Prawda

Niedziela, 5 grudnia 2021 - 05:49

« Poprzedni Następny »


Huragany zdarzają się


Matt Ridley 2017-10-02


Kiedy huragan Irma niszczy Florydę, Anguilla, Barbuda i Kuba naprawiają zniszczenia, a Houston suszy się po Harvey’u, rozsądne jest pytanie, czy takie cyklony tropikalne stają się częstsze lub gwałtowniejsze?


Odpowiedź na pierwsze pytanie jest łatwa: nie. Jak to niedawno ujął Międzyrządowy Panel ds. Zmian Klimatu: „Obecna baza danych wskazuje, że nie ma żadnych znaczących zaobserwowanych trendów w częstotliwości cyklonów tropikalnych przez ostatnie stulecie”. Liczba wielkich huraganów, które docierają do wybrzeży Stanów Zjednoczonych nieznacznie zmniejszyła się przez ostatnie stulecie. Harvey i Irma zakończyły bezprecedensową, 12-letnią posuchę, podczas której ani jeden huragan kategorii 4 lub 5 nie pustoszył lądu amerykańskiego. Cokolwiek więc robi lub zrobi globalne ocieplenie, jak dotąd nie podniosło częstotliwości takich huraganów. 


Odpowiedź na drugie pytanie jest mniej pewna. Huragan Irma z pewnością pobił rekordy: była to prawdopodobnie najgwałtowniejsza burza na Atlantyku poza Zatoką Meksykańską, niemal dorównująca huraganowi Allen (1980) uznanemu jako najgwałtowniejszy huragan, który kiedykolwiek dotarł do wybrzeża, o szerszym zasięgu niż huragan Charley (2004) lub Andrew (1992). Przez 37 godzin utrzymywał szybkość 300 kilometrów na godzinę, bijąc rekord ustanowiony przez tajfun Haiyan w 2013.


Ile z tego zależy jednak od lepszych pomiarów? Nigdy nie będziemy wiedzieli dokładnie, jak gwałtowny był wiatr huraganu w Dzień Pracy 1935 r., ani wielki huragan na Barbados w 1780 r. Analiza opublikowana w zeszłym miesiącu przez Geophysical Fluid Dynamics Laboratory rządu amerykańskiego, stwierdza: “Jest przedwczesne wnioskowanie, że działalność ludzka, a szczególnie emisje gazów cieplarnianych, które powodują globalne ocieplenie, mają dostrzegalny wpływ na aktywność huraganu atlantyckiego lub cyklonów tropikalnych”.


Jest możliwe, że cyklony tropikalne stają się nieco gwałtowniejsze, ale nieco rzadsze, co byłoby zgodne z niektórymi prognozami teorii o zmianie klimatycznej.


Nawiasem mówiąc, jak powiedziała klimatolog Judith Curry o huraganie Irma: “Zaskakującą rzeczą jest to, że nabudował się nad stosunkowo chłodnymi wodami Atlantyku: 26,5 C, podczas gdy dla dużego huraganu regułą jest 28,5”. A więc nie wyjątkowe ciepło, ale wyjątkowy niski uskok wiatru (na dużej wysokości) doprowadził do narodzin Irmy. 


Załóżmy, że istnieje trend ku nieco rzadszym, ale nieco bardziej intensywnym huraganom. Co oznacza to dla strategii działania? Zastanówmy się nad jedną, prawdziwie spektakularną cechą Harveya i Irmy: nad tym, jak niewielu ludzi zabiły. Przeciągając przy wybrzeżach Teksasu Harvey spowodował olbrzymie powodzie w Houston, nie całkiem dorównujące tym z 1935 r., ale nadal dewastujące. Niemniej zabił tylko około 60 ludzi. Porównajmy tę stosunkowo niską liczbę (biorąc pod uwagę olbrzymią populację Houston) z 10 tysiącami zabitych w Galveston w 1900 r., lub 138 tysiącami, które zginęły w cyklonie Nargis w ubogiej Birmie w 2008 r.


Podobna historia jest z Irmą. Fakt, że Anguilla i Barbuda zostały zredukowane do ruin, ale śmierć poniosła tylko jedna osoba na każdej z tych wysp, jest osłupiający. Piszę to zanim Irma w pełni uderzyła w zachodnią Florydę, ale ten stan miał więcej ostrzeżeń niż przed huraganem Andrew, który zabił 65 osób. Ludzie w krajach lub na wyspach z wystarczającą zamożnością i technologią, by ostrzec, bronić i chronić się wzajemnie, giną znacznie rzadziej niż w przeszłości. Faktycznie, liczby ofiar susz, powodzi i sztormów są około 98 procent niższe niż były stulecie temu. Bogactwo jest najlepszą obroną przed burzami. 


Podczas gdy koszty szkód uczynionych przez burze rosną nieustannie, jest tak dlatego, że jest więcej budynków i więcej ludzi w miejscach takich jak Floryda. Ale jako odsetek PKB szkody wyrządzone przez cyklony tropikalne maleją od dziesięcioleci.


Powrót do normalności Houston po Harvey’u jest naprawdę niezwykły. Mniej niż dwa tygodnie po huraganie lotnisko było otwarte, dostawy wody działały i sieć elektryczna była w dobrym stanie. Hotele nie są już zapchane przez uciekinierów przed powodzią i przyjmują normalne rezerwacje. Centrum konferencyjne, dokąd przewożono ofiary powodzi, wkrótce znowu otworzy się dla konferencji. Proszę zauważyć, że przeżywalność bardzo silnie zależy od paliw kopalnych: farmy wiatrowe i panele słoneczne są bezużyteczne podczas huraganów, podczas gdy elektrownie gazowe pracują, jak też silniki na łodziach ratunkowych.


Adaptacja jest i zawsze będzie sposobem na przeżycie burz. Biorąc pod uwagę to, że huragany uderzały we Florydę, Teksas i Karaiby na długo przed rewolucją przemysłową, nie mówiąc już o XX wieku, byłoby absurdem sugerowanie, że w jakiś sposób można im zapobiec przez jakąkolwiek politykę klimatyczną. Próba promowania spokojnej pogody przez politykę klimatyczną byłaby nie mniej absurdalna. (To samo zresztą mówiłem o rekordowo zimnym grudniu 2010: to nie jest globalne oziębienie; to jest pogoda.) Adaptowanie się, by poradzić sobie z możliwymi przyszłymi burzami, będzie niezbędne, niezależnie od tego, czy będą bardziej intensywne, czy nie.


Międzyrządowy Panel ds. Zmiany Klimatu przyznał to w swoim ostatnim raporcie. Vincente Barros, współprzewodniczący grupy roboczej 2, powiedział: „inwestycja w lepsze przygotowanie może płacić dywidendy zarówno obecnie, jak w przyszłości… adaptacja może odgrywać kluczową rolę w obniżeniu tego ryzyka”.


11 lat temu Nigel Lawson podkreślał w swojej książce An Appeal to Reason, że polityka adaptacyjna ma przewagę nad polityką redukowania dwutlenku węgla: działa jednostronnie; może być stosowana lokalnie; daje szybko rezultaty; może pochwycić wszystkie korzyści ocieplania, redukując równocześnie zagrożenia; zajmuje się istniejącymi problemami, które ocieplenie tylko pogarsza; przynosi korzyści, nawet jeśli okaże się, globalne ocieplenie jest wyolbrzymione.


Pokusa obwiniania paliw kopalnych lub Donalda Trumpa za Irmę, wykorzystywanie katastrofy naturalnej dla politycznych korzyści, okazały się dla niektórych nieodparte. Nie ma to więcej sensu niż obwinianie zmiany klimatycznej o wojnę domową w Syrii, zamiast bestialstwa człowieka wobec człowieka, a skusiło to Baracka Obamę, księcia Walii, Bernie Sandersa, Friends of the Earth, Bank Światowy i innych. “Według naszej oceny – piszą naukowcy społeczni i klimatolodzy w badaniu ogłoszonym w zeszłym tygodniu  - nie ma podstaw do wniosku, że susza związana z globalną zmianą klimatu była czynnikiem przyczyniającym się do wojny domowej w tym kraju”.


Pierwsza publikacja w Times.

Hurricanes Happen

Rational Optimist, 19 wrzesnia 2017

Tłumaczenie: Małgorzata KoraszewskaMatt Ridley


Brytyjski pisarz popularnonaukowy, sympatyk filozofii libertariańskiej. Współzałożyciel i b. prezes International Centre for Life, "parku naukowego” w Newcastle. Zrobił doktorat z zoologii (Uniwersytet Oksfordzki). Przez wiele lat był korespondentem naukowym w "The Economist". Autor książek: The Red Queen: Sex and the Evolution of Human Nature (1994; pol. wyd. Czerwona królowa, 2001, tłum. J.J. Bujarski, A. Milos), The Origins Of Virtue (1997, wyd. pol. O pochodzeniu cnoty, 2000, tłum. M. Koraszewska), Genome (1999; wyd. pol. Genom, 2001, tłum. M. Koraszewska), Nature Via Nurture: Genes, Experience, and What Makes us Human (także jako: The Agile Gene: How Nature Turns on Nurture, 2003), Rational Optimist 2010.

Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj


Nauka

Znalezionych 1249 artykuły.

Tytuł   Autor   Opublikowany

Afrykańscy naukowcy wzywają do polityki poparcia biologii syntetycznej i innych innowacji   Agaba   2021-12-02
Uprawy GMO zredukowały zatrucia farmerów pestycydami   Maina   2021-11-27
Czy genetyka może pomóc wyeliminować nierówność?   Coyne   2021-11-26
Matematyka i prawdziwa historia katastrofy klimatycznej   Lomborg   2021-11-24
Nigeria daje zielone światło kukurydzy GMO   Conrow   2021-11-22
Ugandyjscy studenci nalegają na powszechne stosowanie biotechnologii i uchwalenie prawa o biobezpieczeństwie   Agaba   2021-11-17
Organiczny eksperyment Sri Lanki   Novella   2021-11-16
Ruanda skwapliwie przyjmuje biotechnologię poprzez ekspansję OFAB   Meeme   2021-11-12
Sprzeciw wobec anulowania Huxleya   Coyne   2021-11-05
Farmerka z Kenii zbiera obfity plon z bawełny GM   Meeme   2021-11-04
Czarni uczeni i nauka o rasizmie   Koraszewski   2021-11-03
Kłusownictwo narzuca na słonie dobór w kierunku ewolucji słoni bez ciosów   Coyne   2021-11-01
Marnujemy naszą wielką szansę na edytowanie genów   Ridely   2021-10-29
“Czarne tygrysy” w małym indyjskim rezerwacie sugerują losowy dryf genetyczny   Coyne   2021-10-26
Wytwarzanie białek w roślinach przez rolnictwo molekularne   Novella   2021-10-20
Strzelby, zarazki, maszyny to zdecydowanie antyrasistowska książka. Dlaczego lewica jej nie kocha?   Barnett   2021-10-13
Nigeryjscy farmerzy nie mogą się doczekać wystarczających ilości GM nasion wspięgi wężowatej   Gakpo   2021-10-12
Dobór płciowy versus dobór naturalny: na przykładzie chrząszczy   Coyne   2021-10-08
Edytowanie genów kluczem do ulepszenia podstawowych upraw w Afryce   Abugu   2021-10-01
Bakłażan GMO jest udokumentowaną wygraną ubogich farmerów   Conrow   2021-09-23
O Jezu, wskrzeszają mamuta!   Koraszewski   2021-09-17
Wszystkie antyizraelskie wiadomości zasługują na publikację   Bard   2021-09-04
Tożsamość etniczna i rasa   Coyne   2021-08-30
Środowiskowcy mylili się – nie stoimy przed apokalipsą owadów   Ridley   2021-08-13
Czy znaleziono najstarszy dowód na istnienie zwierzęcia? Nowa gąbko-podobna skamieniałość liczy 890 milionów lat   Coyne   2021-08-11
Psy rozumieją ludzi   Novella   2021-08-06
Nowy start nauki o życiu w epoce genu   Ridley   2021-08-05
Użycie ognia przez homininy: przykład szybkiej ewolucji kulturowej?   Coyne   2021-08-04
Historia pandemii jest historią zaprzeczania   Jackoby   2021-07-27
Nieuchwytny neuron babci   Novella   2021-07-22
Cierpienie i pytanie, czy przestaniemy jeść mięso   Koraszewski   2021-07-14
Czy nadchodzi hydroponika?   Novella   2021-07-13
Raport Unii Europejskiej o glifosacie   Novella   2021-07-10
Dlaczego ideologii nie należy mieszać z nauką   Coyne   2021-06-30
Nagonka na Izrael grasuje w stowarzyszeniach nauk ścisłych, medycyny i edukacji   Chesler   2021-06-24
Szczęśliwi pracoholicy   Witkowski   2021-06-03
Propaganda w wykonaniu nauczycieli akademickich   Chesler   2021-06-02
Ewolucja wielokomórkowości   Novella   2021-05-07
Polityczna polaryzacja jest przesadzona   Novella   2021-05-04
Wrotki były kiedyś sztandarową grupą istot bez seksu, a teraz sądzi się, że ukradkiem odstawiają szybkie numerki   Coyne   2021-04-22
Błędna historia antykolonializmu   Tupy   2021-04-21
Mayflower wyrusza w podróż raz jeszcze   Koraszewski   2021-04-19
Genetyczny przełącznik CRISPR   Novella   2021-04-16
Wielkie zdarzenie oksydacyjne   Novela   2021-04-09
Kiedy panika klimatyczna zlewa się z kulturą anulowania   Lomborg   2021-04-06
Czy wykształceni ludzie są bardziej antysemiccy?   Albert Cheng i Ian Kingsbury   2021-04-05
Nieoczekiwana historia i cudowny sukces szczepionek   Ridley   2021-03-31
Innowacja jest geograficznie zlokalizowanym i chwilowym zjawiskiem   Ridley   2021-03-29
Czy gąbki są najbliższymi krewnymi pozostałych zwierząt?   Coyne   2021-03-26
Kilka lekcji z rosyjskiej rewolucji. Jak kuszący radykalny nihilizm prowadzi do ekstremizmu   Geifman   2021-03-22
Wracamy do raju?   Łukaszewski   2021-03-18
Ślimakowi morskiemu odrasta tułów z odciętej głowy, czyli “autotomia z kleptoplastią”   Coyne   2021-03-15
Ewolucyjne korzyści udawania ofiary   Clark   2021-03-11
Ludzie i wymieranie megafauny   Novella   2021-03-10
Banany edytowane przez CRISPR   Novella   2021-03-02
Nikczemne grzyby naśladują kwiaty trawy, by ułatwić własne rozmnażanie się   Coyne   2021-02-26
Co zabiło megafaunę Ameryki Północnej?   Novella   2021-02-25
Stresy i nowe szczepy wirusa   Ridley   2021-02-12
EWOLUCJA wirusa Covid-19   Coyne   2021-02-10
Czy „toksyczna kobiecość” jest główną przyczyną bojów o społeczną sprawiedliwość?   Coyne   2021-02-08
Najmniejszy gad (i owodniowiec) świata: BARDZO mały kameleon   Coyne   2021-02-05
Dlaczego kocimiętka i matatabi doprowadzają koty do szaleństwa? Grupa badaczy mówi, że te rośliny mogą chronić je przed komarami   Coyne   2021-02-02
Bądźcie sceptyczni wobec wideo pokazujących “skutki uboczne” szczepionki   Novella   2021-01-28
Szaleństwo odnawialnej energii   Ridley   2021-01-23
Głębia ludzkiej historii   Novella   2021-01-19
Dlaczego szczepionki mRNA mogą zrewolucjonizować medycynę?   Ridley   2021-01-02
Szczepionka mRNA na koronawirusa: świadectwo ludzkiej pomysłowości i mocy nauki   Coyne   2021-01-01
Dziwaczny rodzaj rasistowskiego patriarchatu   Arora   2020-12-31
Centrala muszek owocowych: Bloomington Drosophila Stock Center   Coyne   2020-12-29
Pierwszy raport o używaniu narzędzi przez pszczoły: rodzimy gatunek używa grudek łajna, by odeprzeć drapieżne szerszenie   Coyne   2020-12-23
Nie – żadne chi nie istnieje   Novella   2020-12-21
Moc nauki dostarczyła najlepszej możliwej wiadomości w tym koszmarnym roku   Ridley   2020-12-18
Szczątkowa cecha ptaków, która mogła być funkcjonalna u przodków: zdalne wyczuwanie drgań dziobem (nadal czynne u kiwi)   Coyne   2020-12-16
Paradoks wielce niedoskonałego dobra   Koraszewski   2020-12-11
Nasiona roślin ewoluują, by upodobnić się odchodów antylopy, a oszukane żuki gnojowe odtaczają i zagrzebują nasiona   Coyne   2020-12-10
AI – asystent lekarza   Novella   2020-12-09
Czy problem zwijania białka został rozwiązany?   Coyne   2020-12-05
„Gryzoń skunksowy”, który żuje trujące rośliny i wypluwa truciznę na swoje futro   Coyne   2020-12-02
Intensywne zbieranie leczniczej rośliny przez ludzi prowadzi do ewolucji nowych kolorów liści i kwiatów   Coyne   2020-11-28
Jak ewoluuuje altruizm?   Coyne   2020-11-25
Filozof zainfekowany efektem potwierdzenia wyjaśnia, dlaczego ewolucja dowodzi Boga   Coyne   2020-11-23
Według nowych badań są cztery gatunki pingwinów białobrewych, a nie tylko jeden   Coyne   2020-11-19
Gra w łajdactwo, by zrozumieć łajdaków   Novella   2020-11-18
Ewolucja psów   Novella   2020-11-09
Genomowa i ewolucyjna analiza wymarłego kota szablozębnego   Coyne   2020-10-31
Zakład Simon-Ehrlich po 40 latach   Gale L. Pooley   2020-10-23
Używające narzędzi mrówki budują struktury, by spijać roztwór cukru w pojemnikach, nie topiąc się   Coyne   2020-10-22
Czego pandemia nauczyła nas o nauce?   Ridley   2020-10-19
Przeddarwinowscy “darwiniści”   Berry   2020-10-16
Covid 19 może przejmować kontrolę nad receptorami bólu, uśmierzając ból i podnosząc szerzenie się choroby: możliwy rezultat doboru naturalnego   Coyne   2020-10-15
Znowu wrzawa, że “teoria ewolucji wywrócona”, ale jak zwykle, robią z igły widły   Coyne   2020-10-13
Intelektualna pustka numeru “New Scientist” o ewolucji: 4. Rzekome znaczenie dryfu genetycznego w ewolucji   Coyne   2020-10-09
Chromosomy Y ludzi, neandertalczyków i denisowian   Novella   2020-10-08
Intelektualna pustka numeru “New Scientist” o ewolucji: 3. Rzekome znaczenie epigenetyki w ewolucji   Coyne   2020-10-07
Intelektualna pustka numeru “New Scientist” o ewolucji: 2. Rzekome nieistnienie gatunków   Coyne   2020-10-05
Intelektualna pustka numeru “New Scientist” o ewolucji: 1. Genetyczna plastyczność    Coyne   2020-10-03
“New Scientist”: Darwin jednak miał rację    Coyne   2020-10-01
Uprawy GMO i wzrost plonów   Novella   2020-09-28
Książka o psychologii ewolucyjnej, która pokazuje wartość tej dziedziny – ale nie wartość memów   Coyne   2020-09-22
Przyjemności seksu i jagód   Ridley   2020-09-18

« Poprzednia strona  Następna strona »
Polecane
artykuły

Korzenie kryzysu energetycznegoObietnicaPytanie bez odpowiedziBohaterzy chińskiego naroduNaukowcy Unii EuropejskiejTeoria RasyPrzekupieniHeretycki impulsNie klanialCervantesWojaki Chrystusa Palestyńskie wetoWzmacnianie układu odpornościowegoWykluczenie Tajwanu z WHODrzazgę źle się czytaSześć latPochodzeniePapież FranciszekSchadenfreudePseudonaukowa histeria...


Panstwo etcBiły się dwa bogi


 Forma przejściowa


Wstęga Möbiusa


Przemysł produkcji kłamstw


Jesteś tym, co czytasz,Radykalne poglądy polityczne


EinsteinSocjologiaAllah stworzylUprzednie doświadczenieŻydowski exodusPRL Chrystusem narodówOdrastające głowy hydry nazizmuHomeopatia, wibracje i oszustwo

Listy z naszego sadu
Redaktor naczelny:   Hili
Webmaster:   Andrzej Koraszewski
Współpracownicy:   Jacek, , Malgorzata, Andrzej, Marcin, Henryk