Prawda

Środa, 4 października 2023 - 12:20

« Poprzedni Następny »


Ugandyjscy studenci nalegają na powszechne stosowanie biotechnologii i uchwalenie prawa o biobezpieczeństwie


John Agaba 2021-11-17


Coraz bardziej sfrustrowani ustawodawczą biernością, studenci biotechnologii w Ugandzie rozpoczęli inicjatywę promowania biotechnologii, edytowania genów i uchwalenia prawa o biobezpieczeństwie.


Serii Biotechnologia Online występują studenci i badacze, używając platformy Zoom i innych kanałów mediów społecznościowych, by dyskutować o tym, jak biotechnologia i nowsze narzędzia, takie jak CRISPR-Cas9 i genetyczna inżynieria mogą ulepszyć produkcję żywności w kraju i jakość życia.  


Perez Mweine, student trzeciego roku i prezes Towarzystwa Biotechnologii na uniwersytecie Makerere, powiedział, że rozpoczęli tę inicjatywę, by “stworzyć całkiem nową świadomość” o biotechnologii i tym, co może ona zrobić dla rozwoju społeczeństwa:

“W naszym społeczeństwie jest wiele ignorancji i fałszywych informacji wokół biotechnologii. Wielu ludzi tutaj myśli, że biotechnologia to tylko GMO i sprzeciwiają się temu. Ale biotechnologia wychodzi poza GMO i obejmuje wiele innych aspektów, takich jak bioinformatyka i inne przemysłowe technologie”.

Mweine powiedział, że tą inicjatywą chcą zaangażować ludzi, by rozwiać “całą dezinformację” otaczającą  biotechnologię w Ugandzie i propagować naukę.  


Towarzystwo Biotechnologii Uniwersytetu Makerere składa się z ponad 150 studentów, którzy studiują biotechnologię lub pokrewne dziedziny, takie jak fizyka i biologia.


Powstało w 2016 roku głównie w celu promowania tej dyscypliny i związania studentów biotechnologii z organizacjami badawczymi, takimi jak Krajowy Instytut Badawczy Zasobów Roślin Uprawnych (NaCRRI) w Ugandzie, by ułatwić przejście z sal wykładowych do środowiska pracy.


Działacze Towarzystwa rozpoczęli inicjatywę online w czerwcu tego roku, żeby rozszerzyć zasięg poza środowisko studentów biotechnologii, wyjść do społeczeństwa i uświadomić większej liczbie ludzi o osiągnięciach nauki, jak również, by ponownie rozpocząć dyskusję o potrzebie prawa o biobezpieczeństwie.  Mweine powiedział:

“Naszym celem jest przybliżenie nauki i naukowych dyskusji do młodych naukowców w Makerere (na uniwersytecie), jak też w społecznościach na zewnątrz. Dążymy do nawiązania kontaktu ze zwykłymi ludźmi, żeby więcej ludzi rozumiało, że nauka i biotechnologia nie są niebezpieczne, a wręcz przeciwnie, że są bardzo ważne”.

Dyskusje są zaprojektowane tak, by pokazać, jak biotechnologia może rozwiązać wiele społecznych wyzwań związanych ze zmianą klimatu, chorobami, szkodnikami, brakiem bezpieczeństwa żywnościowego i innymi sprawami.


Od czerwca studenci już odbyli 10 sesji i dyskutowali pozycję biotechnologii w Ugandzie, istniejące luki w wiedzy i przepisach o tym, jak kraj może wykorzystać potencjał nauki.


Gośćmi studentów byli różni propagatorzy biotechnologii, włącznie z dr Eliodą Tumwesigyem, byłym ugandyjskim ministrem nauki, techniki i innowacji, który wyjaśniał korzyści, jakie może przynieść biotechnologia i rozwiał wiele otaczających ją mitów.


Joanita Nangobi, która jest także studentką trzeciego roku biotechnologii na uniwersytecie Makerere, powiedziała:

“Trudność stanowi to, że wielu ludzi zawęziło biotechnologię tylko do GMO i żywności. Kiedy zaczyna się dyskusja, ludzie natychmiast kojarzą to z genetycznie modyfikowanymi uprawami i odrzucają to”.

Jednak, mimo uprzedzeń i błędnych poglądów, na jakie natykają się, studenci nie zamierzają przestać szerzyć wiedzę. Nangobi powiedziała:

“Poza naszą serią online chcemy wyjść do społeczności, dotrzeć do mediów głównego nurtu, mówić o nauce, żeby ludzie i politycy mogli docenić naukę i to, co te nowe technologie mogą zrobić dla ulepszenia społeczeństwa.


Zasadniczo chcemy nagłośnić poprawną informację o biotechnologii i o tym, jak może dać rozwiązania nie tylko w rolnictwie, ale także w ochronie środowiska, przemyśle i innych biomedycznych sektorach".

Studenci złożyli także petycję do spikera ugandyjskiego parlamentu, Jacob L. Oulanyah, by ponownie poddał pod obrady ustawę o biobezpieczeństwie, która ułatwiała by wykorzystanie  biotechnologii w kraju.


Poprzedni parlament Ugandy uchwalił “ustawę regulującą inżynierię genetyczną”, by umożliwić korzystanie z nowych technologii, najpierw w 2017 roku, a potem znowu w 2018 roku. Jednak prezydent Yoweri Museveni za każdym razem zwracał ustawę do parlamentu.


Od tego czasu nowy parlament nie uczynił żadnej próby przywrócenia projektu ustawy na porządek dnia, co ma “dewastujące skutki” dla badaczy i studentów biotechnologii w kraju.  


Ugandyjscy naukowcy stworzyli szereg wysokoplennych i odpornych na choroby odmian roślin uprawnych, ale nie mogą przekazać swoich innowacji farmerom z powodu braku regulacji prawnych.


Inni musieli odłożyć swoje badania na półkę.


Studenci zaś obawiają się, że dalsze opóźnienia w uchwaleniu prawa, które reguluje ich działalność, spowoduje, że ich program i wiedza będą niepotrzebne. W petycji napisali:

“Uniwersytet Makerere jest jedyną instytucją szkolnictwa wyższego w Ugandzie, która oferuje studia biotechnologiczne na poziomie licencjackim. Nasuwa się jednak wniosek, że uniwersytet zamknie ten kurs z powodu braku regulacji i ochrony prawnej w tej dziedzinie, co spowoduje poważne szkody dla przyszłości biotechnologii w Ugandzie”.

Mweine powiedział:

“Brak prawnej ochrony powoduje ucieczkę mózgów. Coraz więcej badaczy, którzy chcą wyprowadzić swoje innowacje z laboratoriów i rozpocząć próby polowe, muszą najpierw wyjechać z kraju. Nie możemy kontynuować w ten sposób.


Jestem na ostatnim roku. Nie chcę skończyć studiów i nie móc praktykować, bo brak nam ustaw regulujących użycie biotechnologii.”

Nangobi jednak powiedziała, że Uganda uchwaliłaby prawo o biobezpieczeństwie, gdyby więcej ludzi zrozumiało, że biotechnologia to coś więcej niż GMO i żywność.


“Jeśli możemy pokazać społeczeństwu, że biotechnologia jest szersza niż GMO i że może być bardzo korzystna dla ludzkości i warunków życia, mamy szansę na uchwalenie tego prawa” – powiedziała.


Wielu ludzi uważa, że biotechnologia ogranicza się do GMO i żywności, jest po części spowodowana tym, że “nasze orędownictwo na rzecz prawa o biobezpieczeństwie jest prowadzone głównie przez badaczy zajmujących się rolnictwem” – powiedziała. Spojrzenie na nowe technologie zmieniłoby się jednak przy szerszym podejściu. Zdaniem Nangobi:

“Wraz z nowym parlamentem przychodzi kolejna okazja na uchwalenie prawa o biobezpieczeństwie. Musimy tylko pokazać ustawodawcom i prezydentowi, że biotechnologia może odegrać wielką rolę w rozwoju tego kraju.


Kiedy ludzie zrozumieją, że biotechnologia jest szersza niż GMO i zrozumieją, że wspiera zdrowie, wspiera bezpieczeństwo żywnościowe i wiele innych rzeczy, to powinno to wystarczyć”.

Nangobi wezwała do stworzenia wspólnej grupy z badaczami z dziedziny ochrony środowiska, farmaceutyki i innych przemysłów, by wspólnie przekonywali do nowych technologii.  


Tumwesigye powiedział, że Uganda nie może sobie pozwolić na pozostanie poza “biotechnologiczną rewolucją” i wezwał kraj do uchwalenia prawa o biobezpieczeństwie. Powiedział:

“Większość szczepionek przeciwko COVID-19, o których mówimy, badacze stworzyli dzięki biotechnologii. Większość lekarstw, które bierzemy, opierają się biotechnologii. Potrzebujemy prawa o biobezpieczeństwie, od wczoraj”. 


Ugandan students push biotechnology outreach and biosafety law

Alliance for Science, 9 listopada 2021

Tłumaczenie: Małgorzata Koraszewska

 

John Agaba

Ugandyjski publicysta.


Skomentuj Wyślij artykuł do znajomego: Wydrukuj


Nauka

Znalezionych 1448 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Płeć męska lub żeńska: nie ma nic pomiędzy   Elliot   2023-10-03
Myślenie intuicyjne i analityczne   Novella   2023-09-29
„Kryzys klimatyczny” to mistyfikacja   Williams   2023-09-25
Jak (i dlaczego) ośmiornica edytuje swój RNA   Lewis   2023-09-23
„Najbardziej znany zabójca ludzi”: jakie są prawdziwe początki XIV-wiecznej Czarnej Śmierci?   Lewis   2023-09-15
Do jakiego stopnia pary mają wspólne cechy?   Novella   2023-09-14
Kenia daje zielone światło 58 projektom GMO – naukowcy na całym świecie kontynuują badania w dziedzinie biotechnologii, mimo procesów sądowych i dezinformacji   Ombogo   2023-09-08
Lancet atakuje anty-przebudzenie, a czytelnik odpowiada   Coyne   2023-08-24
Więcej wyrafinowanej teologii: uczony religijny zastanawia się, czy neandertalczycy mieli nieśmiertelne dusze   Coyne   2023-08-16
Aktywiści anty-GMO w Afryce szerzą mity i strach, ale nie przedstawiają żadnych naukowych dowodów   Abutu   2023-08-14
Mało znana strona ryjkowców   Tonhasca Júnior   2023-08-11
Dlaczego nie można być osobą transrasową?   Coyne   2023-08-10
Walka z malarią za pomocą inżynierii genetycznej   Novella   2023-08-08
Jak restrykcje Unii Europejskiej podsycały głosy przeciwko GMO, jak również głód na globalnym Południu, a zwłaszcza w Afryce   Oria   2023-08-02
Nieznośni mali pomocnicy   Tonhasca Junior   2023-07-29
Macedońskie skarby   Tonhasca Júnior   2023-07-26
GMO i motyle   Novella   2023-07-25
Narzucanie ideologii naturze: Kew Garden celebruje „rośliny queer”   Coyne   2023-07-24
Smak miesiąca   Tonhasca Júnior   2023-07-20
Kłopoty na wylocie   Szczęsny   2023-07-18
Ideologiczne podważanie biologii   i Luana S. Maroja   2023-07-17
Role mężczyzn i kobiet w polowaniu, raz jeszcze   Coyne   2023-07-15
David Hillis o specjacji   Coyne   2023-07-13
Niechętni dawcy i pracowici biorcy   Tonhasca Júnior   2023-07-08
Grube problemy z jelitem   Szczęsny   2023-07-07
Badaczka z Leakey Foundation twierdzi, że kości orangutanów mówią nam, że biologiczna płeć jest spektrum, a nie binarna   Coyne   2023-06-30
Przez dziurkę od klucza   Szczęsny   2023-06-24
Nowa (nie podparta żadnymi dowodami) hipoteza, która eliminuje role płciowe w społecznościach łowców-zbieraczy   Coyne   2023-06-22
Błędne wyobrażenia o ewolucji   Coyne   2023-06-16
Influencerzy z podziemia   Tonhasca Júnior   2023-06-13
Jak wyewoluowało ubarwienie ostrzegawcze?   Coyne   2023-06-12
„San Francisco Chronicle” bardzo myli się w sprawie biologicznej płci   Coyne   2023-06-09
Kolczasty problem   Tonhasca Júnior   2023-06-06
Wpaść w amok. Empiryczna analiza szaleńczych zabójstw pokazuje, że wyłaniają się dwa różne wzorce.   King   2023-06-03
Błędna krytyka genetycznych testów na pochodzenie   Coyne   2023-06-02
Zdatny do lotu   Tonhasca Júnior   2023-06-01
‘Raniąca’ idea merytorycznych podstaw nauki    i Jerry Coyne   2023-05-29
Główny problem w filogenezie zwierząt wydaje się być rozwiązany   Coyne   2023-05-26
Americana   Tonhasca Júnior   2023-05-24
Czy uprawa jabłek odzwierciedla bigoterię?   Coyne   2023-05-18
Kenia: Musimy zająć się brakiem bezpieczeństwa żywnościowego, ale najpierw musimy położyć kres dezinformacji na temat upraw modyfikowanych genetycznie   Oria   2023-05-16
Czytanie myśli z fMRI i AI   Novella   2023-05-05
Jest lepiej niż myślisz   Lomborg   2023-05-03
Dwudziestu dziewięciunaukowców publikuje artykuł w obronie merytorycznych podstaw w nauce     2023-05-01
Niewygodna historia   Ferguson   2023-04-28
Biologia rezygnacji z działania: kiedy kontynuować, a kiedy spasować   Coyne   2023-04-26
Porywacze ciał   Tonhasca Júnior   2023-04-25
Porażka jest kluczowym składnikiem innowacji   Ridley   2023-04-22
Używanie roślin jako biofrabryk   Novella   2023-04-14
Dawno zmarli przemawiają do nas   Tonhasca Júnior   2023-04-12
Wątpliwi pomocnicy    Tonhasca Júnior   2023-04-08
Uganda: aktywiści przeciwni biotechnologii szerzą dezinformację   Wetaya   2023-04-05
Anglia pozwala na uprawy poddane edycji genów   Novella   2023-04-03
Recenzja z książki  Can “The Whole World” Be Wrong?   Rose   2023-04-01
Psychologia ewolucyjna dla początkujących   Coyne   2023-03-27
“Konwergentna” ewolucja mrówek grzybiarek Starego i Nowego świata   Coyne   2023-03-23
Gigantyczna armia małych zabójców   Tonhasca Júnior   2023-03-22
Colin Wright broni binarności płci u zwierząt   Coyne   2023-03-15
AI: gorąca randka z “Sydneyem ”   Gotefridi   2023-03-15
Zmienić język w ekologii i biologii ewolucyjnej! Przykład anemii sierpowatej   Coyne   2023-03-13
Wzrost liczby nieobecnych ojców i towarzyszące temu społeczne problemy   Geary   2023-03-11
No pasarán    Tonhasca Júnior   2023-03-04
Dezinformacja o GMO: Kenijczykom będzie trudno podejmować racjonalne decyzje i to może kosztować życie   Mykonyo   2023-02-24
Twardy kwiat do zgryzienia    Tonhasca Júnior   2023-02-22
ChatGPT niemal zdaje lekarski egzamin końcowy   Novella   2023-02-21
“Rogi” trylobitów mogły być używane jako broń w walkach między samcami   Coyne   2023-02-15
Postmodernizm obnażony   Dawkins   2023-02-14
Powody naszych wierzeń. Jak i dlaczego irracjonalność trzyma nas w swoich szponach i jak możemy z tym walczyć?   Pinker   2023-02-13
Kiedy zapada noc i ziemia jest ciemna   Tonhasca Júnior   2023-02-10
W nowej książce jest słuszna krytyka idei, że są lepsze i gorsze gatunki, ale jest także błędne twierdzenie, że gatunki nie są realne   Coyne   2023-02-06
Kolczatki wydmuchują bąbelki śluzu z nosa, żeby się ochłodzić   Coyne   2023-02-02
Mali i zręczni influencerzy   Tonhasca Júnior   2023-01-31
Dowody na ewolucję: Bezwłose zwierzęta mają martwe geny na sierść   Coyne   2023-01-23
Krew, znój, łzy i pot   Tonhasca Júnior   2023-01-19
Bąkojady czyszczą nosorożce   Coyne   2023-01-18
Mózg używa geometrii hiperbolicznej   Novella   2023-01-16
O wspaniały nowy świecie   Tonhasca Júnior   2023-01-12
Ciepło zabija. Zimno zabija wielu więcej   Jacoby   2023-01-09
Po co badać przestrzeń kosmiczną?   Jacoby   2023-01-04
Rdzenni Amerykanie żądają doczesnych resztek pumy z Griffith Park   Coyne   2023-01-03
Świetny artykuł o epigenetyce   Coyne   2022-12-30
Śmiało podążaj tam, gdzie nie dotarł jeszcze żaden owad   Tonhasca Júnior   2022-12-28
Rzecz o splątaniu nauki i wiary   Koraszewski   2022-12-26
Pradawny ekosystem zrekonstruowany przy użyciu skamieniałego DNA   Coyne   2022-12-19
Rozważania heretyckiego mediewisty o historii, wartościach i zdumiewającej głupocie   Landes   2022-12-16
Ewolucyjne ślepe zaułki i lepkie urządzenia: botanik Darwin   Tonhasca Júnior   2022-12-14
Ewolucja nie idzie prostą drogą   Novella   2022-12-08
Geny i języki   Novella   2022-11-26
Uporczywa obecność religijnego mitu   Winegard   2022-11-24
Znaleziono skrytkę posągów z brązu   Novella   2022-11-23
W oparach zrównoważonej ignorancji   Koraszewski   2022-11-21
10 twierdzeń działaczy walczących w Afryce z GMO o tym, dlaczego postępy w biotechnologii upraw powinny zostać odrzucone – i dlaczego są one błędne   Maina   2022-11-17
List otwarty do wszystkich oszołomów   Novella   2022-11-03
Po prostu nie mogę się doczekać, aby znów wyruszyć w trasę   Tonhasca Júnior   2022-10-27
Czy mizoandria może być zakaźna?   Tonhasca Júnior   2022-10-24
Niezwykła fizjologia hibernujących niedźwiedzi   Coyne   2022-10-22
Cuchnąca pułapka i przytulna kryjówka   Tonhasca Júnior   2022-10-21
Obraz Izraela na amerykańskich uniwersytetach   Mansour   2022-10-19
Kenia aprobuje GMO po 10 latach zakazu   Maina   2022-10-18
Pangenom jedwabnika morwowego   Novella   2022-10-14

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Walka z malarią


Przedwyborcza kampania


Nowy ateizm


Rzeczywiste łamanie


Jest lepiej


Aburd


Rasy - konstrukt


Zielone energie


Zmiana klimatu


Pogrzebać złudzenia Oslo


Kilka poważnych...


Przeciwko autentyczności


Nowy ateizm


Lomborg


„Choroba” przywrócona przez Putina


„Przebudzeni”


Pod sztandarem


Wielki przekret


Łamanie praw człowieka


Jason Hill


Dlaczego BIden


Korzenie kryzysu energetycznegoObietnicaPytanie bez odpowiedziBohaterzy chińskiego naroduNaukowcy Unii EuropejskiejTeoria RasyPrzekupieniHeretycki impulsNie klanialCervantesWojaki Chrystusa Palestyńskie wetoWzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHO


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Małgorzata, Andrzej, Henryk