowadzają koty do szaleństwa? Grupa badaczy mówi, że te rośliny mogą chronić je przed komarami   Coyne   2021-02-02
Bądźcie sceptyczni wobec wideo pokazujących “skutki uboczne” szczepionki   Novella   2021-01-28
Szaleństwo odnawialnej energii   Ridley   2021-01-23
Głębia ludzkiej historii   Novella   2021-01-19
Dlaczego szczepionki mRNA mogą zrewolucjonizować medycynę?   Ridley   2021-01-02
Szczepionka mRNA na koronawirusa: świadectwo ludzkiej pomysłowości i mocy nauki   Coyne   2021-01-01
Dziwaczny rodzaj rasistowskiego patriarchatu   Arora   2020-12-31
Centrala muszek owocowych: Bloomington Drosophila Stock Center   Coyne   2020-12-29
Pierwszy raport o używaniu narzędzi przez pszczoły: rodzimy gatunek używa grudek łajna, by odeprzeć drapieżne szerszenie   Coyne   2020-12-23
Nie – żadne chi nie istnieje   Novella   2020-12-21
Moc nauki dostarczyła najlepszej możliwej wiadomości w tym koszmarnym roku   Ridley   2020-12-18
Szczątkowa cecha ptaków, która mogła być funkcjonalna u przodków: zdalne wyczuwanie drgań dziobem (nadal czynne u kiwi)   Coyne   2020-12-16
Paradoks wielce niedoskonałego dobra   Koraszewski   2020-12-11
Nasiona roślin ewoluują, by upodobnić się odchodów antylopy, a oszukane żuki gnojowe odtaczają i zagrzebują nasiona   Coyne   2020-12-10
AI – asystent lekarza   Novella   2020-12-09
Czy problem zwijania białka został rozwiązany?   Coyne   2020-12-05
„Gryzoń skunksowy”, który żuje trujące rośliny i wypluwa truciznę na swoje futro   Coyne   2020-12-02
Intensywne zbieranie leczniczej rośliny przez ludzi prowadzi do ewolucji nowych kolorów liści i kwiatów   Coyne   2020-11-28
Jak ewoluuuje altruizm?   Coyne   2020-11-25
Filozof zainfekowany efektem potwierdzenia wyjaśnia, dlaczego ewolucja dowodzi Boga   Coyne   2020-11-23
Według nowych badań są cztery gatunki pingwinów białobrewych, a nie tylko jeden   Coyne   2020-11-19
Gra w łajdactwo, by zrozumieć łajdaków   Novella   2020-11-18
Ewolucja psów   Novella   2020-11-09
Genomowa i ewolucyjna analiza wymarłego kota szablozębnego   Coyne   2020-10-31
Zakład Simon-Ehrlich po 40 latach   Gale L. Pooley   2020-10-23
Używające narzędzi mrówki budują struktury, by spijać roztwór cukru w pojemnikach, nie topiąc się   Coyne   2020-10-22
Czego pandemia nauczyła nas o nauce?   Ridley   2020-10-19
Przeddarwinowscy “darwiniści”   Berry   2020-10-16
Covid 19 może przejmować kontrolę nad receptorami bólu, uśmierzając ból i podnosząc szerzenie się choroby: możliwy rezultat doboru naturalnego   Coyne   2020-10-15
Znowu wrzawa, że “teoria ewolucji wywrócona”, ale jak zwykle, robią z igły widły   Coyne   2020-10-13
Intelektualna pustka numeru “New Scientist” o ewolucji: 4. Rzekome znaczenie dryfu genetycznego w ewolucji   Coyne   2020-10-09
Chromosomy Y ludzi, neandertalczyków i denisowian   Novella   2020-10-08
Intelektualna pustka numeru “New Scientist” o ewolucji: 3. Rzekome znaczenie epigenetyki w ewolucji   Coyne   2020-10-07
Intelektualna pustka numeru “New Scientist” o ewolucji: 2. Rzekome nieistnienie gatunków   Coyne   2020-10-05
Intelektualna pustka numeru “New Scientist” o ewolucji: 1. Genetyczna plastyczność    Coyne   2020-10-03
“New Scientist”: Darwin jednak miał rację    Coyne   2020-10-01
Uprawy GMO i wzrost plonów   Novella   2020-09-28
Książka o psychologii ewolucyjnej, która pokazuje wartość tej dziedziny – ale nie wartość memów   Coyne   2020-09-22
Przyjemności seksu i jagód   Ridley   2020-09-18
Czy można falsyfikować naukowe teorie? Naukowiec odpowiada, że “nie”   Coyne   2020-09-12

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Korzenie kryzysu energetycznegoObietnicaPytanie bez odpowiedziBohaterzy chińskiego naroduNaukowcy Unii EuropejskiejTeoria RasyPrzekupieniHeretycki impulsNie klanialCervantesWojaki Chrystusa Palestyńskie wetoWzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologiaAllah stworzylUprzednie doświadczenieŻydowski exodusPRL Chrystusem narodówOdrastające głowy hydry nazizmuHomeopatia, wibracje i oszustwo

Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk