Prawda

Wtorek, 20 października 2020 - 10:35

« Poprzedni Następny »


Nowe badanie dotyczące zwrotu zgubionych portfeli: ludzie na świecie są uczciwsi niż myślisz, ale czytelnik wyliczył, że uczciwość jest większa w mniej religijnych krajach


Jerry A. Coyne 2019-08-01


Czytelnik Neil zwrócił mi uwagę na nowy artykuł w ”Science”, który bada uczciwość na świecie w uświęcony zwyczajem sposób: czy ludzie zwracają zgubione portfele? Można przeczytać artykuł klikając na link pod zrzutem z ekranu poniżej (pdf tutaj, odnośnik pod spodem):

 


Zamiast opisywać wyniki pokażę urywek z artykułu Shaula Shalviego w „Science News and Views” o eksperymencie, który obejmował 17 303 portfeli zwróconych władzom w 355 miastach w 40 krajach. Słowa Shalviego są wcięte:

Aby ustalić wpływy własnej korzyści, obrazu własnej osoby i altruizmu w eksperymencie,  Cohn i in. wręczali portfele recepcjonistom w dużych instytucjach, w tym w bankach, teatrach i innych biurach publicznych, twierdząc, że znaleźli je na ulicy. Każdy portfel zawierał listę zakupów, klucz i trzy identyczne wizytówki, dostarczając ludziom możliwości okazania obywatelskiej uczciwości przez zwrócenie portfelu właścicielowi. Dla zróżnicowania pokusy w niektórych portfelach znajdowała się także różna ilość pieniędzy. Cohn i in. przeprowadzili wiele kontrolnych testów i analiz, żeby wykluczyć możliwość, że ludzie będą zwracali portfele ze strachu przed zidentyfikowaniem ich lub ukaraniem.  

Portfele miały przezroczystą kieszonkę na wizytówki, co pozwalało każdemu z otrzymujących go zobaczyć od razu, co jest w środku. Jako „zwrócony” liczył się portfel, z którego właścicielem kontaktowano się w ciągu 100 dni (w każdym portfelu był adres e-maila).

Podczas gdy egoizm przepowiada, że ludzie będą mniej chętnie zwracali portfele, w których są pieniądze, altruizm i pragnienie zachowania pozytywnego obrazu samego siebie przepowiada odwrotny wzór zachowania. W 38 z 40 badanych krajów portfele z pieniędzmi zwracano częściej niż portfele bez pieniędzy, co popiera tezę, że ludzie nie są czysto egoistyczni. Ponadto portfele z większą sumą pieniędzy (94,15 dolarów) zwracano częściej niż portfele z mniejszą sumą (13,45 dolarów). Wynik jest nie tylko sprzeczny z racjonalnym myśleniem ekonomicznym, ale jest dość zaskakujący. Zarówno laicy, jak ekonomiści przewidywali dokładnie odwrotny wynik.  


Ponadto, klucz jest cenny dla właściciela portfelu, ale nie dla znalazcy. W Stanach Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii i w Polsce autorzy dodali do eksperymentu sytuację, w której portfel zawierał pieniądze, ale nie było klucza. Pozwoliło im to na ocenę wkładu altruizmu do uczciwości. Istotnie, dodanie klucza zwiększało prawdopodobieństwo zwrotu portfela. Razem wzięte te wyniki popierają tezę, że ludzie dbają o innych w równym stopniu, jak dbają o własną uczciwość.

Tutaj są procenty zwróconych portfeli w 40 krajach. Portfele bez pieniędzy oznaczone są żółtymi kółkami, a te, które zawierały pieniądze, czerwonymi. Jak widać w każdym kraju poza Meksykiem częściej zwracano portfele, kiedy zawierały pieniądze. Szwajcaria stoi na czele uczciwych, podczas gdy USA nie miały tak dobrego wyniku, wpadając gdzieś pośrodku. Chiny były najgorsze w zwracaniu portfeli bez pieniędzy, podczas gdy Peru było najgorsze w zwracaniu portfeli z pieniędzmi.


<span>(from paper). Fig 1 Share of wallets reported in the NoMoney and Money conditions, by country. (Left) Share of wallets reported in NoMoney (US$0) and Money (US$13.45) conditions, by country. The amount of money in the wallet is adjusted according to each country’s purchasing power. (Right) Average difference between Money and NoMoney conditions across quartiles based on absolute reporting rates in the NoMoney condition. Error bars represent standard errors of the mean.</span>
(from paper). Fig 1 Share of wallets reported in the NoMoney and Money conditions, by country. (Left) Share of wallets reported in NoMoney (US$0) and Money (US$13.45) conditions, by country. The amount of money in the wallet is adjusted according to each country’s purchasing power. (Right) Average difference between Money and NoMoney conditions across quartiles based on absolute reporting rates in the NoMoney condition. Error bars represent standard errors of the mean.

Autorzy poprosili także 299 Amerykanów, by przewidzieli odsetki zwracanych portfeli bez pieniędzy ($0), z małą sumą ($13.45) i z dużą sumą ($94.15). Rzeczywisty odsetek zwrotów jest po lewej, przewidywany przez 299 Amerykanów jest pośrodku i przewidywany przez „ekspertów” (279 uniwersyteckich ekonomistów) jest po prawej.


<span>(from paper): Fig. 2 Reporting rates as a function of monetary stakes. Share of wallets reported in the NoMoney (US$0), Money (US$13.45), and BigMoney (US$94.15) conditions.</span>
(from paper): Fig. 2 Reporting rates as a function of monetary stakes. Share of wallets reported in the NoMoney (US$0), Money (US$13.45), and BigMoney (US$94.15) conditions.

Ludzie mieli tendencję do przeceniania odsetka zwróconych portfeli i zgadywali, że im więcej pieniędzy w portfelu, tym mniej prawdopodobne, że zostanie zwrócony. W rzeczywistości empiryczne wyniki były odwrotne. Przewidywania ekonomistów nie były lepsze – zgadywali, że odsetek zwróconych portfeli bez pieniędzy będzie wysoki, około 65-70%, że nie będzie różnicy między odsetkiem zwróconych portfeli bez pieniędzy i z niewielką sumą, oraz że będzie mniej zwróconych portfeli z dużą sumą pieniędzy. Innymi słowy, zarówno eksperci, jak obywatele ogólnie  przecenili uczciwość swoich rodaków, a także błądzili w ocenie, że portfele z większą sumą pieniędzy będą zwracane rzadziej.


Czytelnik Neil, przeprowadził dodatkową, ciekawą analizę:

Rzuciło mi się w oczy to, jak często ludzie zwracali portfele z pieniędzmi. Zrobiłem arkusz kalkulacyjny, który porównuje odsetek zwrotów portfeli z pieniędzmi z informacją, jak ważna dla ludzi danego kraju jest religia (z Wikipedii). Istnieje widoczny trend w danych, który sugeruje, że religia może nie powodować, że ludzie zachowują się lepiej. No cóż, to już wiemy. Dziwne jest to, że autorzy tego badania nie zauważyli tej korelacji lub nie uważali tego za warte wzmianki.  

Tutaj są dane, jakie Neil wziął z indeksu religijnoości (nie było danych dla Chin, ale byłyby niskie, co zmniejsza trochę korelację). W pierwszej kolumnie “walled” powinno być “wallet” [portfel]:Jest negatywna korelacja między odsetkiem zwróconych portfeli z pieniędzmi, a religijnością kraju. Wyliczyłem, że ta negatywna korelacja jest wysoka: -0.802, co daje poziom istotności p < 0.0001: bardzo istotny związek.Nie jest jednak całkiem pewne, że religijność ma cokolwiek wspólnego ze zwróconymi portfelami, ponieważ mogą być inne czynniki odpowiedzialne za zatrzymanie lub zwrócenie portfeli, które korelują i z religijnością, i z tendencją do zwracania portfeli. Najbardziej oczywistym jest dochód: portfele zwracano mniej często w uboższych krajach, co było spodziewane. Wiemy także z innych moich postów, że istnieje negatywna korelacja między religijnością a wskaźnikami dobrostanu, włącznie z dochodem, a więc uboższe kraje mają na ogół bardziej religijną ludność. (Jedną z teorii jest to, że ludzie są religijni ponieważ szukają w religii pomocy lub pocieszenia, kiedy nie mogą ich otrzymać od rządu lub społeczeństwa – patrz Marks). Choć więc ta korelacja może nie mieć nic wspólnego z wpływem religii na uczciwość, pokazuje, jak pisze Neil, że samej religijności nie można używać jako indeksu uczciwości. Byłoby ciekawe dodanie „dochodu” w tym badaniu do zmiennych i zobaczenie, czy religijność na wpływ na zwroty niezależnie od dochodu.


Proszę zauważyć, że autorom dodał otuchy odsetek zwróconych portfeli i fakt, że pieniądze w portfelu  zwiększają gotowość oddania go właścicielowi.  Wnioskują, że ich „wyniki…ujawniają wysoki poziom obywatelskiej uczciwości w różnych narodach”.

_____________

Cohn, A., M. A. Maréchal, D. Tannenbaum, and C. L. Zünd. 2019. Civic honesty around the globe. Science 365:70-73.


New study involving returning lost wallets: people in the world are more honest than you think, but a reader calculates that honesty is greater in less religious countries

Why Evolution Is True, 23 lipca 2019

Tłumaczenie: Małgorzata KoraszewskaJerry A. Coyne

Emerytowany profesor na wydziale ekologii i ewolucji University of Chicago, jego książka "Why Evolution is True" (Polskie wydanie: "Ewolucja jest faktem", Prószyński i Ska, 2009r.) została przełożona na kilkanaście języków, a przez Richarda Dawkinsa jest oceniana jako najlepsza książka o ewolucji.  Jerry Coyne jest jednym z najlepszych na świecie specjalistów od specjacji, rozdzielania się gatunków. Jest również jednym ze znanych "nowych ateistów" i autorem książki "Faith vs Fakt". Jest wielkim miłośnikiem kotów i osobistym przyjacielem redaktor naczelnej.
 

Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj


Nauka

Znalezionych 1162 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Czego pandemia nauczyła nas o nauce?   Ridley   2020-10-19
Przeddarwinowscy “darwiniści”   Berry   2020-10-16
Covid 19 może przejmować kontrolę nad receptorami bólu, uśmierzając ból i podnosząc szerzenie się choroby: możliwy rezultat doboru naturalnego   Coyne   2020-10-15
Znowu wrzawa, że “teoria ewolucji wywrócona”, ale jak zwykle, robią z igły widły   Coyne   2020-10-13
Intelektualna pustka numeru “New Scientist” o ewolucji: 4. Rzekome znaczenie dryfu genetycznego w ewolucji   Coyne   2020-10-09
Chromosomy Y ludzi, neandertalczyków i denisowian   Novella   2020-10-08
Intelektualna pustka numeru “New Scientist” o ewolucji: 3. Rzekome znaczenie epigenetyki w ewolucji   Coyne   2020-10-07
Intelektualna pustka numeru “New Scientist” o ewolucji: 2. Rzekome nieistnienie gatunków   Coyne   2020-10-05
Intelektualna pustka numeru “New Scientist” o ewolucji: 1. Genetyczna plastyczność    Coyne   2020-10-03
“New Scientist”: Darwin jednak miał rację    Coyne   2020-10-01
Uprawy GMO i wzrost plonów   Novella   2020-09-28
Książka o psychologii ewolucyjnej, która pokazuje wartość tej dziedziny – ale nie wartość memów   Coyne   2020-09-22
Przyjemności seksu i jagód   Ridley   2020-09-18
Czy można falsyfikować naukowe teorie? Naukowiec odpowiada, że “nie”   Coyne   2020-09-12
Naukowe pismo “Nature” przystaje do Przebudzonych twierdząc, że zarówno płeć, jak gender są niebinarne   Coyne   2020-09-09
Wybór ostatecznej wolności   Witkowski   2020-09-07
Polio zlikwidowane w Afryce   Novella   2020-09-05
Czy wyrazy ludzkiej twarzy są uniwersalne w okazywaniu emocji?   Coyne   2020-09-02
Barwny erudyta J.B.S. Haldane   Coyne   2020-08-28
Modelowanie zbijania się pingwinów cesarskich w gromadę: każdy dostaje równie dużo ciepła   Coyne   2020-08-25
Jak algorytmy wpływają na twoje życie   Novella   2020-08-24
Z okazji dziewięćdziesiątych urodzin Thomasa Sowella   Jacoby   2020-08-22
Prawdziwie długa szyja: 6-metrowy wodny gad z triasu z szyją długości 2,7 metra   Coyne   2020-08-19
Wątrobiane duszki   Novella   2020-08-17
Rozrzedzanie krwi bez groźby krwawienia   Novella   2020-08-14
Nowy raport: Bakteria po stu milionach lat nadal żywa!   Coyne   2020-08-08
Modlitwa to nie jest lekarstwo   Nowella   2020-08-07
Maleńki, 10-centymetrowy dinosaur, który zjadał owady   Coyne   2020-08-06
Piękny skoczek, który upodabnia się do mrówki   Coyne   2020-08-03
Urodziny Rosalind Franklin!   Cobb   2020-07-31
Kondor wielki: ptak, który rzadko kiedy macha skrzydłami   Coyne   2020-07-28
Czy ludzie byli w Nowym Świecie ponad 30 tysięcy lat temu?   Coyne   2020-07-26
Oszaleć na punkcie nietoperzy w czasach korony i politykierstwa   Collins   2020-07-25
Dwa gatunki dały zdolną do życia hybrydę, mimo że rozeszły się 150 milionów lat temu   Coyne   2020-07-23
Niccolo Tartaglia jego tajemnica   Jacoby   2020-07-20
Akcja afirmatywna w wieloetnicznym narodzie   Hyams   2020-07-17
Dekolonizacja ewolucji (i Darwina) była nieunikniona   Coyne   2020-07-15
Filtr mózgu (czyli czego nie widzimy)   Novella   2020-07-14
Homeopatia jest bezwartościowa a czasami szkodliwa   Novella   2020-07-10
Pięć błędnych wyobrażeń o ewolucji: jedno jest wątpliwe, jedno niesłuszne   Coyne   2020-07-08
Wiecznie kurczący się tranzystor i wynalezienie Google   Ridley   2020-07-06
Postmodernizm: filozofia, która stoi za naszymi wojnami kulturowymi i postępującym nihilizmem   Hill   2020-07-02
Bodźce do innowacji w końcu pokonają COVID-19   Ridley   2020-06-27
Maleńkie stworzenia morskie budują olbrzymie, fantastyczne domy, by chronić się i zdobywać pokarm   Coyne   2020-06-25
Rośliny uprawne z edytowanym genomem pomagają farmerom i środowisku   Ridley   2020-06-20
Czy klucz do COVID można znaleźć w rosyjskiej pandemii?   Ridley   2020-06-18
Skąd więc wziął się ten wirus?   Ridley   2020-06-16
Nowe dane o tym, jak działają grzyby „mrówek zombie”   Coyne   2020-06-15
Czy brytyjski naukowy establishment popełnił największy błąd w historii?   Ridley   2020-06-13
Błysk światła w mroku   Sheagren   2020-06-12
Poczucie pewności napędza efekt potwierdzenia   Novella   2020-06-08
Czy możemy zobaczyć osobowość?   Novella   2020-06-05
Rozwiązanie dla obecnego kryzysu   Ridley   2020-06-02
Lokalizacja funkcji wykonawczych   Novella   2020-05-30
Przestańcie wierzyć w naukę   Greenfield   2020-05-28
Ewolucyjne korzenie sztuki   Koraszewski   2020-05-27
Innowacji nie można wymusić, ale można je zdławić   Ridley   2020-05-26
Stymulowanie kory wzrokowej   Novella   2020-05-23
Pora na telemedycynę   Novella   2020-05-19
Czy mrożącą krew w żyłach prawdą jest, że decyzja o zamknięciu społeczeństwa opierała się na luźnych matematycznych spekulacjach?   Ridley   2020-05-15
MMR jest bezpieczna i skuteczna   Novella   2020-05-14
Odporność stada na fakty   Koraszewski   2020-05-13
O COVID wiemy wszystko – i nie wiemy niczego   Ridley   2020-05-12
Nanotechnologia zastosowana do leczenia choroby Alzheimera   Novella   2020-05-11
COVID-19 – To są szkody   Novella   2020-05-05
Nadmiar teorii wszystkiego   Koraszewski   2020-05-04
Zawodnicy – i trudności – w wyścigu do wyleczenia COVID   Ridley   2020-04-30
Psychologia sprzeciwu wobec szczepień   Novella   2020-04-25
Prowokator czy prowokowany?   Witkowski   2020-04-24
Nauka on-line jest skuteczna   Novella   2020-04-23
Mądrość w pułapce autorytetu   Witkowski   2020-04-18
Znaleziono najstarszego “bilaterian”: odkryto podobne do robaka stworzenie wraz z jego skamieniałymi śladami   Coyne   2020-04-16
Nietoperze i pandemia   Ridley   2020-04-14
Pandemia ludzkiej głupoty   Novella   2020-04-12
W miarę postępu badań natura naszego wroga staje się coraz wyraźniejsza   Ridley   2020-04-04
Wzmacnianie układu odpornościowego podczas pandemii   Novella   2020-04-02
Dlaczego ten wirus inaczej dotyka pokolenia?   Ridley   2020-03-30
Czaszka maleńkiego dinozaura/ptaka znaleziona w bursztynie   Coyne   2020-03-27
Szczepionka na koronawirusa nie przybędzie szybko   Ridley   2020-03-25
Niebawem dowiemy się jak solidna jest nasza cywilizacja   Ridley   2020-03-23
Żywotność wirusa Covid-19 na różnych powierzchniach (rada: używaj rękawiczek, kiedy odbierasz paczki i nie otwieraj ich przez 24 godziny)   Coyne   2020-03-21
Dzień był krótszy 70 milionów lat temu   Novella   2020-03-20
Jak często powstają ptasie hybrydy?   Coyne   2020-03-18
Mózgi noworodków   Novella   2020-03-16
Twierdzenie o białku i DNA dinozaurów   Novella   2020-03-10
Porażka jest stałym elementem pracy naukowca   Konrad Bocian   2020-03-07
Jak myśleć o naszych problemach   Tupy   2020-03-03
Dlaczego tak wiele nowych wirusów pochodzi od nietoperzy?   Ridley   2020-02-29
Odkrycie antybiotyku przez AI   Novella   2020-02-27
Wizyta w Andach u łysek rogatych   Lyon   2020-02-26
Zioła nie pomagają na utratę wagi   Novella   2020-02-25
Dawkins pisze tweeta   Coyne   2020-02-24
W obronie binarności płci u ludzi   Coyne   2020-02-21
Nie palmy pieniędzy na ołtarzu zielonej manii   Lomborg   2020-02-20
Więcej dowodów ewolucji: końskie zarodki zaczynają tworzyć pięć palców, a cztery zawiązki znikają   Coyne   2020-02-18
Homeopatyczny rentgen   Novella   2020-02-14
Różnice płci w wyborze zabawek: chłopcy bawią się chłopięcymi zabawkami, dziewczynki dziewczęcymi zabawkami   Coyne   2020-02-13
Śmiertelność z powodu raka nadal spada wbrew twierdzeniom szarlatanów     2020-02-11
Odkrycie w immunologii, a leczenie nowotworów   Novella   2020-02-10
Ponowne psucie nauki przez ideologię: ”Slate” wypacza biologię ewolucyjną, by wyglądała na kapitalistyczną i antysocjalistyczną   Coyne   2020-02-07

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

CervantesWojaki Chrystusa Palestyńskie wetoWzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologiaAllah stworzylUprzednie doświadczenieŻydowski exodusPRL Chrystusem narodówOdrastające głowy hydry nazizmuHomeopatia, wibracje i oszustwo


Żołnierz IDFPrawo powrotuMózg i kodowanie predyktywneNocna rozmowaWSzyscy wiedzaNieustający marszOświecenie PinkerAlternatywna medycyna zabija


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk