Prawda

Niedziela, 24 czerwca 2018 - 05:21

« Poprzedni Następny »


Odporne na szkodniki rośliny uprawne GM oferują nadzieję Afryce, która walczy z larwami ciem


Isaac Ongu 2017-09-01

Winnie Nanteza z Biura Informacyjnego WEMA w Ugandzie podaje farmerowi kolbę odpornej na suszę kukurydzy. 
Winnie Nanteza z Biura Informacyjnego WEMA w Ugandzie podaje farmerowi kolbę odpornej na suszę kukurydzy. 

W zeszłym roku Uganda — podobnie jak wiele krajów afrykańskich — po raz pierwszy doświadczyła dewastujących skutków larwy Spodoptera frugiperda. Ten żarłoczny szkodnik pojawił się, trwał i zaniknął wraz z porą deszczową po zjedzeniu ton listowia. Mimo tego, że zniknął w wielu miejscach, entomolodzy przewidywali, że ta gąsienica powróci. Jak gdyby dla potwierdzenia tej prognozy w 11 okręgach w Ugandzie poinformowano w tym miesiącu o ponownym pojawieniu się szkodnika. W czerwcu tego roku na całym kontynencie było 26 zaatakowanych krajów. Przyszło to, kiedy wiele farm jeszcze zbiera się po szoku z zeszłego sezonu.

Kontrola chemiczna jest kosztowna i mało skuteczna


Większość rządów afrykańskich zareagowało pospiesznie przez wystaranie się o środki owadobójcze dla farmerów i rekomendowanie pestycydów, które należy kupić. Farmerzy musieli opryskiwać uprawy trzy razy w kolejnych dniach, by zanotować jakiś sukces. Ci, którzy dokonali tylko jednego oprysku, nie widzieli żadnej istotnej zmiany w populacji larw. Niektórzy farmerzy twierdzą, że gąsienice chowają się bezpiecznie w zwiniętych pędach kukurydzy, co powoduje, że oprysk jest nieskuteczny. Wiele kobiet porzuciło prace na polach ze strachu przed przerażająco wyglądającymi gąsienicami.    


Afryka miała poprzednio do czynienia z larwami innego gatunku ciem, Spodoptera exempta, które dokonywały inwazji upraw po długich suszach. Ale ten typ nigdy nie trwał długo i znikał wkrótce po nastaniu sezonu deszczowego. Ten nowy gatunek jest inny i farmerzy zauważyli natychmiast, że głodne gąsienice zjadały nawet stare listowie, by podtuczyć się w gotowości do przepoczwarzenia się. Strona Internetowa University of Florida mówi, że cykl życiowy tych gąsienic waha się od 30 do 90 dni, zależnie od warunków w momencie ich pojawienia się.  


W tym czasie potrafią dokonać ogromnych szkód. Raport o statusie Spodoptera frugiperda w Afryce przedstawiony przez Center for Agriculture and Bioscience International (CABI) we współpracy z Department for International Development (DFID) Wielkiej Brytanii, badał zarówno wpływ, jak możliwości kontroli tego szkodnika. Raport pokazuje, że Spodoptera frugiperda żeruje na do 80  gatunkach roślin, włącznie z kukurydzą, ryżem i sorgo, a wszystkie te rośliny są powszechnie konsumowane w Afryce. Raport ocenia, że ten szkodnik spowoduje straty w Afryce o wartości 13 miliardów dolarów, a to wyliczenie nie uwzględnia kosztów kontroli szkodnika.  


W kwietniu bieżącego roku rząd Ugandy przeznaczył 4,5 miliarda szylingów (1,3 miliona dolarów) na walkę z epidemią Spodoptera frugiperda. Farmerzy wydaja co najmniej 80 dolarów na dostarczenie ochrony na jedną czwartą hektara ziemi. Te pieniądze mogliby przeznaczyć zamiast tego na zakup nawozów, co radykalnie podniosłoby plony. Innym ukrytym kosztem jest wystawienie na substancje chemiczne, ponieważ drobni farmerzy praktycznie rzecz biorąc nie chronią siebie podczas oprysku.


Orędownicy organicznego rolnictwa, którzy głośno krzyczą przeciwko wprowadzeniu upraw GMO, zachowują milczenie w sprawie oprysków nieorganicznymi pestycydami dla opanowania gąsienic. Milczą, mimo intensywnego używania substancji chemicznych do spryskiwania roślin, które tradycyjnie nigdy nie były spryskiwane.


Biotechnologia oferuje inne podejście

Chociaż większość farmerów afrykańskich stosuje obecnie nieorganiczne pestycydy do walki z gąsienicami, raport CABI proponuje inny sposób, w jaki Afryka może skutecznie kontrolować tego szkodnika. Zaleca używanie pestycydów Bt i roślin modyfikowanych genetycznie, by zawierały gen Bt, który pomaga im oprzeć się szkodnikom. Rośliny Bt z powodzeniem uprawia się w Stanach Zjednoczonych, Afryce Południowej, a ostatnio także w Bangladeszu, gdzie bakłażany Bt radykalnie zredukowały użycie pestycydów przez farmerów, którzy uprawiają to popularne warzywo.


Uganda, Kenia i inne kraje afrykańskie, które mają kukurydzę Bt, ale niedopuszczoną na rynek, mogłyby najprawdopodobniej chronić swoje plantacje kukurydzy, gdyby zdecydowały się wypuścić z zamknięcia tę odporną na owady kukurydzę. Niezdecydowanie polityków jednak lub, jak w Ugandzie, brak odpowiednich praw, nie pozwala farmerom na uprawianie tych roślin.  


Zamknięte, próbne poletko doświadczalne w Kasese w Ugandzie pokazuje, że odporna na owady odmiana, po lewej, mniej ucierpiała od larw niż odmiana niechroniona.
Zamknięte, próbne poletko doświadczalne w Kasese w Ugandzie pokazuje, że odporna na owady odmiana, po lewej, mniej ucierpiała od larw niż odmiana niechroniona.

Tolerancja na suszę a ochrona przed owadami


Tymczasem, kiedy Spodoptera frugiperda maszeruje przez całą Afrykę, projekt Water Efficient Maize for Africa (WEMA) popularyzuje “TEGO”, konwencjonalnie wyhodowaną, tolerującą suszę odmianę kukurydzy. (Tego w kiswahili znaczy “tarcza”.)


Zaledwie farmerzy zaczęli uprawiać kukurydzę WEMA, kiedy uderzyły gąsienice, podważając korzyści uprawiania tolerującej suszę kukurydzy, która skończyła jako pokarm żarłocznych szkodników. WEMA jednak była o jeden krok do przodu, rozwijając genetycznie modyfikowane nasiona z genami dostarczającymi odporności zarówno na susze, jak na owady. Chociaż kukurydza WEMA miała być odporna na larwy innej ćmy, Busseola fusca, które atakują kukurydzę, obserwacje z poletek doświadczalnych WEMA w Ugandzie i innych miejscach, jak informuje raport CABI, pokazały, że gen Bt daje również skuteczną ochronę przed Spodoptera frugiperda


Użycie odpornej na szkodniki kukurydzy Bt mogłoby mieć olbrzymie znaczenie dla Ugandy, gdzie kukurydza przyczynia się do utrzymania w 3,6 miliona gospodarstw, według badania z 2014 r. ugandyjskiego biura statystycznego. Raport Ministerstwa Rolnictwa Ugandy, przekazany medium, prognozował, że Spodoptera frugiperda spowoduje przewidywane straty w wysokości 450 tysięcy ton kukurydzy o wartości 192,8 miliona dolarów w 2017 r.


Kenia idzie w kierunku odpornych odmian kukurydzy   


W tym miesiącu Krajowy Urząd Biobezpieczeństwa w Kenii (NBA) zaaprobował próby na otwartych polach kukurydzy, która jest odporna zarówno na suszę, jak na owady. Próby mają rozpocząć się w październiku 2017 r. i oczekuje się, że potrwa to dwa lata. Jeśli wszystko pójdzie dobrze, farmerzy kenijscy dostaną wreszcie pozwolenie na uprawianie tej nowej odmiany kukurydzy. Należy wspomnieć, że farmerzy w niektórych częściach wschodniej Ugandy, mieszkający w górach, kupują obecnie nasiona z Kenii. Mogą mieć dostęp do kukurydzy GMO z Kenii nawet bez prawa o biobezpieczeństwie w Ugandzie.  To używanie „nasion z kontrabandy” nie będzie wyjątkowe dla Ugandy; zdarza się to wszędzie, gdzie kraje mają wspólną granicę, ale różne prawa dotyczące biotechnologii.


Ponowne pojawienie się Spodoptera frugiperda i uporczywe trwanie innych szkodników i chorób roślin podkreśla absolutną potrzebę przyjęcia przez kraje afrykańskie roślin GMO, które oferują skuteczną ochronę. Dalsze opóźnienia mogą tylko prowadzić do skrajnych niedoborów żywności w regionie, który już przeżywa ogromne trudności z poradzeniem sobie z napływem milionów uchodźców, wygnanych przez wojnę, suszę i głód w Sudanie Południowym.    


Pest resistant GMO crops offer hope as Africa battles fall armyworm

24 sierpnia 2017

Tłumaczenie: Małgorzata KoraszewskaIsaac Ongu


Popularyzator nauki, zajmuje się agronomią i nowymi technologiami w rolnictwie oraz wyzwaniami dla rolnictwa w krajach rozwijających się. Związany z grupą  Genetic Literacy Project.


Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj


Nauka

Znalezionych 796 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

To może być toczeń, czyli o wilku, który pożarł serce   Łopatniuk   2018-06-23
Kreacjonizm i nagonka na Coyne’a w „Daily Caller”   Coyne   2018-06-22
Kłamstwa anty-GMO   Novella   2018-06-20
Protezy kończyn - kolejny postęp   Novella   2018-06-16
Dziwne zawiłości procesu dziedziczenia   Coyne   2018-06-13
Homeopatia, wibracje i oszustwo     2018-06-12
Wyników Séraliniego nie daje się powtórzyć   Novella   2018-06-11
Helen Lawson i czarna maść: wycinanie, wypalanie i zatruwanie w sposób „naturalny”     2018-06-09
Patyczaki mogą rozprzestrzeniać się jak nasiona roślin: w ptasich odchodach   Coyne   2018-06-08
Czy teoria doboru naturalnego Darwina zmieniła nasz pogląd na miejsce ludzkości   Dennett   2018-06-07
Kosmici-głowonogi i panspermia   Novella   2018-06-05
Marność dowodów na przekazywanie wprowadzonych środowiskowo, „epigenetycznych” zmian w DNA kolejnym pokoleniom u ludzi   Coyne   2018-06-04
Homeopatyczne nosodes   Novella   2018-05-31
Fałszywa dychotomia i negacja nauki   Novella   2018-05-28
Nicień w oku bliźniego   Łopatniuk   2018-05-26
Budzenie zmarłych   Novella   2018-05-21
Finansowanie społecznościowe terapii komórkami macierzystymi o nieudowodnionej skuteczności: wykorzystywanie hojności obcych, by płacić za szarlatanerię     2018-05-18
Co mówi nam ruch płaskiej Ziemi     2018-05-17
Osy papierowe + sprytny biolog = tęczowe gniazda   Coyne   2018-05-14
Jak to jest, że Stanisław Burzyński nadal żeruje na zrozpaczonych pacjentach z rakiem?     2018-05-12
Przekonania antyoświeceniowe są „zaskakująco trwałe”     2018-05-11
Jeremy Sherman nadal nie rozumie ewolucji   Coyne   2018-05-09
Zdrowy tryb życia ma znaczenie   Novella   2018-05-08
Miasta są nowymi wyspami Galapagos   Ridley   2018-05-04
O obowiązkowym oznakowywaniu GMO   Novella   2018-05-03
Tydzień Świadomości Homeopatii. Pomaga przypomnieć ludziom, że jest to szarlataneria!     2018-05-02
Znajdź Tiktaalika!   Coyne   2018-05-01
Wzrost potęgi dinozaurów   Novella   2018-04-30
Niebezpieczeństwa martwienia się o sądny dzień   Pinker   2018-04-27
Tako rzecze antyszczepionkowa “wojowniczka mama”, Brittney Kara: jeśli szczepionki są tak wspaniałe, to dlaczego nie wspomina ich Biblia?     2018-04-26
Geny wydają się wyjaśniać większość sukcesów uczniów szkół elitarnych   Ridley   2018-04-25
Akupunktura jadu pszczelego: śmiercionośne znachorstwo, które może zabić     2018-04-23
Mumia z Atakama nie jest kosmitą   Novella   2018-04-20
Feministyczna geografia w Dartmouth   Coyne   2018-04-19
Dlaczego odmawiamy dostrzegania jaśniejszej strony, choć powinniśmy   Pinker   2018-04-17
Inicjatywa „Globalna Spójność”: nonsens na globalną skalę     2018-04-11
Wreszcie: sensowna dyskusja o “rasie”   i Greg Mayer   2018-04-10
Rolnictwo biodynamiczne: podobne do antropozoficznej medycyny, ale dla farm     2018-04-06
Mózg i kodowanie predyktywne   Novella   2018-04-05
Dziwaczne życie seksualne żabnicy   Coyne   2018-04-04
Dwa kilo prostaty poproszę   Łopatniuk   2018-03-31
Dziennik z Mozambiku: Demony w kurzu   Naskręcki   2018-03-30
Otumaniony myśliciel twierdzi, że ewolucja nie może wyjaśnić organizmów i ich “dążeń”   Coyne   2018-03-28
Orientacja na złe wiadomości nasila się i wpływa na nasze działania   Ridley   2018-03-27
Urojenie fałszywej flagi   Novella   2018-03-24
Zły tydzień dla homeopatii jest dobrym tygodniem dla nauki     2018-03-23
Czy farmerzy mają czekać aż parlamentarzyści podszkolą się w nauce o manioku?   Ongu   2018-03-22
David Barash namawia naukowców do stworzenia człowieko-szympansiej hybrydy   Coyne   2018-03-20
Déjà vu i swojskość   Novella   2018-03-17
“Odwrócenie specjacji” (fuzja gatunków) u kruków   Coyne   2018-03-16
Błąd atrybucji, sofizmat rozszerzenia (atakowanie chochoła) i zasada wielkoduszności   Novella   2018-03-14
Mutualistyczne ptaki nocują w pachwinach i na brzuchach żyraf   Coyne   2018-03-13
Polityczny szympans   Martino   2018-03-09
Najstarsza sztuka jaskiniowa w Europie, to niemal z pewnością dzieło neandertalczyków   Coyne   2018-03-06
Nowa inicjatywa w Kalifornii – magnetyzm nonsensu w działaniu   Novella   2018-03-05
Nie zostawić żadnej mrówki: mrówki noszą rannych towarzyszy do mrowiska i opatrują ich rany   Coyne   2018-03-03
Unikatowy skamieniały owad z nożycami na głowie i tułowiu   Coyne   2018-02-28
Serce na wierzchu   Łopatniuk   2018-02-24
Skąd się wzięły pająki?   Coyne   2018-02-23
Czy kometa zabiła mamuty   Novella   2018-02-22
Zagadka: co zapyla muchołówkę?   Coyne   2018-02-20
“Partenogenetyczny” rak rozmnaża się bez seksu: czy to jest nowy gatunek?   Coyne   2018-02-17
Naturopatyczna propaganda głosi normalne porady dotyczące stylu życia jako własne i dodaje szamaństwo     2018-02-14
Bezwstydne organiczne sianie strachu   Novella   2018-02-12
Fałszywe nadzieje i niewidzialni wrogowie   Anomaly   2018-02-09
Pierwszy exodus Homo sapiens z Afryki?   Coyne   2018-02-06
Niebezpieczeństwa kultury celebrytów   Novella   2018-02-05
Małe kroki, czyli białko, które nie jest młotem na raka (ale i tak się przydaje)   Łopatniuk   2018-02-03
Opera mydlana: Z życia łysek amerykańskich – część VI   Lyon   2018-02-02
List otwarty do Charlotte Allen   Coyne   2018-01-31
Naiwna promocja “integrowania” znachorstwa do medycyny     2018-01-29
Kolejne zachwalanie “całkowicie innego” wyjaśnienia ewolucji   Coyne   2018-01-26
Bekon bez azotynów   Novella   2018-01-25
Specjacja przez hybrydyzację u amazońskich gorzyków?   Coyne   2018-01-23
Dowody, że ptaki drapieżne szerzą pożary leśne, by wypłoszyć zdobycz   Coyne   2018-01-20
Tajemnicze cykle epok lodowych   Ridley   2018-01-19
Pochodzenie ludzkiej muzyki? Samiec kakadu palmowej używa patyka do rytmicznego uderzania w wydrążone drzewa   Coyne   2018-01-18
Powrót “tradycyjnej” astrologii   Novella   2018-01-17
Nowe badanie o tym, jak ewoluują ludzie   Coyne   2018-01-16
Krąg mimikry müllerowskiej   Coyne   2018-01-12
Sztuczna inteligencja będzie symbiozą, nie zaś zastąpieniem   Ridley   2018-01-11
Czy nauka zabija duszę?   S. Pinker   2018-01-09
Dlaczego nie będzie doboru na inteligentne niemowlęta   Ridley   2018-01-05
Powrót łysenkoizmu w Putinowskiej Rosji   Novella   2018-01-03
Pozory mylą, czyli niespodzianki nie zawsze przykre   Łopatniuk   2017-12-30
Obniżenie poprzeczki dla tradycyjnej medycyny chińskiej dla ideologii i zysku     2017-12-29
Multikulturaliści unicestwiają zachodnią cywilizację   Salzman   2017-12-28
Nie znasz przeszłości, nie znasz przyszłości   Mayer   2017-12-27
Alternatywna medycyna zabija   Novella   2017-12-26
Na wpół syntetyczne życie z powiększonym kodem genetycznym   Novella   2017-12-23
Ziemniaki GMO zmniejszą użycie pestycydów i dostarczą więcej gotówki farmerom w Ugandzie   Ongu   2017-12-22
Słusznie o plastiku i PCB, błędnie o zakwaszeniu   Ridley   2017-12-21
Chwytówka modliszkowata ma chodzącą poczwarkę, która wspina się na drzewa przed przekształceniem   Coyne   2017-12-19
Pseudonauka Masaru Emoto   Novella   2017-12-18
Fantastyczne oko przegrzebka pokazane w nowej pracy   Coyne   2017-12-16
Czy ptaki wyewoluowały większe dzioby, by zjadać duże, inwazyjne ślimaki?   Coyne   2017-12-13
Biotechnologia jest pilnie potrzebna w Afryce – dla gospodarki i środowiska   Ridley   2017-12-08
Okrutne zabawy wielorybów   Lyon   2017-12-07
Specjacja zięb z Galápagos przez hybrydyzację   Coyne   2017-12-04
Zrób sobie test ciążowy, Krzysiu   Łopatniuk   2017-12-02

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Prawo powrotuMózg i kodowanie predyktywneNocna rozmowaWSzyscy wiedzaNieustający marszOświecenie PinkerAlternatywna medycyna zabijaKobiety ofiaramiPrometeuszmodyfikowana pszenicaArabowieRoboty będą uprawiać ziemięSumienie, czyli moralność bez smyczySkomplikowana ewolucjaArgument neuroróżnorodnościNowe badanie pamięci długotrwałejŚciganie bluźnierstwaRyby jaskinioweAutyzmOd niepamiętnych czasówTunezyjczycy przeciw złemu prawuDrugie prawo termodynamikiPochwała ignorancjMistyfikacja SokalaIntronizacja ChrystusaObama chrzescijanieSzelest liściCzego wam nie pokazują?Rozdzielenie religii i państwaTrwa ewolucyjne upokorzenie archeopteryksaTrucizna, kamuflaż i tęcza ewolucjiReligia zdrowego rozsądkuKto się boi czarnego luda?Land of the pure


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk