Prawda

Sobota, 20 kwietnia 2024 - 17:35

« Poprzedni Następny »


Zwierzęce roboty


Steven Novella 2019-04-04


Często ostrzegam przed głupotą przewidywania przyszłości. Oczywiście, do pewnego stopnia musimy to robić, ale zawsze musimy być świadomi tego, jak jest to trudne. Szczególnie trudno jest przewidzieć, jak ludzie będą używać technologii, nawet jeśli dana technologia jest nieunikniona. Do chwili, kiedy urządzenia znajdą się w rękach ludzi, którzy próbują włączyć tę technologię do swojego codziennego życia, po prostu nie wiemy, jak to się ukształtuje.

Powiedziawszy to zamierzam wygłosić prognozę, jak ludzie włączą przyszłą technologię. Sądzę, że zwierzęce roboty będą coraz popularniejsze w miarę rozwoju techniki. A przynajmniej mam zamiar przedstawić to, co uważam za silny argument na rzecz tej prognozy. Istnieje ryzyko, że jest coś, czego nie mogę przewidzieć, a co załatwi sprawę odmownie. Ale wysłuchajcie mnie.


Z neurologicznego punktu widzenia nie widzę żadnych przeszkód, by ludzie w pełni przywiązali się do swoich robotów-ulubieńców. Neuronauka wyraźnie ustaliła, że ludzki umysł ma pewne algorytmy, których używa do przypisania emocjonalnego znaczenia rzeczom, do tworzenia emocjonalnego przywiązania i do reakcji na emocjonalne sygnały. Do tego, by zadziałał pełen zestaw emocjonalnych reakcji, obiekt wcale nie musi być żywy. Nie tak działa nasz mózg.


Na przykład, nasz układ wzrokowy dzieli świat na dwie kategorie – rzeczy, które mają sprawczość i rzeczy, które nie mają sprawczości. Posiadanie sprawczości oznacza, że nasz mózg wnioskuje, iż są w stanie działać z własnej woli i celowo. Wnioskują to ze sposobu poruszania się obiektu. Jeśli poruszają się w sposób, którego nie można wyjaśnić po prostu jako bierne poruszanie się siłą bezwładności, to muszą poruszać się samodzielnie. Dlatego mają sprawczość.   


Rzeczy, które mają sprawczość, trafiają w emocjonalne ośrodki w naszym mózgu i otrzymują emocjonalne znaczenie. Albo boimy się ich, albo kochamy je, tęsknimy za nimi, cokolwiek. Postaci z filmów rysunkowych, zwierzęta i – tak, nawet roboty – mogą wywołać nasze emocjonalne reakcje. Nasze mózgi traktują rzeczy, które zachowują się, jakby były żywe, w ten sam sposób. Obejrzyj to wideo tańczących robotów, żeby zobaczyć, jak bardzo reagujemy na sam ruch.

 


Ponadto wyewoluowaliśmy do zachwytu dla uroku – a jest nim zestaw cech, które kojarzymy z dziećmi. Wyewoluowaliśmy równocześnie do posiadania pewnych cech jako dzieci i cenienia tych samych cech jako dorośli. W ten sposób rodzice mają motywację do opiekowania się swoimi bezradnymi dziećmi, co maksymalizuje darwinowski sukces. Nawet jeśli cała sprawa jest bardziej skomplikowana, urok jest ważny, a rzeczy, które naśladują urokliwość naszych dzieci, wywołują potężną reakcję emocjonalną.


W rzeczywistości udomowiliśmy zwierzęta i zmaksymalizowaliśmy ich urok. Częścią tego procesu była neotenia – zachowywanie młodocianych cech w dorosłości. Hodowaliśmy wilki tak, żeby wyglądały jak szczenięta.


Wyewoluowaliśmy także bardzo wrażliwy układ postrzegania, by odkrywać emocje innych. Te systemy są tak wrażliwe, że odkrywamy stany emocjonalne u prymitywnie narysowanych figurek, emoji, marionetek, zwierząt i, tak – robotów. Już rozwijamy naukę społecznych robotów.


Odpowiedzią neuronauki na pytanie, czy możemy w pełni przywiązać się emocjonalnie do zwierzęcych robotów, jest gromkie „tak”. W rzeczywistości potrzeba znacznie mniej niż moglibyście sądzić. Pomyślcie o filmie Wall-e.


Jednym z argumentów, który często podnoszą ludzie przeciwko mojej prognozie, jest to, że kochają zachowanie swoich zwierząt, a nie tylko ich wygląd. Tu docieramy do sztucznej inteligencji (AI), która rozwija się w przyspieszonym tempie. Mamy AI, która potrafi pokonać arcymistrzów szachowych. Nie mam wątpliwości, że potrafimy zbudować algorytmy AI do naśladowania zachowań psów i kotów, jeśli nie teraz to w ciągu pokolenia.  


W odpowiedzi na to słuchacz napisał po dyskusji o tym w programie:

Zdaję sobie sprawę z tego, że możemy uznać z czasem „stworzenia”-roboty za zachwycające i przypisywać im sprawczość – pamiętam jak się oburzyłem, kiedy człowiek kopnął robota w kształcie psa (na pokazie, jak trudno go przewrócić) – ale chodzi mi o to, że jestem zachwycony faktem, że zwierzę tak kapryśne jak mój kot, decyduje się obdarować mnie swoim uczuciem. Jest w tym element zarobionego zaufania, które dla mnie jest olbrzymią częścią tego stosunku. Zaprogramowany kot byłby więc trochę jak prostytutka, zrobiłby to, o co bym go poprosił/zaprogramował, ale zawsze byłaby tam świadomość braku wzajemności. Czy nie?

Na co odpowiedziałem: No cóż, koty nie są dzikimi zwierzętami. Są udomowione. W pewien sposób już więc zaprogramowaliśmy je, by dawały nam uczucia. Nadal muszą przywiązać się konkretnie do ciebie, ale nie ma powodu, by nie można było w ten sam sposób zaprogramować kota-robota – ich behawioralne algorytmy reagowałyby na ludzi, którzy poświęcają im uwagę i dają uczucia (czy masz wystarczająco dużo lat, by pamiętać tych cyfrowych ulubieńców, których ludzie musieli karmić i dawać opiekę?) To nie różni się od zwierzęcia.


Użycie analogii do prostytutki mówi bardzo wiele. Po pierwsze, nasze domowe zwierzaki już pod tym względem są prostytutkami. Sprzedają uczucia za żywność i opiekę, bo udomowiliśmy je i wyhodowali w ten sposób. Ale także: prostytucja i striptiz są przemysłami odnoszącymi wielkie sukcesy, bo nie ma znaczenia, czy zachowanie jest w jakiś sposób ”autentyczne”. Nadal wywołuje wszystkie nasze wyewoluowane emocje. To nawiązuje do podstawowej koncepcji, że kiedy nasze emocje zostają wywołane, odczuwamy je jako realne, nawet jeśli wiemy, że na jakimś poziomie realne nie są.  


Sądzę więc, że mam solidny argument na to, dlaczego nie będziemy mieli problemu  z pełnym emocjonalnym przywiązaniem do pokrytego futrem, uroczego zwierzęcego robota, który jest zaprogramowany do naciskania wszystkich naszych klawiszy urokliwości i opieki. Nie znaczy to jednak, że będzie woleli takiego zwierzaka domowego. Jednym potencjalnym argumentem przeciwko zwierzęcym robotom jest to, że początkowo będą stosunkowo bardziej kosztowne niż żywe zwierzę. Żywe zwierzęta potrzebują żywności, potrzebują przynajmniej podstawowej opieki weterynaryjnej i od czasu do czasu trzeba je dać na przechowanie. A także, ludzie wydają setki dolarów na zwierzęta domowe, lub tysiące dolarów na czyste rasowo okazy. Z czasem zwierzęce roboty będą w sumie kosztować mniej niż zwierzęta biologiczne. 


Przejdźmy jednak do prawdziwego powodu, dla którego ludzie w ostatecznym rachunku będą woleli zwierzęce roboty. Nieskończone są możliwości wbudowania w nie użytecznej technologii. Zwierzęcy robot może także służyć jako system obrony i ostrzeżenia, alarmu na dym, alarmu na tlenek węgla i inne szkodliwe gazy, monitor niemowlęcia, a nawet udzielający pierwszej pomocy. Mały kanister z CO2 może być uruchamiany, by wydmuchany z pyska gasił niewielki ogień. Ulubieniec może automatycznie zadzwonić na policję lub do straży pożarnej i zaalarmować cię, że coś się dzieje.


To są tylko najbardziej oczywiste rzeczy. Można od niego ładować baterie telefonu komórkowego. Mogą być chodzącymi telefonami komórkowymi. Mogą przekazywać na żywo to co widzą i słyszą do aplikacji w twoim telefonie. Mogą być znakomitymi towarzyszami dla starszych osób, pozwalając im dłużej na niezależne życie. Już to jest olbrzymią oszczędnością – wszystko, co trzyma ludzi poza domami starców jest opłacalne.


Jest wiele zadań, które mogą wykonywać, takie jak zwalczanie szkodników w domu lub w ogrodzie. Właściwie jedynym ograniczeniem jest wyobraźnia, kiedy już ma się podstawy działającego robota.


Ponadto będą miały olbrzymia przewagę nad żywymi zwierzętami ze względu na rzeczy, których nie robią – nie siusiają i nie załatwiają się w twoim domu, nie tracą sierści, nie powodują alergii, nie powodują, że w domu jest nieprzyjemny zapach, nie skaczą ci na stół i nie wyjadają potraw, jakie tam znajdują, nie niszczą ci mebli, nie kopią w ogrodzie, nie siusiają na cenioną przez ciebie roślinę, nie drapią i nie gryzą, nie przenoszą zakaźnych chorób, które mogą przenieść się na ludzi, i nie mają stosunków seksualnych z nogą twojego gościa. Niektórzy mogą twierdzić, że ta nieprzewidywalna swawola jest częścią uroku posiadania zwierzęcia (no, może nie choroby). Nigdy nie wiesz, co zrobią. Jasne, przyznaję to, ale nie myślę, by to było warte zniszczeń i niewygody.


Będzie także możliwe zaprogramowanie nieco niedestrukcyjnej, nieprzewidywalnej swawoli w zwierzęce roboty. Prawdopodobnie będzie także wachlarz osobowości do wyboru. Co ci odpowiada.


Wreszcie, pomyśl o wszystkich egzotycznych zwierzętach, jakie potencjalnie możesz mieć. Nie musimy ograniczać się do psów i kotów. Chcesz chomika, masz go. Możesz chcieć panterę, gadającego żółwia, coś bardziej jak z filmów dla dzieci, tak jak elmo, śnieżną sowę jak Harry’ego Pottera, małego smoka – cokolwiek.


Kiedy technologia przekroczy pewien próg, to będzie możliwe. Nie umiem wymyśleć niczego, co by musiało położyć temu kres. Przyszłe pokolenia mogą patrzeć na trzymanie w domu żywych zwierząt jak na coś prymitywnego, obrzydliwego i okrutnego. Mogą mieć rację.  

 

Robotic Pets

28 marca 2019

Tłumaczenie: Małgorzata Koraszewska



Steven Novella 

Neurolog, wykładowca na Yale University School of Medicine. Przewodniczący i współzałożyciel New England Skeptical Society. Twórca popularnych (cotygodniowych) podkastów o nauce The Skeptics’ Guide to the Universe. Jest również dyrektorem Science-Based Medicine będącej częścią James Randi Educational Foundation (JREF), członek Committee for Skeptical Inquiry (CSI) oraz członek założyciel Institute for Science in Medicine. Prowadzi blog Neurologica.

Skomentuj Tipsa en vn Wydrukuj




Komentarze
1. Skoro kota to dlaczego nie żonę /męża ? baszarteg 2019-04-04


Nauka

Znalezionych 1474 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Artykuł w piśmie „Science”: rozszerzyć DEI w STEMM   Coyne   2024-04-19
Dlaczego organizacje naukowe powinny zachować neutralność polityczną?   Coyne   2024-04-11
Darwin znowu się myli! Artykuł pokazuje, że jego hipoteza o „samcach większych u ssaków” wydaje się błędna   Coyne   2024-04-06
Czasami gwoździe, koparki, straż, czasami lalki, wstążki, makijaż   Tonhasca Júnior   2024-04-03
Po raz kolejny twierdzenie, że płeć nie jest binarna, ale bez żadnych nowych argumentów   Coyne   2024-03-29
Jak małpy człekokształtne (włącznie z ludźmi) straciły swoje ogony   Coyne   2024-03-26
Ale najpierw kawa   Tonhasca Júnior   2024-03-21
Ideolodzy: dlaczego nauczanie genetyki musi mieć charakter społeczno-polityczny   Coyne   2024-03-19
Przepływ genów od neandertalczyków i denisowian do ludzi „współczesnych” i odwrotnie   Coyne   2024-03-14
Wejdź – skoro nalegasz   Tonhasca Júnior   2024-03-09
Czy “bezpłciowe” bakterie tworzą biologiczne gatunki?   Coyne   2024-03-06
Carl Zimmer o gatunkach i ochronie     2024-02-29
Kolejna błędna próba skorygowania ewolucji   Coyne   2024-02-22
Ryjący w ziemi przedsiębiorcy   Tonhasca Júnior   2024-02-15
Olbrzymie armie o niezliczonych umiejętnościach    Tonhasca Júnior   2024-02-08
Wejdź, powiedziała, dam ci schronienie przed burzą   Tonhasca Júnior   2024-01-15
Czy ludzie wyewoluowali w wodzie?   Coyne   2024-01-08
Jak upadają wielcy   Tonhasca Júnior   2024-01-04
Oczy reniferów zmieniają kolor, żeby łatwiej im było dostrzec jadalne porosty   Coyne   2023-12-30
Życzliwi przestępcy   Tonhasca Júnior   2023-12-28
Conor Friedesdorf (i Alexander Barvinok) o ideologicznym przymusie na amerykańskich uczelniach   Coyne   2023-12-26
Zdumiewający manipulatorzy   Tonhasca Júnior   2023-12-25
Nie gryzie się ręki, która cię zapyla   Tonhasca Júnior   2023-10-19
Rewolucja komunikacyjna   Hannam   2023-10-18
BBC szerzy propagandę rolnictwa organicznego, a biedni na świecie cierpią   i Kathleen Hefferon   2023-10-13
Niezwykły przypadek koewolucji i specyficzności zapylacz/storczyk   Coyne   2023-10-07
Płeć męska lub żeńska: nie ma nic pomiędzy   Elliot   2023-10-03
Myślenie intuicyjne i analityczne   Novella   2023-09-29
„Kryzys klimatyczny” to mistyfikacja   Williams   2023-09-25
Jak (i dlaczego) ośmiornica edytuje swój RNA   Lewis   2023-09-23
„Najbardziej znany zabójca ludzi”: jakie są prawdziwe początki XIV-wiecznej Czarnej Śmierci?   Lewis   2023-09-15
Do jakiego stopnia pary mają wspólne cechy?   Novella   2023-09-14
Kenia daje zielone światło 58 projektom GMO – naukowcy na całym świecie kontynuują badania w dziedzinie biotechnologii, mimo procesów sądowych i dezinformacji   Ombogo   2023-09-08
Lancet atakuje anty-przebudzenie, a czytelnik odpowiada   Coyne   2023-08-24
Więcej wyrafinowanej teologii: uczony religijny zastanawia się, czy neandertalczycy mieli nieśmiertelne dusze   Coyne   2023-08-16
Aktywiści anty-GMO w Afryce szerzą mity i strach, ale nie przedstawiają żadnych naukowych dowodów   Abutu   2023-08-14
Mało znana strona ryjkowców   Tonhasca Júnior   2023-08-11
Dlaczego nie można być osobą transrasową?   Coyne   2023-08-10
Walka z malarią za pomocą inżynierii genetycznej   Novella   2023-08-08
Jak restrykcje Unii Europejskiej podsycały głosy przeciwko GMO, jak również głód na globalnym Południu, a zwłaszcza w Afryce   Oria   2023-08-02
Nieznośni mali pomocnicy   Tonhasca Junior   2023-07-29
Macedońskie skarby   Tonhasca Júnior   2023-07-26
GMO i motyle   Novella   2023-07-25
Narzucanie ideologii naturze: Kew Garden celebruje „rośliny queer”   Coyne   2023-07-24
Smak miesiąca   Tonhasca Júnior   2023-07-20
Kłopoty na wylocie   Szczęsny   2023-07-18
Ideologiczne podważanie biologii   i Luana S. Maroja   2023-07-17
Role mężczyzn i kobiet w polowaniu, raz jeszcze   Coyne   2023-07-15
David Hillis o specjacji   Coyne   2023-07-13
Niechętni dawcy i pracowici biorcy   Tonhasca Júnior   2023-07-08
Grube problemy z jelitem   Szczęsny   2023-07-07
Badaczka z Leakey Foundation twierdzi, że kości orangutanów mówią nam, że biologiczna płeć jest spektrum, a nie binarna   Coyne   2023-06-30
Przez dziurkę od klucza   Szczęsny   2023-06-24
Nowa (nie podparta żadnymi dowodami) hipoteza, która eliminuje role płciowe w społecznościach łowców-zbieraczy   Coyne   2023-06-22
Błędne wyobrażenia o ewolucji   Coyne   2023-06-16
Influencerzy z podziemia   Tonhasca Júnior   2023-06-13
Jak wyewoluowało ubarwienie ostrzegawcze?   Coyne   2023-06-12
„San Francisco Chronicle” bardzo myli się w sprawie biologicznej płci   Coyne   2023-06-09
Kolczasty problem   Tonhasca Júnior   2023-06-06
Wpaść w amok. Empiryczna analiza szaleńczych zabójstw pokazuje, że wyłaniają się dwa różne wzorce.   King   2023-06-03
Błędna krytyka genetycznych testów na pochodzenie   Coyne   2023-06-02
Zdatny do lotu   Tonhasca Júnior   2023-06-01
‘Raniąca’ idea merytorycznych podstaw nauki    i Jerry Coyne   2023-05-29
Główny problem w filogenezie zwierząt wydaje się być rozwiązany   Coyne   2023-05-26
Americana   Tonhasca Júnior   2023-05-24
Czy uprawa jabłek odzwierciedla bigoterię?   Coyne   2023-05-18
Kenia: Musimy zająć się brakiem bezpieczeństwa żywnościowego, ale najpierw musimy położyć kres dezinformacji na temat upraw modyfikowanych genetycznie   Oria   2023-05-16
Czytanie myśli z fMRI i AI   Novella   2023-05-05
Jest lepiej niż myślisz   Lomborg   2023-05-03
Dwudziestu dziewięciunaukowców publikuje artykuł w obronie merytorycznych podstaw w nauce     2023-05-01
Niewygodna historia   Ferguson   2023-04-28
Biologia rezygnacji z działania: kiedy kontynuować, a kiedy spasować   Coyne   2023-04-26
Porywacze ciał   Tonhasca Júnior   2023-04-25
Porażka jest kluczowym składnikiem innowacji   Ridley   2023-04-22
Używanie roślin jako biofrabryk   Novella   2023-04-14
Dawno zmarli przemawiają do nas   Tonhasca Júnior   2023-04-12
Wątpliwi pomocnicy    Tonhasca Júnior   2023-04-08
Uganda: aktywiści przeciwni biotechnologii szerzą dezinformację   Wetaya   2023-04-05
Anglia pozwala na uprawy poddane edycji genów   Novella   2023-04-03
Recenzja z książki  Can “The Whole World” Be Wrong?   Rose   2023-04-01
Psychologia ewolucyjna dla początkujących   Coyne   2023-03-27
“Konwergentna” ewolucja mrówek grzybiarek Starego i Nowego świata   Coyne   2023-03-23
Gigantyczna armia małych zabójców   Tonhasca Júnior   2023-03-22
Colin Wright broni binarności płci u zwierząt   Coyne   2023-03-15
AI: gorąca randka z “Sydneyem ”   Gotefridi   2023-03-15
Zmienić język w ekologii i biologii ewolucyjnej! Przykład anemii sierpowatej   Coyne   2023-03-13
Wzrost liczby nieobecnych ojców i towarzyszące temu społeczne problemy   Geary   2023-03-11
No pasarán    Tonhasca Júnior   2023-03-04
Dezinformacja o GMO: Kenijczykom będzie trudno podejmować racjonalne decyzje i to może kosztować życie   Mykonyo   2023-02-24
Twardy kwiat do zgryzienia    Tonhasca Júnior   2023-02-22
ChatGPT niemal zdaje lekarski egzamin końcowy   Novella   2023-02-21
“Rogi” trylobitów mogły być używane jako broń w walkach między samcami   Coyne   2023-02-15
Postmodernizm obnażony   Dawkins   2023-02-14
Powody naszych wierzeń. Jak i dlaczego irracjonalność trzyma nas w swoich szponach i jak możemy z tym walczyć?   Pinker   2023-02-13
Kiedy zapada noc i ziemia jest ciemna   Tonhasca Júnior   2023-02-10
W nowej książce jest słuszna krytyka idei, że są lepsze i gorsze gatunki, ale jest także błędne twierdzenie, że gatunki nie są realne   Coyne   2023-02-06
Kolczatki wydmuchują bąbelki śluzu z nosa, żeby się ochłodzić   Coyne   2023-02-02
Mali i zręczni influencerzy   Tonhasca Júnior   2023-01-31
Dowody na ewolucję: Bezwłose zwierzęta mają martwe geny na sierść   Coyne   2023-01-23
Krew, znój, łzy i pot   Tonhasca Júnior   2023-01-19

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Lekarze bez Granic


Wojna w Ukrainie


Krytycy Izraela


Walka z malarią


Przedwyborcza kampania


Nowy ateizm


Rzeczywiste łamanie


Jest lepiej


Aburd


Rasy - konstrukt


Zielone energie


Zmiana klimatu


Pogrzebać złudzenia Oslo


Kilka poważnych...


Przeciwko autentyczności


Nowy ateizm


Lomborg


„Choroba” przywrócona przez Putina


„Przebudzeni”


Pod sztandarem


Wielki przekret


Łamanie praw człowieka


Jason Hill


Dlaczego BIden


Korzenie kryzysu energetycznego



Obietnica



Pytanie bez odpowiedzi



Bohaterzy chińskiego narodu



Naukowcy Unii Europejskiej



Teoria Rasy



Przekupieni



Heretycki impuls



Nie klanial



Cervantes



Wojaki Chrystusa


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Małgorzata, Andrzej, Henryk