Prawda

Wtorek, 22 października 2019 - 15:46

« Poprzedni Następny »


Nowe badanie dotyczące zwrotu zgubionych portfeli: ludzie na świecie są uczciwsi niż myślisz, ale czytelnik wyliczył, że uczciwość jest większa w mniej religijnych krajach


Jerry A. Coyne 2019-08-01


Czytelnik Neil zwrócił mi uwagę na nowy artykuł w ”Science”, który bada uczciwość na świecie w uświęcony zwyczajem sposób: czy ludzie zwracają zgubione portfele? Można przeczytać artykuł klikając na link pod zrzutem z ekranu poniżej (pdf tutaj, odnośnik pod spodem):

 


Zamiast opisywać wyniki pokażę urywek z artykułu Shaula Shalviego w „Science News and Views” o eksperymencie, który obejmował 17 303 portfeli zwróconych władzom w 355 miastach w 40 krajach. Słowa Shalviego są wcięte:

Aby ustalić wpływy własnej korzyści, obrazu własnej osoby i altruizmu w eksperymencie,  Cohn i in. wręczali portfele recepcjonistom w dużych instytucjach, w tym w bankach, teatrach i innych biurach publicznych, twierdząc, że znaleźli je na ulicy. Każdy portfel zawierał listę zakupów, klucz i trzy identyczne wizytówki, dostarczając ludziom możliwości okazania obywatelskiej uczciwości przez zwrócenie portfelu właścicielowi. Dla zróżnicowania pokusy w niektórych portfelach znajdowała się także różna ilość pieniędzy. Cohn i in. przeprowadzili wiele kontrolnych testów i analiz, żeby wykluczyć możliwość, że ludzie będą zwracali portfele ze strachu przed zidentyfikowaniem ich lub ukaraniem.  

Portfele miały przezroczystą kieszonkę na wizytówki, co pozwalało każdemu z otrzymujących go zobaczyć od razu, co jest w środku. Jako „zwrócony” liczył się portfel, z którego właścicielem kontaktowano się w ciągu 100 dni (w każdym portfelu był adres e-maila).

Podczas gdy egoizm przepowiada, że ludzie będą mniej chętnie zwracali portfele, w których są pieniądze, altruizm i pragnienie zachowania pozytywnego obrazu samego siebie przepowiada odwrotny wzór zachowania. W 38 z 40 badanych krajów portfele z pieniędzmi zwracano częściej niż portfele bez pieniędzy, co popiera tezę, że ludzie nie są czysto egoistyczni. Ponadto portfele z większą sumą pieniędzy (94,15 dolarów) zwracano częściej niż portfele z mniejszą sumą (13,45 dolarów). Wynik jest nie tylko sprzeczny z racjonalnym myśleniem ekonomicznym, ale jest dość zaskakujący. Zarówno laicy, jak ekonomiści przewidywali dokładnie odwrotny wynik.  


Ponadto, klucz jest cenny dla właściciela portfelu, ale nie dla znalazcy. W Stanach Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii i w Polsce autorzy dodali do eksperymentu sytuację, w której portfel zawierał pieniądze, ale nie było klucza. Pozwoliło im to na ocenę wkładu altruizmu do uczciwości. Istotnie, dodanie klucza zwiększało prawdopodobieństwo zwrotu portfela. Razem wzięte te wyniki popierają tezę, że ludzie dbają o innych w równym stopniu, jak dbają o własną uczciwość.

Tutaj są procenty zwróconych portfeli w 40 krajach. Portfele bez pieniędzy oznaczone są żółtymi kółkami, a te, które zawierały pieniądze, czerwonymi. Jak widać w każdym kraju poza Meksykiem częściej zwracano portfele, kiedy zawierały pieniądze. Szwajcaria stoi na czele uczciwych, podczas gdy USA nie miały tak dobrego wyniku, wpadając gdzieś pośrodku. Chiny były najgorsze w zwracaniu portfeli bez pieniędzy, podczas gdy Peru było najgorsze w zwracaniu portfeli z pieniędzmi.


<span>(from paper). Fig 1 Share of wallets reported in the NoMoney and Money conditions, by country. (Left) Share of wallets reported in NoMoney (US$0) and Money (US$13.45) conditions, by country. The amount of money in the wallet is adjusted according to each country’s purchasing power. (Right) Average difference between Money and NoMoney conditions across quartiles based on absolute reporting rates in the NoMoney condition. Error bars represent standard errors of the mean.</span>
(from paper). Fig 1 Share of wallets reported in the NoMoney and Money conditions, by country. (Left) Share of wallets reported in NoMoney (US$0) and Money (US$13.45) conditions, by country. The amount of money in the wallet is adjusted according to each country’s purchasing power. (Right) Average difference between Money and NoMoney conditions across quartiles based on absolute reporting rates in the NoMoney condition. Error bars represent standard errors of the mean.

Autorzy poprosili także 299 Amerykanów, by przewidzieli odsetki zwracanych portfeli bez pieniędzy ($0), z małą sumą ($13.45) i z dużą sumą ($94.15). Rzeczywisty odsetek zwrotów jest po lewej, przewidywany przez 299 Amerykanów jest pośrodku i przewidywany przez „ekspertów” (279 uniwersyteckich ekonomistów) jest po prawej.


<span>(from paper): Fig. 2 Reporting rates as a function of monetary stakes. Share of wallets reported in the NoMoney (US$0), Money (US$13.45), and BigMoney (US$94.15) conditions.</span>
(from paper): Fig. 2 Reporting rates as a function of monetary stakes. Share of wallets reported in the NoMoney (US$0), Money (US$13.45), and BigMoney (US$94.15) conditions.

Ludzie mieli tendencję do przeceniania odsetka zwróconych portfeli i zgadywali, że im więcej pieniędzy w portfelu, tym mniej prawdopodobne, że zostanie zwrócony. W rzeczywistości empiryczne wyniki były odwrotne. Przewidywania ekonomistów nie były lepsze – zgadywali, że odsetek zwróconych portfeli bez pieniędzy będzie wysoki, około 65-70%, że nie będzie różnicy między odsetkiem zwróconych portfeli bez pieniędzy i z niewielką sumą, oraz że będzie mniej zwróconych portfeli z dużą sumą pieniędzy. Innymi słowy, zarówno eksperci, jak obywatele ogólnie  przecenili uczciwość swoich rodaków, a także błądzili w ocenie, że portfele z większą sumą pieniędzy będą zwracane rzadziej.


Czytelnik Neil, przeprowadził dodatkową, ciekawą analizę:

Rzuciło mi się w oczy to, jak często ludzie zwracali portfele z pieniędzmi. Zrobiłem arkusz kalkulacyjny, który porównuje odsetek zwrotów portfeli z pieniędzmi z informacją, jak ważna dla ludzi danego kraju jest religia (z Wikipedii). Istnieje widoczny trend w danych, który sugeruje, że religia może nie powodować, że ludzie zachowują się lepiej. No cóż, to już wiemy. Dziwne jest to, że autorzy tego badania nie zauważyli tej korelacji lub nie uważali tego za warte wzmianki.  

Tutaj są dane, jakie Neil wziął z indeksu religijnoości (nie było danych dla Chin, ale byłyby niskie, co zmniejsza trochę korelację). W pierwszej kolumnie “walled” powinno być “wallet” [portfel]:Jest negatywna korelacja między odsetkiem zwróconych portfeli z pieniędzmi, a religijnością kraju. Wyliczyłem, że ta negatywna korelacja jest wysoka: -0.802, co daje poziom istotności p < 0.0001: bardzo istotny związek.Nie jest jednak całkiem pewne, że religijność ma cokolwiek wspólnego ze zwróconymi portfelami, ponieważ mogą być inne czynniki odpowiedzialne za zatrzymanie lub zwrócenie portfeli, które korelują i z religijnością, i z tendencją do zwracania portfeli. Najbardziej oczywistym jest dochód: portfele zwracano mniej często w uboższych krajach, co było spodziewane. Wiemy także z innych moich postów, że istnieje negatywna korelacja między religijnością a wskaźnikami dobrostanu, włącznie z dochodem, a więc uboższe kraje mają na ogół bardziej religijną ludność. (Jedną z teorii jest to, że ludzie są religijni ponieważ szukają w religii pomocy lub pocieszenia, kiedy nie mogą ich otrzymać od rządu lub społeczeństwa – patrz Marks). Choć więc ta korelacja może nie mieć nic wspólnego z wpływem religii na uczciwość, pokazuje, jak pisze Neil, że samej religijności nie można używać jako indeksu uczciwości. Byłoby ciekawe dodanie „dochodu” w tym badaniu do zmiennych i zobaczenie, czy religijność na wpływ na zwroty niezależnie od dochodu.


Proszę zauważyć, że autorom dodał otuchy odsetek zwróconych portfeli i fakt, że pieniądze w portfelu  zwiększają gotowość oddania go właścicielowi.  Wnioskują, że ich „wyniki…ujawniają wysoki poziom obywatelskiej uczciwości w różnych narodach”.

_____________

Cohn, A., M. A. Maréchal, D. Tannenbaum, and C. L. Zünd. 2019. Civic honesty around the globe. Science 365:70-73.


New study involving returning lost wallets: people in the world are more honest than you think, but a reader calculates that honesty is greater in less religious countries

Why Evolution Is True, 23 lipca 2019

Tłumaczenie: Małgorzata KoraszewskaJerry A. Coyne

Emerytowany profesor na wydziale ekologii i ewolucji University of Chicago, jego książka "Why Evolution is True" (Polskie wydanie: "Ewolucja jest faktem", Prószyński i Ska, 2009r.) została przełożona na kilkanaście języków, a przez Richarda Dawkinsa jest oceniana jako najlepsza książka o ewolucji.  Jerry Coyne jest jednym z najlepszych na świecie specjalistów od specjacji, rozdzielania się gatunków. Jest również jednym ze znanych "nowych ateistów" i autorem książki "Faith vs Fakt". Jest wielkim miłośnikiem kotów i osobistym przyjacielem redaktor naczelnej.
 

Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj


Nauka

Znalezionych 1018 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Artykuł w naukowym piśmie ”Nature” dyskredytuje naukę i „scjentyzm”, kwestionuje wartości Oświecenia   Coyne   2019-10-22
Błogosławieni ci, którzy wycofują   Jacoby   2019-10-19
Pro-life czyli czarodziej z Krotoszyna   Koraszewski   2019-10-18
Biologia rozwoju ujawnia ewolucyjną historię   Novella   2019-10-15
Niebezpieczne życie antropologa   Blackwell   2019-10-12
Swędzikami jesień się zaczyna   Łopatniuk   2019-10-11
Jak wieloryb stracił swoje geny   Coyne   2019-10-10
Używanie sztucznej inteligencji do diagnozy   Novella   2019-10-08
Niespodzianka! Koty są tak samo przywiązane do swojego personelu jak psy i niemowlęta   Coyne   2019-10-05
Oburzenie, stronniczość i niestabilność prawdy   Novella   2019-10-04
O zmianie klimatu: ludzkość nie jest „nikczemna”   Lomborg   2019-10-03
Postmodernizm wyjaśniony i krytykowany   Coyne   2019-09-30
Uzdrawianie kryształami   Novella   2019-09-26
Kolejna rewolucja w rolnictwie   Novella   2019-09-24
Opory przeciwko szczelinowaniu są oparte na ideologii, a nie na nauce   Jacoby   2019-09-23
St Paul Island część 5   Lyon   2019-09-21
Co to jest czerwona rtęć?   Novella   2019-09-20
Jaka sztuka siedzi w naszych genach i czy to aby nie kicz?   Koraszewski   2019-09-19
Fałszywe wspomnienia i Fake News   Novella   2019-09-18
Kolejna próba odrzucenia teorii Darwina   Coyne   2019-09-17
Choroba zielonych mięśni   Łopatniuk   2019-09-14
”Sygnalizowanie cnoty” może nas irytować. Cywilizacja byłaby jednak bez niego niemożliwa    Miller   2019-09-13
Foka Weddela wygryza w lodzie otwory do oddychania   Coyne   2019-09-12
DNA i Loch Ness   Novella   2019-09-11
Nowa i ważna czaszka hominina z Etiopii   Coyne   2019-09-10
St Paul Island, Część 4   Lyon   2019-09-06
Biały jak śnieg, żółciutki jak kaczuszka   Łopatniuk   2019-09-04
Pingwiny geje? Nie tak szybko   Coyne   2019-09-03
Czego może nas nauczyć była zwolenniczka antyszczepionkowców, Kelley Watson-Snyder     2019-08-30
Bezzbożowa karma dla psa   Novella   2019-08-29
Odrażające życie płciowe pingwinów białookich   Coyne   2019-08-28
Badanie akupunktury jako terapii na dławicę piersiową   Novella   2019-08-23
Pradawna gigantyczna papuga z Nowej Zelandii: metr wysokości i waga 7 kilogramów!   Coyne   2019-08-22
Alaska — nurniczki i obopólny dobór płciowy   Lyon   2019-08-20
Zła nauka promuje organiczne jabłka   Novella   2019-08-19
Gąsienica zmienia kolor, żeby dopasować się do podłoża nie używając oczu: potrafi widzieć skórą!   Coyne   2019-08-16
Pseudonaukowa histeria to nie jest dobra odpowiedź na klimatyczne wyzwania   Lomborg   2019-08-14
GMO i model deficytu wiedzy   Novella   2019-08-12
Po raz pierwszy użyto edytowania genów CRISPR do leczenia zaburzenia genetycznego – anemii sierpowatej   Coyne   2019-08-08
Maskonury z wyspy St. Paul na Alasce   Lyon   2019-08-07
Zbieg okoliczności czy prawo wielkich liczb?   Novella   2019-08-06
I pijcie łzy moje, czyste rzęsiste   Łopatniuk   2019-08-03
Kształtowanie opinii o nauce i medycynie   Novella   2019-08-02
Nowe badanie dotyczące zwrotu zgubionych portfeli: ludzie na świecie są uczciwsi niż myślisz, ale czytelnik wyliczył, że uczciwość jest większa w mniej religijnych krajach   Coyne   2019-08-01
Praktykowanie medycyny bez uprawnień nie jest wolnością słowa   Novella   2019-07-31
Radujcie się, Ziemia staje się zieleńsza   Ridley   2019-07-30
Spiski wokół ptaków   Novella   2019-07-29
Matt Meselson opisuje swój najsłynniejszy eksperyment (z Frankiem Stahlem)   Coyne   2019-07-26
Niemający rozeznania filozof twierdzi, że gatunki nie istnieją   Coyne   2019-07-23
Więcej złych wiadomości dla dilerów witamin   Novella   2019-07-22
Starożytny ptak z nadzwyczaj długim palcem   Coyne   2019-07-19
YouTube i szarlataneria leczenia raka dietą   Novella   2019-07-18
“Współczesny” Homo sapiens mógł być w Eurazji aż 210 tysięcy lat temu   Coyne   2019-07-17
Hodowanie mini-mózgów z komórek macierzystych   Novella   2019-07-15
Szczepionka HPV działa. Koniec kropka     2019-07-13
Efekt przechodnia   Novella   2019-07-11
Prątkiem w raka, czyli co ma gruźlica do raka pęcherza   Łopatniuk   2019-07-06
Opowieści o nauce zastępują fikcję w Teatrze Narodowym Ugandy   Ongu   2019-07-05
Pleśń w przestrzeni kosmicznej   Novella   2019-07-03
Pterozaury: Czy umiały latać od razu po wykluciu się?   Coyne   2019-07-02
Ludziom rosną rogi? – Złe informowanie o nauce   Novella   2019-07-01
Przemysł ”wellness”   Novella   2019-06-28
Nazywanie zmiany klimatu ”katastrofalną” utrudnia znalezienie realnych odpowiedzi   Lomborg   2019-06-26
Olbrzymie straszyki mają zostać ponownie wprowadzone na wyspę Lord Howe   Coyne   2019-06-25
Amonit (i masa innych stworzeń) znaleziona w birmańskim bursztynie   Coyne   2019-06-21
Ślubowanie o zniesieniu grzechu   Ridley   2019-06-20
Nowe informacje o dzieciach CRISPR   Novella   2019-06-17
Słonie mają fantastyczny węch (lepszy niż psy): są jedynymi zwierzętami, które potrafią rozróżnić inne ilości pokarmu tylko po zapachu   Coyne   2019-06-14
Indyjscy farmerzy wysiali ziarna GMO w proteście obywatelskiego nieposłuszeństwa     2019-06-13
Chcąc zadowolić antyaborcjonistów administracja Trumpa tnie finansowanie badań medycznych przy użyciu tkanki płodowej   Coyne   2019-06-11
Triumf Mao: Światowa Organizacja Zdrowia oficjalnie akceptuje szarlatanerię tradycyjnej chińskiej medycyny     2019-06-04
Ale jak to bezbarwnikowy?   Łopatniuk   2019-06-01
Na zdrowie: izraelscy naukowcy warzą piwo na ”wskrzeszonych” drożdżach sprzed 5000 lat     2019-05-31
Skąd wiemy to, co wiemy?   Novella   2019-05-28
Samice bonobo (ale nie samice szympansów) pomagają swoim synom w zdobywaniu partnerek   Coyne   2019-05-25
Dlaczego ludzie sprzeciwiają się technologiom, które zmniejszają szkody?   Ridley   2019-05-24
Nowa praca o nielotnych chruścielach rażąco przesadzona i wypaczona w popularnych mediach   Coyne   2019-05-22
Trenowanie sztucznej inteligencji, żeby widziała jak człowiek   Novella   2019-05-21
A polać wielką wodą…   Cipiur   2019-05-18
Wykrywanie kłamstw w mózgu   Novella   2019-05-17
Walka o zachowanie bioróżnorodności   Ridley   2019-05-15
Niezwykły przypadek mimikry: skaczący pająk naśladuje gąsienicę   Coyne   2019-05-14
Selektywnie stosowana koncepcja tabula rasa i ideologicznie motywowane nieporozumienia   Cory Clark   2019-05-09
Dlaczego szarlatani nie powinni nadzorować sami siebie     2019-05-08
Kiedy naukowcy nie tolerują odmiennego zdania   Weber   2019-05-07
Przegapione odkrycia w historii nauki   Ridley   2019-05-02
W obronie scjentyzmu   Winegard   2019-04-30
Akupunktura kwantowa   Novella   2019-04-23
Nie tylko kakao   Łopaniuk   2019-04-20
Wstęga Möbiusa sprzecznych egocentryzmów poznawczych   Landes   2019-04-18
Kolejne badania nad bzdurą   Novella   2019-04-17
Licząca 43 miliony lat forma przejściowa: wodno-lądowy wieloryb    Coyne   2019-04-15
Zdumiewające możliwości docenienia i wykorzystania neuroróżnorodności   Koraszewski   2019-04-12
Jak sobie radzić ze skrajnymi wydarzeniami pogodowymi?   Lomborg   2019-04-09
Najbardziej zabójczy dzień na Ziemi   Novella   2019-04-06
Zaprzeczanie neuronauce o różnicach płci   Cahill   2019-04-05
Zwierzęce roboty   Novella   2019-04-04
Technologia pomaga w kryzysach wodnych na całym globie   Cohen   2019-04-02
Niezwykłe skamieniałości kambryjskie porównywalne do tych z łupków z Burgess   Coyne   2019-03-30
Tak wygląda dobre dziennikarstwo   Novella   2019-03-29

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

SchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologiaAllah stworzylUprzednie doświadczenieŻydowski exodusPRL Chrystusem narodówOdrastające głowy hydry nazizmuHomeopatia, wibracje i oszustwo


Żołnierz IDFPrawo powrotuMózg i kodowanie predyktywneNocna rozmowaWSzyscy wiedzaNieustający marszOświecenie PinkerAlternatywna medycyna zabijaKobiety ofiaramiPrometeuszmodyfikowana pszenicaArabowieRoboty będą uprawiać ziemięSumienie, czyli moralność bez smyczySkomplikowana ewolucjaArgument neuroróżnorodnościNowe badanie pamięci długotrwałej


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk