Prawda

Poniedziałek, 8 sierpnia 2022 - 06:07

« Poprzedni Następny »


Z okazji urodzin Maxa Delbrücka


Matthew Cobb 2016-09-22

Delbrück (po lewej) i Luria w Cold Spring Harbor Laboratory, podczas “kursu fagów” pod koniec lat 1940. lub początku 1950.
Delbrück (po lewej) i Luria w Cold Spring Harbor Laboratory, podczas “kursu fagów” pod koniec lat 1940. lub początku 1950.

Jak wcześniej pisał Jerry, 4 września 110 lat temu urodził się naukowiec Max Delbrück. Ponieważ wielu czytelników nigdy o nim nie słyszało, Jerry poprosił mnie, bym pokrótce przedstawił jego życie.


Max Delbrück (1906-1981) był kluczową postacią w historii powojennej genetyki, pionierem molekularnych badań wirusów i laureatem Nagrody Nobla w fizjologii i medycynie w 1969 roku  “za odkrycia dotyczące mechanizmu replikacji i struktury genetycznej wirusów”.


Urodzony w Niemczech Delbrück studiował fizykę i pracował w Kopenhadze z Nielsem Bohrem nad mechaniką kwantową, zanim w latach 1930. zwrócił się do biologii. W 1935 r. razem z genetykiem rosyjskim  Nikołajem Timofiejew-Riezowskim i fizykiem Karlem G. Zimmerem, Delbrück opublikował artykuł po niemiecku pod tytułem O naturze mutacji genowej i budowie genu, znany następnie jako „Artykuł trzech panów”.


Ten ważny artykuł został niedawno przetłumaczony na angielski razem ze znakomitym wprowadzeniem. W 1942 r. ta praca, która zakładała, że są to białka, próbowała wyjaśnić rozmiary genów i sposób ich mutacji,zwróciła uwagę fizyka, Erwina Schrödingera, który był w Dublinie i przygotowywał wykład inauguracyjny pod tytułem Czym jest życie?. W 1944  r. ten wykład (w rzeczywistości było tak dużo materiału, że zamieniło się to w trzy wykłady) został opublikowany w niewielkiej książce i od tego czasu nigdy nie zniknęła ona z półek księgarskich.


Uwagi Schrödingera o tym, jak można użyć fizyki do badania biologii, włącznie z jego naciskiem na model mutacji Delbrücka, urzekły pokolenie naukowców, z których wielu było fizykami. Watson, Crick i Wilkins, którzy zdobyli Nagrodę Nobla za odkrycie budowy DNA, podwójnej helisy, w 1961 r., byli zainspirowani książką Schrödingera i podejściem Delbrücka.


W latach 1940. Delbrück (który wówczas uciekł już z nazistowskich Niemiec do USA) razem ze swoimi przyjaciółmi, Alem Hershey’em i Salvadorem Lurią, zaczął pracować nad wirusami, które infekowały bakterie – były znane jako “bakteriofagi”, a ich badaczy nazwano później “grupą fagów”. Mieli pomysł, że przez badanie wirusów i ich sposobu replikacji można dowiedzieć się czegoś fundamentalnego o tym, jak działa życie, jako że wirusy uważano za rodzaj fundamentalnych cząstek żywych.  


Wśród młodych badaczy, przyciągniętych do grupy fagów, był Jim Watson, który zamienił ornitologię na genetykę molekularną. Wiele z tego, co dobre – i część z tego, co złe – w tradycji laboratoryjnej biologii molekularnej wypływa ze sposobu pracy Delbrücka. Aby szerzyć techniki używane w tej niszowej dziedzinie, zorganizował on kursy szkoleniowe w Cold Spring Harbor Laboratory („kursy fagów”), gdzie początkujący genetycy molekularni mogli nauczyć się kluczowych technik.


Ta otwarta atmosfera dzielenia się wiedzą była ważna dla zapewnienia szybkiego przekazywania metod i odkryć. Ważna była także strona społeczna pracy laboratorium – on i członkowie jego laboratorium w weekend razem wybierali się na wycieczki. Jeśli zaś chodzi o dane, nie było żadnych barier i dokładne, wręcz pedantyczne i agresywne wypytywanie mówców i ludzi prezentujących dane było normą.


Delbrück słynął z błędnego odrzucania odkryć. Na przykład, kiedy Seymour Benzer przedstawił dane pokazujące, że stworzył mutację Drosophila, która zmieniła zegar ciała muszki, Delbrück wymaszerował z wykładu ze słowami „Nie wierzę w ani jedno słowo z tego!” Benzer miał rację, a Delbrück mylił się.


Reputacja Delbrücka systematycznego popierania złej strony w każdym sporze naukowym była przedmiotem dowcipu: młody badacz wychodzi z gabinetu Delbrücka i jest bardzo blady. Przyjaciel pyta: „Co się stało? Nie podobały mu się twoje wyniki?” Przerażony młodzian odpowiada: “Powiedział, że uważa, że mam rację”. Ha ha.


Prawdopodobnie najlepszym i najbardziej zdumiewającym przykładem tej postawy jest reakcja Delbrücka (który był wtedy w Vanderbilt University w Nashville) w 1943 r., kiedy pokazano mu list Oswalda Avery’ego, bakteriologa z Rockefeller Institute w Nowym Jorku. Avery napisał do swojego brata, który pracował w Vanderbilt, opisując zdumiewające wyniki, jakie znalazł, które sugerowały, że w bakteriach zapalenia płuc geny są zbudowane z DNA.


Ten wynik, który nie został opublikowany przez kolejne osiem miesięcy, z czasem zmienił całą biologie i medycynę, a Delbrück był jednym z pierwszych ludzi, którzy o nim usłyszeli. Co zrobił? Nic. Nie próbował zobaczyć, czy jego bakteriofagi używały DNA, zwyczajnie zignorował to odkrycie. „Po prostu nie było wiadomo, co z tym zrobić” – powiedział później.   Delbrück nie był w tym sam – inni badacze także nie zaakceptowali lub nie zrozumieli odkrycia Avery’ego.


Ale Delbrück był bardzo inteligentnym człowiekiem, którego interesowało, z czego zbudowane są geny. Jest zdumiewające, że nie „pojął”, podczas gdy wielu innych, takich jak młody student Erwin Chargaff, lub francuski bakteriolog André Boivin natychmiast i entuzjastycznie przyjęli skoncentrowany na DNA pogląd, pomagając tym samym ukształtować powojenną biologię.


Delbrück był inspiracją dla wielu badaczy i jego wpływ, szczególnie jego sceptycyzm i staranność przykładana do szczegółów, jest olbrzymim dziedzictwem. Odegrał także ważną rolę w pokazaniu, jak działa ewolucja przez dobór naturalny. W eksperymencie z 1943 r., o którym wielu badaczy twierdzi, że jest im ulubionym eksperymentem (tak, wszyscy mamy ulubione eksperymenty!) Delbrück i Luria pokazali, że mutacje zdarzają się losowo. [JAC: Moim ukochanym eksperymentem jest eksperyment Meselsona i Stahla, pokazujący, że replikacja DNA jest “na wpół konserwatywna”.]


Wreszcie, historia mogła potoczyć się inaczej. Parę lat temu dowiedziałem się, że w 1946 r. Delbrück zaakceptował pracę na University of Manchester, gdzie ja pracuję i gdzie byli badacze studiujący wirusy oraz gdzie Alan Turing zwracał się w stronę pracy nad kwestiami biologicznymi, w szczególności tworzeniem się wzorów. Delbrück przyjechał do Manchesteru, podpisał papiery, a potem z powodu, którego nie umiem wyjaśnić, wybrał powrót do swojego świata i opuszczenie zrujnowanego bombardowaniami, zaczernionego dymem, powojennego Manchesteru dla słonecznych wyżyn California Institute of Technology.


Happy birthday, Max Delbrück

Why Evolution Is True, 4 września 2016

Tłumaczenie: Małgorzata KoraszewskaMatthew Cobb

Biolog i pisarz, mieszka i pracuje w Manchesterze, niedawno w Stanach Zjednoczonych ukazała się jego książka „Generation”, a w Wielkiej Brytanii „The Egg & Sperm Race”. Systematycznie publikuje w "LA Times", "Times Literary Supplement", oraz "Journal of Experimental Biology".


Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj


Nauka

Znalezionych 1325 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Nauka o wolności: rozmowa z Anną Kryłow   i Anna Kryłow   2022-08-06
Pierwsze dowody kopalne na opiekę nad lęgiem i niezwykły przypadek asymetrii kierunkowej   Coyne   2022-08-05
Badania dowodzą, że fakty nie mają znaczenia: jak propaganda wykorzystuje i normalizuje antysemityzm     2022-08-03
Horyzontalny transfer genów u owadów: jest rozpowszechniony, ale co to znaczy?   Coyne   2022-08-02
Dokonane w Afryce badanie genomu fasolnika egipskiego oznacza krok naprzód w dywersyfikacji światowego zaopatrzenia w żywność   Karavolias   2022-08-01
Grupy anty-GMO przegrywają sprawę sądową w Nigerii    i Nkechi Isaak   2022-07-30
Raz jeszcze: czy rasy są tylko społecznym konstruktem bez naukowego lub biologicznego znaczenia?   Coyne   2022-07-28
„New Yorker” pisze o hoacynie, sugeruje, że koncepcja Darwina drzew ewolucyjnych może być urojeniem   Coyne   2022-07-25
Nazistowscy lekarze i dzisiejsi antysemici: redefinicja etyki, żeby usprawiedliwić prześladowania Żydów     2022-07-18
Carl Sagan i wolność wątpienia   Jacoby   2022-07-18
Jak Darwin spowodował globalne ocieplenie swoją teorią doboru płciowego   Coyne   2022-07-16
Dieta mieszana misiów i innych   Júnior   2022-07-14
Londyńskie Natural History Museum popełnia błąd naturalistyczny - wielokrotnie   Coyne   2022-07-11
Nigeria gotowa na spełnienie oczekiwań rolników     2022-07-08
Szczepionki przeciwko grypie związane ze zmniejszonym ryzykiem choroby Alzheimera   Novella   2022-07-07
Nowoczesność Darwina: w O powstawaniu jest antycypacja neutralnej teorii i przerywanej równowagi   Coyne   2022-07-06
Pinker: “Wojna o ewolucję jest także wojną kulturową”   Coyne   2022-07-05
Raz jeszcze: błędny artykuł o tym, dlaczego teoria ewolucji jest przestarzała   Coyne   2022-07-04
Niech Moc będzie z pszczołą   Júnior   2022-06-28
Dramatyczny wzrost cen paliw kopalnych jest bolesny, ale daje niewielkie korzyści w walce z globalnym ociepleniem   Lomborg   2022-06-25
Efekt grupy – paskudny błąd poznawczy   Novella   2022-06-22
Nasiona z edytowanymi genomami będą miały przystępną cenę   Maina   2022-06-15
„Zapylisz mnie!”: nachalni bohaterowie świata roślin   Júnior   2022-06-11
Agroekologia zmienia biednych farmerów w biedniejszych   Muhumuza   2022-06-09
Kartofel z Matką Boską w jednej klapie i Karolem Marksem w drugiej   Koraszewski   2022-06-06
Jak nasze wspomnienia są powiązane   Novella   2022-06-04
Wielka Brytania dąży do zezwolenia na edytowanie genów   Novella   2022-06-02
„Grubogłowi przedsiębiorcy pogrzebowi w noc żywych trupów”   Júnior   2022-05-31
Coraz mniejsza część głównych plonów roślin jadalnych na świecie idzie na wyżywienie głodnych, a coraz więcej wykorzystuje się do celów niespożywczych     2022-05-28
Naukowiec z Ghany: “Afryka potrzebuje GMO bardziej niż reszta świata”   Gakpo   2022-05-26
GMO i edytowanie genów: jaka jest różnica?   Karavolias   2022-05-23
Toksyczny nektar, czyli ostrożnie z tureckim miodem   Júnior   2022-05-20
Kolejna nieudana i podyktowana ideologią próba wykazania, że płeć u ludzi nie jest binarna   Coyne   2022-05-18
Brian Charlesworth o błędach nowego artykułu rzekomo pokazującego, że fundamentalne założenie ewolucji neodarwinowskiej jest błędne   Coyne   2022-05-16
Trutnie i inni fruwający panowie   Junior   2022-05-13
Wygnanie z uniwersyteckiego świata – dwa lata później   Winegard   2022-05-10
Życie kwitnące po śmierci   Junior   2022-05-05
Organiczne środki owadobójcze są szkodliwe dla pożytecznych owadów     2022-04-30
Oxitec rozszerza próby z komarami GMO, by zredukować szerzenie się malarii   Conrow   2022-04-28
Słowa w wosku zapisane   Tonhasca Junior   2022-04-26
Rodzice, szkoła, państwo: kultura niskich oczekiwań   Koraszewski   2022-04-25
Nowoczesne ulepszanie roślin uprawnych przyjmuje historyczne podejście   Karavolias   2022-04-20
Pierwsza spożywcza roślina GMO w Ghanie   Baffour-Awuah   2022-04-16
Indie zwalniają edytowanie genów z wymaganej dla GMO oceny bezpieczeństwa   Paranjape   2022-04-11
Metamorfozy    Júnior   2022-04-09
Rolnicy nie mogą uprawiać tego, na co ich nie stać   Ongu   2022-04-07
Rośliny zmodyfikowane: odkłamać opinię o GMO   Conrow   2022-04-07
Odmowa szczelinowania jest szaleństwem   Ridley   2022-04-02
Jak wirusy chorób układu oddechowego ewoluują, by stać się łagodniejsze   Ridley   2022-03-22
Czy globalne ocieplenie może być dla nas dobre?   Ridley   2022-03-03
Południowa Afryka powinna przemyśleć regulacje dotyczące genetycznie modyfikowanych roślin   i Priyen Pillay   2022-03-01
Dlaczego środowiskowcy stanowią większą przeszkodę dla skutecznej polityki klimatycznej niż negacjoniści?   Boudry   2022-02-21
O figach i osach   Júnior   2022-02-18
Pień liczący 40 tysięcy lat przekazany Maorysom zamiast nauce   Coyne   2022-02-14
Propaganda anty-GMO obraża drobnych farmerów w Afryce i w Azji   Gakpo   2022-02-08
Jak “tubylcza medycyna” różni się od medycyny   Coyne   2022-02-07
Biotechnologia podnosi plony wysokobiałkowego afrykańskiego pochrzynu   Wetaya   2022-02-04
Spadanie w przepaść   Turski   2022-01-27
Czy koniki morskie coś nam mówią o LGBT? Błąd naturalistyczny popełniony przez Sussex Wildlife Trust   Coyne   2022-01-25
Ojczyznę wolną (od GMO) zachowują pany   Koraszewski   2022-01-22
Namawianie roślin, żeby podjęły ryzyko   Karavolias   2022-01-20
Czy uczenie się metodą prób i błędów jest „nauką”?   Coyne   2022-01-14
Czy gaz i energia jądrowa są “zielone”   Novella   2022-01-12
Ptasia grypa w czasach ludzkiej zarazy   Collins   2022-01-11
Rasa jest kontinuum. Płeć jest cholernie binarna   Dawkins   2022-01-10
Komiczne krzyki o klimatycznej Apokalipsie –— 50 lat nieuzasadnionego siania paniki   Lomborg   2022-01-06
Gnidy, o których PIS ci nie powie   Koraszewski   2022-01-05
Niebezpieczeństwo upolitycznienia nauki   Krylov   2022-01-01
Specjalne przesłanie do muzułmanów na całym świecie   Pandavar   2021-12-28
Nowe badania pokazują, że kraje rozwijające się płacą wysoką cenę za ograniczanie upraw roślin GMO   Maina   2021-12-25
Jajo, które wywołało sensację   Koraszewski   2021-12-24
Pięć powodów zakończenia debaty o GMO   Evanea   2021-12-16
Richard Dawkins pisze do “przyjaciół nauki i rozumu” w Nowej Zelandii   Coyne   2021-12-14
 Syntetyczna biologia oferuje obietnicę rozwiązania globalnego problemu z plastikiem   Agaba   2021-12-13
Nigeria wzywa Afrykę, by szła w jej ślady w sprawie GM wspięgi wężowatej   Opoku Gakpo   2021-12-09
Małe nietoperze idą do przedszkola   Koraszewski   2021-12-06
Afrykańscy naukowcy wzywają do polityki poparcia biologii syntetycznej i innych innowacji   Agaba   2021-12-02
Uprawy GMO zredukowały zatrucia farmerów pestycydami   Maina   2021-11-27
Czy genetyka może pomóc wyeliminować nierówność?   Coyne   2021-11-26
Matematyka i prawdziwa historia katastrofy klimatycznej   Lomborg   2021-11-24
Nigeria daje zielone światło kukurydzy GMO   Conrow   2021-11-22
Ugandyjscy studenci nalegają na powszechne stosowanie biotechnologii i uchwalenie prawa o biobezpieczeństwie   Agaba   2021-11-17
Organiczny eksperyment Sri Lanki   Novella   2021-11-16
Ruanda skwapliwie przyjmuje biotechnologię poprzez ekspansję OFAB   Meeme   2021-11-12
Sprzeciw wobec anulowania Huxleya   Coyne   2021-11-05
Farmerka z Kenii zbiera obfity plon z bawełny GM   Meeme   2021-11-04
Czarni uczeni i nauka o rasizmie   Koraszewski   2021-11-03
Kłusownictwo narzuca na słonie dobór w kierunku ewolucji słoni bez ciosów   Coyne   2021-11-01
Marnujemy naszą wielką szansę na edytowanie genów   Ridely   2021-10-29
“Czarne tygrysy” w małym indyjskim rezerwacie sugerują losowy dryf genetyczny   Coyne   2021-10-26
Wytwarzanie białek w roślinach przez rolnictwo molekularne   Novella   2021-10-20
Strzelby, zarazki, maszyny to zdecydowanie antyrasistowska książka. Dlaczego lewica jej nie kocha?   Barnett   2021-10-13
Nigeryjscy farmerzy nie mogą się doczekać wystarczających ilości GM nasion wspięgi wężowatej   Gakpo   2021-10-12
Dobór płciowy versus dobór naturalny: na przykładzie chrząszczy   Coyne   2021-10-08
Edytowanie genów kluczem do ulepszenia podstawowych upraw w Afryce   Abugu   2021-10-01
Bakłażan GMO jest udokumentowaną wygraną ubogich farmerów   Conrow   2021-09-23
O Jezu, wskrzeszają mamuta!   Koraszewski   2021-09-17
Wszystkie antyizraelskie wiadomości zasługują na publikację   Bard   2021-09-04
Tożsamość etniczna i rasa   Coyne   2021-08-30
Środowiskowcy mylili się – nie stoimy przed apokalipsą owadów   Ridley   2021-08-13

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

„Przebudzeni”


Pod sztandarem


Wielki przekret


Łamanie praw człowieka


Jason Hill


Dlaczego BIden


Korzenie kryzysu energetycznegoObietnicaPytanie bez odpowiedziBohaterzy chińskiego naroduNaukowcy Unii EuropejskiejTeoria RasyPrzekupieniHeretycki impulsNie klanialCervantesWojaki Chrystusa Palestyńskie wetoWzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologia


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk