Prawda

Poniedziałek, 19 lutego 2018 - 17:07

« Poprzedni Następny »


Odporne na szkodniki rośliny uprawne GM oferują nadzieję Afryce, która walczy z larwami ciem


Isaac Ongu 2017-09-01

Winnie Nanteza z Biura Informacyjnego WEMA w Ugandzie podaje farmerowi kolbę odpornej na suszę kukurydzy. 
Winnie Nanteza z Biura Informacyjnego WEMA w Ugandzie podaje farmerowi kolbę odpornej na suszę kukurydzy. 

W zeszłym roku Uganda — podobnie jak wiele krajów afrykańskich — po raz pierwszy doświadczyła dewastujących skutków larwy Spodoptera frugiperda. Ten żarłoczny szkodnik pojawił się, trwał i zaniknął wraz z porą deszczową po zjedzeniu ton listowia. Mimo tego, że zniknął w wielu miejscach, entomolodzy przewidywali, że ta gąsienica powróci. Jak gdyby dla potwierdzenia tej prognozy w 11 okręgach w Ugandzie poinformowano w tym miesiącu o ponownym pojawieniu się szkodnika. W czerwcu tego roku na całym kontynencie było 26 zaatakowanych krajów. Przyszło to, kiedy wiele farm jeszcze zbiera się po szoku z zeszłego sezonu.

Kontrola chemiczna jest kosztowna i mało skuteczna


Większość rządów afrykańskich zareagowało pospiesznie przez wystaranie się o środki owadobójcze dla farmerów i rekomendowanie pestycydów, które należy kupić. Farmerzy musieli opryskiwać uprawy trzy razy w kolejnych dniach, by zanotować jakiś sukces. Ci, którzy dokonali tylko jednego oprysku, nie widzieli żadnej istotnej zmiany w populacji larw. Niektórzy farmerzy twierdzą, że gąsienice chowają się bezpiecznie w zwiniętych pędach kukurydzy, co powoduje, że oprysk jest nieskuteczny. Wiele kobiet porzuciło prace na polach ze strachu przed przerażająco wyglądającymi gąsienicami.    


Afryka miała poprzednio do czynienia z larwami innego gatunku ciem, Spodoptera exempta, które dokonywały inwazji upraw po długich suszach. Ale ten typ nigdy nie trwał długo i znikał wkrótce po nastaniu sezonu deszczowego. Ten nowy gatunek jest inny i farmerzy zauważyli natychmiast, że głodne gąsienice zjadały nawet stare listowie, by podtuczyć się w gotowości do przepoczwarzenia się. Strona Internetowa University of Florida mówi, że cykl życiowy tych gąsienic waha się od 30 do 90 dni, zależnie od warunków w momencie ich pojawienia się.  


W tym czasie potrafią dokonać ogromnych szkód. Raport o statusie Spodoptera frugiperda w Afryce przedstawiony przez Center for Agriculture and Bioscience International (CABI) we współpracy z Department for International Development (DFID) Wielkiej Brytanii, badał zarówno wpływ, jak możliwości kontroli tego szkodnika. Raport pokazuje, że Spodoptera frugiperda żeruje na do 80  gatunkach roślin, włącznie z kukurydzą, ryżem i sorgo, a wszystkie te rośliny są powszechnie konsumowane w Afryce. Raport ocenia, że ten szkodnik spowoduje straty w Afryce o wartości 13 miliardów dolarów, a to wyliczenie nie uwzględnia kosztów kontroli szkodnika.  


W kwietniu bieżącego roku rząd Ugandy przeznaczył 4,5 miliarda szylingów (1,3 miliona dolarów) na walkę z epidemią Spodoptera frugiperda. Farmerzy wydaja co najmniej 80 dolarów na dostarczenie ochrony na jedną czwartą hektara ziemi. Te pieniądze mogliby przeznaczyć zamiast tego na zakup nawozów, co radykalnie podniosłoby plony. Innym ukrytym kosztem jest wystawienie na substancje chemiczne, ponieważ drobni farmerzy praktycznie rzecz biorąc nie chronią siebie podczas oprysku.


Orędownicy organicznego rolnictwa, którzy głośno krzyczą przeciwko wprowadzeniu upraw GMO, zachowują milczenie w sprawie oprysków nieorganicznymi pestycydami dla opanowania gąsienic. Milczą, mimo intensywnego używania substancji chemicznych do spryskiwania roślin, które tradycyjnie nigdy nie były spryskiwane.


Biotechnologia oferuje inne podejście

Chociaż większość farmerów afrykańskich stosuje obecnie nieorganiczne pestycydy do walki z gąsienicami, raport CABI proponuje inny sposób, w jaki Afryka może skutecznie kontrolować tego szkodnika. Zaleca używanie pestycydów Bt i roślin modyfikowanych genetycznie, by zawierały gen Bt, który pomaga im oprzeć się szkodnikom. Rośliny Bt z powodzeniem uprawia się w Stanach Zjednoczonych, Afryce Południowej, a ostatnio także w Bangladeszu, gdzie bakłażany Bt radykalnie zredukowały użycie pestycydów przez farmerów, którzy uprawiają to popularne warzywo.


Uganda, Kenia i inne kraje afrykańskie, które mają kukurydzę Bt, ale niedopuszczoną na rynek, mogłyby najprawdopodobniej chronić swoje plantacje kukurydzy, gdyby zdecydowały się wypuścić z zamknięcia tę odporną na owady kukurydzę. Niezdecydowanie polityków jednak lub, jak w Ugandzie, brak odpowiednich praw, nie pozwala farmerom na uprawianie tych roślin.  


Zamknięte, próbne poletko doświadczalne w Kasese w Ugandzie pokazuje, że odporna na owady odmiana, po lewej, mniej ucierpiała od larw niż odmiana niechroniona.
Zamknięte, próbne poletko doświadczalne w Kasese w Ugandzie pokazuje, że odporna na owady odmiana, po lewej, mniej ucierpiała od larw niż odmiana niechroniona.

Tolerancja na suszę a ochrona przed owadami


Tymczasem, kiedy Spodoptera frugiperda maszeruje przez całą Afrykę, projekt Water Efficient Maize for Africa (WEMA) popularyzuje “TEGO”, konwencjonalnie wyhodowaną, tolerującą suszę odmianę kukurydzy. (Tego w kiswahili znaczy “tarcza”.)


Zaledwie farmerzy zaczęli uprawiać kukurydzę WEMA, kiedy uderzyły gąsienice, podważając korzyści uprawiania tolerującej suszę kukurydzy, która skończyła jako pokarm żarłocznych szkodników. WEMA jednak była o jeden krok do przodu, rozwijając genetycznie modyfikowane nasiona z genami dostarczającymi odporności zarówno na susze, jak na owady. Chociaż kukurydza WEMA miała być odporna na larwy innej ćmy, Busseola fusca, które atakują kukurydzę, obserwacje z poletek doświadczalnych WEMA w Ugandzie i innych miejscach, jak informuje raport CABI, pokazały, że gen Bt daje również skuteczną ochronę przed Spodoptera frugiperda


Użycie odpornej na szkodniki kukurydzy Bt mogłoby mieć olbrzymie znaczenie dla Ugandy, gdzie kukurydza przyczynia się do utrzymania w 3,6 miliona gospodarstw, według badania z 2014 r. ugandyjskiego biura statystycznego. Raport Ministerstwa Rolnictwa Ugandy, przekazany medium, prognozował, że Spodoptera frugiperda spowoduje przewidywane straty w wysokości 450 tysięcy ton kukurydzy o wartości 192,8 miliona dolarów w 2017 r.


Kenia idzie w kierunku odpornych odmian kukurydzy   


W tym miesiącu Krajowy Urząd Biobezpieczeństwa w Kenii (NBA) zaaprobował próby na otwartych polach kukurydzy, która jest odporna zarówno na suszę, jak na owady. Próby mają rozpocząć się w październiku 2017 r. i oczekuje się, że potrwa to dwa lata. Jeśli wszystko pójdzie dobrze, farmerzy kenijscy dostaną wreszcie pozwolenie na uprawianie tej nowej odmiany kukurydzy. Należy wspomnieć, że farmerzy w niektórych częściach wschodniej Ugandy, mieszkający w górach, kupują obecnie nasiona z Kenii. Mogą mieć dostęp do kukurydzy GMO z Kenii nawet bez prawa o biobezpieczeństwie w Ugandzie.  To używanie „nasion z kontrabandy” nie będzie wyjątkowe dla Ugandy; zdarza się to wszędzie, gdzie kraje mają wspólną granicę, ale różne prawa dotyczące biotechnologii.


Ponowne pojawienie się Spodoptera frugiperda i uporczywe trwanie innych szkodników i chorób roślin podkreśla absolutną potrzebę przyjęcia przez kraje afrykańskie roślin GMO, które oferują skuteczną ochronę. Dalsze opóźnienia mogą tylko prowadzić do skrajnych niedoborów żywności w regionie, który już przeżywa ogromne trudności z poradzeniem sobie z napływem milionów uchodźców, wygnanych przez wojnę, suszę i głód w Sudanie Południowym.    


Pest resistant GMO crops offer hope as Africa battles fall armyworm

24 sierpnia 2017

Tłumaczenie: Małgorzata KoraszewskaIsaac Ongu


Popularyzator nauki, zajmuje się agronomią i nowymi technologiami w rolnictwie oraz wyzwaniami dla rolnictwa w krajach rozwijających się. Związany z grupą  Genetic Literacy Project.


Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj


Nauka

Znalezionych 735 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

“Partenogenetyczny” rak rozmnaża się bez seksu: czy to jest nowy gatunek?   Coyne   2018-02-17
Naturopatyczna propaganda głosi normalne porady dotyczące stylu życia jako własne i dodaje szamaństwo     2018-02-14
Bezwstydne organiczne sianie strachu   Novella   2018-02-12
Fałszywe nadzieje i niewidzialni wrogowie   Anomaly   2018-02-09
Pierwszy exodus Homo sapiens z Afryki?   Coyne   2018-02-06
Niebezpieczeństwa kultury celebrytów   Novella   2018-02-05
Małe kroki, czyli białko, które nie jest młotem na raka (ale i tak się przydaje)   Łopatniuk   2018-02-03
Opera mydlana: Z życia łysek amerykańskich – część VI   Lyon   2018-02-02
List otwarty do Charlotte Allen   Coyne   2018-01-31
Naiwna promocja “integrowania” znachorstwa do medycyny     2018-01-29
Kolejne zachwalanie “całkowicie innego” wyjaśnienia ewolucji   Coyne   2018-01-26
Bekon bez azotynów   Novella   2018-01-25
Specjacja przez hybrydyzację u amazońskich gorzyków?   Coyne   2018-01-23
Dowody, że ptaki drapieżne szerzą pożary leśne, by wypłoszyć zdobycz   Coyne   2018-01-20
Tajemnicze cykle epok lodowych   Ridley   2018-01-19
Pochodzenie ludzkiej muzyki? Samiec kakadu palmowej używa patyka do rytmicznego uderzania w wydrążone drzewa   Coyne   2018-01-18
Powrót “tradycyjnej” astrologii   Novella   2018-01-17
Nowe badanie o tym, jak ewoluują ludzie   Coyne   2018-01-16
Krąg mimikry müllerowskiej   Coyne   2018-01-12
Sztuczna inteligencja będzie symbiozą, nie zaś zastąpieniem   Ridley   2018-01-11
Czy nauka zabija duszę?   S. Pinker   2018-01-09
Dlaczego nie będzie doboru na inteligentne niemowlęta   Ridley   2018-01-05
Powrót łysenkoizmu w Putinowskiej Rosji   Novella   2018-01-03
Pozory mylą, czyli niespodzianki nie zawsze przykre   Łopatniuk   2017-12-30
Obniżenie poprzeczki dla tradycyjnej medycyny chińskiej dla ideologii i zysku     2017-12-29
Multikulturaliści unicestwiają zachodnią cywilizację   Salzman   2017-12-28
Nie znasz przeszłości, nie znasz przyszłości   Mayer   2017-12-27
Alternatywna medycyna zabija   Novella   2017-12-26
Na wpół syntetyczne życie z powiększonym kodem genetycznym   Novella   2017-12-23
Ziemniaki GMO zmniejszą użycie pestycydów i dostarczą więcej gotówki farmerom w Ugandzie   Ongu   2017-12-22
Słusznie o plastiku i PCB, błędnie o zakwaszeniu   Ridley   2017-12-21
Chwytówka modliszkowata ma chodzącą poczwarkę, która wspina się na drzewa przed przekształceniem   Coyne   2017-12-19
Pseudonauka Masaru Emoto   Novella   2017-12-18
Fantastyczne oko przegrzebka pokazane w nowej pracy   Coyne   2017-12-16
Czy ptaki wyewoluowały większe dzioby, by zjadać duże, inwazyjne ślimaki?   Coyne   2017-12-13
Biotechnologia jest pilnie potrzebna w Afryce – dla gospodarki i środowiska   Ridley   2017-12-08
Okrutne zabawy wielorybów   Lyon   2017-12-07
Specjacja zięb z Galápagos przez hybrydyzację   Coyne   2017-12-04
Zrób sobie test ciążowy, Krzysiu   Łopatniuk   2017-12-02
Szopy pracze są inteligentne, ale bywają kłopotliwe   Novella   2017-11-30
Popieranie wiatrowej i słonecznej energii kosztem środowiska   Ridley   2017-11-28
Tradycyjni uzdrawiacze, szczyt o szarlatanerii i “medyczny apartheid” w Południowej Afryce   Igwe   2017-11-25
Prawo Amary   Ridley   2017-11-24
Ewolucja przyłapana na gorącym uczynku   Novella   2017-11-22
Dziwaczny skrzydłoszpon rogaty   Coyne   2017-11-18
Południowoafrykańska saga: kampania dezinformacji grup anty-GMO przeciwko nowej, odpornej na choroby odmianie kukurydzy   Ongu   2017-11-17
Niecne chochliki naszej pamięci   Novella   2017-11-16
BBC znowu błędnie przedstawia ewolucję, opisując nowe odkrycie wczesnych ssaków wyższych   Coyne   2017-11-14
Teraz nawet akceptujących zmianę klimatu nazywa się “negacjonistami   Lomborg   2017-11-13
Nowy gatunek orangutana? Wątpię.   Coyne   2017-11-10
Antynauka czystego jedzenia   Novella   2017-11-08
Wiecej niemądrych twierdzeń, że epigenetyka całkowicie zrewiduje nasz pogląd na ewolucję   Coyne   2017-11-06
Skandal z glifosatem   Ridley   2017-11-04
Ugandyjski dziennikarz: jak informować o biotechnologii, kiedy jej krytycy rozsiewają dezinformację?   Christopher Bendana   2017-11-03
Myślenie spiskowe i rozpoznawanie wzorów   Novella   2017-11-02
Czy wierzysz w duchy?   Łopatniuk   2017-10-28
Dlaczego nie ma pokoju na Bliskim Wschodzie   Salzman   2017-10-25
Jeremy, samotny, lewoskrętny ślimak wreszcie kojarzy się – a potem umiera   Coyne   2017-10-24
Naturopaci: potrafią uczynić nawet sól z Epsom potencjalnym zabójcą     2017-10-23
Niemal pięciokilogramowa żaba żyła na prastarym Madagaskarze   Coyne   2017-10-19
Uroczy wykres, który opowiada naszą historię   Cobb   2017-10-17
Genetycznie modyfikowana pszenica dla wrażliwych na gluten   Novella   2017-10-16
Czy Oświecenie przygasa?   Ridley   2017-10-13
Zdumiewająca, mordująca ptaki modliszka   Coyne   2017-10-13
Indie otwierają laboratorium homeopatyczne   Novella   2017-10-11
Roboty będą uprawiać ziemię   Ridley   2017-10-09
Przełyk Barretta, czyli bez paniki, ale…   Łopatniuk   2017-10-07
“Daily Beast” wypacza epigenetykę oszukańczymi twierdzeniami, że dzieci mogą “odziedziczyć wspomnienia Holocaustu”   Coyne   2017-10-05
Wszystkiego najlepszego w dniu 60. urodzin, centralny dogmacie!   Cobb   2017-10-04
Huragany zdarzają się   Ridley   2017-10-02
Niekochany lewoskrętny ślimak szuka partnera   Coyne   2017-09-28
Niesłuszny atak na młodą badaczkę   Novella   2017-09-27
Jak anty-GMO aktywiści blokują humanitarną biofortyfikację w Afryce i Azji   Ongu   2017-09-26
Sobotnia lekcja genetyki: ciołek matowy gynandromorf   Coyne   2017-09-23
Czy Uganda potrzebuje GMO? Naukowcy spoglądają na edytowanie genów, by przyspieszyć innowacje   Ongu   2017-09-20
Strach przed GMO i Dunning-Kruger   Novella   2017-09-18
o skomplikowane, czyli co zabija chorych na raka płuc   Łopatniuk   2017-09-16
Nowe pająki pawie   Coyne   2017-09-12
Obserwowanie wielorybów w Monterey Bay   Lyon   2017-09-11
Bakteryjne ogniwa słoneczne   Novella   2017-09-09
A.N. Wilson znowu kopie Darwina, tym razem w “Times”   Coyne   2017-09-07
Medycyna alternatywna zabija   Novella   2017-09-06
Wiecej o biologii i rasie   Mayer   2017-09-05
O rzeczywistości rasy i odrazie do rasizmu    i Brian Boutwell   2017-09-04
Panie doktorze, to nie rak   Łopatniuk   2017-09-02
Odporne na szkodniki rośliny uprawne GM oferują nadzieję Afryce, która walczy z larwami ciem   Ongu   2017-09-01
Opera mydlana, czyli więcej o łyskach   Lyon   2017-08-31
Ujawnienie kosztów opóźnienia GMO w Ugandzie   Ongu   2017-08-30
Symboliczny sceptycyzm w sprawie egzorcyzmów   Novella   2017-08-29
Pasożytnictwo lęgowe, łyski amerykańskie   Lyon   2017-08-24
Lektyny – nowy straszak żywieniowy   Novella   2017-08-22
Zabobonne pojęcia u sedna przekonań antyszczepionkowych     2017-08-21
Choroba bananów, GMO i ewolucja produkcji żywności   Ongu   2017-08-19
Przetwarzanie informacji przez mózg -porcjowanie   Novella   2017-08-16
Pomachaj do pańci ogonkiem   Łopatniuk   2017-08-12
Zrobić więcej za mniej dla Haiti   Lomborg   2017-08-11
Perkoz zausznik i jego pisklęta   Lyon   2017-08-10
Argument neuroróżnorodności na rzecz wolności słowa   Miller   2017-08-08
Czyste okrucieństwo cięć w pomocy żywnościowej   Lomborg   2017-08-07
Więcej o śmieciowym DNA   Novella   2017-08-05

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Alternatywna medycyna zabijaKobiety ofiaramiPrometeuszmodyfikowana pszenicaArabowieRoboty będą uprawiać ziemięSumienie, czyli moralność bez smyczySkomplikowana ewolucjaArgument neuroróżnorodnościNowe badanie pamięci długotrwałejŚciganie bluźnierstwaRyby jaskinioweAutyzmOd niepamiętnych czasówTunezyjczycy przeciw złemu prawuDrugie prawo termodynamikiPochwała ignorancjMistyfikacja SokalaIntronizacja ChrystusaObama chrzescijanieSzelest liściCzego wam nie pokazują?Rozdzielenie religii i państwaTrwa ewolucyjne upokorzenie archeopteryksaTrucizna, kamuflaż i tęcza ewolucjiReligia zdrowego rozsądkuKto się boi czarnego luda?Land of the pureświecące rybyLewica klania sieNis zgubicReligia piekloNienawisc


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk