Prawda

Wtorek, 11 sierpnia 2020 - 14:17

« Poprzedni Następny »


Zwierzęce roboty


Steven Novella 2019-04-04


Często ostrzegam przed głupotą przewidywania przyszłości. Oczywiście, do pewnego stopnia musimy to robić, ale zawsze musimy być świadomi tego, jak jest to trudne. Szczególnie trudno jest przewidzieć, jak ludzie będą używać technologii, nawet jeśli dana technologia jest nieunikniona. Do chwili, kiedy urządzenia znajdą się w rękach ludzi, którzy próbują włączyć tę technologię do swojego codziennego życia, po prostu nie wiemy, jak to się ukształtuje.

Powiedziawszy to zamierzam wygłosić prognozę, jak ludzie włączą przyszłą technologię. Sądzę, że zwierzęce roboty będą coraz popularniejsze w miarę rozwoju techniki. A przynajmniej mam zamiar przedstawić to, co uważam za silny argument na rzecz tej prognozy. Istnieje ryzyko, że jest coś, czego nie mogę przewidzieć, a co załatwi sprawę odmownie. Ale wysłuchajcie mnie.


Z neurologicznego punktu widzenia nie widzę żadnych przeszkód, by ludzie w pełni przywiązali się do swoich robotów-ulubieńców. Neuronauka wyraźnie ustaliła, że ludzki umysł ma pewne algorytmy, których używa do przypisania emocjonalnego znaczenia rzeczom, do tworzenia emocjonalnego przywiązania i do reakcji na emocjonalne sygnały. Do tego, by zadziałał pełen zestaw emocjonalnych reakcji, obiekt wcale nie musi być żywy. Nie tak działa nasz mózg.


Na przykład, nasz układ wzrokowy dzieli świat na dwie kategorie – rzeczy, które mają sprawczość i rzeczy, które nie mają sprawczości. Posiadanie sprawczości oznacza, że nasz mózg wnioskuje, iż są w stanie działać z własnej woli i celowo. Wnioskują to ze sposobu poruszania się obiektu. Jeśli poruszają się w sposób, którego nie można wyjaśnić po prostu jako bierne poruszanie się siłą bezwładności, to muszą poruszać się samodzielnie. Dlatego mają sprawczość.   


Rzeczy, które mają sprawczość, trafiają w emocjonalne ośrodki w naszym mózgu i otrzymują emocjonalne znaczenie. Albo boimy się ich, albo kochamy je, tęsknimy za nimi, cokolwiek. Postaci z filmów rysunkowych, zwierzęta i – tak, nawet roboty – mogą wywołać nasze emocjonalne reakcje. Nasze mózgi traktują rzeczy, które zachowują się, jakby były żywe, w ten sam sposób. Obejrzyj to wideo tańczących robotów, żeby zobaczyć, jak bardzo reagujemy na sam ruch.

 


Ponadto wyewoluowaliśmy do zachwytu dla uroku – a jest nim zestaw cech, które kojarzymy z dziećmi. Wyewoluowaliśmy równocześnie do posiadania pewnych cech jako dzieci i cenienia tych samych cech jako dorośli. W ten sposób rodzice mają motywację do opiekowania się swoimi bezradnymi dziećmi, co maksymalizuje darwinowski sukces. Nawet jeśli cała sprawa jest bardziej skomplikowana, urok jest ważny, a rzeczy, które naśladują urokliwość naszych dzieci, wywołują potężną reakcję emocjonalną.


W rzeczywistości udomowiliśmy zwierzęta i zmaksymalizowaliśmy ich urok. Częścią tego procesu była neotenia – zachowywanie młodocianych cech w dorosłości. Hodowaliśmy wilki tak, żeby wyglądały jak szczenięta.


Wyewoluowaliśmy także bardzo wrażliwy układ postrzegania, by odkrywać emocje innych. Te systemy są tak wrażliwe, że odkrywamy stany emocjonalne u prymitywnie narysowanych figurek, emoji, marionetek, zwierząt i, tak – robotów. Już rozwijamy naukę społecznych robotów.


Odpowiedzią neuronauki na pytanie, czy możemy w pełni przywiązać się emocjonalnie do zwierzęcych robotów, jest gromkie „tak”. W rzeczywistości potrzeba znacznie mniej niż moglibyście sądzić. Pomyślcie o filmie Wall-e.


Jednym z argumentów, który często podnoszą ludzie przeciwko mojej prognozie, jest to, że kochają zachowanie swoich zwierząt, a nie tylko ich wygląd. Tu docieramy do sztucznej inteligencji (AI), która rozwija się w przyspieszonym tempie. Mamy AI, która potrafi pokonać arcymistrzów szachowych. Nie mam wątpliwości, że potrafimy zbudować algorytmy AI do naśladowania zachowań psów i kotów, jeśli nie teraz to w ciągu pokolenia.  


W odpowiedzi na to słuchacz napisał po dyskusji o tym w programie:

Zdaję sobie sprawę z tego, że możemy uznać z czasem „stworzenia”-roboty za zachwycające i przypisywać im sprawczość – pamiętam jak się oburzyłem, kiedy człowiek kopnął robota w kształcie psa (na pokazie, jak trudno go przewrócić) – ale chodzi mi o to, że jestem zachwycony faktem, że zwierzę tak kapryśne jak mój kot, decyduje się obdarować mnie swoim uczuciem. Jest w tym element zarobionego zaufania, które dla mnie jest olbrzymią częścią tego stosunku. Zaprogramowany kot byłby więc trochę jak prostytutka, zrobiłby to, o co bym go poprosił/zaprogramował, ale zawsze byłaby tam świadomość braku wzajemności. Czy nie?

Na co odpowiedziałem: No cóż, koty nie są dzikimi zwierzętami. Są udomowione. W pewien sposób już więc zaprogramowaliśmy je, by dawały nam uczucia. Nadal muszą przywiązać się konkretnie do ciebie, ale nie ma powodu, by nie można było w ten sam sposób zaprogramować kota-robota – ich behawioralne algorytmy reagowałyby na ludzi, którzy poświęcają im uwagę i dają uczucia (czy masz wystarczająco dużo lat, by pamiętać tych cyfrowych ulubieńców, których ludzie musieli karmić i dawać opiekę?) To nie różni się od zwierzęcia.


Użycie analogii do prostytutki mówi bardzo wiele. Po pierwsze, nasze domowe zwierzaki już pod tym względem są prostytutkami. Sprzedają uczucia za żywność i opiekę, bo udomowiliśmy je i wyhodowali w ten sposób. Ale także: prostytucja i striptiz są przemysłami odnoszącymi wielkie sukcesy, bo nie ma znaczenia, czy zachowanie jest w jakiś sposób ”autentyczne”. Nadal wywołuje wszystkie nasze wyewoluowane emocje. To nawiązuje do podstawowej koncepcji, że kiedy nasze emocje zostają wywołane, odczuwamy je jako realne, nawet jeśli wiemy, że na jakimś poziomie realne nie są.  


Sądzę więc, że mam solidny argument na to, dlaczego nie będziemy mieli problemu  z pełnym emocjonalnym przywiązaniem do pokrytego futrem, uroczego zwierzęcego robota, który jest zaprogramowany do naciskania wszystkich naszych klawiszy urokliwości i opieki. Nie znaczy to jednak, że będzie woleli takiego zwierzaka domowego. Jednym potencjalnym argumentem przeciwko zwierzęcym robotom jest to, że początkowo będą stosunkowo bardziej kosztowne niż żywe zwierzę. Żywe zwierzęta potrzebują żywności, potrzebują przynajmniej podstawowej opieki weterynaryjnej i od czasu do czasu trzeba je dać na przechowanie. A także, ludzie wydają setki dolarów na zwierzęta domowe, lub tysiące dolarów na czyste rasowo okazy. Z czasem zwierzęce roboty będą w sumie kosztować mniej niż zwierzęta biologiczne. 


Przejdźmy jednak do prawdziwego powodu, dla którego ludzie w ostatecznym rachunku będą woleli zwierzęce roboty. Nieskończone są możliwości wbudowania w nie użytecznej technologii. Zwierzęcy robot może także służyć jako system obrony i ostrzeżenia, alarmu na dym, alarmu na tlenek węgla i inne szkodliwe gazy, monitor niemowlęcia, a nawet udzielający pierwszej pomocy. Mały kanister z CO2 może być uruchamiany, by wydmuchany z pyska gasił niewielki ogień. Ulubieniec może automatycznie zadzwonić na policję lub do straży pożarnej i zaalarmować cię, że coś się dzieje.


To są tylko najbardziej oczywiste rzeczy. Można od niego ładować baterie telefonu komórkowego. Mogą być chodzącymi telefonami komórkowymi. Mogą przekazywać na żywo to co widzą i słyszą do aplikacji w twoim telefonie. Mogą być znakomitymi towarzyszami dla starszych osób, pozwalając im dłużej na niezależne życie. Już to jest olbrzymią oszczędnością – wszystko, co trzyma ludzi poza domami starców jest opłacalne.


Jest wiele zadań, które mogą wykonywać, takie jak zwalczanie szkodników w domu lub w ogrodzie. Właściwie jedynym ograniczeniem jest wyobraźnia, kiedy już ma się podstawy działającego robota.


Ponadto będą miały olbrzymia przewagę nad żywymi zwierzętami ze względu na rzeczy, których nie robią – nie siusiają i nie załatwiają się w twoim domu, nie tracą sierści, nie powodują alergii, nie powodują, że w domu jest nieprzyjemny zapach, nie skaczą ci na stół i nie wyjadają potraw, jakie tam znajdują, nie niszczą ci mebli, nie kopią w ogrodzie, nie siusiają na cenioną przez ciebie roślinę, nie drapią i nie gryzą, nie przenoszą zakaźnych chorób, które mogą przenieść się na ludzi, i nie mają stosunków seksualnych z nogą twojego gościa. Niektórzy mogą twierdzić, że ta nieprzewidywalna swawola jest częścią uroku posiadania zwierzęcia (no, może nie choroby). Nigdy nie wiesz, co zrobią. Jasne, przyznaję to, ale nie myślę, by to było warte zniszczeń i niewygody.


Będzie także możliwe zaprogramowanie nieco niedestrukcyjnej, nieprzewidywalnej swawoli w zwierzęce roboty. Prawdopodobnie będzie także wachlarz osobowości do wyboru. Co ci odpowiada.


Wreszcie, pomyśl o wszystkich egzotycznych zwierzętach, jakie potencjalnie możesz mieć. Nie musimy ograniczać się do psów i kotów. Chcesz chomika, masz go. Możesz chcieć panterę, gadającego żółwia, coś bardziej jak z filmów dla dzieci, tak jak elmo, śnieżną sowę jak Harry’ego Pottera, małego smoka – cokolwiek.


Kiedy technologia przekroczy pewien próg, to będzie możliwe. Nie umiem wymyśleć niczego, co by musiało położyć temu kres. Przyszłe pokolenia mogą patrzeć na trzymanie w domu żywych zwierząt jak na coś prymitywnego, obrzydliwego i okrutnego. Mogą mieć rację.  

 

Robotic Pets

28 marca 2019

Tłumaczenie: Małgorzata KoraszewskaSteven Novella 

Neurolog, wykładowca na Yale University School of Medicine. Przewodniczący i współzałożyciel New England Skeptical Society. Twórca popularnych (cotygodniowych) podkastów o nauce The Skeptics’ Guide to the Universe. Jest również dyrektorem Science-Based Medicine będącej częścią James Randi Educational Foundation (JREF), członek Committee for Skeptical Inquiry (CSI) oraz członek założyciel Institute for Science in Medicine. Prowadzi blog Neurologica.

Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj
Komentarze
1. Skoro kota to dlaczego nie żonę /męża ? baszarteg 2019-04-04


Nauka

Znalezionych 1137 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Nowy raport: Bakteria po stu milionach lat nadal żywa!   Coyne   2020-08-08
Modlitwa to nie jest lekarstwo   Nowella   2020-08-07
Maleńki, 10-centymetrowy dinosaur, który zjadał owady   Coyne   2020-08-06
Piękny skoczek, który upodabnia się do mrówki   Coyne   2020-08-03
Urodziny Rosalind Franklin!   Cobb   2020-07-31
Kondor wielki: ptak, który rzadko kiedy macha skrzydłami   Coyne   2020-07-28
Czy ludzie byli w Nowym Świecie ponad 30 tysięcy lat temu?   Coyne   2020-07-26
Oszaleć na punkcie nietoperzy w czasach korony i politykierstwa   Collins   2020-07-25
Dwa gatunki dały zdolną do życia hybrydę, mimo że rozeszły się 150 milionów lat temu   Coyne   2020-07-23
Niccolo Tartaglia jego tajemnica   Jacoby   2020-07-20
Akcja afirmatywna w wieloetnicznym narodzie   Hyams   2020-07-17
Dekolonizacja ewolucji (i Darwina) była nieunikniona   Coyne   2020-07-15
Filtr mózgu (czyli czego nie widzimy)   Novella   2020-07-14
Homeopatia jest bezwartościowa a czasami szkodliwa   Novella   2020-07-10
Pięć błędnych wyobrażeń o ewolucji: jedno jest wątpliwe, jedno niesłuszne   Coyne   2020-07-08
Wiecznie kurczący się tranzystor i wynalezienie Google   Ridley   2020-07-06
Postmodernizm: filozofia, która stoi za naszymi wojnami kulturowymi i postępującym nihilizmem   Hill   2020-07-02
Bodźce do innowacji w końcu pokonają COVID-19   Ridley   2020-06-27
Maleńkie stworzenia morskie budują olbrzymie, fantastyczne domy, by chronić się i zdobywać pokarm   Coyne   2020-06-25
Rośliny uprawne z edytowanym genomem pomagają farmerom i środowisku   Ridley   2020-06-20
Czy klucz do COVID można znaleźć w rosyjskiej pandemii?   Ridley   2020-06-18
Skąd więc wziął się ten wirus?   Ridley   2020-06-16
Nowe dane o tym, jak działają grzyby „mrówek zombie”   Coyne   2020-06-15
Czy brytyjski naukowy establishment popełnił największy błąd w historii?   Ridley   2020-06-13
Błysk światła w mroku   Sheagren   2020-06-12
Poczucie pewności napędza efekt potwierdzenia   Novella   2020-06-08
Czy możemy zobaczyć osobowość?   Novella   2020-06-05
Rozwiązanie dla obecnego kryzysu   Ridley   2020-06-02
Lokalizacja funkcji wykonawczych   Novella   2020-05-30
Przestańcie wierzyć w naukę   Greenfield   2020-05-28
Ewolucyjne korzenie sztuki   Koraszewski   2020-05-27
Innowacji nie można wymusić, ale można je zdławić   Ridley   2020-05-26
Stymulowanie kory wzrokowej   Novella   2020-05-23
Pora na telemedycynę   Novella   2020-05-19
Czy mrożącą krew w żyłach prawdą jest, że decyzja o zamknięciu społeczeństwa opierała się na luźnych matematycznych spekulacjach?   Ridley   2020-05-15
MMR jest bezpieczna i skuteczna   Novella   2020-05-14
Odporność stada na fakty   Koraszewski   2020-05-13
O COVID wiemy wszystko – i nie wiemy niczego   Ridley   2020-05-12
Nanotechnologia zastosowana do leczenia choroby Alzheimera   Novella   2020-05-11
COVID-19 – To są szkody   Novella   2020-05-05
Nadmiar teorii wszystkiego   Koraszewski   2020-05-04
Zawodnicy – i trudności – w wyścigu do wyleczenia COVID   Ridley   2020-04-30
Psychologia sprzeciwu wobec szczepień   Novella   2020-04-25
Prowokator czy prowokowany?   Witkowski   2020-04-24
Nauka on-line jest skuteczna   Novella   2020-04-23
Mądrość w pułapce autorytetu   Witkowski   2020-04-18
Znaleziono najstarszego “bilaterian”: odkryto podobne do robaka stworzenie wraz z jego skamieniałymi śladami   Coyne   2020-04-16
Nietoperze i pandemia   Ridley   2020-04-14
Pandemia ludzkiej głupoty   Novella   2020-04-12
W miarę postępu badań natura naszego wroga staje się coraz wyraźniejsza   Ridley   2020-04-04
Wzmacnianie układu odpornościowego podczas pandemii   Novella   2020-04-02
Dlaczego ten wirus inaczej dotyka pokolenia?   Ridley   2020-03-30
Czaszka maleńkiego dinozaura/ptaka znaleziona w bursztynie   Coyne   2020-03-27
Szczepionka na koronawirusa nie przybędzie szybko   Ridley   2020-03-25
Niebawem dowiemy się jak solidna jest nasza cywilizacja   Ridley   2020-03-23
Żywotność wirusa Covid-19 na różnych powierzchniach (rada: używaj rękawiczek, kiedy odbierasz paczki i nie otwieraj ich przez 24 godziny)   Coyne   2020-03-21
Dzień był krótszy 70 milionów lat temu   Novella   2020-03-20
Jak często powstają ptasie hybrydy?   Coyne   2020-03-18
Mózgi noworodków   Novella   2020-03-16
Twierdzenie o białku i DNA dinozaurów   Novella   2020-03-10
Porażka jest stałym elementem pracy naukowca   Konrad Bocian   2020-03-07
Jak myśleć o naszych problemach   Tupy   2020-03-03
Dlaczego tak wiele nowych wirusów pochodzi od nietoperzy?   Ridley   2020-02-29
Odkrycie antybiotyku przez AI   Novella   2020-02-27
Wizyta w Andach u łysek rogatych   Lyon   2020-02-26
Zioła nie pomagają na utratę wagi   Novella   2020-02-25
Dawkins pisze tweeta   Coyne   2020-02-24
W obronie binarności płci u ludzi   Coyne   2020-02-21
Nie palmy pieniędzy na ołtarzu zielonej manii   Lomborg   2020-02-20
Więcej dowodów ewolucji: końskie zarodki zaczynają tworzyć pięć palców, a cztery zawiązki znikają   Coyne   2020-02-18
Homeopatyczny rentgen   Novella   2020-02-14
Różnice płci w wyborze zabawek: chłopcy bawią się chłopięcymi zabawkami, dziewczynki dziewczęcymi zabawkami   Coyne   2020-02-13
Śmiertelność z powodu raka nadal spada wbrew twierdzeniom szarlatanów     2020-02-11
Odkrycie w immunologii, a leczenie nowotworów   Novella   2020-02-10
Ponowne psucie nauki przez ideologię: ”Slate” wypacza biologię ewolucyjną, by wyglądała na kapitalistyczną i antysocjalistyczną   Coyne   2020-02-07
Flamingi z braku łysek rogatych   Lyon   2020-02-06
Moja ostatnia praca badawcza. Część 3: Znaczenie   Coyne   2020-02-04
Moja ostatnia praca badawcza. Część 2: Wyniki   Coyne   2020-02-03
Moja ostatnia praca badawcza: Część 1: Cele i metody   Coyne   2020-02-01
Ewolucyjne wyjaśnienie nienaukowych przekonań   Bretl   2020-01-31
Zdumiewająca mimikra   Coyne   2020-01-27
Reality check: Pęd do szybkiej „zerowej” emisji to gwarancja przegranej   Lomborg   2020-01-27
Sfuszerowany artykuł o biologii w „Washington Post”   Coyne   2020-01-24
Punkty dla Ameryki w konflikcie między Iranem i USA   Destexhe   2020-01-24
Zbliżanie się do rozumienia pamięci   Novella   2020-01-22
Z perspektywy naszego kurnika   Witkowski   2020-01-16
Fałszywa pokora nie uratuje planety   Boudry   2020-01-09
Złoty ryż zatwierdzony na Filipinach   Novella   2020-01-07
Cudowna animacja DNA i komórek   Coyne   2020-01-06
Dychotomiczne myślenie, niepewność i zaprzeczanie nauce     2020-01-01
Mieliśmy najlepszą dekadę w historii. Naprawdę   Ridley   2019-12-31
Kreacjonista opowiada się za ”argumentem z niedowierzania”   Coyne   2019-12-26
Biologia męskiej agresji i dlaczego nie jest to tylko „socjalizacja”   Coyne   2019-12-24
Wydajność, wyzysk, wybory   Koraszewski   2019-12-23
Społecznościowe finansowanie szarlatanerii   Novella   2019-12-20
Wykład Dawkinsa o czerpaniu odwagi z darwinizmu   Coyne   2019-12-18
Uprawy GM, takie jak Złoty Ryż, uratują życie setek tysięcy dzieci   Ridey   2019-12-13
Darwin, lisy i inne ssaki na Falklandach   Mayer   2019-12-11
Wirtualna edukacja   Novella   2019-12-03
Teoria klasy próżniaczej Thorsteina Veblena – uaktualnienie statusu   Henderson   2019-12-02

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Wzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologiaAllah stworzylUprzednie doświadczenieŻydowski exodusPRL Chrystusem narodówOdrastające głowy hydry nazizmuHomeopatia, wibracje i oszustwo


Żołnierz IDFPrawo powrotuMózg i kodowanie predyktywneNocna rozmowaWSzyscy wiedzaNieustający marszOświecenie PinkerAlternatywna medycyna zabijaKobiety ofiaramiPrometeuszmodyfikowana pszenica


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk