Prawda

Czwartek, 21 lutego 2019 - 21:26

« Poprzedni Następny »


Oprzeć się wiatrom - dobór naturalny, huragany i jaszczurki


Greg Mayer 2018-08-04

 Colin Donohue na sympozjum o Anolis, 17 marca 2018.

 Colin Donohue na sympozjum o Anolis, 17 marca 2018. Podczas sympozjum o Anolis Fairchild Tropical Botanic Garden w marcu, jedną z gwiazd programu był Colin Donihue z Harvard University, który wygłosił wykład o efektach huraganu Irma zeszłej jesieni na Anolis scriptus, jedyną rdzenną jaszczurką wysp Turks i Caicos. Colin i jego współpracownicy przypadkowo odwiedzili i zmierzyli jaszczurki tuż przed uderzeniem huraganu i mogli powrócić po kilku tygodniach, żeby zobaczyć, co się stało.


Coś się stało. Po Irmie jaszczurki miały większe poduszki palców, dłuższe kończyny przednie i krótsze kończyny tylne. Dwie pierwsze zmiany miały sens – większe poduszki palców i dłuższe kończyny przednie podnoszą zdolność przywierania jaszczurek – ale ta trzecia zmiana wydawała się sprzeczna z pierwszymi dwiema. Dłuższe kończyny tylne pomogłyby im czepiać się roślinności i zapobiegły zdmuchnięciu z rzuceniem o skałę lub do morza – dlaczego więc te z krótszymi tylnymi kończynami przetrwały lepiej?


Badanie Colina w poszukiwaniu odpowiedzi na to pytanie było tym, co uczyniło jego wykład jednym z przebojów sympozjum. Żeby zobaczyć wpływ Irmy na jaszczurki użyli dmuchawy do liści, żeby symulowała silny wiatr i zapisali to wszystko na wideo!

 


Powyższe wideo jest z ”Nature”
 (nie to, które Colin pokazał nam w marcu), gdzie artykuł Colina i jego kolegów wkrótce się ukaże (już jest dostępny online; jest też sympatyczna relacja z pracy w terenie na stronie internetowej Colina). W oparciu o eksperymenty z dmuchawą do liści wywnioskowali, że tylne kończyny jaszczurki, kiedy tracą uchwyt, działają jak „żagle”, chwytając wiatr i w ten sposób unosząc biedną jaszczurkę. “Zły to wiatr, który wynosi człowieka w morze.


Zaskoczyło mnie, że jaszczurki do końca trzymały się przednimi kończynami – sądziłem, że będą chwytać się wszystkimi czterema i że tylne kończyny, które mają większą powierzchnię poduszek palców, poddadzą się ostatnie. Być może wiatr pochwycił ich (większe) tylne kończyny i zerwał je pierwsze, zapowiadając przyczynę ich całkowitego zdmuchnięcia. Jak się spodziewano, podczas rundy ukierunkowanego doboru zróżnicowanie cech ogólnie zmniejszyło się. A także, jaszczurki były w dobrej kondycji – nie głodowały po huraganie, co wspiera tezę, że zróżnicowana śmiertelność zdarzyła się podczas huraganu.     


Mamy więc tu elegancki pokaz doboru naturalnego i przekonującą, popartą eksperymentami przyczynę zróżnicowanego przeżycia. Ważne jest jednak zauważenie, że nie jest to pokaz  ewolucji drogą doboru naturalnego, a powód tego jest interesujący i odnosi się do faktu, że biolodzy ewolucyjni używają określenie „dobór naturalny” w wielu kontekstach.


Choć dobór naturalny jest główną przyczyną ewolucji, jak zapisał Fisher w pierwszym zdaniu książki Genetical Theory of Natural Selection: “dobór naturalny nie jest ewolucją”. Krótka definicja doboru naturalnego, której używam na wykładach i w druku, mówi, że dobór naturalny jest „konsekwentnym zróżnicowanym przeżyciem i reprodukcją odziedziczalnych odmian”. Fakt, że nie równa się to ewolucji można z łatwością zobaczyć w wypadku naddominacji [zjawisko lepszego dostosowania się osobników będących heterozygotami względem danego genu niż każdej z obu homozygot do danych warunków środowiskowych, przyp. tłum.], jak przy sierpowatych komórkach hemoglobiny w środowisku malarycznym. W takich wypadkach wynikiem doboru naturalnego jest to, że skład genetyczny populacji nie zmienia się – osiąga raczej równowagę i tam pozostaje. Nie ma ewolucji.


Jednak w jeszcze innym sensie dobór naturalny nie implikuje ewolucji, a jest to w sensie używanym w genetyce ilościowej, a także bardzo często w badaniach zmian ilościowych cech fenotypowych (takich jak omawiane w badaniu). Genetyka ilościowa wywodzi się z prac hodowców roślin i zwierząt (która to praca była ważnym źródłem faktów i inspiracji dla Darwina) i jeden z jej kluczowych wyników od dawna streszcza się w „równaniu hodowcy”:

R=sh²; czyli

Reakcja na dobór jest równa różnicy selekcyjnej pomnożonej przez odziedziczalność [Response to selection is equal to the selection differential times the heritability ()]

Znaczy to, że zmiana ewolucyjna spowodowana doborem naturalnym zależy zarówno od tego, jak bardzo wyselekcjonowane organizmy różnią się od średniej w populacji (różnica selekcyjna), i od tego, jak część tej różnicy jest przekazywana potomstwu (odziedziczalność). Przy odziedziczalności w grę wchodzi genetyka – zmiany, które są dziedziczne, mają (nie-zerową) odziedziczalność.  


Budowa równania hodowcy wypływa w sposób naturalny z tego, jak pracują hodowcy. Najpierw wybierają zwierzę do rozmnożenia w oparciu o pożądane cechy (np. większe niż przeciętne mięśnie piersiowe u indyka). Następnie rozmnażają je. Potem sprawdzają, jak wiele z pożądanej odmiany jest obecne u potomstwa. Jeśli potomstwo jest dokładnie takie samo jak rodzic pod względem wybranej cech (tj. pożądanej), wówczas odziedziczalność wynosi 100% czyli 1.0. Jeśli potomstwo ma tylko połowę pożądanej przewagi rodzica (powiedzmy, 100 gr więcej niż przeciętna w odróżnieniu od 200 gr u wyselekcjonowanego rodzica), to odziedziczalność wynosi 50% czyli 0.5. Tak więc w tych dwóch wypadkach dobór prowadzi do ewolucji. Na czym więc polega problem?


Problemem, a raczej pojęciową subtelnością, jest to, że odziedziczalność może wynosić 0 – potomstwo wybranego rodzica może w ogóle nie różnić się od przeciętnej w populacji. Tak więc mamy dobór, ale brak reakcji na dobór, a więc brak ewolucji. Tak więc, chociaż dobór naturalny często definiuje się tak, jak to zrobiłem powyżej (konsekwentne zróżnicowane przeżycie i reprodukcja odziedziczalnych odmian), często jest tak, że możemy mierzyć zróżnicowane przeżycie zanim wiemy czy odmiana jest dziedziczna. I to właśnie wychwytuje równanie hodowcy – dwustopniową naturę najpierw zróżnicowania, a potem dziedziczenia.


Ta sama dwustopniowa sekwencja obserwacji jest stosowana w przyrodzie, tak jak na farmie i w laboratorium, a więc zwrotu ”dobór naturalny” często używa się w sensie zróżnicowania z odziedziczalnością ocenianą osobno (jak to zwykle musi się dziać, ponieważ obserwacje różnic genotypowych na ogół nie implikują niczego w sprawie odziedziczalności).


Jeśli chodzi o pomiary różnicy selekcyjnej badanie Colina ma tę zaletę, że pomiary zostały dokonane w tym samym pokoleniu; tj. nie zaszło żadne rozmnażanie – drugi zestaw pomiarów zrobiono na jaszczurkach, które przeżyły huragan. To pozwala im na wykluczenie innych możliwych wyjaśnień – np. plastyczności fenotypu – na zmianę przeciętnej budowy. Podobne korzyści nagromadziły się w klasycznych badaniach doboru naturalnego zięb Darwina wykonanych przez Grantów i ich współpracowników. Grantowie mieli dodatkową przewagę, ponieważ ich ptaki były indywidualnie oznakowane, a więc znali indywidualną tożsamość ptaków, które przeżyły; na Turks i Caicos mierzono tę samą populację dorosłych jaszczurek, ale ponieważ jaszczurki nie były oznakowane, nie można było śledzić poszczególnych osobników.


Następnym krokiem dla Colina jest powrót na Turks i Caicos, żeby zobaczyć, czy zmiana morfologiczna przetrwa do następnego pokolenia, w ten sposób popierając tezę, że zaszła ewolucja drogą doboru naturalnego – tj. że potomstwo przypomina wyselekcjonowanych (pozostałych przy życiu) rodziców. Skomplikować to może fakt, że z brakiem nadal działającej siły selekcyjnej (Irmy) może zachodzić ukierunkowany dobór naturalny z powrotem ku poprzedniej średniej. Tak więc, pomiary trwałości zaobserwowanej zmiany mogą zostać zakłócone przez pojawianie się dalszych zmian. Podobnie jak z ziębami Darwina, potrzebne są wieloletnie badania.


Badane cechy jaszczurki są prawdopodobnie przynajmniej w umiarkowanym stopniu odziedziczalne, bo takie są często tego typu morfologiczne cechy. Było kilka badań odziedziczalności u jaszczurek, ale otrzymaliśmy sprzeczne wyniki. Shane Campbell-Staton odkrył, że  krytyczne maksimum termiczne, cecha fizjologiczna, jest dziedziczne u Anolis carolinensis; ale Mike Logan poinformował niedawno, że odziedziczalność u Anolis sagrei jest niska dla innych cech związanych z temperaturą. Badania odziedziczalności cech morfologicznych u jaszczurek powinny być owocną dziedziną. Zaletą badań Grantów było to, że używając informacji o pochodzeniu dostarczonej przez indywidualne oznakowania mierzyli odziedziczalność wielu ilościowych cech fenotypu w badanej populacji zięb Darwina.Campbell-Staton, S.C., S.V. Edwards, and J B. Losos. 2016.Climate-mediated adaptation after mainland colonization of an ancestrally subtropical island lizard, Anolis carolinensisJournal of Evolutionary Biology29:2168-2180. link  (links marked ‘link’ may not be to full text)

Donihue, C.M., A. Herrel, A.-C. Fabre, A. Kamath, A.J. Geneva, T.W. Schoener, J.J. Kolbe and J.B. Losos. 2018. Hurricane-induced selection on the morphology of an island lizard. Nature in presslink

Fisher, R.A. 1930. The Genetical Theory of Natural Selection. Oxford University Press, Oxford. full text

Grant, P.R. and B.R. Grant. 2014. 40 Years of Evolution: Darwin’s Finches on Daphne Major Island. Princeton University Press, Princeton, New Jersey.

Logan, M.L., J.D. Curlis, A.L. Gilbert, D.B. Miles, A.K. Chung, J.W. McGlothlin, and R.M. Cox. 2018. Thermal physiology and thermoregulatory behaviour exhibit low heritability despite genetic divergence between lizard populations. Proceedings of the Royal Society B 285 (1878): 20180697. link

Mayer, G.C. and C.L. Craig. 2013. Theory of evolution. pp. 392-400 in S.A. Levin, ed. Encyclopedia of Biodiversity, 2nd ed., volume 3, Academic Press, Waltham, Mass.


Hangin’ on in the wind: Natural selection, hurricanes and lizards

Why Evolution Is True, 27 lipca 2018

Tłumaczenie: Małgorzata KoraszewskaGreg Mayer

Zastępca kuratora działu gadów i płazów w muzeum zoologicznym Uniwersytetu Wisconsin. Doktorat z biologii ewolucyjnej obronił na Harvardzie.


Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj


Nauka

Znalezionych 906 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Triasowy mięsak, czyli praprzodkowie żółwi też chorowali na nowotwory   Łopatniuk   2019-02-16
Co nauka może powiedzieć pani Ocasio-Cortez o klimacie   Lomborg   2019-02-15
Kury produkujące leki   Novella   2019-02-14
Rak w raku i przerzut w przerzucie   Łopatniuk   2019-02-09
Prawo niezamierzonych konsekwencji   Novella   2019-02-07
Czy świat rzeczywiście staje się biedniejszy? Odpowiedź Stevena Pinkera   Coyne   2019-02-06
Maniok o wysokiej zawartości żelaza i cynku może poprawić odżywianie i zdrowie w Afryce Zachodniej     2019-02-05
Dalszy spadek zgonów z powodu raka   Novella   2019-02-04
Dokopywanie nauce przez dwóch naukowców i filozofa   Coyne   2019-02-01
Jacy naprawdę byli neandertalczycy?   Novella   2019-01-31
Żywność GM i zmiana opinii   Novella   2019-01-29
Wojny o Oświecenie: kilka refleksji o Enlightenment Now, w rok później   Pinker   2019-01-25
Dunning Kruger a opozycja wobec GMO   Novella   2019-01-23
Nasza pamięć cofa się   Nivella   2019-01-21
Niezrozumienie efektu Dunninga-Krugera   Novella   2019-01-18
Szarlataneria finansowana przez społeczność internetową   Novella   2019-01-16
Nowa duża salamandra ze Stanów Zjednoczonych   Mayer   2019-01-10
Kwitnące rośliny pozostają zdolne do życia po przejściu przez przewód pokarmowy ptactwa wodnego   Coyne   2019-01-07
Radykalne poglądy polityczne korelują z marnym metapoznaniem   Novella   2019-01-05
Nareszcie: owocowy gospodarz dzikiej Drosophila melanogaster   Coyne   2019-01-02
Z końcem roku   Łopatniuk   2019-01-01
Psychologia globalnego pesymizmu   Ridley   2018-12-26
Wiara w Świętego Mikołaja   Novella   2018-12-25
Brudna pardwa górska   Lyon   2018-12-24
Lotosowe szaleństwo   Łopatniuk   2018-12-22
Intrygujące zajęcia na Princeton University   Coyne   2018-12-19
Aktywność umysłowa nie zapobiega osłabieniu umysłowej sprawności   Novella   2018-12-15
Musi się potępić akademicki mobbing uczonego     2018-12-14
Dlaczego sądy nie powinny rozstrzygać o nauce     2018-12-13
Dziennikarze  nie rozumieją nowego raportu USA o klimacie   Lomborg   2018-12-12
Kilka myśli o altruizmie   Coyne   2018-12-10
Nauka nie jest twoim wrogiem   Pinker   2018-12-08
Czy poparcie przez celebrytę może skłonić ludzi do zaakceptowania ewolucji?   Coyne   2018-12-07
Dominujący indyk i jego popisy   Lyon   2018-12-04
Dlaczego kocie języki są kolczaste?   Coyne   2018-12-01
Hiszpania dąży do zakazania alternatywnej medycyny   Novella   2018-11-30
Inżyneria fotosyntezy i jej przeciwnicy   Novella   2018-11-27
Mój list do Darwina   Coyne   2018-11-26
Zapuszczenie   Łopatniuk   2018-11-24
Nowa praca potwierdza sześć podgatunków tygrysa   Coyne   2018-11-21
Nawigacja może być fundamentalna dla myślenia   Novella   2018-11-20
Zrezygnowanie z hamburgerów nie uratuje planety   Lomborg   2018-11-16
Echinacea nie działa na przeziębienie   Novella   2018-11-15
Laserowe skanowanie Archeopteryxa   Novella   2018-11-10
Apoptoza całego ciała   Dennett   2018-11-09
Głębota i polityka pseudogłębi   Hughes   2018-11-08
Niewydolność wątroby spowodowana ekstraktem z zielonej herbaty   Novella   2018-11-06
Skąd wiemy, że niemal wszyscy neandertalczycy byli praworęczni?   Coyne   2018-11-05
Co nam daje psychologia ewolucyjna?   Flock   2018-11-01
Problemy z organiczną żywnością i badaniem raka   Novella   2018-10-31
Geny, które wpływają na ludzką inteligencję i osobowość   Ridley   2018-10-30
Dławiący problem   Łopatniuk   2018-10-27
Niepoprawna ludzkość znowu poprawiona   Koraszewski   2018-10-26
Neandertalskie kości w Chorwacji   Coyne   2018-10-25
Światowa Organizacja Zdrowia udziela poparcia szarlatanerii   Novella   2018-10-24
Socjologia. Uwagi o nauce zaangażowanej   Koraszewski   2018-10-22
Daj ać ja pobruszę …   Łukaszewski   2018-10-20
Opieka zdrowotna neandertalczyków   Novella   2018-10-17
Łez kamienie   Łopatniuk   2018-10-13
Akademicki skandal: troje badaczy umyślnie publikowało fałszywe artykuły o „badaniach żałości”, by pokazać fatalne standardy akademickie w naukach społecznych   Coyne   2018-10-12
Skuteczny kontra patologiczny altruizm   Anomaly   2018-10-10
Czas powiedzieć stop pseudonauce o GMO   Novella   2018-10-02
Trochę inny rak wątroby   Łopatniuk   2018-09-29
Najwcześniejsze znane zwierzę?   Coyne   2018-09-27
Organiczne rolnictwo nie jest najlepsze   Novella   2018-09-24
Ateista z chwilową luką w pamięci i w szoku niewolnictwa   Dawkins   2018-09-21
Stereotypy są często szkodliwe a zarazem poprawne   Shpancer   2018-09-21
Atak “doktorostwa Wolfson” na rodziców chłopca, który zmarł na koklusz     2018-09-20
Probiotyki – to skomplikowane   Novella   2018-09-13
Przesądy i złudzenie kontroli   Novella   2018-09-11
Antyszczepionkowcy - pielęgniarka lub lekarz nie powinni opiekować się dziećmi     2018-09-10
Francuski uniwersytet wyrzuca homeopatię   Novella   2018-09-08
Plastry uśmierzające ból z Luminas: gdzie słowa „kwantum” i „energia” w rzeczywistości znaczą „magia”     2018-09-07
Odkryto nowy rodzaj neuronów u ludzi   Novella   2018-09-06
Epigenetyka: powrót Lamarcka? Nie tak szybko!   Coyne   2018-09-05
Przejściowe formy przodków żółwia   Novella   2018-09-03
Recenzja nowej książki Davida Quammena o drzewach ewolucyjnych (i porównanie z innymi recenzjami)   Coyne   2018-09-01
Dlaczego jedne sowy mają kępki piór na uszach, a inne nie?   Lyon   2018-08-30
Psychoaktywny lek i doświadczenie śmierci   Novella   2018-08-29
Samce koników morskich, które są ciężarne, redukują inwestycję w potomstwo, jeśli widzą seksowną samicę   Coyne   2018-08-28
Uderzające podobieństwo: rewolucyjne wyniki badań nad bliźniętami   Dynesen   2018-08-27
Ale tego wija lepiej zostaw w spokoju   Łopatniuk   2018-08-24
Ile jest ziemi nadającej się pod uprawę?   Novella   2018-08-22
Więcej o szarlatanerii komórek macierzystych   Novella   2018-08-18
Kontrolowane próby szczepionek   Novella   2018-08-15
Ogniska odry w Brooklynie w 2013 r.: Badanie kosztów antyszczepionkowej pseudonauki     2018-08-14
Uprzednie doświadczenie wpływa na to, co widzimy   Novella   2018-08-11
Efekt Krugera-Dunninga, antyszczepionkowcy i arogancja ignorancji     2018-08-09
Nowe zastosowania zużytych filtrów do dializy   Blum   2018-08-07
Puszczyk mszarny   Lyon   2018-08-06
Oprzeć się wiatrom - dobór naturalny, huragany i jaszczurki   Mayer   2018-08-04
Unia Europejska odrzuciła uprawy z edytowanym genomem   Ridley   2018-08-03
Spojrzenie na ruch anty-GMO   Novella   2018-08-02
Tajemne życie morskich ptaków   Ridley   2018-08-01
Więcej dowodów przeciwko „epigenetycznie” dziedziczonym i środowiskowo wprowadzonym zmianom w DNA   Coyne   2018-07-31
Usterka w Matriksie   Novella   2018-07-27
Czy współczesny Homo sapiens wyewoluował w różnych częściach Afryki?   Coyne   2018-07-24
Pandemie, szczepienia, i kuracja mleczna profesora Jastrebowa   Turski   2018-07-21
Sóweczka dwuplamista   Lyon   2018-07-20
Lucyfer, którego wymyślił Zimbardo. O konsekwencjach stanfordzkiego eksperymentu więziennego i skandalu, którego stał się obiektem   Witkowski   2018-07-19

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

EinsteinSocjologiaAllah stworzylUprzednie doświadczenieŻydowski exodusPRL Chrystusem narodówOdrastające głowy hydry nazizmuHomeopatia, wibracje i oszustwo


Żołnierz IDFPrawo powrotuMózg i kodowanie predyktywneNocna rozmowaWSzyscy wiedzaNieustający marszOświecenie PinkerAlternatywna medycyna zabijaKobiety ofiaramiPrometeuszmodyfikowana pszenicaArabowieRoboty będą uprawiać ziemięSumienie, czyli moralność bez smyczySkomplikowana ewolucjaArgument neuroróżnorodnościNowe badanie pamięci długotrwałejŚciganie bluźnierstwaRyby jaskinioweAutyzmOd niepamiętnych czasówTunezyjczycy przeciw złemu prawuDrugie prawo termodynamikiPochwała ignorancjMistyfikacja SokalaIntronizacja Chrystusa


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk