Prawda

Niedziela, 26 czerwca 2022 - 10:22

« Poprzedni Następny »


Ugandyjscy studenci nalegają na powszechne stosowanie biotechnologii i uchwalenie prawa o biobezpieczeństwie


John Agaba 2021-11-17


Coraz bardziej sfrustrowani ustawodawczą biernością, studenci biotechnologii w Ugandzie rozpoczęli inicjatywę promowania biotechnologii, edytowania genów i uchwalenia prawa o biobezpieczeństwie.


Serii Biotechnologia Online występują studenci i badacze, używając platformy Zoom i innych kanałów mediów społecznościowych, by dyskutować o tym, jak biotechnologia i nowsze narzędzia, takie jak CRISPR-Cas9 i genetyczna inżynieria mogą ulepszyć produkcję żywności w kraju i jakość życia.  


Perez Mweine, student trzeciego roku i prezes Towarzystwa Biotechnologii na uniwersytecie Makerere, powiedział, że rozpoczęli tę inicjatywę, by “stworzyć całkiem nową świadomość” o biotechnologii i tym, co może ona zrobić dla rozwoju społeczeństwa:

“W naszym społeczeństwie jest wiele ignorancji i fałszywych informacji wokół biotechnologii. Wielu ludzi tutaj myśli, że biotechnologia to tylko GMO i sprzeciwiają się temu. Ale biotechnologia wychodzi poza GMO i obejmuje wiele innych aspektów, takich jak bioinformatyka i inne przemysłowe technologie”.

Mweine powiedział, że tą inicjatywą chcą zaangażować ludzi, by rozwiać “całą dezinformację” otaczającą  biotechnologię w Ugandzie i propagować naukę.  


Towarzystwo Biotechnologii Uniwersytetu Makerere składa się z ponad 150 studentów, którzy studiują biotechnologię lub pokrewne dziedziny, takie jak fizyka i biologia.


Powstało w 2016 roku głównie w celu promowania tej dyscypliny i związania studentów biotechnologii z organizacjami badawczymi, takimi jak Krajowy Instytut Badawczy Zasobów Roślin Uprawnych (NaCRRI) w Ugandzie, by ułatwić przejście z sal wykładowych do środowiska pracy.


Działacze Towarzystwa rozpoczęli inicjatywę online w czerwcu tego roku, żeby rozszerzyć zasięg poza środowisko studentów biotechnologii, wyjść do społeczeństwa i uświadomić większej liczbie ludzi o osiągnięciach nauki, jak również, by ponownie rozpocząć dyskusję o potrzebie prawa o biobezpieczeństwie.  Mweine powiedział:

“Naszym celem jest przybliżenie nauki i naukowych dyskusji do młodych naukowców w Makerere (na uniwersytecie), jak też w społecznościach na zewnątrz. Dążymy do nawiązania kontaktu ze zwykłymi ludźmi, żeby więcej ludzi rozumiało, że nauka i biotechnologia nie są niebezpieczne, a wręcz przeciwnie, że są bardzo ważne”.

Dyskusje są zaprojektowane tak, by pokazać, jak biotechnologia może rozwiązać wiele społecznych wyzwań związanych ze zmianą klimatu, chorobami, szkodnikami, brakiem bezpieczeństwa żywnościowego i innymi sprawami.


Od czerwca studenci już odbyli 10 sesji i dyskutowali pozycję biotechnologii w Ugandzie, istniejące luki w wiedzy i przepisach o tym, jak kraj może wykorzystać potencjał nauki.


Gośćmi studentów byli różni propagatorzy biotechnologii, włącznie z dr Eliodą Tumwesigyem, byłym ugandyjskim ministrem nauki, techniki i innowacji, który wyjaśniał korzyści, jakie może przynieść biotechnologia i rozwiał wiele otaczających ją mitów.


Joanita Nangobi, która jest także studentką trzeciego roku biotechnologii na uniwersytecie Makerere, powiedziała:

“Trudność stanowi to, że wielu ludzi zawęziło biotechnologię tylko do GMO i żywności. Kiedy zaczyna się dyskusja, ludzie natychmiast kojarzą to z genetycznie modyfikowanymi uprawami i odrzucają to”.

Jednak, mimo uprzedzeń i błędnych poglądów, na jakie natykają się, studenci nie zamierzają przestać szerzyć wiedzę. Nangobi powiedziała:

“Poza naszą serią online chcemy wyjść do społeczności, dotrzeć do mediów głównego nurtu, mówić o nauce, żeby ludzie i politycy mogli docenić naukę i to, co te nowe technologie mogą zrobić dla ulepszenia społeczeństwa.


Zasadniczo chcemy nagłośnić poprawną informację o biotechnologii i o tym, jak może dać rozwiązania nie tylko w rolnictwie, ale także w ochronie środowiska, przemyśle i innych biomedycznych sektorach".

Studenci złożyli także petycję do spikera ugandyjskiego parlamentu, Jacob L. Oulanyah, by ponownie poddał pod obrady ustawę o biobezpieczeństwie, która ułatwiała by wykorzystanie  biotechnologii w kraju.


Poprzedni parlament Ugandy uchwalił “ustawę regulującą inżynierię genetyczną”, by umożliwić korzystanie z nowych technologii, najpierw w 2017 roku, a potem znowu w 2018 roku. Jednak prezydent Yoweri Museveni za każdym razem zwracał ustawę do parlamentu.


Od tego czasu nowy parlament nie uczynił żadnej próby przywrócenia projektu ustawy na porządek dnia, co ma “dewastujące skutki” dla badaczy i studentów biotechnologii w kraju.  


Ugandyjscy naukowcy stworzyli szereg wysokoplennych i odpornych na choroby odmian roślin uprawnych, ale nie mogą przekazać swoich innowacji farmerom z powodu braku regulacji prawnych.


Inni musieli odłożyć swoje badania na półkę.


Studenci zaś obawiają się, że dalsze opóźnienia w uchwaleniu prawa, które reguluje ich działalność, spowoduje, że ich program i wiedza będą niepotrzebne. W petycji napisali:

“Uniwersytet Makerere jest jedyną instytucją szkolnictwa wyższego w Ugandzie, która oferuje studia biotechnologiczne na poziomie licencjackim. Nasuwa się jednak wniosek, że uniwersytet zamknie ten kurs z powodu braku regulacji i ochrony prawnej w tej dziedzinie, co spowoduje poważne szkody dla przyszłości biotechnologii w Ugandzie”.

Mweine powiedział:

“Brak prawnej ochrony powoduje ucieczkę mózgów. Coraz więcej badaczy, którzy chcą wyprowadzić swoje innowacje z laboratoriów i rozpocząć próby polowe, muszą najpierw wyjechać z kraju. Nie możemy kontynuować w ten sposób.


Jestem na ostatnim roku. Nie chcę skończyć studiów i nie móc praktykować, bo brak nam ustaw regulujących użycie biotechnologii.”

Nangobi jednak powiedziała, że Uganda uchwaliłaby prawo o biobezpieczeństwie, gdyby więcej ludzi zrozumiało, że biotechnologia to coś więcej niż GMO i żywność.


“Jeśli możemy pokazać społeczeństwu, że biotechnologia jest szersza niż GMO i że może być bardzo korzystna dla ludzkości i warunków życia, mamy szansę na uchwalenie tego prawa” – powiedziała.


Wielu ludzi uważa, że biotechnologia ogranicza się do GMO i żywności, jest po części spowodowana tym, że “nasze orędownictwo na rzecz prawa o biobezpieczeństwie jest prowadzone głównie przez badaczy zajmujących się rolnictwem” – powiedziała. Spojrzenie na nowe technologie zmieniłoby się jednak przy szerszym podejściu. Zdaniem Nangobi:

“Wraz z nowym parlamentem przychodzi kolejna okazja na uchwalenie prawa o biobezpieczeństwie. Musimy tylko pokazać ustawodawcom i prezydentowi, że biotechnologia może odegrać wielką rolę w rozwoju tego kraju.


Kiedy ludzie zrozumieją, że biotechnologia jest szersza niż GMO i zrozumieją, że wspiera zdrowie, wspiera bezpieczeństwo żywnościowe i wiele innych rzeczy, to powinno to wystarczyć”.

Nangobi wezwała do stworzenia wspólnej grupy z badaczami z dziedziny ochrony środowiska, farmaceutyki i innych przemysłów, by wspólnie przekonywali do nowych technologii.  


Tumwesigye powiedział, że Uganda nie może sobie pozwolić na pozostanie poza “biotechnologiczną rewolucją” i wezwał kraj do uchwalenia prawa o biobezpieczeństwie. Powiedział:

“Większość szczepionek przeciwko COVID-19, o których mówimy, badacze stworzyli dzięki biotechnologii. Większość lekarstw, które bierzemy, opierają się biotechnologii. Potrzebujemy prawa o biobezpieczeństwie, od wczoraj”. 


Ugandan students push biotechnology outreach and biosafety law

Alliance for Science, 9 listopada 2021

Tłumaczenie: Małgorzata Koraszewska

 

John Agaba

Ugandyjski publicysta.


Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj


Nauka

Znalezionych 1306 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Dramatyczny wzrost cen paliw kopalnych jest bolesny, ale daje niewielkie korzyści w walce z globalnym ociepleniem   Lomborg   2022-06-25
Efekt grupy – paskudny błąd poznawczy   Novella   2022-06-22
Nasiona z edytowanymi genomami będą miały przystępną cenę   Maina   2022-06-15
„Zapylisz mnie!”: nachalni bohaterowie świata roślin   Júnior   2022-06-11
Agroekologia zmienia biednych farmerów w biedniejszych   Muhumuza   2022-06-09
Kartofel z Matką Boską w jednej klapie i Karolem Marksem w drugiej   Koraszewski   2022-06-06
Jak nasze wspomnienia są powiązane   Novella   2022-06-04
Wielka Brytania dąży do zezwolenia na edytowanie genów   Novella   2022-06-02
„Grubogłowi przedsiębiorcy pogrzebowi w noc żywych trupów”   Júnior   2022-05-31
Coraz mniejsza część głównych plonów roślin jadalnych na świecie idzie na wyżywienie głodnych, a coraz więcej wykorzystuje się do celów niespożywczych     2022-05-28
Naukowiec z Ghany: “Afryka potrzebuje GMO bardziej niż reszta świata”   Gakpo   2022-05-26
GMO i edytowanie genów: jaka jest różnica?   Karavolias   2022-05-23
Toksyczny nektar, czyli ostrożnie z tureckim miodem   Júnior   2022-05-20
Kolejna nieudana i podyktowana ideologią próba wykazania, że płeć u ludzi nie jest binarna   Coyne   2022-05-18
Brian Charlesworth o błędach nowego artykułu rzekomo pokazującego, że fundamentalne założenie ewolucji neodarwinowskiej jest błędne   Coyne   2022-05-16
Trutnie i inni fruwający panowie   Junior   2022-05-13
Wygnanie z uniwersyteckiego świata – dwa lata później   Winegard   2022-05-10
Życie kwitnące po śmierci   Junior   2022-05-05
Organiczne środki owadobójcze są szkodliwe dla pożytecznych owadów     2022-04-30
Oxitec rozszerza próby z komarami GMO, by zredukować szerzenie się malarii   Conrow   2022-04-28
Słowa w wosku zapisane   Tonhasca Junior   2022-04-26
Rodzice, szkoła, państwo: kultura niskich oczekiwań   Koraszewski   2022-04-25
Nowoczesne ulepszanie roślin uprawnych przyjmuje historyczne podejście   Karavolias   2022-04-20
Pierwsza spożywcza roślina GMO w Ghanie   Baffour-Awuah   2022-04-16
Indie zwalniają edytowanie genów z wymaganej dla GMO oceny bezpieczeństwa   Paranjape   2022-04-11
Metamorfozy    Júnior   2022-04-09
Rolnicy nie mogą uprawiać tego, na co ich nie stać   Ongu   2022-04-07
Rośliny zmodyfikowane: odkłamać opinię o GMO   Conrow   2022-04-07
Odmowa szczelinowania jest szaleństwem   Ridley   2022-04-02
Jak wirusy chorób układu oddechowego ewoluują, by stać się łagodniejsze   Ridley   2022-03-22
Czy globalne ocieplenie może być dla nas dobre?   Ridley   2022-03-03
Południowa Afryka powinna przemyśleć regulacje dotyczące genetycznie modyfikowanych roślin   i Priyen Pillay   2022-03-01
Dlaczego środowiskowcy stanowią większą przeszkodę dla skutecznej polityki klimatycznej niż negacjoniści?   Boudry   2022-02-21
O figach i osach   Júnior   2022-02-18
Pień liczący 40 tysięcy lat przekazany Maorysom zamiast nauce   Coyne   2022-02-14
Propaganda anty-GMO obraża drobnych farmerów w Afryce i w Azji   Gakpo   2022-02-08
Jak “tubylcza medycyna” różni się od medycyny   Coyne   2022-02-07
Biotechnologia podnosi plony wysokobiałkowego afrykańskiego pochrzynu   Wetaya   2022-02-04
Spadanie w przepaść   Turski   2022-01-27
Czy koniki morskie coś nam mówią o LGBT? Błąd naturalistyczny popełniony przez Sussex Wildlife Trust   Coyne   2022-01-25
Ojczyznę wolną (od GMO) zachowują pany   Koraszewski   2022-01-22
Namawianie roślin, żeby podjęły ryzyko   Karavolias   2022-01-20
Czy uczenie się metodą prób i błędów jest „nauką”?   Coyne   2022-01-14
Czy gaz i energia jądrowa są “zielone”   Novella   2022-01-12
Ptasia grypa w czasach ludzkiej zarazy   Collins   2022-01-11
Rasa jest kontinuum. Płeć jest cholernie binarna   Dawkins   2022-01-10
Komiczne krzyki o klimatycznej Apokalipsie –— 50 lat nieuzasadnionego siania paniki   Lomborg   2022-01-06
Gnidy, o których PIS ci nie powie   Koraszewski   2022-01-05
Niebezpieczeństwo upolitycznienia nauki   Krylov   2022-01-01
Specjalne przesłanie do muzułmanów na całym świecie   Pandavar   2021-12-28
Nowe badania pokazują, że kraje rozwijające się płacą wysoką cenę za ograniczanie upraw roślin GMO   Maina   2021-12-25
Jajo, które wywołało sensację   Koraszewski   2021-12-24
Pięć powodów zakończenia debaty o GMO   Evanea   2021-12-16
Richard Dawkins pisze do “przyjaciół nauki i rozumu” w Nowej Zelandii   Coyne   2021-12-14
 Syntetyczna biologia oferuje obietnicę rozwiązania globalnego problemu z plastikiem   Agaba   2021-12-13
Nigeria wzywa Afrykę, by szła w jej ślady w sprawie GM wspięgi wężowatej   Opoku Gakpo   2021-12-09
Małe nietoperze idą do przedszkola   Koraszewski   2021-12-06
Afrykańscy naukowcy wzywają do polityki poparcia biologii syntetycznej i innych innowacji   Agaba   2021-12-02
Uprawy GMO zredukowały zatrucia farmerów pestycydami   Maina   2021-11-27
Czy genetyka może pomóc wyeliminować nierówność?   Coyne   2021-11-26
Matematyka i prawdziwa historia katastrofy klimatycznej   Lomborg   2021-11-24
Nigeria daje zielone światło kukurydzy GMO   Conrow   2021-11-22
Ugandyjscy studenci nalegają na powszechne stosowanie biotechnologii i uchwalenie prawa o biobezpieczeństwie   Agaba   2021-11-17
Organiczny eksperyment Sri Lanki   Novella   2021-11-16
Ruanda skwapliwie przyjmuje biotechnologię poprzez ekspansję OFAB   Meeme   2021-11-12
Sprzeciw wobec anulowania Huxleya   Coyne   2021-11-05
Farmerka z Kenii zbiera obfity plon z bawełny GM   Meeme   2021-11-04
Czarni uczeni i nauka o rasizmie   Koraszewski   2021-11-03
Kłusownictwo narzuca na słonie dobór w kierunku ewolucji słoni bez ciosów   Coyne   2021-11-01
Marnujemy naszą wielką szansę na edytowanie genów   Ridely   2021-10-29
“Czarne tygrysy” w małym indyjskim rezerwacie sugerują losowy dryf genetyczny   Coyne   2021-10-26
Wytwarzanie białek w roślinach przez rolnictwo molekularne   Novella   2021-10-20
Strzelby, zarazki, maszyny to zdecydowanie antyrasistowska książka. Dlaczego lewica jej nie kocha?   Barnett   2021-10-13
Nigeryjscy farmerzy nie mogą się doczekać wystarczających ilości GM nasion wspięgi wężowatej   Gakpo   2021-10-12
Dobór płciowy versus dobór naturalny: na przykładzie chrząszczy   Coyne   2021-10-08
Edytowanie genów kluczem do ulepszenia podstawowych upraw w Afryce   Abugu   2021-10-01
Bakłażan GMO jest udokumentowaną wygraną ubogich farmerów   Conrow   2021-09-23
O Jezu, wskrzeszają mamuta!   Koraszewski   2021-09-17
Wszystkie antyizraelskie wiadomości zasługują na publikację   Bard   2021-09-04
Tożsamość etniczna i rasa   Coyne   2021-08-30
Środowiskowcy mylili się – nie stoimy przed apokalipsą owadów   Ridley   2021-08-13
Czy znaleziono najstarszy dowód na istnienie zwierzęcia? Nowa gąbko-podobna skamieniałość liczy 890 milionów lat   Coyne   2021-08-11
Psy rozumieją ludzi   Novella   2021-08-06
Nowy start nauki o życiu w epoce genu   Ridley   2021-08-05
Użycie ognia przez homininy: przykład szybkiej ewolucji kulturowej?   Coyne   2021-08-04
Historia pandemii jest historią zaprzeczania   Jackoby   2021-07-27
Nieuchwytny neuron babci   Novella   2021-07-22
Cierpienie i pytanie, czy przestaniemy jeść mięso   Koraszewski   2021-07-14
Czy nadchodzi hydroponika?   Novella   2021-07-13
Raport Unii Europejskiej o glifosacie   Novella   2021-07-10
Dlaczego ideologii nie należy mieszać z nauką   Coyne   2021-06-30
Nagonka na Izrael grasuje w stowarzyszeniach nauk ścisłych, medycyny i edukacji   Chesler   2021-06-24
Szczęśliwi pracoholicy   Witkowski   2021-06-03
Propaganda w wykonaniu nauczycieli akademickich   Chesler   2021-06-02
Ewolucja wielokomórkowości   Novella   2021-05-07
Polityczna polaryzacja jest przesadzona   Novella   2021-05-04
Wrotki były kiedyś sztandarową grupą istot bez seksu, a teraz sądzi się, że ukradkiem odstawiają szybkie numerki   Coyne   2021-04-22
Błędna historia antykolonializmu   Tupy   2021-04-21
Mayflower wyrusza w podróż raz jeszcze   Koraszewski   2021-04-19
Genetyczny przełącznik CRISPR   Novella   2021-04-16

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

„Przebudzeni”


Pod sztandarem


Wielki przekret


Łamanie praw człowieka


Jason Hill


Dlaczego BIden


Korzenie kryzysu energetycznegoObietnicaPytanie bez odpowiedziBohaterzy chińskiego naroduNaukowcy Unii EuropejskiejTeoria RasyPrzekupieniHeretycki impulsNie klanialCervantesWojaki Chrystusa Palestyńskie wetoWzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologia


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk