Prawda

Niedziela, 23 stycznia 2022 - 19:17

« Poprzedni Następny »


Organiczny eksperyment Sri Lanki


Steven Novella 2021-11-16


Opowieści ku przestrodze są użyteczne pod warunkiem, że wyciągamy z nich właściwe wnioski. Jak mówi przysłowie, uczymy się na błędach, ale lepiej jest uczyć się na błędach cudzych niż własnych (bo nie trzeba znosić konsekwencji). Sri Lanka jest dziś opowieścią ku przestrodze, a chcę nagłośnić nauki, jak można z tego wyciągnąć. Kiedy ideologia bierze górę nad nauką, wynik najprawdopodobniej będzie bardzo zły.

Jest tu także bardzo konkretna lekcja. Organiczne rolnictwo może brzmieć atrakcyjnie jako zasada (jeśli słuchasz tylko ideologicznego marketingu), ale w praktyce okazuje się katastrofą. Sri Lanka postanowiła zrobić to, co inne kraje robiły już wcześniej, a mianowicie narzucić odgórnie nakaz jak prowadzić całą gałąź gospodarki wyłącznie w oparciu o filozoficzne poglądy przywódcy. Najsłynniejszym przykładem jest tu łysenkizm w byłym Związku Radzieckim, gdzie pomysły agronoma, Trofima Łysenki otrzymały oficjalne wsparcie i zniszczyły sowieckie rolnictwo kosztem życia milionów ludzi.

 

Prezydent Gotabaya Rajapaksa ze Sri Lanki zrobił teraz coś podobnego – zakazał stosowania w rolnictwie środków chemicznych i zmusił wszystkich rolników do upraw organicznych. Wynik był przewidywalny: załamanie się produkcji rolnej. Choć Sri Lanka była netto importerem żywności, nadal zależy od miejscowej produkcji ryżu i innych podstawowych upraw. Ich eksport także składa się głównie z produktów rolnych, takich jak herbata, guma i wiele przypraw. Część doniesień skupia się na wyborze momentu zmiany – podczas trudnego wychodzenia z pandemii. Niektórzy wskazywali także na to, że nagłe przejście na uprawy organiczne jest problemem, ponieważ większość farmerów nie wie, jak to robić i nie było okresu przejściowego.

 

Jednak, nawet gdyby ta zmiana była najlepiej zorganizowana, nadal negatywny rezultat był nieunikniony. Unia Europejska wykonała analizy i stwierdziła, że organiczne rolnictwo nie jest zrównoważone i jest gorsze dla środowiska głównie z powodu zwiększonego użycia ziemi. Organiczna żywność nie jest także zdrowsza niż konwencjonalne produkty, jak to często zapewniają jej orędownicy. Dlaczego więc władze Sri Lanki zdecydowały się na tak zły pomysł?


Zadziałał organiczny marketing. Stworzono fałszywą opinię o rolnictwie organicznym, które w rzeczywistości opiera się na złej idei i złej nauce, ale ponieważ ta idea brzmi atrakcyjnie, wielu ludzi dało się na to nabrać. Organiczne rolnictwo wychodzi z błędu naturalistycznego, z przekonania , że coś, co jest “naturalne” (a definiuje się to bardzo arbitralnie) jest oczywiście lepsze niż cokolwiek „sztucznego”.  Co gorsza, pochodzenie organicznego rolnictwa wywodzi się z czysto magicznej pseudonauki, nawet nie odwołania się do natury, ale do magii. Nieszczęśliwie dla Sri Lanki ich prezydent uwierzył medialnej propagandzie, a ponadto ma dość władzy, by jednostronnie narzucić tę wiarę całej gałęzi gospodarki.


W efekcie farmerzy na Sri Lance mają spadek plonów przeciętnie o 19-25% (nie rozłożone równo: dla niektórych upraw był to spadek o 50% lub nawet całkowity brak plonów). Jest to zgodne z wcześniejszymi badaniami, które pokazywały podobne poziomy zmniejszonej wydajności dla organicznego rolnictwa. Jest to katastrofa dla rolnictwa, a także dla reszty społeczeństwa i doprowadziło do braków żywności w kraju oraz do gwałtownego wzrostu cen. Ponieważ uderzyło to również w eksport, jest to kolejne obciążenie dla całej gospodarki.


Problemy organicznego rolnictwa zwiększają się dramatycznie, kiedy wprowadzasz je na wielką skalę.Obecnie organiczne rolnictwo odpowiada za około 1,5% światowej produkcji żywności. W USA jest to zaledwie 0,6%, a w UE (gdzie jest bardzo popularne), jest to aż 8,5%. Kiedy próbujesz zmienić skalę całej dziedziny gospodarki, dochodzą nowe problemy i dlatego nie można po prostu ekstrapolować z niskiego poziomu penetracji rynku do bardzo wysokich poziomów. (Ten sam kłopot pojawia się, kiedy wzrasta zależność podaży elektryczności od odnawialnych źródeł energii, ciągłość i niezawodność zaopatrzenia staje się coraz większym problemem.)

 

Dla organicznego rolnictwa dużą trudnością przy jego rozszerzaniu jest dostępność organicznych nawozów. Kiedy mówisz o jednej farmie, nie musisz rozważać systemu na skalę kraju lub świata. Musisz jednak o tym pamiętać, kiedy decydujesz się przestawić cały kraj w 100% na uprawy organiczne. Organiczne rolnictwo, biorąc pod uwagę dostępność organicznego nawozu, który pochodzi albo z kompostu, albo z obornika, jest możliwe jako margines nie przekraczający 10% produkcji rolnej. To są dwa sposoby powtórnego przetwarzania azotu, ale oczywiście, nie jest to doskonałe przetwarzanie, musimy więc dodawać azot do systemu. Niektóre rośliny potrafią wiązać azot z powietrza (poprzez bakterię w glebie) i można ich używać jako roślin, które dostarczają azotu do gleby. Wszystko to działa, jeśli utrzymuje się tylko niewielki procent upraw bez dodawania azotu z zewnątrz. System załamuje się, jeśli chcesz powiększyć skalę organicznego rolnictwa.


Sri Lanka odkryła to na krajowym poziomie. Nie mają dość organicznych nawozów dla wszystkich. Wytwarzają około 2-3 milionów ton kompostu rocznie, ale sama uprawa ryżu wymaga 4 milionów ton. Mogliby próbować importować obornik lub kompost z innych krajów, ale zasoby organicznego nawozu w zasadzie już są przez kogoś zagospodarowane. Znacznemu wzrostowi popytu niekoniecznie odpowie wzrost podaży, a więc ceny pójdą w górę. A teraz wyobraźcie sobie robienie tego na większą skalę. Świat nie ma miejsca, skąd mógłby importować organiczny nawóz. System nie działa bez zewnętrznego wkładu.    


Organiczne rolnictwo jest fatalne dla środowiska, ponieważ wymaga większego użycia ziemi. Jest także kosztowniejsze, ponieważ wymaga więcej pracy (musisz ręcznie wyrwać te wszystkie chwasty, jeśli nie możesz użyć środka chwastobójczego). Ponadto organiczne rolnictwo pozwala na używanie pestycydów, ale muszą być “naturalne”. Wszystkie pestycydy, jakich używają, znajdują także zastosowanie na konwencjonalnych farmach, ale organiczne rolnictwo polega na ich podzbiorze, na tych, które uważają za „naturalne”. (Co wcale nie znaczy mniej toksyczne.) Co więcej, nie zawsze używają optymalnego dla danej sytuacji pestycydu, ponieważ sztucznie zawężają sobie wybór – idąc za mglistą ideologią zamiast iść za naukowo sprawdzonymi dowodami.


W sumie, nie ma żadnej rzeczywistej korzyści z organicznego rolnictwa, a jest wiele poważnych minusów. Obecnie organiczne produkty są opcją „butikową” dla zamożnych. Próba nakarmienia świata organicznymi produktami byłaby katastrofą – efekt Sri Lanki na globalną skalę można sobie wyobrazić.


The Sri Lanka Organic Experiment

NeuroLogica blog, 1 listopada 2021

Tłumaczenie: Małgorzata KoraszewskaSteven Novella 

Neurolog, wykładowca na Yale University School of Medicine. Przewodniczący i współzałożyciel New England Skeptical Society. Twórca popularnych (cotygodniowych) podkastów o nauce The Skeptics’ Guide to the Universe. Jest również dyrektorem Science-Based Medicine będącej częścią James Randi Educational Foundation (JREF), członek Committee for Skeptical Inquiry (CSI) oraz członek założyciel Institute for Science in Medicine. Prowadzi blog Neurologica.
 

Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj
Komentarze
1. Pacjenci w roli dyrektorów azylu. Marek Eyal 2021-11-16


Nauka

Znalezionych 1266 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Ojczyznę wolną (od GMO) zachowują pany   Koraszewski   2022-01-22
Namawianie roślin, żeby podjęły ryzyko   Karavolias   2022-01-20
Czy uczenie się metodą prób i błędów jest „nauką”?   Coyne   2022-01-14
Czy gaz i energia jądrowa są “zielone”   Novella   2022-01-12
Ptasia grypa w czasach ludzkiej zarazy   Collins   2022-01-11
Rasa jest kontinuum. Płeć jest cholernie binarna   Dawkins   2022-01-10
Komiczne krzyki o klimatycznej Apokalipsie –— 50 lat nieuzasadnionego siania paniki   Lomborg   2022-01-06
Gnidy, o których PIS ci nie powie   Koraszewski   2022-01-05
Niebezpieczeństwo upolitycznienia nauki   Krylov   2022-01-01
Specjalne przesłanie do muzułmanów na całym świecie   Pandavar   2021-12-28
Nowe badania pokazują, że kraje rozwijające się płacą wysoką cenę za ograniczanie upraw roślin GMO   Maina   2021-12-25
Jajo, które wywołało sensację   Koraszewski   2021-12-24
Pięć powodów zakończenia debaty o GMO   Evanea   2021-12-16
Richard Dawkins pisze do “przyjaciół nauki i rozumu” w Nowej Zelandii   Coyne   2021-12-14
 Syntetyczna biologia oferuje obietnicę rozwiązania globalnego problemu z plastikiem   Agaba   2021-12-13
Nigeria wzywa Afrykę, by szła w jej ślady w sprawie GM wspięgi wężowatej   Opoku Gakpo   2021-12-09
Małe nietoperze idą do przedszkola   Koraszewski   2021-12-06
Afrykańscy naukowcy wzywają do polityki poparcia biologii syntetycznej i innych innowacji   Agaba   2021-12-02
Uprawy GMO zredukowały zatrucia farmerów pestycydami   Maina   2021-11-27
Czy genetyka może pomóc wyeliminować nierówność?   Coyne   2021-11-26
Matematyka i prawdziwa historia katastrofy klimatycznej   Lomborg   2021-11-24
Nigeria daje zielone światło kukurydzy GMO   Conrow   2021-11-22
Ugandyjscy studenci nalegają na powszechne stosowanie biotechnologii i uchwalenie prawa o biobezpieczeństwie   Agaba   2021-11-17
Organiczny eksperyment Sri Lanki   Novella   2021-11-16
Ruanda skwapliwie przyjmuje biotechnologię poprzez ekspansję OFAB   Meeme   2021-11-12
Sprzeciw wobec anulowania Huxleya   Coyne   2021-11-05
Farmerka z Kenii zbiera obfity plon z bawełny GM   Meeme   2021-11-04
Czarni uczeni i nauka o rasizmie   Koraszewski   2021-11-03
Kłusownictwo narzuca na słonie dobór w kierunku ewolucji słoni bez ciosów   Coyne   2021-11-01
Marnujemy naszą wielką szansę na edytowanie genów   Ridely   2021-10-29
“Czarne tygrysy” w małym indyjskim rezerwacie sugerują losowy dryf genetyczny   Coyne   2021-10-26
Wytwarzanie białek w roślinach przez rolnictwo molekularne   Novella   2021-10-20
Strzelby, zarazki, maszyny to zdecydowanie antyrasistowska książka. Dlaczego lewica jej nie kocha?   Barnett   2021-10-13
Nigeryjscy farmerzy nie mogą się doczekać wystarczających ilości GM nasion wspięgi wężowatej   Gakpo   2021-10-12
Dobór płciowy versus dobór naturalny: na przykładzie chrząszczy   Coyne   2021-10-08
Edytowanie genów kluczem do ulepszenia podstawowych upraw w Afryce   Abugu   2021-10-01
Bakłażan GMO jest udokumentowaną wygraną ubogich farmerów   Conrow   2021-09-23
O Jezu, wskrzeszają mamuta!   Koraszewski   2021-09-17
Wszystkie antyizraelskie wiadomości zasługują na publikację   Bard   2021-09-04
Tożsamość etniczna i rasa   Coyne   2021-08-30
Środowiskowcy mylili się – nie stoimy przed apokalipsą owadów   Ridley   2021-08-13
Czy znaleziono najstarszy dowód na istnienie zwierzęcia? Nowa gąbko-podobna skamieniałość liczy 890 milionów lat   Coyne   2021-08-11
Psy rozumieją ludzi   Novella   2021-08-06
Nowy start nauki o życiu w epoce genu   Ridley   2021-08-05
Użycie ognia przez homininy: przykład szybkiej ewolucji kulturowej?   Coyne   2021-08-04
Historia pandemii jest historią zaprzeczania   Jackoby   2021-07-27
Nieuchwytny neuron babci   Novella   2021-07-22
Cierpienie i pytanie, czy przestaniemy jeść mięso   Koraszewski   2021-07-14
Czy nadchodzi hydroponika?   Novella   2021-07-13
Raport Unii Europejskiej o glifosacie   Novella   2021-07-10
Dlaczego ideologii nie należy mieszać z nauką   Coyne   2021-06-30
Nagonka na Izrael grasuje w stowarzyszeniach nauk ścisłych, medycyny i edukacji   Chesler   2021-06-24
Szczęśliwi pracoholicy   Witkowski   2021-06-03
Propaganda w wykonaniu nauczycieli akademickich   Chesler   2021-06-02
Ewolucja wielokomórkowości   Novella   2021-05-07
Polityczna polaryzacja jest przesadzona   Novella   2021-05-04
Wrotki były kiedyś sztandarową grupą istot bez seksu, a teraz sądzi się, że ukradkiem odstawiają szybkie numerki   Coyne   2021-04-22
Błędna historia antykolonializmu   Tupy   2021-04-21
Mayflower wyrusza w podróż raz jeszcze   Koraszewski   2021-04-19
Genetyczny przełącznik CRISPR   Novella   2021-04-16
Wielkie zdarzenie oksydacyjne   Novela   2021-04-09
Kiedy panika klimatyczna zlewa się z kulturą anulowania   Lomborg   2021-04-06
Czy wykształceni ludzie są bardziej antysemiccy?   Albert Cheng i Ian Kingsbury   2021-04-05
Nieoczekiwana historia i cudowny sukces szczepionek   Ridley   2021-03-31
Innowacja jest geograficznie zlokalizowanym i chwilowym zjawiskiem   Ridley   2021-03-29
Czy gąbki są najbliższymi krewnymi pozostałych zwierząt?   Coyne   2021-03-26
Kilka lekcji z rosyjskiej rewolucji. Jak kuszący radykalny nihilizm prowadzi do ekstremizmu   Geifman   2021-03-22
Wracamy do raju?   Łukaszewski   2021-03-18
Ślimakowi morskiemu odrasta tułów z odciętej głowy, czyli “autotomia z kleptoplastią”   Coyne   2021-03-15
Ewolucyjne korzyści udawania ofiary   Clark   2021-03-11
Ludzie i wymieranie megafauny   Novella   2021-03-10
Banany edytowane przez CRISPR   Novella   2021-03-02
Nikczemne grzyby naśladują kwiaty trawy, by ułatwić własne rozmnażanie się   Coyne   2021-02-26
Co zabiło megafaunę Ameryki Północnej?   Novella   2021-02-25
Stresy i nowe szczepy wirusa   Ridley   2021-02-12
EWOLUCJA wirusa Covid-19   Coyne   2021-02-10
Czy „toksyczna kobiecość” jest główną przyczyną bojów o społeczną sprawiedliwość?   Coyne   2021-02-08
Najmniejszy gad (i owodniowiec) świata: BARDZO mały kameleon   Coyne   2021-02-05
Dlaczego kocimiętka i matatabi doprowadzają koty do szaleństwa? Grupa badaczy mówi, że te rośliny mogą chronić je przed komarami   Coyne   2021-02-02
Bądźcie sceptyczni wobec wideo pokazujących “skutki uboczne” szczepionki   Novella   2021-01-28
Szaleństwo odnawialnej energii   Ridley   2021-01-23
Głębia ludzkiej historii   Novella   2021-01-19
Dlaczego szczepionki mRNA mogą zrewolucjonizować medycynę?   Ridley   2021-01-02
Szczepionka mRNA na koronawirusa: świadectwo ludzkiej pomysłowości i mocy nauki   Coyne   2021-01-01
Dziwaczny rodzaj rasistowskiego patriarchatu   Arora   2020-12-31
Centrala muszek owocowych: Bloomington Drosophila Stock Center   Coyne   2020-12-29
Pierwszy raport o używaniu narzędzi przez pszczoły: rodzimy gatunek używa grudek łajna, by odeprzeć drapieżne szerszenie   Coyne   2020-12-23
Nie – żadne chi nie istnieje   Novella   2020-12-21
Moc nauki dostarczyła najlepszej możliwej wiadomości w tym koszmarnym roku   Ridley   2020-12-18
Szczątkowa cecha ptaków, która mogła być funkcjonalna u przodków: zdalne wyczuwanie drgań dziobem (nadal czynne u kiwi)   Coyne   2020-12-16
Paradoks wielce niedoskonałego dobra   Koraszewski   2020-12-11
Nasiona roślin ewoluują, by upodobnić się odchodów antylopy, a oszukane żuki gnojowe odtaczają i zagrzebują nasiona   Coyne   2020-12-10
AI – asystent lekarza   Novella   2020-12-09
Czy problem zwijania białka został rozwiązany?   Coyne   2020-12-05
„Gryzoń skunksowy”, który żuje trujące rośliny i wypluwa truciznę na swoje futro   Coyne   2020-12-02
Intensywne zbieranie leczniczej rośliny przez ludzi prowadzi do ewolucji nowych kolorów liści i kwiatów   Coyne   2020-11-28
Jak ewoluuuje altruizm?   Coyne   2020-11-25
Filozof zainfekowany efektem potwierdzenia wyjaśnia, dlaczego ewolucja dowodzi Boga   Coyne   2020-11-23
Według nowych badań są cztery gatunki pingwinów białobrewych, a nie tylko jeden   Coyne   2020-11-19
Gra w łajdactwo, by zrozumieć łajdaków   Novella   2020-11-18

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Korzenie kryzysu energetycznegoObietnicaPytanie bez odpowiedziBohaterzy chińskiego naroduNaukowcy Unii EuropejskiejTeoria RasyPrzekupieniHeretycki impulsNie klanialCervantesWojaki Chrystusa Palestyńskie wetoWzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologiaAllah stworzylUprzednie doświadczenieŻydowski exodusPRL Chrystusem narodówOdrastające głowy hydry nazizmuHomeopatia, wibracje i oszustwo

Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk