Prawda

Czwartek, 17 sierpnia 2017 - 17:29

« Poprzedni Następny »


Youtube

Najnowsze filmy
Najczęściej oglądane
youtube - ikona

Nietoperze używają sonaru, by zlokalizować kwiaty kaktusa


Jerry A. Coyne 2017-05-06

Proszę zauważyć, że nietoperz unosi się w powietrzu podczas żerowania:
Proszę zauważyć, że nietoperz unosi się w powietrzu podczas żerowania:

Wiele kaktusów kwitnie w nocy i wtedy nietoperze i ćmy są dostępne do zapylania. Ponieważ jednak większość nietoperzy znajduje zdobycz przez echolokację, jak znajdują kwiaty? Jest to szczególnie istotne, kiedy kwiaty wystają z kaktusów, bo nietoperze szybko podlatują do kwiatów i wiszą nad nimi w powietrzu, gdy piją nektar; jeśli nie trafią, nadzieją się na kolec. Istotnie, w bardzo dobrym artykule Natalie Angier w “New York Times” pisze ona o nadzianych na kolce nietoperzach – tych, które nie trafiły do celu – jakie można znaleźć na kaktusach (patrz zdjęcie na dole).


Znaczy to, że istnieje silny dobór naturalny na nietoperze, by znajdowały kwiaty i bezbłędnie do nich trafiały. Jak to robią? Odnośnik w artykule Angier skierował mnie do pracy opublikowanej w zeszłym roku w PLoS ONE  (odnośnik i wolny dostęp poniżej), pokazującej, że – przynajmniej na ostatnim odcinku drogi – nietoperze używają echolokacji, wydając specjalny rodzaj zawołań, kiedy zbliżają się do kwiatu. Same kwiaty mają cechy, które pomagają kierować nietoperze do rurek z nektarem. Sądzę, że naukowcy dawno mogli to zrozumieć, gdyby o tym pomyśleli.


Autorzy, Tania Gonzalez-Terrazas i in., nagrywali zawołania grupy złapanych dzikich nietoperzy Leptonycteris yerbabuenae, gatunku z Ameryki Środkowej i Północnej, które odżywiają się nektarem z kwitnących nocą roślin, szczególnie kaktusów kolumnowych. Tutaj jest film:

 


Dla sprawdzenia, jak nietoperze lokalizują kwiaty, użyli dwóch celów (testowanych osobno): kwitnącego kaktusa kolumnowego (Pachyceroeus pringlei) i “kontroli” – półkuli z akrylu (przyczepionej do kaktusa kolumnowego bez kwiatów) wypełnionej słodzoną wodą (kwiat także był wypełniony taką samą ilością słodzonej wody). Zawołania nietoperzy nagrano mikrofonem ultradźwiękowym, a ich ruchy śledziła kamera fotografująca w podczerwieni. Tak to wygląda:


(Z artykułu): Organizacja eksperymentu z obydwoma celami. Pracowaliśmy po kolei z każdym celem, a każdy przyczepiony był do kaktusa. Lot i zachowanie echolokacyjne nagrywaliśmy mikrofonem ultradźwiękowym i dwiema zsynchronizowanymi kamerami, wspieranymi przez światło stroboskopowe. Wymiary klatki (4m x 4m x 3m).
(Z artykułu): Organizacja eksperymentu z obydwoma celami. Pracowaliśmy po kolei z każdym celem, a każdy przyczepiony był do kaktusa. Lot i zachowanie echolokacyjne nagrywaliśmy mikrofonem ultradźwiękowym i dwiema zsynchronizowanymi kamerami, wspieranymi przez światło stroboskopowe. Wymiary klatki (4m x 4m x 3m).

Wyniki można przedstawić zwięźle:

  • Nietoperze inaczej zbliżają się i lokalizują kwiat i akrylową półkulę. Używają sonaru, by zlokalizować je oba, wydając dźwięki, ale wydają także specjalne “brzęczące” zawołanie, składające się ze zredukowanych przerw między impulsami oraz zredukowanej amplitudy szczytowej, tylko kiedy zbliżają się do kwiatu. Może im to pomóc w dokładnym zlokalizowaniu otwarcia kwiatu. Nie używają tego specjalnego zawołania, kiedy zbliżają się do atrapy z akrylu. Jest to zresztą jedyne doniesienie o „końcowej, brzęczącej fazie” u odżywiających się nektarem nietoperzy, choć podobne zawołania są używane przez odżywiające się owadami nietoperze, kiedy zbliżają się do zdobyczy.

 

  • Akrylowa półkula z nektarem nigdy nie została użyta jako miejsce zdobycia żywności; nietoperze przerywały podejście w ostatniej sekundzie, podczas gdy podchodziły do wszystkich kwiatów (mogą także posługiwać się zapachem). Specjalne zawołanie wydawane przy podejściu do kwiatów, wskazuje, że sonar także jest ważny. Tutaj jest diagram pokazujący, jak nietoperze podchodzą do obu celów (trzy różne trasy lotu) z kropkami wskazującymi, kiedy nietoperze wydają zawołanie. Zielone kropki pokazują pozycję mikrofonu, a różowa gwiazda pozycję celu.


“A” jest kwiatem kaktusa, a “B” akrylową półkulą. Proszę zauważyć, że nietoperze nigdy nie doszły do półkuli, a ich zawołania były bardziej zróżnicowane i nieregularne. Dwie górne ilustracje są widokiem z boku, dwie dolne to widok z góry:Jak widać, nietoperze mają znacznie bardziej ujednolicone podejście do prawdziwego kwiatu, zawsze podchodząc od dołu i nigdy nie wychodząc powyżej. Widać także, że wszystkie podejścia do półkuli zostały przerwane.

  • Na koniec autorzy sugerują, że same kwiaty kaktusa wyewoluowały tak, by kierować nietoperze do nektaru. Ostatecznie, to w interesie reprodukcyjnym kaktusa leży unikanie sytuacji, kiedy nietoperz nie trafia do kwiatu i nadziewa się na kolec! Oto propozycja z artykułu:

“Echo odbijające się z wnętrza długiej rurki kwiatu kaktusa może funkcjonować jako przewodnik akustyczny, który dostarcza nietoperzowi informacji o miejscu otwarcia kwiatu i kierunku rurki kwiatu. Ponadto kaktusy, jak również zapylane przez nietoperze kwiaty, mają wyjątkowo solidne i sztywne płatki, co może wskazywać ta to, że otwór kwiatu jest nie tylko widoczny wzrokowo, ale także akustycznie. Leptonycteris yerbabuenae wydawał długie, końcowe zawołanie tylko, kiedy podchodził do kwiatu. Sugerujemy, że specyficzne echo-akustyczne cechy kwiatu kierują nietoperze bezpośrednio do otworu kwiatu, a emisja długiego zawołania końcowego na końcu podejścia pomaga w tym”.   


Wydawałoby się, że jeśli zapylenie – co dla kaktusa jest reprodukcją i kluczowym czynnikiem w przetrwaniu jego genów – zależy od nietoperzy, to sam kwiat mógł ewoluować, by wabić nietoperze, jak też zapewnić, że nie nadzieją się na kolce kaktusa. No cóż, to jest oczywiste, ale dlaczego nikt sobie z tego nie zdawał sprawy aż do teraz? Mogę tylko zgadywać, że wynika to z skłonności do większego badania ewolucji zwierząt niż roślin (jest dużo więcej zoologów niż botaników). A przecież Darwin poświęcił kilka książek ewolucji roślin. Nie ignorujmy naszych zielonych krewnych!


Tutaj jest nietoperz nadziany na kaktus Cylindropuntia:Dobór naturalny; zdjęcie z “what I saw. . .

_______

Gonzalez-Terrazas, T. P., Koblitz, J. C., Fleming, T. H., Medellín, R. A., Kalko, E. K. V., Schnitzler, H.-U., & Tschapka, M. (2016). How Nectar-Feeding Bats Localize their Food: Echolocation Behavior of Leptonycteris yerbabuenae Approaching Cactus Flowers. PLoS ONE, 11(9), e0163492. http://doi.org/10.1371/journal.pone.0163492


Bats use sonar to locate cactus flowers

Why Evolution Is True, 26 kwietnia 2017

Tłumaczenie: Małgorzata KoraszewskaJerry Coyne

Profesor (emeritus) na wydziale ekologii i ewolucji University of Chicago, jego książka "Why Evolution is True" (Polskie wydanie: "Ewolucja jest faktem", Prószyński i Ska, 2009r.) została przełożona na kilkanaście języków, a przez Richarda Dawkinsa jest oceniana jako najlepsza książka o ewolucji.  Jerry Coyne jest jednym z najlepszych na świecie specjalistów od specjacji, rozdzielania się gatunków.  Jest wielkim miłośnikiem kotów i osobistym przyjacielem redaktor naczelnej.

Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj


Nauka

Znalezionych 642 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Przetwarzanie informacji przez mózg -porcjowanie   Novella   2017-08-16
Pomachaj do pańci ogonkiem   Łopatniuk   2017-08-12
Zrobić więcej za mniej dla Haiti   Lomborg   2017-08-11
Perkoz zausznik i jego pisklęta   Lyon   2017-08-10
Argument neuroróżnorodności na rzecz wolności słowa   Miller   2017-08-08
Czyste okrucieństwo cięć w pomocy żywnościowej   Lomborg   2017-08-07
Więcej o śmieciowym DNA   Novella   2017-08-05
Skomplikowana ewolucja wielkich kotów   Coyne   2017-08-03
Kruchość prawdy   Novella   2017-08-02
Czy kruki robią plany na przyszłość?   Coyne   2017-07-29
Opera mydlana z życia łysek amerykańskich, część III   Lyon   2017-07-28
Dlaczego jesteśmy świadomi   Novella   2017-07-26
Wybuchy epidemii odry w Europie: zapowiedź tego, co przyjdzie do USA?     2017-07-24
Bliskie spotkania z baronem MünchausenemPaulina Łopatniuk     2017-07-22
Ciepło, zimno i śmierć w oczach mediów   Lomborg   2017-07-21
Naukowcy walczą z głodem przez złamanie genetycznego kodu pszenicy   Gelber   2017-07-20
Potrzeba pewności i myślenie konspiracyjne   Novella   2017-07-17
Wielka rozbieżność w afrykańskich genomach   Ridley   2017-07-15
Okablowanie mózgu   Novella   2017-07-12
Opera mydlana z życia łysek amerykańskich, część II   Lyon   2017-07-10
Postmodernizm i prawda   Dennett   2017-07-09
Palestyńska intersekcjonalność z nazistami   Frantzman   2017-07-08
Genesis po raz szósty: spowodowana przez człowieka masowa specjacja   Ridley   2017-07-07
Korzyści zdrowotne papierosów! Dziwuszki ogrodowe wkładają niedopałki do gniazd, by odpędzić kleszcze   Coyne   2017-07-05
Akupunktura na pogotowiu też nie działa   Novella   2017-07-04
Łyski amerykańskie i ich obyczaje   Lyon   2017-07-02
Umiesz paradygmować, kolego?   Stenger   2017-07-01
Gigantyczne “paleonory” wykopane przez wymarłe ssaki   Coyne   2017-06-29
Biodynamiczne rolnictwo i inne nonsensy   Novella   2017-06-28
Pochodzenie i migracja kotów domowych: badanie genetyczne   Coyne   2017-06-27
Masz szczątkowe mięśnie, które poruszały wąsy twoich przodków   Coyne   2017-06-25
Najwcześniejsi ludzie współcześni   Novella   2017-06-23
Głupota pomylonej godności   Pinker   2017-06-21
Mój potworniak ma raka, czyli gdzie z tą tarczycą, poczwaro   Łopatniuk   2017-06-17
Rozszyfrowanie tego, jak mózg naczelnych identyfikuje twarze ludzkie   Coyne   2017-06-16
W naukę się  nie wierzy, naukę się uprawia   Koraszewski   2017-06-15
Ryzyko niewarte podejmowania: list otwarty do moich kolegów w świecie akademickim   Boutwell   2017-06-14
Intersekcjonalny feminizm kwantowy   Coyne   2017-06-13
Antynaukowe przesłanie „Frankensteina” zawsze było głupie   Ridley   2017-06-12
Superantybiotyki na supermikroba   Novella   2017-06-10
Jeden bit różnicy, czyli cyberjasyr od powicia   Maszkowski   2017-06-08
Dobór sztuczny w działaniu: więcej słoni rodzi się bez ciosów   Coyne   2017-06-06
Rolnictwo organiczne nie służy środowisku   Novella   2017-06-04
Nikt nie wie jak najlepiej zwalczać otyłość   Ridley   2017-06-02
Akupunktura kontra nauka, wersja lingwistyczna     2017-06-01
Więcej antyszczepionkowej pseudonauki   Novella   2017-05-30
Podróże po Meddle Earth   Naskręcki   2017-05-28
Badacz: Ludzki zmysł węchu jest lepszy niż wszyscy myślą; może rywalizować z psim!   Coyne   2017-05-27
Wiatr jest czymś nieistotnym dla debaty o klimacie i energii   Ridley   2017-05-25
Nowa mistyfikacja akademicka: sfingowany artykuł o “penisie konceptualnym” opublikowało “wysokiej jakości, recenzowane przez specjalistów” pismo nauk społecznych   Coyne   2017-05-22
Badanie zaszczepionych i nieszczepionych   Novella   2017-05-20
Nie rzuciło mi się w oczy   Łopatniuk   2017-05-18
Biolog ewolucyjny błądzi pisząc o doborze płciowym na łamach “New York Times”   Coyne   2017-05-17
Wielka Brytania powinna przyjąć Zasadę Innowacyjności   Ridley   2017-05-15
Nowa książka o CRISPR, edytowaniu genów i ich etycznych implikacjach   Coyne   2017-05-13
Szarlatan handlujący fałszywą nadzieją     2017-05-12
Czy kiedykolwiek lepiej jest nie wiedzieć?   i Jonny Anomaly   2017-05-10
Czy przestaniemy być mięsożerni?   Ridley   2017-05-09
Nietoperze używają sonaru, by zlokalizować kwiaty kaktusa   Coyne   2017-05-06
Brazylia liczy na technologię izraelską, by rozwiązać śmierdzący problem   Leichman   2017-05-04
Komisja Europejska ukrywa naukę o pszczołach   Ridley   2017-05-03
Dlaczego ryby jaskiniowe ewoluują tak, by oślepnąć?   Coyne   2017-05-02
Artykuł w “Nature” sugeruje, że ludzie żyli w Ameryce Północnej 130 tysięcy lat temu   Mayer   2017-04-29
Rzekł antyszczepionkowiec: Szczepionki powodują autyzm u psów!     2017-04-28
Nowe badanie pamięci długotrwałej   Novella   2017-04-26
Kapryśne mody żywnościowe ukrywają prawdziwy problem żywieniowy   Ridley   2017-04-24
Jakie ładne pakieciki, czyli kto mieszka w żołądku   Łopatniuk   2017-04-22
Epigenetyka stała się niebezpiecznie modna   JC Barnes   2017-04-20
Definiowanie gatunku: nowe, ale problematyczne, pojęcie gatunku   Coyne   2017-04-17
Jak “ludzkie pszczoły”, biotechnolodzy i Gates Foundation ratują afrykański maniok   Ongu   2017-04-15
Opowieść o dwóch krzywych dzwonowych   Ben Winegard   2017-04-12
Skąd bóbr? To są szczuroskoczki, a nie wiewiórki!   Coyne   2017-04-11
Dwie matki jednego albatrosa   Zimmer   2017-04-07
Kiedy ideologia przebija biologię   Coyne   2017-04-04
Możliwe życie znalezione w osadach liczących między 3,8 a 4,3 miliardów lat   Coyne   2017-03-28
Nanocząstki: nowy, jedyny, prawdziwy powód wszystkich chorób?     2017-03-24
Od egzekucji do średniowiecznych tortur: "irański Mandela", Ajatollah Boroujerdi   Rafizadeh   2017-03-23
Dlaczego pandy wielkie mają takie ubarwienie? Odpowiedź: to skomplikowane   Coyne   2017-03-22
Stagnacja socjologii i jej przyczyny   Boutwell   2017-03-21
Przez szyjkę do serca   Łopatniuk   2017-03-18
Możliwości, jakie otwiera edytowanie genów   Ridley   2017-03-17
Michio Kaku całkowicie myli ewolucję człowieka w programie The Big Think   Coyne   2017-03-15
Kolejne przypomnienie, nie ma epidemii autyzmu     2017-03-13
Zbrodnia to niesłychana, ryba zabija pana   Łopatniuk   2017-03-11
Społeczne obyczaje pasówek na kampusie   Lyon   2017-03-08
Pomysłowa nowa hipoteza o mimikrze owadów   Coyne   2017-03-07
Palestyńczycy: Dlaczego "regionalny proces pokojowy" poniesie porażkę   Toameh   2017-03-05
Skandal za kulisami zakazu neonikotynoidów   Ridley   2017-03-04
Okropne informowanie o nauce w “Guardianie”: mamut włochaty” na progu wskrzeszenia? Watpię, a Matthew prostuje błędy   Coyne   2017-03-03
Który naukowiec uratował najwięcej istnień ludzkich?   Coyne   2017-03-01
Pozostaje długa droga na górę Darwina   Zimmer   2017-02-25
Gekon obdziera się ze skóry, by uniknąć drapieżników   Coyne   2017-02-24
Tylko się nie zakrztuś   Łopatniuk   2017-02-18
Czy płeć jest jak gender konstruktem społecznym? Nie.   Coyne   2017-02-17
Czy będzie genetycznie modyfikowana pszenica?   Novella   2017-02-15
Przodek wtóroustych? Nowy raport.   Coyne   2017-02-14
Mimikra müllerowska u Hymenoptera   Coyne   2017-02-11
Czy wirusy pomogły uczynić z nas ludzi?   Zimmer   2017-02-10
Nowy rząd owadów znaleziony w bursztynie z kredy   Coyne   2017-02-08
Alfred Sturtevant: bohater genetyki   Coyne   2017-02-06

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Nowe badanie pamięci długotrwałejŚciganie bluźnierstwaRyby jaskinioweAutyzmOd niepamiętnych czasówTunezyjczycy przeciw złemu prawuDrugie prawo termodynamikiPochwała ignorancjMistyfikacja SokalaIntronizacja ChrystusaObama chrzescijanieSzelest liściCzego wam nie pokazują?Rozdzielenie religii i państwaTrwa ewolucyjne upokorzenie archeopteryksaTrucizna, kamuflaż i tęcza ewolucjiReligia zdrowego rozsądkuKto się boi czarnego luda?Land of the pureświecące rybyLewica klania sieNis zgubicReligia piekloNienawiscNiedożywienie w UgandzieEwolucja nieuniknionaStarty z powierzchniNiewolnictwo seksualneMiłość teoretycznie przyzwoitychPsy nie idą do NiebaProblem zielonych strachówAntysemiccy ŻydziNowy gatunek homininów na czołówkach gazet.


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk