Prawda

Środa, 21 lutego 2018 - 04:28

« Poprzedni Następny »


Huragany zdarzają się


Matt Ridley 2017-10-02


Kiedy huragan Irma niszczy Florydę, Anguilla, Barbuda i Kuba naprawiają zniszczenia, a Houston suszy się po Harvey’u, rozsądne jest pytanie, czy takie cyklony tropikalne stają się częstsze lub gwałtowniejsze?


Odpowiedź na pierwsze pytanie jest łatwa: nie. Jak to niedawno ujął Międzyrządowy Panel ds. Zmian Klimatu: „Obecna baza danych wskazuje, że nie ma żadnych znaczących zaobserwowanych trendów w częstotliwości cyklonów tropikalnych przez ostatnie stulecie”. Liczba wielkich huraganów, które docierają do wybrzeży Stanów Zjednoczonych nieznacznie zmniejszyła się przez ostatnie stulecie. Harvey i Irma zakończyły bezprecedensową, 12-letnią posuchę, podczas której ani jeden huragan kategorii 4 lub 5 nie pustoszył lądu amerykańskiego. Cokolwiek więc robi lub zrobi globalne ocieplenie, jak dotąd nie podniosło częstotliwości takich huraganów. 


Odpowiedź na drugie pytanie jest mniej pewna. Huragan Irma z pewnością pobił rekordy: była to prawdopodobnie najgwałtowniejsza burza na Atlantyku poza Zatoką Meksykańską, niemal dorównująca huraganowi Allen (1980) uznanemu jako najgwałtowniejszy huragan, który kiedykolwiek dotarł do wybrzeża, o szerszym zasięgu niż huragan Charley (2004) lub Andrew (1992). Przez 37 godzin utrzymywał szybkość 300 kilometrów na godzinę, bijąc rekord ustanowiony przez tajfun Haiyan w 2013.


Ile z tego zależy jednak od lepszych pomiarów? Nigdy nie będziemy wiedzieli dokładnie, jak gwałtowny był wiatr huraganu w Dzień Pracy 1935 r., ani wielki huragan na Barbados w 1780 r. Analiza opublikowana w zeszłym miesiącu przez Geophysical Fluid Dynamics Laboratory rządu amerykańskiego, stwierdza: “Jest przedwczesne wnioskowanie, że działalność ludzka, a szczególnie emisje gazów cieplarnianych, które powodują globalne ocieplenie, mają dostrzegalny wpływ na aktywność huraganu atlantyckiego lub cyklonów tropikalnych”.


Jest możliwe, że cyklony tropikalne stają się nieco gwałtowniejsze, ale nieco rzadsze, co byłoby zgodne z niektórymi prognozami teorii o zmianie klimatycznej.


Nawiasem mówiąc, jak powiedziała klimatolog Judith Curry o huraganie Irma: “Zaskakującą rzeczą jest to, że nabudował się nad stosunkowo chłodnymi wodami Atlantyku: 26,5 C, podczas gdy dla dużego huraganu regułą jest 28,5”. A więc nie wyjątkowe ciepło, ale wyjątkowy niski uskok wiatru (na dużej wysokości) doprowadził do narodzin Irmy. 


Załóżmy, że istnieje trend ku nieco rzadszym, ale nieco bardziej intensywnym huraganom. Co oznacza to dla strategii działania? Zastanówmy się nad jedną, prawdziwie spektakularną cechą Harveya i Irmy: nad tym, jak niewielu ludzi zabiły. Przeciągając przy wybrzeżach Teksasu Harvey spowodował olbrzymie powodzie w Houston, nie całkiem dorównujące tym z 1935 r., ale nadal dewastujące. Niemniej zabił tylko około 60 ludzi. Porównajmy tę stosunkowo niską liczbę (biorąc pod uwagę olbrzymią populację Houston) z 10 tysiącami zabitych w Galveston w 1900 r., lub 138 tysiącami, które zginęły w cyklonie Nargis w ubogiej Birmie w 2008 r.


Podobna historia jest z Irmą. Fakt, że Anguilla i Barbuda zostały zredukowane do ruin, ale śmierć poniosła tylko jedna osoba na każdej z tych wysp, jest osłupiający. Piszę to zanim Irma w pełni uderzyła w zachodnią Florydę, ale ten stan miał więcej ostrzeżeń niż przed huraganem Andrew, który zabił 65 osób. Ludzie w krajach lub na wyspach z wystarczającą zamożnością i technologią, by ostrzec, bronić i chronić się wzajemnie, giną znacznie rzadziej niż w przeszłości. Faktycznie, liczby ofiar susz, powodzi i sztormów są około 98 procent niższe niż były stulecie temu. Bogactwo jest najlepszą obroną przed burzami. 


Podczas gdy koszty szkód uczynionych przez burze rosną nieustannie, jest tak dlatego, że jest więcej budynków i więcej ludzi w miejscach takich jak Floryda. Ale jako odsetek PKB szkody wyrządzone przez cyklony tropikalne maleją od dziesięcioleci.


Powrót do normalności Houston po Harvey’u jest naprawdę niezwykły. Mniej niż dwa tygodnie po huraganie lotnisko było otwarte, dostawy wody działały i sieć elektryczna była w dobrym stanie. Hotele nie są już zapchane przez uciekinierów przed powodzią i przyjmują normalne rezerwacje. Centrum konferencyjne, dokąd przewożono ofiary powodzi, wkrótce znowu otworzy się dla konferencji. Proszę zauważyć, że przeżywalność bardzo silnie zależy od paliw kopalnych: farmy wiatrowe i panele słoneczne są bezużyteczne podczas huraganów, podczas gdy elektrownie gazowe pracują, jak też silniki na łodziach ratunkowych.


Adaptacja jest i zawsze będzie sposobem na przeżycie burz. Biorąc pod uwagę to, że huragany uderzały we Florydę, Teksas i Karaiby na długo przed rewolucją przemysłową, nie mówiąc już o XX wieku, byłoby absurdem sugerowanie, że w jakiś sposób można im zapobiec przez jakąkolwiek politykę klimatyczną. Próba promowania spokojnej pogody przez politykę klimatyczną byłaby nie mniej absurdalna. (To samo zresztą mówiłem o rekordowo zimnym grudniu 2010: to nie jest globalne oziębienie; to jest pogoda.) Adaptowanie się, by poradzić sobie z możliwymi przyszłymi burzami, będzie niezbędne, niezależnie od tego, czy będą bardziej intensywne, czy nie.


Międzyrządowy Panel ds. Zmiany Klimatu przyznał to w swoim ostatnim raporcie. Vincente Barros, współprzewodniczący grupy roboczej 2, powiedział: „inwestycja w lepsze przygotowanie może płacić dywidendy zarówno obecnie, jak w przyszłości… adaptacja może odgrywać kluczową rolę w obniżeniu tego ryzyka”.


11 lat temu Nigel Lawson podkreślał w swojej książce An Appeal to Reason, że polityka adaptacyjna ma przewagę nad polityką redukowania dwutlenku węgla: działa jednostronnie; może być stosowana lokalnie; daje szybko rezultaty; może pochwycić wszystkie korzyści ocieplania, redukując równocześnie zagrożenia; zajmuje się istniejącymi problemami, które ocieplenie tylko pogarsza; przynosi korzyści, nawet jeśli okaże się, globalne ocieplenie jest wyolbrzymione.


Pokusa obwiniania paliw kopalnych lub Donalda Trumpa za Irmę, wykorzystywanie katastrofy naturalnej dla politycznych korzyści, okazały się dla niektórych nieodparte. Nie ma to więcej sensu niż obwinianie zmiany klimatycznej o wojnę domową w Syrii, zamiast bestialstwa człowieka wobec człowieka, a skusiło to Baracka Obamę, księcia Walii, Bernie Sandersa, Friends of the Earth, Bank Światowy i innych. “Według naszej oceny – piszą naukowcy społeczni i klimatolodzy w badaniu ogłoszonym w zeszłym tygodniu  - nie ma podstaw do wniosku, że susza związana z globalną zmianą klimatu była czynnikiem przyczyniającym się do wojny domowej w tym kraju”.


Pierwsza publikacja w Times.

Hurricanes Happen

Rational Optimist, 19 wrzesnia 2017

Tłumaczenie: Małgorzata KoraszewskaMatt Ridley


Brytyjski pisarz popularnonaukowy, sympatyk filozofii libertariańskiej. Współzałożyciel i b. prezes International Centre for Life, "parku naukowego” w Newcastle. Zrobił doktorat z zoologii (Uniwersytet Oksfordzki). Przez wiele lat był korespondentem naukowym w "The Economist". Autor książek: The Red Queen: Sex and the Evolution of Human Nature (1994; pol. wyd. Czerwona królowa, 2001, tłum. J.J. Bujarski, A. Milos), The Origins Of Virtue (1997, wyd. pol. O pochodzeniu cnoty, 2000, tłum. M. Koraszewska), Genome (1999; wyd. pol. Genom, 2001, tłum. M. Koraszewska), Nature Via Nurture: Genes, Experience, and What Makes us Human (także jako: The Agile Gene: How Nature Turns on Nurture, 2003), Rational Optimist 2010.

Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj


Nauka

Znalezionych 736 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Zagadka: co zapyla muchołówkę?   Coyne   2018-02-20
“Partenogenetyczny” rak rozmnaża się bez seksu: czy to jest nowy gatunek?   Coyne   2018-02-17
Naturopatyczna propaganda głosi normalne porady dotyczące stylu życia jako własne i dodaje szamaństwo     2018-02-14
Bezwstydne organiczne sianie strachu   Novella   2018-02-12
Fałszywe nadzieje i niewidzialni wrogowie   Anomaly   2018-02-09
Pierwszy exodus Homo sapiens z Afryki?   Coyne   2018-02-06
Niebezpieczeństwa kultury celebrytów   Novella   2018-02-05
Małe kroki, czyli białko, które nie jest młotem na raka (ale i tak się przydaje)   Łopatniuk   2018-02-03
Opera mydlana: Z życia łysek amerykańskich – część VI   Lyon   2018-02-02
List otwarty do Charlotte Allen   Coyne   2018-01-31
Naiwna promocja “integrowania” znachorstwa do medycyny     2018-01-29
Kolejne zachwalanie “całkowicie innego” wyjaśnienia ewolucji   Coyne   2018-01-26
Bekon bez azotynów   Novella   2018-01-25
Specjacja przez hybrydyzację u amazońskich gorzyków?   Coyne   2018-01-23
Dowody, że ptaki drapieżne szerzą pożary leśne, by wypłoszyć zdobycz   Coyne   2018-01-20
Tajemnicze cykle epok lodowych   Ridley   2018-01-19
Pochodzenie ludzkiej muzyki? Samiec kakadu palmowej używa patyka do rytmicznego uderzania w wydrążone drzewa   Coyne   2018-01-18
Powrót “tradycyjnej” astrologii   Novella   2018-01-17
Nowe badanie o tym, jak ewoluują ludzie   Coyne   2018-01-16
Krąg mimikry müllerowskiej   Coyne   2018-01-12
Sztuczna inteligencja będzie symbiozą, nie zaś zastąpieniem   Ridley   2018-01-11
Czy nauka zabija duszę?   S. Pinker   2018-01-09
Dlaczego nie będzie doboru na inteligentne niemowlęta   Ridley   2018-01-05
Powrót łysenkoizmu w Putinowskiej Rosji   Novella   2018-01-03
Pozory mylą, czyli niespodzianki nie zawsze przykre   Łopatniuk   2017-12-30
Obniżenie poprzeczki dla tradycyjnej medycyny chińskiej dla ideologii i zysku     2017-12-29
Multikulturaliści unicestwiają zachodnią cywilizację   Salzman   2017-12-28
Nie znasz przeszłości, nie znasz przyszłości   Mayer   2017-12-27
Alternatywna medycyna zabija   Novella   2017-12-26
Na wpół syntetyczne życie z powiększonym kodem genetycznym   Novella   2017-12-23
Ziemniaki GMO zmniejszą użycie pestycydów i dostarczą więcej gotówki farmerom w Ugandzie   Ongu   2017-12-22
Słusznie o plastiku i PCB, błędnie o zakwaszeniu   Ridley   2017-12-21
Chwytówka modliszkowata ma chodzącą poczwarkę, która wspina się na drzewa przed przekształceniem   Coyne   2017-12-19
Pseudonauka Masaru Emoto   Novella   2017-12-18
Fantastyczne oko przegrzebka pokazane w nowej pracy   Coyne   2017-12-16
Czy ptaki wyewoluowały większe dzioby, by zjadać duże, inwazyjne ślimaki?   Coyne   2017-12-13
Biotechnologia jest pilnie potrzebna w Afryce – dla gospodarki i środowiska   Ridley   2017-12-08
Okrutne zabawy wielorybów   Lyon   2017-12-07
Specjacja zięb z Galápagos przez hybrydyzację   Coyne   2017-12-04
Zrób sobie test ciążowy, Krzysiu   Łopatniuk   2017-12-02
Szopy pracze są inteligentne, ale bywają kłopotliwe   Novella   2017-11-30
Popieranie wiatrowej i słonecznej energii kosztem środowiska   Ridley   2017-11-28
Tradycyjni uzdrawiacze, szczyt o szarlatanerii i “medyczny apartheid” w Południowej Afryce   Igwe   2017-11-25
Prawo Amary   Ridley   2017-11-24
Ewolucja przyłapana na gorącym uczynku   Novella   2017-11-22
Dziwaczny skrzydłoszpon rogaty   Coyne   2017-11-18
Południowoafrykańska saga: kampania dezinformacji grup anty-GMO przeciwko nowej, odpornej na choroby odmianie kukurydzy   Ongu   2017-11-17
Niecne chochliki naszej pamięci   Novella   2017-11-16
BBC znowu błędnie przedstawia ewolucję, opisując nowe odkrycie wczesnych ssaków wyższych   Coyne   2017-11-14
Teraz nawet akceptujących zmianę klimatu nazywa się “negacjonistami   Lomborg   2017-11-13
Nowy gatunek orangutana? Wątpię.   Coyne   2017-11-10
Antynauka czystego jedzenia   Novella   2017-11-08
Wiecej niemądrych twierdzeń, że epigenetyka całkowicie zrewiduje nasz pogląd na ewolucję   Coyne   2017-11-06
Skandal z glifosatem   Ridley   2017-11-04
Ugandyjski dziennikarz: jak informować o biotechnologii, kiedy jej krytycy rozsiewają dezinformację?   Christopher Bendana   2017-11-03
Myślenie spiskowe i rozpoznawanie wzorów   Novella   2017-11-02
Czy wierzysz w duchy?   Łopatniuk   2017-10-28
Dlaczego nie ma pokoju na Bliskim Wschodzie   Salzman   2017-10-25
Jeremy, samotny, lewoskrętny ślimak wreszcie kojarzy się – a potem umiera   Coyne   2017-10-24
Naturopaci: potrafią uczynić nawet sól z Epsom potencjalnym zabójcą     2017-10-23
Niemal pięciokilogramowa żaba żyła na prastarym Madagaskarze   Coyne   2017-10-19
Uroczy wykres, który opowiada naszą historię   Cobb   2017-10-17
Genetycznie modyfikowana pszenica dla wrażliwych na gluten   Novella   2017-10-16
Czy Oświecenie przygasa?   Ridley   2017-10-13
Zdumiewająca, mordująca ptaki modliszka   Coyne   2017-10-13
Indie otwierają laboratorium homeopatyczne   Novella   2017-10-11
Roboty będą uprawiać ziemię   Ridley   2017-10-09
Przełyk Barretta, czyli bez paniki, ale…   Łopatniuk   2017-10-07
“Daily Beast” wypacza epigenetykę oszukańczymi twierdzeniami, że dzieci mogą “odziedziczyć wspomnienia Holocaustu”   Coyne   2017-10-05
Wszystkiego najlepszego w dniu 60. urodzin, centralny dogmacie!   Cobb   2017-10-04
Huragany zdarzają się   Ridley   2017-10-02
Niekochany lewoskrętny ślimak szuka partnera   Coyne   2017-09-28
Niesłuszny atak na młodą badaczkę   Novella   2017-09-27
Jak anty-GMO aktywiści blokują humanitarną biofortyfikację w Afryce i Azji   Ongu   2017-09-26
Sobotnia lekcja genetyki: ciołek matowy gynandromorf   Coyne   2017-09-23
Czy Uganda potrzebuje GMO? Naukowcy spoglądają na edytowanie genów, by przyspieszyć innowacje   Ongu   2017-09-20
Strach przed GMO i Dunning-Kruger   Novella   2017-09-18
o skomplikowane, czyli co zabija chorych na raka płuc   Łopatniuk   2017-09-16
Nowe pająki pawie   Coyne   2017-09-12
Obserwowanie wielorybów w Monterey Bay   Lyon   2017-09-11
Bakteryjne ogniwa słoneczne   Novella   2017-09-09
A.N. Wilson znowu kopie Darwina, tym razem w “Times”   Coyne   2017-09-07
Medycyna alternatywna zabija   Novella   2017-09-06
Wiecej o biologii i rasie   Mayer   2017-09-05
O rzeczywistości rasy i odrazie do rasizmu    i Brian Boutwell   2017-09-04
Panie doktorze, to nie rak   Łopatniuk   2017-09-02
Odporne na szkodniki rośliny uprawne GM oferują nadzieję Afryce, która walczy z larwami ciem   Ongu   2017-09-01
Opera mydlana, czyli więcej o łyskach   Lyon   2017-08-31
Ujawnienie kosztów opóźnienia GMO w Ugandzie   Ongu   2017-08-30
Symboliczny sceptycyzm w sprawie egzorcyzmów   Novella   2017-08-29
Pasożytnictwo lęgowe, łyski amerykańskie   Lyon   2017-08-24
Lektyny – nowy straszak żywieniowy   Novella   2017-08-22
Zabobonne pojęcia u sedna przekonań antyszczepionkowych     2017-08-21
Choroba bananów, GMO i ewolucja produkcji żywności   Ongu   2017-08-19
Przetwarzanie informacji przez mózg -porcjowanie   Novella   2017-08-16
Pomachaj do pańci ogonkiem   Łopatniuk   2017-08-12
Zrobić więcej za mniej dla Haiti   Lomborg   2017-08-11
Perkoz zausznik i jego pisklęta   Lyon   2017-08-10
Argument neuroróżnorodności na rzecz wolności słowa   Miller   2017-08-08
Czyste okrucieństwo cięć w pomocy żywnościowej   Lomborg   2017-08-07

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Alternatywna medycyna zabijaKobiety ofiaramiPrometeuszmodyfikowana pszenicaArabowieRoboty będą uprawiać ziemięSumienie, czyli moralność bez smyczySkomplikowana ewolucjaArgument neuroróżnorodnościNowe badanie pamięci długotrwałejŚciganie bluźnierstwaRyby jaskinioweAutyzmOd niepamiętnych czasówTunezyjczycy przeciw złemu prawuDrugie prawo termodynamikiPochwała ignorancjMistyfikacja SokalaIntronizacja ChrystusaObama chrzescijanieSzelest liściCzego wam nie pokazują?Rozdzielenie religii i państwaTrwa ewolucyjne upokorzenie archeopteryksaTrucizna, kamuflaż i tęcza ewolucjiReligia zdrowego rozsądkuKto się boi czarnego luda?Land of the pureświecące rybyLewica klania sieNis zgubicReligia piekloNienawisc


Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk